seizoen-opruiming in alle afdeelingen Peek Cloppenburg Minister Romme tegenstander van verplichten arbeidsdienst. E' Is Uw huid verbrand door de zon? De „Karimata" zorgt voor hoogconjunctuur op Terschelling. De warmte neemt toe VRIJDAG S AUGUSTUS '1938 EERSTE KAMER. Regeering doet reeds al het mogelijke om de werkloosheid te bestrijden. Uitbreiding van het bedrijfsleven blijft echter primair. EN derden dag heeft de Eer ste Kamer noodig gehad voor het afwerken der nog restee- rende punten van de agenda. Dat in een vergadering op zoo abnor- malen tijd, bij zoo abnormale tempe ratuur, er een abnormaal percentage der leden absent was, is verklaarbaar, schoon niet geheel goed te praten. Bij de voortzetting van het debat over de voorgestelde verhooging der begrooting van hoofdstuk vn B der Rijksbegrooting voor 1938 (verhooging crediet voor werkverruiming met zestig millioen) heeft het gisteren opgestoken onweer over de afwezigheid van minister Co- lijn nog wat nagerommeld. Minister Romme heeft uiteengezet, dat er voor een coördinee- rende functie hier voor den minister van Alge- meene Zaken geen reden was; spr. zou zelf de afwezigheid van verschillenden zijner ambt- genooten hebben kunnen betreuren, nu er zoo vele punten bij deze materie ter sprake zijn gebracht. Hij had er nog op kunnen wijzen, dat de Memorie van Antwoord trouwens onder teekend is, ten eerste door minister Colijn, ver volgens door hemzelven, voorts door zijn amfot- genooten v. Bnuren (Waterstaat), van Boeyen (Binnenlandsche Zaken), De Wilde (Financ.) en Steenberghe (Economische zaken). nog eenige cijfers genoemd; in 1937 zijn door overheid en semi-officieele lichamen openbare werken aanbesteed voor 96y2 millioen, een cij fer, alleen in de zooveel betere jaren 1929 en 1930 overschreden met resp. 5 en 15 millioen. Het verhoogde crediet voor werkverruiming is ten slotte zonder hoofdelijke stemming toe gestaan. Over nog' twee wetsontwerpen is een korte discussie gevoerd, nl. dat tot goedkeuring van het op 29 Juni 1937 te Kopenhagen tusschen Nederland en Denemarken gesloten tariefver drag, en dat tot bekrachtiging van het Kon. besluit van 13 April 1938 tot regeling van den invoer van metaaldraad-gloeilampen. De heer von Bönninghausen (n.s.b.) had er precies dezelfde bezwaren tegen als in de Tweede Kamer werden aangevoerd, en minis ter Steenberghe heeft ze met precies de zelfde motieven verdedigd. Ze zijn eveneens zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Eindelijk kwam toen het waarlijk verlossen de woord: dat van den voorzitter tot sluiting der vergadering. Het parlementaire seizoen 1937—1938 is niet vóór zijn tijd practisch gesloten. Tot den derden Dinsdag in September. Het is de moeite waard HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 38-40 (Adv. Ingez. Med.) Mr. R. Poüs (Chr. Hist Unie) Van de verschillende sprekers heeft de heer In 't Veld (soc.-dem.) in hoofdzaak be toogd dat de regeering de gemeenten al heel weinig stimuleert om méér te doen voor werk verruiming. Volgens den heer van Bönning hausen (n.s.b.) zou het verlossende woord ten opzichte van de werkloosheids-bestrijding alleen kunnen worden gesproken door de na- tionaal-socialistisehe beweging. De heer H-i ems tra (soc.