KORT VERHAAL Na den regen kwam zonnesch i|n. Wgg H! Eerj pleizierige fietstocht langs het strand. Verongelukfe zeebewoners, TOEN ik wakker werd, plensde de regen tegen de ruiten, ter wijl de takken der boomen wild wuifden voor het slaap kamerraam. Dat kwam al heel onge legen, want er was een afspraak met een Veurschen collega, hem dien middag op te komen zoeken, wat per fiets zou geschieden, waarbij hij ons een eindweegs tegemoet zou rijden. Maar toen we aan het ontbijt zaten, werd het al weer wat lichter en nog geen half uur later strooide de zon door een gat in het wolkendek haar stralen over de schoon gewasschen aarde. Slechts de wind was gebleven, maar dat kwam juist mooi van pas, want dien zouden we schuin achter hebben. Bovendien vertelde de Enkhuizer Almanak, dat het strand tus- schen elf en vier uur goed berijdbaar zou zijn, zoodat er alles vóór was, om althans den af stand IJmuidenKatwijk langs het strand af te leggen. Er zijn dan wel een paar bad plaatsen op de route, maar die hebben prach tige boulevards, zoodat dit geen oponthoud beteekent. En bovendien kon je nooit weten, wat er na het stormachtige weer van de af- geloopen week, op het strand te vinden zou zijn. Het begon meteen al goed. Want nauwe lijks hadden we IJmuiden achter ons, of een klein donker voorwerp in de vloedlijn, vroeg de aandacht. En het was die aandacht waard ook. Want het was niets minder dan een jonge papegaaiduiker, een broedvogeltje van de Poolstreken, dat echter ook op de kusten van Schotland en Engeland nestelt, en het blijkbaar niet had kunnen bolwerken tegen den storm. Een vrij zeldzame vondst, vooral voor de zomermaanden. Want in den winter wordt de papegaaiduiker nog wel eens slacht offer van de beruchte stookolievelden. Doch zelfs dan vinden we de meestal geheel met teer overdekte lijkjes slechts bij uitzondering. Grapje der natuur. DE Engelsche vogelkenner Francis Pitt heeft eens gezegd, dat deze .zeepapegaai „one of Nature's jokes", 'd.w.z. eén grapje der natuur is. En daar heeft het wel wat van, want de grappige gedrongen gestalte en de abnormaal groote snavel, die rood, geel en blauw gekleurd is, verleenen dit diertje een werkelijk clownesk uiterlijk. Helaas was deze kleine verongelukte zwer ver al zoo verfomfaaid, dat het de moeite en kosten van het opzetten niet meer zou loo- nen. wat erg jammer was, want we hadden hem graag meegenomen ter versiering van de boekenkast en als een prettige herinnering aan onze zwerftochten langs de kust. Maa.r dat ging niet, en daarom hebben we het stalen ros maar weer bestegen, om langs de in sierlijke schuimzoomen uitvloeiende golven, over het keiharde ebstrand verder te fietsen. Tot Bloemendaal ging dat van een "leièn dakje, want het sombere weer van de vroege morgenuren had blijkbaar velén van weerhouden, het strand op te zoeken. Maar bij den Zeeweg werd het drukker, zoo dat we daar de fietsen naar boven gezeuld hebben, om langs den boulevard verder te gaan. Dat schoot ook al flink op, zoodat we weldra weer bij het huisje van den Zand- voortsche Reddingsbrigade op het strand be landden. Spoedig waren we de enkele wandelaars gepasseerd, en voor ons lag een wijd verla ten stuk strand, waarop een eenzame garna- lenvisscher en de meeuwen en scholeksters de eenige levende wezens waren. Het strand bleef hard, zoodat we snel vorderden. Maar ter hoogte van het Radiostation moesten we weer uit het zadel, niet omdat het strand daar niet berijdbaar was, doch omdat een groot, donker voorwerp in de vloedlijn de mogelijkheid opende op een zeldzame strand- vondst. Een „knaap van een visch". Want reeds van de fiets af konden zien, dat de groote „visch" die daar lag, in geen geval een