HET NIEUWE AVONDBLAD Verbetering van den Toeristensteiger dringend noodzakelijk. 23e JAARGANG No. 243 WOENSDAG 17 AUG. '38 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 1272 ets., per maand 527» cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet ol oog 200.—, Deide leden duim r 100^—een lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60. f"of leJi!5rHK!!SnnH;.SÏÏL }5— één of twee ledeP„Adderen vinger ƒ5—, arm- of beenbreuk ƒ30—, enkelbreuk ƒ15—, polsbreuk 15—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. 480— bh veidrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Mog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Centrum»Spaarzegels voorloopig niet inzenden. Koopers ontvangen waardebonnen voor de vermakelijkheden. De winkeliers-leden van de Buurtvereeniging „IJmuiden-Centrum" hebben er iets op ge vonden, om hun klanten op een gemakkelijke manier te helpen aan toegangsbewijzen voor de verschillende vermakelijkheden, die ge durende de feestweek in oud-IJmuiden gehou den zullen worden. Er is n.i. besloten de uit gifte van de gewone contantzegels gedurende vier weken stop te zetten en daarvoor tijdelijk uit te geven bonnen ter waarde van 2^2 ct. (voor elk bedrag van 50 ets. inkoop), welke bonnen kunnen worden „verzilverd" bij de ver schillende exploitanten. Het bestuur verzoekt in verband hiermede, de gewone contantzegels Centrum-Spaar - zegels) niet in te zenden vóór Maandag 12 September a.s. Degenen, die geen prijs stellen op het ont vangen der „kermiszegels" kunnen de gewone contantzegels vragen. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. Donderdagavond 18 Augustus a.s. geeft de Haarlemsche Orkest Vereeniging een zomer- concert in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem onder leiding van Hugo de Groot. De soliste is Greet Koeman (zang). Het programma is een Fransch Opera-pro gramma dat o.m. bevat: Ambroise Thomas' Ouverture Raymond, aria van Michaëla uit Carmen van George Bizet, Balletmuziek uit Gounod's Faust en een serie Weensche muziek van Franz Schubert, Joseph Gung'l, Johann, Joseph en Eduard Strauss en de Operette ouverture „Die schone Galathea" van Franz von Suppé. EEN SUCCES VOOR J. KRAMER. In het afgeloopen damseizoen is een wed strijd in eindspelen georganiseerd voor alle hoofdklasse-spelers, aangesloten bij- den Ne- derlan:dschen Dambond. Er waren 120 punten te behalen en de D.C.IJ.'er J. Kramer wist den tweeden prijs te veroveren met 106 y2 punt. Een mooi- succes voor onzen plaatsgenoot. Belangrijke aanwinst der Duitsche visschersvloot. De „Gustav Hugo Deiters", thans de grootste trawler van Duitschland, maakte een geslaagden proeftocht. De stoomtrawler „Gustav Hugo Deiters", thans het grootste visschersvaartuig der Duit sche vloot, op de werf Rickmers te Weser- münde gebouwd voor rekening van de reederij Cal Kampf aldaar gebouwd, heeft dezer da gen met goed gevolg zijn opleveringsproef tocht gemaakt. De „Gustav Hugo Deiters" is met een lengte van 59 M„ een breedte van 8.40 M. en een hoogte van 4.95 M. thans het grootste schip van de Duitsche trawlervloot. De bruto-inhoud bedraagt 535 reg. ton (d.i. 90 ton meer dan de Haarlem en de Delft) en het voschruim kan 4200 manden visch bergen. De trawler is ge bouwd in den Maiervorm, de ketels hebben een verwarmend oppervlak van 250 M2. Hij is uitgerust met een triple-expansie stoomma chine met voorverwarming en een turbine op den afgewerkten stoom, met een totale