Nieuwe spanning op Terschelling. Noord-Brabant en de Achterhoek door noodweer geteisterd. VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1938 Verscheidene boerderijen en schuren afgebrand. Veertienjarige jongen door bliksem getroffen doch niet gedood. Gistermiddag js hetMaas- kantgebied in Noord-Bra bant opnieuw geteisterd door een ontzettend en schrik wekkend onweer, dat vooral woedde boven het land van Ravenstein. Spoedig werd op een paar plaatsen brand waargenomen. Zoo was de bliksem o.m. ge slagen. in de kapitale boerderij van den heer Jac. Peeters, landbouwer en expediteur te Dcurscn, gemeente Ravenstein. Het geheele boerderijbedrijf stond weldra in lichter laaie. Aan blusschen viel niet meer te denken. De inboedel werd een prooi der vlammen, als mede de nieuwe oogst, welke pas een paar dagen geleden was binnengebracht en waar devolle landbouwgereedschappen. Inmiddels luidde ook te Herpen de brand klok. Hier was de bliksem geslagen in een viertal boerderijen, waarvan drie lichte schade opliepen .doch de vierde, die van den heer N. van Santen, aan de Broekstraat, in brand geraakte en kort daarna in lichter laaie stond. De plaatselijke brandweer stond machteloos bij gebrek aan water. Behalve de inboedel ging ook hier een kostbare voorraad haver, rogge en hooi verloren; alsmede eeni- ge karren, dorschmachdnes en andere land bouwwerktuigen. Een groot aantal boomen werd door het hemelvuur geveld. In het nabijgelegen Huisscling werd de veer tienjarige jongen van den landbouwer Stoots door den bliksem getroffen en ter aarde ge slagen. Aanvankelijk vreesde men, dat hij op slag was gedood, doch den onmiddellijk ge- waarschuwden geneesheer, dr. Huiter uit Ra venstein, gelukte het met veel moeite de le vensgeesten op te wekken. De toestand van den jongen is naar omstandigheden vrij goed. Ook in den Gelderschen Achterhoek heeft een hevig onweer gewoed. Te Wychen ging de landboüwerswoning van de weduwe Tho- nens, na door den bliksem getroffen te zijn, geheel in vlammen op. De inboedel, de in ventaris van de stallen en de nieuwe oogst gingen verloren. Van een landbouwer, die met een gespan onder Wychen op den weg reed. werd het paard door den bliksem getroffen en gedood. Te Qverasselt sloeg de bliksem met zulk een hevigheid in de boerderij van den land bouwer C. van Uden dat in een oogwenk de vlammen aan alle kanten uitsloegen en het gezin ijlings een goed heenkomen moest zoeken. De voorraad hooi, rogge en gerst ging met den inboedel verloren. Omstreeks drie uur sloeg de bliksem in de boerderij van de weduwe H. Wijers, bewoond door de familie Hissing te Steenderen. Boer derij en Inboedel werden een prooi der vlam men. Wegens gebrek aan water kon men niet blusschen. Huis en inboedel waren verze kerd. Verder is de bliksem geslagen in de groote boerderij, eigendom van douarière van Kep- pel en bewoond door het gezin B. Verhoeven te Beek. Van de varkens kwamen er tien in de vlammen om. Ook de oogst ging gedeelte lijk verloren. Te Stokkom sloeg de bliksem in een hooi schuur bij de groote boerderij van den heer P. Krebber. In deze schuur was de geheele oogst geborgen. In het kantoor van de gemeentelijke ar beidsbeurs te Lengel sloeg de bliksem het electrlsch licht defect. Ook op verschillende andere plaatsen geraakte door bliksemslag het licht onklaar, zonder dat brand ontstond. Ook N.