bruinvisch was die worden nooit langer dan 1.65 M. zoodat het dus een tuimelaar, of misschien zelfs wel een dolfijn moest zijn. De eerste komt- in het voor jaar achter de haringscholen aan de Noord zee binnen, en wordt dan, in gering aantal, wel op het strand gevonden. Doch de dolfijn is zeer zeldzaam, zoodat het een buitenkansje zou beteekenen, als we dien vonden. Toen we dichterbij kwamen, zagen we echter al aan den vorm van den- kop, dat het „maar" een tuimelaar was. Wat wil zeggen, dat daar tus- schen het aanspoelsel een „knaap van een visch" lag, van ruim twee en een halven meter lengte, met 22 tanden in elke kaakhelft. Vooral dat laatste is een prachtig middel, om den tui melaar van den dolfijn te onder scheiden. Want de laatste heeft een veel kleiner aantal tanden. „Maar een tuimelaar" dus, doch dat wn zeggen, dat we dr. van Deinse in Rotterdam, die een speciale studie maakt van onze zee- zoogdieren, zouden kunnen verblijden met een briefkaartje over deze vondst, waarop dan prompt als antwoord zou volgen, dat ons exemplaar het honderdvijftigste of hoever de telling thans gevorderd is van orize kust was. De tuimelaar is, evenmin als de dolfijn en de voor onze kust zeer algemeene bruinvisch, een visch, doch een zoogdier. Dat wil zeggen dat hij levende jongen ter wereld brengt, die eenigen tijd gezoogd worden, en geen kieu wen, doch longen bezit. Zoodat hij telkens *<- §|X- "r De kop van den tuimelaar met de vervaarlijk uitziende tanden. naar de oppervlakte moet komen, om lucht in te ademen. Voortreffelijke aanpassing. Maar dan toch een zoogdier, dat op voor treffelijke wijze aan het leven in de zee is aangepast. Het lichaam heeft den idealen stroomlijnvorm der visschen en de voorpoo- ten zijn tot vinnen, de achterpooten tot een staart vergroeid. Slechts het scheeve neusgat, boven op den kop, wijst er op, dat we niet met een visch te maken hebben, want tanden hebben sommige haaien ook al. Nauwelijks zaten we, na een paar foto's van de schipbreukeling te hebben gemaakt, weer op de fietsen, of een nieuwe strand- vondst noopte ons tot afstappen. Ditmaal was het een aangespoelde zeehond, die in een zoo „vergaanden staat van ontbinding" ver keerde, dat we het dier slechts boven den wind konden naderen, wilde we onze reuk organen niet al te zwaar beproeven. Ook de zeehond is een zoogdier, maar dat is veel duidelijker te zien, dan bij den tuime laar. Want al zijn de vormen zooveel moge lijk afgerond, zoodat de waterverplaatsing ge ring is, toch is er duidelijk een kop te onder scheiden, terwijl de voorpooten, hoewel bijna vinvormig, nagels hebben. De achterpooten beginnen al aardig op de staart van een visch te lijken, maar het zijn nog pooten. Het is nog niet zoo lang geleden, dat er een premie op de zeehondenpootjes stond, zoodat er ijverig jacht op deze dieren werd gemaakt. Dat was geschied op aandringen van de visschers, die meenden, dat deze dieren den vischstand benadeelden. Gelukkig heeft men enkele jaren geleden die premie afgeschaft, want het aantal zeehonden in onze wateren begon onrustbarend te verminderen. Niette min kan men op Texel nog bootjes huren voor de robbenjacht, waarbij vooral de weer- looze jongen bij tientallen door de Zondags jagers worden geschoten. Wie wel eens op de Wadden, of de Zuid- Hollan-dsche- en Zeeuwsche stroomen heeft gezeild, weet dat de robben zich daar bij hon derden op de bij eb droogvallende zandbanken liggen te zonnen. Zoodra de boot te dicht na dert, gaan ze alle te water, waarbij de snel heid, waarmee deze betrekkelijk logge dieren zich verplaatsen, buitengewoon is. De jaren lange vervolging, heeft de dieren zeer schuw gemaakt, zoodat we meestal slechts van