HET NIEUWE AVONDBLAD Het Lot van Schuschni, ■gg- De weg naar het hart van den vreemdeling. 23e iaARGANG NO. 249 WOENSDAC 24 AUG. 1938 UMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12«/2 ets., per maand 52l/s cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. toor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOÜRENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM AD VERTEN TIëN 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct.. elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE Hkir NIEUWE AVONDBLAD DE KEN NEMER COURANT. POSTGIRO 310791. „,atis ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—, belde leden duim f 100.—, één lid duim f 50.—, alle leden wijsvinger 60 VL ot twee leden wijsvinger ƒ25.—alle leden anderen vinger ƒ15.—, eén of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk f 15.—Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz! jSnbij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben tijg afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Een Duitsch regeeringsdecreet is versche nen dat het mogelijk maakt de gewezen leden van de Oostenrijksche Bonds- en Landsregeeringen voor het Hooggerechtshof te Weenen te dagvaarden. Volgens een Havas- vgricht zou de oud-bondspresident Miklas, die trouwens in volle vrijheid verkeert, niet ver volgd worden omdat zijn zoons de nationaal- socialistische beweging hebben gesteund al voor deze aan de macht kwam. Maar de oud bondskanselier dr. Kurt Schuschnigg, de oud-burgemeester van Weenen dr. Schmitz, de oud-minister Bahr Barenfels en vele anderen zouden voor den rechter gesleept worden. Schuschnigg zit nog steeds gevangen. Er zijn al herhaaldelijk berichten versche nen over een komend proces tegen Schusch nigg en zijn vroegere mede-regeerders. De verschijning van het bovenbedoelde decreet schijnt de juistheid van die aankondigingen nu te bevestigen. Een dergelijk proces zal ontzetting en af keer in de wereld wekken. Opnieuw vraagt men zich met verbazing waarom de Duitsche re- oeering, die toch herhaaldelijk pogingen tot toenadering tot bepaalde andere landen heeft gedaan, dingen doet waarvan zij voorzien kan, dat de uitwerking op de openbare meening in die landen funest voor haar moet zijn. Het is pas een paar dagen geleden dat de Duitsche minister Funk, zich verontwaardigend over de jongste redevoeringen van Roosevelt en Cor- öell Hull, m antwoord op de toenaderings pogingen die dr. Brinkmann in het belang van den Duitsch-Amerikaanschen handel onder nomen had, erkende dat Duitschland geen ge ïsoleerd bestaan in de wereld 'kan leiden. Voortdurend blijkt trouwens dat men op alle mogelijke wijzen de 'export wil bevorderen, hetgeen volkomen begrijpelijk is. Maar ziet men dan te Berlijn niet in dat men de openbare meening in machtige landen als de Vereenigde Staten en het Britsche Wereldrijk niet tegen zich in het harnas moet jagen als men zaken met die landen wil doen? Dit geldt in hoogen mate voor de Jodenver volgingen, pas weer voortgezet in het ont nemen van de bevoegdheid tot het uitoefe nen van praktijk aan de enkele duizenden Joodsche medici die dat nog konden doen. Het zou eveneens in hoogen mate gelden voor een vervolging van de ex-re ge eringsleden van Oostenrijk. De kern van de zaak is dezeIeder mensch met normaal rechtsgevoel huldigt de overtui ging, dat men niet strafbaar kan zijn wegens eenige handeling onder een vorig régime be dreven, als die handeling volgens de wetten van dat régime toelaatbaar was. Dit geldt niet alleen voor oud-ministers maar voor iederen vorm van wetgeving. Als morgen in Neder land een nieuwe wet wordt ingevoerd kan eerst sprake zijn van overtreding daarvan nadat die wet officieel is afgekondigd en in werking getreden. Als iemand den vorigen dag iets gedaan heeft dat door de nieuwe wet straf baar wordt gesteld kan men hem deswege niet vervolgen. Want toen was er nog geen wet en kon er dus ook geen overtreding zijn. Dat is logisch en eenvoudig. Nu zou men kunnen veronderstellen dat de Duitsche regeering Schuschnigg c.s. dingen wil ten laste leggen waarin zij in strijd met de oude landswetten zouden hebben