HET NIEUWE AVONDBLAD Carcassonne. Weer een drukke Zondag op het strand. r-" „Dakvijvers" op vele woningen in IJmuiden. Avontuur. Gevangene uit de Scheveningsche strafgevangenis ontvlucht 23e JAARGANG Nó. 235 MAANDAG 8 AUG. 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 12V« ets., per maand 521/# cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet oï oog ƒ200.—, belde leden duim fl00.—één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger ƒ60.—, één of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk 30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Het wonderlijkste dat ik op onze Fransche auto-reis gezien heb is Carcassonne. Het kwam na onze korte bezoeken aan Tarascon's oude vestingmuren, met min of meer school- sche herinneringen aan Tartarin en aan Arles dat een Romeinsch amphitheater, puinhoo- pen van tempels en zelfs een obelisk bezit die voor het stadhuis prijkt. Daar in Arles ont dekten we natuurlijk ook dingen die Vincent van Gogh zoo aangrijpend herschapen heeft en was ik verwonderd en een beetje ontroerd over die vreemde boomen met hun korte stammen en waaier-kronen die ten hemel schijnen te roepen, en beroofd van hun bla- derpracht ten hemel moeten schreien. Arles leek mij ineens te doen begrijpen waarom Van Gogh daarheen trok en er zijn kunst schiep die tot de ontknooping van zijn levenstragedie leidde. Een vreemd oord, en toch ook vol Zui delijke kleur en levendigheid, vol Heden naast Verleden, en van het twinkelende, pétillante dat Georges Bizet er inspireerde tot zijn beide ballet-suites die den naam „l'Arlésienne" dra gen. De Oudheid had ook tot ons gesproken in Orange, met zijn prachtige oude Romeinsche poort en zijn latere historie die het in on verbrekelijk verband met ons Vorstenhuis houdt, en in Nimes waarvan ik al verteld heb. Maar Carcassonne, daar heel ver in het Zuiden, was het wonderlijkste. Dat is twee steden. De oude, de vesting, la Cité de Car cassonne, ligt op een heuvel van ruim hon derd meters hoogte naast de moderne stad, welker breede straten vol autogerucht, vol trams, café-drukte, fabrieksbedrijvigheid, za- ken-herrie zijn. Wij schijnen die binnen te rijden. Er is mij iets vreemds beloofd en ik verbaas me in stilte en wacht af waar het is. Dan stopt de auto op de brug over het speel- sche, sierlijke riviertje de Aude en ze zeggen mij: Kijk nu eens omhoog, naar links.... ja daar, tusschen de boomen. En ik kan mijn oogen niet geloovén. Daar verheft zich, als een droombeeld uit het ver leden, een gansche vestingstad met wallen, torens, bastions, een trotsch kasteel, de slanke spitsen van een hooge kerk. En die oude vestingstad is ook bewoond! Wij klimmen erheen door nauwe oude straat jes, rijden langs gekanteelde muren, glijden door een smalle vestingpoort, komen dan in steegjes waarin de auto zoowat past, klaute- Dat zijn maar even een paar puntjes uit een geschiedenisles. Zij zijn ver en onwezenlijk voor ons twintigste eeuwers, maar zij leggen even den nadruk op het wonder dat deze ge tuige der historie, deze gansche vestingstad, nog bestaat. Na de Revolutie is zij in verval geraakt, maar men is er niet gaan afbreken. En toen heeft Napoleon III, die van 1852-1870 keizer van Frankrijk was, haar door zijn knappen archi tect Viollet-le-Duc laten restaureeren. Dat is volledig gebeurd, al duurde het vele jaren. De buitenmuren tellen negentien vestingtorens, de binnenmuren vijfendertig, met inbegrip van het Chateau Comtal. Daar was veel werk te verrichten, en ongetwijfeld veel technisch- moeilijk werk. Maar het is schitterend vol bracht en er prijken op de kleine pleintjes ge- denkteekens voor twee ingezetenen wier on vermoeid streven den Keizer tot deze merk waardige daad heeft bewogen. Wij logeeren