De Europeesche zwemkampioenschappen te Londen. Nederland eindigt in het Waterpolo-toarnooi op de derde plaats. GYMNASTIEK. OM DEN DAVIS-CUP. AUTOMOBILISME MA A" N D A G 15 "AUGUSTUS 1938 ZWEMMEN De Deensche dames winnen de estafette 4 x 100 M. Bjoern Borg. Ragnhild Hveger. Bjoern Borg tweevoudig Europeesch kampioen. Ragnhild Hveger kampioen 400 M. borstcrawl. Nederland heeft bij de Europeesche zwemkampioen schappen te Londen waarlijk geen slecht figuur geslagen. Wel iswaar hebben de Nederlandsche meisjes de 4 x 100 M. estafette niet kunnen winnen, maar zij hebben toch uitstekend partij gegeven en een heel wat beteren tijd gemaakt, dan de Engelsche zwemsters. In het waterpolotournooi heeft Ne derland een bijzonder fraai resultaat behaald. Door tegen Frankrijk 22- gelïjk te spelen, eindigden onze land- genooten eervol op de derde plaats. De Zweed Bjoern Borg heeft kans gezien, ook nog een tweeden Euro- peeschen titel te bemachtigen door de 1500 M. borstcrawl te winnen. Estafette 4 x 100 M. dames. De Deensche damesploeg heeft Zaterdag het Europeesche kampioenschap 4 x 100 meter estafette behaald in den tijd van 4 min. 31.6 sec., waarbij Ragnhild Hveger als vierde zwemster met tien meter verschil als eerste aantikte voor Rie van Veen. Zooals te verwachten viel was Denemarken te sterk voor onze meisjes. Slechts drie ploegen kwamen voor dit nummer aan den start, nl. Denemarken, Nederland en Enge land. Voor ons land startte Alie Stijl het eerst en vrij zwak ook. Vooral op de tweede 50 me ter kreeg zij een inzinking, zoodat zij als der de aantikte in 1 min. 11,9 sec. Eva Arndt had inmiddels Denemarken de leiding gegeven met een tijd van 1 min. 8,1 sec. Willy den Ouden ging vervolgens met Gunvor Kraft in het water. Het Rotterdamsche meisje bewees opnieuw nog altijd een kracht van betee- henis te zijn. Zij noteerde 1 min. 9,7 sec. en bezorgde daarmede Holland de tweede plaats voor Engeland. Gunvor Kraft maakte een tijd van 1 min. 7,6 sec., den besten tijd van alle dames in dit nummer. Trude Malcorps heeft schitterend gezwommen. Zij liep zelfs iets uit op Birthe Ove Petersen, 't derde zwem stertje voor Denemarken. De laatste noteerde 1 min. 8,1 sec., het Zwolsche meisje 1 min. 17 sec. De voorsprong, waarmede Ragnhild Hveger het water inging was, zooals te be grijpen viel, voldoende om Denemarken de uiteindelijke zege te bezorgen. Niettemin spande zij zich nog eens extra in en Rie van Veen verloor weer terrein. Met tien meter verschil tikte Ragnhild Hve ger als eerste aan. Haar tijd bedroeg 1 min. 7,8 sec., die van Rie van Veen 1 min. 10.2 sec., Engeland werd derde Het resultaat luidt: L en Europeesch kampioen Denemarken niet Eva Arndt, Gunvor Kraft, Birthe Ove Petersen en Ragnhild Hveger, totaaltijd 4 31.6 sec. 2 Nederland, met Alie Styl, Willy den Ouden. Trude Malcorps en Rie van Veen 4 aiD- 39.5 sec. Elgeland 4 min. 51.4 sec. Het Waterpolotournooi. Op verrassende wijze is België in het wa terpolotournooi door Italië geslagen. Met groot enthousiasme wierp de Ita- liaansche ploeg zich in den strijd en hoewel de Belgen tactisch en technisch beter speel den, slaagden zij er niet in de overwinning te behalen. Met de rust leidde Italië met 20. In de tweede helft scoorde België tegen, zoo dat het einde kwam met 21 voor de Italia nen. Het gevolg is dat Nederland slechts ge lijk behoeft te spelen tegen Frankrijk om op de derde plaats in 't waterpolotournooi beslag te leggen. Nederland—Frankrijk (22) In een zeer spannenden wedstrijd heeft Nederland gedeeltelijk revanche genomen voor de nederlaag, te Bergen op Zoom tegen Frankrijk geleden. Het Nederlandsche Zevental heeft met 22 tegen Frankrijk gelijk gespeeld en daarme de definitief de derde plaats in het water polotournooi bezet, een prachtig resultaat, waarvoor slechts woorden van lof kunnen gelden. In de eerste helft was Nederland iéts ster ker, maar