De viering van den Nationalen Feestdag. RADIOOISTRIBUTIE-BEDMit BEVERWIJK Plechtige uitreiking van de gemeentevlag. Voor de eerste maal tijdens zijn ambtsperiode zagen de Beverwijkers op den Nationalen Feestdag- hun burgemeester in ambtsgewaad. Burgemeester Seholtens in gezelschap van mevr. A. A. van HattumDekker op weg naar het défilé van de jeugdorganisaties. In het midden wethouder W. van Dok .Links achter mevr. Van Hattum, de predikant der Ned. Herv. Gemeente, Ds. C. M. Krijger, die wegens het aanvaarden van het beroep naar Rotterdam, weldra Beverwijk zal verlaten. Défilé van de jeugdorganisaties. Feestelijke boottocht voor de schooljeugd. Hoewel in onze gemeente de feestelijkheden ter gelegenheid van het 40-jarig regeerings- jubileum van H. M. de Koningin reeds in de vorige week hebben plaats gevonden is de Na tionale Feestdag geenszins onopgemerkt voor bijgegaan. Reeds in den vroegen morgen bo den de straten een feestelijken aanblik, want nagenoeg huis aan huis wapperde de natio nale driekleur. Na afloop van de plechtige herdenkings diensten in de beide R.-K. kerken spoedden de jeugdorganisaties, alsmede de jeugdafdeelin gen van onze plaatselijke sportvereenigingen zich naar het C. H. Moensplein teneinde te genwoordig te zijn bij de overhandiging van de gemeentevlag aan de deputaties,, die des mid dags bij de aan H. M. de Koningin te Am sterdam te brengen jeugdhulde de Beverwijk- sclie jeugd zou vertegenwoordigen. Aan deze plechtigheid werd luister bijgezet door de aanwezigheid van tal van autoriteiten, waarvan de aanwezigheid van burgemeester H. J. J. Seholtens in ambtsgewaad het de corum wel bijzonder verhoogde. Ook behoorden tot de genoodigden, die in de muziektent te midden van het fraai aan gelegde plantsoen hadden plaatsgenomen me vrouw Seholtens, de beide wethouders, de ge meentesecretaris, bijna alle raadsleden, de predikanten, de voorganger van de Isr. Ge meente, directeuren van gemeentebedrijven, mevr. A. A. van Hattum-Dekker, afgevaardig den van de besturen van W.V., Koninginne dag en Harddraverijvereeniging e.a. Nadat de deelnemende organisaties zich naar de aanwijzingen van den algemeenen lei der, den heer H. J. Blaauw, hadden opgesteld plaatste de burgemeester zich voor de micro foon van de door den heer E. Belinfante Jr. welwillend ter beschikking gestelde geluids installatie tot het houden van de volgende rede* Rede van den Burgemeester. Het initiatief van 87 landelijke jeugdorga nisaties heeft ook hier ter plaatse op een ge lukkige wijze weerklank gevonden. Gij. jon geren van Beverwijk, blijkt eensgezind te zijn in uw eerbied voor en uw verknochtheid aan onze jubileerende Koningin. Gij hebt er prijs op gesteld hiervan getuigenis af te leggen door vandaag gezamenlijk een deputatie af te vaar digen naar de hoofdstad. Een deputatie, welke zich zal voegen bij de jonge scharen uit alle oorden des lands om vanavond voor het Pa leis op den Dam aan Hare Majesteit, onze ge liefde Vorstin, een nationale jeugdhulde te gaan brengen. Er is mij verzocht aan de uit uw midden ge kozen deputatie een speciale vlag toe te ver- trouwen. Het is een vlag, welke voor deze ge legenheid voor alle gemeenten uniform is uit gevoerd. Zij toont de provinciale kleuren voor Noord-Holland rood, geel, blauw en in den binnensten bovenhoek onze stadsvlag: rood met