capa- «iteit van 1000 P.K. Bij het manoeuvreeren tijdens den opleve- ringstocht kwam de trawler van „volle kracht vóóruit" in 59 seconden stil te liggen, hetgeen een bijzondere prestatie genoemd mag wor den, in verband met de zwaarte der machine. De trawler zwaaide in 3 1/2 minuut en bereik te op den proeftocht een vaart van 13 tot 131/2 mijl. Men meent, dat de trawler een vaart van 14 mijl zal kunnen behalen. De bijzonder groote bunkerruimte stelt het schip in staat, zelfs de verst verwijderde vang- plaatsen te bevisschen. Er is groote zorg be steed aan de accommodatie der bemanning. Messroom, volkslogies en hutten zijn licht en fi'isch en voor eiken opvarende is een etens kast met ventilatie aanwezig. Verder is er ten- dienste der bemanning een speciale warmwa tervoorziening aan boord, zoodat er onafhan kelijk van de gewone stoomverwarming steeds warm water beschikbaar is. Onder den bak bevindt zich een verwarmbare ruimte voor het drogen van kleedingstukken. Door de groote breedte van het schip was het mogelijk voor den schipper en den marconist een gerieflijker hut te bouwen dan op de andere trawlers. Het logies voor de stokers bevindt zich in het ach terschip, zoodat ze van de vuurplaat in hun met een bad voorzien verblijf kunnen komen, zonder dat ze eerst bij weer en wind over het dek moeten. Verder is de „Gustav Hugo Deiters" uitge rust met de allermodernste nautische- en vei- jtgheidsinrichtingen, waaronder een traanko- kerij, radiotelegrafie en -telefonie, richting- zoeker en echolood. Kan koolvisch tot stokvisch worden verwerkt? En kan schar kunstmatig gedroogd worden? Op deze voor IJmuiden zulke belangrijke vragen geeft een bericht van het Rijks in stituut voor chemisch, microbiologisch en hydrografisch visscherijonderzoek, opgenomen in het jaarverslag over 1937 van de af deeling Visscherijen van het departement van Eco nomische Zaken antwoord. Het onderzoek of koolvisch tot stokvisch verwerkt 'kan worden, aldus het bericht, kan geschieden in een droogtunnel, waarin de lucht kunstmatig bewogen wordt door een ventilator. Het bleek echter, dat het daarbij een vereischte is, dat de temperatuur der lucht niet hooger dan pl.m. 16 gr. C. is. Wordt deze voorwaarde niet vervuld, dan is de groei van de bacteriën in de visch al te snel en wordt het eiwit sterk ontleed, zoodat be derf optreedt. Bij lagere temperatuur schrijdt wel is waar de groei der bacteriën tijdens het drogen waarmede toch steeds eenige weken gemoeid zijn voort, maar de aan tasting van het eiwit is niet zoo hevig. Hier bij zij opgemerkt, dat voor een normaal pro duct deze bacteriëngroei noodzakelijk is en dan ook altijd bij in de vrije natuur gedroog de visch optreedt. Bij droging met labora toriumhulpmiddelen ibijv. boven zwavelzuur in vacuum, wat zeer snel geschiedt, krijgt het product geen stokvischsmaak. De smaak van de tot stokvisch verwerkte koolvisch werd door verschillende waarnemers gunstig beoordeeld maar niet de kleur. De oorzaak was niet ver te zoeken; deze lag niet in de bereidingswijze, maar was het gevolg van den toestand, waarin de visch zich vóór het dragen bevond. Het spierweefsel der aangevoerde „zwarte" koolvisch vertoont vaak met bloed doortrokken gedeelten en wel meer dan de „witte" koolvisch of de kabel jauw. Dit is een welbekend feit. Of dat nu een gevolg is van anatomische of psysiolo- gische bijzonderheden van de „zwarte" kool visch, of van het feit, dat deze goedkoope soort visch aan boord