Te Water. De temperatuur is er wel naar om met be' langstelling kennis te nemen van de daden van onze snelste zwemmers en zwemsters te Londen, waar de strijd om de Europeesche kampioenschappen wordt beslecht. Ik houd veel van sport en ook van wedstrijden, al word ik in de laatste jaren vaak draaierig van de helden- en heldinnen-vereering die met veel sport-uitingen gepaard gaan. Die opschroeverij, met al het valsche pathos en de soms weeïge sentimentaliteit die eraan kle^ ven, doen de sport geen goed. Laten wij ze als tijdelijk verschijnsel beschouwen. Ook op deze actie moet onvermijdelijk een reactie volgen. De zwemmerij te Londen bewijst dat wij voor een klein volk behoorlijke respltaten be halen. Er is een tijd geweest waarin de Ne- dcrlandsche zwemsters meer overwinningen op haar naam kregen, maar nog altijd behoo- ren zij tot de besten en onze zwemmers begin nen nu ook hun krachtige woordje mee te praten. Dat bewijst het Europeesche kam pioenschap door Hoving behaald, die tevens de eerste Nederlander is die de 100 M. vrije slag binnen de minuut heeft afgelegd. Dat bewijst ook Scheffer's derde prijs op de 100 M. rugzwemmen. De organisatie van den Neder- landschen Zwembond is goed en ontwikkelt zich gestadig tot beter resultaten. Daarvan getuigen ook de prestaties van het water- polo-zevental, dat de derde plaats bereikt heeft. In deze wedstrijd-glorie zie ik toch altijd nog meer dan het behalen door enkele jongens en meisjes van wat medailles en wat (overigens spoedig verganen) roem. Het is een feit dat zulk welslagen aanmoedigend en aansporend op anderen werkt en de be langstelling voor het zwemmen doet toene men. Dat is heel belangrijk uit het oogpunt van volksgezondheid en dient, vooral in een zoo waterrijk gebied als Nederland, het levens behoud. Ik kan niet nalaten hierbij even te herinneren aan het voortreffelijk werk, door de Reddingsbrigades in vele plaatsen van ons land al sinds jaren verricht. De Nederlandsche Zwembond is temidden der andere sportbonden gelukkig in het voor recht, dat hij buitengewoon veel voor de volksgezondheid en voor de openbare veilig heid kan doen. Jeugdige sportenthousiasten, vaak alleen maar gebrand op overwinningen en records, vinden dit veelal een vervelend onderwerp. Maar als ze wat ouder worden zullen zij er de belangrijkheid beter van gaan beseffen en begrijpen dat dit in wezen een zaak van veel grooter beteekenis is dan de vraag of Jantje of Pietje wint, en de andere vraag of er weer wat van een record-tijd af geknabbeld kan worden. Jantje, Pietje en het verbeterde record hebben overigens hun nut als propaganda-materiaal voor de zaken van veel grooter werkelijke waarde hier aange duid. Natuurlijk onderschat ik overigens de persoonlijke beteekenis van een overwinning, na stugge en volhardende voorbereiding be haald, allerminst. Maar ik vind het geen „hel dendaad", ik ben niet bereid de winnaars aan te duiden als „grootheden" of „grooten" en ik geloof niet dat wij er ooit sentimenteel over moeten worden, Wie iets groots in dit leven wil tot stand brengen zal dat na zijn dagen van wedstrijdsport moeten bewijzen, op ander en veel moeilijker terrein. Hebben zijn jeugd-overwinningen hem (of haar) ge leerd wat er met volharding en wilskracht te bereiken is, dan heeft hij of zij een betere kans dan anderen die dat niet geleerd heb ben. Dat zit er zeker in. Maar het groote leven eischt meer dan de 100 M„ de mijl of .welke race ook. De afstanden zijn oneindig langer, de mededingers talrijker en sterker en de recordsnu ja. Die zijn haast niet te