Wist U: Daf men zijde kan spinnen bij... rijdespinnen? Rubriek voor Vragen ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. Het Haarlemsche echtpaar Schipper heeft in zijn achter tuin een zijderupsenkweekerij Eén rups maakt in 4 dagen 1600 meters zijde! HAARLEM Vrijdag. „Zijde ergens bij spinnen" is een uitdruk' king, die op allerlei voordeelige handelingen wordt toegepast behalve op de oorspronkelij ke, waaraan ze ontleend werd: het zijde spin nen zelf. In de slechte tijden van tegenwoor dig zijn er weinig dingen meer, waarbij de menschen zijde spinnen. Terug naar de natuur, is een slagzin, die voor de verbetering van. de tijden opgeld doet. Men zou iets aan dezen slagzin kunnen toe voegen: ook terug naar de natuur, den oor sprong van de uitdrukkingen in de taal. M. a. w. „Spin zijde bijzijde spinnen!" Dit devies draagt de Gooische Zijdeteelt vereeniging in haar wapenschild. Want zij stelt zich tot doel om den zijdeteelt in ons land populair te maken. Zij wil zijderupsen laten kweeken en zijdecocons laten ontstaan bij particulieren overal in het land. De zijde cocons kunnen bij haar worden ingeleverd tegen een bepaalden prijs. En dan spint zij er zijde van. En zij zoowel als de particulieren „spinnen daar zijde bij"! in onze stad telt de vereeniging nijvere leden In het echtpaar A. Schipper, dat in den ach tertuin van zijn huis aan de Brouwersstraat een heusche kweekerij van zijderupsen er op na houdt. „Dit jaar bedraagt de „zijdeoogst" 4000 co cons", zoo vertelt mevrouw Schipper ons. Want het is niet het eerste seizoen, dat haar man en zij aan den zijdeteelt „doen". Neen, drie jaren geleden zijn zij reeds be gonnen. Met een bescheiden aantal van 50 rupsen, die hen door de Gooische Zijdeteelt- vereeniging verstrekt werden. Er moest in den aanvang wel op kleine schaal gewerkt worden. Want men kan er wel een groot aantal zijderupsen op na houden. Maar zonder voeding schiet men daar niets mee op. En die voeding is een probleem. De zijderupsen eten namelijk uitsluitend blade ren van de moerbeienboomen. Of eigenlijk mag men hier met recht spreken van „vre ten". En om aan de enorme vraatzucht van de lieve beestjes te kunnen voldoen moet men er een heel bosch moerbeiboomen op na houden. Nou, in een achtertuin van een Haarlemsen huisje schiet wel ruimte voor een hokje over, waai* een paar duizend rupsen in kunnen, maar voor een bosch boomen Het echtpaar Schipper heeft dan ook zeer verstandig de zijdez-aken zeer langzaam uit gebreid, en de vraag van de rupsen niet het aanbod van de moerbeienboomen laten over treffen Een vlinder, die niet vliegt, maar wel 500 eitjes legt. Ook dit jaar eind Mei is het echtpaar Schip per de zijdeteeltcamgpagne begonnen met de eitjes in een z.g.n. broedkastje te leggen. Een gewone kast met planken, waarop de zeer kleine eitjes liggen en die door een pitje op een temperatuur van 60 tot 70 graden wordt gehouden. Na 7 of 8 da gen komen er kleine rupsen uit, die tot drie keer toe gaan vervellen. Elke vervelling betee- kent het afsluiten van een oude en het begin nen van een nieuwe levensperiode. Zie bij de menschen: de jeugd, de middelbare leeftijd en de ouderdom. De rupsen groeien twee maanden lang endan gaan ze zich inspinnen, D.w.z. van hun eigen lichaam gaan ze een huisje van draden om zich héfen bou wen. Totdat de helft van het lichaam over is. Dan houden ze op. Natuurlijk. Want anders zouden ze niets aan hun huisje hebben. Ze zouden het slacht offer worden van de coconbouwerij, die ze zelf hebben opgeroepen. Zoo als de menschen zichzelf dreigen te verliezen in het luxueuse cocon van de Techniek, dat ze om hun leven heen spinnen om het zich gemakkelijk te maken. De