-dem.) kwam op tegen een gemaakte opmerking, als zou verplichte arbi trage de toestanden in den landbouw vertroe belen; hij wilde tegenover den steun dien de boeren ontvangen, dezen verplichten, voor een bepaalde oppervlakte grond een bepaald aantal arbeiders in dienst te nemen, De heer Fol ie ma, (christ. hist.) verklaarde zich geen tegenstander van een verplichte arbeidsdienst onder zekere voorwaarden en zeide dat het uitvoeren van gxoote werken het Staatscre- diet niet behoeft aan te tasten en dat hij scep tisch staat tegenover de mentaliteit der regee ring wat betreft de werkloosheidsbestrijding. Toen .minister Romme na de boven aan geduide beschouwingen kwam tot de verde diging van het wetsontwerp, prees hij de hou ding van den R.K. mijnarbeidersbond, welke ter wille van arbeidsspreiding tot een loonof- fer bereid is. Een geest welke slechts op eigen voordeel bedacht is, is'niet bevorderlijk voor werkloosheidsbestrijding. De verschillende te genstellingen moet men trachten te overbrug gen, en daarbij moet de regeering een even wichtspunt trachten te bereiken, Het plan-Van Rappard tot sterke uitbreiding van militairen dienst plicht zou een uitgave ineens van vele honderden millioenen (kazernebouw enz. vereischen en een vermeerdering der Defensie-uitgaven van 150 millioen De minister verklaarde zich voorts een tegenstander van verplichten ar beidsdienst en meende dat de werk loosheid het best bestreden kon wor den door uitbreiding van het bedrijfs leven, verdere ontplooiing van den ex port en meerdere afzet der industrie op de Binnenlandsche markt, Uitdrukkelijk zeide minister dat men de werkloosheidsbestrijding niet als een tijdelijk, kortstondig verschijnsel mag beschouwen en dat de openbare werken-politiek alleen een middel kan zijn van langen duur. De minister heeft in den loop van zijn rede Weesper ambtenaar verdacht van fraude in vrijheid gesteld. Na verhoor heeft de rechter-commissaris van Amsterdam ,den onder verdenking van fraude gearresteerden hoofdambtenaar der gemeente Weesp, gisteren in vrijheid ge steld. De subst. officier van justitie te Amster dam mr. J. W. Bosch, is tegen deze beslissing bij de rechtbank in beroep gegaan. BOERDERIJ AFGEBRAND. Donderdagmiddag om half drie brak door onbekende oorzaak brand uit in de boerderij van A. van de Ven, gelegen in de Handelsche peel onder Gemert. Woonhuis, schuur en stal brandden tot den grond toe af. De inboedel en de gedeeltelijk binnen gehaalde oogst gin gen daarbij verloren. Door het werpen van zand wist de brand weer te voorkomen, dat ook de varkens schuur verloren ging. De schade wordt op 5000 gulden geschat en wordt door verzeke ring gedekt. Brandje op de terreinen bij Fokker. Fabrieksbrandweer voorkomt erger. Ongeveer half een Donderdagmiddag, juist op het moment, dat de werklieden gingen schaften, werd op de terreinen van de Fok kerfabriek aan den overkant van het IJ een begin van brand ontdekt in de bergplaats van hout en afval, welk houten loodsje aan de eene zijde grenst aan het ketelhuis en aan den anderen kant is gebouwd tegen een der groote montagehallen. De brand werd ontdekt door den chef van den motorbouw, die on middellijk naar de portiersloge rende en de brandmeldingsinstallatie in werking stelde. Weinige oogenblikken later had de eigen brandweer onder leiding van den heer P. L. Zeeman reeds de noodige maatregelen geno men en werd in afwachting van de komst dei- gemeentelijke brandweer met vijf stralen wa ter gegeven. Dank zij dit doortastend optreden, hetwelk des te meer is te waardeeren omdat slechts een kwart deel van het voor dit deel aange wezen personeel op het terrein aanwezig was, kon de brand tot het houten loodsje worden beperkt. Het houten loodsje en zijn vrijwel waarde loozen inhoud zijn geheel verbrand. In de aan grenzende montagehal sprongen enkele rui ten. Overigens is er geen schade ontstaan. PERSONALIA Bij Kon. besluit van 2 Augustus is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Roer mond, ter standplaats de gemeente Roermond, mr. P. M. F. Pieter, candidaat-notaris te Haarlem. Prol. Mr. C. P. M. Romme Minister van Sociale Zaken Purolpoeder doet het