evenaren. Daar wordt er maar zelden een verbeterd en dan weet „men" nog niet eens of het een wereldrecord is. Te water hebben wjj in Nederland nog altijd veel te bereiken. Het aantal Nederlanders dat zwemmen kan is geweldig toegenomen, maar percentsgewijze nog steeds veel te laag. Onze roeisport heeft niet alleen veel behoefte aan meer wedstrijd-successen, maar ook en vooral aan beoefenaars. Veertig vereenigingen met tienduizend leden vormen geen al te indruk wekkend geheel. Beter is het in alle opzich ten met de zeilsport gesteld en kano en motorboot hebben sterken groei van hun aan tallen aanhangers ondervonden. In het alge meen gaat het niet kwaad. Maar in het alge meen hebben we, geloof ik, toch allemaal het gevoel dat wij het te water nog veel verder kunnen brengen. R. P. HEEMSKERK Bij het front voor Hankau zijn de Japanners genoodzaakt noodbruggen te slaan om door het overstroomde gebied te kunnen trekken. BLOEMBOLLENCULTUUR. Op Woensdag 17 Augustus houdt de afdee- ling Heemskerk van Bloembollencultuur een ledenvergadering in Café Henneman. De agenda vermeldt o.a.: Behandeling be schrijvingsbrief alg. vergadering en bestuurs verkiezing aftr. zijn voorzitter en secretaris. WIJK AAN ZEE Vier baders aan den dood ontsnapt. Kordaat optreden van een badman. Zaterdagmiddag geraakten vier mcnschen, die zich te ver in zee had den begeven in een, door den nogal sterken Noord-Westen wind ontsta llen, uitlooper of „swing" en werden alle vier door het kordate optreden van den op het strand toezienden badman gered. Op het oögenblik waarop het geval zich voordeed, was er op de eerste zandbank een uitlooper of swing ontstaan, welke, daar het opkomend water was, zeer sterk „trok". Er be vonden zich op dat oogenblik vier menschen in zee bij het dagkampeerstrand „Zuid" van de Buffet-Mij. E. P. M. te Wijk aan Zee. De daar toezicht houdende badman, de heer J. Kraakman, had juist eenige waar schuwende stooten op zijn hoorn gegeven, toen hij bemerkte dat een 10-jarig meisje zich in nood bevond en in de golven verdween. Het kind was in gezelschap van haar ouders, ter wijl in de onmiddellijke nabijheid nog een heer aan het baden was. Toen deze bemerkte dat het meisje zich in gevaar bevond, zwom hij naar de plek waar zij met den stroom wor stelde en trachtte haar te redden. Doch ook hij moest het tegen de natuurkrachten afleg gen en raakte daardoor zijn zelfbeheersching kwijt. Het gevaar ziende waarin hun kind zich be vond, begaven zich ook de ouders van het meisje naar de gevaarlijke plaats, maar ook zij bleken niet tegen den sterken stroom op gewassen te zijn. Inmiddels had de heer Kraakman zich voorzien van een lijn, die aan een z.g. haspel bevestigd was gekleed te water begeven en mocht binnen korten tijd het genoegen sma ken, allen behopden op het droge te brengen. Hoewel het meisje tamelijk veel water naar binnen had gekregen, kwamen allen met den schrik vrij. Het is deze maand juist 10 jaar geleden, dat de heer Kraakman bij de E. P. M. in dienst is gekomen en het mag wel als een bewijs van zijn oplettendheid gelden, dat hij in dien tijd ongeveer 12 maal drenkelingen behouden op het droge heeft gebracht. Naar wij vernemen worden er onder de bad gasten en de burgerij stappen gedaan, hom binnenkort te huldigen. SANTPOORT R.K.V.V. „A.D.O." De uitslagen van Zondag waren: Zeevogels 2—A.D.O. 2 24 Zeevogels 3A.D.O. 3 20 HET GESCHENK AAN „WILHELMINA". De beide saxaphones, door een dames comité namens de burgerij geschonken aan het jubileerende „Wilhelmina" zijn momen teel te bezichtigen in de étalage van