rups houdt echter tijdig op met haar luxeneigingen. En toch heeft zij dan aan haar verdere leventje weinig. Maar dat ligt niet aan haar. Wel aan de menschen. Want die stoppen, nadat de rups een week lang aan zijn week-end-eoeon heeft zitten werken, het geheele zijdige geval in warm water om het te stoomen. TEGENSTELLING TUSSCHEN MUSSOLINI EN DEN PAUS WEER VERSCHERPT? Duce zou zelfs met opzegging van het Concordaat gedreigd hebben. De rups is dood. Leve de zij! De rups kan daar niet tegen en sterft. En de mensch zegt: „Leve de zij". De cocon is dan gereed om „afgehaspeld" te worden. En wanneer de mensch de draad, die van één cocon „afgehaspeld" wordt, nameet komt hij tot de wonderbaarlijke ontdekking, dat de rups in eigenlijk niet meer dan 4 dagen 1600 Meters zijde heeft gesponnen. Een aantal rupsen wordt echter meestal een verder leven gegund. Zij komen dan als vlinders uit de cocon te voorschijn. Die vlin ders vernielen de cocon net als een kip een ei. Er komt een gat in. En daardoor is de draad gebroken. De cocon is dan verder alleen nog geschikt voor het afhaspelen van z.g.n. „Vlokzijde", die uiteraard niet zooveel waard is als de langdradige gewone zijde. Ziehier de reden, waarom men de rupsen in hun co con doodt; opdat zij deze in den vorm van vlinders niet kunnen vernielen. De tot vlinder geworden rupsen, wien het leven gegund wordt vanwege de voortplan ting, leven ongeveer een week, En in dien tijd eigenlijk maar vier dagen ervan, de overige drie hebben ze blijkbaar vacantie en leven ze uitsluitend voor hun plezier leg gen zij ongeveer 500 eieren. En zij vliegen niet. De eieren kunnen niet zoo maar uitge broed worden. Zij moeten eerst overwinteren om zich te ontwikkelen. Trouwens, de moer beienboomen groeien des winters ook niet. Dus al zouden de eieren dadelijk het leven aan jonge rupsen kunnen schenken, deze zou den dan toch een winter lang op voedsel Een kijkje in de zijderupsenkweekerij. Op het plat liggen de rupsen. Tegen de wan den poppen ze zich in. moeten wachten. Want de zijderups neemt niets anders tot zich dan het blad van de moerbeiboom. U ziet. De rups is een betrouw baar zijdefabrikant. Ze levert prima zijde. En is dei-halve ook niet voor Ersatzvoeding te vinden. Hoorbaar eten de beestjes. In den achtertuin van het huis van de fa milie Schipper knabbelen de zijderupsen op een plat in het hokje aan een nieuwen voor raad moerbeienblaren. Men hóórt de dieren duidelijk knabbelen; het is een soort mono toon geknars, dat omdat de beesten ten slotte klein zijn verweg klinkt doch daar om toch niet minder scherp tot het oor van den toehoorder doordringt. Er zijn witte rup sen, de zoogenaamde Fransche. En de rup sen met strepen over hun ruggen stammen uit Japan. Tegen den wand zijn eenigen be zig zich in hun cocon in te spinnen. En het is een zeer merkwaardig gezicht zoo'n beest een huisje van zijde om zich heen te zien bouwen. Men kan ze duidelijk in de weer zien. Er is zelfs ook al een vlindertje uitgekomen. Want de kweekerij geschiedt in dichtingen' van welke de laatste echter op haar laatst eind September onder de wapenen, in casu in de pan met kokend water gaat. Merkwaardig is dat de rupsen de zon schuwen. Zij minnen de warmte maar niet de zon. Zij willen in de z.g.n. broeiwarmte leven. En dat komt omdat ze oorspronkelijk in de natuur steeds aan den onderkant van de bladeren van de moerbeienboomen leven. Daarom is er in het hok een gordijn, dat de zonnestralen buiten houdt, maar wordt er tevens gezorgd voor een broeiende warmte. Zoo'n temperatuur, die de menschen vóór een onweer te slikken krijgen. De cocon van de zijderups ziet er van een afstand uit als een apenoot. Als men