er in het hotel dat u op de kleinere afbeelding in dit stuk ziet afgebeeld. Het draagt den naam „Hotel de Dame Carcas". Het bezit wel een moderne eetzaal, 's avonds vol gasten, maar langs steenen wenteltrap pen, eeuwenoud, bereiken wij onze kamers. Het is 's avonds wat onwezenlijk als we, na een tocht langs de vestingmuren, achter de kanteelen van den schoonen zomeravond en van het verre uitzicht over de lichtende nieu we stad en de golvende natuurweelde van de Aude-vallei genieten. Het is nog onwezenlij ker hier 's morgens te ontwaken en zich te verbeelden dat men tot de voorvaderen is te ruggekeerd. Het is het wonderbaarlijkste monument van het Verleden dat ik ooit heb mogen aanschou wenjuist omdat het in zijn geheel is. Een historisch wonder. R. P- ren verder naar het kerkplein en vinden er oude gebouwen om ons heen en kleine winkel tjes in dien speelgoedvorm die herinnert aan herscheppingen van het verleden bij tentoon stellingen. Zooiets hebben we ook wel eens weergegeven gezien, in hout en stuc, als Oud Haarlem. Het wonder is dat Oud-Carcassonne nog leeft en bewoond wordt en dat zijn om hulsel, de vesting met het kasteel en de kerk, heelemaal onveranderd bewaard is gebleven. En de straatjes zijn nog even nauw, bochtig en steil, de huizen en de bestratingen ook heel oud, de menschen alleen modern. Maar zij leven middenin de Historie en schijnen mij daarom toch ook anders toe. Misschien zijn ze wel anders. De geschiedenis van dit oord, tot den Fran- schen Revolutietijd toe als onneembare ves ting beschouwd, „het land overheerschend", heeft boekdeelen gevuld. Het is zoo oud, zoo oudHet is het Carcaso der Oudheid ge weest, de West-Goten hebben het in de vijf de eeuw bezeten, de Saracenen in de achtste en onder Pepijn de Korte weer zoo'n echte schoolherinnering „kwam het aan Frank rijk". Lodewijk de Achtste heeft de stad in 1226 aan de Albigenzen ontrukt en in 1247 stond de laatste graaf van Carcassonne, Rai- mond de Trincavel, haar aan Lodewijk IX af die haar opnieuw liet versterken. IJMUIDEN LIJK VAN DEN VERDRONKEN F. ROZEN- BEEK IN RLOEMENDAAL AANGESPOELD Ht lijk van den 23-jarigen F. Rozenheek, die de vorige week nabij paal 57 verdronk, is Vrij dag op het strand te Bloemendaal aange- Maar de drukte was van korten duur. - DE PRINSES BEATRIX HERDOOPT. De stoomtrawler Prinses Beatrix is herdoopt in Horn Rif. De trawler behoudt het merk IJm. 155. KLOOSTERJUBILEUM. Pater Hugolinus van de orde der Capucij- nen, geboren te Breda en thans in het kloos ter dezer orde aan den Willemsbeekweg, viert 3 October a.s. zijn 25-jarig klooster jubileum. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING De Haarlemsehe Orkest Vereeniging geeft hedenavond in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem een volksconcert, dat door Mari- nus Adam gedirigeerd wordt en waarbij als solist optreedt: Constant Meerman (viool). De solist speelt het vioolconcert in D-groot Opus 77 van Johannes Brahms: het orkest voert uit L. Cherubini's ouverture Anacreon en Peter Tschaikowsky's Vijfde Symphonie. De Van Hasselt koerst naar zee. Het leek gistermorgen in den beginne, dat het geen echte strand-Zondag zou worden. De lucht was tamelijk bedekt en er woei een fris- sche Noordenwind. Het was wel aangenaam aan den havenkant, maar de zon liet zich slechts nu en dan even kijken en om elf uur was het nog zoo dat men nog niet kon zeg' gen wat het zou worden. Voor twaalf uur hadden twee booten van Goedkoop al eenige duizenden badgasten naar IJmuiden gebracht, maar de groote intocht van wielrijders bleef nog achterwege. Toen kort in den middag de dag goed be' loofde te zullen worden werd het echter veel drukker en te ongeveer twee uur was het weer enorm druk op het strand. De