HET NIEUWE AVONDBLAD de jubileumfeesten. Motordriemaster bij Den Helder vergaan. 23e JAARGANG NO. 257 VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 121/» ets., per maand 52V« cents, per kwartaal 1.55. Geen Incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTïëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTïëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.- één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger ƒ15.één of twee leden anderen vinger ƒ5.arm- of beenbreuk ƒ30.enkelbreuk ƒ15.- belde leden duim f 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger 60. pén of twee wucu wjjo»iiis« j «uc icucu auucicu vingci j au.ccia ui uw cc xc«acia auucicu vxngci u.anu.- ui uccuuicuü jou.ciiKciuxcuü ƒ15.polsbreuk ƒ15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. figo bi3 verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van sen ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN flog meer versierde straten. Oranjestraat. Kanaalstraat, Kalverstraat, Velserduinplein en Zeeweg worden nieuwe attracties. Het staat thans vast, dat het wat het versieren van straten betreft, niet bij de Bloemstraat en de Kenne merlaan zal blijven. Het versieren van onze winkelstraten blijkt, een hoofdnummer van het f eestprogram- ma voor de volgende week te zullen worden en dientengevolge kan men er verzekerd van zijn, dat, wanneer de feestweek door mooi zomerweer begunstigd wordt, er veel volk op de been zal zijn, die „de stad" ingaan om de versieringen en de fraaie win kelstraten in oogenschouw te nemen. Het zijn natuurlijk in hoofdzaak de win keliers die de gangmakers voor het versieren der straten zijn. Maar veelal worden zij. zij het op bescheiden wijze, gesteund door de bewoners der „dichte" huizen, die hetzij door eeldelijken steun, hetzij door hun arbeid, het werk der winkeliers verlichten. „IJmuiden-Centrum" pakt uit. Straten als de Kanaalstraat en de Oranje straat, die niet te breed en niet te smal zijn, leenen zich het best voor het versieren en daarom heeft het bestuur van IJmuiden- Centrum goed gedaan, ook nu weer deze beide hoofdstraten van oud-IJmuiden in een feest kleed te steken. Voor dit feestkleed komt men ditmaal met een origineele coupe. Men wil ditmaal eens afwijken van de oude mode. Hoe het precies wordt weten we nog niet, maar wel is ons be kend, dat „IJmuiden-Centrum" niet minder dan 1 Kilometer vlaggedoek heeft gekocht, benevens vrij veel andere benoodigdheden. èe aankleeding van genoemde straten zal geschieden door bekwame .^coupeurs", die hun sporen op dit gebied reeds lang verdiend hebben. Als nu ook, zooals het plan is, ook' het Oostelijke gedeelte van de Bloëriistraat versierd wordt, kan men van het Kennemer- plein beginnende, een kwartiertje achtereen door versierde straten wandelen. Voor de winkeliers een prachtige gelegenheid, om hun zaken in het zonnetje te zetten. Een fontein op het Velserduinplein en zestig masten met guirlandes in de Kalverstraat. De bewoners van de Kalverstraat hebben botje bij botje gedaan en zoodoende voldoen de geld ingezameld om zoowel het Velser duinplein als de Kalverstraat mooi te maken. De clou wordt hier ongetwijfeld het Velser duinplein. Op het middengazon zal een fon tein worden geplaatst, die haar water onder het licht van eenige schijnwerpers omhoog zal spuiten. Verder komt er in het vierkant een versiering van twee rijen vlaggetjes, die aan hooge masten zullen worden opgehangen. In de Kalverstraat worden over een lengte van 350 M. zestig masten geplaatst, aan elke zijde dertig. Deze masten zullen met guir landes van groen worden verbonden en te vens wordt aan eiken mast een breede baan oranjedoek gehangen, zoodat de geheele straat een omlijsting van oranje krijgt. Men is hier reeds druk bezig aan de voorbereiding; er moet echter nog heel wat gedaan worden, maar ook hier geldt het parool: „vele handen maken licht werk". De winkeliers vertrouwen er natuurlijk op, dat de inwoners van IJmuiden het vele