HET NIEUWE AVONDBLAD IJMUIDEN net Arnhemsche vergiftigingsgeval. Een gebouw wordt uit den bodem gestampt. De IJmuider Courant „beroeps" elftallen 23e JAARGANG NO. 242 DINSDAC 16 AUGUSTUS'38 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12'/2 ets., per maand 52Vï cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ VOOR COURANTUI'IGAVEN EN ALG DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75 Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs ALLE ADVERTENTIëN. OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN EN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT POSTGIRO 310791 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnës. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet or oog ƒ200.—, belde leden duim r 100.—een lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger ƒ60.—, één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger f 15.één of twee leden anderen vinger f 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. ƒ400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van ?en ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Al te voorbarige conclusiesterwijl de oorzaak nog niet eens was vastgesteld De visch was in prima staat van IJmuiden verzonden. Schuld lag in geen geval in IJmuiden. In de Menno van Coehoornkazerne te Arnhem hebben zich bij tal van manschappen van het 8e en het 19e regiment infanterie ernstige verschijn selen van voedselvergiftiging voorge daan. Een groot aantal manschappen werd ziek na het gebruiken van het middagmaal, dat o.a. bestond uit visch en vleesch. Dus, concludeerde men, was de visch de oorzaak der vergiftiging. En men deed dit, nog voordat wetenschap pelijk was vastgesteld, dat de visch, die de manschappen j.l. Vrijdag genuttigd hadden, in derdaad geïnfecteerd was. En met deze voor barige conclusie heeft men den vischhandel een klap toegebracht, waarvan de pijn onge twijfeld nog langen tijd zal worden nagevoeld. De eerste schade hebben eenige vischbakkers inmiddels reeds geïncas seerd gekregen en wel in den vorm van eenige afbestellingen. Zoo groot was de schrik, veroorzaakt door en kele suggestieve en vreesaanjagende berichten, dat men op eenige plaatsen gebakken visch, voorloopig althans, afgezworen heeft. De schuld lag in geen geval in IJmuiden. Uit het onderzoek, dat wij hebben ingesteld, is ons positief gebleken, dat mocht al de visch de oorzaak der in fectie zijn, de schuld in geen geval in IJmuiden ligt. De visch, die de grondstof vormde van de 800 porties, die door de IJmuidensche firma aan de Menno van Goehoomkazerne te Arnhem was geleverd, was van een uitstekende hoeda nigheid. De visch werd Donderdagmorgen ge kocht. Ze werd direct schoongemaakt en ge bakken in de beste olie. Om elf uur Donder dagmorgen was men met het bakken gereed, 's middags vier uur, toen de visch dus flink afgekoeld was, werd ze ingepakt en een uur later werd ze ter verzending naar het station gebracht. De visch werd verpakt in nieuwe kistjes, in papier en eveneens met een velle tje papier tusschen de lagen. Ook al zou de visch eens van een mindere kwaliteit geweest zijn, dan nog moet vergifti ging onmogelijk worden geacht, wanneer er later niets bijzonders mee gebeurt. Het bakken zelf is een desinfeeteermiddel bij uitnemend heid. want de visch wordt gedurende een vier tal minuten als 't ware gekookt in de olie en aldus blootgesteld aan een temperatuur van omstreeks 130 gr. Celsius, En zoo taai zal er wel geen enkele bacterie zijn om deze behan deling te overleven. Tegelijk mei; de 800 porties voor Arnhem, werd een nog grootere hoeveelheid van de zelfde partij visch gebakken voor andere