Autonomie voor de Sudeten- Duitsche gebieden. Is de luchtmacht B" Talen worden gelijkgesteld. Hitier richt zich tot den partijdag. QkKSPAG 7 SEPTEMBER 1938 De concessies van Praag: 5teun aan industrieën in Duitsche districten. Dg voornaamste punten uit het nieuwe voorstel der Tsjecho Slowaak se regeering zijn de volgende: 1 De aanbeveling van beginselen voor een evenredige tewerkstelling van ambtenaren in overeenstemming met Je sterkte der bevolkingsgroepen. 2 Tewerkstelling van ambtenaren in hun eigen nationale districten. 3 De gebiedsdeelen zullen politie krijgen van de eigen nationaliteit. 4 Een nieuwe taalwet, gebaseerd op volkomen gelijkheid der talen. 5 Hulp aan industrieën in Duitsche districten, die door de crisis het meest getroffen werden, in het bijzonder door een leening van 700 millioen kro nen welke op voordeelige voorwaar den'zullen worden verstrekt. 6 Gelijkheid van den nationalen status op de basis van nationale autono mie door de invoering van een stelsel van kantons. Personen van Duitsche nationaliteit zullen daarbij zelfbestuur krijgen binnen de grenzen der gebie den waar de Duitsche bevolking de meerderheid heeft. Alle kwesties niet de nationale een heid betreffende, zullen plaatselijk worden behandeld De integriteit van de grens en de staatseenheid zullen doeltreffende waarborgen krijgen. 7 In alle centrale bestuurslichamen zullen «neciale afdeelingen in het leven worden ge roepen, waar aangelegenheden de nationali teit betreffende door leden dier nationale groep zullen worden behandeld. 8. De nationale rechten der burgers worden beschermd door speciale wetten (tegen dena tionaliseering) en gekozen vertegenwoordi gers van de verschillende nationaliteiten in de verschillende vertegenwoordigende lichamen gallen het recht hebben bezwaar te maken tetren eenige inmenging in de rechten of be langen van hun speciale volksgroep. Voor iedere nationaliteit zullen speciale registers worden Ingesteld. 9. Er zullen direct maatregelen worden ge nomen op de punten, die geen wetgevende maatregelen vereischen. Ten aanzien van de noodzakelijkheid van nieuwe wetten wordt bepaald, dat de regee ring deze zal voorbereiden in samenwerking met de Sudeten Duitsche partij en deze bij het parlement zal indienen. Zij zullen zoo spoe dig mogelijk in werking treden. Het nieuwe aanbod der Tsjecho Slowaaksche regeering werd Dinsdagmiddag door Ashton Gwatkin uiteengezet aan de leiders der Sude ten Duitsche partij. Kundt en Rosche. Verno men wordt, dat het resultaat gunstig was. Runciman was ook aanwezig en heeft aan de bespreking, die van langen duur was deelge nomen. De Sudeten Duitsche afgevaardigden Kundt en Sebekowski zouden zich gisteren naar Hodza begeven om er den tekst der nieuwe re geringsvoorstellen in ontvangst te nemen. De minister-president heeft vergeefs op hen Er moet worden opgemerkt, dat dit bezoek eerst des middags zou plaats hebben, doch tot den avond werd uitgesteld, daar de beide Su deten Duitschers nogal laat uit Asch waren teruggekeerd, waar zit met Henlein een onder houd hadden gehad. Havas zegt, dat men nog niet weet, of hier sprake is van een misverstand of dat de Sude ten Duitschers tijd hebben willen winnen. De Britsche pers aan het woord. In een hoofdartikel over de Tsjechische voorstellen schrijft de Times: „Geen centrale Abessynië als kolonisatiegebied voor de Joden. Bedenkingen van Joodsche zijde. LONDEN, 6 September. Nog steeds toont men algemeen belangstelling voor de vraag, of inderdaad Abessynië het land zal zijn, waar de Joden zich zullen kunnen vestigen. In Jood sche kringen echter begroet men deze laatste redding niet met onverdeeld enthousiasme. Ten eerste weet men zeer goed welke moeilijk heden de Italiaansche kolonisten in Abessynië te overwinnen hebben. In de tweede plaats weet men, dat de inlandsche bevolking er zich al bitter weinig om bekommert, of zij van dezelf de afstamming zijn, doch