werk, dat er gedaan moet worden en de financieele opofferingen, die zij zich getroost hebben, zullen apprecieeren. Er is in onze plaats de volgende week veel te zien en alles voor niets. Een wandeling door de versierde straten be hoort dus op het programma te staan van eiken ingezetene. Ook de Zeeweg versierd. Gedurende de feestweek zal ook het winkel centrum van den Zeeweg een feestelijk aan zien krijgen. Honderden lampen zullen de straat in een zee van licht doen baden, terwijl overal groen en vlaggen zijn aangebracht. Daar er ook muziek zal zijn, zal het ook hier aan belangstelling niet ontbreken. Tijdens de gehouden besprekingen bleek te vens de noodzakelijkheid van een buurtver- eemging en werd dan ook tot oprichting hier van besloten. Hierin zijn zoowel winkeliers als particulie ren opgenomen, wel een bewijs dat de bewo ners van den Zeeweg niet nalaten, hun winkel straat zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. de wieler-sprintwedstrijden. In verband met de op Zaterdag 10 Septem ber te houden wieler-sprintwedstrijden voor amateurs en onaf hankelij ken verzocht men ons te melden, dat a.s. Zaterdag de inschrij ving sluit. Naar wij vernemen hebben zich reeds tal van renners aangemeld, zoodat de wedstrijden zeer zeker een groot succes zullen worden. herdenkingsdienst in de chr. geref. KERK. Maandagavond wordt in de Chr. Geref. Kerk aan de Marconistraat in verband met het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin een herdenkingsdienst gehouden. In dezen dienst wordt voorgegaan door Ds. A. Zwiep. druk bezochte oranjefeesten. De door de Oranjevereeniging „IJmuiden- ocstgeorganiseerde volksspelen werden door meer dan 2000 personen bezocht. Maandagavond vreugdevuren aan het Zuiderstrand. Plechtige uitreiking van de vlag aan de jeugddelegatie. Op Maandag 5 September a.s. zullen als inzet van de natioiale jeugdhulde langs de grenzen van ons land vreugdevuren worden ontstoken. Voor de gemeente Velsen is hier voor als plaats bepaald het zeestrand ten Zui den van de Zuidpier. De ontsteking zal ge schieden des avonds 9 uur precies. Om 9.30 uur zullen de vuren na het zingen van het Volkslied worden gedoofd. De vlaguitreiking aan de jeugddelegatie zal op Dinsdag 6 September a.s. op plechtige wijze geschieden na afloop van de aubade, welke des voormiddags 10 uur in het park Velserbeek zal worden gehouden. Den leden van de plaatselijke jeugdvereni gingen wordt verzocht van hun persoonlijke belangstelling blijk te geven door beide plech tigheden bij te wonen. Bij de aubade is een gedeelte van het terrein voor de jeugdorgani saties gereserveerd. NAGEKOMEN BESOMMING. Manden. Trawler. 1200 Alkmaar IJM 31 f 3200 Aangevoerd aan den afslag; 2170 kisten versche haring, 98 kantjes steurharing f9.20 f 8.10 per kantje. Haringprijs f 2,65. DE SCHEEPVAART VOOR ONZE HAVENS IN DE MAAND AUGUSTUS In de maand Augustus zijn voor het Hoog- ovenbedrijf aangekomen 26 zeeschepen, waar van 8 met erts, 1 met steenkolen, 1 met teer, en 1 met steenen, benevens 15 schepen om te laden. Er vertrokken 13 schepen met een la ding ijzer, 1 met teerolie naar Griekenland en 1 met oud ijzer naar Denemarken. Van de la dingen ijzer waren er 4 bestemd voor Finland, 4 voor Zweden, 1 voor Denemarken, 1 voor Noorwegen, 1 voor Middellandsche zeehavens en 2 voor Noord-Amerika. Verleden jaar kwamen in Augustus 24 zee schepen voor de hoogovens aan, n.l. 12 met. erts en 2 met steenkolen en vertrokken 10 schepen met een lading ijzer. Het verblijdende van deze maand is, dat er voor 't. eerst weder twee ladingen ijzer naar de Vereenigde Staten zijn gegaan, een kleine lading direct per schip naar Chicago en een grootere lading naar Phi ladelphia. Er gingen ook meer schepen met ijzer naar Zweden dan de laatste maanden. Voor de papierfabriek kwamen aan 12 zee schepen, waarvan 8 met hout en 3 met cellu lose, terwijl één schip een lading cellulose in nam voor Engeland. Verleden jaar kwamen in Augustus voor de papier-fabriek ook 12 