HET NIEUWE AVONDBLAD 23e JAARGANG No. 244 DONDERDAG 18 AUG. 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTENper week 12V* ets., per maand 52l/z cents, per kwartaal 1.55. Geen Incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, TeL 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels T 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791 Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, belde leden duim 1100.—, één lid duim 50.— alle leden wijsvinger 60 één of twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk f 15.—Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz! 480.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN De feesten van „IJmuiden's Bloei" en „Wilhelmina". De door de V.V.V. „IJmuidens Bloei" in sa menwerking met de Oranjevereeniging „Wil helmina" te organiseeren feesten ter gelegen heid van het 40-jarige Regeeringsjubileum van Hr. Ms. de Koningin zijn thans door de daarvoor ingestelde commissie als volgt vast gesteld, onder voorbehoud van de goedkeuring en toestemming van de betrokken instanties en van eventueele wijzigingen: Maandag 5 September: Kinderfeesten op het Stormvogelsterrein. De kleintjes zullen met muziek naar het ter rein worden gebracht. Dinsdag 6 September: 0,p dezen nationalen feestdag vuurwerk aan de Rambonnetlaan. Woensdag 7 September: Volksfeesten voor groote jongens en meisjes aan de Rambonnetlaan. Donderdag 8 September: Waarschijnlijk des middags roeiwedstrijden in het Buitenkanaal. Vrijdag 9 September: Gedurende nader vast te stellen uren gra tis toegang voor kinderen op de vermakelijk heden op het Willemsplein. In den vooravond marschwedstrijd in oud- IJmiuiden. Zaterdag 10 September: Sprintwedstrijden voor wielrenners nabij het Sluïsplein. Voor elk der onderdeelen is een deskundige commissie samengesteld. Tevens werd door de Commissie besloten voor de mooiste straatver siering een prijs van f 10 en voor de mooist versierde gevels een len prijs van f 7.50 en een tweeden prijs van f 5 beschikbaar te stel len bij voldoende deelneming. Den buurtvereenigingen en particulieren die willen mededingen wordt verzocht zich vóór 1 September a.s. te willen melden aan het Bu reau Vreemdelingenverkeer, Willemsplein hoek van de Pollstraat. Het Bureau is op iede- ren werkdag geopend van 1012 uur en van 2—4 uur. Door de V.V.V. „IJmuidens loei" zullen ge durende de feestweek vermakelijkheden op het Willemsplein en „de Veertig" worden ge organiseerd, welke terreinen zijn verpacht aan den heer H. van Eijfc, exploitant te Nieuw- veen. Het programma van de Volksfeesten. Hieronder volgt het programma van de volksfeesten voor de groote jongens en meis jes, die op Woensdag 1 September zullen wor den gehouden op het terrein aan de Rambon netlaan. Het terrein zal feestelijk met vlag gen worden versierd. Begonnen wordt des middags 2 uur. Mastkliminen voor jongens van 1520 jaar. 10 prijzen nl. f 7.50, f 5, f 4, f 3, f 2, f 1.50 en vier van f 1. Zakloopen voor jongens en meisjes van 812 jaar, 12 prijzen nl. 2 van f 1.50, vier van f 1 en 6 van f 0.50. Kussens-slaan voor jongens van 1520 jaar, 5 prijzen: nl. f 6, f 4, f 3, f 2 en f 1.50. Hardloopen hindernissen voor jongens en meisjes van 812 jaar. 8 prijzen nl. 2 van f 1.50, 2 van f 1, en-vier van f 0.50. Tonnetjessteken voor jongens en meisjes van 10—14 jaar. 12 prijzen: 2 van f 4, f 2 van f 2.50, 2 van f 1.50 en 6 van f 1. De deelnemers (sters) kunnen zich tot Za terdag 3 September a.s. opgeven bij: Loendersloots Warenhuis, Kennemerlaan. Firma P. Botsman, Oranjestraat. Na dien datum worden geen opgaven meer aangenomen. De prijzen worden in waardebonnen ver strekt en kunnen vóór een bepaalden datum in de gemeente Velsen tegen goederen inge wisseld worden. Deelnemers (sters) wordt verzocht, uiterlijk half twee in het eerste gedeelte van de Ken nemerlaan aanwezig te zijn voor de indeeling. Met muziek voorop wordt dan naar het terrein gemarcheerd. DE VOETBALLENDE AMBTENAREN OP TOURNéE. De ambtenaren van het