grooten afstand te zien krijgen, hoe de die ren in wilde vlucht in de hoog opspattende golven verdwijnen. Een enkele maal zwemmen ze ook wel eens dicht bij het strand en dan blijken ze vrij nieuwsgierig te zijn, al zorgen ze er angstvallig voor, op schootsafstand te blijven. Op het strand vinden we hen zelden tus- schen het aanspoelsel, doch dat is minder een jevolg van hun zeldzaamheid, dan wel van het feit, dat zij zich meestal bij de rivier mondingen en zeearmen ophouden. Dat was echter vrijwel de laatste vondst, die ons tot afstappen dwong. Want de talrijke aangespoelde haarkwallen de eenige gif tige soort en ook de meeuwen, scholeksters en pleviertjes, konden we van de fiets af ook best bewonderen. Dat bewonderen klinkt wat vreemd, als het over kwallen gaat. maar door de fraaie, diepblauwe kleur, zijn de haar kwallen onze bewondering toch heusch wel waard. „Handige" meeuwen, Vooral de meeuwen kan men op de fiets nog dichter naderen, dan te voet. En daardoor gelukte het ons ook. een aardig tafereeltje te snappen. De zee had n.l. een ongelooflijke massa groote strandschelpen aangespoeld, de meeste met de dieren er nog in. Dat was den meeuwen naar den zin, doch hoewel ze met de half geopende schelpen niet veel moeite hadden, schenen ze de gesloten exem plaren met den snavel niet stuk te kunnen krijgen. Maar daar wisten ze raad op, want ze lieten die schelpen eenvoudig van een tien meter hoogte op het keiharde strand vallen, waardoor de schalen verbrijzeld wer den, en de meeuwen zonder veel moeite aan den kost kwamen. Al moesten de vliegende vogels maken, dat ze gauw bij hun vergruizei- de schelp kwamen, want anders gingen de concurrenten op den grond er mee strijken. Boven de zee trokken de visch- diefjes al weer met hun jongen naar het zuiden. De broedtijd van deze vogeltjes duurt maar kort. Half April arriveeren ze in ons land en in Juli trekken zij, met hun jongen, al weer weg. Al wordt het wel eind Septem ber, voor ze alle weer vertrokken zijn. Noordwijk waren we inmiddels ook reeds w jpasseerd en weldra hadden we het haven tje van Katwijk als men dat zoo noemen mag met zijn schilderachtige visschers- schuiten bereikt. Een wonderlijk visschers- dorp, want hoewel de bevolking voor een belangrijk deel van de zeevisscherij leeft, lig gen de loggers in IJmuiden, zoodat eiken keer de reis daarheen per autobus gemaakt moet worden. Niettemin denken de „Katte kers" er niet aan, hun geboorteplaats on trouw te worden en er gaan den laatsten tijd zelfs stemmen op van menschen, die de Katwijker haven voor de loggers geschikt willen maken. Nu ging het in een snel tempo verder, naar Veur. K. Z. Springpatroon in een kachel geworpen. Ontploffing eischt drie slachtoffers. MILAAN, 12 Aug. (D.N.B.) In een dorp in Toscane heeft een kind een springpatroon ge vonden. Het nam dit gevaarlijke speelgoed mee naar huis en wierp het in de kachel, waardoor de patroon ontplofte. De moeder en twee kinderen werden gedood, een kind werd ernstig gewond. De „Manchester Guardian" over de militaire maatregelen in Duitschland. Niets wijst op algemeene mobilisatie. De „Manchester Guardian" schrijft over de berichten over militaire maatregelen, welke door de regeeringen van Frankrijk en Enge land worden ontvangen, dat niets er op wijst, dat Duitschland een algemeene mobilisatie zou voorbereiden. Het is niet te ontkennen, dat een groot deel van het volk voor een op treden van het leger is, doch men heeft geen bewijs, dat dit deel de overwinning zal be halen. Zooals steeds ligt de eindbeslissing bij Adolf Hitler en deze heeft zich nooit uitge sproken ten gunste van een oorlog. Treinbotsing nabij Leidschendam. Wagenbestuurder licht