den heer Maarschalk. HENRI DE GREEVE VOERT HET WOORD. De afdeeling Santpoort-station van de R.K. Staatspartij belegt op 9 September a.s. in ge bouw „Campagna" een propaganda-avond, waarop tevens het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin zal worden herdacht. De bekende spreker Henri de Greeve zal dien avond het woord voeren. CASTRICUM INCIDENT IN DE RAADS VERGADERING. Nog geen controleur over de werkloozen benoemd VERGADERING GESCHORST TOT DINSDAGMIDDAG. Zaterdagmiddag om 2 uur kwam de ge meenteraad onder voorzitterschap van burge meester Sloet weer bijeen. De voorzitter deelde in zijn openings woord mede, dat er geen geheime zitting, waartoe in de vergadering van Vrijdag be sloten was, gehouden hoefde worden, omdat hij van den burgemeester van Heemskerk de telefonische boodschap had ontvangen, dat in die gemeente als controleur over de werk loozen de heer Van der Wakker was aange steld. De heer Couperus bleef dus alleen als can- didaat over. Spr. stelde voor hierover te stem men. De heer B e r 1 e e vroeg of deze aanstelling wel in orde was. want een ambtenaar wordt toch door den raad benoemd. In Heemskerk is nog geen raadsvergadering gehouden waar dat besluit is gevallen. Als het op arbeidscon tract gaat, kan de raad niet worden uitge sloten. De heer H e 11 i n g a meende, dat de heer Van der Wakker dan toch nog in Castricum benoemd kan worden. - - De'-voórzTttei" antwoordde, dat dit kon, maar dan zou het salaris, dat nu f 1400 plus kindertoeslag bedraagt, minder worden. Op een opmerking van den heer G. Res, die hetzelfde standpunt inneemt als de heer Hellinga, antwoordt de voorzitter, dat hij zich verbaast, dat de raad met alle geweld hem een controleur wil opdringen, daar de minister klachten heeft over de controle. Deze klachten komen op mij neer, omdat spr. met den controleur móet samenwerken. Als de raad den heer Van der Wakker toch benoemd en er komen weer klachten van het departement, zijn deze geheel voor rekening van den raad. De heer Berlee verklaart, dat de voorzit ter in de zitting van Vrijdag gezegd heeft, dat de raad incompetent is tot oordeelen. Spr. vindt deze uitlating van den voorzitter wat vreemd, terwijl in een geheime zitting de raad toch ingelicht kan worden over de klach ten van het departement. De voorzitter: Wie heeft nu feitelijk de klachten in ontvangst te nemen u of ik. Spr. vraagt aan den heer Berlee hoe deze aan de gegevens komt. De heer Berlee is van oordeel dat de raad het recht heeft de klachten te weten. De voorzitter ontneemt den heer Ber lee het woord en dreigt indien de heer Ber lee niet nalaat te interpelleeren, hem te schor sen voor deze zitting. Wethouder De Vries meent dat als de raad incompetent is, de wethouder van So ciale Zaken het ook is. Spr. was niet inge licht over de klachten. De voorzitter krijgt nu echter de kans deze klachten te uiten. Heemskerk is, aldus spr., noodlijdend en wie garandeert den controleur, dat hij daar in dienst blijft. In onze gemeente is zijn toe komst toch beter. De voorzitter verklaart nog eens, dat er alleen klachten zijn over Castricum en niet over Heemskerk en Limmen. Het salaris en toeslag is grooter in Heemskerk dan in onze gemeente, omdat daar meer werkloozen zijn, zoodat de controleur daar zeker in dienst kan blijven. De heer Berlee wil wat zeggen, maar de voorzitter hamert heftig en dreigt met uit sluiting. Volgens wethouuder De Vries heerscht er groote geheimzinnigheid over dit punt. Spr. wil deze geheimzinnigheid gaarne verdwenen zien en verzoekt den raad hem opdracht te geven zich