het kleinood in handen neemt ziet men echter ras met welk een prachtig bolwerk van natuurlijke bedrijvigheid men eigenlijk te doen heeft. Mevrouw Schipper heeft zelf ook cocons „afgehaspeld". De streng zijde, die men op één van de bij dit artikel afgedrukte foto's kan onderscheiden, heeft zij uit 50 cocons gespon nen. Maar het grootste deel van de cocons stuurt zij op naar de Gooische Zijdeteeltvereeniging te Huizen, die voor verdere afwerking zorg draagt. De heer en mevrouw Schipper heb bengeholpen door den jongen Jan, die een geestdriftig propagandist voor de zijdeteelt onder de schooljeugd is nog groote plan nen voor hun zijderupsenkweekerij. Met 50 rupsen zijn wij begonnen. Thans na drie jaren is dat aantal gegroeid tot 5000. Het heeft zich dus verhonderdvoudigd. Als dat zoo doorgaat. Dan wordt Haarlem een zijde cultuur rijker. Waarom ook niet? We zeiden het al. Er zijn weinig dingen te genwoordig waarbij de menschen zijde kunnen spinnen. Wij zoeken het ook te ver van huis. Waarom spinnen we geen zijde bij zijde?! v. H. „De Lichthoeve" 15 jaar. Een paar dagen geleden hebben we mede gedeeld dat het bekende Kindertehuis „De Lichthoeve" aan de Kweekerslaan te Sant poort heden vijftien jaar bestaat. Om zuinig heidsreden' kon daar natuurlijk geen groot feest voor georganiseerd worden, maar de Zusters hebben toch den wensch gekoesterd, dat ze in de gelegenheid gesteld zouden wor den, de kinderen op dezen warmen dag met een ijsje te verblijden. Die wensch is, dank zij de vriendelijke belangstelling van één on zer lezers, in vervulling gegaan. Ook van andere zijden werden eenige geschenken ont vangen, maar vooral veel bloemen, zoodat er op de „Lichthoeve" een recht feesteliike stem ming heerscht. ITALIAANSCHE PERS KEERT ZICH TEGEN HET VATICAAN. PARIJS, 12 Aug. (Havas). In ,,1'Oeuvre" schrijft Madame Tabouis, dat Mussolini woe dend is geworden over de woorden van Z. H. den Paus, welke gelijk zijn aan een vervloe king: „Wie den Paus slaat, sterft". In een oogenblik van woede zou de Duce zelfs gezegd hebben, dat hij het Concordaat op zou zeggen. De geheele Italiaansche pers keert zich tegen het Vaticaan, de opwinding is zeer groot. De Paus is volgens Madame Tabouis zeer aange daan en hij zou een groot ongeluk verwach ten. In kerkelijke kringen verwacht men dat, in geval de Heiligee Vader zou sterven, men het conclaaf buiten Italië zou moeten houden en een niet-Italiaanschen paus zou moeten be noemen. Men spreekt van een Amerikaan. Ook koning Emmanuel zou zeer ongerust zijn over de wending welke de rassenstrijd heeft genomen. Hij zou deze veroordeelen, doch er niets tegen kunnen doen. Wij teekenen bij dit bericht aan dat Mme. Géneviève Tabouis een niet alleen in Frank rijk, maar ook daarbuiten zeer bekende schrijfster over internationale politieke aan gelegenheden is. De pers der geheele wereld pleegt bij herhaling haar mededeelingen te citeeren. Er is geen twijfel aan dat zij over buitengewoon vele en belangrijke informatie bronnen beschikt. Daarom dient ook aan bo venstaande mededeelingen aan dacht te wor den geschonken. Nochtans meenen wij ze met reserve onzerzijds te moeten vermelden en ze niet te kunnen aanvaarden zonder nadere be vestiging van haar juistheid. Red. H.D. Jongetje in liet Spaarne verdronken. HAARLEM Vrijdag. Donderdagmiddag kwart voor twee waren twee broertjes, de zevenjarige F. C. en de vijf jarige J. de Vries, wonende in de Zocher- straat, langs den waterkant van het Noor der Buitenspaarne aan het spelen. Het oud ste broertje verloor daarbij het evenwicht en geraakte te water. Dit werd gezien door den 19-jarigen J. C. Kuit, wonende aan de Oranje Nassaulaan 4 te Overveen. Deze