drie witte lelies. Ik kan u verzekeren, dat het mij een eer zal zijn. u die aanstonds te mogen overhandigen En tevens is het mij een vreugde dit te mo gen doen in tegenwoordigheid van zoovele plaatselijke jeugdvereenigingen, welke door haar aanwezigheid op dit plein aan dit oogen- blik luister willen bijzetten. Niet zonder fierheid zien wij u hier verza meld en zullen wij de door u afgevaardigden over eenige uren naar Amsterdam zien op trekken. Het is goed dat gij, Beverwijksche jeugdver eenigingen, u eerst tezamen vertoont, hier op dit plein en vervolgens in een optocht. Gij zult een levendige getuigenis zijn van twee al lerbelangrijkste zaken. Deze zijn ten eerste, dat ons jongere ge slacht een gesloten eenheid vormt waar dat zij ongedwongen is en in de harten wortelt. Ten tweede dat die gelukkige eenheid toe staat een groote verscheidenheid, zoowel wat betreft verschijningsvorm als wat aangaat de beginselen, die ieder heilig zijn. Het bestaan en de bloei van de organisaties, die zich bewegen op het terrein der vrije jeugdvorming is voor onze huidige samenle ving van groot gewicht. De vormende kracht, die van haar uitgaat, houdt rijke beloften in. Na te hebben herinnerd aan de jongste ra dio-rede van de Koningin richtte de burge meester zich tot de deputatie, welke Beverwijk zou vertegenwoordigen bij de jeugdhulde, en voorts tot een gedeelte van de af vaardiging, welke 'onze gemeente gistermiddag te Amsterdam zou representeeren bij de Natio nale huldebetooging. Ook zij zijn tot de jongeren te rekenen. Het zijn namelijk onze jongere tuinders, die met enkele vakgenooten uit Heemskerk in de groote stad zullen torsen een embleem, voor stellende een aardbeienplant. Zij willen daar mede aan Hare Majesteit voorbijgaan en too- nen, dat bij hun ondanks tegenspoed de tradi- tioneele Hollandsehe aard nog niet verbasterd is, dat zij zijn gebleven volhardend, taai, ar beidzaam en vertrouwen op God en op de toekomst. Laat mij eindigen met de beide deputaties een goede reis te wenschen. Wij, die hier ach terblijven, vertrouwen, dat zij ons daar ginds vóór het Koninklijk Paleis waardig zullen ver tegenwoordigen. Ik dank hen en voorts allen, die aan den stoet zullen deelnemen, reeds bij voorbaat. Juichend stemde de jeugd in met de hoera's, die burgemeester Seholtens op onze Konink lijke Jubilaresse uitbracht. De St. Jozef Harmonie speelde vervolgens het Wilhelmus dat zoowel door de jeugd als door de groote menigte belangstellenden, die zich achter de afzettingen hadden geschaard, werd meegezongen. Het hoofd der gemeente vertrouwde hierna aan de vertegenwoordigende deputatie van de jeugd de fraai uitgevoerde gemeentevlag toe. Het défilé. De plechtigheid op het plein was hiermede ten einde. De organisaties stelden zich op achter de St. Jozef Harmonie en trokken ver volgens naar de Breestraat. Zij defileerden langs het stadhuis voor het gemeentebestuur en de genoodigden die zich inmiddels in de hal hadden opgesteld. Het défilé had een keurig en ordelijk ver loop. In den stoet werden talrijke veelkeu rige vlaggen en banieren meegedragen, waar mede aan den burgemeester als vertegenwoor diger van onze jubileerende Vorstin een groet werd gebracht. De zon, die op dezen feestelij ken dag nu eens niet schuil ging achter drei gende wolken, verhoogde het effect van het défilé, dat