uitsluitend erop af gaat, of de „indringers" blanken zijn of niet. De kans acht men dan ook zeer groot, dat de vijandelijke houding tegenover Joodsche ko lonisten niet geringer zal zijn dan tegenover Italianen. Bovendien weet men, dat het klimaat in Abessynië veel te wenschen overlaat en ten- ^te, en dat is een belangrijke factor, heeft men niet zoo heel veel.vertrouwen in de be stendigheid van de gunst. Sommigen vreezen dat als de Joden geld in deze Abessynische ko lonisatie steken en hun streven beloond wordt met een redelijke uitkomst, wat nog een open vraag blijft, dat dan de nauwe relatie van Italië tot Duitschland er de oorzaak van zou kunnen zijn, dat de Joden ten gunste van de Italianen verdreven zouden worden. In het algemeen zijn trouwens de experts de commissie voor het emigrantenvraag- stuk geen voorstanders van Joodsche koloni satie in massa, behalve voor Palestina, en ge- looven zij meer in wat zij noemen „Infiltratie". S00 acht men het dan ook waarschijnlijk, dat slechts Palestina het land der volstrekt-Jood sche immigratie zal blijven, en dat men, vooral een redelijke regeling met Duitschland. een ^regelde „afvloeiing" van honderdduizend jaar gedurende vijf j ar zal kunnen berei- (United Press) regeering zou dien naam nog waardig zijn, wanneer zij niet in eigen handen hield de defensie, de buitenlandsche politiek en de financien. Er schijnt geenerlei verschil van meening te heerschen over dit beginsel tus- schen de regeering en Henlein en wanneer de Sudeten Duitschers thans meer vragen dan de Tsjecho Slowaaksche regeering klaarblij kelijk bereid is te geven in de laatste reeks voorstellen, kan daar alleen uit worden afge leid, dat de Duitschers verder gaan dan al leen het uit den weg ruimen van diskwalifi caties en zich niet op hun gemak voelen bin nen de Tsjecho Slowaaksche republiek. In dat geval zou het voor de Tsjecho Slo waaksche regeering de moeite loonen te over wegen, of zij het plan, dat gunstig onthaal gevonden heeft in sommige kringen en dat ten doel heeft Tsjecho Slowakije te maken tot een meer homogene staat door secessie van dien zoom van vreemde bevolkingen, die grenst aan een natie, welke zij door ras ver- eenigd heeft, wel heelemaal moet uitsluiten." De Times besluit: „De voordeelen voor Tsjecho Slowakije van te worden tot een ho mogenen staat, zouden, naar men zich kan indenken, opwegen tegen de klaarblijkelijke nadeelen van het verlies der Sudeten Duit sche districten van het grensland". De Daily Telegraph juicht Hitler's stil zwijgen te Neurenberg toe en verklaart, dat een ingrijpen in het Tsjecho Slowaaksche probleem van buiten af slechts nadeel zou kunnen toebrengen aan de vooruitzichten op pacificatie. „Stilzwijgen op dit oogenblik kan de periode van spanning verlengen, maar vergroot ook de kansen op een overeenstem ming.... Hitier zal het beslissende woord moeten spreken voor de partijdag te Neuren berg voorbij is. Men mag hopen, dat dit een woord zal zijn ten gunste van overeenstem ming en niet ten gunste van eenigerlei ge welddadige poging om den Duitschen wil op te leggen aan hen, die den vrede hebben na gestreefd." De graaf van Covadonga overleden. MIAMI, 6 September. De graaf van Covadonga, oudste zoon van den vroegeren koning van Spanje, Alfons XIII, is aan de gevolgen van een auto ongeluk, dat hem is overkomen, over leden. De auto, waarin de graaf een tocht maak te, reed tegen een telegraafpaal, doordat een dame, die aan het stuur zat, de macht over den wagen verloor, toen zij voor een vracht auto moest uitwijken. De graaf werd met een schedelbreuk en andere kwetsuren overgebracht naar een ziekenhuis, waar hij spoedig daarna over leed. Volgens Reuter zou de graaf die zooals bekend aan een chronische bloedziekte leed tengevolge van bloedverlies bezweken zijn. Naar nader vernomen wordt zou de 25-jarige Mildred Gaydon, die de auto bestuurde en die lichte verwondingen