Ft*. I Spoorweg- en Auto-tunnel HET NIEUWE AVONDBLAD De werktijden aan boord van de stoomtrawlers. te Velsen? DE PLANNEN AAN DEN MINISTER AANGEBODEN DANSSCHOOL W. SCHAAP 23e JAARGANG NO. 263 VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12Vs ets., per maand 52V« cents, per kwartaal 1.55. Geen Incassokosten. Losse nummers3 cents. Kantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P W PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 1—5 regels J 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN EN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet ot oog 200.—, oeide leden duim r 100^- één of twee leden wijsvinger 25.alle leden anderen vinger f 15.één of twee leden anderen vinger f 5.arm- of beenbreuk 30.enkelbreuk 15.polsbreuk f 15.Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. een lid duim 50.alle leden wijsvinger rOpvarer I*u0.-verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Bij dagvangsten, bijna driemaal zoo groot als in 1928, geen noemens waardige uitbreiding der bemanning. Een pleidooi voor eenige uren onafgebroken rust en voortijd, om behoorlijk te kunnen eten. Toen aan het eind van de contractonderhan- Heiinaen voor de thans loopende overeenkomst, 'Veer veel moeite was bepaald, dat er op de motste booten van de IJmuider trawleryloot ïn dan no°' voor den tijd van een halt jaar, n van 1 Augustus tlm 31 Januari, een licht matroos zou worden bijgeplaatst, bleet er ten aanzien hiervan bij ons allen een vrij onbevre- diaend gevoel, stond in ieder geval vast, dat dit niet de oplossing was of kon zijn van het vooral den laatsten tijd zoo sterk op den voor bond tredende vraagstuk van de dekbeman ning aldus schrijft v. d. V. (de heer J. v. d. Veer) in „De Uitkijk". Dit vraagstuk dateert niet van vandaag of gisteren immers reeds in 1929 en daarvoor en speciaal'bj het in gebruik nemen van het V.D. patent was er algemeen het gevoelen, dat op de booten, welke regelmatig met V.D. Patent vischten, een vijfde matroos moest worden bij geplaatst. Ten eerste door het meerdere werk of meer omslachtige werk bij het uitzetten en halen. Ten tweede, omdat de vangstcapaciteit van dit net inderdaad grooter was en de meer dere hiermee gevangen visch verwerkt moest worden etc. Het nieuwe behoorde echter even aan de practijk te worden getoetst. Inmiddels brak de crisis uit en kon er van eenige ver zwaring van' lasten voor het bedrijf, om het toen inderdaad alles overheerschende be drijfsbelang, geen sprake zijn, zelfs niet al zou zulks noodig zijn gebleken. Van een dringende noodzakelijkheid was toen uitbreiding der dekbemanning in ieder geval niet. De gemid delde dagvangsten immers liepen maar heel langzaam en zeer geleidelijk omhoog. Maar als dit vraagstuk thans zoo urgent is geworden, dan is dit omdat de omstandigheden, vergeleken bij den tijd waarvan we zooeven spraken, tot en met 1935 toe, zoo hemelsbreed verschillen bij die van thans. Na dien zijn de gemiddelde dagvangsten immers met spron gen omhoog gegaan. Volgens het verslag over de Visscherij gedurende 1937 van de afdeeling Visscherijen van het Departement van Econo mische Zaken bedroegen de gemiddelde dag- vangsten: 855 k.g. in 1928; 807 k.g. in 1929; 936 k.g. in 1930; 1056 k.g. in 1931; 1047 k.g. in 1932; 1241 k.g. in 1933; 1184 k.g. in 1934; 1225 k.g. in 1935; 1438 k.g. in 1936 en 1708 k.g. in 1937. Sinds 19281929 alzoo precies een ver dubbeling. Waar het verslag hier uitdrukkelijk bij ver meldt, dat hierbij de haring-trawlers niet zijn medegerekend, kan deze verdubbeling der ge middelde dagvangst niet worden toegeschre ven aan de, vooral de laatste jaren