-W. Arnhem had te lijden. Terwijl het in de benedenstad van Arnhem nauwelijks regende, ontlastte zich boven het Noord-Westelijk gedeelte van de Geldersche hoofdstad gisteren een ontzettend noodweer, waarbij hevige hagelslag groote schade aan richtte en de trambaan van lijn 2 op den Bakenbergschen weg werd onderspoeld, zoo dat het tramverkeer moest worden gestaakt. In tal van tuinen sloegen bloemen en plan ten kapot of plat en op rijwegen en voetpa den moest het plaveisel het ontgelden. De vele wandelaars in Sonsbeek moesten overhaast hun toevlucht in de theeschen- kerij zoeken. Ook in andere hooggelegen gedeelten van de stad heeft men met het noodweer kennis gemaakt. Verder is gisteren de bliksem ingeslagen in de boerderij van den heer Hiemstra, aan de nieuwe vaart te Appelscha. De boerderij brandde tot den grond toe af. Verzekering dekt de schade. Tijdens het kort, doch hevig onweer sloeg gistermiddag om half drie de bliksem in het boerderijtje, bewoond door de wed. Veldhoen in den Wilpschen achterhoek bij T wel 1 o. Het perceel brandde geheel af. De inboedel, als mede de rogge- en hooioogst, gingen verloren. Het vee kon gered worden. De schade, die on geveer vijfduizend gulden bedraagt, wordt door verzekering gedekt. Vele blikseminslagen. Een hevig onweer, vergezeld van zwaren regenval en hagelslag ontlastte zich gister avond boven Eindhoven, waar het hemel vuur zich mededeelde aan den circa 30 meter hoogen watertoren, staande op het fabrieks- emplacement van de N.V. J. Elias' stoomlinnen fabriek. In het isolatiemateriaal van de be- j kleeding in het bovengedeelte, vond het vuur zoo gretig voedsel, dat de toren weldra in lich ter laaie stond. Dank zij het krachtdadig optreden van de brandweer kan uitbreiding van den brand tot de weverij worden voorkomen en na eenige uren spuiten was men het vuur in de ontta kelde watertoren meester, zoodat het bedrijf voortgang kan vinden., Verzekering dekt de schade. Tijdens een kort, hevig onweer, dat boven het oosten van Friesland woedde, werd gis teravond de woning van den heer R. Boop- jtra te Frieschepalen, gemeente Op- sterland door het hemelvuur getroffen. Set perceel brandde tot den grond toe af. Er kon niets gered worden. Kort te voren sloeg de bliksem in de boer derij van den heer K. Bron in de W i 1 p. Aan het doortastend optreden van de brandweer was het hier te danken, dat de gebouwen, hoe wei zij aanzienlijke brandschade kregen, be houden konden blijven. Gisteravond omstreeks zeven uur ontlastte zich een hevig onweer boven Oldemarkt. De bliksem sloeg in de groote boerderij, be woond door en eigendom van den landbouwer W. van Beek. Het geheele complex brandde tot den grond toe af. Bij een poging om nog iets uit de vlammen te redden, werd de heer Beek zoodanig gewond, dat hij in het zieken huis te Heerenveen moest worden opgenomen de geheele inboedel, landbouwgereedschap en opslag gingen verloren. Verzekering dekt de schade. Treinverkeer fusschen Delff-Schiedam gestagneerd. Gisteravond om ruim kwart voor zeven is vermoedelijk tengevolge van blikseminslag een draad van de electrische bovenleiding van de spoorlijn tussschen Delft en Schiedam af gebroken. Tengevolge hiervan moest het treinverkeer in beide richtingen over een spoor geleid worden, hetgeen op dit drukke traject een vrij aanzienlijke vertraging met zich mede bracht. Onmiddellijk werd een ploeg uitgezon den om den breuk te herstellen, waar men te kwam over negen in slaagde. Nederlamlsche vliegvelden worden gemoderniseerd. Ook het vliegveld Eelde krijgt nachtverlichting. In de gisteren gehouden vergadering van den raad van bestuur van de N.V. luchtvaart terrein voor Noord-Nederland, is besloten, tot het aanleggen van een volledige nachtver lichting-installatie op het vliegveld Eelde welke met 1 October a.s. gereed zal zijn. Te Eelde zullen buitendien nog eenige ver beteringen worden toegepast. De K. L. M. heeft toezegging gedaan, gedurende de winte-r maanden ovorloopig te blijven doorvliegen en het van de resultaten te laten afhangen, of de dienst op Eelde permanent kan blijven be staan britsche consul-generaal. Bij K.B. is de heer J. K. V. Dible erkend en toegelaten als