ZWEMMEN Onweer bracht verkoeling na warmen Zomerdag. ZEILEN. WIELRIJDEN. MOTORSPORT MAANDAG 8 AUGUSTUS 1938 WEDSTRIJDEN TE HEEMSTEDE Het warme weer van Zondag heeft vele wielersportliefhebbers blijkbaar naar zee en bosch gelokt, zoodat de wielerwedstrijden, welke op de Heemsteedsche Wielerbaan gehou den werden, slechts matig bezocht waren. Het hoofdnummer, de 60 K.M. Koppelwed strijd voor profs, en onafhankelijken heeft de verwachte revanche tusschen de koppels Pij nenburgBoeyen en van Schijndelvan den Broek niet gebracht. Reeds spoedig kregen beide koppels een ronde achterstand, doordat zij te veel op elkaar en te weinig op het peloton letten. Vijfmaal achtereen kreeg Pijnenburg daarna een lekken band, zoodat deze ten slotte op moest geven. Boeyen reed den wedstrijd uit en eindigde zoodoende op de laatste plaats. Van Schijndel en Van den Broek wisten hun achterstand in te loopen. Het eindklassement bracht ten slotte de be slissing. Van Schijndel en Van den Broek werden No. 1, terwijl GroenewegenRoes op de tweede plaats eindigden. In het voorprogramma werd het sprint kampioenschap van Haarlem verreden voor Nieuwelingen. Kampioen werd G. Peters na een spannende finale met C. Bijster die als tweede eindigde. H. Veerman bezette de derde plaats. In een zeer fraaie en spannende achtervol gingsrace .wist Pijnenburg Groenenwegen met twee meter verschil te slaan. In de Koppelachtervolging tusschen van Schijndelvan den Broek en J. van HoutG. Loncke kwam van Schijndel ongelukkigerwijs te vallen zoodat deze wedstrijd geannuleerd moest worden. Een klassementswedstrijd over 50 ronden met 5 klassementen werd een fraaie overwin ning voor C. de Best. De uitslagen zijn: Sprintkampioenschap van Haarlem voor Nieuwelingen: 1ste rit: 1. G. Peters. 2. P. Wes- selman, tijd 14 sec.; 2e rit; 1. C. Portegies, 2. J. Ekel, tijd 14 sec.; 3e rit: 1. P. Duins, 2. H. Veerman, tijd 14 sec.; 4e rit: 1. C. Bijster, 2. W. Hobbelen, tijd 15 sec. lste rit herkansing: 1. H. Veerman, 2. W. Hobbelen; 2e rit herkansing: 1. J. Ekel, 2. P. Wesselman. Demi finale: lste rit: 1. G. Peters, 2. H. Veerman, tijd 13 sec.; 2e rit; 1. C. Bijster, 2. P. Duins tijd 13 1/5 sec. Om de derde en vierde plaats: 1. H. Veer man, 2. P. Duins tijd 13 2/5 sec. Om de eerste en tweede plaats: 1. G. Peters, 2. C. Bijster tijd 12 4/5 sec. Afvalrace voor profs, en onafhankelijken: 1. A. van Amsterdam, 2. B. van der Voort. 3. G. Boeien. Achtervolging over 20 ronden: J. Pijnenburg wint van D. Groenenwegen met 2 meter ver schil in 5 min. 4 sec. Wedstrijd voor Amateurs over 50 ronden met 5 klassementen. lste klassement: 1, Gruiters, 2. de Best, 3. Verburg, 4. Siebeling, 5. Valkman. 2de klassement: 1. de Best, 2. Verburg, 3. van Halst. 4. Valkman, 5. Stet. 3e klassement; 1. de Best, 2. P. Gruiters, 3. Valkman, 4. van Halst, 5. Schenk. 4e klassement: 1. de Best. 2. Siebeling, 3. Valkman, 4. Verburg, 5. van Halst. 5e klassement: 1. Verburg, 2. Valkman. 3. van Halst. 