HET NIEUWE AVONDBLAD Hoe staat het met de toekomst van IJmuiden? Er wordt slecht gereden. De visscherij is geen kurk meer om op te drijven. 23e iaARCANG NO. 237 WOENSDAC 10 AUC. 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12V« ets., per maand 52Vs cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 15 regels 0.75 Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN EN DE NEVEN-EDriTE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT POSTGIRO 310791 Gratis ongevallenverzekering voor betalende abonnés. - Levenslange ongeschiktheid 12000—, overlijden 1 400—, verlies van hand, voet ol oog 1200—, belde leden duim 1100— een lid duim 150— alle leden wilsvlrurer r fin één of twee leden wijsvinger f 25-, alle leden anderen vinger 15-, één of twee leden anderen vinger ƒ5-, arm- of beenbreuk 30-, enkelbreuk 115-, polsbreuk f 15— OpvarendenTan visaihera- marSaitalran era 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben visscners marmevasrtuigen enz. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles Indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. c Ervaringen, opgedaan in deze periode van vacantie en mooi en warm weer, nu het ver keer extra druk is, hebben mij versterkt in de meening dat er in ons land door zeer velen ontzettend slecht gereden wordt. Dat gebeurt niet alleen met au tos. Het gebeurt evenzeer met motorfietsen en fietsen. En ik geloof niet dat gebrek aan kennis van de verkeersregels de oorzaak is. De A.N.W.B., de K.N.A.C., vele onderwijsinstellingen in samenwerking met deze lichamen hebben zich afgesloofd en sloven zich nog af om de verkeersregels tot het besef van iedereen te doen doordringen. In verscheidene steden, ook in Haarlem, doet de politie voortreffelijk werk door haar ver- keersexamens, die ongetwijfeld de jongste generatie beveiligen en een betere toekomst openen. Ook is tactvolle voorlichting door de verkeerspolitie van groote beteekenis geble ken: van meer werkelijke waarde, geloof ik, dan bekeuringen, ofschoon die soms onvermij delijk zijn. Maar als ze niet bepaald noodza kelijk zijn prikkelen ze vele menschen alleen maar. En die behooren dan juist tot dat on verschillige, soms baldadige soort dat het voornaamste gevaars-element in ons verkeer vormt. Het is een feit dat men niet veilig is door zelf goed te rijden, de verkeersregels toepas send. Dat is lang niet voldoende. Natuurlijk moet men ook van zijn recht-van-voorrang afzien, zoodra de situatie van het oogenblik daar aanleiding toe geeft. Een menschenleven is meer waard dan welk verkeers-recht ook. Maar dat doet de werkelijk bekwame, werke lijk goede rijder immers natuurlijk! Anders is hij als rijder een prul en mist hij als mensch verantwoordelijkheidsgevoel. Er wordt even wel meer van hem geëischt. Hij dient voort durend verdacht te zijn op de gevaren, door de onverschillige c.q. baldadige bende in het verkeer veroorzaakt. Of men deze lieden met verkeersregels bombardeert maakt niets uit: Zij willen niet. Het laat hen koud. Zij rijden als wilden en vaak als gekken. Velen hunner schijnen er een soort plezier in te vinden, an deren in levensgevaar te brengen. Natuurlijk zijn zij in auto's het gevaarlijkst. En er zitten er heel wat in auto's. Zulke lie den zien er niet tegen op met remmen te rij den, die in zoo slechten staat verkeeren dat zfj viermaal den normalen afstand noodig hebben om tot stilstand te komen. Ontstaat op een drukken weg een file, waarin een der voorrijders plotseling moet remmen en daar is vaak genoeg reden toe en zit er zoo'n knaap in de rij, dan is het ongeluk