op zeer goede wijze door de St. Jozef Harmonie met muziek werd opgeluisterd. In de raadszaal gebruikten de genoodigden de koffie. Het défilé bad een mas«a mpnenben getrok ken, die de jeugd met belangstelling zagen voorbijtrekken. Het was verder den geheelen morgen een komen en gaan van de leerlingen van alle onderwijsinrichtingen, die aan het stadhuis een fraai uitgevoerd portret van de koningin in ontvangst namen. De schooljeugd toonde zich hiermede zeer ingenomen en fier werd het welkome geschenk, dat bestemd was om in de scholen een mooi plaatsje te krijgen, in de optochten meegevoerd. De leerlingen van de scholen bezochten in de morgenuren bioscoopvoorstellingen in het Luxor Theater en W. B. Theater. De vertoon de programma's vielen zeer in den smaak van de schooljeugd, die vooral een opmerke lijke belangstelling toonde voor de jubileum film van de Polygoon „Veertig jaren Ko ningin". Een feestelijke boottocht. Des middags wachtte den leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen, alsmede van de Huishoud- en Industi'ieschool en van de scholen voor u. 1. o. een mooie boottocht door een deel van het Noordzeekanaal en de havens van IJmuiden. Begeleid door de Be verwijksche Harmoniekapel werd een wande ling gemaakt naar Velsen, waar de feestelijk gepavoiseerde „Prins Hendrik" van de Alk maar Packet reeds gereed lag om de ruim 1300 liefhebbers voor het interessante boot tochtje aan boord te nemen. Het is een recht feestelijke tocht geworden. Het weer kon men zich niet beter wenschen en de stemming onder de jeugd was opper best. De Beverwijksche Harmoniekapel breid de haar repertoire uit met een tutti-frutti van populaire liederen, waarvan „Oh.. Ma maatje" sterk favoriet was. Het schutten door de middensluis was een aparte sensatie en wekte bij de jeugd onstuimige verlangens op om het zeegat uit te gaan. De kapitein was niet te vermurwen en hij wendde binnen de pieren resoluut den steven. Want de „Prins Hendrik" is een flink schip, maar het is er nu eenmaal niet op gebouwd om zee te kie zen. Deze kleine teleurstelling was de jeugd spoedig te boven, want de korte bezoeken aan de Visschershaven, de havens van het Hoogovenbedrijfen een vaart rond het fort boden afwisseling genoeg. De goede stemming bleef alzoo ongerept. Het ontbrak ook niet aan versnaperingen. Het bestuur van de Harddraverijvereeniging een rondje „lolly's", maar aangezien er „slechts" 700 van deze heerlijkheden aan boord waren, waren alleen de meisjes de ge lukkigen, wien dit buitenkansje ten deel viel. De Russische papieren van de Harddraverij vereeniging lieten helaas niet toe, dat de jongens ook een of andere zuigvreugde kon den genieten. Zij droegen hun leed met mannenmoed, al. zagen zij dan ook steeds als een moderne rat tenvanger van Hameln voorzitter Blom. ge wapend met eer. doos zuigstokken en gevolgd door een schare meisjes voorbijtrekken. Tegen zes uur meerde de „Prins Hendrik'' weer aan den steiger en behoorde dit water feest al weer tot het verleden. Het bestuur van de vereeniging „Koninginnedag", dat het initiatief nam tot dit uitstapje en zich in zijn pogingen gesteund zag door het gemeen tebestuur en het bestuur van de Harddraverij vereeniging „Prins Bernhard", kan met groo te voldoening terugzien op de-zen boottocht, die stellig bij de jeugd lang in herinnering zal