adressen. Bovendien hebben de vischbakkers zelf van de visch gegeten, niet alleen denzelf den dag. maar ook den volgenden dag. En geen enkele klacht is van andere plaatsen ontvan gen en ook de bakkers hebben geen nadeelige gevolgen ondervonden. Indien de vergiftiging inderdaad door de visch veroorzaakt is, dan ligt het voor de hand, dat de infectie is geschied tusschen den tijd van het uitpakken en dien van de consumptie. Zooiets is meer gebeurd. Men denke maar esns aan de vergiftiging, eenigen tijd geleden veroorzaakt door gestoomde makreel, die be schimmeld was, doordat de winkelier ze te lang had bewaard. Het volgende feit is eveneens bij-zonder ka- 1 ïakteristiek. Een vischbakker alhier, die visch aan een garnizoen had geleverd, kreeg eens een klacht, dat er maden in de door hem ge leverde visch kropen. En wat was het geval? Onze vischbakker was er van overtuigd, goede visch geleverd te hebben. Er moest dus in de plaats van bestemming iets mee zijn geschied. En dat zal ook wel liet geval geweest zijn, want de keuken, waar men de visch had uitgepakt, lag vlak bij den paardenstal en werd dus druk bezocht door vliegen! Voorts mag er hierbij nog wel eens op wor den gewezen, dat er in den Rijksvischafslag te genwoordig een strenge keuring op de visch wordt uitgeoefend, niet alleen door de ervaren Keurmeesters, maar ook door een der deskun dige ambtenaren van den Keuringsdienst van waren te Haarlem. Deze keuring biedt voldoen de waarborg, dat geen ondeugdelijke visch in consumptie wordt gebracht. Wat in Arnhem is gebeurd, mag dus in geen geval gelden als een afschrikwekkend voor beeld. Wel mag het een leering zijn voor lief hebbers van gebakken visch, om vooral wan neer het warm weer is, de visch niet open en bloot te laten staan. Wanneer men de visch bewaart op een koele, vliegenvrije plaats, is het onmogelijk, dat in zulk een korten tijd be derf kan intreden. Naar wij vernemen heeft deze zaak de aan dacht getrokken van de Vischpropaganda- commissie. Men mag verwachten, dat deze er in zal slagen, het juiste licht op dit voor Umui- den zoo onaangename geval te doen schijnen. Het Julianadok lieden naar Danzig. De directie der Amsterdamsche Droogdok Maatschappij deelt ons mede, dat haar dok no. 4, genaamd Julianadok, met een draagver mogen van 16.500 ton, hetwelk aan de „Dant- ziger werft" te Danzig is verkocht, hedenavond om negen uur van de établissementen der Amsterdamsche Droogdok Maatschappij zal vertrekken. Het dok no. 5, genaamd Hendrikdok, met een draagvermogen van 25.000 ton, hetwelk nu bij Nieuwendam ligt, zal met spoed worden gereed gemaakt om naar de plaats van dok 4 te worden gebracht, zoodat dan de groot ste werken aan het etablissement uitgevoerd kunnen worden. H ARIN G VISSCHERIJ IJMUIDEN. Aangevoerd 4125 kisten ver- sche haring. 148 kantjes steurharing; op brengst f 5.70f 4.90 per kantje. Kinheim—O. S. V. (2—1) Kinheim opende het seizoen met een oefen wedstrijd tegen den tweede-klasser O.S.V. Als zoodanig heeft de wedstrijd wel voldaan al was het goed merkbaar dat dit de eerste wedstrijd was, want natuurlijk werden aan beide kanten spelers geprobeerd. Voor de rust wist O.S.V. eenmaal te scoren door haar linksbinnen, waarmede de rust kwam. Na de rust kopte Ellen een voorzet van Raaijmakers in; laatstgenoemde ging er even later alleen van door, passeerde enkeile spelers handig en scoorde daarna fraai, zoo dat Kinheim den wedstrijd met 21 won. D.G.S. PER FIETS NAAR EGMOND. De Oud-Katholieke Jóngeliedenvereeni- ging D.G.S." organiseerde jl. Zondag een fietstocht naar Egmond aan Zee, waaraan verbonden een wandeltocht naar Bergen aan Zee. Onder leiding van kapelaan P. J. Jans, startte