gewond. HAARLEM Vrijdag. Hedenochtend omstreeks half tien heeft op de spoorlijn Den HaagRotterdam/Hofplein een botsing plaats gehad tusschen een perso nentrein uit Den Haag en een leeg wagenstel, dat uit Rotterdam naar de remise te Leid schendam terugkeerde. De botsing, welke plaats vond nabij de re mise van de Z.H.E.S.M. te Leidschendam, kwam buitengewoon hevig aan en het mag inderdaad een wonder heeten, dat slechts de wagenbe stuurder van den personentrein lichte kwet suren opliep. De trein uit Den Haag is waar schijnlijk door den onveiligen signaal stand gereden en kwam derhalve op het linkerspoor, waar de trein uit Rot terdam naderde. De seinhuiswachter trachtte door het geven van teekens de beide wagenbestuurders te waarschu wen, doch het was reeds te laat en de treinen vlogen recht tegenover elkaar op het linkerspoor (van Den Haag uit) met een geweldigen slag tegen elkaar. De bestuurderscabines van de beide wagen stellen werden zeer zwaar beschadigd, waarbij de bestuurder van den trein uit Den Haag niet ernstige kwetsuren aan een der voeten kreeg. Het is verbazingwekkend, dat de man er levend is afgekomen, want zijn cabinet zat als een harmonica in elkaar. Het mag een geluk worden genoemd, dat de treinen op het oogenblik der botsing niet te veel vaart hadden en naar schatting slechts 30 km reden, hetgeen te begrijpen is, wanneer men weet, dat de trein uit de richting Den Haag slechts twee minuten vóór de botsing van het station Leidschendam was vertrokken. Als de trein zijn normale snelheid had ge had, dan waren de gevolgen niet te overzien geweest, daar de trein uit Den Haag ongeveer honderd reizigers vervoerde. De materieele schade is aanzienlijk, want de beide wagenstellen werden zwaar beschadigd. Het opruimingswerk geschiedde zeer snel, ook al vanwege het feit, dat geen der beide trei nen derailleerde. De linkerspoorbaan was om 11 uur weer vrij. Ir. Heïjligers, waarnemend hoofd-ingenieur van tractie, groep Utrecht, was spoedig ter plaatse aanwezig en stelde een onderzoek naar het gebeurde in. De bestuurder van den bezetten trein (uit Den Haag) was de leerling-wagen voerder Worps, uit Den Haag. n%GfMMMA AANBESTEDING. HAARLEM Vrijdag. Hedenmorgen werd door den Rijkswater staat te Haarlem aanbesteed:: het maken van beschoeiingen van damwandijzer in de ha ven van Terschelling met bijkomende werken De raming bedroeg f 30.000. Het laagst werd ingeschreven door den heer P. de Pater Pzn., te Waddingsveen, voor f 29,792. ZONDAG 14 AUGUSTUS. HILVERSUM I 1875 M. 8.55 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten. 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.59 Berichten. 10.00 Neder duitsch Hervormde Kerkdienst. 11.30 Declamatie. 12.00 Het woord van de week. 12.05 Filmpraatje. 12.35 Het Kovacs Lajos orkest mmv. soliste. 1.15 Cause rie „Holland in Rome". 1.30 Gramofoonmuziek. 00 Boekbespreking. 2.30 Zang en piano. 3.00 Residentie-orkest en solist. 4.30 Gramofoon muziek. 5.00 Arbeiders-Zangvereeniging „Ex celsior" en Gramofoonmuziek. 5.30 Esmeralda- Septet. 6.00 Cabaret-programma. 6.30 Sport- praatje. 6.45 Berichten ANP. Gramofoonmu ziek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.30 Noviteiten orkest. 8.00 Berichten ANP. Meid'edeelingen. 8.15 Residentie-orkest en solist. 9.15 Radio journaal. 9.30 Gramofoonmuziek en Orgelspel, 10.15 Het Kovacs Lajos-orkest. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.0O Het Renova-kwintet. HILVERSUM 301,5 en 415,5 M. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.05 NCRV, 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek (Gr.pl.) 12.15 KRO-orkest (Van 1.00—1.20 Boekbespreking)2.00 Vragenbeantwoording. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 De KRO-Melodis- ten en solist. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Ver- 99 De tuimelaar, „een knaap van een visch", van luim twee en een halven meter lengte. Het oude record door J. P. BAL Jé. ET is onbegrijpelijk", zei Bram de Haas, toen we over sport in het algemeen en over records bijzonder spraken, „dat 't record van dien bekenden Franschen wegwedstrijd maar nooit verbeterd wordt. De oude Pierre Fossé heeft dat vijf en dertig jaar geleden gevestigd. lederen dag sneuvelen er massa's records in alle takken van sport, of het zwem- men, wielrennen, athletiek of wat anders is, maar het oude record van Pierre Fossé blijft maar onaangetast, welke pogingen er ook ge daan worden. En wat het gekste is, het wordt zelfs niet benaderd. De beste tijd na dien van Pierre Fossé is altijd nog 20 minuten hoo- ger! Het is een fabelachtige, maar onbegrij pelijke prestatie geweest." Ik dacht aan die woorden, toen ik in een gezellig, klein Fransch badplaatsje van mijn vacantie genoot en mij te binnen schoot, dat Pierre Fossé hier in de buurt moest wonen. Ik had in het één of andere sportblad gele zen, dat men hem kortgeleden bij zijn vijf- en-zestigsten verjaardag gehuldigd had, en toén gezien, dat hij in een visschersdorpje in de buurt verblijf hield. Het was een mooie dag, en ik besloot de flinke wandeling naar dat visschersdorpje te maken en tegelijk Pierre Fossé eens op te zoeken. Ik wou hem eens over dat record spreken. Het kostte mij heel weinig moeite, het huis je van den ouden Pierre te vinden. Iedereen in het dorp kende hem, en een echt Fransch straatjochie bracht me bij dien vroegeren reus van den weg. Hij rookte een pijpje, maar toen ik hem een Hollandsche sigaar aanbood, klopte hij het met een breeden glimlach uit en bij de eerste haaltjes snoof hij goedkeurend de geur op. „Nog altijd even goed, die Hollandsche si garen," zei hij, „ik ben één keer in Holland geweest. Ik heb eens in Amsterdam gereden. Dat is al weer een kleine 35 jaar geleden, want het was vlak na mijn wegrecord „Daar wou ik je nu juist eens over spreken, Pierre", viel ik hem in de rede, „dat record bestaat nu al vijf-en-dertig jaar, terwijl alle andere records al lang verbeterd zijn. Er moet wat bijzonders mee wezen! Dat praat nie- jeweldig in vorm. of hoe zit dat? Vertel me eens. Pierre Fossé!" Peinzend keek Pierre naai de blauw^ .uok- wolkjes. die van zijn sigaar opstegen, dan wierp hij een zijdelingschen blik op mij, en in zijn pientere oogjes glinsterde wat. „Nooit heb ik er over gesproken, meneer,1 zei Pierre, „en ik weet niet, of ik eigenlijk wel ,Is er iets geheimzinnigs mee?" Weer die zijdelingsche blik. „Ik ben bang, dat de menschen me voor een idioot of voor een bijgeloovigen dwaas zullen aanzien. En tóch geef ik U de heilige verze kering, dat ik me niet vergist heb, Wat ik gezien heb, heb ik gezien „Ik twijfel er niet aan, Pierre, dat je wat gezien hebt, maar je zou me beter eens kun nen vertellen, wat dat dan wel geweest is. Dat het iets heel bijzonders was, geloof ik zeker, want je record wijst daar wel op." Pierre knikte. De goede sigaar had hem blijkbaar in zijn humeur gebracht. „Och ja," mompelde hij, „waarom ook niet, het is nu al zoo heel lang geleden Hij staarde naar de overzijde van de straat, waar een vrouw bij de pomp een emmer wa ter tapte. Een paar kleine kinderen speelden op de stoep, verderop hingen netten te dro gen en in de lucht hing een geur van teer. Alles ademde rust en vrede in dit kleine vis- schersdorp, en niets wees er op, dat Pierre Fossé met een gruwelverhaal voor den dag zou komen. En toch was het verhaal heel on gewoon, dat de oude Pierre mij deed. „Het was