opliep, gearresteerd zijn, omdat het ongeluk onder geheimzinnige om standigheden zou zijn geschied. Alfonso, graaf van Covadonga is 31 jaar oud geworden. Hij deed na den val van de Spaansche monarchie als prins van Asturië afstand van zijn rechten op den troon en trad tegen den zin van zijn ouders in Juni 1933 in het in het huwelijk met de Cubaan- sche senorita Sampedro. Deze echtverbintenis werd in 1936 te Havanna ontbonden. In Juli 1937 hertrouwde hij met Martha Rocafort, eveneens een Cubaansche. Dit huwelijk duur de slechts enkele maanden. De laatste jaren heeft de graaf verschei dene malen zoo zwaar ziek gelegen, dat voor zijn leven werd gevreesd. De doktoren slaag den er echter steeds in zijn leven te be houden. Wijlen Alfonso was een groot liefhebber van bijen en heeft diepgaande studies van de bijencultuur gemaakt. Amerika versterkt zijn luchtafweer WASHINGTON, 6 September. Van be voegde zijde wordt vernomen, dat de lucht afweer voor de voornaamste steden van Noord- Amerika minstens 5 a 6 maal verdubbeld zal worden. Het departement van oorlog heeft contracten afgesloten voor de levering van 333 nieuwe snelvurende luchtafweerkanonnen op rubber banden, die zich met een snelheid van 80 km per uur kunnen verplaatsen en een vuurhoogte van 10 km bezitten. Deze luchtafweerkanonnen zullen door 32 regimen ten luchtdoelartilleristen moeten worden be diend. Dit materiaal zal binnen 21 maanden geleverd worden. Het leger bezit thans onge veer 70 luchtafweerkanonnen, waarvoor 6 a 7 regimenten luchtdoelartilleristen voldoende zijn, Zoodra de nieuwe kanonnen geleverd zul len zijn, zullen de nieuwe regimenten gesta tioneerd worden n.l. aan de kust twee en in de nabijheid van Boston, New York, Philadel phia, Baltimore. Seattle, Portland, San Fran cisco en Los Angeles. (Nadruk verboden). (United Press). S. .(Nadruk verboden) Nederlandsche sleepboot door Chineesche autoriteiten vast gehouden. Nederlandsche kapitein vrijgelaten. Wordt de Chineesche bemanning terechtgesteld? HONGKONG, 6 September. De Chineesche autoriteiten te Kanton hebben de Neder landsche Sleepboot Reinier, eigendom van de Nederlandsche Maatschappij voor Haven werken, vastgehouden. Beweerd wordt, dat deze sleepboot de Japansche belangen te Hongkong dient door lichtrs, geladen met koper of wolfram waarop een strikt uit voerverbod gedurende oorlogstijd rust te sleepen. De Nederlandsche kapitein is vrijgelaten 'och de ChineeschP bemannin- --ordt no' 'astgehouden en wacht wellicht je dood. He Nederlandsche consulaat heeft zich omtrent dit geval niet uitgelaten. (Untid Press). Belgische minister op straat aangevallen. Chauffeur van minister Marck kwam tusschenbeiden. BRUSSEL, 6 September. De bladen mel den dat de minister van verkeer Marck, van middag bij het verlaten van zijn departement is aangevallen door kolonel Pulincx, admini strateur van het Belgisch-Luxemburgsche reisbureau. Marck werd beschermd door zijn chauffeur, die tusschenbeiden kwam. Het in cident zou het gevolg zijn van administratieve moeilijkheden tusschen beide 'neeren. (Belga.) ,Geen pact, maar zeven nieuwe gouwen Gebrek aan arbeidskrachten de eenige economische zorg constateert de Führer. Op het partijcongres der N.S.D.A.P. te Neu renberg is gisteren door gouwleider Wagner een proclamatie voorgelezen van Adolf Hitler. Daarin zegt de Führer o.a.: Eenige weken ge-- leden heeft een Engelsche krant geschreven, dat ik den wensch koesterde met eenige sta ten op verschillend gebied een pact te sluiten, daar ik anders dit jaar niet voor den partijdag zou kunnen treden. Ik had en heb ook thans dit voornemen niet. Ik verschijn niet voor u met een pact, doch met de zeven nieuwe Duitsche gouwen van mijn eigen "vaderland. Het is Groot-Duitschland, dat in deze dagen voor het eerst te Neurenberg verschijnt. In politiek opzicht kan de opbouw der beweging in de .Oostmark" voor het belangrijkste deel voltooid geacht worden. In