Runciman naar Duitschland? Dickieslaateen raadindenwind Onderhoud met Hitler zou in de naaste toekomst plaats vinden. Vliegramp De Queen Mary verovert het blauwe lint. Snelle retourvlucht van de „Condor". H M A A NDAG 15 AUGUSTUS Ï938 Weer een ernstig ongeluk bij de Britsche luchtmacht. United Presss meldt uit Praag, dat men het niet uitgesloten acht dat Lord Runciman's verdere pogingen om een vredelievende oplossing te vinden voor het probleem der Sude- ten-Duitschers hem in de naaste toe komst naar Duitschland zullen bren gen. Het persagentschap vernam, dat in de Tsjecho-Slovaaksche hoofd stad verklaard wordt dat de Brit sche bemiddelaar van oordeel is, dat een onmiddellijke ontmoeting met Hitier noodzakelijk is om het geschil op te helderen. Zoodoende acht men het mogelijk dat Runciman zich rechtstreeks tot den rijkskanselier zal wenden. Xn verband hiermede herinnert men aan het bezoek, dat Sir Ian Hamilton onlangs op verzoek van den Führer aan Berchtesgaden bracht tijdens het verblijf van Britsche oud strijders aan Duitschland. Sir Ian gelooft, dat de rijkskanselier den Britschen bemiddelaar gaarne zou ontvangen. Aan de pers verklaar de hij althans: „Ik geloof, dat Runciman de eerste de beste gelegenheid behoort aan te grijpen om een bezoek aan Hitier te brengen. Dat zou meer kunnen zijn dan een gebaar al leen. Ik ben er stellig van overtuigd, dat de rijkskanselier arbeidt voor den vrede. De Tsjechen moeten ten koste van alles provo caties vermijden, die Hitler's optreden zouden kunnen forceeren". Zonder zulks met zooveel woorden te zeggen, kreeg men uit de verkla ring van Hamilton den indruk, dat Hitier tijdens zijn bezoek gezinspeeld heeft op de mogelijkheid van een ontmoeting met Lord Runciman, aldus United Press. De ontwerpen der regeering. Haves verneemt de volgende inlichtingen uit officieele bron over de regeeringsontwer- pen ter oplossing van het Sudeten-Duitsche vraagstuk: J De ontwerpen berusten op de grondwet. De regeering is van meening, dat de grondwet, wanneer zij vertegenwoordiging der verschil lende nationaliteiten mogelijk maakt, dezen nationaliteiten de gelegenheid geeft haar wenschen kenbaar te maken. De bevoegdheid der provinciale besturen zal worden uitgebreid ten koste van die van de ministeriën van Binnenlandsche Zaken, Onderwijs, Landbouw, Sociale Voorzorg, Han del, Nijverheid en Handnijverheid. De pro vinciale landdagen zullen de tegenwoordige provinciale vertegenwoordigende vergaderin gen vervangen. Deze landdagen zullen wor den verdeeld in nationale afdeelingen; Dult- sche afdeelingen voor de kwesties, waarbij de Duitsche bevolking belang heeft en Tsjechi sche afdeelingen. Deze afdeelingen zullen de garantie hebben, dat haar besluiten niet on gedaan worden gemaakt door de landdagen, waarin zij een minderheid vormen. De uit voerende organen der nationale afdeelingen zullen de „presidentschappen" zijn. De pro- vinciale regeeringen zullen uit den Landdag gekozen worden. Zij zullen bestaan uit leden der verschillende nationaliteiten voor de be handeling der vraagstukken, die deze natio naliteiten aangaan. Économische sociale en financieele vraag stukken zullen door speciale commissies wor den behandeld Er zullen waarborgen gegeven worden, die de onderdrukking van een nationaliteit door een andere onmogelijk maken. Sudeten Duitschers opnieuw bij Runciman. Het bureau van Runciman heeft een com muniqué uitgegeven van den volgenden in houd: Om 11 uur hebben Runciman en