vrij uitge breide trawlharingvisscherij met de inderdaad groote aanvoeren. De beteekenis is dus geen andere dan dat met het verdubbelen van de dagvangst er ook nagenoeg verdubbeling van den arbeid voor de dekbemanning is. De ge middeld! per dag gevangen 1708 k.g. van thans immers, moeten precies dezelfde bewerking ondergaan als die 855 k.g. in 1928. Het tempo van b.v. het strippen kan niet tot in het on eindige worden opgevoerd. Naar mijn meening hadden we de grens daarvan reeds in 1928 bereikt. Bovendien moet men daarmee voor zichtig zijn. Het voortdurend! jachten en jagen kan ten slotte geen ander gevolg hebben dan onnauwkeurigheid en dientengevolge het laten zitten van gedeelten der ingewanden, brokken lever of hom. met als gevolg een sterke ach teruitgang van de kwaliteit, waarop we juist in deze jaren zoo zuinig moeten zijn. De grootte der dekbemanning is sindsdien gelijk gebleven. En het is duidelijk, dat de toevoeging van den lichtmatroos sinds 1 Augustus en voor den tijd van een half jaar. niet toereikend kan worden geacht om in den thans vrijwel onhoudbaren toestand voldoende verlichting te brengen. Er gaat dan ook geen dag voorbij of dit probleem wordt ons door de opvarenden voorgelegd. En in alle verhalen, gedaan omtrent het ontbreken van eeniger- riate behoorlijke rust, het geen tijd meer heb ben of krijgen om te eten of koffie te drinken, kan, mee gezien het bovenstaande en raadple gende ons verstand, geen woord Spaansch zijn. In al het bovenstaande nu, spraken we in feite van den toestand in 1937, uitgaande im kers van de gemiddelde dagvangst van 1708 k.g. over dat jaar. Inmiddels echter is in 1938 de gemiddelde dagvangst weer met sprongen omhoog gegaan. Volgens de maandoverzichten der afdeeling Visscherij van het departement van Economische Zaken, was de gemiddelde dagvangst in Mei 1938 2067 k.g.; in Juni 1938 2359 k.g. Waar in den mop van dit jaar de trawler- vloot echter- met vijf, voor IJmuiden zeer groote booten is uitgebreid, zal deze buitengewoon groote stijging (het verschil Juli 1937 bij Juli 1938 is ruim 700 k.g.) voor een zeer groot deel moeten worden toegerekend aan de inderdaad zeer groote vangstcapaciteit van deze booten. Maar zelfs hierop is de dekbemanning slechts even ruimer dan op de andere booten en dan alleen bij de V.E.M. De Marezaten vaart op deze schepen n. „o precies dezelfde dekbeman- n>ng als de andere. «et ongerijmde hiervan komt Wil duidelijk tot uiting; als men nagaat, dat de gemiddelde dagvangst voor de hierboven bedoelde booten over de juist achter ons liggende vier maan den en voorzoover deze daarin gevaren heb ben. gemiddeld ruim 4000 k.g. bedroeg, terwijl de gemiddelde dagvangst van bijv. de Alkmaar, Schoorl en Petten over deze zelfde periode ruim 2600 k.g. was. Maar iederen keer als men hierover komt pra ten dan krijgt men zoo het gevoel, dat de naar voren gebrachte argumenten niet geheel au serieux worden genomen, dat men ons eigen lijk verdenkt van het berijden van wat al te oude stokpaardjes en men eenvoudig blind is voor de thans hierboven omschreven onweer sprekelijke feiten. Alleen door de directie van de V.E.M. werd de noodzakelijkheid erkend om voor de Erin, Haarlem en Delft, door het bijplaatsen van den lichtmatroos, tot eenige verruiming van de dekbemanning te komen. Dit geschiedde op ons verzoek, zoodat deze booten thans varen met vijf matrozen en een lichtmatroos. Onze stappen bij de „Marezaten" echter, hadden tot nu toe geen enkel resultaat. Gezien de hierboven geschetste omstandig heden, vragen wij ons af of dit wezenlijke en zoo tastbare tekort aan dekbemanning op zeker alle