Hedetiandscke AiUieüMtm^iaenetUa^n^ Nieuw record van K. Baumgarten iuta$teescUe BiventkantitiaenscUoftften te Landen Hoving plaatst zich in de finale De 400 M. in 48.4 sec. Ook bij de dames drie finalisten MAANDAG 8 AUGUSTUS 1938 (Van onzen medewerker) Na vele jaren werden de kampioenschap pen weer eens in de provincie" gehouden. Nu Deventer verleden jaar in het bezit is geko men van een mooie sintelbaan, was het be grijpelijk dat nu aldaar het puikje van Ne- derland's athleten om de hoogste eer zou strijden. De kwaliteit van de baan was goed. De beste athleet van den middag was on getwijfeld Karl Baumgarten, die kans zag op de 400 M. zijn record van 48.6 sec. te brengen op 48.4 sec. Zonder strijd, loopend op de vijfde baan, ging hij, steeds maar sprintend, op de finish af. Reeds meermalen heeft hij nu ge toond, ook alleen (want in Nederland ont moet hij geen tegenstand van beteekenis) be neden de 50 sec. te kunnen loopen. Dat hij de zen middag in topvorm was, bleek te voren reeds. Op de 200 M., waar hij kans zag, aan Van Beveren een nederlaag toe te brengen en wat misschien nog meer zegt, Osendarp ge vaarlijk dicht te naderen, echter een Osen darp, die, hoewel nog prachtig sprintwerk ver- toonénde, toch reeds het zien, welk een zwaar programma reeds door hem dit seizoen is af gewerkt. Dit zal ook wel de oorzaak geweest zijn van het besluit, om zoowel Osendarp als Van Beveren op de 200 M. geen series te la ten loopen. Voor Van Beveren bleek de 1100 M. al zóó zwaar geweest te zijn, dat hij niet onder de 22 sec. wist te komen. Op de 100 M. noteerde ■hij nog 10.6 sec. achter Osendarp, die in 10.5 sec. kampioen werd. H. Baumgarten liep even eens 10.6 sec., een tijd door hem nog niet ge maakt. Van Geenhuizen (Haarlem) wist in beide sprintfdnales door te dringen. Vooral zijn 200 M. serie waarin hij ials tweede in 22.9 sec aan kwam, was van goed gehalte. Bij de 800 M. en de 1500 M. was een parallel te trekken tusschen Bouman en De Ruyter. Hoewel zekere winnaars zijnde, werd toch door hen getracht een zoo goed mogelijken tijd te maken. Vooral voor De Ruyter was dit zeer moeilijk, daar Bouman nog eenigszins opge jaagd werd door We mink (Trekvogels), die op een zeer goede race terug kan zien, terwijl De Ruyter voor Kalkman (Trekvogels) veel te sterk bleek. Met ongeveer 60 M. voorsprong en slechts 0.2 sec boven recordtijd kwam hij als no. één aan. De Groninger Kamps, waarvan nog al iets verwacht werd, stelde danig teleur. Zeegers werd wederom kampioen op de 5000 M. In het begin leek het er evemop, dat Van Ieperen (D.OS.) en Van Rijn (Trekvogels) het hem lastig zouden maken, maar tenslotte was het alleen Slegt (P.S.V.), die hem nog eenigs zins benaderen kon. Natuurlijk won Brasser de lilO M. horden, maar zoowel op het hoog- als op het versprin gen waren zijn prestaties maar matig. Vooral zijn 1.75 M. op hoog eischt dringend verbe tering in verband met zijn tienkamp. Bij het polsstok hoog springen werd door den Groninger Hoven en Lamoree (Haarlem) dezelfde hoogte bereikt, nl. 3.69,5 M. Daar La moree meermalen had „af" gesprongen, werd Hoven kampioen. Dit kampioenschap werd d<us niet naar Haarlem mede gebracht. Bij de werpnummers, ging aller belangstel ling uit naar Houtzager, die ook dit jaar weer eenige weken onder Kreigsman's leiding in Zweden heeft getramd. De Bruyn stootte bij Ihet Ikogelstooten den kogel '14.75.5 M. ver. Zijn VERRASSINGEN ZIJN ER NIET beste prestatie van dit jaar. Het was zijn laat ste worp en hij erkende het zelf, dit was slechts bereikt, doordat Houtzager hem door goede worpen steeds opjoeg en hem voortdu rend bedreigde. Doordat Houtzager, die zich vooral op kogelslingeren specialiseert, bij eenige proefworpen royaal boven de 50 M. gooide, behoorde een nieuw record niet tot de onmogelijkheden. Het lukte echter niet, hoe wel het weinig scheelde. Krijgt hij echter meer startgelegenheid op dit nummer, dan zal ook hier de 50 M. grens gepasseerd wor- den.