drukte was ze ker niet minder dan vorigen Zondag. Tegen vier uur begon de lucht er weer drei gend uit te zien en dit was voor de voorzichti- gen aanleiding om den terugtocht te aanvaar den voordat het te laat was. En zoo begon reeds spoedig de algemeene uittocht, die ech ter tusschen vijf en zes uur het drukst was. Inmiddels begon het zacht te regenen en hier door haastten velen zich huiswaarts en maak ten bussen en taxi's goede zaken. Het passagiersschip W. van Hasselt kwam ook nu weer met een groot aantal passagiers in de sluis. Eenige honderden Amsterdammers hebben aan boord van dit fraaie schip, dat voorheen den veerdienst Enkhuizen-Stavoren onderhield een prachtig zeereisje gemaakt, waarvan ze ongetwijfeld genoten hebben. De ze nieuwe attractie blijkt een groot succes voor de ondernemers te zijn. Op de foto komt de W. van Hasselt juist uit de Middensluis. Het liet zich in den beginne aanzien, dat velen die op de fiets waren gekomen op den terugtocht op een fiksche regenbui onthaald zouden worden, maar gelukkig voor hen dreef de bui over. Al was het dan geen uitgelezen dag, zij die het er op gewaagd hebben zullen hun uitstap' je niet betreurd hebben. Onweersbui veroorzaakte een ontelbaar aantal lekkages. Ongeveer twee uur lang goot j.l. Vrijdag avond tijdens de hevige onweersbui het water van den hemel. Het onweer veroorzaakte ge lukkig slechts eenige onbelangrijke schade en storingen, maar des te grooter in aantal waren de onaangenaamheden die, in den vorm van „huiselijke" overstroomingen door de stort.- buien werden veroorzaakt. Het ergst waren de gevolgen voor de bewo ners van huizen met platte daken. Doordat de afvoerbuizen het water niet konden ver werken, liepen tal van deze daken tot den rand vol, zoodat velen in plaats van een dak tuin een dakvijver boven hun hoofd hadden. Het gevolg hiervan was, dat het aantal geval len van lekkage legio was, vooral in de Kenne merlaan. waar men vergeten heeft op vele hui zen een behoorlijk dak te maken. Slaapkamers, huiskamers, keukens „dreven" van het water en sommigen konden het water met emmers opscheppen. Haast geen enkel plat-gedakt huis bleef vrij en vele huisvaders en huismoe ders zijn tot laat in den nacht in de weer ge weest om hun huis weer bewoonbaar te maken Over het algemeen vatte men het geval niet tragisch op, maar een der Kennemerlaan - bewoners, die tijdens de bui niet thuis was, is toen hij behouden binnen kwam, toch wel even geschrokken. Hij zag onder aan de trap iets liggen. Zijn hart staakte even zijn dage- ljjksche bezigheid, want de man dacht, dat zijn vrouw een ongeluk was overkomen. Maar zoo erg was het gelukkig nietHet was niet zijn vrouw, maar een bed, dat men naar beneden had gebracht, om het uit den zondvloed te redden De telefoonsforing bleek vrij ernstig te zijn. Het is bij een nader ingesteld onderzoek ge bleken, dat de telefoonstoring, ontstaan door dat de bliksem in de bloot liggende kabel van de Julianabrug was geslagen, vrij ernstig was. De technische dienst van IJmuiden heeft de hulp van den technischen dienst te Haarlem ingeroepen. Zaterdagavond 11 uur was men nog druk bezig, om de schade te herstellen, en ook thans is het geautomatiseerde net nog niet geheel in orde. HET RIJWIEL MOEST HET ONTGELDEN. Zaterdagmiddag heeft op de Wilhelmina- kade—hoek Bloemstraat een aanrijding plaats gehad. Een wielrijder, afkomstig uit Amster dam werd door een vrachtauto aangereden. De wielrijder kwam met den schrik vrij, zijn rijwiel was echter zoodanig ineengefrommeld, dat herstellen niet meer mogelijk was. Het gaat nog niet naar wensch met ""B de pekelharing, Maar Schotland verscheepte reeds 55000 vaten meer dan verleden jaar. Alhoewel sommige stoom- en motorharing- loggers mooie