zee schepen aan, n.l. 10 met hout en 2 met cellu lose. Dit jaar kwam in Augustus voor Velsen nog een zeeschip aan met plaatijzer. Voor IJmuiden kwamen in de afgeloopen maand aan 14 zeeschepen, waarvan 1 met stuk goed, 1 met toeristen, 1 om te bunkeren, 2 om passagiers in te nemen, 2 als bijlegger, terwijl 1 schip met toeristen vertrok en 4 met sleep. Verleden jaar kwamen in Augustus 16 zee schepen voor IJmuiden aan. In totaal zijn dus in de maand Augustus voor onze havens aangekomen 53 zeeschepen, tegen verleden jaar 52, dus thans 1 schip meer. SLUITING KAPPERSZAKEN OP DEN NATIONALEN FEESTDAG. De plaatselijke afdeeling van den Neder- landschen Kappersbond heeft besloten, op 6 September den nationalen feestdag de kap perszaken des middags 1 uur te sluiten. In verband hiermede is aan B. en W. ver zocht alle zaken Maandagmiddag open te mo gen houden, hetgeen inmiddels is toegestaan. DE VERLICHTING VAN DE KENNEMER LAAN. Naar wij vernemen zal de verlichting van de Kennemerlaan, die Woensdagavond zulk een enorme belangstelling trok, niet vóór a.s. Maandag ontstoken worden. BOND VAN GEPENSIONNEERDEN N. S. In het verslag van de ledenvergadering van de afdeeling Velsen en O. van bovengenoem- den bond, voorkomende in ons blad van 26 Aug. j.l. is abusief vermeld als datum van de 20-jarige herdenkingsbijeenkomst te Hilver sum 20 September a.s., dit moet, zijn 12 September a.s. Opgaven tot deelneming worden ingewacht vóór 5 September a.s. bij den heer G. Pekel haring, Kerkerinklaan 19, Santpoort (Dorp). RECEPTIE NOTARIS DöLLEMAN. Naar wij vernemen zal notaris W. A. Dolle man ter gelegenheid van zijn zilveren jubi leum a.s. Maandag van 11—12 uur en van 3—5 uur te zijnen kantore recipieeren. VELSEN Een nieuwe industrie. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat door hen aan L. Parlevliet Nzn., te IJmuiden ver gunning is verleend onder voorwaarde, voor een proeftijd, tot het oprichten van een fa briek tot vervaardiging van beendermeel, vleeschnatblokjes, lijmpap en technisch vet van dierlijke herkomst, waarin een stoom ketel en 3 bereidingsketels, in het perceel, ka dastraal bekend gemeente Velsen. afdeeling IJmuiden, sectie L no. 1444, plaatselijk bekend Loggerstraat te IJmuiden. „De charge der Lichte Brigade" in „De Pont". „The charge of the Light Brigade" het be roemde heldendicht van Tennyson werd door Michel Jacoby voor Warner Bros geregisseerd Deze militaire tragedie uit de geschiedenis van Engeland werd verwerkt tot een meesterlijke film, met Errol Flynn en Olivia de Havilland in de hoofdrollen. Hieronder volgt de geschiedenis van het drama van „the noble six hundred". Kapitein Geoffrey Vickers begeleidt Sir Humphrey Harcourt, een Engelsch diplomaat op een zending, om Soerat Khan, den Emir van Soeristanië, mede te deelen, dat Engeland het jaargeld intrekt, hetwelk aan den overle den vader van dien vorst werd uitbetaald. De Indische potentaat verraadt zijn ont stemming hierover niet, doch Geoffrey be grijpt, dat er voortaan weinig goeds van den Emir is te verwachten. Men maakt zich in In- die ongerust over de Russische dreiging aan de Soeristaansche grens en in 1854 breekt de Krim-oorlog uit. Geoffrey Vickers meldt zich bij het garnizoen te Calcutta, waar hij zijn ver loofde, Elsa Campbell,, de eenige dochter van Kolonel Campbell, hoopt te zien. Hij weet niet, dat Zijn jongere broer, Perry, die eveneens officier is, verliefd geworden is op het jonge meisje en dat laatstgenoemde, hoezeer zij er ook tegen streed, de vurige genegenheid van haar aanstaanden zwager beantwoordt. Perry vertelt zijn broer de waarheid, maar Geoffrey weigert hem te gelooven en een twist ontstaat. Den volgenden dag wordt de oudste broer naar Arabië gezonden, om er paarden voor het Engelsche leger te koopen en die naar Baroem te brengen. Na veel moeilijkhe den te hebben overwonnen, keert Geoffrey te rug en hij wordt tot Majoor bevorderd. Latei- wordt hij naar Choekoti gedirigeerd-, waar Kolonel Campbell het bevel