-> Lutkeveld ontmoette geen tegenstand bij het speerwerpen. Een worp van 61.86 M. mag er dan ook zijn. Op dit nummer waren slechts twee deelnemers. Speerwerpen en vooral ook verspringen zijn dan ook momenteel twee nummers, waarop Nederland, in vergelijking met eenige jaren geleden, niet meer mee kan komen. Bij de dames kwamen geen verrassingen, of het moest dan zijn, dat Fanny Koen alleen op de loopnummers succes wist te boeken. Zoowel bij hoogspringen als bij verspringen faalde zij min of meer. Het deelnemen aan vier num mers op de kampioenschappen lijkt dan ook wel wat te veel van het goede. Mej. Bolwidt (Gita, Haarlem) bezette op Niettemin maakte mej. Ter Braake een iets beteren indruk, daar mej. Doorgeest, twee horden omwierp. De uitslagen luiden; HEEREN: Kogelstooten: 1 De Bruyn V en L. 14.75,5 M. 2 Houtzager V. en L. 14.1-9 M. 3 Oreel A.P.G.S. 13.82 M. Verspringen: 1 Wellerdieck Hellas 6.66.5 M. 2 Van Loozen P.E.C. 6.57 M. 100 M. 1 Osendarp Trekvogels .10.5, 2 Van Beveren A.V. '23 10.6. 1500 M. 1 De Ruyter Quick 4.00.7, 2 Kalk man Trekvogels 4.12.7. Hinkstapsprong1 Peters P.ED. 13.43 M. 2 Oosterhof A.V. '26 13.41 M. 110 M. horden: 1 Brasser A.A.C. 15.2, 2 Van Loozen P.E.C. 15.9 Kogelslingeren: 1 Houtzager V. en L. 49.32 M. 2 De Bruyn V. en L. 45.02 M. 800 M.: 1 Bouman A.A.C. 1.55.4. 2 Wernink Trekvogels 1.57.9 Discuswerpen: 1 De Bruyn V. en L. 44.14 M. 2 De Graaf Zaanland 37.49 M. 200 M.: 1 Osendarp Trekvogels 21.6 2 K. Baumgarten Trekvogels 21.8, 3 Van Beveren A.V. '23 22.3. 5000 M.: 1 Zeegers AA.C., 2 Slegt P.S.V. Hoogspringen: 1 Spanjerdt P.S.V. 1.85 M., 2 Brasser A.A.C. 1.75 M. 400 M.: 1 K. Baumgarten Trekvogels 48.4. 2 Wemink Trekvogels 50.5. Polsstokhoogspringen: 1 Hoven A.V. '26 3.69.5 M. 2 Lamoree Haarlem 3.69.5 M. Speerwerpen: 1 Lutkeveld A.A.C. 61.86 M. 2 Aerts P.S.V. 46.60 M. A. de Bruyn van „VI. en L." won Zon dag te Deventer het kogelstooten en het discuswerpen. Fanny Koen de 100 M. verdienstelijk de vierde plaats. Het spannenste nummer was hier de 80 M. horden, waar de dames Ter Braake en Door geest wederom een scherpen strijd leverden en waarvoor dezelfde tijd genoteerd werd. Kogelstooten: 1 Niessink Sagitta 11.18 M., 2 Albers Olympia 10.38 M. Verspringen: 1 Lolkema K.N.A.U. 5.33.5 M. 2 Doorgeest- A.D.A. 5.23. M. Zaterdagavond zijn de Europeesche zwem- kampioenschappen in de Wembleypool te Londen begonnen met de series 100 meter borstcrawl voor heeren. In de eerste serie werd een spannende strijd gevoerd tusschen den Zweed Bjoem Borg en den Duitscher Heibel, die met hand breedte door dén Zweed gewonnen werd in 1 minuut 0.1 sec. Heibel werd tweede; de Noor Tanberg derde, terwijl onze landgenoot Schef- fer als vierde aankwam in 1 minuut 2.9 sec. Aangezien alleen de drie eerstaa-nkomenden uit elke serie zich voor de halve eindstrijden klasseerden, was Scheffer hiermede uitge schakeld. Tot op 50 meter wist hij het tempo bij te houden, doch na het keerpunt viel hij terug. Den eindspurt der anderen kon hij niet bijhouden In de derde serie startte de Nederlandsche kampioen Hoving. Deze serie was niet zoo sterk bezet, maar toch was het een fraaie prestatie, dat Hoving als eerste aantikte in 1 min. 1.8 sec., vóór den Engelschman Wain- wright en den Hongaar Korosei. Hoving