Dickieslaateen raadindenwinc Gevechten aan de Russisch-Japansche grens duren voort. CEBUTO Waar dat is? Franco's troepen melden overwinning aan de Ebro. Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen PROGRAMMA A A N D A G 8 AUGUSTUS 1938 Het RussischJapansche conflict. Russische luchtmacht voert een hevig bombardement uit bij Tsjangkoefeng. Reuter deelt mede, dat de berichten, welke uit Moskou en Tokio worden ontvangen over de gevechten in het Verre Oosten met elkan der in tegenspraak zijn. Volgens het laatste uit Moskou ontvangen telegram zouden de Japansche troepen van Sovjetgebied zijn verdreven. Uit Yoeki (Korea) wordt daarentegen ge- meldt. dat de op Mandsjoerijsch gebied binnen gedrongen Sovjettroepen bij een mislukten aanval op den heuvel van Tsjangkoefeng Za terdagavond zware verliezen hebben geleden. Volgens een van het leger ontvangen com muniqué is een wanhopig gevecht van man tegen man voorafgegaan aan de terugtocht der Sovjets. De Sovjets hebben hun stoot troepen teruggetrokken en bereiden een nieuw offensief voor. De rechtervleugel van het Sovjetleger heeft thans de Toemen-rivier bereikt. De batterijen der Sovjets bestoken Koreaansche dorpen. Er wordt echter slechts weinig schade aangericht, terwijl tot nu toe nog geen melding is gemaakt van dooden en gewonden. Russische luchtmacht in actie. Naar Havas uit Tokio meldt heeft een hon derdtal Sovjet-Russische vliegtuigen Zater dagmiddag aan het front van Tsjangkoefeng meer dan 500 bommen geworpen. De speciale correspondent van Domei aan dit front verklaart, „dat het de grootste luchtdemonstratie was, die men ooit in het Verre Oosten heeft gezien. Een alleen optredend vliegtuig heeft ver geefs een militair transport op den langs de grens loopenden spoorweg gebombardeerd. Het station Kogi, dat tien K.M. ver het bin nenland in ligt, werd eveneens gebombar deerd. Twee Sovjet-vliegtuigen werden ver nield. Een der vliegers wist met zijn val scherm te dalen." Tanks vernield. Het Japansche ministerie van oorlog deelt jnede, dat de Japansche voorhoede tusschen 4 en 6 Augustus ongeveer 50 Sovjet-Russische tanks heeft vernield. Van de Japansche voor hoede zouden vijf man gedood en enkele ge wond zijn. Verder meldt het ministerie, dat de Russi sche en Japansche troepen zich na het ge vecht, dat zich Zaterdagnacht op 1500 Meter Incidenten na gyxnnastiekfeest van Sudeten Duitschers. Politie moest bij vechtpartijen ingrijpen. In een officieel te Praag gepubliceerd com muniqué wordt het volgende gemeld: Op 7 Augustus is te Zatec (Saar) een gym- nastiekfeest voor Duitsche arbeiders ge houden. Toen een troep turners na de uit voering weer naar het station ging bevond zich op het voornaamste plein een groote me nigte Uit deze menigte' klonken scheldwoor den en eenige personen spuwden in de richting der gymnasten. Het kwam tot een vechtpartij hoewel de politie direct ingreep. Verscheidene personen werden gewond. Aangezien zich een groote menigte op het plein bevond, was de politie genoodzaakt haar te verspreiden. Voor het hotel Schwarze Henne ontstond een nieuwe vechtpartij, waarbij één persoon licht gewond werd. Drie politiebeambten liepen eveneens eenige wonden op. De orde kon worden hersteld. Er is een onderzoek gaande. Een ïtaliaansch tijdschrift voor de rassenkwestie. Mussolini zeer ingenomen met het eerste nummer. Het nieuwe Italiaansche tijdschrift „Diffesa della Razza" (verdediging van het ras), waar van het eerste nummer Zaterdag is versche nen, heeft de goedkeuring verworven van Mussolini zelf, die Telesio Interlandi, den di recteur van het nieuwe tijdschrift, heeft ont vangen en tegenover hem zijn levendige vol doening heeft uitgesproken over de wijze, waarop het blad was samengesteld. Hij heeft hem voorts instructies gegeven. De omslag van het nummer vertoont een Romeinsch profiel, door een zwaar gescheiden van een caricatuur van een Jood en van een negerinnekop. De hoofdredacteur, Interlandi, schrijft in de inleiding, dat Italië het rassen vraagstuk wel onder oogen moest zien, toen