voert. Perry Vickers krijgt een standplaats in het dicht bij Choekoti gelegen Lohara, beide aan de Soeri staansche grens. In deze plaats commandeert Sir Benjamin Warren ton over alle grenstroe pen, Intusschen heeft Soerat Khan heimelijk de grensbewoners tegen het Britsch bewind op gezet, daarbij gesteund door een Russischen vertegenwoordiger. Sir Benjamin, hiermede onbekend, beveelt Kolonel Campbell het groot ste deel zijner troepen naar Lohara voor ma noeuvres over te brengen. Thans doet de Khan een aanval op het zwakke garnizoen van Choekoti. De Indische vorst stuurt een afgezant met een witte vlag en belooft het Britsche garni zoen veiligen aftocht, als men zich wil over geven. Vrouwen en kinderen en eenige offi cieren worden in de booten geplaatst om hen naar Lohara over te brengen. Elsa Campbell en Majoor Vickers zijn hierbij. Als de booten vertrekken, opent de verraderlijke Khan vuur op de weerloozen, doch Geoffrey en Elsa wor den gered. Soerat Khan laat Kolonel Campbell en zijn officieren, benevens alle vrouwen en kinderen vermoorden, waarna hij naar de Krim vlucht om daar met de Russen tegen de Engelschen te vechten. Ook Sir Benjamin en Geoffrey worden naar het oorlogsterrein in de Krim gedetacheerd, met Perry als officier onder zijn broer. Vóór Geoffrey vertrekt, deelt Elsa hem mede dat zij van zijn broer houdt en dat zij voor zijn dood vreest. Vickers belooft haar, dat hij zijn jongeren broer om harentwil buiten den strijd zal houden. Geoffrey, wetend dat Soerat Khan zich onder de Russische verdedigers der Ba- laklava-heuvels bevindt, verandert een order aan de Lichte Brigade, het 27ste Regiment Lanciers, waartoe hij behoort en waarin deze troepen bevolen wordt niet aan te vallen, in het commando om wèl te attaqueeren! Hij deelt Sir Charles Macefield, den opperbevel hebber, mede wat hij deed en belast Perry met het overbrengen van den brief. Hij voorvoelt, dat hij sneuvelen zal en hij wil zijn broer spa ren voor de vrouw, die hij boven alles lief heeft. Thans wordt in beeld gebracht den eigen lijken inhoud van Sir Alfred Tennyson's on sterfelijk gedicht: „The Charge of the Light Brigade", de wereldberoemde charge, waarop dit poëem werd geïnspireerd. Sir Charles, geroerd door Geoffrey's Vicker's heldenmoed, neemt de schuld van diens over treding der krijgstucht op zich. Doch de charge, de heldendood der zeshonderd, was niet ver- geefsch: zij werd de sleutel tot de verovering van Sebastopol. Bemanning door sleepboot in veiligheid gebracht. DEN HELDER 1 September. Gisteravond is op de „Pannekoek" ook wel genaamd de „Middenrug" ean zandplaat in het Westgat, bij Den Helder, een motordriemaster, ge naamd „Snow White", een schip, af komstig van Panama, vergaan. Het vaartuig had motorpech en werd door den vloed op de gronden gedreven. Aan boord bevonden zich een vijf-koppige bemanning, de vrouw van den kapitein en een hond. Het is een houten scheepje, dat op weg was van Londen naar Finland om lading in te nemen. Het meet ongeveer 2Q0 ton. De naam van het schip komt niet voor in de Lloyd's registers, doch vroeger heette het „Orion". Het was eigendom van den kapitein Biir- koff. De bemanning bestond, behalve de ka pitein en zijn vrouw, uit twee Letlanders, twee Engelschen en een Noor. Daar de „Do- rus Rijkers", de reddingsboot van de Noord en Zuid Hollandsche Reddings Maatschappij, niet in Nieuwe Diep aanwezig was, werd het eerst assistentie verleend door de botter D. H. 30. De schipper van dit vaartuig had aan genomen de „Snow White" vlot te sleepen, doch het mocht hem niet gelukken. Ook de sleepboot „Amsterdam" van de firma Weiss- muller, was uitgevaren, doch hiervan werd de assistentie afgewezen. Tegen den morgen brak de middelste mast en raakte het schip lek. Het maakte zware slagzij en dreigde bij den opkomenden vloed geheel onder water te komen. Hierop werd assistentie- gevraagd en wederom ging de „Amsterdam" uit om de be manning aan boord te nemen. Om acht uur bereikte deze de haven van