HET NIEUWE AVONDBLAD [en schitterend feest, bij schitterend zomerweer. VELSEN No. 261 WOENSDAC 7 SEPT. 1938 IJMUIDER COURANT ONNEMENTEN per week 12Vs ets., per maand 52'/a cents, per kwartaal ƒ1.55. Geen Losse nummers 3 cents. gantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTÉR, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. ris ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet ol oog ƒ200.—, belde leden duim f 100.—, één lid duim 50.—, alle leden wijsvinger ƒ60 X.nf twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk 30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz' iinn-1 bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. ^afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis terT kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Aubade in Velserbeek trok 12000 bezoekers. Het vertrek van de afgevaardigden uit Velsen naar het Nationale Huldebetoon. De sporfopfocht een demon stratie van jeugd en kracht. Een feestdag als de dag van gisteren heejt onze gemeente nog nooit mee- Overal versierde straten, overal blijde gezichten, overal zon en feestvreugde, ziedaar de kenmerken van den na- timden feestdag, zooals die in Velsen gevierd zoerd. En dan daarbij een aubade in het zich in zonlicht badende Velserbeek, te midden van oude beu len en iepen, die nog zoel zooveel bladertooi droegendat men kon ver geten, dat de herfst in aantocht is en een optocht, waarin geen enkele sportvereeniging in onze gemeente ontbrak, De aubade. Een der mooiste plekjes in Velserbeek, n.l. het groote mosveld bij de beukenlaan was uit gekozen voor de aubade. Reeds lang voor den vastgestelden tijd trokken bonderden naar het park en naar de Thorbeckelaan, waar de stoet geformeerd werd. Duizenden stroomden Velserbeek binnen om een goed plekje op te zoeken om den kinder zang te kunnen beluisteren. Het was een uitgezochte dag want het weer beloofde niets dan goeds voor het verdere deel van den dag. Alle donkere regenplekken waren van den hemel verdwenen, zoodat de zon on gehinderd haar warme rmaar niet te warme - stralen kon laten schijnen op de saamge- pakte menigte, welker aantal door de politie op 12000 werd geschat. Op het gereserveerde gedeelte bevonden zich behalve het gemeentebestuur tal van genoo- digden, waaronder de garnizoenscommandant, vele officieren en reserveofficieren, hoofden van takken van dienst, leden van het Centraal comité en van verschillende Oranjeverenigin gen enz. Vóór het gereserveerde gedeelte wer den de kinderen opgesteld en rondom dit middenvak en op den hoogen kant van de M ^n stond de massa. Nadat de zeven jongelui, die de sierlijke vlag der gemeente naar Amsterdam zouden bren gen, door den burgemeester naar voren waren geroepen zongen de kinderen onder de uitste kende leiding van den heer S. Wiersma, be geleid door de Harmonie „De Eendracht" het «rste couplet van het Wilhelmus. Rede burgemeester Kwint. betrad burgemeester Kwint het po- dmni; Hij sprak als volgt: u wij hier zijn samengekomen op dit moment -waarop voor 40 jaren Hare Majesteit de onmgm onder het klokgelui der Amsterdam- ^ns en onder gebulder van de MiuuiDattenjen het Paleis op den Dam ver- t. vjni Zlch van daar naar de Nieuwe Kerk Begeven ten einde te worden ingehuldigd der Nederlanden is het mij een »foi danken, dat gij in zoo grooten Lz aan onzen oproep hebt willen gehoor hoirijeze Plechtigheid met Uw aanwezig- in ffteren laster hebt willen bijzetten. mJÜÏ Prouder richt ik mijn woord van tof ui i? leden van den Gemeenteraad en olfioiova aanwezige officieren w. en reserve torwiïi !~r van Ha'rer Majesteits Weermacht, haal r ^de de aanwezigheid van het Cen- VoïWpri 6 van Oranjevereenigingen en de V€-cphiulVOjridigers dier vereenigingen uit de vm"J e secties onzer gemeente met ..^conslteer. Het is Mijnheer de Voor- veropJm'ü het Centraal Comité van Oranje- 'ewer- n 6611 alleszins juiste gedachte Mnie>tü-m0i?fOptdezen dag °een genoegen te schnw festiviteiten uitsluitend in de ver- oiurianwf, ^udertieelen onzer gemeente, maar die itimJ«l e sfcl'even naar een feestviering, WordiJpv aal is en waaraan door vertegen- Wordf T3 lut klle deelen onzer gemeente TfSeaomen. 