een doelpunt kwam na 3 minuten juist van Fransche zijde. Met groot enthou siasme speelde onze ploeg verder. Eerst ge lukte het Maier te scoren en even later was het Van Aelst. die ons land de leiding gaf. Dank zij het schitterende verdedigen van den Franschen doelman bleef de score tot aan de rust ongewijzigd, hoewel een grooter voorsprong van Holland zeker verdiend zou zijn geweest. Na de pauze werd een oogenschijnlijk goed doelpunt van Van Aelst geannuleerd. Frank rijk scoorde uit een straf worp den gelijkma ker. In het laatste gedeelte van den wed strijd droeg het spel een opwindend karakter. Van Aelst miste twee strafworpen, waardoor enkele prachtige kansen voor ons land ver loren gingen. De Fransche spelers moesten verscheidene malen gewaarschuwd worden. In de laatste minuut viel Holland onstuimig aan, doch tot doelpunten kwam het niet meer. De eindstand van het waterpolotournooi luidt: gesp. gew. gel. verl. pnt. doelp. 1. Hongarije 6 6 0 0 12 35—3 2. Duitschland 6 5 0 1 10 23—8 3. Nederland 6 2 2 2 6 17—22 4. België 6 2 1 3 5 17—9 5. Italië 6 2 1 3 5 11—22 6. Frankrijk 6 1 2 3 4 12—17 7. Engeland 6 0 0 6 0 10—34 De tweede Europeesche titel voor Bjoern Borg. Bjoern Borg heeft Zaterdagavond zijn tweeden Europeeschen titel behaald. De strijd op de 1500 meter borstcrawl ging voor namelijk tusschen hem en den Engelschman Leivers. Eerst op de laatste 50 meter wist Borg de zege definitief te bevestigen. Het resultaat luidt: 1. en Europeesch kampioen: Bjoern Borg (Zweden), 19 min. 55.6, 2. Lei vers (Engeland) 19 min. 57 sec. 3. Arendt (Duitschland) 20 min. 12,6 sec. 4. Grof (Hongarije) 20 min. 16.2 sec., 5. Deane En geland) 20 min. 46 sec. 6. Kuhinka (Hon garije) 21 min. 26,2 seconden. Finale 200 M. schoolslag heeren. De titel op de 200 M. schoolslag voor hee ren werd, zooals wel te verwachten was, on der de beide Duitsehe deelnemers uitgemaakt, Balke en Sietas gaven elkaar veel strijd. Slechts met een uiterste krachtsinspanning wist Balke met nauwelijks waarneembaar verschil als eerste aan te tikken. Vierde werd de Hongaar Angyel, terwijl de Nederlandsche kampioen Smitshuyzen op de vijfde plaats beslag legde. De uitslag luidt: 1. en Europeesch kampioen Balke (Duitsch land) 2 min. 45.8 sec; 2. Sietas (Duitsch land) 2 min. 45.9 sec., 2. Cerer (Zuid-Slavië) 2 min. 47,6 sec.; 4. Angyel (Hongarije) min. 50.6 sec.; 5. Smitshuyzen (Nederland) 2 min. 51,8 sec; 6. Davies (Engeland) 2 min. 53.4 sec. Finale 400 M. horstcrawl dames, Aan het slot van den avond werd de 400 meter borstcrawl voor dames gezwommen. Ragnhild Hveger werd Europeesch kampioene in den schitterenden tijd van 5 min. 9 sec. Rie van Veen eindigde als tweede in 5 min. 27,7 sec. De uitslagen luiden: 400 Meter borstcrawl dames; 1. en Euro- peesch kampioene: Ragnhild Hveger (Dene- marken) 5 min. 9 sec; 2. Rie van Veen 5 min. 27,7 sec., 3. Fernade Caroen (België) 5 min, 33,4 sec.; 4. Arendt (Denemarken) 5 min. 38 sec.; 5. mej. Schramkova (Tsjecho-Slowa- kije) 5 min. 43.4 sec.; 6. Mej. Sheeway (En geland) 6 min. 3 sec. Torenspringen heeren. De uitslag werd: 1. en Europeesch kampioen Weiss (Duitsch land) 124.67 punten; 2. Kitzlg (Duitschland) 121,53 punten; 3. Hidveghi (Hongarije) 107,"" punten; 4. Cozzi (Italië) 105.80 punten; Merchant (Engeland) 105.77 punten; 6. Maatsson (Zweden) 103,79 punten. Europabeker voor Duitschland. Duitschland verdedigde met succes den Europabeker. De eindstand luidt: 1. Duitsch land 145 punten; 2. Hongarije 59 punten; 3 Engeland 44 punten; 4. Nederland 34 pun ten; 5. Zweden 26 punten; 6. Frankrijk 22 punten. Brediusbeker voor Denemarken. Zooals te verwachten was, heeft Neder land den Brediusbeker aan Denemarken moeten afstaan. De eindstand van dit tournooi der deelnemende dames luidt: 1. Denemarken 100 punten, 2. Nederland 60 punten, 3. Engeland 45 punten, 4. Duitsch land 18 punten, 5. Zweden 9 punten, 6. Bel