sprong on middellijk gekled te water, maar het mocht hem, na herhaalde malen gedoken te hebben, niet gelukken, den drenkeling te vinden. Ook een lid van de Haarlemsche Reddingsbrigade mocht daarin niet slagen. Even later haalde een politieagent het jongetje door middel van een dreg naar boven. Onder leiding van een dokter hebben eenige leden van de Reddingsbrigade een uur lang getracht, door kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, waarbij van eeii zuurstof-apparaat gebruik werd gemaakt. Deze pogingen werden helaas niet met succes be kroond; de dood moest geconstateerd wor den. Het lijkje werd naar de ouderlijke woning overgebracht. EXAMENS. Handenarbeid. Haarlem, 11 Augustus. Geëxamineerd 13 vrl. eandidaten. Geslaagd de dames Ch. Figee, Zeist; W. M. A. van Ger- wen, Utrecht; Fr. Meijer, Amsterdam; A. K. Kuperus, Amsterdam; J. M. Ploeger, Amster dam; A. P. Tol, Beverwijk, J. M. M. Tool, Wijk aan Zee, W. Witkop, Urk. Hoofdacte. Geëxamineerd 7 mnl. eandidaten. Geslaagd: G. S. Olthof, Amstelveen; P. Nieuwenliuis, Hoorn; A. v. Streek, Uithoorn; H. van Westue- nen, Heilo; P. W. Cael-es, Bennebroek. Deze examens zijn geëindigd. Geëxamineerd werden 104 mnl. en 53 vrl. eandidaten. Er slaagden 55 mnl. ij 28 vrl. eandidaten. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver- mélding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbrekenworden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. PLANTEN. Bezoek van Horthy aan Duitschland. Verscheidene ministers zullen den Hongaar- schen rijksbestuurder vergezellen. In den loop van deze maand zal de Hon- gaarsche rijksbestuurder, Horthy, in gezel- schap van minister president Imredy, den i minister van buitenlandsche zaken, Kanya, I en den minister van oorlog, Ratz, een bezoek jvan eenige dagen aan Duitschland brengen, I op uitnoodiging van Hitier. Te Weenen zal de (rijksbestuurder voor de eerste maal verwei-, komd worden. en VRAAG: Hoe behandel ik een uitgebloeide eloxinia? ANTWOORD: Den eersten tijd na den bloei gewoon water geven. De uitgebloeide bloemen er af nemen. Ongeveer half September de hoeveel heid water langzaam verminderen, zoodat het groen begint te verdorren en de grond droog wordt. U kunt dan den bol uit den pot nemen en op een droge plaats in turfstrooisel bewaren, of in den pot laten staan en op een droge doch vorstvrije plaats bewaren tot ongeveer half April. Dan kunt u weer opnieuw beginnen te kweeken. DIEREN VRAAG: Mijn goudvisschen gaan ineens dood, de een na den ander, hoewel ik telkens schoon water in de hak doe. Wat is er tegen te doen Ik gebruik pompwater, dat laat ik een dag staan voor ik het gebruik. ANTWOORD: Het aquariumwater moet u niet ververschen. Brengt u er wat waterplanten in, bijv. waterpest of waterclivia's. Gebruikt u lie ver leiding- inplaats van pompwater. RECEPTEN. VRAAG: Hoe maakt men kruisbessen jam? ANTWOORD: Kruisbessen jam. Benoodigd: kg. onrijpe kruisbessen, 750 gr. suiker. 1/2 dl. Japon, gegarneerd met plooistukken. Deze leuke japon, die, wanneer men linnen, shantung of waschzijde als materiaal kiest, heel goed als sportjurkje gedragen kan wor den, is, wanneer men mooie zijde of zwarte crêpe kiest, een gekleed visite-japonnetje. De rok is voorzien van een viertal plooi stukken terwijl de blouse aan den voorkant eveneens een paar ingezette plooistukjes ver toont. Benoodigd materiaal: 5 meter van 100 centimeter breedte. Het patroon is te verkrij gen in maat 40; bovenwijdte: 86 centimeter taillewijdtè: 70 centimeter en heupwijdte centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden, kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs van het patroon 26 ets. Het is van