4. de Best, 5. Gruiters. Totaal uitslag: 1. C. de Best 21 pnt., 2. A. Verburg 14 pnt., 3. J. Valkman 13 pnt., 4. P. Gruiters 10 pnt., 5. P. van Halst 9 pnt. Tijd 14.35 sec. Koppelwedstrijd over 60 K.M.: 1. Van Schijn delvan den Broek 15 pnt.. 2. Groenenwegen- Roes 9 pnt., 3. Schieveenvan der Stel 2 pnt., 4. van HoutLoncke 2 pnt. Op 1 ronde: 5. Klink-r-van der Voort 0 pnt. Op 2 ronden: 6. v. Amsterdamvan der Ruyt 13 pnt. Op 3 ronden; 7. G. Boeijen alleen 3 pnt. Tijd win nend koppel 1 uur 20 min. 5 sec. Excelsior. Excelsior" heeft de gecombineerde club ontmoeting tegen de wielervereeniging Am sterdam gewonnen met 52 punten voor en 4 punten tegen. Er verschenen 50 renners, onafhankelijken, amateurs en veteranen, aan den start voor een wedstrijd over 60 K.M. Direct na den start werd er gedemarreerd; na 20 K.M. zijn er 4 uitloopers Schell, Smit, J. v. Maris en S. Jonker. Laatstgenoemde kreeg een lekken band, maar zijn broer stond zijn fiets af en zoo wist Jonker nog het tweede peloton te bereiken. De drie uitloopers wisten hun voorsprong te behouden en streden om de lste, 2de en 3de plaats. De uitslag werd: 1 B. Schell Jr 10 pnt., 2 J. Smit met gering verschil 9 pnt., 3 J. van Maris met klein verschil 8 pnt., tijd 1.32.54 sec. 4 H. Jansen 7 pnt., 5 op 2 min. 32 sec. 5. Jonker 6 pnt., 6 J. Walgien 5 pnt., allen „Excelsior", 7 Huivenaar 4 pnt., (Amsterdam) 8 C. de Gier 3 pnt., 9 B. Kleinhout 2 pnt., 10 J. Banken 1 pnt. allen „Excelsior". De voorzitter van Amsterdam reikte den persoonlijken en clubprijs uit. De clubprijs be stond uit een grooten wielrenner op bronzen voetstuk. Dit is een waardige revanche geworden van de nederlaag van Zondag 8 Mei. Hedenavond vergadering en prijsuitreiking in het clubgebouw. Weer een nieuw wereldrecord voor Denemarken. Uit Kopenhagen wordt aan de Tel. gemeld, dat de jonge Deensche zwemster Tonny Petersen het wereldrecord over 1000 yards heeft verbeterd. Zij bracht het op 13 min. 15.9 sec. Het oude record stond op naam van de Amerikaansche zwemster Helen Madison met 13 min. 23.6 sec. De „Jolian de Witt" heeft vertraging. De N.V. Stoomvaart Maatschappij Neder land deelt mede.e dat het s.s. Johan de Witt, dat ik 3 Augustus j.l. van Amsterdam naar Batavia is vertrokken vertragigg ondervindt wegens machineschade. Het schip is op het oogenblik in de Golf van Biscaye en zal waar schijnlijk op Zaterdag 13 Augustus te negen uur v.m. te Genua binnenlooper.. Omtrent het tijdstip van vertrek uit de haven, zoomede óe regeling van den boottrein en de aankomst in verdeere aanloophavens, volgen zoo spoedig mogelijk nadere bijzonderheden. TOESTAND ONVERANDERD. De toestand van het 11-jarig meisje H. v. D., uit Zandvoort, dat Vrijdagmiddag in zee onwel werd en naar de Maria Stichting werd over gebracht, is nog onveranderd. De tempera tuur is nog hoog. Verpleegster ternauwernood aan den dood ontsnapt. Op het station te Rotterdam door de warmte bevangen en voor rijdenden trein gevallen ROTTERDAM, 8 Augustus. De 51-jaritr# verpleegster C. Rens, wonende aan den Oude- dijk te Rotterdam, is Zondagmiddag op htè perron van het station Delftschepoort te Rot. terdam door de warmte bevangen en van het perron tusschen de rails gevallen, juist op dat moment zette een trein, die van Rotterdam naar Oen Haag vertrok, zich in beweging De bestuurder, die tijdig op het ongeval op! merkzaam kon worden gemaakt, trachtte door sterk remmen nog een aanrijding te voor- komen. Heelemaal gelukte dat niet, het slachtoffer kreeg nog een duw van den eer sten wagen, maar doordat de trein op zeer korten afstand tot stilstand kwam, kerd zjj niet overreden. Zij