Staatsvisschersha- venbedrijf die een goed seizoen achter den rug hebben en daarom als een der beste „beroeps- elftallen" hebben gespeeld, zijn ook buiten onze plaats geen onbekenden gebleven. Thans zijn zij door de Amsterdamsche vischhande- laren uitgenoodigd óm aldaar a.s. Donderdag avond te kampen. Het elftal van het Staats- visschershavenbedrijf komt versterkt met en kele bekende spelers uit, omdat de Amsterdam mers ook over eenige bekende Amsterdamsche eerste klasse-spelers beschikken. Voor de sup porters kan het de moeite waard wezen om van een aardigen kamp getuige te zijn. Voor den winnaar is een medaille uitgeloofd. markt voor versche haring nog LUSTELOOS Ook deze week was de markt voor versche haring nog lusteloos. Groote partijen haring- werden tot uiterst lage prijzen, zelfs tot f 0.50 per kist verkocht, een prijs die zelfs voor trawlerharing als een minimum moet worden beschouwd. Dinsdag was de toestand niet veel beter, on danks dat er slechts één trawler n.l. de Erin binnen was. Vergeleken bij verleden jaar is het met de versche haring wel heel slecht gesteld en wan neer de toestand niet spoedig verbetert loopt de teelt 1938 op een mislukking uit, zoowel voor de reeders als voor den handel. Vast staat, dat de reederijen op hun haringschepen tot nu toe groote verliezen hebben geleden. De boksmatch Schmeliiig—Louis. Van morgenavond af In Thalia. De boksmatch Schmeling—Louis behoort wederom tot het verleden. Men kent het ver loop van dezen, door twee grootmeesters op pugilistengebied uitgevochten strijd reeds door courantenverslagen en radioreportages, doch thans introduceert de Universal-film ten on zent de circa vijftien minuten durende, door schitterend camerawerk uitblinkende film, welke eerst in normaal tempo de snelle en overtuigende overwinning van den „Brown Bomber" Joe Louis demonstreert, om daarna nogmaals met behulp van het langzaam wer kend apparaat de finesses van den enervee renden kamp, het toebrengen van en reacties op de ontzettende stooten, scherp en onloo chenbaar weer te geven. Men ziet, nadat de beide kampioenen aan de tachtigduizend aanwezigen in het Yankee Stadion te New York zijn voorgesteld, scheids rechter Donovan den ring betreden, die, na enkele instructies te hebben gegeven, terstond laat beginnen. Na eenig „polsen" is het initia tief geheel aan Louis, die een serie korte, hevige stooten in een lijf aan lijf gevecht plaatst. Het is in deze periode, dat Schmeling een stoot moet hebben geïncasseerd, welke hem nagenoeg weerloos maakte. Langzaam maar zeker wordt hij in de touwen gedreven en duidelijk constateert men, dat Louis zijn doodelijke swings plaatst zonder zelfs op Schmeling's dekking te stuiten. Als de Duit- sche kampioen eendelijk uit de touwen vrij komt, is het wederom Louis, die een oerharde rechtsehe plaatst. Schmeling gaat down, her stelt zich, om onmiddellijk daama ten tweeden male gevloerd te worden. Zich moeizaam op richtend, ontvangt hij dan den derden en be- slissenden stoot, waarna, voordat hij is uitge teld, de handdoek van zijn helpers in den ring dwarrelt. Een strompelende Schmeling wordt door zijn getrouwen weggevoerd. Een suf- kijkende Louis, die waarschijnlijk amper be seft dat hij reeds de zege heeft bevochten, brengt den overwinnaarsgroet. In deze twee minuten en vier seconden werd de carrière van een bokser afgebroken en de hegemonie van een tweeden bejubeld. Joe Louis, de afgod van Harlem, had ge zegevierd. Deze actualitiet wondt van morgenavond af in Thalia vertoond: Y. S. Y. lieeft weer een club orgaan. Een goed verzorgd blaadje. Wij ontvingen een exemplaar van „V.S.V. Cluborgaan Velseroorder Sportvereeniging" het nieuwe clubblaadje van de rood-witten. In een voorwoord wijst de secretaris, de heer Jac. Scheeres er op, dat zes jaar geleden de uitgave van het clubblad gestaakt moest wor den. „Er waren vele en verschillende omstan digheden, die toen ons scheepje deden stran den. Thans wordt wederom in die dringende behoefte voorzien en gelukkig