HET MYSTERIE VAN SUNNY SIDE. Leden der Ned. Anthropologische Vereeniging hebben een excursie gemaakt naar de onlangs opgegraven Romeinsche steenoven onder de gemeente Groesbeek De beide zonen van den Soesoehoenan van Soerakarta, die voor studiedoeleinden in Nederland gekomen zijn, arriveerden Donderdag te Den Haag Souvenir-jagers op Terschelling in actie. Het groote anker van de wordt onder handen genomen Lutine. FEUILLETON Naar het Amerikaansch van HECTOR JENNINGS. 17) Uit welke opmerking blijkt, dat men dicht dij de waarheid kan zijn en toch veraf! Bij de portierswoning was alles rustig. Er was licht in de zitkamer beneden en een zwak schijnsel, als van een omkapte lamp, in een van de bovenkamers. Ik liep over het kleine bordes, dat heele- maal begroeid was met kamperfoelie en be woog den klopper van de buitendeur op en neer. Thomas deed zelf open. Thomas, geheel gekleed en gezond als een visch. Ik had de deken over mijn arm. Ik kom je de deken brengen, Thomas, zei Het spijt me dat je zoo ziek bent. De oude man staarde onthutst van de deken naar mij en zijn verlegenheid zou onder an dere omstandigheden bepaald grappig ge weest zijn. Wat? Niet ziek? zei Halsey, die zich bij inij had gevoegd. Thomas, ik geloof, dat die ziekte van jou maar een praatje is. Thomas scheen iets met zichzelf te over leggen. Toen kwam hij in de portiek en deed de deur zacht achter zich dicht'. Ik geloof, dat het beter is, dat u binnen komt, juffrouw Innes, zei hij op fluisterenden toon. ik weet niet meer wat ik doen moet en vroeg of laat komt het toch uit. Hij duwde de deur weer open en ging naar binnen;Halsey kwam vlak achter mij aan. In de zitkamer keerde de oude neger zich met rustige waardigheid naar Halsey. Blijft u zoolang hier, meneer, zei hij, ik kan alleen de juffrouw maar mee naar boven nemen. Het was niet zooals Halsey verwacht had. Hij ging op de middentafel zitten met de handen in de zakken en keek mij na toen ik achter Thomas aan de nauwe trap opging. Bovenaan de trap stond een vrouw en toen ik goed keek zag ik dat het Rosie was. Zij deed verschrikt een stap achteruit, maar ik zei niets. Thomas wenkte mij naar een half- openstaande deur en ik ging naar binnen. Er waren boven drie slaapkamers, allemaal gezellig gemeubeld. In de kamer die ik binnen ging, de grootste en luchtigste van de drie, brandde een nachtlamp en ik ontdekte een wit-gelakt ijzeren ledikant. Er lag een meisje, slapend of in een soort verdooving, want zij mompelde zoo nu en dan in zichzelf. Rosie scheen al haar moed weer bij elkaar geraapt te hebben; zij kwam weer binnen en draaide het licht op. Toen begreep ik het. In het koortsige, zieke meisje in bed, herkende ik Louise Armstrong. Stom van verbazing keek ik op haar neer. Louise, die zich ziek en alleen schuil hield in de portierswoning! Rosie kwam naar het bed en streek de dekens glad. Ik ben bang, dat ze vanavond erger is, zei het meisje. Ik legde mijn hand op het voorhoofd van de zieke. Het brandde voor koorts en ik keerde me naar Thomas, die op de gang was blijven wachten. Vertel me eens Thomas, hoe het komt, dat ik hiervan niets geweten heb?, vroeg ik verontwaardigd. Thomas was onder een hoedje te vangen. Juffrouw Louise wilde het niet, zei hij deemoedig, ik had het u graag gezegd. Ze had den avond dat ze kwam al een dokter, moeten hebben, maar ze wilde er niets van hooren. Is zeis ze erg ziek, juffrouw Innes? Heel erg, zei ik koel, vraag of meneer Innes boven komt. Halsey kwam en bleef nieuwsgierig-rond kijkend in de deur staan; hij keek naar Rosie en naar mij en toen pas viel zijn blik op het rustelooze meisjeshoofd op het kussen. Met een paar passen was hij de kamer door en boog zich over het bed. Louisezei hij zacht, maar zij gaf geen antwoord en scheen hem niet te kennen. Hal sey was jong en ziekte was iets nieuws voor hem. Hij kwam langzaam overeind en terwijl hij voortdurend naar haar bleef kijken, pakte hij mij bij den arm. Ze is doodziek, tante Ray! zei hij heesch. Misschien wel stervende. Ze kent mij niet eens meer! Onzin, zei ik, daar is geen sprake van, knijp mijn arm niet zoo. De vreemde ontdekking had mij prikkel baar gemaakt. Op dat oogenblik ontwaakte Louise uit haar verdooving en begon hevig te hoesten. Toen de hoestbui bedaard was, legde Rosie het meisje weer neer; ze was uitgeput, maar ze herkende ons thans. Dat was wat Halsey wenschte; voor hem was het terugkomen van het bewustzijn het begin van herstel. Hij liet zich op de knieën naast het bed vallen en probeerde haar te verzekeren, dat