Maandag af gedurende 'n week verkrijgbaar bij het bureau van dit blad (IJm. Crt.)Kenne- merlaan 42, IJmuiden; (Kenn. Crt.): Bree- straat 29, Beverwijk. Links: De zijderupsen in de kweekerij van den heer Schipper, in Haarlem, laten zich de blaren van den moerbeiboom best smaken Rechts Hier zien we de waardevolle cocons, waarin de zijderupsen zich inspinnen. Deze zijn reeds gestoomd. De rupsen binnenin zijn dood en kunnen niet meer in vlindervorm de cocon vernielen en daarmede de zijden draad breken. Op deze foto onderscheiden we ook een streng zijde, die van cocons „afgehaspeld" werd. Ook stukken zoogenaamde „vlokzijde" zijn zichtbaar. water. Maak de vruchten schoon, wasch ze en breng ze met het water in een gesloten pan aan de kook. Laat ze zonder deksel wat inkoken, voeg er dan de suiker bij en laat de jam zacht jes nog even indampen tot ze voldoende gelei- achtig is. Giet vervolgens de kokende jam in de schoone potten of flesschen en sluit deze zoo vlug mogelijk af met perkamentpa,pler dat een paar minuten in kokend water gelegd is. Plak op den pot een étiquette met vermelding van naam en datum. VRAAG: Ik heb een bontjasje (lam). Kan ik dat verven? Hoe moet ik dat doen? (De mantel is donkerblauw). ANTWOORD: Dat kan door een leek niet ge. verfd worden. VRAAG: Hoe krijg ik een vlek van nagellak uit een donkerblauwe stoffen rok? ANTWOORD: Met aceton. Eerst probeeren op een plaats waar het niet hindert om te zien of de kleur het verdraagt. VRAAG: Hoe maakt ik vruchtenbowl? ANTWOORD: 1. 12 citroenen, 500 gr. suiker, 2 1- water, 1 blik ananas. Kook het uitgeperste citroensap op, vermeng het met de suiker, laat het daarmee even doorkoken en verwijder zor». vuldig het schuim. Voeg er dan het water bij, breng de vloeistof opnieuw aan de kook en schuim weer af; snijd de ananas in kleine blok jes, voeg het ananasvocht bij de overige vloei- stof en giet die dan kokend op de stukjes. Laat vóór het gebruik de bowl volkomen koud wor den (liefst op ijs). VRAAG: Bestaat er een middel om de dun geworden plaatsen van een tent weer waterdicht te krijgen? ANTWOORD: Bestrijken met een oplossing van 1 pond paraffine in 10 It. waschbenzine of 50 gr. in 1 lt. benzine. VRAAG: Hoe verwijder ik uit mijn nieuw ameublement kleine wit-gele luisjes? ANTWOORD: Met een of andere inseetendoo- dende vloeistof inspuiten. VRAAG: Hoe moet ik hondenlevertraan uit een zwart wollen heerenpak verwijderen? ANTWOORD: Met een dotje watten gedrenkt in perchlooraethyleen goed afwrijven. VRAAG: Hoe krijg ik groote teervlekken uit een grijs wollen tafelkleed en uit een gebloemd pluche tafelkleed? Zal chemisch reinigen helpen? ANTWOORD: Het kan door een leek niet ge daan worden, dus u zult het chemisch moeten laten reinigen DIVERSEN. VRAAG: Ik wide een rondvaart maken: Leid- sche vaart, Hillegom naar Ringvaart. Is hier voor een vergunning van Rijnland noodig? Wat is het adres van Rijnland in Leiden? ANTWOORD: Ja, voor de Leidschevaart (eigenlijk Haarlemmer trekvaart) tusschen Warmonderhek en de grens van de provincies Noord- en Zuidholland. Adres Hoogheemraad schap Rijnland: Breestraat 59, Leiden. VRAAG: Waar mag vrij gekampeerd worden in de omgeving van Haarlem? (op hoogstens 60 km. afstand). ANTWOORD: Binnen de door u genoemd® grens zult u geen vrije kampeerterreinen vinden. RECHTSZAKEN VRAAG: Ben ik verplicht mijn dagmeisje dat met vacantie gaat, boven het loon nog kostgeld te geven? (Werkureh van S5 met broodkost). ANTWOORD: Ja. VRAAG: 1. Ik ben in betrekking van 's mor gens kwart voor acht tot 's middags 4 uur. Me vrouw gaat een week met vacantie, dan ga Ik ook. Heb ik recht op kostgeld benevens mijn loon? Zoo ja, hoeveel? (Ik krijg 's