HET NIEUWE AVONDBLAD Lac clu Bourget. Ontploffing in de Artillerieinrichting 23e lAARCANG No. 233 VRIJDAC 5 AUGUSTUS '38 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12Vs ets., per maand 52Ve cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. rratis ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, belde leden duim f 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60. TT of twee leden wijsvinger f 25.—, alle leden anderen vinger f 15.één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk 30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz.' fjnn— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Het is moeilijk na een autoreis-met-kampe- menten door een land als Frankrijk te weten, welke van de vele herinneringen onuitwisch- baar zullen blijven. Want er is zoo veel, er is zulk een kaleidoscopische afwisseling en ze hebben er letterlijk alles. Gelukkige Fran- schen! Zij hebben ook hun eigen Zwitserland, dat eigenlijk heel groot is, bekoorlijk en zelfs romantisch, in Savoye en Dauphiné. Ik weet zeker dat het Lac du Bourget tot mijn onuit- wischbare herinneringen zal blijven behoo- ren. Het is niet imposant, al omgeven bergen het en al rijst de Col du Chat ver omhoog. Het heeft, zeggen de menschen, die zulke dingen navorschen, een oppervlakte van 44 K.M.2 en zijn grootste lengte is maar 18 K.M., zijn grootste breedte drie. Maar het is een schat van een blauw meer en het heeft groote schrijvers der Romantiek in vervoering ge bracht. Wij zijn telgen van een onromantisch tijdvak, belast met Nieuwe Zakelijkheid en daarom kan ook ik zeker niet nalaten, te be ginnen met die kilometers. Maar eigenlijk haat ik ze. Lac du Bourget charmeert. Het is diepblauw en prachtig belicht en een beetje mysterieus ook. Dat is natuurlijk romantiek. Maar daar blijft het toch niet bij. Het is als of de Schepper hier een bijzonder geheim aan de schoonheid heeft geschonken. En de kleine menschen zijn wel dankbaar geweest, want zij hebben het geëerbiedigd en er de Abdij van Hautecombe gebouwd, en kasteelen die flonkeren in groene bosschages op berghellingen, en kleine kleurige dorpen met zacht-zingende namen, zooals Saint Innocent. Zij hebben er ook Aix-les-Bains gesticht-, een badplaats die een beetje te luxueus is. Er zijn warme zwavelbronnen die weldaden bewijzen aan rheumatieklijders. En er is te veel Parijsche sfeer om dit Saint Innocent te noemen. Ze spelen er ook baccarat, in een Casino met veel marmer en vuurroode tapij ten. Dat is niet onschuldig. Onze stoffige, zwaarbeladenreisauto, die niet nieuw meel is en bovendien bepakt volgens een stelsel, dat het nut van rafelige touwtjes en kronkelig ijzerdraad blijmoedig aanvaardt, staat hier tusschen vorstelijke grand es voitures van het soort dat ze in de Hollandsche garages „een slee" noemen. Geüniformeerde chauffeurs, met onbewogen gelaten piloteeren keurige heeren en aller-kostbaarste dames met aqua rel-gezichtjes door de drukke, kleurige leven digheid van Aix. Even beseffen wij hier een tekort in onze sportieve kampkleedij, onze shirts met opgestroopte mouwen en dasloos heid en ik kom ertoe mij een keurig kleeding- stuk aan te schaffen dat verder den bijnaam van „de vlag van de expeditie" zal dragen. Maar een bezoek aan het Casino werkt al weer heilzaam. De tapijten zijn er te rood, het marmer is er te kostbaar; de garcons zijn er te traag-geaffecteerdwe verlangen naar ons mooier grastapijt en naar het onmisbare meertje waarin je 's morgens duikt en 's middags opnieuw en 's avonds desnoods nog eens. Dat hebben we dan ook al weer gevon den in een dorpje in de buurt. Het weitje is van den burgemeester, die een gemoedelijke boer is en ook alweer alles best vindt en er ligt een panorama voor ons dat blijft boeien en bekoren. Toch wordt Aix niet overheerscht door luxe en kunstmatigheid. De betoovering van het blauwe Lac du Bourget wint het ook hier. Er is een „strand" vol