1 F: eu 'bij deze aubad èn bij het hedenmiddag te houden défilé is mogen ge lukken, verheugt ons ten zeerste. En dan mag ik mij richten tot U mijn jeug dige medeburgers en jeugdige medeburgeres sen, die met meerdere duizenden naar hier zijt samengekomen en tegenover mij"als de vertegenwoordiger van het Gezag Uw trouw te belijden aan het Huis van Oranje, om uiting te geven aan Uw blijdschap dat onze geliefde Koningin Wilhelmina ons veertig jaren lang heeft mogen leiden en regeeren en om een hulde voor te bereiden voor onze Ko ninklijke Jubilaresse, een hulde uitgaande van U, de jeugd van Velsen als onderdeel van de geheele Nederlandsche jeugd. Bevoorrecht boven tallooze anderen zijt gij; in de allereerste plaats omdat gij in Nederland geboren en getogen, omdat gij Nederlandsche staatsburgers zijt. Gij behoort bot een land dat klein is, doch groot in alles waarin een klein volk groot kan zijn; klein in zielental doch groot in deugden- kracht door aard en aanleg en gezegend met vele en velerlei karaktereigenschappen en gaven, die ons Volk sieren niet alleen, maar het ook en onze historie heeft daar voor beelden van te over in den nood een groot Volk hebben doen zijn. Onze nationale hymne, ons Wilhelmus, het is het Gezang van een lijdend en strijdend, maar tenslotte van een overwinnend volk. dat wat ook gevallen en veranderd is zijn vrij heid heeft gehandhaafd. Vier eeuwen heeft het Huis van Oranje Nederland geregeerd en gewijd door deze tra ditie is de band Nederland en Oranje steeds hechter en steeds meer onverbreekbaar ge worden. Onze Oranjevorsten, die voor ons volk hebben geleden en gestreden zijn geworden tot de incarnatie van ons nationaal gevoel. En met welk een volledige toewijding van geheel Haar persoon heeft niet onze jubilee- rende Koningin den langen tijd van veertig jaren over het Haar toevertrouwde volk ge regeerd, met dat volk meegeleefd en er in tijd van nood met moederlijke zorgen over gewaakt en voor gebeden; alle reden te over om met eerbiedigen en innigen dark in ons hart op den dag van vandaag onze gedachten naar Haar te doen uitgaan. En hoe vervult het ons niet met trots en met vreugde als wij bemer ken hoe ook buiten onze landsgrenzen onze Vorstin wordt geëerd en geprezen. Dan zij wij er trotsch op Nederlanders te zijn en dankbaar geregeerd te worden door zulk een Vorstin uit het doorluchtig Huis van Oranje. Zooals ik zeide. jeugdige medeburgers en medeburgeressen, gij zijt bevoorrecht omdat gij Nederlander zijt, maar dubbel bevoorrecht omdat gij nog jong zijt. En het is eenerzijds wel zeer eervol, maar anderzijds legt het toch op Uw nog jonge schouders een zeer zware verantwoordelijk heid toen bij Hare Radiorede van j.l. Woensdag onze Koningin zich in het bijzonder tot de jeugd heeft gewend toen Zij zeide: ,.De grondslagen waarop ons staatsbestel rust, en de hoogste en heiligste goederen die door de eeuwen heen het onvervreemdbaar eigendom van ons volk zijn geweest, vormen een hechten bodem om de toekomst op te doen verrijzen. Niet behoorend tot een omlijnden of afge sloten tijdkring, zijn zij evenzeer het erfdeel dier jongeren gelijk zij dat geweest zijn van de opeenvolgende geslachten die hun voorafgin gen. Mits met vertrouwen en met oordeel toe gepast, kunnen zij zich steeds verjongen en aanpassen aan de behoefte van den tijd, gelij ken tred houdend met de ontwikkeling en ont plooiing van ons volk. Met gerustheid in dit opzicht zie ik in onze toekomst, nu ik menigmaal getuige mocht zijn van de bereidwilligheid, den ernst en de geestdrift die het jongere geslacht bezielen voor de groote taak die het wacht". Onze Koningin roept u, geeft gij, jongeren, met geheel uw hart en al uw kunnen gehoor aan dit tot u zoo dringend gericht verzoek. Wanneer ik dan nu u, die de deputatie van de jeugd uit onze gemeetne vormt afvaardig en u opdraag om in de hoofdstad des rijks aan Hare Majesteit de Koningin eerbiedige hulde te betuigen namens alle jongeren uit de gemeente Velsen, dan hoop en vertrouw ik, dat