mijn oude rivaal Omer Trévaux, die me de overwinning en het record bezorg de", begon Pierre, „ik reed tegen Omer Tré vaux in dien wedstrijd, hoewel hij toen al twee jaar dood was!" Ik was een beetje teleurgesteld. Ik had ge dacht een interessant verhaal te hooren en de oude Pierre begon met me dergelijken on zin wijs te maken. Blijkbaar zag hij aan m'n gezicht, dat ik hem niet au sérieux nam, want hij schudde z'n hoofd, en zei: „Zie je wel, U gelooft me niet. En toch is het zoo, ik verzeker het U. Laat U me nou eens vertellen. Het was hondenweer, dien dag, het regende herhaaldelijk, en dat maakt het nog onver klaarbaarder, diat ik zoo'n geweldig record maakte. In het begin had ik het dan ook hee- lemaal niet gedacht. Het heele peloton bleef lang bijeen, maar toen we een paar uur ge reden hadden gingen we er met vijf man vandoor, en we liepen een minuut of drie uit. Er was misschien nog een honderd kilometer te rijden, toen ik met Félicien Gardou ont snapte en we een paar honderd meter op de drie anderen voor kwamen. Ik zag, dat Gar dou niet al te fit meer was, en ik waagde mijn kans. Ook hem schudde ik van mijn wieltje, mand me uit m'n hoofd. Was je dien dag zoo en alleen ging ik verder. Ik dacht al gewon- uj- ~r - nen £e hebben, toen ik plotseling nog iemand voor me zag. Dat verwonderde me. want ik meende zeker aan den kop te liggen. Ik trap te wat ik kon, maar het lukte me niet, mijn tegenstander in te halen. Die gele trui daar voor me hinderde me vreeselijk. Ik was eer zuchtig. ik had nog nooit een grooten weg wedstrijd gewonnen, en daarom zette ik er alles op. Ik trapte als een duivel, maar de gele scheen het altijd nog een beetje harder te kunnen. Nog twintig kilometer. Ik waagde een laatste poging. Als een wilde stond ik op de pedalen, ik naderde de gele tot op vijf me ter, toen zette die knaap weer aan, en hij bleef dat stukje voor. In een razend tempo vlogen we op het einddoel af. Ik had een stil le hoop, dat ik hem misschien op het laat ste stukje zou kunnen kloppen. Ik had altijd een goede eindspurt gehad, dus het was te probeeren. De finish kwam in het gezicht. Ik klemde de tanden op elkaar. Duizenden men schen stonden in het schemerdonker aan het eindpunt. Nog altijd motregende het. Ik klemde mijn tanden op elkaar en ik begon op driehonderd meter mijn eindspurt. Het was of de gele het voelde, want ook hij zette aan. Ik trapte, trapte, tot ik bijna niet meer kon, maar het lukte niet. Hij was me te sterk. Twee meter voor me vloog hij als eerste over de streep, en toentoen keek hij om De oude Pierre zoog aan zijn sigaar en keek me weer eens schuins aan. „Ik moet een gil gegeven hebben, meneer, want de man vóór me wasOmer Tré vaux, mijn oude vijand, die twee jaar tevoren aan een schedelbreuk gestorven was! Omer Trfévaux, die altijd een hekel aan me had ge had, en die er altijd eeii eer in stelde mij te verslaan, ook al ging het maar om de twin tigste en één-en-twintigste plaats. Het publiek juichte als waanzinnig. En pas toen men mij een krans om den hals hing en men zei, dat ik een fabelachtig record had gemaakt, besefte ik, dat ik het was, die wonnen had. Maar Omer Trévaux had me toch weer eens geklopt, zooals hij al zoo vaak had gedaan! Kijk, meneer, ik heb er niets van verteld, want de menschen zouden het niet geloofd hebben. Maar ik heb later nooit meer een dergelijke prestatie kunnen verrichten, en dat ik toen zoo hard gereden heb komt alleen, omdat ik tegen een geest reed. U kunt het gelooven of niet, maar het is waarachtig waar Met een mistroostig gebaar wierp Pierre Fossé het peukje sigaar weg, en zijn gezicht klaarde op, toen ik hem een nieuwe offreerde. „Dank je wel voor je verhaal, Pierre", zei ik, „tja er moest wel iets heel eigenaardigs mee zijn, want dat record stond zóó scherp. Kom, laten we er nog ééntje nemen op dat oude record, kerel." En door het zonnige, stoffige, oude kron kelstraatje van het stille visschersdorpje lie pen we naar een heel klein, gezellig Fransch kroegje, waar ze goeden wijn schonken, en waar de geesten geen toegang hadden (Nadruk verboden. Auteursrecht voor behouden). volg KRO-Melodisten. 