speelsche kleur. Een fris- sche bries waait er door de straten en voert de geuren van bloemen en bosch, van bergen en meer met zich mee. Geen Coty, geen Guer- lain, geen Houbigant kan ze evenaren en nog minder weerstaan. Wij kampeeren hier drie dagen en op een laten avond verdolen we .in de auto in een poging om een anderen weg „naar huis" te vinden en klimmen maar steeds hooger de bergen in, door duistere bosschen, langs steile haarspeldbochten. Af en toe klautert er een eenzame Savoyard, die zegt dat we maar door moeten gaan want komen zullen we er. Dan komt er weer een draai in den weg, een ope ning en weer dieper beneden ons schitteren de duizenden lichtjes van Aix en straalt een wonderlijk licht over het blauwe meer. Verder gaat het en ineens duiken we uit de duister nis in een feestend bergdorpje, stralend in licht en lampions. Ze dansen en zingen er en heffen de glazen met fonkelenden wijn en omringen ons en juichen dat wij er zeker komen zullen en roepen ons grapjes na. Mid- zomernachtsdroom Er was een tijd waarin Aix den naam Aquae Gratianae droeg. Hier spreken de Romeinen al tot ons en in het Zuiden zal die machtige stem uit het verleden steeds luider gaan klinken. Hier, aan het Lac du Bourget, hebben ook de groote romantici gedroomd en een Lamartine, een George Sand, een Honoré de Balzac hebben hun verrukking uitgezongen in strofen die de Fransche litteratuur hebben verrijkt. Onze tijd is te arm om een Balzac te kunnen bezitten en zijn geestdrift over het Blauwe Meer zoo te kunnen uiten als hij het deed. ,Une turquoise égaréeune goutte d'eau bleue, cornrne ne l'est aucune eau du mon- II s'y trouve des baumes pour toutes les crises de la vie. Ce lieu garde le secret des doulëurs, il les console, il les amoindrit et jette, dans 1' amour, je ne sais quoi de grave, de recueilli qui rend la passion plus pure. Un baiser s'y agranditMais c' est surtout le lac des souvenirs; il les favorise en leur don- nant la teinte de ses ondes, miroir oü tout vient se réfléchir Zoo zingt de Balzac's vervoering in La Peau de Chagrin. En wij nuchtere twintigste eeuwers zijn wel ver van zijn tijd en zijn be zieling, maar de wonderlijke charme van zijn Lac du Bourget leeft voort en de Romantiek is niet dood maar sluimert, als een sprookjes prinses, om weer te keeren als we moe zullen zijn geworden van dezen tijd. Die 's avonds bij de lampjes in het kampement, als hij tot ons tracht te komen uit de meegenomen boeken, al zoo vaak, in deze reine hooge natuur, onecht en onverstaanbaar schijnt te worden. Het is nu donker en heel stil. Alleen een zachte riemslag plonst even in het meer, aar zelt dan, hervat in trage regelmaat. Die late roeier zal ook gewacht hebben om op te zien naar den schitterenden sterrenhemel, mis schien ook om peinzend te staren naar dat eenzame lichtje hoog in de bergen, ver weg. Eén lichtend raamSluimert daar de sprookjesprinses die Romantiek was en een maal zal weerkeer en tot een vermoeide en vernieuwezakelijkte wereld? Wonderlijke gedachten komen tot den rus tenden journalist in Savoye en nog wonderlij ker is het misschien dat hij ze weergeeft na zijn terugkeer in de haastige, geladen sfeer van het onverbiddelijke en nuchtere nieuws. Maar hij schijnt het niet te kunnen laten. R. P. IJMUIDEN R.-K. Dam- en Schaakvereeniging „Gezellig Samenzijn". Kwartetwedstrijden. Maandagavond werd te Haarlem de halve finale gespeeld van bovengenoemde wedstrij den. Het kwartet van „Gezellig Samenzijn' was ondanks de zome'rsche hitte uitstekend op dreef en wist TEP uit Haarlem met niet min der dan 71 te kloppen, zoodat GS nu in de finale zal uitkomen tegen de kampioenen van Nederland „St. Bavo" die H. R. K. D. een 53 nederlaag toebrachten. De gedetailleerde uitslag van den wedstrijd TEP—Gez. Samenzijn luidt als volgt: TEP GS H. RumpG. Meijssen 02 P. HollenbergP. v. Buuren 11 A. Klein—C. Bakker 0—2 J. v. d. KroftL. Haver 02 1—7 