(Kleurige hulde op den Dam. pE HULDE t/au Heetèands jeupd SCHUDT UW LEVER WAKKER Provinciën trokken langs het Paleis. DUIZENDEN JONGEREN BELOVEN HUN TROUW indrukwekkende manifestatie inden avond op den dam Op onvergetelijke wijze heeft de Nederlandsche jeugd Dins dagavond Hare Majesteit de Knnin»in gehuldigd. Zij heeft op het Soode'plein, staande voor het mach ine bouwwerk van Jacob van Cam- .etuigd van een groote en harte lijke liefde, aanhankelijkheid en nouw aan ons vorstenhuis. De schitterend verlichte en versier de nam bood een imposant schouw- «ll een fraaie omlijsting van Neer- hnds jeugd met haar vlaggen en vaandels, bijeen om deze eerlijk en recht uit het hart te huldigen, zoodat deze avond voor duizenden een on vergetelijke gebeurtenis zal blijven. Teven negen uur arriveert de stoet, die in w stadion is gevormd en onder een over- Sdigende belangstelling langs de Amster- daische straten is getrokken in de nabijheid 'vi,ltelePoogenbIikken later marcheert het Jïï muziekcorps het middendamplein, dat SÊÏÏn is, op, gevolgd door deputaties landelijke jeugdvereenigingen, studen- Sorganisaties, de graalmeisjes m kleurige Sïdtae. padvinders, de vrijzinnig Chnste- li ke jeugdorganisaties, kortom te veel om afzonderlijk te noemen Boven iedere deputatie wappert een vlag nf een vaandel. Dan volgen koloniale vlaggen, van 23 Indische gemeenten, van Suriname en ruracao, gedragen door padvinders. De ge meentelijke deputaties loopen in provinciaal Groepsverband in alphabetische volgorde. Drente opent de rij met de gemeentevlag van ïoioo Zoo marcheeren de honderden depu taties met hun vlaggen den Dam op. De vlag een zijn samengesteld uit de provinciale vlaggen, waarop in den linkerbovenhoek het plaatselijke wapen prijkt Intusschen is het kwart over negen gewor den Het centraledeel van den Dam, waarop de delegaties met hun vlaggen en vaandels staan ongesteld, is daghelder verlicht door batterijen sterke lampen. Het opmarcheeren is in een uiterst vlot tempo verloopen, binnen een half uur hebben de ruim 6000 deelne mers hun plaatsen ingenomen. De muziek corpsen, die aan het hoofd van de afdeelin- gen loopen, spelen vroolijke vaderlandsehe liederen, liederen, die in de provincies als volksliederen worden gespeeld en gezongen. In den stoet zijn ook de Nederlandsche kleederdrachten vertegenwoordigd :de kleurige Friezinnen met hun gouden oorijzers, de don kere dracht van de Veluwenaren, de fleurige kleeding van de Noord-Hollandsche boerin nen, dat alles geeft kleur en stemming aan het grootsche schouwspel. Het is tegen half tien, de muziek zwijgt, de Nederlandsche jeugd staat gereed om haar geliefde vorstin een warme hulde te brengen. De vleugeldeuren gaan open. Hare Majesteit de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard betreden het balcon. Ovaties. Een hartelijk gejuich, dat aanzwelt tot een daverende ovatie, begroet de vorstin en haar kinderen. Een oogenblik is het stil. Bazuin geschal weerklinkt. Dan zingt Nedierland's jeugd de vorstin het plechtige „Wilt heden nu treden" toe. Het is een indrukwekkend oogenblik en geroerd luistert de vorstin naar dit oude vaderlandsehe lied uit Valerius' Ge- denckklanck. Oorkonde aangeboden. Nadat de iaatste klanken verstorven zijn, begeeft de hoofdstedelijke burgemeester, dr. W, de Vlugt, zich naar het balcon. Daar wordt een deputatie ontvangen bestaande uit de dames mej. E. J. van Rijckevorsel (Meisjes Studenten Vereenigingen in Neder land), mevr. I. van Dijk (Nationaal Jonge ren Verbond), mej. M. W. Barger (Federatie van Chr. Vereenigingen van en voor vrouwen en meisjes). Zij bieden H. M. een oorkonde aan, waarop de woorden gegraveerd staan: „Majesteit, trouw aan U, Oranjevorstin, be tuigen wij blijdschap op Uw feest, ook ons feest, wij jeugd van Nederland", woorden, die door een spreekkoor worden gezegd. Dit spreekkoor, ingezet door Pom Voort- huyzen, klinkt dan helder op uit de monden van de duizenden op het door magnesiumfak- kels helverlichte plein. H. M. overhandigt wimpel. Glimlachend en wuivend dankt de vorstin Aeerland's jeugd. De deputatie van de Drent- sche gemeente Anloo wordt vervolgens op uet balcon ontboden. Het is de gemeente, die den stoet van deputaties opende en de drie jonge mannen, uit dit kleine landelijke plaatsje, genieten de hooge eer uit de han den van de vorstin een Oranjewimpel te ont vangen, die zij aan de vlag hecht. Op datzelf de plechtige oogenblik worden op den Dam aan alle vlaggen Oranje wimpels bevestigd, Minutenlange ovaties heeft de Koninklijke Familie op dit historisch moment in ont vangst te nemen. Weer zetten