z.g.n. schelvischbooten, voor het bedrijf geen zuinigheid is die de wijsheid bedriegt. Het zooveel langer aan dek iiggen van de visch. alvorens deze gestript en geborgen is, is van zeer grooten invloed op de kwaliteit. De kans op minder goede verwerking ais gevolg van een en ander waarop hierboven reeds werd gewezen, doet hier ook nog wat bij en IJmui den heeft ten opzichte van de kwaliteit reeds te veel van zijn reputatie verloren. Bovendien kan het omnenschelijk ploeteren en sjouwen door de dekbemanning niet tot in het onein dige worden bestendigd. Er zal dan ook moeten worden getracht, dit thans zoo urgente vraagstuk tot oplossing te brengen. Hiervoor zijn verschillende mogelijk heden welke zoo voor de hand liggen, dat deze hier niet behoeven te worden genoemd. Het hangt er maar van af, wat men meent dat voor het bedrijf het beste is. Het resultaat van welke oplossing ook, zal echter naar onze meening moeten zijn, de garantie van althans eenige uren.per etmaal onafgebroken rust, zoomede minstens de tijd om behoorlijk te kunnen eten. Een en ander is in alle ons omringende vis- scherslanden het geval. En in feite toch om de eenvoudige reden, dat de noodzakelijkheid zulks gebiedt, ook en vooral hier in IJmuiden. Scheveningen 8 September 1938. Tarbot f0,60—f0,80 per K.G. Griet f 0,40—f0,65 per K.G. Tong f 0,80—f 1,40 per K.G. Middel schol f 9.30—f 11,60 per 40 K.G. Kleinschol f 4—f 7,90 per 40 K.G. Schar f 2,20—f 2,60 per 40 K.G. Bot f 2,60—f 3,90 per 40 K.G. Met versche visch waren heden aan de markt: SCH 177, T. Blok met f 281,60. SL 54, J. van Dam met f 54,70 en 30 schok kers met tezamen f 1220. Van de haringvisscherij kwamen heden geen schepen binnen Hospitaal-kerkschip „De Hoopv Geneeskundig overzicht van den tweeden kruistocht van het seizoen 1938. De tweede kruistocht van het Hospitaal kerkschip „De Hoop" ving aan 12 Juli en ein digde 3 September, zoodat de reisduur 53 da gen bedroeg. Gedurende deze periode werden behan deld 255 patiënten, afkomstig van 139 sche pen. In het hospitaal werden opgenomen 8 pa tiënten met resp. 8, 4, 4, 2, 21, 13, 9 en 9, in totaal 70 verpleegdagen. In volle zee werd aan 98 schepen medische hulp verleend en voorts nog aan veertig sche pen in de aanloophavens, terwijl een patiënt tot de bemanning van het hospitaal-kerk schip „De Hoop" behoorde. De schepen waren afkomstig van Scheveningen, Katwijk, Vlaar- dingen, IJmuiden, Maasssluis en Gdynia. Gerekend naar de nationaliteit van de pa tiënten werd hulp verleend aan 237 Neder landers, aan 17 Polen en een Engelschman. Als predikant ging op deze reis mede ds. J. W. Maas uit Boxtel, terwijl als scheepsarts medevoer dokter C. W. Ouderkerk uit Wijk bij Heusden. Op Dinsdag 13 September a.s. vertrekt het schip weer naar zee. voor de derde reis. Als scheepsarts zal medegaan dokter J. Talsma uit Krommenie, terwijl ds. E. J. Beens uit Hedel als predikant zal medevaren. AUTOBOTSING OP EEN GEVAARLIJKEN HOEK. Op den hoek ZeewegWillebrordstraat had gisteren een botsing plaats tusschen den auto van den heer M. en een anderen personen auto, tegevolge waarvan eerstgenoemde auto ernstig beschadigd werd NIEUWS VAN D.C.IJ. De eerste clubavond van D.C.IJ. is vastge steld op a.s. Dinsdag 13 September op welken avond ook de onderlinge competitie begint. Nieuwe leden kunnen nog aan de compe titie deelnemen. PROPAGANDATOCHT VOOR DE LOTERIJ VAN „ZONNESTRAAL". Naar wij vernemen zal a.s. Maandag de pro paganda-auto van de loterij van „Zonne straal" een tocht door de gemeente houden. De auto zal één der prijzen meevoeren, n.l. de B. M. zeilboot. Voor den lotenverkoop kan men zich a.s. Maandagmorgen