men reeds vroeg van de Julianabrug af om na een voorspoedigen tocht te Egmond aan het Oud-Kath. Vereenigingsgebouw aan te komen. Na zich te hebben verfrischt werd de kerk dienst bijgewoond om daarna in het Ver eenigingsgebouw de boterhammen te nutti gen, waarbij leden van de zustervereeniging ..Vroom, Vrij en Blij" zich beijverden met het schenken van koffie enz. De resteerende tijd werd tot aan de wandeling gezellig doorge bracht. Des middags wandelden de „D.G.S.'ers"' ver gezeld van „Vroom, Vrij en Blij'ers" naar Ber gen aan Zee langs het strand om daar eenigen tijd gezellig te vertoeven, wederom werd langs het strand teruggewandeld naar Egmond aan Zee om vermoeid maar voldaan over den ge slaagden fiets- en wandeltocht des avonds weer thuis te komen. ,,DG.S." organiseert Zondag 4 September a,s. een autobustocht naar het verre Dor drecht, waar de kerkdienst, die geleid zal worden door den oud-pastoor van de ge meente te IJmuiden pastoor L. Rinkel, zal worden bijgewoond. Een flink aantal leden heeft zich voor de zen verren tocht reeds opgegeven. Het nieuwe orgel in de Gereformeerde Kerk. Met den bouw begonnen. Met den bouw van het nieuwe orgel in de Geref. Kerk aan den Velser duinweg, is thans een begin gemaakt. Het orgel is afkomstig uit de fabriek van den heer J. Rei!, «orgelbouwer, te Heerde. Het instrument krijgt een front breedte van 5.20 M. en is voorzien van 15 regis ters, 2 klavieren en vrij pedaal. Het orgel dat 1200 pijpen heeft, is elëctrisch-pneumatisch. De speeltafel wordt vóór den kansel geplaatst, dus niet zooals bij het oude orgel waar de tafel bij het orgel was. Met het monteeren van het nieuwe orgel zullen ongeveer drie weken ge moeid zijn. Het oude orgel is geheel gemoderniseerd en geplaatst in de Gereformeerde Kerk te Dalen. Thans 278 werkloozen minder dan verleden jaar. Het aantal werkloozen in deze gemeente bedroeg op 14 Aug. op 13 Aug. 1938: 1937: Bouwvakarbeiders 304 382 VTetaalbewerkers 174 200 Houtbewerkers 26 27 Landarbeiders 30 26 t-Iavenarbeiders 97 107 Visschers 200 213 Kantoorbedienden 23 45 Losse arbeiders 524 589 Overige beroepen 251 279 Mannen boven 18 jaar 1629 1868 Mannen onder 18 jaar 42 60 Vrouwen boven 18 jaar 2 16 Vrouwen onder 18 jaar 7 14 Totale werkloosheid 1680 1958 De bouw van hal D vordert snel. De nieuwe hal, gezien van de Trawlerkade, Het Is inderdaad, alsof hal D, met den bouw waarvan nog slechts korten tijd geleden be gonnen werd, uit den grond wordt gestampt. Want stampen is een der voornaamste bezig heden bij dit werk van beton en ijzer. Er zijn reeds tal van pilaren inelkaar ge stampt en zooals een der hierbij geplaatste foto's duidelijk laat zien, zijn ook al vele steunbalken van het dak gereed gekomen. Enorme hoeveelheden hout zijn er voor het maken der betonconstructie noodig. Bij een doorkijkje overlangs ziet men een wirwar van. palen en latten en voor den leek is het onbe grijpelijk, dat uit deze chaos een gebouw ge boren wordt. Thans is al het houtwerk aan wezig en men kan zich reeds een denkbeeld vormen van den grooten omvang van dit ge bouw dat zooals men weet 136 M. lang wordt. Men is thans eveneens bezig met het weg breken van den buitenmuur van de vischpak- huizen, die in de nieuwe hal worden opgeno men. De afgebroken muren worden in denzelf den stijl opgetrokken als de nieuwe hal, zoo dat ze daarmede één geheel vormen. De vloer zal worden gemaakt van meteoor tegels, welke ook bij de vernieuwing van den vloer van hal C zijn gebezigd. Hal D in wording. Een teleurstelling in vele visschers- gezinnen. Het aantal werkloozen was dus 278 minder dan verleden jaar. Sedert de vorige week daal de het met 9 Wekelijksch