zijn mede werkers Zaterdag vertegenwoordigers uit Su deten-Duitsche economische kringen ontvan gen, teneinde hun standpunt te vernemen over den economisehen toestand in het ge bied der Sudeten-Duitschers Het onderhoud duurde twee uur. De delegatie omvatte den afgevaardigde en ingenieur Wolfgangrichter, chef der organisatie van de industrieelen in de Sudeten-Duitsche partij en Alfred Rosche, lid van de politieke delegatie dier partij, Liebig, voorzitter van het centrale genoot schap van Duitsche industrieelen en voorzit ter van de Kamer van Koophandel te Rei- chenberg, ir. Willi Weber, vice-voorzitter van dat genootschap, Anton Kiesewetter, eerste directeur van de Kredit Anstalt der Deut- schen te Praag. Lord en Lady Runciman brachten het weekend door bij Prins Kinsky te Ceska Ka- menice in Noord-Bohemen. Resten van Mexicaansch vliegtuig gevonden. Acht personen bevonden zich aan boord. MEXICO-CITY, 14 Aug. In een ravijn in den aat Vera Cruz zijn de resten van het sedert Vrijdag vermiste vliegtuig gevonden. Men denkt, dat het toestel door den bliksem ge troffen is en dat de vijf passagiers en de uit drie koppen bestaande bemanning om het le ven gekomen is. Hulpcolonnes zijn onderweg. Toeristentreinen in botsing. Vijf dooden. In den Mexicaanschen staat Queretaro is Zaterdag een ernstig treinongeluk gebeurd. Tusschen de stations Ad juntas en Marisillas liepen twee expresstreinen met toeristen tegen elkaar op, tengevolge waarvan acht wagons ontspoorden en de beide locomotieven totaal vernield werden. Vijf personen kwamen bij het ongeluk om het leven. Hitier ontvangt Balbo. Begroeting op den Obersalzberg. Van semi-officieele zijde wordt medege deeld aldus een A. N. P.-bericht uit Berch tesgaden dat Hitier gistermiddag op den Obersalzberg den Italiaanschen luchtmaar- schalk Italo Balbo heeft ontvangen. Balbo was vergezeld van generaal Brigandi, consul-gene raal Camerini, kolonel Cagna en de Italiaan- sche luchtvaartattaché te Berlijn, generaal Kiotta. Van Duitsche zijde werd de ontvangst o.a. bijgewoond door den luchtvaartgeneraal Sperrle, den generaal der artillerie ridder von Schobert, den rijksjeugdleider Baldur von Schirach, den Duitschen luchtvaartattaché te Rome, freiherr von Bülow en oberstleutnant von Waldau, benevens de persoonlijke en mi litaire adjudanten van Hitier. Hitier begroette zijn gast, die na den maal tijd bij den plaatsvervanger van Hitler, Rudolf Hess. in München langs den rijksautoweg via Bad Reichenhall naar Berchtesgaden was ge reden, bij zijn aankomst aan den ingang van „Berghof" het verblijf van Hitier, op harte lijke wijze. In den loop van het bezoek stelde Balbo zijn begeleiders aan Hitier voor en begroette ver volgens de aan de ontvangst deelnemende Duitsche aanwezigen. Tijdens de tea, die bij een brandend haard vuur genoten werd, klaarde het regenachtige weer op, zoodat Balbo nog een indruk kon krijgen van de schoonheid der omgeving. Tegen zes uur was het bezoek ten einde. Daarna vertrok Balbo per auto weer van den Obersalzberg. Hitier tot matigheid gemaand? Volgens den correspondent van de „Sunday Times" te Berlijn heeft Balbo van Mussolini de opdracht medegekregen, te Berlijn nauw keurige mededeelingen over de militaire maat regelen te verkrijgen en tot matigheid en voorzichtigheid aan te manen. Ik verneem ook, zegt deze correspondent, dat Balbo tegenover Göring en Hess uiting heeft gegeven aan de sympathie van Italië voor het Duitsche standpunt ten aanzien van