vangsten boekten, is de aan voer over het algemeen nog niet groot en vooral verleden week waren de vangsten tame lijk schraal. De vooruitzichen om den door de staking veroorzaakten achterstand in te halen, zijn dan ook niet groot en de toestand is thans zoo, dat de achterstand aardig naar de 100.000 vaten toeloopt en dit aantal, doordat van heden af het jagen verboden is, wel spoedig bereikt zal zijn. Voor het jaagverbod valt wel het een en ander te zeggen, maar waar er voor groene haring nog steeds meer geld betaald werd dan voor de zoute, gaat dit buitenkansje thans ver loren. Uit de Schotsche haringstatistiek blijkt, dat er veel meer Schotsche haring aangevoerd en ook verscheept is dan verleden jaar, waaruit mag worden afgeleid, dat Schotland heeft ge profiteerd van den geringen aanvoer van de Nederlandsehe haringvisscherij. Tot einde Juli bedroeg de aanvoer in Schotland 364924 vaten, tegen 307584 vaten in 1937. Verscheept werden 264831 vaten, tegen 189915 vaten in het vorige jaar, of dit jaar bijna 55000 vaten meer. VELSEN EXCURSIE NAAR HET CREMATORIUM. De afdeeling Velsen van de Vereeniging voor facultatieve lijkverbranding organiseert voor belangstellenden een excursie naar het cre matorium te Driehuis-Westerveld op Woens dag 10 Augustus a.s. De samenkomst der deel nemers is bepaald op 7.15 's avonds, na aan komst der treinen uit beide richtingen, bij het hek der begraafplaats „Westerveld". Na een inleidende beschouwing over crema tie door den afdeelingsvoorzitter, den heer Y. J. Reitsma, wordt een rondgang gemaakt door de oude en nieuwe hal, de ovenruimten en de columbaria. Eveneens zullen de urnen- tuinen bezichtigd worden. Zoo noodig wordt het gezelschap in groepen verdeeld, want meestal bestaat voor de excursies der afdee ling Velsen een zeer groote belangstelling. Het deelnemen is voor allen geheel vrij. Kindje van drie jaar door vracht wagen overreden. Plotseling de straat overgestoken. AMSTERDAM, 6 Augustus. Zaterdagmor gen omstreeks half twaalf is in de Pieter Nielandstraat een kindje van drie jaar het slachtoffer geworden van een verkeersonge luk. Het kind speelde op het trottoir en stak plotseling de straat over. Niettegenstaande hij daartoe zijn uiterste best deed, kon de be stuurder van een naderende vrachtauto een aanrijding niet meer voorkomen. Het kind werd gegrepen en kwam onder een der wielen, waardoor de sdhedel werd verbrijzeld. Het was op slag dood. In de buurt wekte het ongeluk groote con sternatie. Het inmiddels ingestelde politieonderzoek bracht de totale onschuld van den bestuur der van den vrachtwagen aan het licht en na onderzocht te zijn is de auto dan ook weer vrijgegeven. Brandje in de Cinema Parisien te Amsterdam. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een korte doch zeer felle brand gewoed op de zolderverdieping van Cinema Parisiën, ge legen in de bocht van den Nieuwendijk. Het was omstreeks kwart voor drie, toen de brandweer van vier kanten werd gealar meerd dat de vlammen uit de kap van de bioscoop sloegen. Binnen zeer korten tijd was men het vuur meester. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De zolder, de vierde verdieping, waarop oude requisieten lagen opgestapeld, brandde geheel uit en het dak stortte voor een ge deelte in. Een oogenblik bestond het gevaar dat het vuur over zou slaan naar het be lendende perceel, waarin de Cinema Central is gevestigd. Door het vlugge en vakkundige optreden van de brandweer kon dit echter worden voorkomen. (De Nederlandsehe kapitein Kuyt is met twee nietgezellen in een 10 meter lange zeilboot uit Amerika vertrokken met bestemming Am sterdam). Een ware telg van Neerland's ras, Dat altijd zoo zeewaardig was, Dobbert nu op de zilte baren, Dierzelfde oude