het door de verovering van een imperium verschillende rassen ging beheerschen, terwijl „het zeer oude, agressieve racisme, het ver- woedste en delireerendste der ideologische racismen, het hebraïsme, openlijk de men- schelijke maatschappij bedreigt en tracht te Onderwerpen aan zijn doeleinden met mede plichtigheid van ellendig corrupte volkeren en partijen". De actie van het tijdschrift zal een drievoudig aspect hebben: wetenschap pelijk, documentair en polemisch. Na deze inleiding volgen verschillende arti kelen van academisch karakter, een waarvan onderteekend is door den minister van justi tie Solml, waarop een aantal artikelen Frank rijk aanvallen. Voorts worden de joden voor gesteld als vijanden van het fascisme en van Italië en wordt voorgesteld de Joden als vreemdelingen te beschouwen om eens vooral alle gevaren, die zij vertegenwoordigen, uit den weg te ruimen. Scheepsbotsing in de Iersche Zee. Zeven schepelingen van Engelsch visschers- schip verdronken. In de Iersche Zee is na een botsing tusschen het Britsche stoomschip Cambria en den Brit- schen trawler Alcazar de visschersboot gezon ken. Zeven personen zijn verdronken ten Z.O. van Tsjangkoefeng heeft afgespeeld op een afstand van 150 Meter van elkaar be vonden. Te Sjatsauping vuurde het weder zij dsche geschut over een afstand van 800 Meter. Direct na het bombardement van Zaterdag- Liddag, hebben de Sovjet-troepen des mid dags Tsjangkoefeng met kanonnen bescho ten, waarna zij des avonds met handgrana ten aanvielen. Zij werden teruggeworpen, doch slaagden erin, zich in de nabijheid te verschansen. Het Kwanjtoeng-leger deelt mede, dat twaalf Russische militairen, die bij Man- kiesjang over de grens waren gekomen zijn teruggejaagd. Er zijn twee Russische soldaten gedood. Nieuwe Japansche vredesvoorstellen. Het Japansche departement van buiten- landsche zaken heeft bekend gemaakt, dat nieuwe vredesvoorstellen aan Sjigemitsoe zijn gezonden met het doel „de verschillen van meening te vereffenen", welke een vreed zame regeling in den weg staan. Malcolm MacDonald in Palestina. Bezoek van den Britschen minister kwam volkomen onverwacht. Malcolm McDonald. Te Jeruzalem is onverwacht bekend gewor den, dat Malcolm MacDonald, de 'Britsche mi nister van Koloniën,, een bezoek van twee dagen aan Palestina heeft gebracht. Men had hem te Jeruzalem niet ontdekt. Van officieele zijde wordt verklaard, dat MacDonald Zaterdagochtend te Jeruzalem is aangekomen en Zondag weer naar Londen vertrokken is. In een mededeeling van het ministerie van Koloniën te Londen wordt gezegd, dat Mac Donald den toestand in Palestina met den Hoogen commissaris en den opperbevelhebber geheel onder de oogen heeft gezien. Voor zijn vertrek naar Malta, welke reis MacDonald per vliegtuig maakt, heeft hij de volgende verklaring afgelegd „Wij en vele anderen streven er naar ons deel te hebben aan het herstel van den vrede in Palestina op den grondslag van rechtvaar digheid jegens beide volken, die daar hun tehuis hebben en dat zal ons voortdurend stre ven zijn." De vroegere „Limburgia" brand geteisterd. door Een der opvarenden om het leven gekomen. Aan boord van het stoomschip „Reliance^ van de Hamburg—Amerikalijn, dat ZondaL zou uitvaren, is in den vroegen ochtend brand ontstaan door onbekende oorzaak. Hierbij is een opvarende om het leven ge komen. Passagiers waren niet aan boord. De „Reliance" werd door den brand zoo ernstig beschadigd, dat gevreesd wordt, dat het schip geheel verloren zal zijn. Laat in den avond was de brandweer gisteren nog steeds met het blusschingswerk bezig De „Reliance" is vroeger eigendom van de Kon. Hollandsche Lloyd geweest en heette toen „Limburgia". (Red. A.NP.). Britsche consulaire agent gedood. Bij bombardement op Alicante. Zaterdagmorgen hebben zes vliegtuigen der Spaansche Nationalisten Alicante gebombar deerd. De aanval was gericht op de wijk Bel- lavista, waar zeventig bommen, sommige van groot kaliber, neerkwamen. Een projectiel van 250 kilogram viel op het Britsche consulaat en richtte enorme