Gala^avomd Uiifl mq daten D: Werkloosheidspercentage Oranje weigerde dienst. in deu Siadssthouwfaity Tewaterlating vertraagd. Schip bleef op de helling zitten. Bekorting van de Indië-lijn? R-jjpA'G 9 SEPTEMBER 1938 Alleen Nederlandsclie advocaten. fConingi" liet zich voorlichten. r- stapelloop van het m.s. "I j oranje", welke door HJVI. de aJ Koningin Donderdagmiddas ge- „hMde. is niet zoo vlot verloopen als eodaeht liad. Nadat Hare Majes- immers de laatste beletselen had ltP»en, kwam in het groote ge- ,t. .een beweging. Eerst na een uur bard werken slaagd_e_ men erin het s"chip te docn afloopen, v/im-nbliike Familie had zich voor de W, naaf de werf aan steiger 9, achter het vaart naai Amsterdam, ingescheept CefrKoningSloep. Het gevolg had in twee s.re sloepen plaats genomen. anj Jas een indrukwekkend en onvergete- Sbt de blanke sloepen op het wilde Wk, fgeheel was vrijgehouden, varende wa da sepavoiseerde oorlogsschepen en lan!L met hun juichende bemanningen. ja?'f voordat de koningssloep bij de werf rdr lette de kapel 't statige Wilhelmus in. "ïïie heeren van Hengel, directeur der 1™". Maatschappij Nederland en D. was radio en zoo wist men over het algemeen op de aan de vlootschouw deelnemende vaar tuigen, wat de oorzaak was dat de konings sloep langer op zich deed wachten dan men verwacht had. En toen de koninklijke personen eindelijk langs kwamen, laaiden het enthousiasme en het gejuich der opvarenden opnieuw op: de zelfde kleurrijke pracht en hetzelfde huldebe toon als in den vroegen middag, toen de vor stelijke personen zich naar de werf begaven, De regenbuien, die in den loop van den mid dag waren gevallen, hadden aan dit enthou siasme geen afbreuk kunnen doen. Weer dreunden de saluutschoten over het breede water. Langzaam voer de koningssloep tusschen den hoogen muur van vlaggen en wimpels terug naar de de Ruyterkade, waar aan steiger 9 werd vastgemaakt en de vorste lijke personen van boord gingen. Hofauto's brachten H.M. de Koningin en het Prinselijk Paar en het gevolg onder de spon tane toejuichingen van hen, die zich langs den weg hadden geschaard, terug naar het op den Dam. st0^Vnn directeur der werf vóór de plech- a^wTran de tewaterlating der „Oranje" het 2 hadden gevoerd, heeft H. M. de Ko- »'°°r£ een wensch uitgesproken, dat het Jingm oen tusschen Nederland e zou mogen versterken. Daarop nam H.M. de Konmgin den ivoren barna ter hand, een korte slag op het zilveren BDeSmpagneflêsch sloeg tegen het schip in met spanning toe, doch er De stukken... tiara'seen beweging "in'het gevaarte. De hydraulische persen werkten. De span. BHet° machtige gevaarte bleef echter op de „Mts waar het lag, hoog op de helling Minuut na.minuut verstreek. Werklieden aSn naar de stutten onder de sleden om met mail en macht aan het werk te gaan. Na een half uur was men echter nog even v,r De heer Goedkoop verliet de tribune en heé'af zich naar de plaats, waar zijn arbeiders af ingenieurs druk aan het werk waren In de Koninklijke loge, waar de vorstelnke rersonen zich uiteen lieten zetten, wat er aan kon haperen, werden ververschingen rondge- 'n| de Koningin liet zich uitvoerig inllch- tPït'over de techniek van het te water laten Sn de groote schepen en de moeilijkheden, welke daarbij zijn te overwinnen. Belangstel lend informeerde de Koningin, of er geen ge vaar bestond voor de werklieden, die bii d< stutten, onder het hooge gevaarte van het nieuwe schip, werkzaam waren, Hierop kreeg zij echter van de directeuren der Nederlandsche Scheepvaart Maatschapij een geruststellend antwoord. Na een uur hard werken is eenïge minuten over 4 uur de „Oranje" van stapel geloopen. 