met den minister van Sociale Za ken in verbinding te stellen, teneinde te trachten dit mysterie op te lossen. De heer Hellinga spreekt zijn groote verwondering uit, dat de wethouder van So ciale Zaken geheel onkundig is van de klach ten. Spr meent, dat het cöllege er is om ge zamenlijk de zaken voor de gemeente behar tigen. Ook spr. dringt aan op een geheime zitting, waarin de klachten medegedeeld kun nen worden. De raad moet een ambtenaar be noemen en dan heeft de raad het recht te weten, wat of er wel en niet in orde is met de candidaten. De voorzitter antwoordt dat er van het betrokken departement een klacht is ont vangen, dat de controle in deze gemeente niet goed is. Spr. snapt niet, waarom de raad dit niet wil gelooven. Als de raad toch dezen con troleur wil benoemen, wordt deze opgedron gen De klachten zijn ook niet aan spr. be kend, doch het schrijven wil zooveel zeggen als: burgemeester zorg dat de controle beter wordt. De heer Berlee blijft aandringen op een geheime zitting. De voorzitter merkt op dat de heer Berlee niet begrijpt welke positie een raads lid, een wethouder en een burgemeester in neemt. Spr. is de man, die de klachten heeft aan te hooren. Indien de raad dezen contro leur zal benoemen, zal het departement hier in weinig vertrouwen hebben. Wethouder De vries dringt er op aan naar den minister te gaan. De voorzitter verzet zich hiertegen en zal, als de raad wethouder De Vries in deze volmacht geeft, een protest bij den minister indienen, waardoor de wethouder vermoe delijk toch niet ontvangen zal worden. De heer Brouwer verklaart zich Vrijdag in de debatten te hebben gemengd, omdat hij vreesde, dat de heer Van der Wakker broo deloos zou worden. Spr. had echter niet in 't minst getwijfeld aan de woorden van den voorzitter, maar toch zou hij willen dat de klachten medegedeeld worden. Den voorzitter is het ook vreemd voor gekomen, dat er alleen klachten zijn uit Cas tricum en niet uit Heemskerk en Limmen. Spr weet niet. wat er achter zit. Wat het be zoek van wethouder De Vries aan het depar tement aangaat, deelt spr. mede. dat de wet houder met hem daarover heeft gesproken. Spr. moet zich echter aan de mededeelingen van het departement houden. De heer De Nij s verzoekt aanhouding tot de volgende vergadering. Dan bestaat er in dien tusschentijd gelegenheid de zaak te onderzoeken. De voorzitter denkt er echter niet aan de zaak aan te houden. De heer Brouwer verklaart niet de be doeling te hebben gehad critiek uit te oefe nen en vraagt of de raad in Heemskerk het recht heeft den controleur niet te acceptee ren. De voorzitter: „zijn benoeming is een continueeren van zijn functie en ik moet met hem werken". Bij een interruptie van den heer Hellin ga hamert de voorzitter heftig en dreigt de vergadering te schorsen, indien spr. zich niet behoorlijk verstaanbaar kan maken. De heer Brouwer verklaart, dat de voor zitter heeft gezegd, dat de raad den burge meester een man wil opdringen. Maar als de zaak wordt omgedraaid, kan de raad zeggen, dat de voorzitter den raad een man opdringt. De raad dient te weten wat de klachten zijn, voordat tot een benoeming wordt overge gaan. In de ambtenarenwereld is het zoo aldus spr., dat als er klachten zijn de hoo- gere- -ambtenaren hierop moeten wijzen en dat had de voorzitter ook moeten doen, Een interruptie van den heer Hell i n g a is onverstaanbaar door het gehamer van den voorzitter. Als de heer Hellinga wil doorgaan antwoordt de voorzitter: „U moet nog leeren. u behoorlijk te gedragen". De héér Hellinga: „De onbehoorlijkheid komt niet