zeker. Vooral omdat „meneer" veelal de gewoonte heeft, vlak achter zijn voorrijder te kruipen, al gaat het hard. Dit op zichzelf is al een staaltje van dom, onbekwaam chauffeeren. Maar het rijden met slecht materiaal is maar een détail. De onverschillige en/of bal dadige autorijder houdt er een heel repertoire van fouten op na en past ze met vreugde, vaak zelfs met zelfingenomenheid toe. Het komt bv. herhaaldelijk voor dat hij uit een zijweg een voorrangsweg oprent, liefst komend van links, zonder ook maar eenigszins rekening te houden met het verkeer op dien weg. Meen niet, beginnende autorijder, dat gij op een voorrangsweg beveiligd zijt tegen aanvallen komend van zijwegen! Zet dat maar heele- maal uit uw hoofd. Houdt ze in de gaten, als uw leven en de levens van uw passagiers u Hef zijn. En als het straks herfst is en de wegen glad worden, rijdt dan veel langzamer, want bij plotseling hard remmen is het mis! Voorts „snijden" de onverschillig-baldadi- |en op alle denkbare manieren. Zij halen u in, passeeren en zwaaien vlak voor u zoodat al leen een felle rem-trap u redden kan. Zij passeeren als tegenliggers vlak bij zijn, zoo- óat twee of drie auto's tegelijk in gevaar ko- ffien en de bestuurders daarvan niet dan door onmiddellijk snel reageeren ongelukken kun nen voorkomen. Ik neem het gunstigste geval. Soms is het hopeloos en gebeurt het ongeluk. Inhalen en passeeren doen deze rijders ook vlak voor scherpe bochten, zonder dus te we ten wat er van den anderen kant op komst is- Wees op hen verdacht Dan is er het links houden in bochten Ik zou door kunnen gaan met deze opsom- mnig, maar alle verschijnselen betreffen toch hetzelfde euvel: die lieden geven niet om ver keersregelen en jakkeren er maar op los. Bij wijze van extra-baldadigheid vinden velen het erS grappig anderen het passeeren te beletten door te gaan slingeren of door gas te geven zij naast hen komen. Ook dat is gevaar- Ijk, ook dat is slecht en klungelig rijden en het verraadt denzelfden geest die het tuig be- 2lelt dat openbare telefooncellen vernielt zooals dat in al zijn veelvuldige methodes in °ns vorige nummer beschreven werd. De nationale baldadigheid zou, als zij in een vereeniging tot bevordering van deze „sport" werd ondergebracht, een machtig lichaam met vele duizenden leden zijn. En ik weet niet of de jeugd-afdeeling meer leden zou tellen dan die der volwassenen. Behalve een aantal automobilisten en mo torfietsers zouden er ettelijke fietsers toe die nen te behooren, krachtens hun liefhebberij om midden op den rijweg te rijden dit is in het Oosten van Nederland nog schier een ge bruik en van links komend vlak voor auto's over te steken. Dit laatste dan liefst zoo traag mogelijk, ,.om te pesten". Domme onwetend heid ten aanzien van automobielen is er een belangrijke factor in. Als dergelijke lieden be seften dat zij vaak op het randje aan den dood ontsnapten, vooral als zij dergelijke stommiteiten 's avonds, en dan liefst in den regen, uithalen als het zicht slecht is en bij plotseling remmen de auto doorglijdt zouden zij misschien iets verstandiger han delen. Ronduit gezegd het is een janboel in het Nederlandsche verkeer op den weg, buiten de steden waar de bende de politie teveel vreest. En de gedachte, dat men er met het inpompen van verkeerskennis wel komt het inpompen van kennis is iets anders dan opvoeden, of schoon velen dat niet begrijpen blijft ver bezijden de werkelijkheid. Men zal wel tot andere maatregelen moeten komen. Ik zou het van harte toejuichen als men een afdeeling rijkspolitie instelde die in burgerkleeding