1 Eerst langzaam, doch al spoedig sneller gleed het statige schip in het wa ter onder het geloei van sirenes en fluiten van de in de haven liggende schepen onder de daverende toejui chingen van de duizendkoppige me nigte, die zoo ïang in spanning had gewacht. Toen het schip zijn element opzocht, klonk luide op de werf het Wilhelmus. Het duurde niet lang of de „Oranje" lag weer stil in het breede water van het mooie U. Hiermede was de plechtigheid zij het dan dat zij een uur langer had geduurd dan men had gehoopt ten einde. Nadat de koninklijke gasten zich nog eenige oogenblikken met de aanwezigen op de tri bune hadden onderhouden, maakten zij zich gereed te vertrekken. Langs denzelfden weg keerde het hooge ge zelschap terug naar den werfsteiger, waar H.M. en het Prinselijk Paar zich na afscheid te hebben genomen weer inscheepten in de j klonk het Wilhelmus, de konink lijke standaard op de tribune werd gestreken en langzaam verwijderden de koninklijke sloep en de beide sloepen, waarin het gevolg was gezeten, zich van den wal. Terug langs de versierde schepen Voor de tweede maal gleed de koningssloep statig en voornaam tusschen de twee rijen rijk versierde schepen, waarvan de opvarenden met wellicht nog meer spanning dan de op de werf aanwezige personen hadden gewacht, totdat de „Oranje" te water was. Op tal van schepen Estafetteloop Groningen— Amsterdam. Belangrijk plan der K.L.M. Vreemdelingen worden uit de balie geweerd. Bij Koninklijk besluit is bepaald, dat vreemdelingen, die vóór 1 Sep tember 1938 als advocaat waren inge schreven of als procureur waren toe gelaten, tot 1 Januari 1942 de be voegdheid, als zoodanig te fungeeren behouden Zoodra deze bevoegdheid eindigt, worden zij op requisitoir van het OM. van het tableau geschrapt. Dit is de inhoud van een nieuw artikel, dat is ingevoegd in reglement UI betreffende de orde en discipline voor de advocaten en pro cureurs. Tevens is het sedert Donderdag 1 September j.l. onmogelijk geworden rechtsgeleerden toe te laten als lid van eenige Nederlandsche balie ook al zouden zij gelijk art. 2 van het be trokken reglement luidt aan een rijks- of daarmede gelijkgestelde Nederlandsche uni- versteit hebben verkregen hetzij den graad van doctor in de rechtswetenschap, hetzij den graad van doctor in de rechtsgeleerdheid of de hoedanigheid van meeter in de rech ten. Het Koninklijk besluit lascht namelijk de woorden in: „en geen vreemdeling is", waar door de bevoegdheid tot uitoefening van de rechtspraktijk zoowel aan het bezit van een Nederlandsch radicaal alsook aan het bezit van het Nederlandsch staatsburgerschap is vastgekoppeld. Van Karachi via Colombo naar Medan. Volgens berichten in de Straits-bladen koestert de K. L. M. plannen om de route Ne derlandIndiëopnieuw te bekorten door Burma, Siam en het grootste gedeelte van Britsch-Indië door haar vliegtuigen te doen overslaan. Men zou voornemens zijn om van Karachi naar het zuiden af te buigen en dan door te vliegen naar Medan. Van Colombo zou men één lange étappe, over zee, naar Medan maken, terwijl na Medan de gewone route weer zou worden gevolgd. De eerste proefvlucht op dit nieuwe traject, waardoor Colombo op 2V2 dag vliegens afstand van Londen zou komen, kan echter eerst wor den gemaakt als het vliegveld te Colombo vol doende accommodatie voor grootere vliegtui gen biedt, hetgeen men over enkele maanden verwacht. Daar de K. L. M. heeft aangekondigd al dus deze bladen Colombo 2y2 dag na het vertrek uit Engeland te bereiken, wordt waar schijnlijk eerder dan oorspronkelijk de bedoe ling was het nachtvliegep op de verre oosten verbinding ingevoerd. Het moet volgens genoemde berichtgeving echter onwaarschijnlijk worden geacht, dat de groote sprong van Colombo naar Medan zal worden ondernomen met andere vliegtuigen dan de Douglas D.C.-4 of de Junkers J.U.-90, welke beide typen momenteel door de K.L.M. worden beproefd. Aldus de Deli Crt., die hier aan de volgende opmerkingen vastknoopt: In verband met het bovenstaande is het in teressant te vernemen dat, naar ons ter oore komt, volgens de meening van het departement van verkeer en waterstaat voor het Medan- sche vliegveld in de naaste toekomst een ter rein zal moeten worden gereserveerd van niet minder dan vier vierkante kilometer opper vlakte, de invliegstrooken medegerekend. Waar een dergelijke uitbreiding van het te genwoordige aerodroom vermoedelijk op zeer groote moeilijkheden stuiten zou, onder andere door de noodzaak om daarbij dan gronden te trekken, die voor de cultures van veel waarde zijn, dringt thans de vraag of het niet ge- wenscht ware voor ons vliegveld een geheel nieuw terrein te zoeken, waar men meer ruim te en armslag heeft, aangezien anders de kans bestaat dat Medan tenslotte toch nog uit de Indië-route zal worden geëlimineerd, hetgeen