pijnlijk gloeien ophouden en geneest zonder vervellen. Strooibus 60 ct. (Adv. Ingez. Med.) Bezoekers moeten een dubbeltje wegengeld betalen. (Van onzen specialen verslaggever). TERSCHELLING 4 Augustus. k nder de gunstigst mogelijke weersomstandigheden werkt l de Karimata voort. Vandaag werd echter geen enkele me- dedeeling van eenige beteekenis ont vangen. Men gaat rustig door en hoopt spoedig belangrijke vondsten te doen. De hoogconjunctuur op het eiland blijft aanhouden en steeds weer ko men nieuwe bezoekers opdagen. Het staat nu wel vast, dat de Karimata voor een kostelooze reclame voor Ter schelling heeft gezorgd. De vondst van de goudstaaf is juist voor het hoofd badseizoen begon gekomen. Het eiland profiteert nu in dubbele mate: eenerzijds de welvaart, welke het werk van de Karimata brengt, an derzijds de belangrijke inkomsten uit het touristenverkeer. De vele honderden bezoekers doen wan neer zij voor het eerst op Terschelling komen, een merkwaardige ervaring op. Spoedig na het vertrek uit Harlingen betaalt men den pas sageprijs, maar even voor de omtrekken van den Brandaris zich duidelijker beginnen af te teekenen, verschijnt de kapitein of de hof meester opnieuw, ditmaal om een soort tol te vragen namens de gemeente Terschelling. Men is n.l. verplicht een dubbeltje wegengeld te offeren, waarvoor men een schriftelijk be wijs in den vorm van een bonnetje ontvangt. Deze bijdrage wordt door de gemeente uit sluitend van de vreemdelingen geheven: „de .inboorlingen" zijn van deze belasting vrij gesteld. „Waarom wordt deze belasting geheven" hebben wij aan een der notabelen gevraagd. „Overal in Nederland wordt de strijd tegen afschaffing van de tollen met succes gevoerd, maar hier vraagt men een belasting, welke in feite een tolgeld is". „Dat zit zoo" was het antwoord. Voor den hoofdweg over het eiland ontvangt de ge meente de noodige bijdragen van Rijk en provincie, maar de wegen naar het strand moet de gemeente geheel alleen bekostigen, uitsluitend ten gerieve van de badgasten. Die moeten daar maar voor betalen." Ouderwetsche opvatting. Zoo is ongeveer de opvatting van den Ter- schellinger gemeenteraad, een opvatting, welke van sterk verouderde begrippen ge tuigt. Terschelling is een opkomende bad plaats en de ingezetenen zouden niet gaarne de inkomsten van het touristenverkeer mis sen. Voor wat hoort wat: het aanleggen van wegen naar het strand levert voldoende ren dement op. Bovendien gaat de stelling in het ;eheel niet op, dat de badgasten moeten be talen. Wanneer handelsmenschen in den win ter het eiland bezoeken, moeten zij eveneens hun dubbeltje offeren. Het zeer merkwaardige is, dat wanneer men b.v. om den anderen dag een reis naar Terschelling zou maken, steeds weer het wegengeld moet worden betaald. Blijft men daarentegen voor geruimen tijd achtereen op het eiland, dan kan men met tien cent volstaan. Of een dergelijke opvat ting wel houdbaar is, moet sterk betwijfeld worden. Wat gebeurt er wanneer met weigert de be lasting te betalen? Wordt men dan als eén ongewenschte bezoeker op de boot vast ge houden, precies als een vreemdeling, die een haven binnenkomt, maar geen voet aan wal mag zetten? Het verhaal gaat, dat men zeer weerbarstige lieden maar rustig laat loopen. Controle, dat alle bezoeekrs van Terschelling de belasting betalen, is er in het geheel niet. Velen arriveeren met andere vervoermidde len en betalen geen cent. Wij kwamen eens met den beurtschipper aan en smaakten even eens het genoegen, dat we van het brengen van een offer aan Terschelling's gemeentekas vrijgesteld bleven. De wijze van belasting- heffen is deze: Tracht te grijpen, wat men krijgen kan! De hofmeester doet zeer zijn