het laatst na de vangst gestript wordt, moet hier voorloopig in het midden gelaten worden, het feit is, dat dit bloed de oorzaak is van de verkleuring van van de daaruit bereide stokvisch, een ver kleuring, welke den handel in dit artiikel reden gaf haar als hier te lande onverkoop baar te betitelen. Het ware te wenschen, dat aan het laten leegbloeden direct na de vangst zoo mogelijk meer aandacht besteed wordt. Theorie en practijk. Op verzoek van een droger van visch te IJmuiden werd nagegaan of met voordeel schar kunstmatig gedroogd zou kunnen wor den, wanneer dit bij ongunstig weder in de vrije lucht te langzaam geschiedt. Uit proef nemingen bleek, dat het kunstmatig drogen van schar zeer goed gaat, maar toen nage gaan werd of de ligging van het terrein van den aanvrager zich daartoe leende en of het economisch verantwoord zou zijn, bleek dat dit niet het geval was. Gedroogde schar is toch een product, dat met uiterst geringe winst verkocht wordt en waarvan het debiet afneemt, zoodat dit geen verhooging der pro ductiekosten kan dragen. Bovendien was de ligging der drogerij zoodanig, dat aansluiting op het electrisch net aanzienlijke kosten met zich mede zou brengen, mede in verband met het feit, dat de hoeveelheid te betrekken stroom relatief gering zou zijn. D.C.IJ.—AMSTERDAMSCH TIENTAL GAAT NIET DOOR. De wedstrijd, dien D.C.IJ. zou spelen tegen het sterkste Amsterdamsche tiental gaat niet door, zulks in verband met de op handen zijnde Jubileumfeesten. De aanvoer der Duitsche trawlers in Juni. Noordelijke visscherij leverde viermaal zooveel op als de Noordzeevisscherij. Gedurende de maand Juni 1938 bedroeg de totale aanvoer der Duitsche trawlers in de havens Wesermünde-Bremershaven, Cuxhaven en Hamburg-Altona 30.754.39 K.G. ter waarde van 2.791.025 M., aangebracht in 316 reizen. Hiervan kwam van de Noordzee 6080762 K.G. ter waarde van 397.944 M. in 103 reizen en van IJsland, Barentszee, Bereneiland Noorsche kust 24673277 K.G. ter waarde van 2393081 M. in 213 reizen. Aangevoerd werd: in Wesermünde-Bremer- haven van de Noordzee 1.342588 K.G. t.w.v 95673 M.; van het Nooden 15.817.818 K.G. t. w. v. 1.547604 M.; in Cuxhaven: van de Noordzee 2987249 K.G. t. w. v, 124321 M.; van het Noorden 5769797 K.G. t. w. v. 534615 M.; in Hamburg-Altona: •van de Noordzee 1750924 K.G. t. w. v. 177949 M.; van het Noorden 3085062 K.G. t. w. v. 310861 M. Uit bovenstaande gegevens blijkt, dat naar de hoeveelheid gerekend, de vischerij in het hooge Noorden viermaal zooveel opleverde als de visscherij op de Noordzee, die thans dooi de trawlharingvisscherij nog veel grooter is dan in den winter of het voorjaar. Wesermünde-Bremerhaven staat met een aanvoer van ruim 17 millioen K.G. ter waar de van ruim 1.6 millioen M. en 163 bin nengekomen trawlers aan de spits van de drie groote Duitsche havens. fen in een bak met sinaasappelen of een tros druiven? Het raadsel was spoedig opgelost. Eenige jongens hadden een „knalbom" gelukkig een vrij onschuldig stukje speelgoed naar den driewieler geworpen en deze „knalbom" was terecht gekomen in de koperen bak van een weegschaal, waar het vrij on schuldige ding met een vervaarlijken knal uit elkaar barstte. Gelukkig zonder schade te hebben veroorzaakt. MAARSCHALK BALBO BIJ HITLER. Tot besluit van zijn verblijf in Duitschland bracht maarschalk Balbo, gouverneur van Libye, een bezoek aan den Duitschen Rijkskanselier in zijn landhuis op den Obersalzberg. Waarom wordt er niet