Schade aan. De Britsche consulaire agent Gabriel Callejon, die bevoegdheden heeft voor den geheelen Spaanschen Le vant, werd zoo ernstig door bomscher ven gekwetst, dat hij later aan zijn wonden is bezweken. Het Engelsche stoomschip Lake Lugano werd door watervliegtuigen getroffen en geraakte in brand. De uitsluiting der Joodsclie artsen in Duitscliland. Maatregel treft vooral de Joodsche medici te Weenen. Het aan de Joden in Duitsehland opgelegde verbod tot uitoefening van de dokterspraktijk, zal te Weenen veel sterkere gevolgen hebben dan in de rest van het Duitsche rijk. Men telt n.l. thans te Weenen op een totaal van 1787 artsen 1127 Joden en op een totaal van 637 tandartsen, 412 Joden. Daarentegen is in de overige deelen van Oostenrijk het aan deel der Joden in het artsenberoeD aanmerke lijk geringer. WARNER OLAND. f Dat gemoedelijke dorpshotel met dat aardige uithangbord, waar U zoo voor treffelijk kunt eten? Dat verklappen we niet 't Is één van die uitgezochte adressen .die de erva ren CEBUTO-leiders overal weten op te sporen en die U zelf nooit zou ont dekken. 6 dg. Valkenb., Eifel, Ardenn. f 40. 4 dg. Burg en Bergisch land 24.— 6 dg. Ardennen, Luxemburg 48. 7 dg. Harzgebergte47. Agentschap: BRUYNZEEL'S MODEMAGAZIJN VELSEN (bij de pont). L_L I I I 1 REIZEN ZONDER ZORGEN (Adv. Ingez. MedJ Britsche luchtmacht opnieuw getroffen. Ongeluk in Suffolk eischt vijf dooden. Zondagochtend vroeg heeft zich in Suffolk een vliegongeluk voorge daan, waarbij vijf leden van de Brit sche luchtmacht om het leven zijn ge komen. Het ongeluk geschiedde nabij Bury Saint Edmunds, bij een poging in de duisternis, die tengevolge van den mist was vergroot, te landen. Toen het toestel in aanraking kwam met den grond, ontstond een ontplof fing. Er hebben zich bovendien nog twee vlieg ongelukken voorgedaan, een in Cambridgeshire en een in Herts, doch hierbij bleven de vlie gers ongedeerd. Sabotage in het Donetzbekken. Vier Russische mijningenieurs ter dood veroordeeld. De filmacteur die Fu Manchu en Charlie Chan op het witte doek bracht. Republikeinen zouden zware verliezen geleden hebben. Uit West Harford (Connecticut) wordt ge meld dat de bekende filmacteur Warner Oland overleden is. De acteur, die den leeftijd van 59 jaar bereikte, trad den laatsten tijd vooral op den voorgrond door zijn vertolking van de figuur Charlie Chan, den Chineeschen de tective. Zijn creaties van Fu Manchu zullen menig liefhebber van sensatiefilms nog versch in het geheugen liggen. In de films „Shanghai Express" en „Ont- eerd" trad hij naast Mariene" Dietrich op. In deze werken deed hij zich kennen als een ac teur van voorname allure. Het overlijdensbericht van Warner Oland vestigt onze aandacht op een andere melding, welke kortelings omtrent dezen acteur in de pers verscheen, nl. dat hij plotseling de stu dio's in Hollywood uitgeloopen was en er niet meer terugkeerde. „Charlie Chan" vermist" heette het toen. Met een glimlach las menigeen dit bericht, voor de zooveelste keer een publiciteitsstunt van de Hollywoodsche reclame-agenten speu rend. Het blijkt achteraf nu eens geen reclame truc te zijn geweest en juist dat toont ons even iets van den vaak tragischen loop van filmsterren, wier privéleven zoozeer verstren geld wordt met hun filmbestaan dat men deze vaak niet meer onderscheiden kan. Oland schijnt inderdaad aan een depressie te heb ben geleden. En zijn verdwijning was echt. Oland ging naar Zweden voor herstel van krachten. Hij kreeg echter een longontsteking, aan welke zijn verzwakt gestel bezweek. HOLLYWOOD (Reuter). Blystone, de directeur dier filmmaatschappij bij welke Warner Oland in dienst was, heeft een hart verlamming gekregen kort nadat het bericht van Oland's overlijden was ontvangen. Keye Luke, „de zoon van Charlie Chan", is hevig geschokt door het nieuws. Hij verklaarde zich als een „echten zoon te voelen, die zijn vader heeft verloren". FRANSCH SPAANSCHE GRENS, 7 Augus tus (United Press). Aangaande het offen sief aan den Ebro wordt van de zijde der Na tionalisten