best om van alle passagiers het wegengeld te krij gen, maar er glipt wel eens iemand door. Hij gaat eerst rond met de entreebiljetten. De meesten reizen eerste klas en betalen f 1,50. De hofmeester heeft een zak vol guldens, want in den regel betaalt men met een rijks daalder. „Zou ik meteen het wegengeld vra gen" zoo is zijn redeneering, dan zou ik 90 cent moeten teruggeven. Dat is te lastig en daarom kom ik pas later met het wegengeld voor gemeente." Intusschen is het een feit, dat wij ver schillende malen hebben geconstateerd, dat de hofmeester als een Cerberus voor de be langen der gemeente zorgt. Er was onlangs een man, die met zijn vrienden op de boot een weddenschap aanging, dat hij zou zor gen, dat hij geen dubbeltje behoefde te be talen. Toen de haven in zicht kwam en de hofmeester met de bonnetjes tot heil der ge meente rondging, verborg hij zich op een be paalde, veilig afgesloten plaats. Daar wachtte hij totdat de boot aan de kade meerde. Nau welijks had hij echter zijn verblijf verlaten om aan wal te gaan of de hofmeester greep hem bij zijn jas en deelde hem 'mede „Een dubbeltje mijnheer voor de wegenbelasting". De zakenmenschen op Terschelling zijn zeer tegen deze belasting gekant. Zij zijn van oordeel, dat wanneer men eens in hoogste instantie de zaak zou - uitzoeken de gemeente aan het kortste eind zou trekken. Ook op Ameland en Schiermonnikoog kent men een dergelijke belasting. Deze is zelfs hooger dan op Terschelling, maar men heeft daar de bijdrage in den passageprijs ver werkt. Bovendien moet men daar op een ge meentelijken steiger aan land stappen, ter wijl Terschelling een vrije Rijkshaven is! Pastoor L. H. Perquin overleden Voorzitter van den K. R. O. Donderdagavond om kwart over tien is pastoor L. H. Perquin. voorzitter van den Katholieken Radio Omroep, in het St. Franciscus ziekenhuis te Rot terdam rustig en kalm overleden. Aan het sterfbed bevonden zich prof. R. Welschen o. p., pater Van Gent o. p., pater dr. J. Dito o. p., en dr. van Kalmpthout en en kele eerw. zusters. Lambertus Henricus Perquin werd op 15 Juli 1865 geboren te Voorburg. Hij bezocht het gymnasium te Nijmegen en studeerde ver volgens bij de Dominicanen te Huissen, bij wie hij op 23 September 1884 zijn intrede deed. Op 15 Augustus 1891 ontving hij uit de han den van mgr. Snickers, aartsbisschop van Utrecht de Priesterwijding, Na kapelaan te zijn geweest te Schiedam, werd pater Perquin rector van de Rozenkranskerk aan den Pro venierssingel te Rotterdam. In dezen tijd was hij bisschoppelijk censior van „De Maasbode" en toonde hij zich een hard werker voor de katholieke pers. De immer werkzame pastoor publiceerde op 4 Februari 1925 zijn eerste persartikel over de noodzakelijkheid van een katholieken radio- omroep, acht maanden later werd voor het eerst een hoogmis uitgezonden. In Mei 1925 verscheen het eerste nummer van den K.R.O.- ids, als effectief propagandamiddel elke veer tien dagen verschijnend. Een jaar later werd het orgaan weekblad. De eerste uitzending van het K.R.O.-pro gramma leidde pastoor Perquin in met propa- ganda-speechen voor de N. S. F.- microfoon op 2, 9 en 16 November 1925 en op 24 Novem ber d.a.v. werd te Hilversum de eerste offi- cieele K. R. O.