loondeel uit Duitschland Zaterdag niet ontvangen. Het was voor een achttal vrouwen van IJmuidensche visschers, die op de Duitsche trawlers varen jl. Zaterdag een groote teleur stelling, toen zij het wekelijksche loondeel van hunne eehtgenooten, dat hun tot nu toe trouw werd toegezonden, niet ontvingen. Dit betreft alleen degenen, die zijn aange steld op trawlers, thuisbehoorende te Altona. Daar zijn 15 man geplaatst, waarvan 8 ge huwden en van dezen heeft geen enkele vrouw iets ontvangen. Omtrent de oorzaak was bij den directeur der Arbeidsbeurs nog niets bekend. De Rijks consulent te Oberhausen heeft echter direct een onderzoek ingesteld. DE OPBRENGST DER DUITSCHE HARING- VISSCHERIJ. De totale opbrengst der Duitsche haringvis- scherij bedroeg dit seizoen tot 4 Augustus jl. 152644 kantjes van 200 reizen tegen 277034 kantjes van 381 reizen in hetzelfde tijdvak van 1937 Er is dus een achterstand van niet minder dan 125000 kantjes, vergeleken bij verleden jaar. LIJST VAN GEVONDEN VOORWERPEN. Gevonden te IJmuiden: Heerenrijwiel kruis je. oorbelletje, heerenpullover, 5 losse patro nen, twee sleutels, bruine schoen, rugzak met flesch, honden, gabardine jas, baal gompapier, manchester vest, kinder-sandaal, damesporte- monnaie (met inhoud), bruine rugzak met kleedingstukken, badpak met handdoek. Gevonden te IJmuiden (O.); visehnetje, zil ver kleurig damespolshorloge, springtouw blauwe ceintuur. Gevonden te Velsen-Noord: kam met zak- spiegeltje, doos inhoudende 7 Philipslampjes, postduif, bril in doos, twee armbanden, witte nullover, herdershond. Gevonden te Velsen: doublé damespolshor loge. rijwielbelastingmerk in étui. DE HARDDRAVERIJ GAAT DOOR. Dank zij de hulp van eenige liefhebbers dei- paardensport in onze gemeente en den steun van de Harddraverij Vereeniging Prins Bern- hard te Beverwijk, is het bestuur der Hard draverij Vereeniging IJmuiden in staat ge steld, de harddraverij op 7 September te doen doorgaan. De draverij begint 's middags half twee. De controle op de baan zal zeer streng worden uitgeoefend, zoodat ieder die zich zonder gel dig plaatsbewijs op de baan bevindt onher roepelijk bekeurd zal worden. De werkloozen hebben op vertoon van stem pelkaart toegang voor 20 cent. Als jury zal fungeeren het bestuur der Harddraverij Vereeniging Prins Bernhard. Olifanten uit circus losgebroken. Consternatie gedurende matinée te Utrecht. De middagvoorstelling die het circus Boug- lione Zondag te Utrecht heeft gegeven, is niet zonder consternatie verloopen, aldus meldt het ,U.D.". De olifanten zijn namelijk na hun optreden in de arena losgebroken waardoor eenige ongerustheid onder het publiek ont stond dat echter dank zij de kalmeerende woorden van een inspecteur van politie niet in een paniek ontaardde. Naar een ooggetuige van dit voorval mede deelde waren de olifanten gedurende hun op treden heel rustig en werden de onderdeelen van het nummer goed afgewerkt. Toen de zeven olifanten weer naar de stallen terug moesten ging de jongste er van door. Dit was het sein voor de andere dikhuiden om ook van richting te veranderen en inplaats van naar de stallen te gaan, zooals de bege leiders dat wilden, verspreidden zij zich over het veld om de circustent, dat door de aan houdende regens in een modderpoel veranderd was. Doordat de jonge olifant zijn eigen weg koos kwamen de anderen in de war, daar nu de volgorde waarin zij optreden en waaraan zij gewend zijn, verbroken was. De olifanten waren dus geenszins „wild" geworden alleen verliep de terugtocht naar de stallen niet zoo als anders en hierdoor raakten zij eenigszins de kluts kwijt. Het publiek, dat de voorstelling volgde, wist in dit