en per auto op de wegen zou patrouilleeren, en als de gevangen overtreders in auto's vooral gestraft werden met intrekking van rijbewijzen. Ik zou het niet minder toe juichen als men de hulp van de geheele Ne derlandsche pers en ook van het onderwijs inriep om op te voeden onder het motto: Gij hebt anderen te ontzien en gij hebt niet al leen kennis, maar vooral ook beschaving op te doen. Ik. heb een hekel aan vergelijkingen met toestanden in andere landen als -die een soort van narrige onderschatting van het eigen volk inhouden. Veel is er in ons land waar aan „het buitenland" een voorbeeld kan ne men. Maar als de Nederlandsche baldadig heid en het Nederlandsche wangedrag in het verkeer door zoowelen getoond ter sprake komen, moeten wij erkennen dat er veel van anderen is te leeren. En dan herin ner ik mij (met een zucht) mijn recente er varingen in Frankrijk, waar men feitelijk geen baldadigheid kent en in het verkeer ook oneindig veiliger rijdt dan hier. R. P. IJMUIDEN Het dagje voor de Rubriekertjes in Velserbeek. Beste Vriendinnetjes, A.s. Maandag, 15 Augustus gaan we, wan neer het weer gunstig is, naar Velserbeek. Des morgens 9.30 moeten de deelnemende meisjes aanwezig zijn bij mijn huis, Rogge veenstraat 27. We komen des middags tusschen 4 en 5 uur terug. Ieder kind neemt een boterham voor 12 uur mede en minstens 15 cent voor consumptie. Verder zorgt ieder voor een handwerkje en mogen kaatsballen en werpringen mede ge nomen worden. Een boek om uit voor te lezen neem ik zelf mede, benevens versnaperingen. De kinderen, die niet met vacantie elders zijn, verwacht ik allemaal, dus ook de nieu we rubriekertjes. Het zal, zooals de vorige uitjes, naar ik wensch en vertrouw voor de deelnemende kinderen een prettige dag worden. Tot Maandag 9.30 dus. Veel groeten van Mej. E. VIJLBRIEF. INSCHRIJVING VACANTIE-KINDERFEEST „GROOT IJMUIDEN". Het bestuur van Vacantie-kinderfeest „Groot IJmuiden" verzocht ons plaatsing van het volgende: Kinderen, die voor het uitstapje in aanmer king komen, moeten zich a.s. Vrijdagmiddag tusschen 4 en 6 uur opgeven. De inschrijving vindt plaats in het zaaltje van den heer G. v. d. Outenaar C. J. v. Sluis straat 6 bij het Enschedéplein te IJmuiden- West. Leeftijd 8 tot en met 12 jaar. Trouwboekje medebrengen en wanneer va der werkeloos is, tevens de stempelkaart. Kinderen die dit jaar reeds uit zijn ge weest komen niet in aanmerking. Door verschillende omstandigheden w.o, een totaal verregenden collectedag heeft het co mité minder geld dan vorige jaren. Toch wil het een zoo groot mogelijk aantal kinderen doen genieten. Daarom moet men het reisje minder ver dan gewoonlijk maken. Men heeft besloten dit jaar per trein naar Santpoort te gaan en dan den dag in het Burgem. Rijkens- park door te brengen. In tegenstelling met andere jaren moeten de kinderen thans zelf hun boterham mede- nemen. Melk. limonade en versnaperingen ver strekt het comité. De Marine zou wellicht nog redding kunnen brengen. ONGEVEER acht jaar lang duurt thans de wereldcrisis, ongeveer acht jaar lang heerscht er in tal van bedrijven en ambachten groote werkloosheid en daar, waar de toe stand niet verbeterd is, heeft vooral de middenstand te worstelen tegen de gevolgen van de verminderde koop kracht der bevolking. De wereldcrisis heeft zich thans wel zoo verankerd, dat men feitelijk niet langer van een crisis mag spreken: de crisistoestand is een overgang in een zich aanpassen aan het geredu ceerde bedrijfsleven, het verschijnsel, dat we eenige jaren geledeji nog met den naam crisis bestempelden, is een