verklaard, dat generaal Franco het schijnbare succes der republikeinen in een volledige vernietiging van den vijand heeft omgezet. Het is den Nationalisten ge lukt, tusschen Mequinenza en Fayon door te dringen en den „zak" in de linies aan het Ebro-front op te heffen. In wilde vlucht zijn de beide republikeinsche divisies terugge trokken. Drie versterkte linies lagen achter elkaar. Twee uren lang beschoten de nationalistische stukken deze linies en voortdurend wierpen vliegtuigen bommen omlaag. Op het oogen- blik, dat de infanterie tot den aanval over ging, was dan ook het moreel der verschanste troepen zoozeer geschaad, dat de verovering binnen korten tijd voltooid was. De stormaanval werd ingezet door hon derd tanks en spoedig was het vitale punt der verdediging, Albos de Saut veroverd. Ter zelfder tijd viel een andere colonne in de richting van Vertice Robla aan. De terugtocht bracht den republikeinen misschien wel de zwaarste verliezen. Geheele afdeelingen werden omsingeld en gevanger genomen. Volgens een bericht uit Burgos zouden Zaterdag aan het einde van den dag bij de republikeinen zesdui zend dooden en gewonden zijn en on geveer drieduizend gevangenen. „Duitschers willen den vrede". Naar het D. N. B. uit Moskou meldt zijn we gens contra-revolutionnaire daden van sabo tage in Boedjonnowo in het Donetzbekken, vier mijningenieurs ter dood en één tot 25 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Hun was ten laste gelegd, dat zij door kwaadwilligheid een brand hebben veroorzaakt in een steenkolenmijn. Volkscommissarissen in ongenade? Volgens geruchten, die sedert eenige dagen in politieke kringen te Moskou de ronde doen, zouden de volkscommissarissen voor de ma chinenijverheid en de volksgezondheid, Broess kin en Boldyref, gearresteerd zijn. Beiden waren nog slechts enkele maanden in functie. Indruk van Sir Ian Hamilton na zijn bezoek aan Hitier. ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN ENGELAND. LONDEN, 7 Augustus. Bij Cheltenham is een auto met een autobus in botsing gekomen en in brand geraakt. De vijf inzittenden zijn in de vlammen omgekomen. De gepensionneerde Britsche generaal Sir Ian Hamilton, voorzitter der Schotsche af- deeling van de British Legion, die Zaterdag een bezoek heeft gebracht aan Hitier te Berchtesgaden, is met het particuliere vlieg tuig van den Führer in Berlijn teruggekeerd Met ditzelfde toestel is hij Zondag naar Lon den teruggekeerd. Hamilton weigerde in de Duitsche hoofdstad den journalisten iets over zijn gesprekken met Hitier te vertellen, alvo rens hij in Engeland rapport had uitgebracht. Hij verklaarde evenwel er zeker van te zijn, dat Hitier een Europeeschen oorlog wilde ver mijden, maar dat Duitsehland zich niet tot in het oneindige toe zou laten „provoceeren' Bij zijn aankomst op Croydon verklaarde Hamilton tegenover de aanwezige journalis ten: „De algemeene houding der Duitschers is sterk ten gunste van den vrede. Ik denk, dat de Führer zelf den vrede wenscht". dit verzacht onmiddellijk en geneest spoedig. Tube 45, doos 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten (Adv. inqez. Med.) ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLING Toch konden ze niet zoo erg snel vooruit komen, want Thijs noch Dickie wist den weg precies in het bosch, waarin ze nu liepen. Maar voortdurend vroegen ze aan voorbijgangers, of die ook misschien wisten, waar ergens een groot meer was en bijna iedereen kon het hun vertellen. Maar toch was het een lange wandeling. Thijs veegde af en toe zijn voorhoofd af met zijn zakdoek en zuchtte Ik wilde maar, dat je den raad van oom niet in den wind had geslagen! bromde hij, terwijl hij moeizaam voortstapte. —Ik wil ook wel eens een avontuurtje meemaken! antwoordde Dickie. Jijzelf hebt al zooveel meegemaakt!! Thijs zei niets meer, hij bemerkte wel, dat Dickie toch zijn zinnetje zou doorzetten. Wie weet, hoe dit grapje nu weer zou afloopen! Of dat meer nu nooit komt! zuchtte Thijs, toen ze weer een tijd hadden doorgeloopen. Dickie lachte. Jij bent grooter dan ik en je bent eerder moe! Ben jij nou een vent van Jan de Wit?l DINSDAG 9 AUGUSTUS 1938. HILVERSUM I 1875 M. AVRO-uitzending. 