stadium van het geheele geval nog niets, maar bemerkte op een sensationeele wijze, dat er iets niet in orde was, toen één van de grootste olifanten den achteringang van het circus binnenstapte en zijn weg direct linksaf dooi" een nauwen gang koos, die liep tusschen den achterwand van het circus en de steun palen van de zitplaatsen. Hij ging dus onder de bovenste zitplaatsen door. organiseert een competitie van De zomer van 1938 bracht de op komst van het „beroeps"-voetbal. Waarmede echter niet bedoeld wordt het voetballen als beroep, maar het voetballen door elftallen, samengesteld uit personeel van bepaalde beroepen en bedrijven. Het is het voetballen van jonge arbeiders, die hun vrijen tijd nuttig en aangenaam wenschen te be steden, de zuiverste sport uit lief hebberij dus. Ons blad heeft eenige dezer clubs, n.l. de Black Boys, Neerlandia, Staatsvisschershaven en Vischhan del, uitgenoodigd tot het spelen van een halve competitie, welke uitnoodiging door alle clubs werd aanvaard. Een fraaie beker is de inzet van dezen strijd en daarom zal zeker met vuur worden gestreden. Voor de drie niet-prijswinnaars stelden wij een medaille beschikbaar als herinnering. Hedenavond 6.45 uur begint de competitie op het terrein van den N. A. S. B. te Driehuis, met den wedstrijd Black BoysNeerlandia. Wie zal den beker winnen? Dit is nog een open vraag, maar vast staat, dat de heeren elkaar niets zullen toegeven en ongetwij feld zal er aardig gevoetbald worden. Toeschouwers zijn van harte welkom. De entrée is vrij. Daar deze ruimte maar klein was, drukte hij tegen verschillende houten binten, waarop de zitplaatsten steunden en hierdoor ontstond beweging in de tribune. De olifant moest zich erg bukken om er door te komen en is eigen lijk meer onder dit gedeelte van de tribune „gekropen". In de Fortgracht. De olifant verliet de tent door den hoofd ingang en inmiddels hadden zijn collega's zich over de aan het terrein grenzende volkstuin tjes en een stuk bouwland verspreid. De tem- ster. die al het mogelijke in het werk gesteld had om de dieren bij elkaar te houden, ver loor toen de eene olifant de tent binnenging de controle over haar dieren geheel. De oli fanten luisterden niet meer naar haar, zij werden „eigenwijs" en het personeel heeft toen gezamelijk de dieren probeeren op te vangen. Op de volkstuintjes en het bouwland werd eenige schade aangericht. De olifanten wilden nog verder gaan, maar het gedeelte fortgracht, dat aan den Ezeldijk grenst en de afsluiting van het terrein vormt, waarop het circus stond, versperde hun den weg. Zij liepen a bout portant in het bekrooste modderwater en dit vormde het einde van hun onverwachte trip. De olifanten konden er weer op „eigen kracht" uitkomen en werden door het personeel van het circus overmand en naar de stallen teruggevoerd. De aange richte schade was gering. Dr. H. Colijn hersteld. De minister van Algemeene Zaken, dr. H. Colijn, heeft gisteren na 'n lichte ongesteld heid zijn werkzaamheden ten departemente hervat. Ernstige aanrijding nabij De Klomp. Maandagochtend omstreeks tien uur is na bij de Klomp een wielrijder door een auto aangereden en levensgevaarlijk gewond. De heer P. Scheulenburg uit Veenendaal wilde nabij De Klomp den Ryksstraatweg per rijwiel oversteken. Uit de richting Ede na derde een auto. De heer Sch. stapte midden op den weg van zijn fiets; dit werd hem nood lottig. Hij werd door den wagen gegrepen en 25 meter meegesleurd. Het slachtoffer werd ernstig gewond. Nadat hem door dokter De Waard de eerste geneeskundige hulp was ver leend is de man met een schedelbreuk in hoogst ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1