geschiedt de uitgave nu in een vorm welke een langdurig, ononderbroken bestaan mogelijk maakt" aldus de heer Scheeres in zijn „openingswoord". De voorzitter dokter A. J. van Leusen schrijft over de op handen zijnde competitie en wekt zijn jongens op, te toonen dat zij goede sports men zijn, die bereid zijn de leiding te volgen, ook als zij zelf een wat afwijkende meening hebben. Er zijn kampioens- en promotiekansen, schrijft de voorzitter. Een geestig verslagje van den in Oud Karspel bij tropische hitte gespeelden wedstrijd tegen K.F.C. zal zeker met graagte gelezen worden. Evenzoo de „brievenbus" van den secretaris. Het is een goed verzorgd blaadje, dat zeker veel zal kunnen bijdragen tot versterking van den inwendigen V.S.V.-mensch. Het verschijnt om de 14 dagen. Men neemt dus niet teveel hooi op z'n vork. DE OPBRENGST VAN DE HARING- VISSCHERIJ IN 1937. Noor Nederlandsche visschersvaartuigen werd in 1937 in ons land aangevoerd 87.3 mil- 1 lioen kg. pekelharing ter waarde van f 7.5 millioen te£en 71.2 millioen kg. en f 6.9 mil lioen in 1936. De aanvoer van versche haring bedroeg in 1937: 30.1 millioen kg. t.w.v. f 1.68 millioen tegen 26 millioen kg. t.w.v. f 1.25 mil lioen in 1936. Schepen opgehouden door den storm. Industrie van vischconserven lieeft geen levensvatbaarheid. De R. van Hasselt kon niet naar zee. Ondanks dat het nog „hartje zomer" is giert er een flinke storm door de straten en loopen er flinke golven over >de pieren, zoodat de zee een herfstachtigen aanblik biedt. De scheepvaart ondervindt in de eerste plaats de gevolgen van dezen nieuwen zomer storm. Eenige kleine motorschepen moesten blijven liggen en het m.s. Europa, dat reeds vertrokken was, keerde uit zee terug. Ook de Maxim Gorki, die hout heeft gelost bij de pa pierfabriek en eenige andere grootere schepen zijn niet vertrokken. De R. van Hasselt van den dienst Amster dam—Noordzee heeft haar einddoel niet be reikt. Toen het stoomschip in de buitenhaven was aangekomen zag de kapitein de schui mende golven op zee, wat hem wijselijk deed besluiten, zich maar niet aan het programma te houden, doch terug te keeren. De passa giers. misten nu wel het zeereisje, maar daar stond als tegenwicht tegenover, dat ze van een zekere zeeziekte bespaard bleven. En dat is heel wat waard. Onze vischuitvoer Pekelharing en steurharing speelden een groote rol. De uitvoer uit Nederland van alle soorten zee- en riviervisch bedroeg in 1937: 167.092.000 K.G. ter waarde van 15.801.700 tegen 131.255.000 K.G. t.w.v. 12.095.100 in 1936. Uitgevoerd werd in 1937: 80.366.000 K.G. pekelharing en steurharing (v.j. 63.003.000 K.G.) ter waarde van 6.868.800 (v.j. 5.339.200) en 8.718.000 K.G. (v.j. 7.608.000 K.G.) versche zeevisch ter waarde van 2.452.000 (V.j. 2.059.600). Uitgevoerd werd: naar Duitschland 12.687.000 K.G. (7.613.000 K.G.) pekel- en steurharing t.w.v. 1.493.500 891.000) en 843.000 K.G. (524.000 K.G.) versche zeevisch (uitgezonderd haring), naar België 20.967.000 K.G. (19.859.000 K.G.) pekel en steurharing t.w.v. 1.430.500 1.389.300) en 2.155.000 K.G. (2.127.000 K.G.) versche zeevisch t.w.v. 335.300 268.300), naar Groot-Brittannië 1.224.000 K.G. (9000 K.G.) pekel- en steurharing t.w.v. 72.500 1.000) en 1.713.000 K.G. (991.000 K.G.) versche zee visch t.w.v. 549.800 230.200), naar Frank rijk 2.057.000 K.G. (1.902.000 K.G.) pekel- en steurharing t.w.v. 175.900 184.000) en S.143.0000 K.G. (3.262.000 K.G.) versche visch t.w.v. 1.092.000 1.115.100) en naar de Ver- eenigde Staten 6.805.000 K.G. (7.530.000 K.G.) pekel- en steurharing t.w.v. 655.100 853.300) en 13.000 K.G. (11.000 K.G.) ver sche zeevisch t.w.v. 9700 7000). Van alle buitenlandsche afnemers stond België aan het hoofd met 55.534.000 K.G. (50.416.000 K.G.) t.w.v. 3.811.800 3.262.600). Conclusie van de Commissie inzake visch- conserveering. Wij lezen het volgende in het verslag over de Visscherijen gedurende het jaar 1937. Blijkens het door de commissie inzake visch- conserveering uitgebrachte rapport