gij moogt gaan namens duizenden jonge mannen en jonge vrouwen, die diep in hun binnenste als antwoord op de koninklijke roepstem hebben geantwoord; Ja, van gan- scher harte. Ik draag thans aan u over de vlag onzer gemeente, voerende het gemeentewapen, zijn de van lazuur beladen met een Agnus Dei staande op een terras alles van goud; voor waar een gemeentewapen met een zeer ver heven. met een zeer schoone symboliek. Moge het Agnus Dei, het Lam Gods onze Koninklijke Jubilaresse beschermen en be hoeden en Zijn zegenende handen uitbreiden over Nederland en Oranje. Ik heb gezegd, De vlag werd door een padvindster in ont vangst genomen. Hierna zongen de kinderen het zesde cou plet van het Wilhelmus en nog een aantal vaderlandsche liederen. Prachtig klonken de heldere kinderstemmen door het park dat zichzelf een klankbord gaf in de hooge boo- men rondom het mosveld. Vooral het „Wilt he den nu treden" werd zeer mooi gezongen. De kinderzang maakte op de menigte een die pen indruk. Na afloop van de aubade werden de kinde ren op vérsnaperingen onthaald. De optocht. Vroeg in den middag begon al weer de trek naar Velserbeek en omgeving in verband met den optocht der sportvereenigingen. In de Thorbeckelaan waar de stoet geformeerd werd, hadden velen een zonnig plekje opgezocht, om het levendige gedoe, eigen aan het opstellen van een optocht van gezonde, jonge men- schen gade te slaan. De optocht is een schitterend succes gewor den en den organisator en leider den heer P. Dijkstra komt een woord van lof toe. Dat alles vlot van stapel liep komt voor het grootste deel op zijn credit. Dat alle soorten sport druk in onze gemeen te beoefend worden bewees wel'deze optocht, want het duurde geruimen tijd voordat alle groepen het raadhuis, waar de vaandelgroet gebracht werd, gepasseerd waren. Deze groet gold in de eerste plaats den burgemeester, die ook nu weer vergezeld was van zijn echtge- noote, de wethouders, de leden van het ge meentebestuur en de vele genoodigden, die van het balcon, van de raadzaal enz. den op tocht gadesloegen. Alle vereenigingen hadden zich ingespan nen, om zoo goed mogelijk voor den dag te komen. Een der mooiste groepen was wel die van den N.A.S.B. Maar ook Olympia, T.V.IJ., de Kanoclub IJmuiden, V.3.V., Stormvogels enz. kwamen goed voor den dag. Eenige mooie wagens werden meegevoerd. De Politie-Schietvereeniging zorgde voor wat knaleffect: een der leden schoot er af en toe lustig op los. Met zijn revolver mikte hij keu rig op een schietschijf, waarin gelukkig geen gaten kwamen. De politiehonden, die door hunne eigenaars en eigenaressen ais vertegen woordigers (sters) der politiehondensport aan de lijn werden meegevoerd, waren met deze schietpartij maar matig ingenomen. Zoo goed waren ze niet afgericht of ze reageerden met een nijdig, geblaf op elk schot. Een achttal ruiters vertegenwoordigden op waardige wijze de ruitersport. Overal trok de optocht door een dichte haag van kijkers en wie tijdens den optocht buiten de aangegeven straten kwam zou daar een groote leegte gevonden hebben. Op liet Kennemerplein werd de stoet op gerold overeenkomstig de aanwijzingen van den heer Dijkstra, die een dankbaar gebruik maakte van -het podium van de Buurtvereeni- ging Kennemerlaan en de luidsprekerinstal latie van Radio-Kooi. Burgemeester Kwint heeft daarna den op tocht met eenige woorden ontbonden. Hij zei de, de hem geboden gelegenheid, de sportde- monstratie te ontbinden, met beide handen ,>aan te grijpen, om een woord van dank te spreken tot alle ingezetenen, die bij dit re- geeringsjubileum van H M. de Koningin op zulk een ondubbelzinnige wijze blijk hadden gegeven van hun aanhankelijkheid jegens het aloude Huis van Oranje. Spreker meende te mogen beweren, dat hij in deze gemeente zulk een huldebetoon nog nooit tevoren gezien heeft. Als hoofd der gemeente is hij dankbaar daarvoor. Deze dag heeft twee hoofdmomen ten gekend, in de eerste plaats de aubade en deze sportbetooging. Er is wel eens gezegd, dat het hier moeilijk is, alle vereenigingen voor één doel bij elkaar te krijgen, maar heden is het