HET MYSTERIE VAN SUNNY SIDE. Z. K. H. Prins Bernhard temidden der overige autoriteiten in het park van huize „Schoonoord" te Zeist, na de opening van den zetel der stichting „Nationaal Centrum" Een stuk geschut in actie gedurende den aanval van de „blauwen" tijdens de manoeuvres van het Fransche leger in het Alpengebied De start van de zelfvervaardigde zweefvliegtuigen op den nationalen jeugdluchtvaartdag te Soesterberg, welke Vrijdag werd gehouden en waarvoor groote belangstelling bestond Na de opening van den zetel der stichting „Nationaal Centrum" op huize „5choonoord te Zeist, werd voor de genoodigden een oud-Hollandsche boerendans in nationaal costuum uitgevoerd FEUILLETON Naar het Amerikaansch van HECTOR JENNINGS. Ja, hij kwam om half drie ongeveer. Hij klopte aan den Oostelijken ingang en ik liet hem binnen. De stilte in de zaal was drukkend. Jamieson had zijn ooken niet van Halsey's gezicht af. Kunt u ons de reden van zijn bezoek vertellen? Hij bracht een telegram, dat voor meneer Bailey op de club gekomen was. Was hij nuchter? Op dat oogenblik absoluut; toen ik hem eerder dien avond zag, niet. Hoe was zijn houding nu? Vriendschap pelijk? Plet scheen zoo. Die schijnbare vriendelijkheid strookte niet met zijn vroegere houding tegen meneer Bailey? Neen, ik begreep er ook niets van. Hoe lang bleef hij? Ongeveer vijf minuten. Toen ging hij weer door den Oostelijken ingang weg. En toen? We bleven nog een paar minuten praten over een plan dat bij meneer Bailey opgeko men was. Toen ging ik naar de stallen, waar mijn auto stond en haalde die. Bleef meneer Bailev alleeen in de biljart kamer? Halsey aarzelde. Mijn zuster was bij hem. Mevrouw Ogden Fitzhugh had den euvelen moed zich om te draaien en Gertrude door haar face-a-main aan te staren. En verder? Ik reed met de auto door de laan achter de villa om niemand wakker te maken. Meneer Bailey kwam over 't grasveld, door de haag en zoo bij de auto. Weet u niet wat meneer Armstrong deed nadat hij van u weggegaan was? Neen. Maandagavond las ik pas in de kranten dat hij dood was. Heeft meneer Bailey hem ook gezien toen hij het gras overstak? Ik geloof van niet, anders zou hij er wel over gesproken hebben. Dank u. Dat is alles. Juffrouw Gertrude Innes. Getrude's antwoorden waren even beknopt als die van Halsey. Maar ik vond haar getui genis verre van geruststellend. Ze was, ver telde ze, daar haar broer geroepen nadat meneer Armstrong weggegaan was en had in de biljartkamer bij meneer Bailey gewacht, tot de auto voor was. Toen had ze de deur beneden aan de wenteltrap op slot gedaan, een lamp genomen en meneer Bailey door de hoofddeur uitgelaten. Ze had hem nagekeken, terwijl hij het grasveld overstak. Toen, in plaats van zich dadelijk naar haar slaapkamer te begeven, was ze naar de biljartkamer terug gegaan om iets te halen dat ze daar had laten liggen. De speel- en de biljartkamer waren donker. Ze had rondgetast, gevonden wat ze hebben moest en toen ze op het punt stond om naar haar kamer terug te gaan, had zij iemand aan het slot van den Oostelijken in gang hooren morrelen. Ze had gedacht dat 't haar broer was die iets had vergeten en wilde juist naar de deur toegaan, toen ze die hoorde openen. Bijna onmiddellijk daarop klonk een schot en in razende angst was zij door den salon gerend en had de huisgenooten ge alarmeerd. Hebt u geen ander geluid gehoord? Was, er iemand bij meneer Armstrong toen hij bin nen kwam? Het was absoluut donker. Ik hoorde geen stemmen, ik hoorde heelemaal niets. Alleen 't openen van de deur, het schot en het vallen van een lichaam. Terwijl u door den salon naar boven liep, had de moordenaar dus gelegenheid om weer door den Oostelijken ingang weg te komen? J a. Dank u, dat is voldoende. Toen was ik aan de beurt en ik maak me zelf het compliment, dat de coroner niet veel uit mij kreeg. Ik zag dat Jamieson stilletjes in zichzelf zat te lachen en de coroner gaf het na een poosje op. Ik erkende, dat ik het lichaam gevonden had, zei dat ik niet wist wie de doode was tot meneer Jarvis het mij vertelde en eindigde, terwijl ik den kant van Barbara Fitzhugh uitkeek, met te zeggen dat ik niet gedacht had toen ik het huis huurde, dat ik in zoo'n familieschandelaal betrokken zou worden, bij welke woorden mijn lieve vriendin gloeiend rood werd. De uitspraak van de jury was. dat Arnold Armstrong door een of meer onbekende per sonen gedood