ingegrepen Een Amsterdamsch belang en een nationaal belang. E ENIGEN tijd geleden wezen wij, in ver band met het feit, dat het Zweedsche toeristenschip Kungsholm niet aan den toeristensteiger maar bij de Noor- dersluis werd gemeerd, op de noodzakelijk heid, dat IJmuiden een goede ligplaats kreeg voor dergelijke schepen. Wij dachten daarbij in de eerste plaats aan het belang van oud-IJmuiden met zijn vele winkeliers. Voor hen is het altijd een „hard gelag" steeds zoovele toeristen hun deur voor bij te zien gaan. Vele winkeliers zien hunke rend uit naar een buitenkansje en het zou een buitenkansje geweest zijn, indien de Kungsholm niet bij de Noordersluis, maar aan den toeristensteiger was vastgelegd. Want een toeristenboot aan den toeristensteiger betee- kent vertier in de stad en vertier in de stad beteekent verkoop. Na de Kungsholm kwam de Cuba en na de Cuba zullen er weer andere komen, die ook weer ergens in het buitentoeleidingskanaal of de Noordersluis een ligplaats toegewezen zul len krijgen. Niet alleen een IJmuidensch belang. IETWAT al te kortzichtige menschen heb ben in hun beschouwingen over deze aan gelegenheid steeds maar weer alléén gedacht aan de neringdoenden van IJmuiden. Zeker, het hemd is nader dan de rok, maar toch dient men deze zaak van een breeder stand punt te bezien. Laten we slechts verwijzen naar de klacht die ons werd toegezonden door de Nederland- sche vertegenwoordigster van de Compagnie Générale Transatlantique. Deze reederij is over den gang van zaken lang niet tevreden, hetgeen riiet te verwonderen is want doordat de Cuba ergens in het buitentoeleidingskanaal werd „weggestopt" was zij genoodzaakt de Alkmaar Packet voor een vollen Zaterdag te charteren voor het naar den wal en naar boord brengen van de Fransche toeristen. Dat heeft natuurlijk een handvol geld gekost- en de Compagnie Générale zal zich in het vervolg wel tweemaal bedenken, voordat zij een bezoek aan Amsterdam in haar toeris- tenreizen-programma's opneemt. Want en daar moet men wel aan denken het gold hier een bezoek aan Amsterdam en niet aan IJmuiden en daarom is de kwes tie van den wankelen toeristensteiger niet alleen een IJmuidensche kwestie, maar veel eerder een Amsterdamsche. Het gaat hier om de reputatie van de voorhaven van Amster dam en zoodoende is het evenzeer een Am sterdamsch als een IJmuidensch belang, dat er in IJmuiden een goede aanlegplaats voor toeristenschepen komt. Er zit nog meer aan vast. HOE leeg de toeristensteiger steeds mag zijn, toch zit er meer aan vast dan men wel zou denken. In een onlangs in ons blad opgenomen beschouwing over de toekomst van IJmuiden als visschershaven brachten wij het onderwerp: IJmuiden-marinebasis ter sprake, zulks in verband met het feit, dat Nieuwediep niet meer tegen de gestelde eischen is opge wassen. IJmuiden is bij een eventueele decen tralisatie onzer marine de aangewezen haven om een deel van onze vloot huisvesting te ver- leenen Het zou dat, zonder dat men nieuwe havens behoefde te graven kunnen worden, indien er van de Zuidersluis tot den kop een kade werd gebouwd. Dan zou, zonder dat de weg langs de kade smaller gemaakt werd een breeder vaarwater verkregen kunnen worden. zoodat de scheepvaart door de Zuidersluis (die van een zeer geringe beteekenis is) geen hinder zou ondervinden. En deze ligplaats krijgt in de toekomst een grooter waarde, wanneer eenmaal het Spuikanaal is aange legd en er dus door de Zuidersluis niet meer gespuid