alles in orde was en dat ze gauw beter zou worden en dat hij haar nog altijd even mooi en lief vond, maar hij was zoo ontroerd, dat hij niet uit zijn woorden kon komen. Ik vond dat het zoo welletjes was en zei hem, uit de kamer te gaan. Onmiddellijk! beval ik, toen hij aarzelde, laat Rosie hier komen. Hij ging niet ver weg. Hij zette zich boven aan de trap, nadat hij eerst den dokter getele foneerd had en zat iedereen in den weg. Ein delijk stuurde ik hem naar huis om de auto te halen voor het geval de dokter zou toestaan om het meisje naar de villa te vervoeren. Hij stuurde Gertmde naar de portierswoning, be laden met allerlei onmogelijke en overbodige dingen, zooals een arm vol badhanddoeken en een doos mosterdpleisters. De twee meisjes kenden elkaar en Louise was zichtbaar blij met Gertrude's komst. Terwijl de dokter uit Englewood de dok ter uit Casanova, dr. Walker, was op reis met de Armstrongs op weg naar Sunnyside was, had ik een lang gesprek met Thomas. En wat ik van hem gewaar werd, was dit. Den vorigen Zaterdagavond, om 10 uur on geveer, toen hij in de zitkamer zat te lezen, werd er aan de deur geklopt. De oude man was alleen. Warner was er nog niet, en hij aar zelde eerst om open te doen. Toen hij het eindelijk deed, was hij hoogst verbaasd ge weest dat hij Louise Armstrong voor zich zag staan. Hij merkte direct, dat ze opgewonden en uitgeput was van vermoeidheid. Hij liet haar in de zitkamer, installeerde haar in een gemakkelijke stoel en ging even later naar de villa om juffrouw Watson te halen en zij hadden daarop een lang gesprek. Louise had moeilijkheden, zei de oude man, ze leek erg zenuwachtig en angstig. Juffrouw Watson had thee gezet en Louise had hen beiden laten beloven dat ze haar aanwezigheid geheim zouden houden. Het meisje had niet geweten dat Sunnyside verhuurd was, en van welken aard haar moeilijkheden ook waren, dit laat ste feit maakte de zaak nog ingewikkelder. Haar stiefvader en haar moeder waren in Californië, dat was alles was zij had willen vertellen. Over de reden, waarom ze van hen weggeloopen was, liet ze zich niet uit. Arn- holt Armstrong was op de Greenwood Club en Thomas, die dat wist, waar daarheen gegaan. Dat had hem in de gegeven omstandigheden het beste toegeschenen. Het was toen middernacht geweest. Onder weg was hij Armstrong tegengekomen en had hem meegenomen naar de portierswoning!. Juffrouw Watson was naar de villa gegaan om beddegoed te halen, want zij hadden het beter geoordeeld, dat Louise in de gegeven omstandigheden tenminste tot den volgenden morgen in het huisje bleef. Arnold Armstrong en Louise hadden een lang onderhoud gehad waarbij de stiefbroeder zich driftig had ge maakt. Toen hij wegging was het twee uur geweest. Hij was naar de villa gegaan. Thomas wist niet waarom en om drie uur werd hij doodgeschoten onderaan de wenteltrap. Den volgenden morgen was Louise ziek ge weest. Ze had naar Arnold gevraagd en ze hadden haar gezegd, dat hij naar de stad ge gaan was. Thomas had niet den moed gehad haar van de misdaad te vertellen. Zij wilde absoluut niet dat er een dokter gehaald zou worden en dat haar aanwezigheid bekend werd. Juffrouw Watson en Thomas hadden de handen met haar vol en tenslotte hadden zij Rosie in vertrouwen genomen. Ze bracht de noodige levensmiddelen naar het huisje en hielp het geheim bewaren. Thomas vertelde mij heel eerlijk waarom hij Louise's geheim zoo zorgvuldig had helpen bewaren: zij hadden dien nacht allemaal Arnold Armstrong gezien en van hem Thomas was het bekend dat hij aller minst vriendelijke gevoelens ten opzichte van den doode had gekoesterd. Waarom Louise uit Californië was vertrok ken en waarom ze niet naar de Fitzhughs was gegaan, wist Thomas niet. Nu haar stiefvader door was en haar moeder waarschijnlijk on middellijk zou terugkeeren, was de toestand onmogelijk geworden. Van den dood van haar stiefvader en stiefbroeder wist het meisje nog niets. '(Wordt vervolgd.) Onder leiding van den heer Ruisch maken drie dames uit Den Haag ppn rit te paard door Nederland over een afstand van ongeveer 750 K.M. De „Lutine-koorts" heeft Terschelling bevangen. Iedere boot, die op West- Terschelling aanlegt, brengt een nieuwe stroom nieuwsgierigen naar het eiland De laatste toebereidselen voor de Duitsche radio-tentoonstelling, welke te Berlijn geopend is In het ketelhuis van de Fokkerfabrieken aan den Papaverweg te Amsterdam brak Donderdag brand uit. Een kijkje tijdens het blus- schingswerk

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5