consul-generaal van het Britsche rijk te Amsterdam, voor de provin ciën Noord-Holland', Friesland, Groningen, Drente,Ov erijsel, Gelderland en Utrecht. Het incident met de „Johan Maurits". Volkomen uit de lucht gegrepen, verklaart Defensie. Het departement van defensie deelt mede, dat de commandant van Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" na verzoek om inlich tingen heeft getelegrafeerd, dat het bericht als zou het Nederlandsche oorlogsschip een Brltsch passagiersschip in bescherming geno men hebben tegen een gewapende treiler van de strijdmachten van Franco, volkomen uit de lucht gegrepen is. Vrouw aangereden en gedood. Donderdagmiddag liep de dertigjarige doch ter van den landbouwer Braam te Laaghaler- veen, gemeente Beilen, van het erf den ver keersweg op, juist op het oogenblik, dat een personenauto bestuurd door den heer U. D. R. te Hoogezand voorbij kwam. De vrouw, die eenigszïns achterlijk is, werd gegrepen en tegen den weg gesmakt. Met een ernstige hoofdwonde werd zij op genomen en naar het ziekenhuis te Assen gebracht, waar zij kort na aankomst is over leden. Den bestuurder van de auto treft geen schuld aan het ongeval. Arbeidsvoorwaarden van het gemeentepersoneel bleven gelijk aan vorig jaar. Negentig procent der arbeiders verdienen het maximum loon. Het Centraal bureau voor de Statistiek heeft dezer dagen in de 7de aflevering van het maandschrift weer zijn jaarlijksch overzicht van de loonen en andere arbeidsvoorwaarden van gemeentewerklieden gepubliceerd. De statistiek omvat 69 gemeenten met onge veer 26.000 arbeiders. Ter vergelijking met de arbeidsvoorwaarden van deze arbeiders zijn ook die der rijkswerldieden in het overzicht opgenomen. Gemiddeld blijkt 90 pet. van de arbeiders het maximum te verdienen van de loonklasse, waartoe zij naar hun beroep behooren. Nieuw is ditmaal een overzicht, dat het mi nimum- en het maximumloon vermeldt, het welk in de onderscheidene gemeenten geldt voor vaklieden zooals bankwerkers, fitters, timmerlieden, schilders, straatmakers. Behalve de cijfers van 1938 en die van 1937 zijn ook de loonen enz. van 1931 vermeld. Van 1937 op 1938 is nagenoeg geen wijziging in de arbeidsvoorwaarden van het gemeente- personeel ingetreden. Achttienjarige jongen te Katwijk aan Zee verdronken. In den laten middag waren vijf jongens, die verpleegd worden in de van den Bergh-stich- ting te Noordwijk, te Katwijk aan Zee op het Noorderstrand aan het baden. Plotseling kwa men twee hunner in verdrinkingsgevaar te ver- keeren. De eene jongen kon worden gered, doch de andere, de ongeveer achttienjarige van U verdween in de diepte. Het lijk van den jongen, is gisteravond om negen uur aangespoeld, even ten Zuiden van de plek, waax het ongeluk gebeurd is. Tegenstelling K.L.M.—K.N.I.L.M, niet zoo groot. De heer Van Ede van der Pais over de Indische Luchtvaart. Gistermiddag is met het K.L.M.-vliegtuig .,Gier" de directeur van den luchtvaartdienst van het departement van Waterstaat, de heer H. Ch. E. van Ede van der Pais na een korte studiereis in Nederlandsch-Indië op Schiphol teruggekeerd. De algemeene indruk van den heer van Ede van der Pais was, dat in Indië de grondslagen van het luchtverkeer, de zorg voor de veiligheid en de service van de passagiers enz. zeker niet onderdoen voor wat wij in Nederland op dit gebied gewend zijn. De toestand van de vliegvelden ten opzichte van de thans in ge bruik zijnde vliegtuigtypen is in het algemeen zeer goed te noemen en het Indische departe ment van verkeer en waterstaat streeft er voortdurend naar. wenschen, die ter kennis van het departement worden gebracht, zoo veel mogelijk te verwezenlijken. Wat de route tusschen Nederland en Ne derlandsch-Indië betreft, voldoet de organi satie die de K.LJVI. heeft