-avond gegeven. In Mei 1926 zag de Katholieke Radio-Om- roep-stichting het levenslicht en het sprak vanzelf, dat de groote voorvechter voor het Katholieke woord in den aether tot voorzitter van de stichting werd gekozen. In December van datzelfde jaar betrok de jonge stichting het huis Heerengracht 46, een voormalig pa tronaatshuis van de St. Dominicusparochie en bij den groei van den K. R. O. zag pastoor Perquin zich in den loop van het jaar 1927 eervol ontheven van de pastorale zorgen van de St. Dominicusparochie. zoodat hij zich ten volle kon wijden aan zijn nieuwe levenswerk, dat hij, de zestiger, met onverzettelijke ener gie ter hand had genomen. Tot de eerste behaalde successen behoorde ook de opening van den Huizer-zender, welke tezamen met de N. C. R. V. werd gebruikt, het geen op 22 October 1927 geschiedde. In 1929 werd een groote en grootsche actie voor den opbloei en uitgroei van den K. R. O. ter hand genomen en toen deze onder de stu wing van pastoor Perquin slaagde, bleek men op het eind van het jaar uit het oude patro naatshuis te zijn gegroeid en werd het perceel Heerengracht 118 betrokken, waar de K.R.O. tot op den huldigen dag is gevestigd. Op 15 Juli 1935 vierde pastoor Perquin onder groote belangstelling zijn zeventigsten verjaar dag'. Bij het tienjarige bestaan van den K.R.O. in October 1935, werd de radiopastoor door Jhr. mr. Ch. Ruys de B'eerenbrouck de verza melde jubileumgave voor den bouw van een nieuwe studio aangeboden. Op 16 December 1936 werd de eeerste steen gelegd en 10 Mei 1938 was de datum van de plechtige en luisterrijke opening. Voor deze belangrijke gebeurtenis gaf pastoor Perquin zijn laatste krachten. H.M. de Koningin onderscheidde hem met het officierskruis van de orde van Oranje Nassau, de Koning der Belgen schonk hem in 1936 het officierskruis van de kroonorde van België en nog slechts kort geleden werd hem. voor de wijze waarop de K. R. O. de uitzending der plechtigheden van het internationaal Eucharistisch congres te Boedapest verzorgde, de medaille „Pro Deo et Patria", van Hon garije toegekend. De plechtige uitvaart van pastoor L. H. Per quin O. P. zal Maandag 8 Augustus om half elf in de St. Dominicuskerk aan de Spuistraat te Amsterdam plaats vinden. Des middags om half vijf wordt het stoffe lijk overschot begraven op het kerkhof van het Dominicanerklooster Albertinum te Nij megen. Zevenjarig jongetje holde den rijweg over. Door auto gegrepen en gedood. Gisteravond is te Koudekerk aan den Rijn op den Hoogewaard een ernstig ongeluk voorgevallen. Een personenauto, bestuurd door een dame uit Bleiswijk reed in de richting Leiden, toen de zeven-jarige H. S. plotseling achter een bakkerskar vandaan kwam en den rijweg op holde. De knaap kwam onder de wielen "van de auto terecht en bleef bewusteloos liggen. Een geneesheer, die spoedig ter plaatse was constateerde een schedelbasisfractuur. ern stige inwendige kneuzingen en een been breuk. In levensgevaarlijken toestand werd de jongen naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar hij later is over leden. De auto werd voor onderzoek in beslag ge nomen. en hef aanfal slachtoffers van het water stijgt. Donderdag weer drie personen verdronken. Het warme weer houdt aan en het aantal verdrinkingsgevallen neemt toe. Dit schijnt zoo langzamerhand de noodlottige con- sequentie te worden van de heete zomersche dagen. Men zoekt verkoeling in het water dat echter verraderlijker is dan menigeen denkt en dat het niet alleen de zee is die slacht offers eischt, bewijst wel de droeve lijst van Donderdag. Twee personen zijn bij het zwemmen in de rivier verdronken terwijl een jongetje van drie jaar bij het speleh te water geraakte en eveneens om het leven kwam. Gistermiddag geraakte 't drie-jarig zoontje j van den heer J. van Winden te Berkel bij het I spelen in den sloot naast de ouderlijke wo ning te water en verdronk. Des avonds omstreeks zeven uur is de 23- jarige Duitsche kermisreiziger J. Z., woon achtig te Nijmegen, die met het oog op de kermis, te Dreumel was aangekomen, in de rivier de Waal bij het zwemmen verdron ken. Men vermoedt, dat het slachtoffer kramp heeft