behoeft te worden. Wat heeft een marinehaven voor onze de fensie van beteekenis, wanneer hoog water moet worden afgewacht om onzen kruiser in staat te stellen, zee te kiezen of de haven bin- nen te loopen. En waar drie sleepbooten noo- dig zijn om dien kruiser op zijn ligplaats te brengen? Zoo is het in Nieuwediep, maar zoo is het niet in IJmuiden, waar de grootste oorlogs schepen steeds voldoende water vinden voor het in- of uitvaren. Maar waar door kort zichtigheid van een zekere groep de haven- outillage opzettelijk beneden peil wordt ge houden. De Kungsholm en de Cuba hebben ons wat geleerd. Het is een IJmuidensch en een Am sterdamsch belang, dat er maatregelen geno men worden opdat IJmuiden in de toekomst niet door de toeristenschepen voorbij gevaren wordt. Maar het is een nationaal belang, dat onze marine ten allen tijde in IJmuiden voor haar schepen een goede ligplaats kan vinden. S. B. De Trawlerkade krijgt een fraaie verlichting. Natriumlicht van het begin tot het einde. Van de verbeteringen, die den laatsten tijd rondom de Visschershaven zijn aangebracht, is ongetwijfeld de nieuwe verlichting van de Trawlerkade, die spoedig gereed zal ko men, een der belangrijkste. Deze nieuwe verlichting bestaat uit hooge, ongeveer 10 M. van den wal geplaatste licht masten met zoowel naar den waterkant als naar den straatkant schijnende groote na- triumlampen. De kleine lantarens van de straatverlichting zullen verdwijnen, omdat ze overbodig zijn en de groote lantaarnpalen langs de haven, die nu kunnen vervallen, worden verlengd en zullen in het verlengde van de nieuwe lichtmasten komen naar de richting van de zee, zoodat de geheele zuidkant van de ha ven verlicht wordt. Men heeft eenigen tijd op den kabel moeten wachten, maar verwacht mag worden, dat de nieuwe installatie thans spoedig gereed is. Weer een „explosie" in de Kennemerlaan. Het was maar een knalbom, maar toch schrok men wel even Dinsdagmiddag 12 uur werden vele bewo ners van de Kennemerlaan en de Snellius- straat opgeschrikt door een feilen knal Wat wat dat nu weer? De ontploffing van de Julianabrug ligt bij allen, die van deze ontploffing oorgetuige waren nog versch in het geheugen en men vreesde al weer een nieuw onheil. De knal- goot van de Julianabrug is echter nog open, dus iets anders moest de oorzaak zijn. Alles liep naar de Snelliusstraat; daar moest het onheil dus zijn geschied. En zoo was het ook. Het middelpunt der belangstelling was een driewieler met fruit. Maar wat kan er nu plof- VELSEN Het regeeringsjuhilenm. Programma op 6 September. Wij zijn thans in de gelegenheid, nadere mededeelingen te verstrekken betreffende de feestelijkheden, georagniseerd door het Cen trale Feestcomité. Des morgens 10 uur komen pl.m. 2000 kind-eren van alle scholen in de gemeente sa men in Velserbeek op een terrein nabij óe Lindenlaan. Onder leiding van den heer S. Wiersma en met medewerking van de harmo niekapel „De Eendracht", vindt voor het Ge meentebestuur een aubade plaats en worden de volgende liederen gezongen: 1. Wilhelmus, coupletten 1 en 6. 2. Alle man van Neerland's stam, cou pletten 1, 2 en 3. 3. Kroningslied, couplet 1, benevens 2 cou pletten, gedicht door mej. H. de Graaf f, hoofd der Insingerbewaarschool te IJmuiden. 4. Holland's vlag, coupletten 1, 2 en 3. 