opgeven bij mevrouw E. Zwart-Kramer, Roemerstraat 8: IJmuiden. Netlerlandsche Roode Kruis. Collecte op Zaterdag 10 September. ^en dames en heeren-, die zich beschikbaar hebben gesteld om op Zaterdag ten behoeve van het Nederlandsche Roode Kruis te collec teeren wordt verzocht, collectebussen en speldjes in ontvangst te komen nemen op Vrijdagavond 8 uur in het Roode Kruisge- bouw aan het Willemsplein, ingang tegenover het Thalia-theater. Voor hen die veraf wonen, is het bestuur gaarne bereid op verzoek het collectemate riaal thuis te bezorgen. Telefonische opgave kan geschiden aan dr. W. van Haselen, Tel. 4035, L. Dijksen, Tel. 4715 en M. W. Helle- mons, Tel. 5310. Het bestuur vertrouwt er op dat een groot aantal collectanten zich zal aanmelden. Inschrijving voor de Woensdagavondclub vanaf heden STATIONSWEG 224 en in het WAPEN VAN VELSEN Tel. 4851 (Adv. Ingez. Med.) A UTO-TUNNEL TEN OOSTEN VAN VELSEN Met de door Ged. Staten van Noordholland goedgekeurd uibbreidingsplanen van de ge meente Velsen, vastgesteld in de raadsverga dering van 15 September 1936, konden een zevental belanghebbende grondeigenaren niet accoord gaan, weshalve zij beroep instelden bil de Kroon. Donderdag behandelde de Raad van State afdeeling geschillen van bestuur, deze beroe pen. Namens eenige apellanten zeire mr. J. Worst uit Amsterdam, dat o.a. voor een aantal stuk ken grond een minimum van 10 H.A. per villa als voorwaarde door de gemeente is gesteld, hetgeen in den tegenwoordigen tijd practisch onbereikbaar moet worden genoemd. Dit kan volgens hem de bedoeling van den wetgever niet zijn geweest. Een zoodanig voorschrift is onredelijk en ondoelmatig meende pleiter. Voorts maakte spr. namens een van de recla manten bezwaar tegen de aanwijzing van den grond voor een nieuwe begraafplaats, waar door die reclamant zou worden benadeeld, ter wijl de gemeente nog voldoende andere ter reinen voor inrichting tot begraafplaats be-, schikbaar zou hebben. Mi'. Van Löben Seis, namens eenige andere belanghebbenden optredend, wees erop, dat volgens het oude plan (1921) de terreinen bij de Ruïne van Brederode bebouwd mochten worden en dat dit ingevolge het nieuwe plan vrijwel onmogelijk is. Natuurlijk moet het terrein waarop de Ruïne staat onbebouwd blijven, evenals de onmiddellijke omgeving daarvan, doch het is volstrekt onnoodig, daar voor 15 H.A. weiland enz. als onbebouwde omgeving te bestemmen. Mr. Th. Donner, die voor Ged. Staten op trad, zeide, dat de voorbereiding grondig is geweest. Spreker bestreed de ingediende be zwaren. Ir. J. A. Verhoef, directeur van Openbare Werken te Velsen, betoogde, dat getracht is een bebouwing te ontwerpen welke rekening houdt met de verwachtingen voor de toe komst en met de belangen der grondeigenaren. Terreinen rondom de bebouwde kom zijn voor inrichting tot begraafplaats niet beschikbaar. Het door een der reclamanten bedoelde ter rein grenst aan de begraafplaats Westerveld, hetgeen een practische keuz^moet worden ge noemd en in elik geval minder bezwaarlijk dan dat daarvoor een nieuw terrein elders ware bestemd. Aan de spelers van het K.N.V. wedstrijd speelden, ,B.