klaagde over inwendige pijnen, zoodat zij per auto van den Genees kundigen Dienst aanvankelijk naar het zie- kenhuis aan den Coolsingel daarna naar het Diaconessenhuis is overgebracht. Daar is zjj vermoedelijk met inwendige kneuzingen op- genomen. In Zeeland brandt het weinig. Uit een dezer dagen door het Centraal Bureau voor de Statistiek uitgegeven publi catie blijkt, dat in het jaar 1937 in 317, hoofd zakelijk kleine gemeenten, in het geheel geen branden hebben gewoed. Van deze gemeenten behoorden er 56 tot de provincie Zeeland, wel- ke provincie in totaal 106 gemeenten telt. Verschillende boerderijen door den bliksem getroffen. Wederom heeft gisteren een hevig onweer boven verschillende plaatsen van ons land gewoed. Het was Zondag reeds den heelen dag zoel en druk kend geweest terwijl in den middag de lucht reeds begon te betrekken zoodat wel niemand door de onwe- ders die meestal gepaard gingen met hevige regenbuien zal zijn verrast. De bliksem sloeg weer vele malen in waarbij vooral boerderijen in het noorden en oosten van ons land wer den getroffen. Zoo ontlastte zich omstreeks vier uur Zon dagmiddag boven het noorden van Friesland een hevig onweder, waarbij de bliksem in de groote boerderij van J. Odinga bij Deinum in de gemeente Menaldumadeel sloeg. De boer derij werd geheel in de asch gelegd. Ongeveer op hetzelfde tijdstip is door blik- semsinslag brand ontstaan in een boerderij te Bovensmilde, bewoond door den heer Schu ring. De geheele boerderij ging verloren. Een varken en een hond kwamen in de vlammen om. Tijdens een hevig onweer sloeg gisteravond om zes uur de bliksem in de groote landhouw- schnur van den heer Spit aan den Rossufner- weg nabij Oldenzaal. In een oogwenk stond alles in lichter laaie. De schuur brandde tot den grond toe af. De groote voorraad hooi en landbouwgereedschappen gingen in de vlam men op. Verzekering dekt de schade. Tijdens een onweer dat vannacht is uitge broken sloeg de bliksem in in de woning van den landbouwer Til te Drempt, gemeente Hummelo en Keppel. De electrische verlich ting werd totaal vernield. Brand werd echter niet veroorzaakt. Daarna sloeg de bliksem in een boom, dicht bij de woning staande. Een derde bliksemflits doodde een koe in de weide, eveneens bij de woning van den landbouwer Til. Het opmerkelijke van dit geval is, dat na elkaar drie afzonderlijke bliksemflitsen bin nen een kring van 200 Meter insloegen. i Ook hevige onweersbuien in bet Zuiden. Ook in het Zuiden heeft de bliksem ver schillende boerderijen getroffen. Zoo zijn in de gehuchten Biesthoutliakker en Wester- wijk onder Hilvarenbeek een boerderij en een landbouwschuur in de asch gelegd. Boven Noord-Brabant was het onweer al bijzonder hevig. De boerderij met een aangebouwde schuur van den heer Ate te Oud-Gastel werd door den bliksem getroffen en brandde bijna geheel af. Breda is naar de „Crt." verneemt opgeschrikt door een noodweer dat sinds mensehenheugenis niet meer zoo heftig is ge weest. Verwonderlijk is het dan ook, dat het on weer, dat te ongeveer halfeen begon en eerst te halfvier in hevigheid afnam, geen al te ernstige gevolgen heeft gehad. Niet minder dan tot driemaal toe sloeg de bliksem in het electrisch net, waardoor telkens gedurende eenigen tijd geheel Breda van electriciteit was