heeft een industrie van steriele vischconserven in Nederland geen levensvatbaarheid omdat: 1. de meeste vischsoorten ongeschikt zijn voor verwerking tot steriele conserven; 2. de aanvoer van visch te onregelmatig ge schiedt, hetgeen van ongunstigen invloed is op de productiekosten; 3. de vischprijzen in het algemeen te hoog zijn dan dat een loonende productie van ste riele vischconserven in Nederland mogelijk zou zijn, mede gelet op de concurrentie, welke een industrie van steriele vischconserven in het buitenland zou ondervinden. Ook in het buitenland bestaat slechts een beperkt aantal fabrieken van steriele visch conserven. Het afkoelen en bevriezen van visch biedt naar de meening der commissie eveneens geen voldoende mogelijkheden om een regelmati ger prijsverloop te bewerkstelligen, daar de visch gewoonlijk eerst eenige dagen aan boord van de trawlers moet worden bewaard, vóór zij aan den wal kan worden afgekoeld of be vroren. De kwaliteit van de aldus afgekoelde of bevroren visch is minder dan die van de gewone versche zeevisch. Bovendien geeft de consument de voorkeur aan het versche pro duct boven het afgekoelde of bevrorene. De van oudsher bestaande methoden van verduurzaming als zouten, rooken, drogen en- dergelijke waarvan de practische bruikbaar heid in de practijk is bewezen, worden naar oordeel der commissie hier te lande vol doende toegepast. In verband met deze conclusies is het on waarschijnlijk, dat langs den weg van het conserveeren van visch een regelmatiger prijs verloop zal kunnen worden verkrggen. SCHEEPVAART In charter. Het stoomschip Tjikandi van de Java-Chi- na-Japan Lijn, dat de vorige week in ballast naar Amsterdam passeerde, heeft aldaar ge dokt en is nu in charter van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" met een lading stukgoederen naar Batavia vertrokken. V. Z. V. 3 kampioen. Kordate Amsterdammer was hem te slim af. .Goeden morgen mevrouw, ik ben de nieuwe opzichter en ik kom de huur halen". Met deze woorden begon het gesprek tusschen een net- uitziend persoon en een bewoonster in de Saf fierstraat te Amsterdam, nadat eerstgenoem de had aangebeld en de bewoonster de voor deur had geopend. Maar de bewoonster vertrouwde den nieuwen opzichter niet. .Alles goed en wel", zeide zij tegen den nieuwen opzichter in spe, „maar laat mij nu eerst eens zien, dat u gewettigd bent de huur op te halen". De man glimlachte een beetje om zooveel wantrouwen. Maar omdat hij in gebreke bleef zich te legitimeeren, kreeg hij het geld niet. De deur klapte weer dicht en de man wan delde verder. De bewoonster wilde wel eens meer van het zaakje weten en dus belde ze de politie op. Er kwamen eenige agenten en in gezelschap van de bewoonster gingen zij den nieuwen opzichter zoeken. Hij zou zich nog wel in de buurt bevinden. Zijn baas had in de omge ving immers nog meer huizen. Eenige straten verder kwamen zij hem tegen. De agenten spraken den man aan. Toen bleek al heel spoedig dat hij geen op zichter was, maar een straatmuzikant, die zich voor huurophaler had uitgemaakt om op deze wijze zijn inkomsten te vermeerderen. Dank zij het wantrouwen en het doortas tende optreden van de bewoonster ging deze vlieger niet op. Wegens poging tot oplichting is de 48- jarige man in het bureau Pieter Aertzstraat te Amsterdam opgesloten. K. Z. I—V .Z. V. III (1—3) Direct ontspon zich een vlug spel. De Wij- kers waren het eerst bij den bal en zetten een aanval op, die echter hij de V. Z. V.