Tsjecho-Slowakije, doch ook verklaard heeft, dat Italië geen enkel belang zou hebben bij een eventueel conflict, ontstaan door een -overhaaste actie in Midden-Europa. Toestel verdwijnt met zes inzittenden in zee. Reuter bericht uit Londen, dat Za terdagmiddag een vliegboot der Royal Air Force, ter hoogte van Felixstowe tijdens een proefvlucht in zee is ge stort. Volgens ooggetuigen vloog het toestel normaal, toen het plotseling, geheel onverwacht, op zijn kant kwam te liggen en in zee viel. Het toestel ver dween met alle zes inzittenden onder water. „HEIL HITLER" VERBODEN GROET VOOR DE JODEN IN DUITSCHLAND. HALLE, 13 Augustus De vijftigjarige Jood Stempel is tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij zoo brutaal is geweest aldus de Westdeut- scher Beobachter, om bij het binnenkomen in een café te groeten met „Heil Hitier" en een lid van de nationaal-socialistische partij in tegenwoordigheid van andere leden der partij de hand te schudden. (Havas) SLOWAAKSCHE AUTONOMISTENLEIDER ERNSTIG ZIEK. Naar uit Pressburg gemeld wordt, is de ge zondheidstoestand van den Slowaakschen autonomistenleider Pater Hlinka ernstig achteruitgegaan, zoodat men met het oog op zijn hoogen leeftijd ernstige vrees wordt uit gesproken voor zijn leven. Mgr. Hlinka is sinds eenigen tijd lijdende aan een maagziekte, waarbij zich thans een longontsteking gevoegd heeft. Hij heeft onlangs zijn 7östen verjaardag gevierd. Matterhorn eischt slachtoffers. Drie Duitsche toeristen bij het afdalen verongelukt. Drie Duitsche toeristen die den Matterhorn bestegen hadden, zijn Zaterdagmiddag bij het afdalen langs den Hörnligrat omlaagge- stort en omgekomen. in het Zwarte Woud Tsjechisch verkeerstoestel tegen bergwand gevlogen. Zeventien dooden. Zaterdagmorgen is een Tsjecho- SlowaaJcsch verkeerstoestel van den dienst Praag—Straatsburg—Parijs bij Ober kir ch in het Zwarte Woud, op 13 K.M. van Kehl verongelukt. In het toestel bevonden zich zeven tien personen, die allen om het leven zijn gekomen Het vliegtuig was een Savoia-toestel, voor zien van drie motoren van 800 P.K. Toen het boven het Zwarte Woud vloog, kwam het in zeer slecht weer met zeer laaghangende wolken, zoodat het op een hoogte van 600 M. ging vlie gen. Het station Entzheim seinde het toestel te stijgen tot 1000 M.. doch dit bericht kwam al te laat. Met groote kracht was het vliegtuig reeds tegen den top van een berg gevlogen, de z.g.n. Buchwalderhöhe. Men trof het bran dende aan. De stewardess, mej. Krentner, was de eenige die men levend bij het toestel aantrof. Later is zij echter in een ziekenhuis aan haar won den overleden. Onder de slachtoffers bevindt zich de film actrice Grit Haid, zuster van Liana Haid. Om ruim elf uur had de machine Zaterdag morgen te Straatsburg moeten aankomen en toen de tijd verstreek en men niets hoorde, stelde het vliegveld van Entzheim bij Straats burg zich met de Duitsche autoriteiten in ver binding, die onmiddellijk de politie in de om geving van het gebied, waarboven het vlieg tuig zich moest hebben bevonden, waarschuw de. Pas om 12 uur ontdekten gendarmes uit Offenburg te midden van boomen de geheel vernielde machine met de totaal verkoolde lijken. Op korten afstand daarvan lag mej. Krentner, die onmiddellijk naar het zieken huis van Offenburg werd overgebracht. Op haar verzoek werd haar te Weenen wonende moeder telegrafisch medegedeeld, dat zij na genoeg ongedeerd was gebleven De slachtoffers. De lijken werden eveneens naar