van den raad, maar van den voon zitter". Gehamer van den voorzitter. De heer Hellinga: „Dat geeft niets; dat kan ik ook doen". Hierop stelt de voorzitter voor den heer Hellinga uit te sluiten van de discus sies. De stemming om den heer Hellinga uit te sluiten heeft tot resultaat, dat het voorstel met 6 tegen 3 stemmen wordt verworpen. Vóór stemmen de heeren B. Res, G. Res en P. de Wildt. Tegen stemmen mevrouw Bak- ker-Pietersen en de heeren Brouwer, De Vries, Berlee, P. Borst en De Nijs. Direct daarna schorst de voorzitter de ver gadering met de mededeeling, dat deze Dins dagmiddag om twee uur wordt voortgezet. Op de agenda komt als eerste punt voor: Stemming over uitsluiting van den heer Hel linga. Veiling Ons Belang. Doppers per KG 5—10 et. Capucijners per KG 612 ct. Raspers per KG 815 ct. Dubbele boonen per KG 6—9 ct. Tuinboonen per KG 2VZ—6 ct. Sla per 100 stuks 1 1.50—3.60. Andijvie per 100 stuks 1.502. Spinazie per kist 40—45 ct. Trosboonen per KG 1415 ct. Snijboonen per KG 814 ct. Selderie per bos 12 ct. Bloemkool per stuk 3—7 ct. BEVERWIJK Hillegom trapte, af, maar Beverwijk nam di rect "den aanval over, die op een corner uit liep. Een gevaarlijke aanval van Hillegom on- derbreekt Hoogerwerf uitstekend. Geruimen tijd gaat het spel nu gelijk op, waarbij beide voorhoedes nog al eens in den buitenspelval loopen. Een vrije trap voor Beverwijk op den rand van het strafschopgebied schiep een ge- vaarlijke situatie voor het doel van Hillegom, De doelman redde echter fraai. Even voor de rust kreeg Teeling een goede kans, die hij echter hoog over schoot. Rust 0-0 Vlak na de rust brak Teeling door de ver dediging heen, maar de keeper redde goed. Eindelijk gelukte het aan Albers, een goeden voorzet van Teeling in den uitersten hoek van het doel te schieten (01). De Hillegommers la-ij gen nu meer gelegen heid om aan te vallen, omdat de middenlinie van Beverwijk en de binnenspelers Maenhout. en Markx te veel achterbleven. Eenige corners op het Hillegom-doel hebben geen resultaat Aan den anderen kant stuitten heel veel aan vallen op de Beverwijk-verdediging af, die er prima in is. Beverwijk komt langzamerhand sterk in de meerderheid; het gelukt aan van der Steen, den voorsprong tot 20 te verhoogen. Even la ter is het Albers, die op zijn eentje de score tot 30 opvoert. Tot het einde blijven de bezoekers sterker, maar gedoelpunt wordt er niet meer. Einde 0—3. „Het Karpertje" visclite op karper. Wedstrijd in de spoorslooten. Gisteren heeft de hengelaarsvereeniging „Het Karpert je" een wedstrijd op karper ge- houden in de Spoorslooten. Toen des morgens om hali vijf de visschers vertrokken was het aantal deelnemers, ver- - moedelijk door het slechte weer, niet groot. Bij het vischwater aangekomen klaarde het weer ©enigszins op, wat de stemming ten goede kwam. De visch liet wel wat lang op zich wachten en slechts enkele mooie visschen lieten zich verschalken. De wedstrijd, die in drie gedeelten was gesplitst, had een aardig verloop omdat W. de Vries in de twee vorige wedstrijden een mooien voorsprong had ver overd en ieder overtuigd was, dat hij den eersten prijs zou winnen. Het geluk was thans echter niet op zijn hand. Vooral P. Put liep steeds meer op hem in, op voet gevolgd door J. Beentjes. Toen het wat later werd nam de vangst toe en kregen de controleurs wat meer te doen. De Vries wist zich niet te han- haven en werd in den eindspurt door Put en Beentjes gepasseerd. In het clubhuis C. Vessies maakte de voor zitter J. Maenhout den volgenden uitslag be kend: 1. P. Put; 2. J. Beentjes; 3. W. de Vries; 4. A. v. d. Steen; 5. K. Honing; 6. J. Pools; 7. J. Maenhout; 8. B. Kleyne. Nadat de voorzitter met een kort woord de prijzen had uitgereikt, deelde hij nog eenige bijzonderheden mede over den binnenkort te houden Jubileumwedstrijd. De leden toonden zeer veel animo voor dezen wedstrijd, temeer daar voor iederen deelnemer een prijs be schikbaar zal worden gesteld. Na gezellig samenzijn togen de visschers tevreden huiswaarts. Langs de lijn. Programma van de Radio-centrale. Dinsdag: Lijn 1: 8.