-achter- hoed strandde. Dan valt V. Z. V. aan en we noteeren twee harde schoten van Oudhuizen, die maar juist naast gaan. Even later schiet Geels weer tegen de lat, maar dan doet Oud huizen het heter en met een hard schot in den bovenhoek opent hij de scoore (01). Dan is het de beurt van K. Z. en Wevers moet handelend optreden, wat hij op uitmuntende wijze doet. Weer komt K. Z. terug en We vers redt prachtig ten koste van een corner. Even krijgt V.Z.V. nog een kans, doch door onbesuisd „backhand" schieten gaat de bal meters naast. Hierna is het rusten. Na de rust komen de V. Z. V.'ers direct naar voren Gottmer plaatst den bal naar Oud huizen, deze speelt tactisch terug naar den vrijgezwommen Gottmer die snel opzwemt. Op het juiste oogenblik plaatst deze den bal naar Duinker, die geen fout maakt. (0—2) Dan is het de beurt van K. Z. Adrichem zwemt van uit de achterhoede naar voren en daar de V.Z.V.'ers verzaken om over te nemen heeft deze geen moeite (12). Het was on- aertusschen tamelijk donker geworden. Gott mer, die een zeer goeden wedstrijd speelde maakt zich handig vrij en onderneemt een rush, welke hij besluit met een goed schot (13). Met dezen stand komt ook het einde van dezen spannenden kamp. Wij feiiciteeren van deze plaats het kranige zevental met het behaalde kampioenschap. De opstelling was: Wevers. J. v. d. Zee, G. Moeken, Gottmer, Duinker, Geels, Oudhuizen. Straatmuzikant trachtte de huur op te halen. EXAMENS. Engelsch L. O. Geslaagd voor het examen acte Engelsch L. O. de heer T. J. Termeer, Haarlem. Fransch L. O. Geslaagd voor acte examen Fransch L.O. mej. K. E. v. d. Velden. Santpoort. Bij de op 22 Juni, 13 en 16 Juli resp. te Utrecht. Amsterdam en Den Haag gehouden examens der Federatie voor Stenografie „Groote" slaagden de volgende candidaten: Machineschrijven: mej. F. Drijver. Stenografie Nederlandsch 130: de dames: S. A. Koebrugge. H. T. Ott. M. C. P. Vellekoop, H. M. Castelein. M. B. Bouckaert, T. A. v. d. Hoeff, E. G. v. Walen, J. J. P. Smits, A. J. Veltkamp, en F. Drijver en de heeren R. Bal der en B. Lammers. Bij de in Juni ji. gehouden examens der „Vereeniging van Leeraren" slaagden voor Handelscorrespondentie Duitsch de heer A M. Bos. voor Boekhouden en Handelsrekenen de heer J. Th. Snellens. Bij de in Juni jl. gehouden examens van ,L. I. T. E. H." slaagde voor Handelscorres pondentie Duitsch mej. A. Nauta. Bij de in Juni jl. gehouden examens van „Mercurius" slaagden voor Handelscorrespon dentie Duitsch mej. M. Bossen en de heer P. A. Bos, voor Handelscorrespondentie Engelsch mej. A. Suerink. (Allen leerlingen van het Handelsinstituut „Baltussen", Jansweg, alhier). Handenarbeid. Haarlem, 15 en 16 Augustus. Geëxami neerd 8 vrl. en 1 mnl. candidaat Geslaagd de dames: L. Broekhuysen, Am sterdam, D. Capel idem, A. M. Coene idem, C. M. Ernsting, Beemster, W. de Jager, Amers foort, J. H. J. Kroes, Amsterdam, J. v. d. Veen, Utrecht; de heer E. Beertema .Amster dam. Deze examens z-ijn thans geëindigd. In totaal zijn geëxamineerd 39 mnl. en 89 vrl. candidaten. Geslaagd zijn 27 mnl. en 74 vrl. candida ten. GENERAAL VUILLEMIN IN BERLIJN. De opperbevelhebber der Fransche luchtstrijdkrachten, generaal Vuillemin, brengt op het oogenblik een bezoek aan de Duitsche hoofdstad. Met generaal Mileh inspecteert hij de eere-compagnie die op het militaire vliegveld Staaken opgesteld stond. HONKBAL. Nederland—België. A.s. Zondag in het Noordelijk Sportpark. Zondag a.s. neeft de ontmoeting tusschen de vertegenwoordigende negentallen van Neder land en België plaats. Deze wedstrijd wordt gespeeld op het terrein van E. D. O. en begint te half drie. Zooals men zich herinneren zal werd de wedstrijd te Antwerpen op 31 Juli j.l. door Ne derland na spannenden strijd met 65 ge wonnen, nadat België ook eenige keeren had voorgestaan. De Nederlandsche negentalcommissie heeft in de samenstelling van het team geen enkele wijziging aangebracht, zoodat dit weer zal bestaan uit De Mon (Haarlem), werper; Baas (H.H.C.), vanger; Van Heeswijk (Blauw Wit), eerste honk Schijvenaar (E. D. O.), tweede honk Wilders (Blauw Wit), korte stop; Van der Schalie (E.D.O.), derde honk; Hunik (Haar lem), links velder; Hartog (H.H.C.), midden velder en Van der Putten (E.D.O.) rechts velder. Reserves: J. Blomvliet (Ajax), W. Beumer (Ajax) en Boscher (Blauw Wit). Het Belgische elftal is op dit oogenblik nog niet bekend. Naar we vernemen zal daar de verandering tot slechts een enkele plaats beperkt blijven,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1