verstoken. Ook de telefoonleiding werd eenige malen door den bliksem getroffen, waardoor de telefonische communicatie werd gestoord. Toen tegen halfvier het onweer in hevig heid verminderde liep vrijwel een ieder in nachtgewaad de straat op, zoodat het in ver schillende straten drukker was dan overdag. In Breda zelf werd het carillon van den Grooten of Onze Lieve Vrouwentoren door den bliksem getroffen en buiten werking ge steld. Van het perceel Ginnikenweg 153 werd een schoorsteen getroffen en in gruizelemen ten geslagen. Hetzelfde geschiedde bij een perceel in den Belkrumpolder. In de Achilles- straat sloeg de bliksem in twee huizen: van het eene werd een stuk van den schoorsteen weggeslagen, terwijl van het andere een groot deel der dakpannen werd ontzet. Wonder bo ven wonder ontstond nergens brand. Voorts ontstond te Klein Oosterhout brand in de boerderij van den landbouwer Peeters. De hoeve met aangebouwden stal werd geheel verwoest. Heidebrand tusschei Donderen en Norf< Zondagmiddag omstreeks drie uur is brand uitgebroken op het terrein van het Staats- boschbeheer tusschen Donderen en Norg (pro vincie Drenthe). Vijf hectaren heide werden door het vuur vernield. Met behulp van mili tairen uit Groningen en van burgers is het aanwezige personeel er tenslotte in geslaagd het vuur te bedwingen. lederen dag brandt de Nederlandsche Heide- Maatschappjj van deze gronden een strook a* om deze te ontginnen. Ook gisteren was dit het geval en men vermoedt, dat het vuur i3 blijven smeulen. Edwald Kluge. Voor de vijfde achtereenvolgende maal ze gevierde D.KW. in de lichte klasse. Opnieuw was het Edwald Kluge, die als eerste door de finish ging, gevolgd door zijn merkgenoot Petruschke. De uitslagen luiden: Groote prijs van Europa en groote prijs-van Duitschland. 250 cc-klasse, 301 K.M. 1 Kluge (Duitschanld) met DKW tijd 2 uur 22 min. 39.2 sec. gem. uursnelheid 126.6 K.M. nieuw record; 2 Petruschke (Duitschland) met D.K.W. tijd 2 uur 22 min. 55.6 sec. gem. 126.4 KM. W. Winkler. 350 cc-klasse, 344 KM. 1 White (Engeland) met Norton, 2 uur 40 min. 48.2 sec., gem. 128.4 KM. nieuw record: 2 W. Winkler (Duitsch land) met D.K.W. 2 uur 44 min. 44.1 sec. gem. 125.3 K.M. Georg Meier. 500 cc-klasse 344 K.M.: 1 Georg Meier (Duitschland) met BM.W., 2 uur 28 min. ;gem. snelheid 1.39.5 K.M. record; 2 Daniell (Enge land) met Norton 2 uur 30 min. 1.3 sec. DE HOLLAND-WEEK. Windstille dagen op de Loos- dreehtsche Plassen. Duitsche starzeilers bevestigen hun reputatie in de Starklasse. P. Giilcher wint weer in de Olym- piajollen. C. Nauta in topvorm bij de sharpies. C. Flemming onver slaanbaar in de 16 M2. klasse. (Van onzen medewerker). De laatste twee dagen van de Holland-Week waren een succes voor de lichtweerzeilers. Slap hingen de zeilen neer, terwijl de bemanningen „verschroeiden" in hun wedstrij dj achten onder de stralende zon. Met dit weer lieten vooral de Duitsche Star en sharpiezeilers hun capaciteiten zien. Zoo wel Zaterdag als Zondag waren er 4 Duitsche Starzeilers bij de eerste zes aankomenden. Von Reclam en dr. Hausohm startten te vroeg Zaterdag, maar toch wist von Reclam als eerste te eindigen. Zondag startte von Reclam weder te vroeg, maar hij wist zich in de kruisrakken toch nog tot de vierde plaats op te werken. Nu werd de Perseus