4.30 Ziekenhalfuuj 4.55—5.00 Gramofoonmuziek. 5.05 Gerefor meerde Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (Gr.pl.) 7.50 Causerie ..Jeugdwerkloosheid Criminaliteit" 8.10 Berichten ANP. Mededee- lingen. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.30 Geva rieerd concert. 9.30 Radiotooneel. 9.45 Gramo foonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epi loog 11.00—11.30 Esperantolezing. DROITWICH 1500 M. 12.50 Callender's Senior orkest. 1.35 Eet Parkington-kwintet. 2.05 Walford Hyden's Zigeunerorkest. 2.45 Pianoduetten. 3.05 Mon tague Brearley's orkest. 3.05 Orgelspel. 4.20 Pianovoordracht. 4.50 Het Dulay-kwintet. 5.20 Missie praat je. 5.40 Medvedeff's Balalaika-or kest. 5.55 Filmpraatje. 6.10 Troise's Mandoline- orkest, en solist. 6.40 2de acte van de opera „Siegfried". 7.55—8.10 Gramofoonmuziek. 815 Kerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.lo Be richten. 9.25 BBC-Theaterkoor en -orkest mmv solisten. 10.25 Amerikaansch programma. 10.55 Epiloog. RADIO-PARIS 1648 M. 8.10 en 9.00 Gramofoonmuziek. 10.50 Piano- soli. 11.25 Gramofoonmmuziek.. 11.50 Orgel concert. 12.40 Gramofoonmuziek (Van 1.5o_ 2.05 Zang). 3.20 Pianovoordracht. 4.05 Zang 4.20 Radiotooneel. 5.20 Het Goldy-orkest. 7.5(j L. Rajter's orkest. 8.35 Opera „II Trovatore" 12.0512.50 Het Van der Walle-Dansorkest KEULEN 456 M. 6.20 Havenconcert. 8.35 Omroepkoor, trio en piano. 10.20 E. Olschewski's orkest en solis ten. 11.40 Ottersbach-Trio en soliste. 12.20 Landesorkest Gouw Berlijn en solisten. 2.20 Schrammelensemble en solisten. 3.50 Gramo foonmuziek. 4.20 J. Michalek en Ad. Lutter met hun orkesten. 6.50 Gramofoonmuziek. 8.3o Omroeporkest. 11.20 E. Kaiser's kapel en so listen. 12.203.20 Nachtconcert. BRUSSEL 322 M. 9.40 Gramofoonmuziek. 10.35 Orgelspel. 11,20 Gramofoonmuziek. 11.40 Zang. 12.20 Gramo foonmuziek. 12.50 Omroepkleinorkest. 1.50— 2.20 en 2,35 Gramofoonmuziek. 3.20 Antwerp- sche Blinden-Accordeonclub. 3.50 Gramofoon muziek. 5.50 Het Omroepkleinorkest. 6.50 Gra mofoonmuziek. 7.20 Gitaarvoordracht. 8,20 Gramofoonmuziek. 9.20 Symphonie-concert. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.2012.20 Dansmu- BRUSSEL 484 M. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.20 Max Alexys' orkest. 10.50 Pianosoli. 11.05 Max Alexys' orkest (Om 11.35 Zang). 12.20 Gramofoonmuziek, 12.50 Omroepsalonorkest. 2.002.35 Gramofoon muziek. 2.50 Reportage. 3.50 Gramofoon muziek. 5.20 Jo Bouillon's orkest en de „Lani- giro's". 6.20 Het Omroepsalonorkest. 7.35 en 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Symphoniecon- cert. 11.00 Jean Omer's orkest. 11.50—12.20 Gramof0 onmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.30 Bont programma. 10.20 Berichten. 10.50 Egon Kaiser's dansorkest. (In de pauze; Orgel spel). 1.15 Tijdsein. 