gehandeld, hit schijnt op zichzelf vreemd omdat het oude régime alleen dat had kunnen doen. De oude landswetten van Oostenrijk bestaan niet meer want Oostenrijks bestaan als souvereine staat is ten einde. Maar bovendien is men de nagedachtenis van Dollfuss' moordenaars, Planetta c.s., gaan verheerlijken en schijnt van zins Schuschnigg en anderen te gaan vervolgen wegens „jus-ti- tieelen moord" omdat hij deze lieden heeft laten terechtstellen. Ieder herinnert zich hoe de gewonde Dollfuss, wien men geestelijken bijstand en zelfs een glas water weigerde, in urenlangen doodstrijd is bezweken. Had Schuschnigg deze misdaad ongestraft moeten laten in de gedachte: „Er zou wel eens een ander regime kunnen komen dat de moorde naars zou huldigen en mij strafbaar stellen"? Wat zou Schuschnigg wel voor een kerel geweest zijn als hij zoo gehandeld had? Een dienaar van het recht? Zeer zeker niet. Een lafaard? Zeer zeker wel. Maar aan moed heeft et dezen man nooit ontbroken. Hij heeft een onmogelijk-moeilijke taak tot het laatste toe met inzet van zijn heele persoonlijkheid, telkens in levensgevaar verkeerend, in het be- lan° van het Oostenrijksche volk. zooals hij da1 zag, tot het laatste oogenblik volbracht. hij diende de Oostenrijksche onafhankelijk er, waaraan hij zijn eed van trouw had gezworen, is dat soms strafbaar? n Proces tegen Schuschnigg en zijn oegere medewerkers zal het rechtsgevoel in andere landen diep schokken. En welk Duitsch belang wordt er toch mee gediend? Men heeft het kleine Oostenrijk toch volkomen in zijn macht en behoeft de bevolking daarvan met zoo'n proces toch geen extra-schrik aan te jagen? Als die bevolking zich wou verzetten zou zij in een oogenblik getemd zijn! Misschien komt er tenslotte toch geen pro ces. Zoolang het niet begonnen is blijft die kans bestaan. Maar nu dat decreet verschenen is, slinkt zij wel tot een minimum. R. P. IJMUIDEN De opbrengst der Noordzee- visscherij. In 1937 was deze per reisdag tweemaal zoo groot als in 19281930. Er wordt al jaren gesproken over de ver arming van den vischstand in de Noordzee, maar uit het overzicht van de gemiddelde vangsten per reisdag van de stoomtraw lers, welke hun bedrijf op de Noodzee uit oefenen, blijkt dat er de laatste jaren een flinke stijging van de dagvangsten te con- stateeren valt. Deze hoogere opbrengst ging echter niet gepaard met een evenredige stij ging der besommingen. Voorts viel een aan vankelijke"1 achteruitgang van de schol vangsten te constateeren. In de jaren 1928 tot 1937 was de gemiddelde vangst per reisdag 855 K.G. in 1928, 807 K.G. in 1929, 936 K.G. in 1930, 1056 K.G. in 1931, 1047 K,G. in 1932, 1241 K.G. in 1933, 1184 K.G. in 1934, 1225 K.G. in 1935, 1438 K.G. in 1936, en 1708 K.G. in 1937. De gemiddelde besom ming per reisdag was in deze jaren achter eenvolgens f 294, f 285, f 259, f 252, f 233, f 210, f 205, f 192, f 204 en f 236. Het jaar 1937 gaf dus' de hoogste dagbe somming na 1931. De gemiddelde vangsten per reisdag waren: (in K.G.): schol, schelvisch, kabeljauw. 1928 262 227 126 1929 198 209 131 1930 164 346 189 1931 122 379 223 1932 89 321 221 1933 1'20 470 231 1934 1H1 355 225 1935 83 282 180 1936 82 262 198 1937 117 381 183 Hieruit blijkt, dat terwijl de dagvangsten der schol een sterk dalende tendens ver- toonen met uitzondering van die van ver leden jaar die van schelvisch en kabeljauw met uitzondering van de laatste drie jaren, stegen Het Pufvraagstuk. Belanghebbenden bij de pufvisscherij zullen bij de Tweede Kamer aandringen op verwerping van het wetsontwerp. Het pufvraagstuk is weer volop aan de orde. In de dezer dagen gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Ilpendam vroeg een der leden, of B. en W. aandacht hadden voor deze zaak. De voorzitter ant woordde, dat de eendenhouders bezig waren een flinke actie op touw te zetten. Het zijn echter niet alleen de eendenhouders, ook de kustvisschers en de vischmeelfabrikanten doen aan deze actie mee. In een dezer dagen in Krasnapolsky te Am sterdam gehouden vergadering van alle drie de belangengroepen waren de burgemeesters van Ilpendam, Landsmeer, Putten, Ermelo enz. aanwezig. Namens