HET NIEUWE AVONDBLAD Burgemeester Fortuyn f Het jubileumfeest wordt voortgezet. IMRGANG NO. 262 DONDERDAG 8 SEPT. 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12Vz ets., per maand 52V» cents, per kwartaal 1.55. Geen Losse nummersS cents, gaiitoorKennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. ris ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.- Sifof twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.- iJnn- bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge'mocht hebben.' verlies van hand, voet of oog 200.belde leden duim f 100.één lid duim 50.alle leden wijsvinger J 60.- arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen en leden anderen vinger f 15.—, één of twee leden anderen vinger f 5.- fal tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.indien hetzel 'afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantoiTe'v^^dit'btod' vertoygbaTeToornaarden. den vroegen morgen van den Nationalen Mig is Rotterdam's burgemeester, mr. TTnrfcnvrionverwacht overle- i ln°zijn zeventigste jaar, op een leeftijd e waarop velen al sinds jaren afscheid heb- Z «nomen van den dagelijkschen arbeid de rust van den ouden dag hebben aan- e" d was hij nog vol energie en opgewekt- I id aan zün veeleischende en moeilijke taak J» Een plotseling intredende vermoeid- rï noopte hem, op doktersadvies, tot rust en in een Haagsche kliniek. Zijn toestand !jaeen reden tot bezorgdheid, maar na en- Me'dagen gaf hij zacht en kalm den geest. Met ontroering heeft Rotterdam, de tweede 'd des lands, het heengaan van zijn eersten magistraal vernomen. Het droeg hem hooge .chting toe en begreep wat het aan hem te danken had. Toen Fortuyn op reeds vrij ge vorderden leeftijd - hij was toen 59 - het burgemeesterschap van Rotterdam aan vaardde en een Haagschen werkkring verliet, die hem lief was moet hij wel degelijk heb ben beseft dat hij voor een zeer zware op- aaf werd gesteld. De groote havenstad aan de Maas is nooit makkelijk te regeeren ge- WÉe'st het is altijd moeilijk gebleken een bur gmeester te vinden die haar met de juiste mate van tact wist te leiden en in 1928 waren de omstandigheden al leefden we toen nog in dat wonderlijke tijdperk; de hoogconjunc- taUr - allerminst gunstig te noemen. Poli ce en maatschappelijke tegenstellingen kwamen in de Maasstad tot heviger uiting dan in eenige andere groote gemeente des lands en de Rofcterdamsche gemeenteraad bad in den lande een reputatie van onhandel baarheid als geen andere. De nieuwe burgemeester zou spoedig onder vinden dat hem nog veel grooter moeilijkhe den te wachten stonden, want hij was pas een goed jaar in functie toen (in October 1929 'het kaartenhuis eener opgeblazen in ternationale economische welvaart ineen stortte. De crisisjaren met al hun nasleep van werkloosheid en andere ellende braken aan, Rotterdam's financiën bleken weldra zwaar ondermijnd, de zorgen stapelden zich op. Met kracht en met opgewektheid, met groot beleid en tact heeft burgemeester Droogleever Fortuyn tien jaren lang aan al deze moei lijkheden het hdbfd geboden en er tallooze opgelost. Naar rust scheen hij niet te ver langen; hij hoopte nog in functie te kunnen blijven tot in 1941 het groote tunnelplan op zijn aansporen vooral tot uitvoering gebracht, verwezenlijkt zou zijn. Dat is hem niet gege ven. Bekend is dat Den Haag hem verzocht had zijn taak te blijven vervullen toen hij den 65-jarigen leeftijd overschreden en zijn loopende zesjarige ambtstermijn voltooid had. Hü werd toen herbenoemd en ging moedig verder. Al in den aanvang van zijn burgemeester- Khap wist hij orde en regel in den gemeente raad te herstellen en zich erkenning van zijn bekwaamheden in alle kringen van Rotter dam te verwerven. Als voorzitter deed hij zijn gezag gelden door karakter en tact, door een enkel humoristisch of kalmeerend