opgebouwd, zoowel uit technisch oogpunt als voor de passagiers aan de hoogste eischen. Ook aan de niet- Nederlandsche vliegvelden wordt met kracht gewerkt om deze aan de eischen van het mo derne luchtverkeer te laten voldoen en om ge reed te zijn met de noodige outillage voor toe komstig nachtverkeer op deze lijn. Met lof liet de heer Van Ede van der Pais zich uit over het werk in Indië van de K.N.I.L.M., die zich bewust is van de groote waarde van veiligheid, regelmaat en service voor de ontwikkeling van het luchtverkeer. Zij doet hierin niet onder voor de K.L.M. De in drukken, die wel gewekt worden over het be staan van ernstige tegenstellingen tusschen de K.L.M. en K.N.I.L.M., zijn in zooverre on juist, dat er van persoonlijke tegenstellingen geen sprake is terwijl de zakelijke tegenstel ling veel minder groot is dan men door som mige publicaties wel eens zou denken. DE JEUGDHULDE AAN DE KONINGIN. Vóór Maandagavond kan men zich nog opgeven. drie open auto's gevraagd. Zooals bekend zullen 6 September a.s. ter ge legenheid van het regeeringsjubileum van de Koningin bijna, alle jeugdorganisaties een speciale jeugdhulde brengen aan de Koningin op den Dam te Amsterdam. Daartoe zullen deputaties van de jeugd uit alle gemeenten in ons land zich per auto naar Amsterdam begeven met een gemeentevlag, die door den burgemeester aan deze deputatie is aangeboden. In Amsterdam zullen al deze jongeren zich in optocht van het Stadion 's middags om zes uur naar den Dam begeven, waar zij namens de geheele Nederlandsche jeugd hun hulde aan de Koningin zullen be tuigen. Nadat een herinneringswimpel aan de vlag is bevestigd, zullen de deputaties den volgenden dag hun vlaggen weer aan den burgemeester hunner woonplaats moeten overhandigen. De Haarlemsche jeugdorganisaties zullen een deputatie van 15 leden mogen afvaardi gen, waarbij nog drie chauffeurs van de open auto's waarmee deze deputatie naar Amster dam vervoerd wordt, als extra-afgevaardigden mogen optreden. Aan de Haarlemsche ingeze tenen wordt verzocht, drie, liefst open auto's voor het vervoer ter beschikking te stellen. Zoooals reeds eerder bericht is, werd er op een vorige vergadering reeds een voorloopige voorzitter en secretaresse voor het Haarlem sche Comité aangewezen. Thans zal een twee de vergadering gehouden worden, waartoe zijn uitgenoodigd alle jeugdorganisaties hier ter stede, waarvan de adressen door het bu reau voor de jeugdhulde in Den Haag zijn op gegeven. Er ontbreken echter nog enkele adressen. Die jeugdorganisaties, die geen uit- noodiging ontvingen, en wel willen deelne men aan de hulde, kunnen dit vóór Maandag avond kenbaar maken aan de voorloopige secretaresse, Mej. J. Mulder, Iepenlaan 14, Bloemendaal. Ook plaatselijke jeugdorgani saties die niet zijn aangesloten bij landelijke vereenigingen, welke landelijk deelnemen, kunnen alsnog meedoen. Zij moeten daartoe aan dezelfde voorwaarden voldoen, die voor de landelijke organisaties gesteld zijn. De vergadering zal plaats hebben op Maan dag 15 Augustus a.s., des avonds 8.15 uur in de Raadszaal op het Prinsenhof ingang al leen door de Pandpooort in de Koningsstraat) Op deze vergadering zal een definitief comité gekozen dienen te worden, de delegatie van 15 (18) jongeren moet samengesteld worden, terwijl tevens besproken zal worden hoe de aanbieding van de vlag door den burgemeester zal plaats hebben. Het is daarom ten zeerste gewenscht, dat van elke jeugdorganisatie minstens één vertegenwoordiger aanwezig is. Tentoonstelling Oranje en Neder land in het slot te Zeist. Het regeeringsjubileum van H.M. de Ko ningin was voor den burgemeester van Zeist, mr. dr. M. L. van Holthe tot Echten, aanleiding om het initiatief te nemen tot de organisatie van een unieke verzameling van