11.00—11.30 v.m. en 6.30—7.00 R.V.U. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Berichten) 10.— Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Eddy Kila's ensemble. 11.Paedago- gische causerie. 11.30 Vervolg concert. 12.15 Berichten. Hierna Kovacs Lajos' orkest. 1. De Stafmuziek van het 6e Regiment Infan terie. In de pauze: Gramofoonmuziek. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.— Declamatie. 2.20 Ver volg concert van 1.—. 3.— Ensemble Jonny Kroon. 4.30 Kinderkoorzang. 5.— Kinderhalf uur. 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Causerie „Onze lage landen bij de zee". 7.Avro-Dans orkest en soliste. 7.40 Interviews. 8.Be richten A.NP. Mede deelingen. 8.10 Sport- reportage. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.40 Radio- tooneel. 9.30 Zang, orgel en viool. 10.30 Ka- roly Arpad's orkest. 11.Berichten. Hierna tot 12.dansmuziek (gr.pl.) HILVERSUM II 301.5 M. en 415 M. KRO-uitzending. 8.00—9.15 Gramofoonmuziek. (Om circa 8.15 Berichten). 10.Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.Berichten. 12.15 KRO-Melodisten m.m.v. solist (l.OO1.20 Gramofoonmuziek.). 2.— Vrouwenuur. 3.— Piano en zang. 3.45 Gramofoonmuziek. 5.45 Felicitatiebezoek. 6.05 Gramofoonmuziek. 7. Berichten. 7.15 Causerie over bewegingsop voeding. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.00 Be richten A.N.P., Mededeelingen. 8.15 Gramo foonmuziek. 8.20 KRO-Orkest. 8.45 Piano-duo 9.Vervolg orkestconcert. 10.— Vervol? pianoduetten. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 Gizzi Royko met haar Hongaarsch orkest. 11.1012.00 Gramofoon muziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Orgelspel. 12.05 Het BBC-Northern- Ireland-orkest. 1.05 Gramofoonmuziek.. 2. Declamatie. 2.20 Pianovorodracht. 2.35 Mili tair orkest. 3.20 Sportreportage. 3.40 Gramo foonmuziek. 3.50 J. Kantrovitch en zijn or kest. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.20 Pianvooro- dracht. 5.40 Luigi Voselli's Hongaarsch orkest 6.20 Berichten. 6.50 Het BBC-orkest. 7.50 Zuld- Afrikaansch programma. 8.20 Orgelspel. 8.50 Amusementsreportages. 9.50 Muzikale cause rie (met gr.pl.) 10.20 Berichten. 10.45 Het Internationaal Strijkkwartet. 11.35 Maurice Winnick en zijn Band. 11.5012.20 Dansmu ziek (gr.pl.) RADIO PARIS 1648 M. 8.10, 9.en 10.10 Gramofoonmuziek. 12.40 Het Cantrelle-orkest. 1.50 Vervolg concert. 2.40 Gramofoonmuziek. 3.05 Pianovoordracht. 3.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Pianovoordracht 4.35 Gramofoonmuziek. 5.20 en 6.52 dito. 8.35 Kamermuziek. 9.5011.50 Radiotooneel. KEULEN 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.30 Vliegeniers orkest. 8.50 Omroepsextet. 12.20 Weensch Symphonie-orkest. 1.35 Omroepkleinorkest, -koor en solisten. 2.30 Omroepschrammel- ensemble en solisten. 4.20 Omroeporkest m.m.v solist. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Radio- tooneel. 8.50 Hermann Hagestedt's dansorkest en solisten. 12.20—3.20 Weensch Kamerorkest, schrammelensemble en solisten. BRUSSEL 322 M 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om- roepsalonorkest. 1.502.20 en 5.20 Gramofoon muziek. 6.50 en 7.20 Gramofoonmuziek. 8.20 Zang en harmonica. 9.20 Operette „Schwarze Veilchen". 11.11.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.en 1.30 Luc Darcy's orkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Cellovoordracht. 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Omroepsalonorkest. 7.35 Literair-muzi- kaal programma. 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Concert uit Oostende. 11.0011.20 Gramofoon muziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M 8.20 Gevarieerd koor- en orkestconcert. 10.35 Berichten. 10.50 Politiek dagbladoverzicht. 11.05Berichtein. 11.20 H. Hagestadet's dans orkest, solisten en pianoduo. 12.20—2.20 Zie Keulen (1.151.26 Tijdsein),,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9