normaal verschijnsel geworden. Elke plaats in ons land heeft zich op zijn eigen wijze aangepast; zaken bleven en zaken gingen. Het eerst gingen die welke het minst kapitaalkrachtig waren en die welke zich staande konden houden, waren door huzi ver minderden omzet veelal genoodzaakt, midde len te beramen om hunne. exploitatiekosten te verminderen door personeel te ontslaan, idoor een goedkooper pand te betrekken, of wat ook. In IJmuiden had het crisisbeeld wel een heel bijzonder aanzien. Hier leefde eens het grootste gedeelte der bevolking van het vis scherij bedrijf, dat zich niet kon aanpassen omdat het niet alleen de slagen te verdragen had, veroorzaakt door een verminderde koop kracht, maar bovendien een groot deel van zijn afzetgebied verloor. Er zal moeilijk een be drijf in den lande te vinden zijn. waar het productie-apparaat zich zoo heeft moeten in krimpen als in IJmuiden. Deze inkrimping be draagt thans weliswaar niet meer dan onge veer 50% van de normale productie, maar men dient er, als men wil antwoorden op de vraag, hoe het staat met de toekomst van IJmuiden rekening mee te houden, dat dit cijfer zeer waarschijnlijk geflatteerd is, omdat het meer malen moeilijk bleek voor deze 50% een onder dak te viniden. Het omzetcijfer van den Rijksvisch- afslag, de graadmeter van het bedrijf, dat eens was de kurk, waarop IJmui den dreef kon zich tot nu toe dus handhaven op een niveau, dat onge veer 50% beneden dat der laatste jaren voor 19301931 lag. En het vertoont de laatste jaren neiging tot stijging, maar er is alle reden om aan een voortzetting van deze stijging te twij felen, want de vooruitzichten zijn er den laatsten tijid niet beter op gewor den, daar de landen om ons heen zich er hoe langer hoe meer op gaan toe leggen om den invoer van visch te be perken. Frankrijk is hiervan het meest typische voorbeeld. Er zijn wegen genoeg uitgestippeld, die zou den kunnen leiden naar verbetering der afzet mogelijkheden, maar veel meer dan theorie is het niet geworden. In tal van officieele rapporten heeft men den weg voor IJmuiden afgebakend, maar dit heeft tot heel weinig essentieels geleid; het bedrijf is een zorgen kind gebleven. Het wachten is nog steeds op een dokter, die het kind weer beter zal maken. Het zal een heel knappe moeten zijn, min stens een professor, die tevens een prima chi rurg is. Er is dus al heel veel getheoretiseerd over maatregelen, die het bedrijf uit zijn desola- ten toestand zouden kunnen opheffen, over moderne schepen, vischconservenindustrie, minder eenzijdige visscherij enz. Ik zal daar- op niet ingaan, maar bij de feiten blijven. En 'die wijzen er op, dat het voor IJmuiden en zijn middenstand hoe langer hoe slechter wordt, omdat het visscherij bedrijf niet meer bij machte is, om dat deel van de kleine 30.000 inwoners onzer plaats, dat steeds van dit be drijf moest en kon leven, een bestaansmoge lijkheid te verzekeren. Maar IJmuiden werd toch een Industriestad? EKER. IJmuiden werd een industriestad. want waar niet meer dan een dozijn jaren geleden de konijntjes nog met hun witte staartjes tegen den grond klapten, werken thans een paar duizend arbeiders in de fabrie ken van Hoogovens. Mekog, Van Leer enz. Maar het grootste deel van deze duizenden verdient wel zijn brood in IJmuiden, maar koopt het elders: dat deze fabrieken in IJmuiden zijn gevestigd, is slechts een naamskwestie. Het breede Noordzeekanaal scheidt industrie IJmuiden van de woonstad IJmuiden en daar door heeft IJmuiden er weinig directe voor deelen van. dat aan gene zijde van het kanaal de schoorsteenen