economisch opzicht zal de inschakeling in den grooten kringloop en in het geweldige rhythme van het Duitsche leven snelle vorderingen ma ken. Reeds aan het einde van het volgen de jaar zal de crisis der werkloosheid ook in de „Oostmark" van het rijk vol komen overwonnen zijn. Gebrek aan arbeidskrachten. Op het oogenblik hebben wij in werkelijk heid slechts met twee economische zorgen te kampen: het gebrek aan arbeidskrachten en speciaal aan geschoolde industrie-arbeiders en het gebrek aan arbeidskrachten op het platte land. Wanneer ik in het gebrek aan arbeidskrach ten de eenige economische zorg zie, dan heb ben wij dit aan twee feiten te danken; Door God's genade is ons dit jaar eindelijk een overvloedige oogst geschonken. Door de krach tige maatregelen van onzen partijgenoot Goe- ring is het ons mogelijk geworden, ondanks de mislukte oogsten' in de afgeloopen jaren, met een groote reserve het nieuwe jaar aan te vangen. Wij zullen voor jaren van iederen zorg over de voedselvoorziening ontheven zijn. Desondanks moeten wij spaarzaam blijven. Het Duitsche volk is van het waandenkbeeld van een zoogenaamde goudvaluta en daarmede gouddekking verlost, doch juist daarom is het van zooveel te meer belang, de Duitsche valuta de eenige reëele dekking te geven, die als voorwaarde voor haar stabiliteit de steeds gelijke koopkracht waarborgt, namelijk: de stijgende productie. Terwijl tezelfdertijd in de democratiëen de loonen en prijzen elkaar in wilde haast opjagen, de totale producties echter voortdurend dalen, vertoont het natio naal socialistische economische leven het beeld van een gestadig toenemende productie en een stabiele valuta. Zoolang de democratische staatslieden, in plaats van zich om hun eigen productie te bekommeren en hun eigen economische leven in orde te brengen, in algemeene frazen. deels van leerenden, deels van critiseerenden inhoud, met de autoritaire staten redetwisten, doen zij niets voor den wederopbouw van de zooge naamde „wereldeconomie" en in het bijzonder den wereldhandel, doch zij benadeelen deze. Niet bevreesd voorr blokkade. Duitschland zoo vervolgt Hitier is dank zij zijn voortdurend toenemende productie niet slechts een steeds grootere verkooper van zijn eigen, doch ook afnemer van buitenlandsche producten geworden. Evenwel met een beper king: over het algemeen is het Duitsche eco nomische leven zoo opgebouwd, dat het te allen tijde ook geheel onafhankelijk van andere landen op eigen beenen kan staan. De gedachte aan een blokkade van Duitschland kan men reeds thans als een volkomen ondoeltreffend wapen begraven. In politiek zoowel als in economisch opzicht is de tijd van de isoleering van Duitschland voorbij. Het rijk heeft groote en sterke mo gendheden als vrienden gekregen. Dreigender dan ooit verheft zich over deze wereld het bolsjewistische gevaar der volksvernietiging. Duizendvoudig zien we het werk van den Jood- schen verlekker van het bolsjewisme. Ik mag hier wel zeggen hoe innig gelukkig wij zijn dat nog een groote Europeesche mogendheid onze meening op grond van eigen ervaringen deelt. Wij verheugen ons over deze gemeen schappelijke meening en houding in alle actu- eele vitale vraagstukken, waardoor wij in deze wereld van onverstand en vernietiging ook van menschelijk standpunt bezien steeds nader tot elkaar worden gebracht. Hitier besluit met dank te brengen aan God „voor het slagen van de vereeniging van de oude ..Oostmark" met het nieuwe rijk, zonder •dat het noodig is geweest, het bloed en het leven van onze volksgenooten in de waagschaal te stellen." Voor de opening van het partijcongres mar cheerde de Duitsche jeugd langs Hitler. Hess en Baldur von Schirach. Vertegenwoordigers van Italiaansche, Japansche en Roemeensche jeugdorganisaties en een groote reeks persoon lijkheden woonden den optocht bij. De opening van het partijcongres zelf werd op traditioneel plechtige wijze voltrokken. Ru