van Luitenant ter Zee Karpf No. één. Bob Maas werd in deze twee wedstrijden één keer tweede en één keer zesde. In de Sharpieklasse zeilde C. Nauta ook den laatster, wedstrijd een klasse beter dan zijn concurrenten. Met een mooien voorsprong wist hij te winnen en legde zoodoende ook in het tweede gedeelte van de Holland-Week beslag op den hoofdprijs. Een pracht resultaat! Za terdag werd de Rotterdammer Van Muyden eerste. Het zal niemand verwonderen dat C. Flem ming (H.J.C.) den hoofdprijs won in de 16 M2. klasse. Hij werd maar eventjes drie keer No. één in de laatste drie wedstrijden In de twaalfvoetsjollenklasse A werd Van dei- Valk met een zeer grooten voorsprong eerste: H. Evers (H.J.C.) werd ditmaal vierde. De laatste wedstrijd zou het er dus om spannen wie den hoofdprijs zou winnen. In het alge meen klassement had Evers met twee punten voorsprong op Van der Valk en Daniëls, nog steeds de leiding. In den laatsten wedstrijd bleven deze drie zeilers elkaar angstvallig be waken, en lieten Tims, die zeer laag gestart was, wegloopen. Toen het briesje eindelijk op stak wist Tims zijn voorsprong te vergrooten en eindigde als eerste. En hiermede wist hij ook beslag op den hoofdprijs te leggen. H. Evers (H.J.C.) werd in het eindklassement tweede. Opgemerkt dient nog te worden het mooie resultaat van den H.J.C.-zeiler Gerbranda, die in de twaalfvoetsjollenklasse B op mooie wijze den hoofdprijs wist te winnen. De Holland-Week 1938 is weer prachtig ge slaagd. dank zij de goede organisatie van Kon. Watersport Vereeniging Loosdrecht en de Kon. Ned. Zeil- en Roeivereeniging. Europeesch kampioenschap Olympia-jollen. Zaterdag zijn de wedstrijden om het Euro- peesche kampioenschap in de Olympiajollen- klasse op het Starnbergermeer bij München geëindigd. Reeds Vrijdag was het definitief, dat de Duitscher Bickei zijn titel zou behou den, zoodat deze laatste race nog slechts van geringe beteekenis geacht mocht worden. Win naar werd de Hongaar von Heinrich; als tweede kwam Bickei binnen, vóór den Zuid- Slavischen zeiler Baumann, onzen landgenoot De Jong en den Zwitser Oswald. In den eindstand staat Nederland op de vierde plaats. De eindstand luidt: 1. en Europeesch kam pioen: Bickei (Duitschland) 489,76 pnt.; 2. Von Heinrich (Hongarije) 431,56 pnt.; 3. Benussi (Italië) 397,18 pnt.; 4. De Jong (Nederland1) 254 pnt.; 5. Baumann (Zuid-Slavië) 232,7 pnt.; 6. Oswald (Zwitserland) 223.22 pnt.; 7. Fecheyr (België) 215,4 pnt.; 8. Osinski (Polen) 188,21 pnt.; 9. Clameragan (Frankrijk '152,31 pnt. Achilles. Zondag hield bovengenoemde vereeniging een trainingsrit over 30 K.M. Nadat verscheidene renners een uitloop poging hadden ondernomen, was het peloaon tegen het einde toch weer gesloten. Eenige premies, die werden uitgeloofd, werden ge wonnen door G. van Stein en Beekhuis. De totale uitslag werd: 1. D. Claassen, 58 min.; op banddikte 2. Beekhuis. 3. Schrama, 4. van Rooden, 5. Jouby, G. Stein, Jaspers, v. Eyk, Rusman, Donkersloot, Nagelhout, D'Heane, Hilterman. Huisman, van Zijl en Koppen Jr. allen in denzelfden tijd. 