tegendeel bewezen, spreker ziet thans ver schillende sportvereenigingen voor zich. Hij had niet gedacht, dat er zooveel sportiviteit in onze gemeente te vinden was. Spreker eindigde met een driewerf hoera! op de Koningin. Wilhelmina bracht daarop het Wilhelmus ten gehoore. Juliana volgde met het Wien Neerlandsch Bloed en Kunst na Arbeid zorg de voor marschmuziek bij het afmarscheeren van de groepen. Vrijdag gecostumeerde optocht van schoolkinderen. Vrijdagmorgen 9 September wordt een ge costumeerde optocht gehouden. Aan dezen optocht nemen deel de hoogste klassen van de voorbereidende scholen en de 1ste en 2e klas sen van de lagere scholen. De volgende scholen zullen uitkomen: Marnixschool, Insingerschool en Insinger- bewaarschool. School J, School A, R.-K. Jon gensschool. R.-K. Meisjesschool, R.-K. Frö belschool, P. W. A. Cort van der Lindenschool, Groen v. Prinstererschool, Bewaarschool van volksonderwijs, Comitéschool en de Mevr. Van Tuyll-bewaarschool. In totaal dus 13 scholen gelegen ten Westen van de Schouten- en Evertsenstraat. De opstelling van de loopende groepen heeft plaats op de speelplaats van de „Wilhelmina- sc-hool," de opstelling van de rijdende groepen in de van L-inschotenstraat. De opstelling vindt plaats tusschen 9.4510.00 uur. Er zullen in totaal 10 prijzen beschikbaar gesteld worden nl. 1 prijs door mevr. H. A. kwint-Wiersum en 9 prijzen door de Oranje- vereeniging „Wilhelmina". De jury bestaat uit mevr. H. A. Kwint- Wiersum, mevr. G. Weyburg-Aath en den heer Chr. W. Suwerink. De route is in overleg met den Commissa ris van Politie als volgt vastgesteld: Houtmanstraat, Kennemerplein, Kennemer laan, Julianabrug, Kerkstraat, Kanaalstraat, Visseringstraat, Prins Hendrikstraat, Willems plein (in het rond)Prins Hendrikstraat, Kei zer Wilhelmstraat, Pres. Krugerstraat, Ko ningsplein, Koningstraat, Julianabrug, Huy- gensstraat, Mahustraat, Stephensonstraat, Napierdwarsstraat, Napierstraat, Kennemer laan, Kennemerplein, alwaar de ontbinding plaats heeft. Een moment voor de ontbinding wordt de beslissing van de jury bekend ge maakt. Na de ontbinding gaat ieder groep terug naar de school om een tractatie in ont vangst te nemeii. De uitreiking van de prijzen heeft in een eenigszins feestelijke bijeenkomst plaats. Voor deze bijeenkomst zullen alle hoofden en on derwijzend personeel van bovenstaande scho len genoodigd worden. De scholen te IJmuiden O. hebben 9 Sep tember, evenals de deelnemende scholen, va- cantie. VERBETERING. In het programma der feestelijkheden, op genomen in ons blad van j.l. Maandag staat voor de harddraverij Donderdag aangegeven. Dit is een abuis; de harddraverij vindt he den plaats in de Trompstraat, die thans over haar geheele lengte versierd is. Na afloop der draverij wordt een muzikale rondgang door de versierde straten van IJmui den-Oost gehouden. NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS Op Donderdagavond 8 uur zal in het Roode Kruisgebouw aan het Willemsplein een sa menkomst plaats hebben van de leden der transportcolonne en helpsters, waarbij aller opkomst dringend gewenscht is. Reederij-jubileum. Dezer dagen bestond de Cranzer Fisch- dampfer-Gesellschaft te Cranz vijftig jaren. De raad van beheer vergaderde naar aanlei ding daarvan in dezelfde kamer van het Hotel Böttger aldaar, waar vijftig jaren ge leden tot oprichting der maatschappij beslo ten werd. Mr. G. Sluis, president van de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem, herdenkt te midden van de rechterlijke macht het veertigjarig regeering s jubileum van H. M. de Koningin. EEN PRACHTIGE AVOND VOLGDE OP EEN PRACHTIGEN DAG. RaadhuisVelserbeek, en vele straten schitterend verlicht. TERUG NAAR LAMPIONS EN VETPOTJES. De attractie van den dag waren de aubade en de sportoptocht, de attractie van den avond was de verlichting, die doordat een prachtige avond volgde op een prachtigen dag overal uitstekend slaagde. Het leed van den Vorigen avond, veroorzaakt door den re gen, die zooveel heeft bedorven was geheel vergeten, want in alle geïllumineerde straten hebben de verlichte