was en hiermee was de zitting afgeloopen. Bij het naar huis gaan kwam, zooals ik wel verwacht had, meneer Harton naar me toe. En hebt u nog niet besloten het huis te verlaten juffrouw Inne.s? Mevrouw Arm strong heeft me er weer over getelegrafeerd. Ik denk er niet aan, antwoordde ik ge- dicideerd; eerst moeten een paar dingen opgehelderd zijn, waar ik nu nog geen licht in zie. Den dag dat de moordenaar ontdekt wordt zal ik van Sunnyside weggaan. Te oordeelen naar wat ik gehoord hebt zult u dan wel gauw in de stad terug zijn, meende hij. En ik begreep best, dat hij den enderdirec teur van de Handelsbank voor den moorde naar hield. Toen hij weg was kwam Jamieson op me af. Hoe maakt uw patiënte het?, vroeg hij met een arglistig glimlachje. Ik heb geen patiënte, antwoordde ik verschrikt. Dan zal ik het anders vragen. Hoe gaat het met juffrouw Armstroong? O, diedie maakt het goed, stamelde ik. Prachtig! En onze geest? Is die ontdekt? Meneer Jamieson, zei ik plotseling ik wilde dat u iets voor me deed. Een paar dagen op Sunnyside komen! De geest is niet ontdekt! Ik zou graag willen, dat u een nacht de wacht hield bij de wenteltrap. De moord van Arnold Armstrong was het begin, niet het einde van een tragedie. Hij keek mij ernstig aan. Dat zal wel gaan, zei hij na een oogen blik; ik ben wel met iets anders bezig, maar zal zorgen dat ik er vannacht ben. We waren allemaal erg stil onder onzen terugrit. Ik keek met bezorgdheid naar Ger trude. Maar toch zag ik één lichtpunt in haar verhaal. Arnold Armstrong had geen sleutel en Gertrude had gezegd, dat zen Oostelijken ingang op slot had gedaan. Hij moest dus door iemand uit het huis binnengelaten zijn en die persoon was zij natuurlijk niet ge weest. Dien avond bracht ik Louise zoo voorzich tig mogelijk op de hoogte van den dood van haar stiefbroeder en van de omstandigheden waaronder die had plaats gehad. Ze zat weg gedoken in een groaten stoel en hoorde me aan zonder in de rede te vallen. Ze was vree- selijk ontdaan, dat zag ik duidelijk, maar als ik gehoopt had iets van haar gewaar te wor den, had ik het mis. Ze tastte net zoo in het duister als wij. Hoofdstuk XVHI. EEN GAT IN DEN MUUR. Ik was blü, dat Jamieson kwam. Ik voelde me rustiger als ik hem in het oog kon houden en wist was hij uitvoerde dan dat hij in de stad rondzwierf om dingen gewaar te worden waar hij zijn neus niet in behoefde te steken. Er was een nieuwe wending aan de zaak gekomen: Maandag of op zijn laatst Dinsdag, zou dokter Walker terug zijn in het dorp en Louise's houding tegenover hem zou over Hal sey's lot beslissen. De terugkomst van haar moeder-beteekende natuurlijk dat ze ons ging verlaten en dat speet me, want ik had me erg aan haar gehecht. Van dat oogenblik af dat Jamieson op Sun nyside kwam, veranderde Gertrude's houding- tegenover mij. De verandering was bijna on merkbaar en moeilijk te analyseeren. maar ze was er ontegenzeggelijk. Gertrude was min of meer gereserveerd tegenover mij en be halve in haar antipathie tegen den detective, die doof mijn toedoen nu zijn intrek bij ons had genomen, zocht ik de verklaring voor haar veranderde houding in het feit, dat ik haar verboden had in verbinding te blijven met John Bailey en geweigerd had haar ver loving met hem te erkennen. Ze wandelde veel in het park en de omgeving. Halsey speelde golf op de golfclub en toen Louise weggegaan was, waren Jamieson en ik vaak samen. Den avond dat de detective kwam (dat was Zaterdag) had ik een lang gesprek met hem. Ik vertelde hem wat Louise Armstrong den vorigen nacht beleefd had op de wenteltrap en van den man, die Rosie in de oprijlaan zoo aan het schrikken gemaakt had. Ik merkte direct dat hij mijn mededeelingen heel belang rijk vond en tegen mijn voorstel om een extra slot op de deur bij de speelkamer te maken, protesteerde hij hevig. (Wordt vervolgd) De ..ongestuurde vier" van „Laga", die uitgezonden wordt naar de Europeesche roeikampioenschappen te Milaan. V.v.n.a.de heeren H. van Nes (slag), P. H. Godefroy, H. Herklots en B. van Wijk (boeg) De roem van het Westland. Druiven eten op de kwee- kerijen zelf be hoort thans weer tot de jaarlijks weerkeerende attracties Kap. luit. ter zee P. J. Hendrikse, waar nemend commandant van den Indischen Marine-Luchtvaartdienst, is benoemd tot commandant van het marine-vlieg kamp Morokrembangan

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 12