Offenburg overgebracht, waar tot identificatie werd over gegaan. De omgekomen leden der bemanning zijn volgens de Tel.: de eerste bestuurder K. Brabane, een van de populairste piloten van Cechoslovakije, die reeds meer dan een millioen km. heeft gevlogen, de tweede piloot Kra- hulez en de marconist Soukup. De dertien verongelukte passagiers zijn: D. Bareda. koerier van de Spaansche regeering te Barcelona, die eenige dagen geleden van Parijs naar Praag was gevlogen en thans op de terugreis was. Hij was ongeveer 50 jaar oud getrouwd en vader; H. Frank, operateur van het Fox-filmjour naal met zijn echtgenoote Ruth Frank; D. Lustig, een Cechoslovaak, die tot voor kort in Weenen heeft gewoond en van plan was naar de Vereenigde Staten te emigreeren, daar na den Anschluss zijn vermogen groo- tendeels in beslag was genomen; hij laat een vrouw en een 12-jarig dochtertje achter, die nog te Weenen zouden wonen; F. Heinrich uit Praag; R. Hirsch uit Parijs; Margaretha Than uit Parijs. Zij is de echt genoote van den filmoperateur dr. J. Than en zuster van de bekende filmspeelster Liane Haid. Zelf heeft zij ook successen op het tooneel en het witte doek geboekt onder den naam Grit Haid. Zij was slechts dertig jaar oud. dr. F. Eisner, procuratiehouder van de Paagsche bankiersfirma Selig; Een Amerikaansche. mevr. D. Cohen; Abenes, vermoedelijk eveneens een Ame rikaan; Bernheim, die te Londen zou wonen, en twee personen, wier identiteit nog niet met zeker heid is vastgesteld en die Artzte en Hermann zouden heeten, Prestatie van de Normandie met één uur 25 minuten verbeterd. NEW-YORK, 14 Augustus. Door het record van de Normandie met één uur en 25 minuten te slaan heeft de Queen Mary het blauwe lint van de Nor mandie voor de reis van west naar oost veroverd. De Queen Mary behaalde een gemid delde snelheid van 31.69 knoopen, tegen de Normandie 31.20. Het record van de Normandie, dat de Queen Mary verbeterd heeft be droeg drie dagen, 22 uur en zeven minuten. Nader wordt gemeld: de Queen Mary heeft Zondagavond de haven van Cherbourg aan gedaan en is vervolgens naar Southampton vertrokken. Tijdens de terugreis van New-York heeft de maximum snelheid van de Queen Mary 32.08 knoopen bedragen. Gezagvoerder Irving heeft gedurende de heele reis zijn post niet verlaten. Hij is er zeer verheugd over zelf zijn schip tot dit succes te hebben gebracht en verklaarde dat de reis ondernomen was zonder speciale voorbereidingen. De bemanning van de Condor links en rechts de beide pittten Henke, gezag voerder, en Von Moreau. In het midden de marconist Kober (links) en de mecanicien Dierberg. Berlijn-New York binnen twintig uur. Toestel vloog met gemiddeld 335 K.M. ET Duitsche vliegtuig „Con dor", dat in de afgeloopen week 't traject Berlijn-New- York in 25 uur vloog, heeft ook op de retourvlucht een prachtige prestatie geleverd. Het toestel steeg Zaterdagmiddag 2 uur van het Floyd Bennet vliegveld te New-York op en landde Zondagmor gen pl.m. 10 uur op het Berlijnsche vliegveld Tempelhof. De juiste tijd, waarin de overtocht is volbracht, be draagt 19 uur 55 minuten. Hierbij moet nog in aanmerking worden ge nomen, dat de vliegers een afstand van 6600 k.m. hebben moeten afleg gen, omdat zij iets naar het zuiden hebben moeten afwijken. De „Condor" vloog met een gemid delde snelheid van 335 k.m. Hoewel het regende werden de vlie gers Zondagmorgen bij hun aankomst op Tempelhof door een groote menig te verwelkomd. Hooge officieren van alle