dolf Hess noemde dit congres in een toespraak het congres van den eersten Groot-Duitschen partijdag. Vervolgens las de stafchef der S.A.. Lutze, de namen van de gevallenen der bewe ging voor, o.a. die der Oostenrijkers. Hess be groette vervolgens de binnen- en buitenland sche gasten, waarna hij mededeelde, dat Hitier besloten heeft dat dit congres den naam „partijdag van Groot-Duitschland" zal dragen. Hess zeide dank aan degenen, die medegestre- den hadden voor de „bevrijding van Oosten- hi'-" en richtte begroetingswoorden tot Hitier Na nog een korte begroetingstoespraak van Streicher las gouwleider Wagner uit München de proclamatie van Hitier voor. Een beschouwing door Winston S. Churchill E voornaamste oorzaak van onzekerheid in de heden- daagsche wereld is de bedrei ging uit de lucht. Niets heeft zoozeer vrees en wantrouwen onder de volken verwekt, niets ook heeft roof zuchtige ambities zoozeer aangemoe digd als dit nieuwe middel van plot- selingen aanval, niet slechts op de soldaten, doch ook op hun vrouwen en kinderen ver achter de linies. Het is daarom van het allergrootste be lang om, indien zulks mogelijk is, na te gaan welke rol de luchtmacht in een modernen oorlog zou vervullen. Tegelijkertijd maakt de duisterheid van de kwesties iedere oordeelvelling tot weinig meer dan een gissing. Niettemin kan wel met eenige zekerheid worden gezegd dat het geheele verloop van den oorlog in Spanje eerder de beperktheid dan de kracht van het luchtwapen schijnt te hebben aangetoond. De buitengewone preten ties van een zekere school van luchtvaart experts zijn niet in vervulling gegaan. Neem om te beginnen het geval van de oorlogssche pen. Een tijd geleden verzekerde men ons dat vloten verouderd waren en dat groote slag schepen die 7 of 8 millioen pond sterling kos ten, gemakkelijk zouden kunnen worden ver nield door vliegtuigen, die slechts een paar duizend pond kosten. Ik heb anderhalf jaar geleden in het Lagerhuis gevraagd hoe het kwam dat in Spanje bij geen van beide par tijen ooit een oorlogsschip door de lucht macht tot zinken is gebracht. De Spaansche vloten zijn onvoldoende be wapend met luchtdoel-artillerie: hun sche pen hebben géén speciaal wapen tegen een aanval van boven af. En toch zien wij ze langs de kust kruisen, vaak duidelijk waarneembaar van het strand, naar het schijnt even onbe dreigd als waren er nimmer vliegtuigen uit gevonden. Aldus zijn twee jaren voorbijge gaan. Gedurende al dien tijd heeft men in den Spaanschen burgeroorlog aan beide zijden honderden vliegtuigen bezeten van een tame lijk modern type, bemand niet slechts met eenige vurige Spanjaarden, maar voor het meerendeel met piloten uit Italië, Duitschland en Rusland. Zeer vaak behoefde men van zijn luchtbasis uit slechts een kwartier te vliegen om deze schepen te bereiken. Niet alleen zijn ze niet vernietigd, doch klaarblijkelijk heeft men het zelfs niet de moeite waard geacht, dit te beproeven. Het doen zinken van den Nationalen kruiser „Canarias" zou voor de Spaansche republikeinen van de allergrootste beteekenis zijn. Waarom zijn zij daartoe niet in staat? Insgelijks zouden de Republikein - sche destroyers een gemakkelijk doelwit kun nen zijn voor de Italiaansche en Duitsche pi loten, maar er geschiedt niets van dien aard In de dagen van de Abessijnsche spanning in de Middellandsche Zee trachtte men ons te bedreigen met verhalen als bijvoorbeeld: hoe gemakkelijk het voor Mussolini's lucht macht zou zijn de Britsche vloot het water uit te jagen. Sindsdien is er een ontzaggelijke verdedigingsmacht tegen luchtaanvallen op de schepen der Engelsche vloot aangebracht. Het ziet er thans uit of men het oorspronke lijk gevaar zeer overdreven had. Hoe het ook drie jaar geleden was, het is tegenwoordig zeker verminderd, nu de Britsche schepen zoo geducht zijn bewapend. Ik blijf derhalve de meening toegedaan, die ik ook vaak geuit heb. n.l. dat de