de Rijkspluimveecen- trale te Beekbergen was Ir. Tukker aanwezig, namens de vischmeelfabrikanten Ir. B. H. Blankenberg alhier. Verschillende sprekers hebben op de ver gadering het woord gevoerd. O.a. werd er op gewezen, dat Duitschland zich niet strikt aan de conventie van Londen houdt en zich daar bij beroept op het tekort aan grondstoffen, naar aanleiding waarvan Ir. Tukker, de rijks- pluimveeconsulent opmerkte, dat ons land zich dan ook niet gebonden behoefde te ge voelen. De conclusie der vergadering was, dat er bij de Tweede Kamer op zal moeten wor den aangedrongen, dat het betreffende wets ontwerp niet zal worden aangenomen, of dat een proefjaar wordt ingevoerd. DE AFDEELING IJMUIDEN VAN DEN N.A.S.B NAAR DE BOSCHB AAN WEDSTRIJDEN. De zwemgroep „De Watervrienden" van de afdeeling IJmuiden van den N.A.SJB. zal deel nemen aan de bondswedstrijden, die 28 Augus tus in de Boschbaan te Amsterdam gehouden zullen worden. Deelnemers en touschouwers uit onze plaats die per rijwiel wenschen te gaan. vertrekken 10 uur van het gebouwtje in de Heidestraat. Voor hen, die per trein wenschen te gaan. bestaat bij voldoende deelneming gelegenheid op het sporttarief te reizen, in welk geval de kosten slechts 56 ets. per persoon bedra gen. Men dient zich hiervoor op te geven uiterlijk hedenavond bij de groepssecretaresse mej. L. de Feber, Frans Naereboutstraat 11 rood De deelnemers aan de betrouwbaarheids- tocht moeten voorzien zijn van een donker blauw of zwart kapje. Alle deelnemers ver schijnen in rood zwempak met embleem. De Koningin-Moeder van Egypte bracht dezer dagen een kort bezoek aan Genua in gezelschap van twee jongere zusters van koning Faroek. De vooruitzichten der schelvisch- vissclierij. In de vergadering van de commissie voor de Noordelijke Noordzee was de mededeeling om trent de vooruitzichten der schelvischvisscherij, bij monde van den voorzitter, den heer R. S. Clark, van belang. Drie subnormale of arme jaargangen (19321934) hadden een vermin dering der schelvischvangsten tot in den herfst Van 1936 te zien gegeven.' De overblijvende grootere visschen, geboren in 1928 of 1931, waren, hoewel zeer schaarsch, nog in het Noor delijke of Noordwestelijke gebied, gedeeltelijk buiten de eigenlijke Noordzee, te vangen. Maar reeds in den zomer van 1935 kwam aan het licht, dat het enkele maanden vroeger gebo ren broed ditmaal rijker was uitgevallen. Dit broed bleek later zoo veelvuldig, dat in 1936 meer dan 90% van de toenmalige schelviseh- vangst uit dit broed, toen natuulrijk nog niet of nauwelijks marktwaardig, bleek te bestaan. De vooruitzichten waren daarom voor 1937 niet ongunstig, hoezeer het ook te betreuren viel, dat het allergrootste deel van deze rijke jaar klasse (misschien evengoed, zoo niet nog beter dan die van 1928), weggevischt zal zijn, vóór zij zich heeft kunnen voortplanten, ja vóór zij werkelijke marktwaarde heeft verkregen. VELSEN Minder werk aan de Papierfabriek. Nachtploeg uit den drieploegendienst genomen. Hedenmorgen is aan het personeel der Cel- lulosefabrieken der firma Van Gelder Zonen bekend gemaakt, dat met ingang van Maandag 29 Augustus a.s. wederom de nachtploeg uit den drieploegendienst zal worden genomen, zoodat van dien datum af weer op den dag met twee ploegen wordt gewerkt. Deze maatregel, die nu reeds voor de tweede maal in dit jaar wordt toegepast, houdt, naar men ons meedeelde, verband met gebrek aan orders. Wel wordt heden een zeescheepje verwacht voor een volle lading cellulose, bestemd voor Engeland, doch deze lading is, zooals men ons zeide, voor een groot deel reeds in voorraad gemaakt. Vast staat, dat de door dezen maatregel ge troffen arbeiders in andere afdeelingen te werk zullen worden gesteld, waardoor wij voorzien, dat van de nu reeds geruimen tijd bij het houtlossen werkzaam zijnde losse ar beiders eenigen zullen worden ontslagen. Het is èn voor het bedrijf én voor de betref fende arbeiders te hopen, dat deze maatregel van korten duur zal zijn. PAPYRUS NAAR VAN LEER'S WALS- BEDRIJVEN. Gisteravond heeft de Personeelsvereniging der Papierfabrieken „Papyrus" met ruim 225 personen een excursie gemaakt