5. Wilt heden nu treden, coupletten 1, 2 en 3. Het Gemeentebestuur heeft toegezegd, alle deelnemende kinderen te zullen tracteeren. Tegelijk met de schoolkinderen zullen ver schillende jeugdorganisaties samenkomen en zal de Burgemeester na afloop van de aubade de gemeentevlag overreiken aan de deputatie van zes leden, gekozen uit deze organisaties, teneinde de vlag te brengen naar Amsterdam om de gemeente Velsen te doen vertegenwoor digen bij de jeugdhulde aan H.M. te Ko ningin. In den middag vindt de groote optocht der sportvereenigingen plaats. Ruim 20 vereenigingen uit alle deelen der gemeente hebben hun medewerking toege zegd en het belooft inderdaad een fraai schouwspel te worden. De optocht zal be staan uit pl.m. 1200 deelnemers, terwijl 9 ver sierde wagens zullen meerijden. De opstelling vindt overal plaats om 3 uur: voor IJmuiden aan de Burg. Rambonnetlaanvoor Santpoort aan den Terrasweg en voor Velsen-Noord aan de Duinvlietstraat. Van deze plaatsen af be geven zich de deelnemers in optocht naar den zuidelijken rand van het park Velserbeek en wordt de groote stoet geleid langs den Drie- huizerkerkweg over het Kerkplein tot voor het gemeentehuis, waar inmiddels de Burgemees ter met de plaatselijke autoriteiten staan op gesteld om de huldebetooging in ontvangst te nemen. Daarna gaat het verder langs den Stationsweg naar een der lanen achter Velser beek, waar de stoet, na het spelen van het Wilhelmus, door den Burgemeester ge- inspecteerd wordt. Vervolgens gaan de deel nemers weder in optocht terug naar de start plaatsen. De subcommissie voor het verzorgen van dezen optocht wekt de nog niet medewerkende vereenigingen nogmaals op, toch niet achter te blijven en zich alsnog aan te melden bij den voorzitter en algemeen leider P. Dijkstra, J. P. Coenstraat 143, IJmuiden. Jeugdhulde op 6 September. Ook Velsen zendt een deputatie. Zooals in de dagbladen reeds bekend ge maakt is. zal op 6 September a.s. de Neder- landsche Jeugd een Jeugdhulde aan H.M. de Koningin brengen. Tal van landelijke jongeren-organisaties hebben bereids hare medewerking toegezegd. Voor zoover mogelijk zullen alle gemeenten vertegenwoordigd zijn. Voor Velsen zal de deputatie ten hoogste 6 leden tellen, ivaar- onder tenminste 1 vrouwelijk lid. Ter aanwijzing van de deelnemers daaraan worden de besturen der plaatselijke afdeelin- gen van bovenbedoelde organisaties uitgenoo- digd een afgevaardigde aan te wijzen naar een bijeenkomst, te houden in het Raadhuis van Velsen op Vrijdag 19 Augustus a.s. te 7 uur n.m. TIJDELIJKE AFSLUITING VAN EEN WEG. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de Hagelin- gerweg te Santpoort van den Driehuizerkerk- weg, bij de halte Driehuis-Wester veld, tot den Biezenweg, van Woensdag, 17 Augustus ai,, af tot nader order voor het doorgaand verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. BEROEP TEGEN HET WEIGEREN VAN EEN VERLOF A. Ingevolge de regelen, bedoeld in artikel 4 d»r Instructie voor Gedeputeerde Staten, is bepaald, dat de openbare vergadering van Ge deputeerde Staten ter mondelinge behande ling van het beroepschrift van H. Sint tegen het besluit van Burgemeester en Wethouders dd. 17 Mei 1938, strekkende tot weigering van een verlof A voor het perceel Zeeweg 4 te IJmuiden, zal plaats hebben op Woensdag 14 September 1938, des namiddags te 2 uren, in het gebouw der Provinciale Griffie, Dreef 3 te Haarlem. Deze afkondiging geschiedt door plaatsing in het gemeenteblad, ingevolge beschikking van Gedeputeerde Staten, krachtens het 4e lid van artikel 2 der bovengenoemde regelen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1