Nieuwe Diep. Het schip was niet verzekerd en moet als verlo ren worden beschouwd. Slechts weinig van de bezittingen van de opvarenden kon worden gered. Het schip strandde op ongeveer de zelfde plaats, waar eenig jaren geleden het Finsche schip „Menja" is gestrand. De schipb reukelingen werden, nadat de politie de pas sen had gecontroleerd, in eenige logementen ondergebracht door bemiddeling van den heer Bakker, Lloyds' agent te den Helder, die vanmiddag zal trachten nog eenige ach tergebleven eigendommen uit het wrak te redden. Het nieuwe plan der Tsjechische regeering. PRAAG, 1 September. De nieuwe regee- ringsvoorstellen inzake de minderheden kwestie zijn gebaseerd zoo wordt van be voegde zijde vernomen op vijf belangrijke concessie aan de Sudeten Duitschers. Deze vijf punten luiden als volgt: 1) verdeeling van het land in een twintig tal kantonale districten elk met een zekere mate van locaal zelfbestuur. 2) Economische hulp aan Sudeten-Duitsche industrieën. 3) Privilegie van taalvrijheid. 4) Onmiddellijke verdeeling van openbare ambten, zoodat 30 tot 33 procent van alle nieuw te vergeven openbare ambten aan Su deten Duitschers zal worden gegeven, totdat de 23 procent het percentage der Sudeten Duitschers in verhouding tot de geheele be volking van Tsjecho-Slowakije zal zijn be reikt. 5) Terugtrekken van Tsjechische politie in het Sudetengebied tot hun aantal tot dat van twee jaar geleden zal zijn gereduceerd. (United Press) Het drama te Sliedreclit. Meisje was tegen het verbod van haar vader in uitgegaan. SLIEDRECHT, 1 September. Over de aan leiding tot het drama in Sliedrecht vernemen wij nog het volgende: Het gezin van kleermaker BI. bestaat uit man, vrouw en vier kinderen, o.w. een twee ling. De familieverhoudingen waren slecht. De achttienjarige dochter, die het slacht offer is geworden, was een van de tweeling. Het meisje werd door den vader steeds onder den duim gehouden en mocht zelfs niet alleen op straat. Zij heeft zich hierover wel eens be klaagd en als de moeder voor haar dochter partij koos, kreeg zij ruzie met haar echtge noot. Gisteren is het meisje uitgegaan, ondanks het van haar vader en heeft in opgewekt heid het Oranjefeest gevierd met een gymna siast. Toen zij om half twaalf thuis kwam is er ruzie ontstaan. De man trok plotseling een revolver en loste drie schoten op zijn dochter, waarna hij de hand aan zichzelf sloeg. Een buurvrouw heeft op verzoek van de vrouw van BI. de politie gewaarschuwd. Dr. Fritz von Opel de bekende Duitsche industrieel, is op 63-jarigen leeftijd over leden. faillissementen. In ons nummer van gisteren werd gemeld dat het failissement van den heer J. W. E. Röbken, wonende Harmenjansweg 43, opge heven was. Ter voorkoming van misverstand verzocht men ons mede te deelen, dat sedert 1 April de N.V. Steengaas Maatschappij op dit adres gevestigd is, die natuurlijk niets uit staande heeft met. dit faillissement. Moeder-overste door trein gegrepen. LICHTENVOORDE, 1 September. Van ochtend omstreeks half twaalf is op het sta tion te Lichtenvoorde de eerwaarde moeder overste van het St. Vincentiusgasthuis in Groenlo door een trein gegrepen en gedood. Het slachtoffer bracht twee zusters naar den trein, die op retraite zouden gaan. Bij het afscheid nemen liep zij achteruit en viel op een spoorlijn, juist voor den trein, die uit de richting Ruurlo naderde. De ongelukkige werk ernstig gewond de tweede-klasse wacht kamer binnengedragen. Onmiddellijk werden geestelijke en geneeskundige hulp ingeroepen. Dokter Brenninkmeyer en kapelaan Van der Zeyde waren spoedig ter plaatse. Het slachtoffer werd nog het Heilig Oliesel toe gediend; korten tijd later is zij overleden. De overledene was sinds 1929 overste van het St. Vincentius-gasthuis te Groenlo. Het stoffelijk overschot is vanmiddag naar Groen lo overgebracht. Dreigende spoorwegstaking in Amerika. Conflict betreft een millioen arbeiders. CHICAGO, 1 September. De voorzitters van 18 vakvereenigingen van spoorwegbeambten hebben voor de geheele Ver. Staten een sta king van 1 millioen spoorwegarbeiders aan gekondigd, nu de pogingen tot bemiddeling van het federale scheidsgerecht in de kwestie der loonsverlaging met 15 procent gefaald zijn. De spoorwegmaatschappijen hadden voorstellen van het scheidsgerecht om de on derhandelingen voort te zetten aangenomen, terwijl vertegenwoordigers der vakvereeni gingen zich daartegen hadden verklaard. (United Press.) Een „uitbreker" terecht. 