in ieder opzicht voor Sumatra van groot na deel zou zijn, Kinderverlamming te Leidschendam. Te Leidschendam heeft zich het eerste ge val van kinderverlamming voorgedaan. In het gezin van C. van der Z. aan den Stompwijk- scheweg is het tienjarig dochtertje aangetast. Dokter Kortman van Zoeterwoude heeft het kind naar een ziekenhuis doen vervoeren. Op last van den inspecteur van de volksgezond heid zijn van Vrijdagochtend af tot nadere aankondiging alle scholen in de gemeente ge sloten Na afloop maakte de Koninklijke Familie I een rit door verlicht Amsterdam Nieuwe gevallen van kinder verlamming te Rotterdam. Bij den directeur van den Gemeentelijhen Geneeskundigen- en Gezondheidsdienst te Rotterdam zijn Donderdag twee nieuwe geval len van kinderverlamming aangegeven. Het betreft hier jongens van 14 en 16 jaar oud. Een der zieken komt uit een gemeente uit de omstreken van Rotterdam. E gebeurtenissen van deze week, waar aan H.M. de Koningin door haar aanwezigheid bijzonderen luister bij zet, rijen zich tot een climax van feestelijkheden. Donderdagavond vormde het Leidscheplein, te Amsterdam in welks centrum de Stads schouwburg in vol licht straalde, het mid delpunt van de belangstelling. Precies te tien minuten over acht arriveerde H. M. de Koningin, vergezeld door Prinses Ju liana en Prins Bernhard met gevolg voor den westelijken ingang van den Stadsschouwburg in de Marnixstraat, om de gala-voorstelling van ,„Le donne curiose" opgevoerd door de Wagner-vereeniging bij te wonen. Aan weerszijden van de koninklijke loge, waarvoor een bloemenbed in geel-oranje-lila bestaande uit tagetus, chrysanten en orchi deeën was aangebracht, waren de ministers en hun dames, de Indische vorsten met hun gevolg, voorts onder anderen de Commissaris der Koningin in Noord-Holland en mevrouw Röell, burgemeester en mevrouw De Vlugt en de leden van de huldigingscommissie. Het was een schittering van kleurige toi letten en schitterende uniformen, van in het helle licht fonkelende sieraden tegen een ach tergrond van gele en oranje bloemen, in bou- quetten verdeeld over de verschillende bal- cons. Aan beide zijden van het tooneel pronk ten hoogopgaande zuilen van oranje en gele chrysanten op een grond van groen. Te kwart over acht zwaaiden de deuren van de koningsloge open. Het stemmengeroes zwijgt. Allen verheffen zich en richten zich met het gelaat naar de koninklijke loge. De Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard betreden de loge. Het orkest heeft het Wil helmus ingezet. De aanwezigen zingen staan de het eerste couplet mede. De Koningin dankte met een vriendelijke buiging voor de ontvangst en nam haar plaats in. HJM. was gekleed in een elegante robe van ehampagnekleurige kant op een zijden fond van dezelfde kleur. De Koningin droeg de sie raden, haar aangeboden als nationaal hulde blijk. Naast de Koningin heeft haar dochter DE directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat blijkens hem door het Centraal Bureau voor de Statistiek verstrekte gegevens, in de week van 22 t/m. 27 Augustus 1938 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas waren aangesloten 565.566 personen (waaronder 75.744 landarbeiders). Van de 489.822 verzekerden buiten de landarbeiders was het werk loosheidspercentage 22.1 (in de vorige verslagweek, 8 t/m. 13 Au gustus 1938, was dit percentage 22.3). In de tweede verslagweek van Augustus was het werkloosheids percentage voor verzekerden (zonder landarbeiders) in de laatste jaren als volgt 1932 25.8,1933 23.6, 1934 26.2,1935 30.—, 1936 30.5,1937 23.5,1938 22.1 Op 24 Augustus 1938 waren bij de organen der openbare arbeids bemiddeling ingeschreven 316.767 werkzoekenden, waarvan 299.048 werkloos waren. plaats genomen. Prinses Juliana droeg een; chique pauwblauwzijden avondtoilet en het collier met diadeem, dat behoort tot het ge schenk van de Indische vorsten. Prins Bern hard, die ter linkerzijde van H.M. was gezeten was gekleed in het ceremonieel tenue van ritmeester van de rijdende artillerie achter de koninklijke familie heeft het gevolg plaats genomen. De luchters doofden hun lichten en het doek spleet vaneen voor de opvoering van de mu zikale comedie van Carlo Goldini ,Le donne