morgens een koude en 's middags een warmen maaltijd). ANTWOORD: 1. Ja. 2. Op 0.60 per dag kostgeld. VRAAG: Wanneer gaat de vestigingswet voor kleermakers in en wanneer voor alle bedrijven? ANTWOORD: Afhankelijk van de vraag of.de omstandigheden het wenschelijk maken, voor elk bepaald bedrijf. De minister beslist dit uitein delijk. VRAAG: 1. Wat zijn de voordeelen en nadee- len van het trouwen op huwelijksvoorwaarden? De echtgenoot is in het bezit van een zaak op zijn naam. Welk recht heeft de vrouw nu bij overlijden? Bestaat er hier (in Santpoort) ook gelegen heid tot het inwinnen van gratis rechtskundig advies ANTWOORD: 1. Het verschil is dat b.v. bij huwelijksvoorwaarden het mogelijk is het ver mogen van de vrouw "afgezonderd te houden van dat van den man, zoodat om een voorbeeld te noemen bij faillissement van den man, het ver mogen van de vrouw intact blijft en niet daar onder valt. Een nadeel b.v. ontstaat bij overlij den, in welk geval de nalatenschap van den man alles omvat en bij huwelijk in gemeenschap van oederen slechts de helft van hetgeen bij leven tot zijn vermogen behoorde, zoodat de successie rechten, door de vrouw te betalen, hooger zijn. 2. Als er geen testament is erft zij tezamen eventueel met de kinderen, alles. 3. Neen. VRAAG: 1. Als men b.v. door een loterij in het bezit komt van 4000, hoeveel belasting moet men dan betlen? 2. Wat zijn de gevolgen als men dat bedrag verzwijgt ANTWOORD: 1. Blijft uw vermogen, vermeer derd met het gewonnen bedrag, beneden de 16000 dan is geen vermogensbelasting verschul digd. Viel u reeds in de vermogensbelasting dan is het bedrag van 4000 natuurlijk van invloed op het te betalen belastingbedrag. De vermogens- bestanddeelen moeten worden opgenomen en ge waardeerd naar den toestand op 1 Mei van het belastingjaar. Wat de inkomstenbelasting be treft hangt het ervan af op welke wijze het be drag is belegd. Is aan het bedrag nog geen be stemming gegeven dan wordt de opbrengst ge steld op 4 pCt. of 160. Hebt u het bedrag bijv. in effecten belegd bijv. 5 pCt. dan moet 200 als opbrengst bij uw inkomen worden gerekend. Om het juiste belastingbedrag te bepalen zoudt u alle bestanddeelen van uw inkomen en vermo gen moeten opgeven. Voor de inkomstenbelasting geldt ook de toestand op 1 Mei van het belasting jaar. De gevolgen kunnen zeer ernstig zijn, bijv. strafrechterlijke vervolging en navordering met viervoudige verhooging. VRAAG: 1. Kunt u mij eenige gegevens ver schaffen omtrent het geboortecijfer over de laatste 25 jaar in de provincies Friesland en Noord-Holland? 2. Bevat het water, afkomstig van het Water leidingbedrijf te Velsen chloor? Wordt dat er dan aan toegevoegd? 3. Het regenwater in onze provinciale plaat sen is dikwijls verontreinigd door vuile daken enz. Is het schadelijk voor de gezondheid? Zijn er onder de millioenen microben in het water ook die schadelijk voor de gezondheid zijn? ANTWOORD: 1. Wend u tot het Centraal Bu reau voor de Statistiek in Den Haag. 2. Chloor is een natuurlijk bestanddeel van het water; het wordt er dus niet aan toegevoegd. Elke liter water bevat 91 a 92 milligram chloor. 3. Verontreinigd regenwater kan voor de ge zondheid schadelijk zijn. 4. In leidingwater niet, VRAAG: Waar moet men zich vervoegen crt vrijwillig bij de marine in dienst te komen? 2. Hoe oud moet men zijn? ANTWOORD: 1. Schrijft u eerst om de voor waarden aan het Hoofd van het Centraal Bu reau voor aanneming van Marine-personeel, Jan Pietersz. Coenstraat 49, Den Haag. 2. Minstens 16 jaar. VRAAG: Hoe verwijdert men vuil en vetvlek ken uit een tricot zijden jurk? ANTWOORD: Wasschen in tetra

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 8