-elftal en van den Italiaanschen ploeg .Juventus", die in het stadion te Amsterdam een reikte Z. K. H. Prins Bernhard Woensdagavond een herinneringsmedaille uit Spr. deelde nog mede, dat hij dezer dagen van den hoofdingenieur-direc teur van den Rijkswaterstaat een schrijven heeft ontvangen, waaruit blijkt, dat het de bedoeling is, een autotunnel onder het Noordzeekanaal ten Oosten van Velsen aan te leggen. Bovendien wordt overwogen een spoorwegtunnel op een andere plaats te bouwen. Deze plannen zijn thans aangeboden aan den minister van Waterstaat. De Koninklijke beslissing inzake de tegen het uitbreidingsplan van Velsen ingediende bezwaren volgt later. De Velser Burgerwacht. Bevordering van eenige korpsleden. De Burgemeester van Velsen heeft, ingaan de 1 September j.l., benoemd tot ploegcom- mandant bij „De Velser Burgerwacht" den heer L. J. van der Valk, voorheen burgerwach ter le kl. Door den commandant van het korps zijn m. i. v. denzelfden datum benoemd tot burgerwachter le kl. de korpsleden C. M. Arends, P. de Bruijn, C. den Duik en B. Tijl Jr. Nadat gedurende de maanden Juli en Augustus uitsluitend luchtbeschermingsoefe ningen zijn gehouden onder leiding van den heer A. P. Bakker, werden Donderdag 1 Sep tember j.l. de gewone oefeningen enz. hervat. De commandant opende het seizoen 1938/'39 met de mededeeling te doen van bovenstaan de bevorderingen. Spr. bracht hulde aan den vendelcommandant adjt. P. J. H. Gulikers en de korpsleden K. 't Hart, B. Tijl Jr., R. Kra mer, G. D. Pel, Jb. Pel, H. van Strien en K. Willems, die onder leiding van den heer Gu likers de kleuren van „De Velser Burgerwacht" hebben hoog gehouden bij de vierdaagsche af- standsmarschen van dit jaar, terwijl spr. de korpsleden C. M. Arends, K. v. Veelen, J. P. de Hullu, A. Spijkerman, J. H. Hilgeman, Jb. Pel, G. D. Pel en F. Leutscher geluk wenschte met het door hen behaalde succes in verband met hunne deelneming aan de op 27 Augustus gehouden 7e Internationale Herdenkingswan deltocht (40 k.m.), uitgeschreven door de Haarlemsche Wandelsportver. „Jan Passtoors" Voorts deed spr. mededeeling van de nieuwe indeeling der korpsleden en den dienstroos ter voor het komend seizoen. De oefeningen, cursussen enz. zullen wederom op Donderdag avond worden gehouden. Meermalen zal bui ten worden geoefend, ook in E. H. B. O. en luchtbescherming. Een nieuw onderdeel, de seinafdeeling, is gevormd, onder leiding van den heer C. A. Schagen, hoofdinstructeur bij de Haarlemsche Burgerwacht. Ten slotte werd besloten, aan den onder commandant, den heer C. Luchsinger, die el ders wordt verpleegd, een telegram te zen den, waarin de wensch op een spoedig alge heel herstel werd uitgesproken. Voor nieuwe inschrijvingen bestaat alsnog gelegenheid op Donderdag 15 September a.s., 's avonds tusschen 8 en 10 uur, aan het hoofdkwartier. DIENSTBODENCURSUSSEN. Men schrijft ons: Het gemeentebestuur heeft zich een paar jaer geleden veel moeite gegeven om hier een internaat voor dienstboden gevestigd te krijgen in huize Rooswijk. Minister Slingen- berg is toen nog hier geweest, om het ge bouw te bezichtigen, maar helaas is er van een internaat voorloopig niets gekomen. De vraag doet zich nu echter voor, of het niet mogelijk is hier toch een opleiding voor dienstboden te krijgen, al is het dan niet een volledige opleiding met internaat. In een ge meente met bijkans 50.00 zielen moet dat toch mogelijk zijn. Wij komen hierop, omdat zulk een dienst bodencursus binnenkort in Purmerend wordt geopend, door de samenwerking der diensten voor de arbeidsbemiddeling aldaar en te Edam, Beemster en Ilpendam. Aan dezen cursus, die 12 weken zal duren en die voor de deelneemsters geen kosten medebrengt, zullen 34 meisjes deelnemen. Er is een damescomité gevormd, waarin ook de echtgenooten der burgemeesters van genoem de plaatsen zitting hebben. Wanneer zulk een cursus in de gemeente Velsen kon worden gegeven, zouden naar ver houding der bevolking, hier wel een hon derdtal deelneemsters kunnen zijn althans wanneer er evenveel animo is als ginds.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1