VISCH AFGEKEURD. Van den stoomtrawler Amstelstroom, die deze week aan de markt was van de Westkust, is een partij poonen afgekeurd. De door dezen trawler aangevoerde hake was echter van prima kwaliteit. Het was daar om jammer, dat ook deze voorheen zoo dure visch weinig geld opbracht, zoodat de besom ming toch nog tegen viel. Joe Brown in Thalia. „Wat heb je nou gedaan?" „Wat heb je nou gedaan?", is de titel van de film welke deze week in het Thalia Theater vertoond wordt en waarin Joe Brown en Ginger Rogers de hoofdrollen vervullen. Amerika's grootste komiek en één van Ame- rika's meest geliefde filmsterren in één film! Voorwaar een schitterend zomerprogramma. De andere hoofdfilm welke den titel draagt van .De laatste Vrijbuiters" is met Dick Foran en Anne Nagel in de hoofdrollen, ver filmd naar een bewogen episode uit de ge schiedenis van Texas. Wij laten hier den inhoud van „Wat heb je nou gedaan" volgen. Uit het Centraal station te New York stapt een jongeman, Calvin Jones, uitgedoscht als cowboy, met sombrero en pistolen In deze zeer drukke hoofdstad trekt hij aller aan dacht! Men maakt grapjes met hem er nieuwsgierige jonge dames zouden graas kennis maken met den nieuweling, die zoo vreemd schijnt in New York. In het café, waar hij te land komt, jaagt hij de juffrouw van de vestiaire de stuiper op haar lijf met zijn geladen revolvers! De geheele omgeving doet de cowboy vreemd aan. Hij begrijpt de spijskaart niet en een zekeren Lehman helpt hem zijn be stelling doen. Aan Lehman's tafel heeft zijn vriend Mack plaats genomen. Beide heeren zijn in het theaterbedrijf en schijnen sterk onder den Indruk van een chèque, die Black niet heeft kunnen innen, omdat er geen dekking aan wezig was. Dit is een ernstige zaak, en van de grapjes van den onschuldigen cowboy, zijn beiden niet meer te spreken tot ze een ont dekking doen. Calvin Jones, bezit namelijk geld en heeft geld bij zich! Beide nobele vrienden zijn plotseling om gedraaid als het blad van een boom. Zij om ringen den vreemdeling met een betoove- rende vriendelijkheid en Mack noodïgt hem zelfs uit. om met hem mede te gaan naai de revue! Het spreekt vanzelf dat Lehman en Co. een andere bedoeling met hun attenties hebben. De combinatie zit in geldgebrek en de cow boy komt met zijn financiën als een engel uit den hemel vallen. In Lehman's zaak bevindt zich een andere engel. Zij heet Ruth en is de secdetaresse van den baas. Zij heeft steeds te tobben met alle moeilijkheden van een zaak, waarin het steeds aan kapitaal ontbreekt. Juist op dat oogenblijk verschijnt Calvin ten tooneele. De baas is vuur en vlam voor den nieuwen rijken vriend, die volgens hem, spoedig tot geldschieter zal promoveeren de dollars uit Texas zullen moeten verdwijnen in de zaak Lehman en Co! Ruth zal degene zijn die den „groenen" buitenman moet begoochelen! Dan geschiedt het, dat dank zij Ruth's mooie oogen en Lehman's verleidelijke praatjes, de cowboy het gevaarlijke amuse- metsbedrijf binnentreedt. Het stuk, dat zal worden opgevoerd blijkt een ouderwetsche draak te zijn en valt in de stad Syracuse, waar de première plaats heeft, als een bak steen! Ruth heeft berouw van haar handelwijze tegenover den eerlijken cowboy. Hij heeft in zijn eenvoud haar hart gestolen en nu be sluit zij met hand en tand te vechten voor haar Calvin Jones, die haar liefde dubbel en dwars beantwoordt. De zaak is moeilijk, te meer. daar Calvin zich in de meest onbekookte transacties be geeft. Het -geluk heeft soms wonderbare wegen, hij krijgt financieelen steun van onverwachte zijde, óók van een onbekende in het vak. en wonder boven wonder behaalt hij een groot succes op Broadway. Het gevallen tooneelstuk, dat hij opnieuw op Broadway deed opvoeren, bij ongeluk in een costu- meering uit den tijd van Shakepaere wordt door het verwende New Yorksche publiek stormachtig toegejuicht als een parodie van het ernstige drama (dat eigenlijk