rooken. IJmuiden krijgt er hoogstens, den rook van als de wind uit een Noordelijke richting waait; de arbeiders die er werken zijn georiënteerd op Velsen-Noord en Beverwijk. Daar is nu eenmaal niets aan te doen; een industrie vestigt zich niet daar, waar de een of andere bevolkingsgroep het gaarne zou wenschen, maar daar waar haar fabrieken het gunstigst gelegen zijn. Er ligt een schoone toekomst in de landen van de aloude Breesaap; de gemeente Velsen zal van de fabrieksplaats IJmuiden nog wel veel pleizier kunnen bele ven, maar het belang van IJmuiiden ligt niet daar maar rondom de Visschershaven en de Haringhaven. Alleen industrie, die zich daar vestigt, zou in staat zijn, wat meer leven in de brouwerij te brengen. Maar de kans daarop is niet groot; in de eerste plaats al daarom niet. omdat het vis scherij bedrijf geen behoefte heeft aan nieuwe industrieën. Er zijn voldoende zelfs meer dan voldoende ijsfabrieken. Ook aan repa- ratïewerkplaatsen is geen behoefte, kortom alles wat als nevenbedrijf van de visscherij beschouwd kan worden is in voldoende mate aanwezig en ook op vestiging van nieuwe roo kerijen, conservenfabrieken, vischmeelfabrie- ken e.d. behoeft niet meer te worden gerekend. En industrieën, die wegens de gunstige lig ging zich aangetrokken mochten gevoelen tot de terreinen aan de Zuidzijde, schrikken af door de hooge erfpachtscanon, welke de ont wikkeling van dit deel van IJmuiden ten zeer ste belemmert. Hetgeen wel zeer jammer is omdat hierdoor in de eerste plaats de zaken- menschen in IJmuiden zouden profiteeren. Er zijn in IJmuiden, evenals elders op timisten en pessimisten. De optimisten zijn echter ver in de minderheid en de pes simisten zijn van meening, dat IJmuiden van de visscherij weinig meer te wach ten heeft. In de eerste plaats niet door dat, tengevolge van het in de vaart bren gen van groote trawlers, steeds minder zeelui noodig zullen zijn. Tot nu toe ble ven de werkloozen in IJmuiden en koch ten daar, zij het op bescheiden schaal, wat ze voor zich en hun gezin noodig Het Britsche passagiersschip Queen .Mary neeït zijn jongsten tocht over den Atlantische Oceaan in recordtijd afgelegd. Wanneer het schip deze snelheid op den terugweg handhaaft, komt het veelbegeerde ,',blauwe lint" aan Engeland. HEEREN Voor correcte, vakkundige haarverzorging naar de le Amerik. ingerichte Heerenkapsalon K. A. W. JUNG, RIJPSTRAAT hoek Tasmanplein. (Adv. ingez. Med.) hadden. Maar nu er voor hen gelegenheid is. elders hun brood te verdienen, ver laten zij de plaats, nadat reeds vele fa brieksarbeiders, die werk hebben gevon den op een der fabrieken in de Breesaap, hen reeds voor waren gegaan. Vele neringdoenden hebben door het een en ander reeds tal van klanten verloren en dat zal zoo nog wel een poosje doorgaan. Straks komen de Duitsche schippers weer naar IJmuiden om volk voor de Duitsche trawlers aan te werven en dan gaan er weer. En nu mogen de gezinnen hier al achterblijven en zijn het nog alleen maar de mannen die hun sigaartje, hun pakje tabak, hun kleeren enz. niet meer in IJmuiden koopen, maar alleen hierdoor al hebben vele neringdoenden tal van klanten verloren. „Daar komen de Jantjes". VELEN in IJmuiden zouden ciit populaire liedje gaarne willen zingen, maar ze zullen nog wat geduld moeten hebben. IJmui den is nog geen marinebasis, maar we twij felen er niet aan of het zal eens zoover ko men. Zeker, ook een marinebasis maakt men niet in IJmuiden, omdat vele ingezetenen dit gaarne zouden zien gebeuren, maar niet alleen outsiders, ook deskundigen op militair ge bied en vooral zij, die