woord, door den eerbied die zijn persoon inboezem de.... niet door imponeerende welsprekend heid. Als oplosser van moeilijkheden was hij vooral de bemiddelaar, de arbiter, wiens eerlijk streven in het belang van de groote gemeente Rotterdam door niemand in twijfel werd getrokken. Hij poogde de tegenstelling weg te nemen, de tegenstrijdige belangen sa men te brengen, en slaagde daarin veelal. Zijn groote scherpzinnigheid maakte daarbij indruk op allen die met hem in contact kwa men en zijn vriendelijkheid en goedhartig heid wonnen de menschen voor hem. Onge twijfeld was hij op een der moeilijkste posten, een der beste burgemeesters van ons land. Natuurlijk bleef critiek hem niet bespaard. Meestal gold die zijn voortdurend streven naar bemiddeling. Men zou kunnen vragen: was een minder verzoenend beleid in zulke omstandigheden, waarin buitendien de ge meentelijke autonomie steeds verder afbrok- kelde, in Rotterdam beter geweest? En het antwoord daarop moet wel ontkennend zijn. Het was een zeer zware, zeer moeilijke taak, met eere en met levenslust volbracht. Den 600-000 Rotterdammers is een man ontvallen, öie het wèl met hen meende, die zijn gaven ten beste aan hun belangen gegeven heeft en wiens burgemeesterschap inderdaad de be woning van een zeer verdienstelijke loop- haan is geweest. Het zal moeilijk zijn hem waardig te vervangen. R. P Bpf Groote diepgang vhc Vaf Ba^via aangekomen Nederland- Am-^111-0torschip Alcinous passeerde naar eraam met een diepgang van 8,1 Meter. IJMUIDEN EEN KORTE KORTEBAAN- DRAVERIJ. Zus Braun was favoriet en won ook DE BELANGSTELLING WAS MAAR MATIG. De Harddraverij vereeniging „IJmuiden" heeft eenige keéren knoopen moeten tellen, of de „course", zooals zulk een draverij in den vakterm wordt genoemd, dit jaar wel door zou gaan. Nee, ja, nee, en ten slotte werd het toch „ja". Er waren vele haken en oogen, maar de zaak kwam nog voor elkaar, vooral dank zij de me dewerking van de Beverwij ksche Harddraverij- vereeniging „Prins Bernhard", die ook nu weer op allerlei wijze IJmuiden steunde. Een daverend succes is deze course niet geworden, want zoowel de op komst van de paarden als van het pu bliek was mager. Als men van het to tale aantal bezoekers de „bookies", de Trompstraters en de schoolkinderen aftrekt, zullen er niet veel betalende klanten overgebleven zijn. Dit is heel jammer,'want wanneer de ver eeniging zoo weinig medeleven en belangstel ling ondervindt, zal zij ongetwijfeld dit jaar wel haar laatste draverij georganiseerd heb ben en wordt het ook hier „driemaal is scheeps recht". Er waren 16 paarden ingeschreven waarvan 2, n.l. Xantippe en Welkom niet waren opge komen. De draverij verliep zoo vlot. dat de beslissing reeds te half vijf viel, hetgeen bij een dergelijke draverij wel niet vaak zal zijn gebeurd. In den eersten omloop vielen af Fatima, Maya Toddington, Blue Band, Fanfare, Sister Bond, Betty Worthy en Quita, die werden ver slagen door Zoo Doorlooper, Glossy Silk, Rose Morgan, Sint Bernard, Zus Braun, "Janet Har vester en Aura V. De tweede omloop werd gewonnen door Zus Braun, Aura V, Glossy Silk en Rose Morgan, laatstgenoemde in een stilstaanden rit. Dit viertal dravers moest dus kampen om de vier prijzen, die tenslotte als volgt werden ge wonnen: le prijs f 250: Zus Bïaun, eig. v. d. Sande, ber. W. Geersen. 2e prijs f 100: Aura V, eig. J. Haan, berijder J. Vergay. 3e prijs f 50: Rose Morgan eig. K. Wijk, ber. A. Witteveen. 