HET MYSTERIE VAN SUNNY SIDE. Het hoogtepunt der feesten ter gelegenheid van Hr. Ms. regeeringsjubileum. De Koninklijke Familie in de Nieuwe Kerk te Amsterdam tijdens de officieele herdenkings plecht igheid De professoren der Amsterdamsche Universiteit namen deel aan het défilé, dat Dinsdagmiddag voor H. M. de Koningin op den Dam te Amster dam werd gehouden Een massaal overzicht van den Dam te Amsterdam tijdens de nationale hulde, welke Dinsdag aan H. M. de Koningin werd gebracht IJmuiden in het folkloristisch défilé voor H. M. de Koningin tijdens de nationale hulde op den Dam te Amsterdam FEUILLETON Naar het Amerikaansch HECTOR JENNINGS. 45) Hoofdstuk XXXIV. EXPLICATIES EN HET BLIJDE EINDE. De sensationeele ontsnapping van dokter Walker dien nacht naar Zuid-Amerika, de ontdekking van meer dan een millioen dollar in contanten en effecten in de geldkist, die we in de schoorsteenkamer hadden gevonden, daarover hebben de kranten het publiek uit voerig ingelicht. Maar over mijn aandeel in de ontdekking van de geheime kamer zijn ze opmerkelijk zwijgzaam geweest; de intieme geschiedenis van het „mysterie van Sunny- side" is nooit verteld. Jamieson ging met de eer strijken en een deel daarvan had hij zeker ten volle verdiend, maar als Jack Bailey in de gedaante van Alex Halsey niet had opgespoord en aangedrongen had op de op graving van het lijk, dat als van Paul Arm strong was ter aarde besteld; als die niet van het begin af een vermoeden van de waarheid had gehad, wat had de detective dan be reikt? Toen Halsey alles hoorde wat er tijdens zijn afwezigheid gebeurd was, stond hij er op, om, hoe zwak hij ook was, direct naar Louise te gaan en het resultaat van zijn be zoek was, dat ze dienzelfden avond nog haar intrek op Sunnyside nam, onder de veilige hoede van Gertrude en dat haar moeder haar intrek nam bij Barbara Pitzhugh. Wat Hal sey tegen mevrouw Armstrong gezegd heeft ben ik nooit te weten gekomen, maar ik ben er van overtuigd, dat hij ridderlijk en vol medegevoel is geweest. Dat is Halsey's aard. Het was avond voor hij en Louise een rustig gesprek hadden. Gertrude en Alex ik bedoel Jack waren gaan wandelen, ofschoon het al negen uur was. Tegen half tien, to enik genoeg kreeg van mijn eigen gezelschap, ging ik nog maar eens beneden een kijkje nemen. Gertrude en Jack waren al weer terug en zaten in de woonkamer. Ik trok me discreet terug en probeerde het in de bibliotheek. Maar daar verging het mij niet beter: ik stuitte op Halsey en Louise, die ik een allerliefste tête-a- tête aantrof. Toen trok ik me in arren moede maar weer op mijn eigen kamer terug en wijdde me aan de pantoffels voor het Oude dames-tehuis. Het was daar beneden geen plaats voor oude vrijsters. Den volgenden dag kreeg ik bij stukken en brokken het geheele verhaal: van Hal sey, van Jack en van Louise. Aangevuld met wat ze wisten, kon ik nu het heele verloop van het drama reconstrueeren. Paul Arm strong had een alles overheerschende ondeugd bezeten: zijn ongelooflijke geldzucht. Hij be geerde geld, niet om hetgeen hij er voor koo- pen kon, maar om het bezit zelf. Het onder zoek van de boeken was zoover gevorderd, dat het duidelijk gebleken was, dat er het laatste jaar, sedert Jack Bailey onderdirecteur was, niet meer in de boeken was geknoeid; maar daarvóór, in de dagen van Anderson, den vorigen onderdirecteur, die was overleden, was de boekhouding een zonderling allegaartje van waarheid en verdichting geweest. De specula tieve spoorwegaanleg in New-Mexico, waarin hij geld had gestoken, scheen het privé-ver- mogen van den bankier geheel opgeslokt te hebben en het besluit was bij hem gerijpt om zich met één slag voor zijn verlies schadeloos te stellen. Dat was eenvoudig genoeg; hij be hoefde zich alleen maar een deel van de bij de bank gedeponeerde effecten toe te eigenen, deze te verzilveren en van het tooneel te ver dwijnen. Maarr.de wet heeft lange armen. En na een nauwkeurige studie van de situatie besloot Paul Armstrong te sterven d.w.z. de'wereld in den waan te brengen dat hij gestorven was en om als de zaak in het vergeetboekje was geraakt, hier of daar op een prettig plekje van de ruime schoone aarde, een rustig leven te gaan leiden. Het eerste wat hij noodig had was een medeplichtige. Dokter Walker's liefde voor Louise maakte hem tot een gemakkelijk werk tuig en met het meisje als prijs had Paul Armstrong hem al spoedig in zijn netten ver strikt. Oogenschijnlijk was het plan het top punt van eenvoud; een kleine stad in het Westen, een hartverlamming, een lijk uit een anatomisch laboratorium in een koffer ge zonden aan het adres van dr. Walker door een