plaatste zich dus voor den halven eind strijd. NederlandBelgië (44) Het waterpolotournooi der Europeesche •kampioenschappen werd geopend met den wedstrijd NederlandBelgië. De Neder landsche ploeg heeft zich schitterend her steld van de laatste nederlagen. Met groot enthousiasme en een prachtige balsnelheid heeft het Nederlandsche zevental gedurende den geheelen wedstrijd gespeeld. Over het algemeen waren Van Aelst c.s. steeds iets sterker, dank zij ook het uitstekende samen spel. Maar de Belgen schoten beter en har der. De Belgen namen aanvankelijk de leiding met een schot van Casteleyn, doch Van Aelst maakte gelijk met een kalm schot. Op nieuw nam België de leiding, thans door Is- sele, maar uit een vrije worp wist Van Aelst opnieuw de partijen op gelijken voet te bren gen (22). Vóór de rust hergaf Casteleyn zijn land de leiding, doch ditmaal was het Van Rootselaar die voor Nederland den gelijkmaker scoorde (3—3). In de tweede helft scoorde Casteleyn met een achterwaartsch schot. Zeer spannend was het slot, doch twee minuten voor tijd .wist Den Hamer opnieuw een doelpunt voor Ne derland te scoren, waardoor het einde kwam met een verdiende puntenverdeeling, onge twijfeld een uitstekend begin van het Neder- landsch polozevental. Zooals te verwachten viel werd Italië dooi de Hongaren geklopt. Met 9—0 won Hongarije na een zeer eenzijdigen wedstrijd. Jopie Waalberg maakte den snelsten tijd. Na de ontmoeting tusschen Hongrije en Italië werden de beide halve eindstrijden 20-0 meter schoolslag dames gezwommen. In de eerste halve finale had Jo Waalberg groote moeite om van Valborg Christensen te win nen. Onze- landgenoote leidde met gering, ver schil na 50 meter. Met haar krachtige sla gen ging zij oogenschijnlijk zeer gemakkelijk door het water. Zij wist haar voorsprong op Valborg Christensen te behouden en won in 3 min. 5.6 sec. De Engelsohe .Williams eindig de als derde. In den tweeden halven eindstrijd - nam Dora Heeselaars met den vlinderslag de leiding. Na het eerste keerpunt leidde zij noig steeds, doch Inge Soerensen ging haar spoedig voorbij, gevolgd door de Belgische zwemster. Van der Kerckhoven. Ook de Engelsche schoolslagzwemster Storey bleek sneller te zijn, dan de Nederlandsche kam pioene. Ondanks een goeden eindspurt werd Dora Heeselaars vierde in den tijd van 3 min. 11.2 sec. De tijd van de winnares Inge Soerensen was 3 min. 7.2 sec. Kie van Veen en Trude Malcorps in de finalel De waterpolo-wedstrijd tusschen Duitsch- Idhd en Engeland, die na de series 200 meter schoolslag dames werd gespeeld, eindigde in een gemakkelijke 60 zege voor het D.uitsche zevental. In de eerste serie van het nummer 100 meter borstcra-wl dames gaf Trude Malcorps prachtig partij aan de Deensche zwemster Ragnhild Hveger, Na 50 meter tikten de Deensche en de Zwolsche zwemster vrijwel gelijk aan met een goeden voorsprong op de andere deelneemsters. Op de laatste 25 meter liep Ragnhild Hveger iets uit; met slechts gering versohil tikte de wereldrecordhoudster als eerste aan in 1 min. 9 sec. Trude Mal corps werd tweede in 1 min. 9.4 sec. en plaatste zich dus in de finale. In de tweede serie ging de strijd al weer tusschen een Nederlandsche en een Deensche zwemster. Ove Petersen maakte het Rie van Veen uitermate lastig. De RiD.Z.