1.26—2.20 Nachtconcert (Gr.pl.) MAANDAG 15 AUGUSTUS 1938. HILVERSUM I, 1875 M. Algemeen programma verzorgd door de VARA. 10.00—10.20 VPRO 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berich ten); 10.00 Morgenwijding; 10.20 Declamatie; 10.40 Gramofoonmuziek; 11.10 Vervolg decla matie; 11.30 Orgelspel; 12.00 Gramofoonmu ziek; (Om 12.15 Berichten); 12.45 VARA-Or- kest; 2.00 Gramofoonmuziek; 3.00 Declama tie; 3.30 Pianoduetten; 4.00 Gramofoonmuziek 4.30 Voor de kinderen; 5.00 Gramofoonmu- .zielk; 6.00 „Fantasia"; 6.30 Muzikale causerie en gramofoonmuziek; 7.10 Causerie „40 jaar land- en tuinbouwcrediet"; 7.30 Viool en pia no; 8.05 Herhaling SOS-berichten; 8.07 Be richten A.N.P.; 8.15 VARA-orkest; 9.15 Dub- belmannenkwartet ..Smetana"; 9.30 Decla matie; 9.50 Vervolg kwartetconcert; 10.00 Be richten A.N.P.; 10.05 Orgelspel; 10.30 Esme» ralda-Septet; 11.00 Gramofoonmuziek, HILVERSUM II, 301.5 en 415.5 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie, berichten; 8.1S Gramofoonmuziek. (Om 9.30 Gelukwen- schen); 10.30 Morgendienst; 11.00 Christe lijke lectuur; 11.30 G r am 0 fo on muziek12,00 Berichten; 12.15 Gramofoonmuziek:; 1-2.30 Orgelspel; 1.30 Gramofoonmuziek; 2.00 Viool en piano. In de pauze: gramofoonmuziek; 3.00 Causerie „Bloembollen in huis"; 3.40 Gramo foonmuziek; 3.45 Bijbellezing; 4.45 Gramo foonmuziek; 5.15 Voor de kinderen; 6.15 Gra mofoonmuziek; 7.00 Berichten; 7.15 Decla matie; 7.45 Reportage; 8.00 Berichten A.N.P., herhaling SOS-berichten3.15 Haarlemsche Orkestvereeniging. m.m.v. solist; 9.00 Cause rie ..Hoe krijg ik oog voor natuurschoon? 9.30 Vervolg concert. (Om 10.05 berichten A.N.P.); 10.30 Gramofoonmuziek; 11.50 Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.25 Zang: 11.50 Orgelconcert; 12.20 BBC- Northern Ireland Orkest; 1.20 Koninklijke Marine Stafmuziek; 2.20 Pianovoordracht; 2.45 Gramofoonmuziek; 3.20 Frank Rea's or kest; 3.50 Gramofoonmuziek; 4.20 Fluit en harp; 4.50 Gramofoonmuziek: 5.20 Piano- syncopations; 5.40 Het Walker-Octet; 6.20 Berichten; 6.45 Orgelspel; 7.20 Gevarieerd programma; 8.05 Pianosoli; 8.20 Declamatie: 8.45 BBC-Symphonie-orkest en solisten: 9.50 Pianosoli; io.OO Berichten; 10.25 Actueele causerie; 10.40 Het Reginald Paul-pianokwar- tet; 11.35 Jack Jackson's Band; 11.50 Dans muziek (Gr.nl.) RADIO PARIS 1648 M. 8.10, 9.00, 10.05 en 11.25 Gramofoonmuziek; 11,50 Orgelconcert; 12.40 Gramofoonmuziek; 1.50 Zang; 2.05 Gramofoonmuziek; 3.20 Zang; 4.05 Cembalovoordracht; 4.20 Radiotooneel; 5.20 Pascal-orkest; 7.20 Vocaal ensemble Bobtehenock; 7.50 Gramofoonmuziek; 8.35 Zang; 8.50 Symphonieconcert; 10.50 Gramo foonmuziek; 11.20 Goldy-dansorkest. KEULEN 456 M. 6.50 Gramofoonmuziek; 7.30 Omroepklein orkest; 8.50 Blaasconeert; 11.20 Weensch Phil- harmonisch orkest; 1.00 Gramofoonmuziek; 1.35 Omroeporkest; 2.30 Trioconcert; 3.50 Omroep-Amusementsorkest; 6.20 Georg Freundorfer's orkest, en solisten; 7,30 Gramofoonmuziek; 8,30 Stedelijk Orkest Gel- senkirchen en solist; 10.50 Omroeporkest en solist; 12.20 Omroeporkest, Rheinische Lan desorkest en solisten. BRUSSEL 322 M. 9.20, 10.20 en 12.20 Gramofoonmuziek; 12.50 Omroepkleinorkest en gramofoonmuziek; 1.50 Gramofoonmuziek; 2,35 Sarba-orkest; 3.05 Pianovoordracht; 3.35 Vervolg orkestcon cert; 4.05 Reportage; 4.55 Zang; 5.20 Piano en cello, en gramofoonmuziek; 6.50 Gramo foonmuziek; 7.23 Zang; 8.20 Jef van Hoof's Koperensemble; 9.20 Symphonieconcert, m.m. v. solist; 11.00 Gramofoonmuziek; 11.20 Dans muziek. BRUSSEL 484 M. 9.20 Hoogmis; 10.35 en 11.35 Gramofoonmu ziek; 12.50 Luc Darcy's orkest; 1.50 Gramo foonmuziek; 2.50 Omroepsalonorkest en gra mofoonmuziek; 4.50 Orgelsoel; 5.20 Muzikale actualiteiten; 6.35 Gramofoonmuziek: 8.20 Reportage; 8.50 Gramofoonmuziek; 9.20 Sym phonieconcert m.m.v. soliste; 11.00 en 11-20 Gramofoonmuziek. OFUTSrHLANDSENDER 1571 M. 8.30 Otto Fricke's orkest; 9.20 Declamatie; 9.35 Het Lutz-kwartet en solist; 10.20 Berich ten; 10.50 Trioconcert; 11.05 Berichten; 11-20 Weensch Omroepkleinorkest en solist; 12.20 Nachtconcert (Gr.pl.). (Om 1.15 Tijdsein),. I

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10