bewoners van hun werk kunnen genieten en vele wandelaars kunnen laten genieten. Ons gemeentehuis dat uit een oog punt van architectuur weinig schoons biedt, was door de verlichting met 1500 vetpotjes een ander gebouw ge worden, een gebouw met levende lij nen, dat het sprookjespaleis van een sprookjesprins zou kunnen zijn. De illuminatie zou beter tot -haar recht ge komen zijn indien het gebouw op een groot plein had gestaan, waardoor men het op een flinken afstand gezien zou kunnen hebben. Maar we moeten de dingen nemen zooals ze zijn en dan mag gezegd worden, dat het denk beeld van deze verlichting nog zoo kwaad niet was en dat de critiek misplaatst is ge weest. Want ondanks de beperkte ruimte was het bijzonder mooi. Het was natuurlijk den geheelen avond heel druk op het „Raadhuisplein" en honderden, kwamen de stille dorpstraatjes door om de illuminatie op hun gemak te bekijken. Velserbeek een sprookjesland. Bij een sprookjespaleis hoort een sprook jesland en dat was Velserbeek. Daar was in de eerste plaats het oude huis, dat zich baad de in een zee van floodlight. De fakkels langs den vijver een weinig rookerig, maar het mooie schouwspel deed dit vergeten brand den er lustig op los. Tien werden twintig, honderd werden twee honderd, want de vij ver, die in den stillen zomeravond geen rim peltje vertoonde, gaf elke fakkel een spiegel beeld, zoodat de sierlijk gebogen rand van den hertenkamp het domein van de fauna van Velserbeek scherp afbakende. En in de boomen rondom den vijver en langs de Lindenlaan hingen honderden ap peltjes van oranje, die onbewogen hun ge temperd licht afteekenden tegen den donke ren achtergrond. Eenige groepen boomen werden door sterke schijnwerpers in het zonnetje gezet. Dat was een fantastisch spel van licht en donker. Het was er zoo vol, dat de politie genood zaakt was, één richtingverkeer in te voeren. Ook bij de theeschenkerij was er een groote lichtplek te midden van een diepe duisternis. Lampions in vele straten. Het is eenvoudig, het is niet duur, maar toch is het altijd mooi, zulk een versiering met kleurige lampions. Vleurig inderdaad, maar overal domineerde het oranje. De Kom passtraat was aan beide zijden met een volle rij behangen en ook midden boven de straat hingen de lichtballen zachtjes aan hun draadjes te wiegen. De Havenkade tusschen Marconistraat en Kompasstraat wilde voor laatstgenoemde straat niet onder doen. Hier hingen ook vele lampions maar had men voor felle schijn werpers op de huizen gericht. Het mooist zag men deze verlichting van de Wilhelminakade af. De lampions verloren echter veel van hun effect door de concurrentie van de schijn werpers. Ook de Trompstraat, de Kalverstraat, - den Zeeweg, de Bloemstraat I en II had men kwistig met oranjelïcht geïllumineerd en overal was veel belangstelling, afschoon het wel te zien was ,dat er behalve de verlichte straten nog andere attracties hier of elders waren. Op de kermis was het druk, maar de auto bussen hebben honderden plaatsgnooten naar Haarlem en Amsterdam gebracht. Wilhelmina gaf een concert op het Kenne merplein voor een niet al te talrijk publiek. Ook al het gevolg van de concurrentie. Zoo is de nationale feestdag een dag ge worden, waaraan nog lange jaren met de prettigste herinneringen gedacht zal worden. Eendrachtig heeft Velsen's burgerij het re- geeringsjubileum van H. M. de Koningin gevierd. En wanklanken? Nu ja, mooi was het gezang niet van sommige brooddronken jongens; op zulke dagen wordt het oor niet verwend Wilhelmina, Juliana en Kunst na Arbeid, die zich zoo geweerd hebben, staan hier natuurlijk buiten maar het oog krijgt zooveel te meer te genieten. De politie had een zware taak bij de vele afzettingen enz. Het corps heeft zich onder leiding van commissaris Weijburg uitstekend van zijn taak gekweten. En er zal deze week nog wel meer van het corps gevergd worden. VOETBAL IN ENGELAND. De Dinsdag voor de eerste afdeeling ge speelde leaguewedstrijd tusschen Grimsby Town en Portsmouth eindigde in een 2—1 zege voor de thuisclub.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1