4e prijs f 25: Glossy Silk, eig. en ber. L. Combes. Er werden vele mooie en spannende ritten gereden en af en toe ging het verbazend snel, hetgeen te danken is aan de prachtige rechte en gelijke baan die zeer snel is en wel een der ■beste in den lande genoemd mag worden. Ook om die reden zou het te betreuren zijn, dat de Trompstraat haar draverij zou verliezen. De uitreiking der prijzen geschiedde in „De Griffioen". MUZIKALE RONDGANG IN DE KALVERSTRAAT Hedenavond houdt de Chr. Muziekvereni ging „Juliana" van S10 uur een muzikalen rondgang in de Kalverstraat. GYMNASTIEK EN ATHLETIEKVEREEN. „OLYMPIA" Foto-wedstrijd. Het bestuur van „Olympia" heeft opgemerkt dat er Dinsdag bij den sportoptocht zeer veel foto's gemaakt zijn van de rreeniging. Het be stuur heeft gaarne van elke foto een afdruk en organiseert daarom een fotowedstrijd. Voor de mooiste en best geslaagde foto wordt een prijs toegekend van f 2.50. Een ieder die één of meer- foto's inzendt aan het adres van den voorzitter P. Smit, Kennemerlaan 70, maakt een goede kans. Spoedige toezending wordt op prijs gesteld. In de gevangenis van Philadelphia kwamen vier gevangenen jammerlijk om het leven, doordat zij bij wijze van speciale straf in cellen werden opgesloten, die met stoom werden gevuld. De gevangenisdirecteur en verscheidene ambtenaren werden naar aanleiding van het gebeurde gearresteerd. Op de foto de z.g. „isolatiecellen" en de verwarmingsinstallaties. De Volksfeesten aan de Burg. Rambonnetlaan schitterend geslaagd. Een van de mooie versierde straten te IJmuiden, de Bloemstraat, eerste gedeelte. Bonnenregen daalde neer op de prijswinners. De volksfeesten, georganiseerd op initiatief van IJmuidens Bloei, die gistermiddag aan de Burg. Rambon netlaan werden gehouden, profiteer den van het mooie weer en van een goede regeling, die in handen was van eenige bestuursleden van de Buurtvereeniging „Kennemerlaan" welke daarbij broederlijk werden bij gestaan door leden van „IJmuiden - Centrum", die door „over de (Ju liana)-brug te komen" toonden, dat zij van alle chauvinistische smetten vrij waren. Een joelende, snaterende kinderschaar ver zamelde zich 's middags in de Kennemerlaan, waar zij zich opstelden bij de groep, waar voor zij zich hadden opgegeven. De leiders za gen zich voor de zware taak gesteld, om orde onder dit drukke volkje te scheppen en tegelijkertijd alles voor te bereiden. Te kwart voor twee marcheerde de stoet naar het feestterrein, waar vele ouders en belangstellenden reeds een kring om de kamp plaats gevormd hadden. Met een laaiend enthousiasme wierpen de kinderen zich op de spelentonsteken, kussen slaan, mastklimmen, hardloopen met hinder nissen en zakloopen. Het speelveld was één en al feestvreugde, die zich weldra mededeelde aan de ouderen achter de afsluiting. Het spel der kinderen leverde tal van koste lijke momenten, die hun hoogtepunt bereik ten bij het kussenslaan en het tonste ken. Er werd energiek gestreden om de prijzen en daar er vele beschikbaar waren, konden heel wat kinderen gelukkig worden ge maakt. Op het terrein merkten we o.a. op de hee- ren J. C. Dunnebier, wethouder, commissaris Weyburg en den heer W. A. Dolleman, voor zitter van IJmuiden's Bloei. Hardloopen met hindernissen: le prijs W. Koster, 2e prijs M. Post, 3e prijs J. v. d. Zwan, 4e prijs A. Tromp, 5e prijs M. van Dorp. 6e prijs H. Swier, 7e prijs Maartje Broek, 8e prijs J. Gonkel, 9e prijs J. Groen, 10e prijs Jannie Hoogendijk, 11e prijs Jopie Langbroek, 12e prijs Nellie v. d. Plas, 13e prijs Schilpenoord, 14e prijs J. Ras, 15e prijs Trijntje Schol. 16e prijs K. de Vries, 17e prijs Marietje Webbe. Mastklimmen: le prijs M. Broek. 2e prijs Michel Dijkhuizen, 3e prijs L. Lipperts, 4e prijs G. Zwaan, 5e prijs H. Dijkhuizen, 6e prijs de Joode, 7e prijs Jae. Visser. Zakloopen: le prijs Bas Kempe, 2e prijs Tannie v. d. Burg, 3e prijs Loekie van Vliet, le prijs H. Sjouw, 5e prijs A. van Duivenbode. 3e prijs A. Koster. 7e prijs Cor Schol, 8e prijs \da Sint, 9e prijs Cteert Post, 10e prijs Co Wartenhorst, 11e prijs J. de Groot. 12e prijs Greta de Bruin, 13e prijs Betsie van Dorp, 14e prijs Jan Visser, 15e prijs Dora Schol, 16e prijs G. de Gier, 17e prijs Geertje de Groot, 18e prijs Marietje Plokker, 19e prijs Jannie Verburg, 20e prijs Annie Zeilmaker, 21e prijs Miesje Loendersloot, 22e prijs Thea Korf. Kussenslaan: le prijs C. Dekker. 