wapens waren op het veld aan wezig. De vliegers werden begroet door den staatssecretaris voor de luchtvaart, Milch, namens Goering en door den burgemeester van Ber lijn, Lippert. De volksliederen werden gespeefd. Ook de Amerikaansche ambassadeur, Wilson, was met de militaire atta chés aanwezig. De vier vliegers stap ten uit het vliegtuig of zij een korte reis achter den rug hadden. Milch zeide in zijn toespraak, dat het oor spronkelijk in de bedoeling had gelegen een vlucht om de wereld te maken, doch daar de Amerikaan Hughes dat reeds had vol bracht, wilden de Duitsche vliegers uit een geest van kameraadschap niet hetzelfde be proeven. Milch zeide verder: „De vlucht Ber lijn-New York en terug is eenig in de lucht vaartgeschiedenis. Ge hebt uw zending op de minuut af volbracht". De vliegers reden vervolgens van „Tempel hof" naar het „Haus der Flieger". Door een dichte menigte langs den weg werden zij geestdriftig toegejuicht. Na afloop van de huldiging, waarbij zij werden toegesproken door den voorzitter van de Luchtvaartclub, Von Gronau, hebben zij aan vertegenwoordigers der pers eenige bij zonderheden medegedeeld over de vlucht. Zonder radiopeiling gevlogen. De vliegers verklaarden o.a.: „De door den rijksweerberichtendienst verstrekte gegevens waren zoo goed, dat wij van radio-peiling en andere hulpmiddelen niet dan ter controle ge bruik behoefden te maken. Zoowel de heen als de terugreis verliepen zonder incidenten en de motoren hebben niet de minste moei te gegeven. Er behoefde zelfs geen bougie te worden verwisseld. In verband met de zware belasting hebben wij op de terugreis drie uur lang op 2 kilometer hoogte gevlogen, waarna tot 3 kilometer, later tot 4 kilometer werd ge klommen wegens de gunstiger winden op deze hoogte. Met opzet is de langere zuidelijke rou te gekozen. De 6600 kilometer lange terugtocht werd precies in 19 uur 55 minuten afgelegd en de gemiddelde snelheid heeft daarbij 335 ki lometer per uur bedragen. Wij hebben films over de ontvangst te New York meegebracht". PROGRAMMA Het Britsche passagiersschip Queen Mary, de nieuwe recordhouder voor den overtocht over den Atlantischen Oceaan. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING Dickie keek nieuwsgierig naar Snorretje, die nu bij de deur stond. Wel, Snorretje, wat is er? Wel ,ehja, kijk es, Dickie ,ik geloof toch heusch, dat ik weer eens naar huis moet. Ehoom Mopperniet, ik dank U wel voor de hartelijke ontvangst en voor de limonadeen ik wensch U het beste met Uw hoofdpijn. Oom Mopperniet stond op. Dank je wel, Snorretje. Als je zin hebt, kom je maar gauw weer eens terug Graag, oom Mopperniet. Ehvindt U het goed, als Dickie mij een eindje wegbrengt? Oom keek een beetje argwanend naar de twee vrienden, maar knikte dan toestemmend. Ik vind het wel goed, Dickie, als je maar niet te lang wegblijft! Ik zal er voor zorgen, oom! riep Dickie lachend uit. Als het gaat! voegde hij er zachter aan toe. En hier op het plaatje zien jullie Dickie en Snorretje snel voort- loopen, in de richting van het meer. Als dat maar goed afloopt met die twee! DINSDAG 16 AUGUSTUS 1938. HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uitzending. 6.30—7.00 RVU. 8.— Gramofoonplaten (Om 8.15 Berichten). 10.— Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek 11.15 Orgel en zang. 12.— Het Lyra-trio. (12.15 Berichten). 12.45 Gramofoonplaten. 1.15 Ko- vacs Lajos' orkest. 2.Voordracht. 2.30 Jetty Canto's ensemble, en gramofoonmuziek. 