collega uit San Francisco en begraven onder den naam van den bankier. Neen, het kon niet eenvoudiger. Nina Carrington was de zwakke schakel in den ketting. Wat ze precies wist en wat ze alleen maar vermoedde, is nooit aan het licht gekomen. Ze was kamermeisje in het hotel, waar de familie Armstrong in Californië lo geerde en zé had blijkbaar argwaan opgevat. Het was blijkbaar haar bedoeling om dokter Walker geld af te persen. Dat bracht hem in een niet bepaald aangename positie: de vrouw voor haar stilzwijgen te betalen, zou gelijk gestaan hebben met een bekentenis. Daarom loochende hij alles en ze ging naar Halsey van wiens bestaan zij blijkbaar wist uit nagesnuffelde correspondentie van Louise. Hetgeen Nina Carrington te vertellen had was de aanleiding geweest tot Halsey's be zoek bij den dokter op den avond van zijn verdwijning. Hij zei dokter Walker vierkant dat hij van diens gemeene rol op de hoogte was en wat hij daarvan dacht en buiten zich zelf van woede stak hij het grasveld over en ging naar Louise. Die verweet hij op een niet bepaald vriendelijke manier dat zij zich bij het- schandelijke bedrog van haar stiefvader had neergelegd en dus in zekeren zin mede plichtig was. Daarom was hij, nog steeds bui ten zichzelf van verontwaardiging naar het station gegaan om Jamieson op te wachten. Dokter Walker en Paul Armstrong deze laatste natuurlijk vermomd en nog steeds hinkend met den voet waarin ik hem gescho ten had! gingen hem in allerijl in de richting van het station achterna. Een ding stond echter vast: onder geen voorwaarde mocht Halsey den detective deel genoot maken van zijn verdenkingen, voor het geld veilig en wel uit de schoorsteenkamer was gehaald. Ze gingen midden op den weg staan om den wagen te laten stoppen en het noodlot was hun tot bondgenoot. Halsey schrok bij hun plotselinge verschijning, verloor de macht over zijn stuur en de auto kwam in botsing met de goederenwagen. Dus hadden de beide aanranders met een bewustelooze te doen in plaats van met een woedenden weerbaren man. Dat was hun wel zoo aangenaam! Wat ze met hem deden is den lezer bekend. Drie dagen lag Halsey in den goederenwagen, zon der eten en drinken, met gebonden handen en vaeten, af en toe bewusteloos en dan weer half krankzinnig van dorst. Ten slotte werd hij in Johnsville ontdekt door een landlooper, net op tijd om zijn leven te redden. Om terug te komen op Paul Armstrong. Op het laatste oogenblik waren zijn plannen doorkruist. Sunnyside met den verborgen schat in de schoorsteenkamer, was verhuurd zonder zijn voorkennis. Nadat alle pogingen om mij er uit te krijgen mislukt waren, moest hij probeer en in te breken in zijn eigen huis. De ladder in den waschkoker, de brand in den stal en de daarmede verbonden poging om binnen te komen door het verbrijzelde venster van de speelkamer, waren allemaal wanhopige ondernemingen van Paul Armstrong om in de schoorsteenkamer te komen. Louise en haar moeder waren van het begin af de groote struikelblokken. Het plan was geweest om Louise weg te sturen tot het te laat voor haar zou zijn om zich in de zaak te mengen, maar zij kwam blijkbaar vermoe dend, dat er iets niet in den haak was en dat zij met een vooropgezet doel was weg gestuurd in het hotel terug, juist op bet allerongeschikste oogenblik. Er was een ver schrikkelijke scène gevolgd. Ze hadden haar verteld, dat een dergelijke stap absoluut noo dig was, dat de bank op het punt stond haar betalingen te staken en dat haar stiefvader gearresteerd zou worden of in elk geval maatschappelijk een onmogelijk man zou zpn Fanny Armstrong was een zwakkeling en liet zich bepraten, maar met Louise speelden ze 't niet zoo gemakkelijk klaar. Ze voelde niets voor haar stiefvader, maar ze aanbad haar moeder met een liefde, die tot ieder offer be reid was. Ze liet zich ten slotte door haar moeder overhalen om in het bedrog te berus ten en te zwijgen. Ze voelde zich willoos, machteloos; haar liefde voor haar moeder brak haar verzet en buiten zichzelf van af schuw, vluchtte ze. Uit een of ander plaatsje in Colorado verzond ze een anoniem telegram aan Jack Bailey, dat meldde dat de zaken aan de bank niet in orde waren. Hoezeer ze nu ook zelf in de zaak verwikkeld was en ge dwongen om te zwijgen, ze wilde niet een on schuldige in moeilijkheden zou komen. Dit telegram bereikt den onderdirecteur van de bank op Donderdag en had tengevolge dat, hij 's avonds nog naar kantoor terugging en daar tot middernacht een nauwkeurig onderzoek instelde, met het gevolg, dat hij de vermissing van de effecten ontdekte. (Slot volgt).

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 8