gië 7 punten. Op dezen laatsten avond was de belang stelling in de Wembleypool buitengewoon groot: zeker 10.000 toeschouwers woonden de wedstrijden bij. Nederland wint drielanden- wedstrijd tegen Luxemburg en België. Onder vrij groote belangstelling is Zondag in Luxemburg de jaarlijksche drielandenwed- strijd gehouden tusschen Nederlandsche, Bel gische en Luxemburgsche keurturners. Met een voorsprong van 42 punten op België en 48.20 punten op Luxemburg heeft de Neder landsche keurploeg van het K. N. G. V. dezen wedstrijd gewonnen. Het programma bestond uit vrije oefenin gen, paard, brug,: ringen, hoogrek en paard- springen. Onze landgenooten waren over het algemeen heel wat sterker, dan de vertegen woordigers van de beide andere landen. Alleen België behaalde bij de vrije oefeningen een half puntje meer. Over alle linies verrichtte de Nederlandsche ploeg goed werk. Vooral de oefeningen aan de brug en het hoogrek stonden op een veel hoo- ger peil, dan die der tegenstanders; deze num mers leverden dan ook een voorsprong van 35 Bij de zwemkampioenschappen te Londen be- punten op, welke een hechte basis voor de Australië—Japan (3—2) Het resultaat van het tweede enkelspel van den Davisbekerwedstrijd Japan—Australië luidt: Yamagishi (Japan) sloeg Bromwich (Australië 60, 36, 75, 64. Het dubbelspel in den eindstrijd van de Amerikaansche zone tusschen Australië en Japan is door Australië gewonnen, zoodat dit land thans met 21 de leiding heeft. Brom wich en Quist sloest Nakano en Yamagishi met 62, 64, 63. Uit Montreal: De uitslagen van de beide laatste enkelspelen van den Daviscupwedstrijd Australië-Japan luiden: Quist (Australië) sloeg Yamagishi (Japan) 6—4, 6—4, 2—6, 9—7. Nakano (Japan) sloeg Bromwich (Austra lië) 61, 61, 64, Australië won met 3—2. De interzone-finale zal worden gespeeld tusschen Australië en Duitschland. De win naar van deze ontmoeting komt. dan te gen de Vereenigde Staten uit. haalde de Duitscher Weisz de overwinning in het nummer schoonspringen. In inzet Gerda Daumerlang, een der vrouwelijke deelneem sters aan dit nummer overwinning vormde. Ook bij het paardsprin- gen werden uitstekende Nederlandsche pres taties verricht, zoodat de voorsprong met nog tien punten vergroot kon worden. De Italiaan Valetti heeft de Ronde van Zwitserland gewonnen in 48 uur 12 min. 16 sec. No. 2 was de Luxem burger Mersch, in 48 uur 25 min. 5 sec. De Nederlander Lambrechts was No. 13 in 48 uur 54 min. 40 sec. Caracciola wint met Mercedes Benz. Uit Pescara: De reeks van Duitsehe over winningen in de autoraces van dit seizoen werd Zondag voortgezet. In den wedstrijd om den Acerbo-beker werd Caracciola met Mer cedes Benz eerste. De 406.8 K.M. legde hij af in 3 uur 3 min. 45,6 sec., d.w.z. met een gemiddel de uursnelheid van 134.783 K.M. Slechts vier coureurs eindigden de race; de andere deelnemers moesten door pech, kleine ongemakjes en ongevallen den strijd staken. In de vijfde ronde stond de Mercedes Benz van Lang plotseling in brand. Met groote te genwoordigheid van geest reed Lang den wa gen in een naast den weg gelegen akker. Op het laatste moment kon de coureur zich uit den wagen bevrijden, Een seconde later sloeg een zware vlam uit den motor. Het resultaat luidt: 1. Caracciold met Mercedes Benz 3 uur 3 min. 45,6 sec. gem. uursnelheid 134.783 K.M. 2. Farina met Alfa Romeo, 3 uur 7 min. 11.6 seconde. 3. Belmonde met Alfa Romeo 3 uur 12 min. .6 sec. Bij Japansche Studentenkampioenschappen te Tokio wist Tomikatsu Amano, van de Nippon- Universiteit, het record op de 1500 Meter crawl van Arne Borg te verbeteren en te bren gen op 18 m. 58.8 sec.; een verbetering dus met 8.4 sec. Spelmoment van den honkbalwed strijd E. D. O.R. C. H. Aan slag de R. C. H.-speler Hoogendoorn, daar achter K. Zandstra, de achtervanger en verder de scheidsrechter Parson.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7