4. Zang en piano. 4.30 Kinderkoorzang. 5. Kinderuurtje. 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Causerie „Onze lage landen bij de zéé'". 7. AVRO-Dansorkest en soliste. 7.40 Orgelspel. 8.Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8.15 Koninklijke Militaire Kapel. 9.15 Radiotooneel 9.45 Framofoonmuziek.. 10.15 De Twillight Serenaders. 11.Berichten A.N.P., hierna gramofoonmuziek. 11.3012.00 Karolyi Ar- pad's ensemble. HILVERSUM II 301.5 M. en 415 M. KRO.-uitzending. 4.00—5.10 HIRO. 8.009.15 Gramofoonplaten (Om 8.15 Be richten). 10.— Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstig halfuurtje. 12.— Berichten. 12.15 De Kro-Melodisten en solist. 1 Gramofoonpla ten. 1.20 KRO-orkest. 2.— Vrouwenuur. 3. Gramofoonmuziek.. (Om ca. 4.Berichten). 4.Gramofoonmuziek. 4.05 Causerie over vi visectie. 4.30 Gramofoonplaten. 4.35 HIRO- nieuws. 4.40 Gramofoonplaten. 4.45 Causerie over Bellamy. 5.10 Viool en piano. 5.25 Gramo foonplaten, 5.45 Felicitatiebezoek. 6.05 Gramo foonplaten. 6.15 Vervolg viool en piano. 6.30 Gramofoonplaten. 7.— Berichten. 7.15 Cause rie: „Vroege kindersterfte". 7.35 Gramofoon muziek. 8.Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8.15 Gevarieerd concert. 10.— Sportreportage 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 We KRO-Boys en solist. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. DROITW1CH, 1500 M. 11.20 BBC-Northern-orkest en solist. 12.20 Populair concert. 12.35 Gramofoonplaten. 1.20 Declamatie. 1.40 Gramofoonplaten. 2.252.45 Vocale duetten en pianosyncopations. 2.50 Gramofoonplaten. 3.05 Het Clifford-kwintet 3.30 Militair orkest. 4.35 Gramofoonplaten 5.20 Zang. 5.40 Isidore Schwiller's sextet. 6.20 Be richten. 6.50 Het BBC-Northern-Ireland-or- kest. 7.40 Eddie Caroll en zijn Band. 8.20 Arae- rikaansch programma. 8.50 Amusements-re portages. 9.50 Gramofoonplaten. 10.Berich ten. 10.25 Muzikale causerie (met gr.pl.) 10.55 Het R. Crean orkest. Berichten. 11.40 Peter Fielding's Band. 11.50—12,20 Dansmuziek (Gr. platen.) RADIO PARIS 1648 M. 8.10, 9.00 en 10.10 Gramofoonplaten. 12.40 Bailly-orkest. 2.35 Gramofoonmuziek. 3.20 Pianoduetten. 5.20 Gramofoonplaten. 6.20 Pianovoordracht. 6.50 Gramofoonplaten. 8.35 Radiotooneel. 10.3511.50 Het Capelle-trio en solist. KEULEN 456 M. 6.50 Gramofoonplaten. 7.30 Trierer Amuse mentsorkest. 8.50 Omorepsextet. 12.20 Om- roepkleinorkest en de Metropol-Vicalisten. 2.30Gramofoonplaten. 4.20 Kurorkest Bad Lippspringe. 5.50 Gramofoonplaten. 6.20 Boe- renkapel en solisten. 8.50 Fritz Weber's orkest* en gramofoonmuziek. 12,203.20 Nachtcon- cert. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 Salonorkest en gramofoonplaten. 1.502.20 en 5.20; 605, 6:50, 7.20 en 8.20 Gramofoonplaten. 9.20 Selectie uit de opera „Lohengrin". 11.0011.20 Gramofoonplaten. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Het Omroep- kleinorkest. 1.502.20 Gramofoonplyaten. 5.20 Ray Ventura en Eloward met hun orkesten. 6.35 en 7.35 Gramofoonplaten. 8.20 „Bonsoir Monsieur Pantalon", opera-comique. 9.20 Symphonieconcert. 11.0011.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.35 Accordeon en piano. 8.50 Het Omroep orkest (Om 9.20 Politiek overzicht). 10.20 Be richten. 10.50 Pianovoordracht. 11.05 Berich ten. 11.20 Het Stuttgarter Omroeporkest en solisten. 12.202.20 Het Rhein-Mainische Lan- des-orkest, het Omroepkleinorkest en solisten (Van 1.1'51.26 Tijdsein),

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 3