naar de N.V. B. van Leer's Walsbedrijven te IJmuiden. Ver voor den aangegeven tijd groepten al vele per sonen samen, waarbij ook een groote groep van de Centrale Werkplaatsen voor Werkloo- zenzorg te IJmuiden en nog meer kleinere gezelschappen, zoodat ruim 300 personen deel namen. Allereerst werd ter inleiding van het bezoek in de groote tentoonstellingshal de maquette van het bedrijf bezichtigd, waarna achtereen volgens in groepen van 25 personen over het fraaie terrein naar de eigenlijke fabrieken werd gewandeld. Onder deskundige leiding van bedrijf sper- soneel werd met aandacht het zeer interes sante en voor onze gemeente gloednieuwe be drijf bezichtigd, over welks inrichting wij reeds eerder uitvoerig hebben geschreven. Na het bezoek aan de fabriekshallen werd door de vele aanwezigen de tentoonstelling van gebruiksvoorwerpen, vervaardigd uit het Van Leer's product, in oogenschouw genomen en tevens de proevenhal bezichtigd. De feestverlichting in Velserbeek. dat in zijn land vooral de landbouw beoefend wordt. Er is echter niet genoeg grond voor het bevolkingssurplus. De emigratie naar overzee- sche gebieden is sinds den oorlog sterk ver minderd. Om deze reden is spreker's land zeer geïnteresseerd in dit probleem en het onder steunt de resolutie. Lord Marley (Engeland) ondersteunde de resolutie en bracht den heer Serrarens huilde voor zijn brilliant rapport. Slechts 3% van de grondstoffen in de wereld komen uit koloniale gebieden, naar spreker heeft gevonden in het rapport over de grond stoffen van den Volkenbond. Lord Marley be grijpt dat landen, waar de industrialisatie voortgang heeft koloniale grondstoffen noodig hebben en merkte op, dat dit vraagstuk dient opgelost te worden omdat het een vraag van rechtvaardigheid is, welker oplossing invloed heeft op de ontwikkeling van den wereld vrede. De economische wereldconstructie is noodig. Zij zal ook het prestige van den Vol kenbond ver hoogen (applaus). De heer J. Debski (Polen) bracht hulde aan den rapporteur. Hij bestreed de opvatting van den rapporteur, dat het wenschen van koloniën een prestige-kwestie is. Polen heeft sociale noo- den en daarom zou het gaarne over koloniale grondstoffen beschikken. Spreker wees op den grooten bevolkingsaanwas en op de scherpe maatregelen, waardoor emigratie zeer bemoei lijkt is. De voorzitter deelde mede, dat H.M. de Koningin de leiders van de ver schillende delegaties hedenmiddag om half zes op het Huis ten Bosch in audiëntie zal ontvangen .Ook de secre taris-generaal, dr. Boissier en de secre taris der Nederland-sche groep, mr. Kesper, zullen dan door de Koningin worden ontvangen. Met eenvoudige middelen hoopt men iets moois te maken. Zooajls wij gisteren reeds meidedeelden, zal tijdens de feestweek ook een deel van Velser beek geïllumineerd worden. Naar wij nader vernemen zullen in de eerste plaats in de hoofdlanen nabij de ingangen honderden lampions worden opgehangen, het geen in de donkere lanen zeer zeker een fraai effect zal geven. Maar de clou wordt een rand van honderden vuren rondom den hertenkamp langs den rand van den vijver. De vuren zullen bestaan uitbrandende lange turven, die in petro leum zijn gedenkt en in blikken busjes langs den vijver worden neergezet. Bij de proeven, die hiermede zijn gehouden is gebleken, dat deze turven 2V2 a 3 uur kunnen branden. Teneinde het effect der weerkaatsing in den vijver zoo mooi mogelijk te maken, zal er voor gezorgd worden, dat de stand van het water zoo hoog mogelijk wordt. Het park zal natuurlijk tijdens deze feeste lijke illuminatie geopend blijven. BIOSCOOP „DE PONT". De Biosocop „De Pont", die sedert eenigen tijd onder een nieuwe directie staat, heeft haar technische installaties geheel vernieuwd zoodat de bezoekers er van verzekerd kun nen zijn, dat zij uitstekende programma's te zien en te hooren krijgen. De verbeterin gen gelden zoowel de projectie- als de ge luidsinstallatie. Ook de pauzezaai is geheel gerestaureerd. Tal van nieuwigheden zijn aangebracht, waardoor de gezelligheid niet weinig wordt, verhoogd. Interparlementaire conferentie behandelt het grondstoffen- vraagstuk. Resolutie-Serrarens bepleit koloniale concessies voor landen zonder koloniën. 