de bedoe ling was geweest). Calvin Jones, de cowboy uit Texas heeft intusschen ook nog gelegenheid gehad met zijn pistolen om zich heen te knallen. B. Dukel te Leiden. Tegoed der spaarders iets teruggeloopen, Gedurende de maand Juli 1938 werd bij de Nutsspaarbank ingelegd; a. Kantoor Julianakade 39.885.59 b. Klantoor Willebrordstraat 16.759.61 Kantoor Santpoort 8.560.76 d. Kantoor Velsen-Noord 6.078.61 en terugbetaald: Kantoor Julianakade b. Kantoor Willebrordstraat c. Kantoor Santpoort d. Kantoor Velsen-Noord Simultaanséance en blindpartij. Op uitnoodiging van de Damclub Deiden" gaf de heer B. Dukel een simultaanseance als propaganda. Circa 8 uur ving de blindppartij aan, die ge speeld werd tegen den kampioen van Leiden, den heer Ligtvoet. Na 58 zetten werd in het voor Dukel voor- deelig eindspel tot remise besloten, na één uur en kwartier spelen. De stand van het eindspel was toen: Zwart Ligtvoet: 8 13 14 18 26 36; Wit: 24 28 34 37 47; wit aan zet. Na de pauze gaf Dukel een simultaan séance waaraan door 29 borden werd deelgenomen. Na 2 uur spelen had Dukel er 6 verl., 11 rem. en 12 gew. Als men bedenkt, dat de Damclub Leiden m de hoofdklasse uitkomt, dan is het resul taat voor Dukel alleszins bevredigend. Zijn tegenstanders waren allen geoefende spelers. Tot slot van dezen welgeslaagden avond hield Dukel nog een causerie, waarbij hij eenige fraaie openingsslagzetten demon streerde. VELSEN Pal jas" in De Pont OPVOLGERS VAN MICK1 MOUSE? Walt Disney, de ontwerper van tallooze teekenfilms, maakt studies van twee twaalf weken oude reeën, die een voorname rol krijgen in een nieuw geestesproduct van den Amerikaan. En verder: „In de gevaarlijke Van hedenavond tot en met Donderdag staan op het programma van „De Pont" weer twee uitstekende hoofdfilms n.m. Paljas met Richard Tauber en „In de gevaarlijke zfme". Hieronder volgt de inhoud van eerstgenoem de film: Canio is de acteur-directeur van een rond reizend tooneelgezelschap. waarin hij, met zijn jonge vrouw, Nedda, de hoofdrollen speelt. Canio, die goed van karakter, maar erg ja- loersch is, draagt Nedda op handen. Het ge zelschap zit op een avond na de voorstelling vroolijk bijeen in een herberg. Canio bemerkt niet, dat er een zekere verstandhouding schijnt te bestaan tusschen Nedda en een ander lid van het gezelschap, Tonio, en nog minder be merkt hij, dat Tonio woedend is omdat Nedda een afspraakje heeft met een jong officier, Silvio. Den volgenden dag trekt de troep in woon wagens door de besneeuwde Alpen naar Cre mona. Op een gladde helling glijdt Canio's wagen in een diepe kloof. Canio, denkende, dat Nedda nog in den wagen is, wil in de kloof af dalen, maar ziet dan Nedda, die beweert, dat zij slechts even een kop koffie heeft gebracht naar den jongen officier, die met de troep meereisde. In zijn vreugde over haar redding gaat Canio hier niet verder op in. Zij over nachten in het St. Bernardklooster, waar Canio op goeden voet komt met Silvio en hem van zijn liefde en jaloezie voor Nedda vertelt. Silvio voelt, dat zijn eer hem dwingt Nedda op te geven, maar zijn liefde is te groot. Tonio. die eveneens jaloersch is, tracht Nedda voor zich te winnen, door haar te dreigen, alles omtrent Silvio aan Canio te vertellen. In Cre mona komt het tot een gevecht tusschen Tonio en Silvio. Laatstgenoemde wordt verwond en Nedda verliest hierdoor alle voorzichtigheid uit het oog. Canio bemerkt, dat zijn vrouw hem be driegt en hij wordt 'verteerd door jaloezie. Dien avond wordt Punchinello's wraak opge voerd. Het is een vroolijke, luchtige comedie, met zang en dans, maar tevens met de moraal, dat de vrouwen trouw moeten blijven aan haar echtgenooten. In zijn woonwagen beseft Canio tijdens het verkleeden de tragische overeen komst tusschen de comedie. die zij zullen op voeren en zijn eigen omstandigheden. Gebro ken betreedt hij 't tooneel. In hem woedt een hevige hartstocht en op het oogenblik