— Hilversum I. Lijn 2: 8.Hilversum II. Lijn 3: 8.— Keulen; 10.20 Parijs; 10.50 Keu len; 11.20 Parijs; 12.05 Diversen; 12.30 Parijs; 1.20 Brussel Ned.; 2:20-Nationaal programma; 2.35 Keulen; 3.05 Parijs; 4.50 Londen, Reg. 5.20 Brussel Ned.; 7.05 Brussel Fr.; 7.20 Brussel Ned.; 7.50 Keulen; 8.20 Brussel Fr.; 9.05 Keu len; 9.20 Brussel Fr.; 10.50 Keulen. Lijn 4: 9.— Brussel Ned.; 9.20 Diversen; 10,35 Londen Reg.; 4.20 Keulen; 5.20 Brussel Fr.; 5.50 Keulen; 6.20 Nationaal programma; 6.45 Lon den Reg.; 7.— Nationaal programma Lijn 5: 8.Brussel Ned.; 9.20 Diversen; 11.05 Londen Reg.; 1.20 Brussel; 2.15 Londen Reg.; 4.20 Keulen; 4.40 Londen Reg.; 5.20 Brussel Ned.; 5.50 Keulen; 6.20 Londen Reg.; 7.40 Di versen; 7.50 Nationaal programma; 9.20 Brus sel Fr.; 10.50 Keulen. De film „Veertig jaren Koningin". HILLEGOM—BEVERWIJK (0—3) Als onderdeel van een sportdag in Hillegom speelde „Beverwijk" voor veel publiek een voet balwedstrijd tegen Hillegom. Beverwijk won met 30, Vertooningen in de feestweek. Gedurende de feestweek van 2025 Augus tus wordt de film „Veertig jaren Koningin" in het Kennemer-, W.B.- en Luxor Theater vertoond. Deze film, die Polygoon vervaardigd heeft ter gelegenheid van het Regeermgsjubileum van onze Koningin is thans gereed gekomen. Polygoon stelde zich tot taak een beeld te ontwerpen van wat er gedurende de veer tig jaar van de regeering van Koningin Wil helmina is tot stand gekomen, wat er ver anderd is en wat er aan belangrijke gebeurte nissen in het Koninklijk Huis is voorgevallen. Gezien de beknoptheid van de filmische mo gelijkheid in vergelijking tot veertig lange jaren, die den overgang van de 19de tot de 20ste eeuw vormden, een overgang immers, die vervuld was van gerucht op politiek, tech nisch en sociaal gebied gaat deze rolprent in vogelvlucht over de vier decennia. Polygoon heeft zich op elk punt gerealiseerd, dat deze film bestemd is vertoond te worden voor en begrepen te worden door het groote publiek. Zoo ontstond een eigenaardige film vol van schakeeringen, zoowel in beelden als in onderwerpen. De toelichtende tekst is geschreven door mr. E. Elias en wordt in de film uitgesproken door Kommer Kleyn. De muzikale illustratie is ge componeerd door Max Tak en onder zijn lei ding uitgevoerd door een groot symphonisch orkest. AANGEKOMEN: 12 Augustus: Luso, s.s. Rosario Cabo, m.s. Londen 13 Augustus: J. P. Coen, s.s. Madeira Carrier, s.s. Caen Purfina m.s. Duinkerken Cuba s.s. Havre Mars s.s. Alexandrië Oranje m.s. Kings Lynn Vecht m.s. Rostock 14'Augustus: Rijnstroom m.s. Plymouth Sea Venture s.s. Archangel Merel s.s. Londen Tarakan m.s. Hamburg Costa Rica s.s. West Indië Queenworth s.s. Sunderland Depa m.s. Leyra Fauna s.s. Genua Pericles m.s. Hamburg Koert m.s. Swansea Olga m.s. Londen Flying Irishman m.s. Kramfors. VERTROKKEN: 12 Augustus: imatra s.s. Gdynia 7an Rensselaer s.s. West Indië Ceres s.s. Midd. Zee Unkas m.s. Havre Theseus s.s. Kopenhagen Nereus s.s. Midd. Zee Orpheus s.s. Aarhuus Alkmaar s.s. Chili Ussuri s.s. Rotterdam Biri s.s. Oslo Ek s.s. .Oslo Tor s.s. Malmö 13 Augustus: Walborg s.s. Westervik Oiltrader s.s. Baytown Albula m.s. Antwerpen Zuid-Beijerland m.s. Duisburg Baron Cochrane s.s. Swansea Euterpe s.s Bordeaux Jernland s.s. Odda Deucalion s.s. Hamburg Borthwick s.s. Leith Lowick m.s. New Castle Astarte s.s. Bremen Enid Mary s.s.