2e prijs de Joode, 3e prijs A. Dijkhuizen. Tonnetjesteken: le prijs Hunsche, 2e prijs Van Burgel, 3e prijs Klinge, 4e prijs Koster. 5e prijs Rosier, 6e prijs Stam, 7e prijs Van der Wiele, 8e prijs Blok, 9e prijs Korf, 10e prijs Kwak, 11e prijs Bos, 12e prijs H. Effern. De prijzen varieerden van f 7.50 tot f 0.50 in waardebons. De uitreiking der prijzen geschiedde des avonds in Kennemerhof door den heer J. Heijkoop, die na afloop daarvan een woord van dank richtte tot allen die aan de leiding der spelen hadden deelgenomen in het bij zonder tot de heeren uit Oud-IJmuiden, die zich niet onbetuigd hebben gelaten. De heer Van Leeuwen richtte een woord van dank tot den heer Heykoop, die zich voor deze kinderspelen heel veel moeite heeft gegeven. De heer Roos sprak eenige woorden als secretaris van de vereeniging IJmuidens Bloei. Hij wees er op dat het de bedoeling was geweest, in nieuw IJmuiden een vuur werk af te steken, doch hier kwam een kink in de kabel. Hij zeide vernomen te hebben, dat het kinderfeest uitstekend is geslaagd en dankte allen, die hun medewerking daartoe hebben verleend. Tot slot wekte hij de winkeliers van de Ken nemerlaan op, lid te worden van IJmuiden's Bloei. Als er meer leden toetreden kan IJmuiden's Bloei meer doen dan thans het geval is. Uitbundige jool in de Kompasstraat: Een maskerade in de open lucht. De bewoners van de Kompasstraat hebben gisteravond getoond, dat zij weten wat feest vieren is. Er was in de straat, die wederom met lampions was geïllumineerd een uitbundige jool, waaraan iedere Kompasstrater deelnam Vele jongelui hadden zich in allerlei vermom mingen gestoken, zoodat het een maskerade werd in optima forma. Allerlei exotische en fantastische costuums hadden de jongelui uit gedacht en de deelneming was zoo groot, dat toen „Wïlhelmina", marschmuziek spelende door de straat trok, een heele stoet van vreem de wezens achter de muziek liep en hoste en degenen wier beenen een dergelijk tempo ont wend waren, stonden aan den kant. In huis was niemand meer. Het was een intiem Kompasstraat-straat feest, voor en door bewoners van dezen uit hoek van IJmuiden. waarin zelfs geen po- litie-agent was doorgedrongen. Maar politie toezicht was niet noodig bij dit vol eensge zindheid gevierde buurtfestijn. Een paar uur lang werd er gehost en gezon gen achter het onvermoeide „Wïlhelmina". Het laatste rondje werd uitgebreid tot de Ken nemerlaan. die uit haar avondrust werd op geschrikt door de trommelende trommen en den nieuwsten schlager „Moet er nog slaolie wezen." Concert op het Kennemerplein. Hedenavond geeft „Wilhelmina" wederom een concert op het Kennemerplein. Dezen avond zal ook hier een rondgang gehouden worden. Ook de Eksterlaan versierd. Wie gedacht had dat het nu uit zou zijn met de versierde straten, heeft het mis gehad, want ook de bewoners van de Eksterlaan heb ben hun straat versierd. Des avonds was er illuminatie met Oranje- lampions, die zich in den stillen zomer avond heel goed hebben gehouden, Het was ook hier mooi en velen uit de omgeving kwa men een kijkje nemen. Vandaag is het rustdag, maar Vrijdag is er een optocht van schoolkinderen, met versier de wagens enz. Deze optocht belooft heel mooi te zullen worden. EEN LANTAARNPAAL, DIE NIET OPZIJ GING Een 21-jarige Haarlemmer, die naar IJmui den was gekomen om feest te vieren, kwam toen hij op de Wilhelminakade liep, een lan taarnpaal tegen. Deze ging niet op zij, met het gevolg, dat onze Haarlemmer er met zijn hoofd tegen aan botste. De botsing kwam zoo hard aan, dat de jongeman zich door een lid van E. H. B. O. moest laten verbinden. GLASRUIT VERNIELD Wegens het vernielen van een glasruit in een café alhier werd een opvarende