's-GRAVENHAGE, 23 Augustus. In de hedenochtend onder voorzitterschap van ir. M. C. E. Bongaerts voortgezette zitting van de 34e interparlementaire conferentie is een aanvang gemaakt met de behandeling van het Grondstoffenvraagstuk. Dit vraagstuk is Jp verschillende permanen te studiecommissies der Unie behandeld en namens deze commissies heeft onze landge noot, de heer P. J. S. Serrarens lid van de Tweede Kamer, rapport uitgebracht. Aan dit rapport heeft de heer Serrarens een resolutie verbonden, welke aan de goedkeu ring van deze conferentie zal worden onder worpen. - Hierin geeft de 34e conferentie van de In terparlementaire Unie als haar meening weer, dat het mogelijk is maatregelen te overwegen die aan alle landen een daadwerkelijke deel neming aan de exploitatie van grondstoffen in koloniale gebieden vergemakkelijken on der waarborging van de belangen der inheem- sche bevolkingsgroepen. De conferentie legt den nadruk op de nood zakelijkheid. dat landen, die geen koloniën bezitten, koloniale concessies verkrijgen om hen in staat te stellen daar met eigen kapi taal en arbeidskracht te werken zonder aan tasting van de souvereiniteit van het moe derland. Voorts overweegt zij het gebruik maken van de Bank voor internationale betalingen al thans van een dergelijk orgaan voor de ont wikkeling van koloniale gebieden in het bij zonder voor wat betreft financieele en com- mercieele transacties. De heer V. Kurtovic (Joego Slavië) zeide, Gaat door de maag. Een stem uit Amerika over de Haarlemsche restaurantkeuken. In het Mei-nummer van het voor aanstaande Amerikaansche tijdschrift „Town Country" komt een waar- deerend artikel voor van Harold S. Kahm, die daarin enkele onzer natio nale gerechten en dranken, zooals hij die hier en daar mocht savoureeren, prijst. Gelukkig, dat een diner in Haarlem een zoodanigen indruk op den schrijver heeft gemaakt, dat hij hiermede de rij van zijn culinaire be levenissen opent. Hoe zulk een bericht werkt, moge blijken uit het feit, dat een paar maanden geleden eenige Amerikanen een Haarlemsch établissement binnenstapten met „Town Country" onder den arm en daarin aanwezen, wat ze wilden eten. De gerechten stonden met-de Holland- sche namen aangegeven met den deskundigen culinairen raad, hoe men „erwtensoep", „bief stuk niet aardappel" en „flensjes" moet eten. Dit toont de propagandistische waarde, die het voor een stad heeft, als deze de reputatie geniet, dat men er voortreffelijk kan eten. Dat is weer een van die dingen, waarin ook de steden van kleineren omvang de grootere met succes naar de kroon kunnen steken. Haarlem moet deze kans niet voorbij laten gaan. Vrijwel onder den rook van Haarlem immers wordt het fijnste zeebanket aange voerd, terwijl slechts op korten afstand het nationaal centrum van de aardbeiencultuur is gelegen. Haarlem is met zijn „Haarlemmer Halle tjes" alléén te schraal vertegenwoordigd op de lijst der va'derlandsche snoeperijen en schotels. Als het restaurant-bedrijf zou willen mede werken aan de bekendmaking van Haarlem- sche „specialiteiten", dan zou „Haarlem's Bloei" zeker bereid zijn de propaganda daar van te steunen. Haarlem krijgt heel wat buitenlandsche bezoekers, die, voor zooverre ze slechts een ge deelte van den dag vertoeven, zeker door een bijzonder goede lunch of diner moeten kunnen worden bewogen nog een paar uurtjes aan hun verblijf toe te voegen. Kleinigheden geven vaak den doorslag bij een besluit als men op reis is. Haarlem als congresstad zou er mede gebaat zijn als meer algemeen bekend werd hoe voortreffelijk de hotel- en restaurantkeuken er is. Ook de weg naar het hart van den vreemde ling gaat door de maag! Grieksclie opstandelingen veroordeeld. ATHENE, 23 Aug, (D.N.B.) De krijgsraad van Kanea heeft na een zitting van zes da gen vier leiders van den jongsten opstand ter dood veroordeeld. Vier anderen werden ver oordeeld tot levenslange gevangenisstraf en 35 beklaagden werden veroordeeld tot gevan genisstraffen van 2 tot 20 jaar. 52 personen werden vrijgesproken.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1