luchtmacht geenszins een doodelijk gevaar is voor een goed geoutilleerde vloot van moderne oor logsschepen, hetzij op zee varend, hetzij in de haven liggend, onder bescherming van hun eigen geweldig luchtafweergeschut en ver sterkt door de kustbatterijen. Een aanval op onverdedigde koopvaardij schepen is dreigender gevaar, doch zelfs op dit terrein, waar de „dappere" piloten geen gevaar loopen en ongestraft zoo laag kunnen neerstrijken als zij willen, ja, zelfs, de vluch tende schepelingen met machinegeweren rustig onder schot kunnen nemen, zelfs hier zijn naar verluidt in vijfhonderd luchtaan vallen slechts tien schepen metterdaad tot zinken gebracht. De bewapening van alle koopvaardijschepen met luchtdoel-artillerie en de instelling van convooien onder degelijk- toegeruste escorte-vaartuigen zal waarschijn lijk dit nieuwe gevaar tot zeer bescheiden pro porties terugbrengen. Men schijnt dus de gevolgtrekking te mo gen maken dat een zeemacht, gebaseerd op het bezit van een superieure reeks oorlogs schepen haar waarde behoudt. Is dit zoo (en zoo beschouwen het zoowel de Britsche als de Amerikaansche vloot-autoriteiten) dan ziet het er naar uit, dat de heerschappij over de zee ongewijzigd blijft berusten bij de vloten van Engeland en de Vereenigde Staten. Zulks gevoegd bij het feit dat de duikboot onloochenbaar zijn beteekenis als beslissend oorlogswapen heeft verloren, zou den Wester- schen mogendheden een gevoel van veiligheid en vertrouwen kunnen geven, voorzoover het de zeeën en de oceanen betreft. Te land schijnt het, dat de operaties der Spaansche legers niet noemenswaard zijn be slist door het luchtwapen. De Republikeinen, die op het gebied van de luchtmacht verreweg in de minderheid zijn, hebben dikwijls zeer eenzijdig te lijden had onder zware luchtaanvallen zonder dat zij zich hierover voldoende konden wreken. Toch heeft die ongelijkheid aan den geest in hun gelederen geen afbreuk gedaan inte gendeel, in alle berichten leest men dat zij heviger en meer verwoed strijden dan in het begin van den oorlog. Doch het meest frappante voorbeeld van de beperkte werking der luchtmacht in den Spaanschen krijg leveren ons de operaties bij de rivier de Ebro. Ruim vijf weken gele den hebben hier vijftigduizend man Republi- keinsche troepen aanhoudend gestreden op den Zuidelijken oever, dagelijks versterkingen ontvangend via een aantal bruggen, die alle maal duidelijk zichtbaar uit de lucht zijn, en slechts verdedigd werden door een gering aantal luchtafweerkanonnen. Welnu, waar om zijn deze bruggen niet verwoest door een luchtbombardement? Ware dit geschied, dan zou daarop voorzeker de nederlaag en de ver nietiging van het Republikeinsche leger zijn gevolgd. Het was daarom van het hoogste be lang voor generaal Franco en zijn Duit sche en Italiaanschp niloten. deze bruggen te vernietigen. Hij bezat toch zeker honderdtallen gevechts vliegtuigen van modern type, die van vlakbij gelegen bases konden opereeren en stellig elk half uur een nieuwen bommenvoorraad kon den laden. In dit geval hebben zij het ge tracht, doch wij moeten ons alweer afvragen, waarom zij hierin niet geslaagd zijn. Onver mogen om juist te mikken, onwilligheid van vreemde piloten om laag te vliegen, en dat terwijl het vuren van den vijand onbeteeke- nend was deze factoren schijnen de eenige verklaring hiervoor te zijn Wij komen nu tot de uitwerking van lucht bombardementen en aanvallen met machine geweren vanuit de lucht op troepen in de loopgraven. De moreele uitwerking is onge twijfeld zeer groot, vooral waar de luchtoorlog zoo eenzijdig in het nadeel van één der par tijen wordt gevoerd. Doch uit alles blijkt dat een luchtaanval op loopgraven en versterkte punten veel minder uitwerking heeft dan een artilleriebombardement. Inderdaad heb ik vaak van soldaten, die uit ervaring konden spre ken, vernomen dat een geconcentreerd bom bardement door twee of drie batterijen