blijven, Met waardeering mag ook worden vernield de assistentie, van de vele geleiders en ge leidsters en van de transportcolonne van het Nederlandsche Roode Kruis. De Fremersberg tot slot. Des avonds gaf de Beverwijksche Harmo niekapel onder leiding van den heer H. W. Hofmeester in de muziektent op het C. H. Moensplein een concert, aangeboden door het gemeentebestuur, dat geheel voltallig deze uitvoering heeft bijgewoond. De kapel bracht een welverzorgd program ma ten gehoore, dat geopend werd met het volkslied. Daarna volgden composities als ,,L' Italianer in Algiero" van Rossini, de ouverture .Egmont" van L. van Beethoven en de Czardas uit „Die Geist der Woiwoden". De solo-clarinettist van de vereeniging speel de met veel verdiensten „Luise di Montfort", waarmede de solist veel bijval verwierf. Voor het publiek was het hoogtepunt van dezen concertavond ongetwijfeld de uitvoe ring- van de „Fremersberg" de bekende legen de uit Baden-Baden van Koenemann. De uiterlijke effecten werden met zorg aan gebracht en trokken zeer de aandacht. Het geen dirigent Hofmeester en de zijnen wel licht niet onwelgevallig was. Het nummer oogstte een groot succes. Met een marsch werd het concert en te vens de viering van den Nationalen Feestdag besloten. Na de feestvreugde van de vorige week is de officieele datum van het regeeringsjubi leum op waardige en voor de jeugd vooral ook op prettige wijze gevierd. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE METAAL- BEWERKERSBOND OP EXCURSIE. De plaatselijke afdeeling van den Algemee nen Nederlandschen Me ta albe werkersbon d zal Zaterdag a.s, een excursie houden naar de N.V. van Leer's Walsbedrijven. De excursie vangt aan des middags om twee uur. Een deputatie van jonge tuinders uit Beverwijk en omgeving nam gisteren deel aan het défilé voor H. M. de Koningin te Amsterdam. Wat zouden zij anders meevoeren, dan het embleem van Beverwijk's glorie de aardbei Hierboven een afbeelding van de reuzen-aardbeien, die voortreffelijk waren nagebootst. Ook in de badplaats Wijk aan Zee vierde op den Nationalen Feestdag de Oranjevreugde hoogtij. Evoluties van de jeugd in slingerende autobanden. beter, 50 cent per stroomverbruik. INruit nSSL, £een STELLEN ™t0E. N.V. BEVERWIJK flomorkerkweg 87 re|„ (Adv. lngez.t Werkkamp voor R.-K, Nieuwe aanvragen worden werkloo», «ra-acht, In het werkkamp voor Rit Egmond-binnen zullen weer ion»lii K:< - de acht weken te werk kunnen steld. Het nieuwe kamp vangt aan tember en duurt 8 weken. °B 12 Sc;. De vergoeding bedraagt f 1.75 ne,- zakgeld en 20 tot 50 ets. tletsgeld k leeftijdgrenzen voor deelnerrin„ aïf kamp zijn van 16 tot 24 jaar Pa voor Beverwijk moeten de ón»aWl, den bij kapelaan Willemse R ir n :- Breestraat 101. "««Si, LEDENVERGADERING INSTITUUT voer, ARBEIDERS ONTWIKKEÜNo 0011 Op Donderdag 8 September ai hLi plaatselijke afdeeling van het Instltmt Arbeiders Ontwikkeling een ledmèrS "l': in café „Bellevue". ,eraiW<| In deze bijeenkomst zal 0.111. het wint... gramma worden vastgesteld. -w- AANVANG VAN ^ARBEIDERS AV0M, Op Dinsdag 27 September zal een worden gemaakt met den cursus van 1.1! beiders Avondschool. O.m. zal les worden „ï- ven In .lezen, rekenen en Nederlandsche JUBILEUMSHERDENKING IV riv R.K. KERKEN. Ter gelegenheid van het 0__ van H.M. de Koningin werden te 8 uur in de beide