-zwemster nam onmiddellijk de leiding; op beide banen wist zij dezen voorsprong, die zeer gering was, te behouden. Met slechts 0.1 sec. verschil won zij haar serie. Hoving in de finale. De Nederlandsche kampioen Hoving, op dezen eersten dag der wedstrijden voor de tweede maal in het water komend, heeft op nieuw een fraai staaltje van zijn kunnen ge leverd. In den halven eindstrijd kwam de Rotterdammer o.m. tegen den Duitscher Fischer en den Hongaar Korosey uit. Hoving leidde na 50 meter, doch op de laatste 30 meter nam Fischer de leiding over om ten slotte nog vrij gemakkelijk te winiien in 1 min. 0.4 sec. De tijd van Hoving was 1 min. 1 sec.; een mooie prestatie op deze 50 meter baan. In den anderen halven eindstrijd .werd de strijd uitgevochten tusschen Csi'k en Heibel- Het merkwaardigste was, dat Csik slechts op het nippertje de halve finale heeft kunnen bereiken, n.l. als snelstevierde in de serie. Csik en Heibel leverden thans een dead heat; voor beiden werd een tijd van 1 minuut 1 sec. genoteerd. Nationale zwemwedstrijden te Rotterdam. Zaterdagmiddag begon in Rotterdam een Nationale wedstrijd om den „Groot-Rotter- dam-Wisselbeker". Door de Rotterdamsche Brigade was deze beker reeds vier maal in to taal gewonnen, terwijl hij na vijf keer defi nitief in eigendom overgaat. Het vorig jaar won de Bloemendaalsche Brigade den beker omdat drie harer leden het hoogste puntenaantal hadden verdiend. Het aantal deelnemenden dames en heeren bedroeg nu ongeveer 80. Rotterdam en Dor drecht waren zeer sterk vertegenwoordigd. Voorts namen zwemmers en zwemsters deel van de volgende reddingsbrigades: Amersfoort Amsterdam, Bloemendaal, Boskoop, Haarlem en Hillegersberg-Schiebroek. De wedstrijd had een spannend verloop. De eerst aankomende dame was mevrouw D. Dau-zon van de Bloemendaalsche brigade en van de heeren: A. J. Vermeer van de Haar- lemsche brigade. Beiden kregen elk een be ker, terwijl de heer C. van Bruggen, ook van Haarlem, -als no. 5 binnen kwam en een me daille ontving. De overige deelnemenden van Haarlem en Bloemendaal legden ook wel het parcours van 600 M. gekleed zwemmen af, maar de wissel beker werd gewonnen door leden van de Rot terdamsche zustervereeniging. Bloemendaal, de houdster, noch Haarlem legden beslag op den wisselbeker, maar dat van el-k een lid als no. 1 aankwam is een ge- lukwensch waard Bartali, de winnaar van den Tour de France, houdt een oog je in het zeil bij het inladen van zijn materiaal in een vliegmachine, waarmee hij van plaats tot plaats vliegt, om zijn 35 contrac ten, die hij met wieler'oaandirecteu- ren afsloot, na te komen. 100 M.: 1 Koen Sagitta 12.3 2 Ter Braake A.D.A. 12.5 200 M.: 1 Koen Sagitta 26.4. 2 De Vries A. D.A. 27.1 Speerwerpen: 1 Weysters Attalanta 37 M., 2 Dieben Brunhilde 35.82 M. Discuswerpen: 1 Niesink Sagitta 39.41.5 M. 2 Veldman Brunhilde 30.74 M. Hoogspringen: 1 Van Balen Blanken Sa gitta 1.57, 2 Koen Sagitta 1.52 M. 80 M. horden: 1 Ter Braake A.DA.. 11.9, 2 Doorgeest A.D.A. 11.9. Nieuw wereldrecord speer-werpen dames. Uit Mannheim: Tijdens athlietiekwedstrijden te Manhelm heeft mej. Volkkausen uit Dort mun-d het wereldrecord speerwerpen op haar naam gebracht met een worp van 47.17 M. Het oude wereldrecord stoncl op na aan van mej. Gindele (Vereenigde Staten) met 46.74 M., gevestigd in 1932. Hermann Lang wint den Ciano- beker. Uit LivornoOp het 7,2 K.M. lange traject door de straten van Livorno is Zondag de jaariijksche automobielwedstrijd om den Ciano-beker verreden. Winnaar werd de Mer cedes Benz-rijder Hermann Lang, die de 232 K.M. met een gemiddelde uursnelheid van 138,38 K.M. aflegde. No. 2 werd Giuseppe Farina (Italië) met Alfa Romeo, 1 uur 41 min. 23,2 sec. Onze landgenoot Arte van Vliet wist Zondag op fraaie wijze den Grand Prix van Kopenhagen te winnen in 11.6 secHij klopte hiermee Scherens, Richter en FaïcTc Hansen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5