kunstwerken en historische gegevens, betrekking hebbend op ons vorstenhuis in den loop der eeuwen. Een comité werd in het leven geroepen om de plannen te beramen en verder uit te wer ken. Het geluk wilde, dat men de volle mede werking kreeg van een voor dit werk bij uit stek geschikt persoon, n.l. dr. de Boer, die als ondervoorzitter van de commissie „Tehtoon- stelling Oranje en Nederland" in samenwer king met mr. F. A. Beunke als voorzitter van de commissie, zich met volledige overgave heeft gegeven aan de organisatie van deze tentoonstelling. Het slot in Zeist, dat jaren lang als een waardeloos en onpractisch gebouw gekenmerkt werd en bijna voor afbraak be stemd zou worden, om plaats te maken voor een nieuwe villawijk, heeft een grondige res tauratie ondergaan. In deze voor dit doel bij uitstek geschikte gelegenheid heeft de commissie dank zij de Duitengewone medewerking van vele parti culieren een expositie bijeengebracht, die in den lande zijn weerga niet heeft en ongetwij feld meer dan gewone belangstelling aal trek ken- Op deze expositie kan frien beter dan waar ook kennis nemen van de geschiedenis van ons vorstenhuis in den loop der eeuwen, doch tevens een uitstekend overzicht krijgen van de geschiedenis der Nederlandsche schilderkunst. Gouden muntstukken en zilveren spaansche matten opgehaald. Alles wijst er op dat de „Karimata" nog steeds op de goede plaats is. De „Karimata", die zooals gemeld, gistermorgen om elf uur op de grens van het afgepaalde gebied op een stuk wrak is gestooten, heeft gistermiddag om half vier weer een aantal gouden munten naar boven gehaald. De emmers zitten nog steeds op het wrak te wroeten. De spanning is uiteraard zeer groot. Van welken omvang het wrak is, en tot welk ge deelte van de „Lutine" het heeft behoord, staat nog niet vast. Er is sinds gistermorgen weer hoop en spanning op Terse helling. De stemming en de sfeer zijn plotseling omgeslagen. De „Ka rimata" is geheel onverwacht op een stuk wrak gestooten en dat geeft nieuwe hoop, nieuwe spanning en nieuw vertrouwen. Het zag er de laatste dagen anders niet best uit. Langzaam, tergend langzaam, werd de grens van het afgepaalde gebied bereikt en vooral de laatste dagen waren de resultaten zeer gering. Eiken morgen om half zeven en eiken avond om half acht togen de op Terschelling neergestreken journalisten naar de haven, in afwachting van de sleepboot, die. de afgeloste werkploeg naar het eiland terug bracht. Aan de gezichten van de thuisvarende arbei ders was echter reeds te zien, de de resul taten nihil waren geweest. Zand, zand, zand en nog eens zand. Andere substanties hadden de baggeremmers niet bevat. De nieuwe dag begon gisteren even troos teloos en vervelend als de voorgaande, doch om elf uur kwam een blijde tijding. De „Karimata" seinde: „Wij hebben een wrak stukje gevonden en de emmers zitten er in te wroeten. Het bevindt zich op de grens van het gebied, dat is afgepaald. Er is niet alleen wrakhout opgehaald, maar ook gouden munten en een horloge". En nu is de moed herleefd en de spanning teruggekeerd. De nachtploeg, die om zes uur aan het werk is gegaan, kijkt met nieuw enthousiasme in den cribleur en tuurt met verscherpte aandacht naar het goud en naar zilver. Op het eiland is de stemming al even opgewekt. Een aantal alleraar digste voorwerpen zijn opgehaald. Eenige gouden Engelsche munstuk- ken, een aantal zilveren Spaansche matten, ongeveer veertig' spijkers,, een paar manchetknoopen, een nikkelen horloge, een hoeveelheid koperen spelden, en dan natuurlijk wrakhout. Al deze voorwerpen hebben toebehoord aan de opvarenden van de „Lutine". De manchetknoopen zijn volgens hedendaagsche modebegrippen zeer modern. Ook in 1799 had men blijk baar manchetknoopen bestaande uit twee platte