-Goole J. P. Coen s.s. Madeira Polydorus s.s. Batavia Amstelstroom m.s, Londen Hontestroom s.s. Londen Wilbo m.s. Londen Fanal s.s. Bremen IJstroom m.s. Hull Cuba s.s. Londen Purfina m.s. Duinkerken V. Destounis s.s. Rotterdam Te IJmuiden aangekomen: Buitenhaven Fransch s.s. Cuba Havre toeristen Hoogovens Noorsch s.s. Carrier Caen erts SCHEEPVAART Toeristenreis Het stoomschip Jan Pieterszoon Coen van de Stoomvaart Maatschappij Nederland is Za terdag van zijn toeristenreis naar Madeira te ruggekeerd en naar Amsterdam opgevaren. Des avonds vertrok het voor de tweede maal voor een dergelijke reis. Weer in de vaart. Het stoomschip Ceres van de K. N. S. M., dat een reis voor de Holland-West Afrika Lijn heeft gemaakt doch sedert zijn terugkomst midden Juni in Amsterdam werd opgelegd, is weer voor de eigen reederij in de vaart ge bracht. Plet stoomschip vertrok met lading via Rotterdam naar Stamboul. Vlootuitbi'eiding. De N.V. Scheepvaartmaatschappij Wijklijn te Rotterdam laat bij de firma Jan Smit Czn. te Alblasserdam een stoomschip bouwen met een draagvermogen van 5500 ton Ertsaanvoer. Met het Noorsche stoomschip Carrier is van Caen een lading erts voor de Hoogovens aan gebracht. Het politieke testament van Primo de Rivera Jr. Stichter van den Phalanx geeft zijn meening over de oplossing van den burgeroorlog. Havas meldt van de Spaansche grens, dat de volledige tekst van het testament door José Antonio Primo de Rivera, den stichter van de Spaansche Phalanx, in zijn gevangenis te Alicante is opgesteld op 18 November 1936 den dag nadat hij ter dood was veroordeeld. Het testament is door Primo de Rivera met de hand geschreven. Het beslaat zes bladen van het officieele formaat. Elk der bladen is door Primo volledig onderteekend. Het testa ment bestaat uit twee gedeelten. In het eerste, gisteren gepubliceerde, geeft hij zijn wenschen weer over de bestemming van zijnmaterieel goederen en zet hij de politieke bedoelingen uiteen, die hem hebben gebracht tot de stich ting van de Spaansche Phalanx. In het tweede deel zet hij zijn politieke denkbeelden uiteen en geeft hij zijn meening over de oplossingen, die hij mogelijk acht voor den oorlog in Soahie. Labourleider trekt van leer tegen Chamberlain c.s. „Franco wordt bevoordeeld". De leider der Labour-oppositie in het Engel- sche Lagerhuis, Attlee, heeft tegenover de Britsche pers een verklaring afgelegd, waarin hij een feilen aanval op de politiek der Brit sche regeering ten aanzien van Franco doet. Hij zeide: „Ik ben er van overtuigd, dat het Lagerhuis nooit gedacht had, dat het onder zoek naar de verantwoordelijkheid voor de bombardementen op Britsche schepen alleen op het door Franco beheerschte gebied en op grond van getuigenissen van slechts één par tij ten uitvoer gelegd zou worden. Het feit. dat de regeering dergelijke voorstellen aan de reeders wil voorleggen, bewijst, dat zij geheel onverschillig is voor de Britsche belangen, wanneer die in conflict komen met de be langen van generaal Franco. Telkens wordt Franco bevoordeeld en, zooals reeds vaak ge zegd is, het is duidelijk, dat de regeering. m plaats van het evenwicht tusschen de pat* tijen te handhaven, voortdurend de opstap delingen begunstigt

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2