's-GRAVENHAGE, 1 September. Naar men zich zal herinneren ontvluchtte op 6 Augus tus uit de bijzondere strafgevangenis te Sche- veningen de 35-jarige F. M. door verbreking van tralies. De man bleef onvindbaar niette genstaande alle nasporingen van de politie. Eén dezer dagen meldde hij zich echter bij dé Nederlandsche legatie te Parijs, vanwaar men hem naar Den Haag heeft overgebracht, zoodat hij thans wederom is ingesloten. Het is niet bekend hoe M. erin geslaagd is na zijn ontvluchting, welke hij ondernam in gevangeniskleding, aan een normaal cos- tuum te komen en het verhaal vertelt even min hoe hij na vele omzwervingen eindelijk de Fransche hoofdstad bereikte. Daar aangekomen echter nam hij dienst in het vreemdelingenlegioen en hij werd gede tacheerd bij het Parijsche depot van dit le gioen. De tucht schijnt hem daar ook te hard geweest te zijn want na eenigen tijd deser teerde hij uit het legioen, waarna hij zich tenslotte meldde bij de Nederlandsche legatié te Parijs. nederland onderscheiden op de italiaansche filmtentoonstelling. VENETIë, 1 Sept. (D.N.B.) Bij de prijsver- deeling der internationale filmkunsttentoon stelling zijn onderscheidingen uitgereikt aan Frankrijk, Duitschland, Engeland, Tsjecho- Slowakije, Japan en Hongarije. Medailles wer den uitgereikt aan Mexico, Zweden, Zwitser land, Nederland, België en Polen. De Olym- piafilm van Leni Riefenstahl verwierf den Mussolinibeker, evenals een Italiaansche film getiteld „De Vlieger Luciano Serra". Aardschok op Ambon. Eenige schade aangericht. AMBOINA, 1 September (Aneta)-A.N.P.) Woensdagnacht te 01.45 uur werd Ambon opgeschrikt door een korte, doch zeer hevige aardbeving, de hevigste welke sinds 30 jaar is waargenomen. De richting was vermoede lijk Zuid-Oost, de duur was 3 seconden. Het licht ging even uit, de klokken stonden stil en in de winkels vielen de flesschen uit de rekken. De betonsteiger is gedeeltelijk ontzet. De wa terleiding, welke is aangelegd voor het voor zien van schepen, is defect geraakt. Van een brug is een landhoofd verzakt. Koning Leopold wenscht Koningin Wilhelmina geluk. 's-GRAVENHAGE, 1 September. In ver band met het regeeririgsjubileum heeft Z.M. Leopold m der Belgen, aan H.M. Wilhelmina, Koningin der Nederlanden het volgende tele gram gezonden: ,Aan H.M. de Koningin, 's-Gravenhage. Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum der troonsbestijging van H. M. richt Ik tot Haar mijne hartelijkste gelukwenschen en betuig Ik tevens mijne oprechte wenschen, opdat onder Hare voorspoedige regeering het Koninkrijk der Nederlanden heil en welvaart moge kennen". (w.g.) LEOPOLD. lord runciman heeft een onderhoud met kundt. Het secretariaat der missie-Runciman deelt mede: „Lord Runciman heeft Woensdagmorgen om elf uur afgevaardigde Kundt, leider der Sudeten-Duitsche delegatie, die belast i" met de onderhandelingen met de regeerings ont vangen. Ashton Gwatkin begaf zich naar Marienbad, waar bij een onderhoud had met Henlein. Des avonds keerde hij naar Praag te rug. Lord Runciman heeft om half vier Za- jicek ontvangen, een vertegenwoordiger van de Christelijk-Duitsche socialistische partij." de „lieutenant de vaisseau paris" over den oceaan. PORT WASHINGTON, 31 Aug. Het reu zen-watervliegtuig „Lieutenant de Vaisseau Paris" is hier om 19 uur 20 g.m.t. aangeko men. Het heeft in 20 uur 45 minuten een af stand van 3750 kilometer afgelegd en dus een gemiddelde snelheid van 180 kilometer be reikt.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1