R.K. Kerkend® H.H. Missen gecelebreerd. De R.K. organisatie waren daarin met. hun vaandels vertegenwoor^ digd. In de dekenale kerk aan de Breestraat ce'» breerde Deken P. J. Simons met assistentie van de kapelaans Willemse van de paroc^ en A. Bisschop zoon per parochie. KapeV Bot fungeerde als ceremoniarius. Het V meentebestuur was bij deze kerkelijke plech tigheid tegenwoordig. Deken Simons heeft in een korte toespraak aan het jubileum herinnerd en daarbij gewe zen op de groote beteekenis die H.M, de Ko ningin steeds heeft gehecht aan de stipte na leving van de Christelijke beginselen. De diensten werden besloten „Te Deum laudamus". Langs de lijn. Programma van de Radio-centrale, Donderdag: Lijn I: 8.00 Hilversum I. Lijn II: 8.00 Hilversum II. Lijn III: 8.00 Keulen; 10.30 Parijs; 12.0} Diversen; 12.20 Brussel Ned., 2.20 Londen Reg., 4.20 Parijs; 4.35 Londen Reg„ 550 Brussel Ned., 6.05 Radio P.T.T. Nord; 650 Londen Reg., 7.20 Radio P. T. T. Nord; 7 M Diversen; 8.20 Londen Reg., 9.00 Keulen, 10,20 Brussel Ned. pl.m. 10.35 Keulen. Lijn IV: 8.00 Brussel Ned., 10.35 Londen Reg., 1.20 Nationaal programma, 10.45 Lon den Reg. Lijn V: Diversen. CASTRICUM Wat de tuinders kregen. NOTEERING VAN DE GROENTEVHIBO. Dubbele boonen per K.G. 20—30. Snijboonen per K.G. 20—28. Trosboonen per K.G. 25—32. Tuinboonen per K.G. 18—22. Rentegevers per K.G. 20—25. Enkele boonen per K.G. 22—25. Sla per 100 stuks 200—350. Andijvie per 100 stuks 240—350 Bloemkool le soort per stuk 18—22. Bloemkool 2e soort per stuk 10—16. Tomaten per K.G. 58. Komkommers per stuk 4—7. Spinazie per kist 90—100. DRIEHUIS DE GEVELWEDSTRIJD DER BUURT* VEREENIGING Ook het bestuur van de Ver. van Bewonen der Buurtschap Driehuis had gemeend niet mogen achterblijven op dezen National Feestdag en had voor de inwoners een ge* velwedstrijd uitgeschreven. De beooraeenng geschiedde op den dag, zoodat een event.ueeie verlichting in de avonduren buiten bescnou- wing bleef. De jury werd gevormd door Men, Vreugdenhil en de heeren Spaander en .-ïoo. Deze kwam na haar rondgang tot den volg den uitslag: le prijs Missiehuis. 2e prijs miu Moors. 3e prijs W. Laan, 4e prijs H. Schol*. prijs J. A Heeze. h. De prijzen bestonden uit waardebons ten o drage van f 10, f 7.50 f 5 en f 2.50. /CJEEP/ TJEINCENü HOLLAND—AMERIKA LIJN. Tirandentes, Rott. n. Baltimore 4, 110 mijl W. van Land's End. Burgerdijk, N.-Orleans n. Rott. via Londen 4, 900 m. ZW van Valencia. Lochmonar, Rott. n. Vancouver 5 te Swan sea. Nieuw Amsterdam 6 (n.) van New-York n. Rott. Lochkatrine, Rotterdam n. Vaucouver 5 v. Kingston (J.) HALCYON LIJN. Stad Maassluis, 6 v. Narvik te Vlaardingen. Rozenburg, 6. v. Vlaardingen n. Bilbao. Stad Zwolle, 6 v. Bilbao te Vlaardingen. Stad Zaandam, 6 v. Salto Caballo te Vlaard. Maasburg, 6 van Kirkenes te Vlaardingen. Stad Arnhem, Genua n. Pepel p. 5 Gibraltar Vredenburg, Wabana n. Rott. 5, 450 m. W. van Valencia. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Jagersfontein, 6 v. Rott. n. Hamburg. Nijkerk (uitr.) 6 te Zanziar. Springfontein, .6 v. Antwerpen n. Hamburg HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Zuiderkerk (thuisr.) 5 te Shanghai. KON NED STOOMBOOT MIJ. Ariadne, Bari n. Amst. p. 5 Gibraltar. Mars, Rott. n. Gibraltar 5. 