gekregen. Nadat men den man op het droge had gebracht, heeft men nog kunst matige ademhaling toegepast, doch de levens geesten waren geweken. Des middags omstreeks drie uur is de 21- jarige J. van der lest uit Grouw bij het zwemmen nabij de spoorbrug over de Grouw verdronken. Zijn oudere broer, die hem te hulp kwam, wist hem nog tweemaal vast te grijpen, doch bleek niet in staat den drenke ling uit het water te halen. Eerst na ander half uur dreggen slaagde de politie er in het lijk op te halen. Gistermiddag is verder nog de negenjarige J. Vermeeren i n de haven van Rotterdam- West, onder de voormalige gemeente Pernis, verdronken toen hij zich te ver van den wal waagde. Hij bleef slechts enkele minuten onder water daar onmiddellijk hulp toeschoot. Het was echter reeds te laat want kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. In het Hollandsch Diep is Donderdagmid dag bij Willemsdorp nog een 31-jarige man uit Breda bij het zwemmen verdronken. Men vermoedt dat de zwemmer plotseling een hartverlamming heeft gekregen. Jeugdige Haarlemmer te Zandvoort verdronken. Donderdagavond is omstreeks kwart over negenen de 23-jarige Willem van Nimwegen, wonende aan de Har men Jansweg te Haar lem bij het zwemmen verdronken, terwijl zijn broer ternauwernood gered kon worden. De twee broers waren op genoemd tijdstip .ter hoogte van het verboden zuiderstrandgèdéei- te aan het zwemmen, toen Willem plotseling om hulp begon te roepen, terwijl even later de andere broer eveneens in gevaar ver keerde. Het hulpgeroep werd gelukkig al spoedig op het strand vernomen en terstond werd van alle kanten hulp verleend. De hee- ren A. Molenaar, wonende Oosterparkstraat 21 te Zandvoort en een zekere Van 't Som uit Haarlem wisten na korten tijd de broer van Willem te bereiken en konden het genoegen smaken hem aan het strand te brengen. Ge lukkig bleek hij er niet ernstig aan tóe te zijn en kon na behandeling door dr. C. A. van Fraassen, medisch adviseur der Zandvoort- sche Reddingsbrigade, die met den comman dant, den heer P. van der Mije, zeer spoedig ter plaats waren, per auto naar de ouderlij ke woning worden overgebracht. Intusschen trachtte de bekende menschenredder, Jacob Kraaijenoord uit Zandvoort Willem van Nim wegen te bereiken en te redden, hetgeen hem helaas niet mocht gelukken. Hij zag den drenkeling wel en meende, dat hij Willem ze ker uit het water zou redden, doch ongeveer vier Meter van hem af, zag Kraaijenoord, dat Willem in de golven verdween en naar zee werd getrokken. Pogingen om hem nog te bereiken bleken te vergeef sch, en Jacob zag zijn slachtoffer voor zijn oogen verdrinken. Nader meldt onze correspondent cm», osï het lijk van Van Nimwegen hedenmorgen te 5 uur is gevonden, even ten Zuiden van het Zuiderbad, door leden van de Zandvoortsche Reddingsbrigade. Dit is in korten tijd de tweede keer dat de Zandv. Reddingsbrigade in ernstige gevallen hulp heeft geboden. CRÈME (Adv. Ingez. MecU Wielrijder stak te laat zijn hand uit. Onvoorzichtigheid met den dood bekocht. AMSTERDAM, 4 Augustus. Donderdag middag is een ernstige aanrijding in de le Const. Huygenstraat gebeurd. Een wielrijder heeft hierbij het leven verloren. De man reed aan den rechterkant van den weg en wilde op een gegeven oogenblik de Bosboom Toussaintstraat ingaan. Hij stak echter te laat zijn hand uit en daardoor was het den bestuurder van een hem achterop rijdende auto niet meer mogelijk een botsing tee voor komen. Het slachtoffer sloeg met het hoofd door een der portierruiten van de auto en werd vrijwel op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhel- mina-Gasthius te Amsterdam overgebracht.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6