dat hij. zooals de rol dit voorschrijft. Colombine moet dooden. weet hij zich niet langer te beheer- schen en steekt hij Nedda neer. Silvio, die buiten staat te wachten met een rijtuig om met Nedda te vluchten, komt op het rumoer toeloopen en knielt bij Nedda neer. Dan beseft Canio ineens, dat Silvio zijn mededinger was. In een opwelling van haat en jaloezie doorsteekt hij den jongen officier. Spel en werkelijkheid werden op vreemde wijze vereenigd, maar het spel is uit TIJDELIJKE AFSLUITING VAN EEN WEG Burgemeester en Wethouders van Velmen brengen ter openbare kennis, dat de Vinken- baan te Santpoort, van Donderdag, 4 Augus tus af tot nader orde voor het doorgaand ver keer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. De Nutsspaarbank in Juli. 71.284.47 43.307.96 19.536.50 1.228.51 8.239.15 72.312.12 meer terugbetaald dan ingelegd 1.027.65 Op 1 Juli 1938 was aan inleg gers verschuldigd 1.399.946.01 Op 1 Augustus 1938 aan inleg gers verschuldigd 1.398.918.36 Uitgegeven werd 31 nieuwe spaarbankboek jes en ingetrokken 14 spaarbankboekjes. SANTPOORT „THE SURINAAM BOYS" KOMEN. Het elftal van „The Surinaam Boys", dat morgenavond om 6 uur tegen R.C.B. speelt, arriveert dien dag om 5 uur bij ,yDe Vier sprong", waar het door den 2en voorzitter der harddraweij-vereeniging voor .Santpoort en Omstreken", den heer J. Heeremans, zal wor den toegesproken. R.C. BREDERODE—SURINAAM BOYS. Zooals wij reeds meldden wordt Zaterdag avond als onderdeel van de feestweek een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen Brederode I x de Surnaam Boys. De elftallen zien er als volgt uit: Noortmans, Voogt en Schipper, Van Vliet, De Jong Jr., Pellemans, Dingerdis, P. Bunschoten, De Jonge Sr., J. Bunschoten en Van der Wijk. Gemmel, Lo-a-Tat, Altenberg, Indiaan, Sweets, De Bies, Moll, Anijs, Budel, Hurrie, Vrij. Zijn onze inlichtingen juist, dan speelde Anijs indertijd voor de eerste-klasser 't Gooi. De wedstrijd wordt geleid door den K.N.V. B.-scheidsrechter P. Th. Koning. Man om het leven gekomen Woensdagmiddag is bij het demon- teeren van munitie-onderdeelen in de artillerie inrichtingen aan de Hembrug een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan den 43-jarigen Zaan dammer H. J. Wierda. De werkman J. H. Göbel werd licht aan den hals ge wond. Het ongeval gebeurde in het z.g. „sasge- bouw", waar ongeveer tien menschen werk zaam zijn. Wierda was bezig met de demon tage van slagkwikpijpjes van een granaat en door tot nog toe niet opgehelderde ooi-zaak, is dit gevaarlijke voorwerp uit elkander ge sprongen. W. werd ernstig gewond; de wegspringende scherven troffen zijn mede-arbeider in deze afdeeling, Göbel. De anderen, die in deze om geving hun werkzaamheden verrichten, werden niet geraakt. Een terstond geroepen genees kundige achtte onmiddellijke overbrenging van de beide slachtoffers naar een ziekenhuis noodzakelijk. Dit geschiedde met den eigen ambulancedienst. Tijdens het vervoer is Wier da echter bezweken. Hij was gehuwd, doch had geen kinderen Er wordt een onderzoek naar het ongeluk ingesteld. Legeroefening in Gelderland. Van 26 tot 29 September. 's-GRAVENHAGE, 4 Augustus. De leger- oefening onder leiding van den comman dant van het veldleger, zal dit jaar worden gehouden van 26 September (dag van con centratie der troepen) tot en met 29 Septem ber, op welken datum in den namiddag het groote deel der troepen naar de garnizoenen vertrekt, terwijl een klein deel op 30 Septem ber terugkeert. De sterkte der troepen is grooter dan het vorige jaar. Bovendien zullen eenige He bataljons, die derhalve in het tweede deel der eerste oplei ding zijn, in de nabijheid van hun garnizoe nen een enkelen dag aan de oefeningen deel nemen, zij het met beperkte opdracht. De oefening vindt plaats in Gelderland en wel in de Over-Betuwe, den Achterhoek en het zuidelijk deel der Veluwe.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1