magnesium- fakkels het plein in een hel licht. Het Wilhelmus wordt ingezet als besluit van deze prachtig geslaagde hulde van de eensgezinde jongeren uit heel ons land. De deputatie van het kleine Anloo blijft met haar vlag nog eenigen tijd op het balcon, Na het Wilhelmus weerklinkt een forsch en langdurig gejuich, besloten door een spon taan „Lang zal zij leven in de gloria". De deputatie vertrekt van het balcon, H. M. neemt met een handdruk van de Drentenaren afscheid. Ten slotte defileer en de deputaties langs het paleis, een défilé, dat nog geruimen tijd in beslag neemt. Onvermoeid wuift Hare Ma- ,'esteit en de Prinses de jonge menschen met lun vaandels en vlaggen toe. De Prins brengt den militairen groet. Te ruim tien uur behoort deze schoone hul diging van de zijde van de jeugd weer tot het verleden. De leden van het uitvoerend comité werden door H. M. op het paleis ont boden en aan haar voorgesteld. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el lendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. O moet CARTER'S LEVER PILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zaïlt weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. (Adv. Ingez. Med.) Het ongeluk met de tilbury te Hengelo. Uitzicht ter plaatse goed. Wij vernemen nader, dat het ongeval met een tilbury onder Hengelo Dinsdagmorgen omstreeks kwart over tien geschiedde. Een losse locomotief reed achterwaarts van Olden- zaal naar Hengelo. Bij den onbewaa-kten over weg onder Klein-Driene in de zoogenaamde „Norik", een kwartier van Hengelo, reed het rijtuig, met één paard -bespannen en bestuurd door den 74-jarigen landbouwer J. Welberg, die met zijn vrouw en hun zesjarige klein dochter, Anna Weghorst, een bezoek wilden brengen aan het schoonzoon in Driene. De heer Weliber.g heeft de locomotief niet opge merkt, hoewel het uitzicht ter -plaatse goed is. Het paard bleef ongedeerd. Het rijtuigje echter werd meegesleurd en totaal vernield. De drie inzittenden moeten onmiddellijk zijn gedood. Hoofdpijn, Kiespijn. heipen^Kj altijd een poeder of cachet van Mijnliardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, gen. „Mijnhardtjes"2st. lOct. Doos 50ct (Adv. Ingez. Med.) Jonge vrouw merkte auto niet op. Bij aanrijding op slag gedood. Een tot nog toe onbekende jonge vrouw wil de Dinsdagavond om half elf per fiets den rijksweg ter hoogte van hotel „De Witte Ber gen" onder de gemeente Laren (N.H.) overste ken in de richting Hilversum. Zij liet daartoe eerst twee auto's passeeren en heeft toen ver moedelijk een derde auto, bestuurd door den 42-jarigen heer W. W. uit Arnhem, die in de richting Amersfoort reed, niet opgemerkt. Zij werd door de auto gegrepen, waarbij zij met het hoofd tegen den carburator terecht kwam en vervolgens tegen den grond sloeg. De dood trad onmiddellijk in. Het stoffelijk overschot is naar het St. Jans Ziekenhuis te Laren vervoerd. Vermoed wordt, dat de vrouw, die ongeveer 28 jaar oud was, te Hilversum woonde. De auto, welke aanvankelijk door de politie in beslag werd genomen, kon later de reis vervolgen. De nationale huldebetooging, welke Dinsdagmiddag op den Dam te Amsterdam is gehou den, is een zeldzame uiting geweest van volkskracht en volkswaarde. Van volkskracht door het in beeld brengen van industrie, landbouw en visscherij van volkswaarde door het zich geven in eigen aard, in eigen dracht of zoo de deelnemenden stedelingen waren door uitbeelding van groepen, welke van voor tref felij- ken smaak getuigden. Het moet voor de Koninklijke Fami lie een onvergetelijk uur zijn geweest, dat deze ongeveer tienduizend verte genwoordigers van het kleine acht mil- lioen Nederlanders binnen onze gren zen, op deze manier en met deze har telijkheid Koningin Wilhelmina op den verjaardag van haar kroning hebben willlen huldigen. MOOI SUCCES VAN ZANDVOORTSCH WIEL RENNER. De Zand voor tsche wielrenner Cor Dik nam Dinsdag in Den Haag deel aan een wielerwed strijd van 45 K.M. rond het Malieveld. Hij eindigde op de derde plaats achter Chr. Smits uit Rotterdam en M. van Ingen uit Amster dam. Op dit nummer startten 50 renners. Daar waren vooreerst de mijnwerkers uit het voor Amsterdam zoo verre Limburg in volle werktenue, voorafgegaan door hun be kende muziekcorps met de witte veer en op de pet. Achter hen volgde de aardewerkindustrie met de producten van haar nijverheid. Voor treffelijke specimina van de in het Zuiden nog bloeiende folklorefeesten trokken mee en schutterijen zetten hun beste beentje voor. Niet alleen Limburg kwam zoo voortreffelijk voor den dag, ook de andere, kleinere grens