85 m. Z.O. van Land's End. Euterpe, 6 v. Bordeaux te Amst. Bennekom, 6, v. Antwerpen te Amst. Amor, 3 van West-Indië te New-York. MEYER EN CO'S SCHEEPVAART MIJ. Cyclops, Rott. n. Japan 6 v. Singapore, City of Singapore, Chefoo n. Rott. 5 van Penang. Benmacdhui, Japan n. Rott. 5 te Gibraltar. Alcinous, 6 v. Batavia te Amst. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Siantar (uitr.) 6 te Antwerpen. Sitoebondo, 5 v. Batavia n. Rott. Baloeran (uitr.) 5 v.Lissabon. Indrapoera (uitr.) 6 te Singapore. Kedoe (uitr.) 6 van Suez. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Moena, 4 v. Amst. te Batavia. Johan de Witt, v. Amst. te Batavia. Poelau Roebiah, 3 v. Batavia n. Amst. Soemba, 3 v. Batavia n. Busrah. WIJKLIJN. Randwijk, Rott. n. N.-York 4, 200 mijl van Valencia. Bloemfontein thuisr.) 5 te Dar-es-Salaam. AANGEKOMEN. 5 September: Iris s.s. Danzig Berenice s.s. Kopenhagen Diana m.s. Rotterdam Ousel s.s. Liverpool Orpheus s.s. Stettin 6 September: Progres m.s. Kalaipeda Q. Roosevelt opl. Le Havre Euterpe s.s. Bordeaux Moesse le Moyec s.s. Nantes Bennekom s.s. Hamburg Helene Russ s.s. Oulu VERTROKKEN. 5 September: Westerschelde m.s. Duisburg Eurybates m-s. Londen Michail Frunze s.s. Archangel Angra s.s. Rotterdam Bothnia m.s. Antwerpen Seaman sl.bt. Marseille Drijvende bok Marseille Marina m.s. Aruba Merel s.s. Londen Schieland s.s. Newcastle September: Prima m.s. Xuimer Corbank s.s. Methil Nieuwe tankschepen. Voor de Koninklijke Shellgroep zijn op één dag twee tankmotorschepen te water gelaten en wel bij de Rotterdamsche Droogdok Mij het stoomschip Clausina met een laadvermo gen van 12.000 ton en bij de Nederlandsche Dok Maatschappij te Amsterdam het motor schip Alberta met een laadvermogen van 4100 ton. Beide schepen zijn uitgerust met Werk spoor-Dieselmotoren, resp. 3500 P.K. en 1600 PK Ontvangsten Suezkanaal. De directie der Suezkanaal-maatschappij heeft over de vorige maand een bedrag van 306.000 aan kanaalgelden geïncasseerd te gen 834.000 in dezelfde maand van het vorig jaar. Vanaf 1 Januari bedroeg die ont vangst in dit jaar 6.434.000 of 970.000 j minder dan in de overeenkomstige periode van 1937 Haringverscheping. Het Nederlandsche m.s. „Diana", hetwelk gisteren in ballast van Rotterdam in de Vis schershaven alhier aankwam heeft daar een partij versche- en gezouten haring ingeno men waarmede het inmiddels naar Gdynia (Polen) is vertrokken. Sleepreis (verb, bericht) De Britsche sleepboot „Seaman" vertrok gisteren met een drijvende bok op sleeptouw naar Marseille. Aankomst opleidings Gisteren passeerde alhier het AmerUttffl sche opleingsschip „Quentin Roosevelt mende van Le Havre naar Amsterdam wa> het eenige- dagen zal vertoeven. Territoriaal zelfbestuur voor nc Sudeten Duitschers? De nieuwe voorstellen van Praag. PRAAG 6 September (Reuter-A.NL' In doorgaans goed ingelichte kring® wordt vernomen, dat de beginsel* waarop de voorstellen der Tsjec. Slowaaksche regeering aan de suaewj Duitschers zijn gebaseerd, de volgen Z1'T Toekenning van territoriaal zelf bestuur. 2. Erkenning van de volkomen g lijkheid van status. 3. Erkenning van de gelijkheid Deze punten voldoen aan de voorwaarden die de Sudeten Dmtscn1e genwoordigers Kundt en SebekowsKy hebben, toen zij aandrongen op vooiare aanvaarding hunner grondbeginselen m de onderhandelingen over de byzond voort te zetten.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 2