veld geschut veel zwaarder te doorstaan is dan dat van honderd vliegtuigen. Dit is zeker: in het offensief tegen de Basken zijn het niet de vliegtuigen geweest, maar de machtige bui tenlandsche batterijen, die den weg voor ge neraal Franco's opmarscli hebben geëffend. Het lijkt dus, dat in den strijd tegen legers het luchtwapen eerder een completeering be- teekent dan een beslissend oorlogsmiddel. Men houdt het ervoor dat ook de legerlei dingen in Frankrijk en Duitschland deze mee ning zijn toegedaan. Als zij gelijk hebben zul len de voornaamste omstandigheden, waaron der de legers zullen strijden, evenals in het geval van de vloot geen veranderingen on dergaan, die een strategische revolutie be- teekenen. Evenwel: de Spaansche burgeroor log is wellicht een bijzonder geval, en wat daar voorvalt geeft misschien geen zuiver beeld van toekomstige eventualiteiten. Rest ons nog de luchtaanvallen op de bur gerbevolking, op munitiefabrieken en op de economische hartaderen van het land te be schouwen. Hier moet men zich wederom wachten voor de groote vergissing, de les van Spanje laat ons zeggen op Engeland toe te passen, tenzij onder het grootste voorbehoud. Er blijkt in elk geval niet, dat in Spanje de weinig nauw keurig uitgevoerde bombardementen veel uit werking hebben gehad op de kleine bijzondere mikpunten, vooral wanneer deze zich in eeni- gen staat van verdediging bevonden. Wat betreft het psychologisch effect op de burgerbevolkingen van Madrid, Barcelona en Valencia, dat is juist diametraal tegengesteld aan wat de uitheemsche lucht-bombardeerders hadden verwacht. Verre van paniek en défaitisme te kweeken, hebben zij een geest van verwoed en hartstoch telijk verzet onder alle klassen der be volking gewekt. Allerlei groepen, die anders geheel van elkaar gescheiden leefden, zijn door deze luchtbombar dementen tot elkaar gebracht in een gemeenschappelijke woede over zulke onwaardige en barbaarsche metho den. Zoo blijf ik dus van meening, dat bij ge lijkheid van luchtstrijdkrachten de energie, die men besteedt aan het afslachten van de burgerbevolking, vrij waarschijnlijk verras sende teleurstellingen zal boeken, en dat aan vallen op militaire sterkten en troepen in de gevechtszone het eenig doel van de piloten zullen zijn. Al deze overwegingen kunnen ech ter tot bedenkelijker conclusies leiden wan neer de luchtmacht veel grooter is en veel grooter doelwitten onder schot neemt. Der halve moet ik hier ter voorkoming van mis verstand aan toevoegen, dat geen der ge volgtrekkingen die ik getracht heb uit den Spaanschen burgeroorlog te maken ook maar in het minst iets afdoet aan de noodzaak voor Engeland, met zijn bijzondere gevaren en kwetsbare plekken, zoo spoedig mogelijk zich een luchtmacht te verwerven, die tenminste gelijk is aan die van eenige andere mogend heid in de onmiddellijke nabijheid van de Britsche kusten. (Nadruk verboden). Leiders der Chileensche nationaal- socialistische partij gearresteerd. Beschuldigd van het verwekken van den opstand. Volgens door Havas ontvangen be richten over de revolutionaire bewe ging in Santiago de Chili werd deze beweging geleid door de nationaal- socialistische partij. Als leiders dezer partij, zoowel te Santiago als in de provincie, werden gearresteerd. In de hoofdstad is 't weer volkomen rustig. United Press meldt nog, dat ex-president Ibanez zich nog steeds in streng arrest be vond. Hij moet echter ontkend hebben, dat hij iets van den opstand van Maandag, die 3'/2 uur duurde, heeft geweten. Hij zeide, dat hij er zich in dat geval tegen zou hebben verzet. Men verwacht dat het gebeurde zijn effect op de verkiezingscampagne voor den presi dent niet zal missen, daar Ibnez eandidaat was en de huidige president Alessandri, om buitengewone volmachten voor een half jaar heeft verzocht, waarin dus de verziekingsda# n.l 25 October, valt.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7