provincie, Zeeland, was met arbeid en volks kracht op het appèl. Trouwens, waar de klee derdrachten nog bestaan kon jn-en ze in dez< demonstratieve huldebetuiging ten volle be wonderen en genieten. De Friesche kappen en de Brabantsche mutsen waren een lust voor het oog. West-Friesland, Zeeland en de Hoek- sche waard kwamen op hun mooist naar voren. Waar de hooge hoofdtooi van Benningbroek -en Bovenkarspel eindigde, kwam een kleurige vertegenwoordiging van Haarlemsche meiskes, die sprak van den bloemenrijkdom van de bollenstreek. Het Gooi stak met zijn weelde deze groep naar de kroon. De paarse heide- gloed, welke de eene afdeeling beheerschte, werd onderbroken door twee radiomasten en gevolgd door een kostelijke groep meisjes in zacht geel. Lieten Langen-dijk, Beverwijk en Alkmaar door uitbeelding van hun producten en de kaasmarkt zien, wat aTbeid en vlijt vermag, Loosduinen en het Westland kwamen met ver- sche groenten en versch fruit aantorsen, een zware vracht met waardigheid gedragen. Waardig was de heele stoet van alle elf pro vincies, Men was zich bewust van de beteeke- nis van het oogenblik. Men toonde het een onderscheiding te achten op dezen dag langs de jubileerende vorstin mogen defileereru Er werd goed gemarcheerd op de maat van een der vele muziekcorpsen, en met blijde fier heid schreed men voorbij de vorstelijke per sonen, die van het balcon van het paleis, waar zich ook de commissarissen der Koningin in de elf provincies bevonden, ter voorlichting van HM., den stoet met groote belangstelling gade sloegen. Een groote verrassing voor haar moet de groep Schieland geweest zijn, welke door meis jes uit verschillende plaatsen, gekleed in de nationale kiemen, werd gevormd en die op een bepaald teeken met roode, witte en blauwe bloemruikers in de kleur van hun costuum de vorstelijke personen toewuifden. Gelderland, hield de aandacht gevangen door een kostelijke uitbeelding van de bloeiende betuwe en de heikoningin. En tusschen al die kleurige fleurige groe pen, die het landschap of de producten van den bodem en van de zee in beeld brachten, schoten de witte kappen der vrouwen en de zwarte mutsen der mannen, die hun kleeder dracht bewaarden, naar voren. En zij. die in .burgerkleeding" waren de handelsreizi gers natuurlijk in ambtscosfcuummet regen jas en koffer liepen in het woud van vaan dels en banieren. De provincies, waar univer siteiten en hoogescholen zijn gevestigd, open den hun afdeeling met een groep hoogleeraren in toga en baret. Zoo wren alle rangen des volks, van den hooggeleerde tot den eenvou- digen ambachtsman in zijn werkpak, verte genwoordigd om eensgezind hun aanhanke lijkheid en erkentelijkheid jegens Koningin Wilhelmina te betuigen. Rijk aan kleur, maar ook rijk aan zin, was deze grootsche huldebetooging: allen één voor Koningin Wilhelmina. De ministers der Kroon, de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer, de vice-president van den Raad van State, de Indische vorsten en de burgemeester van Amsterdam, sloegen uit de vensters der Mozeszaal den hoogst in teressanten stoet gade. Na het huldigingsdéfilé ontving H.M. depu taties van alle provincies. De vertegenwoordi gingen waren vergezeld door den commissaris der Koningin in de betrokken provincies, die de leden der deputaties aan H.M. voorstelden. DOOR ONTHOUDING VEREENIGD. Bovengenoemd vischcollege heeft zijn kas- wedstrijd gehouden in de Ringvaart te Vijf huizen-Heemstede. De uitslag was: le prijs J. C. Schell 2 R. Kramer, 3 J. C. Schell, 4 G. Kramer, 5 H. J. Bijster, 6 D. Pol- vliet, 7 D. Voetelink, 8 G. Schell, 9 P. Bogget. WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1938 Motor botst tegen auto. Berijder levensgevaarlijk gewond. Op den Utreohtscheweg te Amersfoort is Dinsdagmiddag om ongeveer half één een garagehouder, R. w. van B., uit Amersfoort, zijn motor met matige snelheid op een zijweg komende auto, ingereden. Deze auto werd bestuurd door den heer jr K-- eveneens uit Amersfoort. De motorrijder nep een schedielbasisfractuur en inwendige Kneuzingen op, terwijl de duopassagiere, mevr. van de C.—s„ uit Voorburg, een zware her senschudding kreeg. De toestand van Van B. is zeer zorgwekkend. slachtoffers zijn naar het nabijge- ^gen ziekenhuis „Lichtenberg" overgebracht. De motor welke zwaar beschadigd was, is door Qe politie in beslag geno nen. J3® aut° kreeg slechts lichte schade, terwijl 06 «stuurüer met den schrik vrijkwam. De Koninklijke Familie op weg naar de Nieuwe Kerk te Amsterdam ter bijwoning van de officieeie herdenkingsplechtigheid.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5