van een houtboot aangehouden en overgebracht naar het hoofdbureau in IJmuiden. De wieler-sprintwedstrijden. Een mooie sportmiddag als besluit der feestelijkheden A.s. Zaterdag zal dus voor de tweede maal een wielerwedstrijd in IJmuiden worden ge houden, bestaande uit een sprintwedstrijd voor amateurs en onafhankelijken. De start vindt plaats aan de Kerkstraat, de baan gaat langs den bootsteiger naar de finish op het Sluisplein. De lengte der baan is onge veer 800 M. Het wegdek is in goede conditie en al zal de snelheid wel iets inboeten doordat de baan een afloopend en 'n oploopend gedeel te heeft, toch kan een mooie strijd verwacht worden, waarbij een goede tactiek een groote rol zal spelen. Tal van bekende renners hebben ingeschre ven, zoodat er fel om de overwinning gestreden, zal worden. Te drie uur wordt met de series begonnen. Van elke serie worden de eerste en de tweede aankomenden in de kwart-finale geplaatst. De halve eindstrijd wordt verreden in twee series van vier; de eersten dezer serie komen in de eerste finale, de tweeden in de tweede enz. Deze vier series worden verreden in mat ches a deux om de acht prijzen De wedstrijd wordt gehouden onder het re glement van de N. W. U. De jury is samengesteld als volgt: M. Th. Leysen, Amsterdam, voorzitter-kamprechter, J. W. L. v. d. Linden, Halfweg, secretaris, W. Koeman, Amsterdam, F. Cleeren en A. van Nieuwkoop, IJmuiden, commissarissen. Programma's zullen a vijf ets. op de baan verkrijgbaar worden gesteld. De uitslagen zullen met behulp van luid sprekers bekend worden gemaakt. Wanneer het weer blijft, zooals het de laat ste dagen was, zal het Zaterdagmiddag on getwijfeld druk zijn langs de baan, die zon der betaling van entrée bezocht kan worden. De strijd op de buslijn IJmuiden— Amsterdam. Een dreigement van de Gooi-Express. In ons blad van gisteren hebben wij uitvoe rig geschreven over den concurrentiestrijd tus- schen ,,De Gooi Express" en de Autobusonder neming „Stormvogels". Zooals men weet, had eerstgenoemde onderneming een autobus dienst op Amsterdam geopend, waarop „Storm vogels" prompt een concurreerende dienst schiep, om redenon, die in het artikel van gis teren van Stormvogels' zijde werden bekend gemaakt. De directie van „De Gooi Express" heeft zich thans per circulaire tot „de burgerij van IJmuiden" gewend, waarin zij er op wijst, dat zij begonnen is met een snelle en goedkoope verbinding tusschen IJmuiden en Amsterdam vice-versa tegen een redelijken prijs, om IJmuiden, Velsen en Beverwijk uit hun Isole ment te verlossen. „Nu kan „Stormvogels" plotseling ineens dezen dienst exploiteeren; waarom deed zij dit niet eerder?" Gewaarschuwd wordt, dat wanneer de Gooi Express genoodzaakt wordt, den dienst te sta ken, „Stormvogels" er dan meteen mee op houdt. Daartegenover garandeert de Gooi Ex press een geregelde verbinding. „Mocht Stormvogels onze opgezette lijn IJmuidenAmsterdam niet prijs geven. dan zullen wij onzen dienst na de feestdagen uitbreiden met een dienst om het half uur over Haarlem met prijzen van IJmuidenHaarlem 25 ct. retour, 15 ct. enkele reis aldus de circulaire. Daar verwacht mag worden, dat de Gooi Express het niet bij dreigementen zal laten, kan verwacht worden, dat deze plotseling opgekomen concurrentiestrijd op de verbinding IJmuidenAmsterdam zich zal verplaatsen naar de lijn IJmuidenHaarlem, een concur rentiestrijd, die fel belooft te zullen worden, omdat het tarief dat de Gooi Express toezegt veel lager is dan dat van „Stormvogels". Het publiek zal hiervan profiteeren, maai de winkelstand in IJmuiden wordt ongetwijfeld de dupe, omdat, zoolang deze concurrentie strijd duurt, nog meer ingezetenen dan tot nu toe het geval is, naar Haarlem zullen trek ken, vanwaar ze in den regel niet met leege handen terugkeeren.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1