den toestand in Nieuwe- diep kennen, zijn van meening, dat de re geering de haven in den kop van Noord-Hol- iand op den duur niet als onze grootste vloot- basis zal kunnen handhaven. Nieuwediep is verre van een moderne oorlogshaven, vooral omdat onze grootste kruisers, die thans nog maar 7C-00 ton meten, reeds moeilijkheden ondervinden bij het binnenvaren, doordat de haven en haar toegangen niet diep genoeg zijn om het binnenvaren bij eiken waterstand mogelijk te maken. IJmuiden daarentegen is op elk tijdstip van den dag en den nacht voor de grootste schepen bereikbaar. En IJmuiden bezit zoowel ten Noorden als ten Zuiden van de doorgraving van Holland op z'n Smalst voldoende tereinen voor den aanleg van zulke groote havens, als men maar zou wenschen, havens voor kruisers, flottieljevaartuigen, voor torpedojagers, on derzeeërs en wat dies meer zij, havens die zon der kunst en vliegwerk op voldoende diepte gebracht en gehandhaafd kunnen worden. Het vestigen van een marinebasis zou van groote beteekenis voor IJmuiden zijn, vooral voor de neringdoenden. Want „les gars de la marine" weten niet wat werk loosheid is en vooral wanneer we hier eens den onderzeedienst zouden mogen krijgen de dienst waarbij het meest verdiend wordt zouden we voor IJmui den een nieuw tijdperk van bloei kunnen verwachten. Vele geruchten omtrent het vestigen van dezen dienst in IJmuiden hebben de laatste jaren de ronde gedaan en het plegen dik wijls de geruchten te zijn. die de gebeurte nissen voorafgaan En dan zijn er soms ook nog de traditioneele teekenen, die niet be driegen. Jaren geleden zagen we al teekenin- gen, waarop op het terrein van de Breesaap toekomstige havens ontworpen waren, die zeer zeker niet bestemd waren als havens voor de koopvaardijschepen, want IJmuiden als zeehaven, concurreerend met Amsterdam, zal we lal tijd tot de vrome wenschen blijven be hooren. IJmuiden zal nooit meer die visschershaven worden, die het gewest is. Het was eens de grootste visschershaven van het vasteland van Europa maar dat is het al lang niet meer. De groote Duitsche havens hebben IJmuiden overvleugeld en Oostende gaat denzelfden kant op. Neen, het visscherübedrijf is niet meer de kurk, waarop IJmuiden drijft, al zal het ook in de toekomst de grootste haven van ons land voor de versche visch blijven. Maar de tijd, dat 2000 zeevisschers, hier en elders woonachtig, hun brood op de vloot konden verdienen, is voorbij. Niet lang zal het meer duren of we zullen aan 600 man voldoende hebben, waarvan eveneens een ge deelte misschien 1/3 elders zal blijven wonen. Rekenen we bij de 400 eens evenveel arbeiders voor de nevenbedi'ijven, dan krijgen we een totaal van 800 man, een aantal dat in een plaats van bijna 30.000 inwoners geen rol van beteekenis meer kan spelen. Dat was wel het geval in de dagen, toen IJmuiden fmet Velseroord) 15000 inwoners telde en 1500 a 2000 man van de visch moesten leven. S. B. Zijn zoon tot diefstal aangezet. Om zijn vrouw onaangenaam te zijn. De waarnemende substituut-officier van justitie te Amsterdam mr. P. 's Jacob, eischte gisteren een jaar gevangenisstraf tegen den man die zijn zoon had overgehaald, kleine diefstallen te plegen, zooals onderdeelen van fietsen, dyna mo's. lantaarns enz. De jongen was nog minderjarig. De verde diger mr. van Haastert, zeide in zijn pleidooi, dat de man hiertoe was overgegaan om zijn vrouw, van wie hij gescheiden leefde, onaange naam te zijn. Doordat hierdoor de zoon, die bij de vrouw inwoonde, in de gevangenis zou komen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1