's Middags namen ook eenige leden deel aan de wedstrijden te Heemstede. P. Duyns bezette de 4de plaats in den Sprintwedstrijd voor Nieuwelingen; P. Gruyters eindigde als 4de in den 50-rondenrit voor Amateurs en Onafhan kelijken. Hedenavond vergadering, tevens gelegen heid om zich op te geven voor de Federatie wedstrijden op Woensdagavond te Heemstede. Lohmann Duitsch kampioen achter motoren. Uit Neurenberg: Ruim 14000 toeschouwers waren Zondag aanwezig bij den einstrijd om het Duitsch kampioenschap achter motoren. De wereldkampioen Walter Lohmann won den titel. De uitslag luidt: 1. en kampioen: Loh mann. 100 K.M. in 1 uur 30 min. 43 sec.; 2. Metze op 30 M., 3. Schön op 50 M. De Duitsche kapitein Schlimbach, reeds be kend door zijn solotocht over den Oceaan, heeft thans het plan opgevat met zijn zeilboot Stortebeker IV van Hamburg naar Trinidad over te steken. Wedstrijden met de Nederlandsche Tour de France-renners. Zondagmiddag werden op de Rijswijksche Wielerbaan wedstrijden gehouden, waaraan de Nederlandsche Tour de France-rennens deel namen. De uitslagen van de wedstrijden luidden.: Groote prijs van Europa. Uit Dresden: Het duel tusschen B.M.W. en Gilera is ook in den grooten prijs van Euro pa tevens grooten prijs van Duitschland, op een zege van het Duitsche merk uitgeloopen. Ruim 300.000 toeschouwers woonden de races op het circuit van Hohenstein-Ernstthal bij. Reeds na enkele ronden bleek, dat de BMW- machine van Meyer enkele seconden sneller was dan de Gilera van Serafini en toen de Italiaan moeilijkheden met zijn motor kreeg, was de strijd weldra beslist. De Norton-ma chines van Daniell en Frith draaiden uiterst regelmatig, doch waren niet zoo snel als de B.M.W. In de 350 cc-klasse bleek de Nortonmachi- ne opnieuw de sterkste. Onbetwist werd White winnaar van Assen. Mellors met Velocette ein digde op de vierde plaats met twee ronden achterstand. Zoo geneest men watervrees. Omnium tusschen Middelkamp, Dominicus, Hellemons, Van Nek. t Eerste deel sprint over 800 meter: 1. Helle mons, 1 pnt.; 2. Dominicus 2 pnt.; 3. Van Schendel. 4 Van Nek, en 5 Middelkamp. Omnium voor zes dagenrenners: sprint over 800 meter: 1. Gerard Leene, 2 De Graaf, 3. Pellenaers en 4. Slaats. Omnium tweede gedeelte klassementrace over 16 ronden: 1. Pellenaers 15 pnt.; 2. Slaats 21 pnt.; 3. Van Nek 30 pnt.; 4. Van Schendel 33 pnt.; 5. Hellemons 42 pnt.; 6. G. Leene 48 pnt.; 7. De Graaf 44 pnt.; 8. Middelkamp 61 pnt.; 9. Dominicus 62 pnt. Ploegachtervolging: 1. De ploeg van de zes- dagenrenners liep 70 meter in op de Tour de France-renmers. Finale voor amateurs tusschen Ooms, Derk- sen, Smits en Van Gelder: 1. Ooms 3 pnt.; 2, Smits 4 pnt.; 3. Derksen 5 pnt.; 4 Van Gel der 6 pnt. 10 K.M. achter kleine motoren voor zesdagenrenners: 1. Slaats in 9 m. 36.8 sec.; 2. Pellenaers op 1 ronde en 60 meter; 3. De Graaf op 2 ronden en 20 meter; 4. G. Leene op ronden en 3-9 meter. 10 K.M. achter kleine motoren voor Tour de France-renners: 1. Van Nek in 10 min. 12.4 sec.; 2. Middelkamp op 80 meter: 3. Dominicus op 280 meter; 4. Hellemons; 5. Van Schendel. Totaal uitslag van de omnium: 1. Pelle naers 7 pnt.; 2. Slaats 8 pnt.; 3. Van Nek 10 pnt.; 4. Hellemons en G. Leene 12 pnt.; 5. De Graaf 13 pnt.; 6. Van Schendel 14 pnt.; 7. Dominicus 16 pnt.; 8. Middelkamp 17 pnt. Sir Malcolm Campbell bereidt zich met zijn nieuwste motorboot op een wereld recordpoging voor. De bekende Engelsche sportsman oefent zich op het meer van Genève.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 8