stukjes metaal, welke on derling zijn verbonden door een dun kettinkje. Deze vondsten het spreekt wel vanzelf geven weer moed. Is men nu op de goede plaats? Zullen de verwachte staven goud en zilver nu spoedig opgehaald worden? In zekeren zin geldt ook hier het spreekwoord ,De wensch is de vader van de gedachte". Maar zoo lang er „snuisterijen" en wrakresten worden opgehaald, zoo lang is ook hoop en vertrouwen. Nader meldt men ons hedenmorgen: Aan boord van de „Karimata" is men over de resultaten van den afgeloopen nacht best tevreden. Nog steeds stoot de baggermolen op het stuk wrak, dat gisterochtend bij de grens van het afgepaalde gebied Is aange troffen. Vannacht werden opgehaald ongeveer hon derd koperen spijkers, acht Spaansche matten, een aantal koperen muntjes, eenige ballast- brooden, een koperen plaat en dan natuurlijk veel wrakhout. Zandinstórtingen van eenige beteekenis hebben zich in den afgeloopen nacht niet voorgedaan. Alles wijst er dus op, dat de molen nog steeds op de goede plaats Een zeldzaam schouwspel in „Artis". Geit als zoogmoeder van leeuwenwelpen. Op het oogenblik beschikt „Artis" over een zeer groote attractie voor zijn bezoekers! Men heeft er nl. een geit en zes jonge leeuwen aan elkaar's bijzijn gewend en het zelfs zoo ver gebtacht, dat de jongste drie leeuwen ge regeld door de geit gezoogd worden. Van dit zeer bijzondere schouwspel kunnen bezoekers dagelijks getuige zijn. Daar een geit haar jongen staande zoogt, terwijl een leeuwin bij het eoogen ligt, heeft men in „Artis" een soort veldbedje vervaar digd, waarop de jonge leeuwen liggen als ze gevoed worden. De waarde van dit schouwspel voor het pu bliek is in de eerste plaats hierin gelegen, dat de toeschouwers eruit leeren, hoe een roofdier volstrekt niet van huis uit bloeddor stig en verscheurend is tegenover elk dier, dat hem later tot prooi zou kunnen dienen. Krijgt een roofdier geregeld voldoende te eten, dan is er geen sprake van. dat het steeds zal aanvallen op een dier, dat als prooi zou kun nen dienen, vooral niet wanneer dit dier van jongs af aan tot de omgeving van het roofdier behoord heeft en wanneer zich op grond van het zoogen en drinken een zekere band tus schen de dieren gevormd heeft. Het is zelfs mogelijk, dat de geit ook later, wanneer de welpen tot leeuwen opgegroeid zullen zijn, in het gezelschap der leeuwen zal kunnen blijven vertoeven, zonder dat zulks gevaar voor haar oplevert. De oudste drie van bedoelde zes jonge leeuwen loepen op bepaalde uren van den dag ook vrij rond tusschen kippen, eenden, kalkoe nen, schapen, en varkens, de menschen-kih- aeren niet te vergeten en al wat er verder dooreen krioelt in den kinderdierentuin van Artis, werkt en al wil het goud en zilver nog maar niet komen, zoolang er nog voorwerpen naar boven worden gehaald, welke van de „Lu tine afkomstig zijn, zoolang is er ook hoop en vertrouwen. Zoo was ook de stemming van de werk ploeg, die vanmorgen vroeg in de haven terug keerde. En zoo is thans ook de stemming op Terschelling, waar iedereen met intense be langstelling voor de „Karimata" en met ner veuze spanningen den nieuwen dag is begon nen. Bezoek van de Koningin aan Rotterdam. 's-GRAVENHAGE, 12 Augustus. Me'n meldt ons van officieele zijde, dat het in het voornemen ligt van H. M. de Koningin, om op Vrijdag 2 September des avonds, een be zoek te brengen aan de gemeente Rotterdam. DE HEER W. VOGT 50 JAAR. Heden wordt de bekende directeur van de A.V.R.O., de heer Willem Vogt, vijftig jaar. De talrijke luistervinken zullen ongetwijfeld de zen dag niet onopgemerkt voorbij laten gaan. De heer Vogt heeft echter gemeend zich door een buitenlandsche reis aan alle huldebetui gingen te moeten onttrekken. DE OORZAAK VAN HET VERDRINKEN. Tegen koude zijn