groote zee, Die Hollanders sinds lang gelêe Met frisschen moed hebben bevaren. Hij reist niet op een zeekasteel, Een nietig buikje is zijn deel, Tien meter lang van roer tot steven; Zijn zeiltocht is een avontuur, Van zeker wel vijf weken duur, Als hem het leven blijft gegeven. Geen prijs wacht hen als 't blauwe lint, Zij moeten leven van den wind, Zij slapen niet in luxe hutten, Of in een luien stoel aan dek, Er is geen zwaar verschansinghek, Om hen voor vallen te beschutten. Het mag dan dwaas zijn weliswaar, Om zoo te spelen met gevaar, Maar ik verklaar, en wil het weten, Dat ik respect heb voor zoo'n spel, En 'k wensch het drietal graag vaar-wel! Moog' Holland je straks welkom heeten. P. GASUS. Acrobatische toeren met succes bekroond Nog geen spoor van den vluchteling ontdekt Zaterdagmiddag heeft de 35-jarige F. Musch, die door de Amsterdam- sche rechtbank tot 6 maanden gevan genisstraf was veroordeeld, kans ge zien uit de bijzondere strafgevangenis aan den Pompstationsweg te Scheve- ningen te ontvluchten. Musch woonde in Amsterdam en werd na zijn arrestatie en veroordeeling naar Scheve- ningen overgebracht. Zijn straftijd was 17 Juni j.l. ingegaan. Zaterdagochtend omstreeks 11 uur was hij in een der gangen van de cellenbarakken van de strafgevangenis bezig met het mengen van cement. De bewaker, die het toezicht in dezen gang moest uit oefenen, was genoodzaakt den man een oogenblik alleeen te laten. Van deze gelegen heid heeft hij gebruik gemaakt een cel bin nen te dringen, welke niet in gebruik is. In deze cel waren eenige houten binten en Musch heeft kans gezien met een dezer binten de tralies voor het venster om te buigen. Hij wist zich door het raam te wringen en kwam zoo op het dak van de cellengang. Over een geheele rij van daken is hij ge slopen, totdat hij aan het einde was gekomen en in den tuin der gevangenis kon springen. Ook dit gelukte den vluchteling, zonder dat iemand hem bemerkte. Nu restte hem nog slechts den buitenmuur. Deze is 4 M. hoog, doch hij kon er vrij ge makkelijk opkomen, omdat er eenige lagere muurtjes voor staan, welke als het ware een trap vormen naar den hoogen muur. Musch, wien het zeker niet aan athletische gaven ontbreekt, klom erop en sprong er aan de andere zijde af. Toen stond hij in de duinen en was vrij. Waar hij gebleven is, weet de politie op dit oogenblik niet. Het onderzoek werd onmiddellijk ter hand genomen. Musch is gekleed in gestichtskleeding en draagt in verband met zijn werkzaamheden in de gevangenis een wit stucadoorshemd. Het ligt voor de hand, dat hij Scheveningen is gegaan, waar het hem bij deze weersgesteld heid niet veel moeite zal kosten zijn kleeren aan het strand voor een ander pak te ruilen. Zijn signalement is: lengte 1.86 M., blond haar, blauwe oogen, bleeke gelaatskleur en slank postuur. De Gouverneur-Generaal weigert afgevaardigden der N. S. B. een audiëntie. De Tel. seint uit Batavia dat de landvoogd weigerde, de door de heeren C. van Geel- kerken en M. V. E. H. J. M. graaf de Mar- ohant et d'Ansembourg, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, aangevraagde audiëntie toe te staan. De motiveering van den gouverneur-gene raal ter zake is, dat de Nationaal-Socialisti- sche Beweging in Nederland de aldaar ge vestigde regeering pleegt te bestrijden op een wijze, welke het den landvoogd minder ge- wenscht doet voorkomen, de beide zendboden te ontvangen. De heeren Van Geelkerken, secretaris der N.S.B. en plaatsvervangend leider der bewe ging en d'Ansembourg, leider der N.S.B.- fractie in de Kamer, reisden per „Sibajak" van den Rotterdamschen Lloyd naar Indië. Dit schip is de vorige week Donderdag, 23 Juli te Batavia gearriveerd.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1