geoefende zwemmers ook niet bestand. SUA DE WAARSCHUWING VAN DE RILLING NIET IN DEN WIND! In de zomermaanden gaat bijna geen dag voorbij zonder verdrinkingsongevallen in zee en in de groote rivieren aldus schrijft Dr. P. H. de Hoog in het Vad. en het meerendeel van die ongelukken is aan ongeoefendheid en een groote mate van roekeloosheid te wij ten, maarook ervaren, goed geoefende zwemmers en zwemsters kunnen verdrinken. Hoe is zoo iets mogelijk? Hoe komt het dat zwemmers, die dikwijls gewoon zijn geduren- den langen tijd in het open water te blijven, zonder daarvan den minsten last te onder vinden, plotseling onwel worden? Sommigen van hen, die gelukkig dicht bij den kant wa ren, konden zich nog net redden of door an deren uit het water gehaald worden. In de meeste gevallen moeten der gelijke ongelukken worden toegeschre ven aan de koude. Het water, dat het lichaam aan alle kanten omsluit, ge leidt de warmte zeer gemakkelijk en het gevolg hiervan is dat vrij plot seling een groote hoeveelheid hiervan aan het lichaam wordt onttrokken. Zoo iets gebeurt óf plotseling, b.v. bij het duiken, öf langzamer wanneer men te lang in het water blijft. In de meeste gevallen waarschuwt het menschelijk organisme dat er iets niet in den haak is en krijgt de persoon in kwestie een rilling, waardoor hij zich onbehaaglijk gaat voelen en van zelf het water verlaat. (Deze waarschuwing wordt vaak in den wind ge slagen Red.). Maar somtijds blijft deze rilling achterwege en ontwikkelt zich plot seling een toestand, dien men als het ware een plotseling „Failliet" van het organisme zou kunnen noemen, dat binnen enkele se conden geheel verlamt. De zwemmer is niet meer in staat te reageeren en daardoor aan het noodlot overgeleverd. Zooiets kan den sterksten en best getrainden zwemmers over komen. Men heeft aan dit verschijnsel den naam gegeven van „choc colloïdoclasique", een der gelijk soort choc als men ook wel eens na een zwaar ongeval of in aansluiting aan een operatie ziet optreden. Vroeger dacht men, dat deze verdrinkingsdood een gevolg van congestie was, maar dat is niet zoo. Eerst treedt deze choc op, d.i. een plotselinge ver andering in de colloïden, die het lichaam samenstellen, waardoor verlamming optreedt en als gevolg hiervan verdrinkt de persoon. Ze kan zoowel bij nuchtere personen, als di rect na een maaltijd optreden en in zee net zoo goed als in een badkuip. In dergelijke gevallen moet men er altijd aan denken, dat hij dan in een toestand van verminderden weerstand verkeert en dat hij in de eerst volgende uren blootstaat aan een invasie van bacteriën, die eerst rustig op zijn slijmvliezen leefden, maar nu hun kans krijgen om het lichaam binnen te dringen. Longontsteking, middenoorontsteking, pleu- ditis en poliomyelitis kunnen daar het ge volg van zijn. Van vele van dergelijke infecties heeft men dikwijls het besmette badwater in badinrich tingen de schuld gegeven. De rol, die de vijanden in ons eigen lichaam spelen, is minstens even belangrijk. Welke voorzorgen zijn nu te nemen? In groepen gaan zwemmen en op 1 plaatsen waar controle bij de hand is. Bij schijndood dient kunstmatige ademhaling met toevoering zuurstof toegepast te worden. Zijn de levensgeesten terug gekeerd dan moet verder de behandeling be staan uit: le. Verwarming met alle daartoe ten dienste staande middelen, zooals warme dekens, warme kruiken, een goed verwarmd vertrek, enz. 2e. Versterking van de hart werking door middel van alcoholische dran ken, onderhuidsche of zelfs intrave- neuse injecties met cormine, cof- feïne, kampher enz. Alleen door de combinatie van deze twee behandelingen zijn goede resul taten te bereiken en kan menig men- schenieven behouden blijven.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2