curiose" (De nieuwsgierige vrouwtjes), met muziek van Wolf-Ferrari, een stuk spelend in de galante tijden der achttiende eeuw, waarin de vrouwtjes ook reeds nieuwsgierig waren naar de daden van hun echtgenooten buitens huis Tijdens de pauze gebruikte de Koningin eenige ververschingen in haar loge. Prinses Juliana en Prins Bernhard ontvingen in een fraai met bloemen versierden foyer de mi nisters, de Indische prinsen, den burgemeester dr. W. de Vlugt, en de leden van de commissie van ontvangst, de commissaris der Koningin in Noord-Holland mr. dr. A. baron Röell, waar van de meesten met hun dames. Het prinselijk paar bewoog zich ongedwon gen tusschen zijn gasten en onderhield zich levendig met allen. In de koninklijke loge hadden intusschen mevrouw De Vlugt, mevrouw Röell, mevrouw Trip en mevrouw Vattier Kraane hun opwach ting bij de Koningin gemaakt. Te tien minuten over half elf was de voor stelling geëindigd. Voor alle executanten werd een schat van bloemen op het tooneel gedra gen. Toen het applaus was verklonken, hief mr. L. J. A. Trip een „Leve de Koningin", „Leve de Prinses", „Leve de Prins" aan, waar mede allen instemden. Hierna verliet de koninklijke familie de zaal. Rit langs de verlichting. Na de galavoorstelling stond reeds vroeg menig Amsterdammer opgesteld in de Leid- sehestraat om de Koninklijke Familie op weg naar het paleis te begroeten. Uit de afzetting op het Leidsche plein bleek echter, dat een andere route was voorzien en inderdaad zwenkten om elf uur, nadat onder luid gejuich de Koninklijke Familie en haar gevolg waren ingestapt, de auto's naar het Leidsche Boschje. Langs de Stadhouderskade ging de rit over de brug voor het in strijklicht badende Rijksmu seum, via Spiegelgracht en Nieuwe Spiegel straat naar de fraaie bocht van de Heeren gracht, waar men rechts af sloeg. Bij de Re guliersgracht, wel de mooiste van alle ver lichtingen, sloeg men wederom rechtsaf, om bij de kruising met de Keizersgracht de on evenzijde van de Reguliersgracht te volgen. Via Weteringschans, Frederiksplein. Oosteinde en Stadhouderskade bereikte men de rivier de Amstel, waar de bootenhuizen van „De Hoop" en „De Amstel" waren verlicht en vanwaar men een prachtig gezicht had op de verlichte lijnen van de nieuwe brug. Alhoewel de route niet bekend was, hadden de feestgangers uit de afzetting spoedig op gemaakt, wat er komende was. De binnenstad is vrijwel afgesloten voor auto's, derhalve kon afzetting alleen voor de Koningin gelden. In volle feestvreugde werd de Koninklijke Fa milie allerwege toegejuicht. Waar de men- schen zoo gauw vandaan kwamen, is heel moeilijk te zeggen, maar de leege plekjes langs den weg waren ondanks het gevorderde uur spaarzaam. Het buiige weer had geen grooten invloed op de drukte in de stad en vol vertier feestten ook dezen avond de Amsterdammers verder. Eerst te middernacht bereikten de Konink lijke Familie en haar gevolg het paleis, waar een dichte menigte het Wilhelmus aanhief en vaderlandsche liederen bleef zingen. De hoop de vorstelijke personen nog voor een der ra men te zien werd echter niet verwezenlijkt. Oorkonde zal aan de Koningin worden overhandigd. Donderdagmiddag om vier uur had voor het gouvernementsgebouw te Groningen de uitrei king plaats van den koker met oorkonde, welke Vrijdag aan H.M. de Koningin te Arm sterdam zal worden aangeboden. De commissaris der Koningin, mr. J. Lint horst Homan, hield hierbij een toespraak en deed voorlezing van de oorkonde, waarna hij tien koker overhandigde aan den looper, jhx. de Marees van. Swinderen, die onmid- tielijk voor het eerste traject vertrok. De inhoud van de oorkonde is de volgende: Majesteit, Op den dag, waarop stad en lande van Gro ningen provinciaal het regeeringsjubileum van Uwe Majesteit gedenken, zijn boodschap pers te voet uit de provinciale hoofdstad naar tie rijkshoofdstad vertrokken, deze oorkonde hret zich dragende, welke Uwe Majesteit moge aanvaarden als een uitmg van dankbaarheid tiier bevolking en van hare hoop, dat het ge geven moge zijn, dat Uwe Majesteit nog lang regeere over een volk, dat eensgezind aan zijn ontwikkeling voortbouwt en dat ook de hui- moeilijkheden zal weten te overwinnen, uwer Majesteits commissaris in de provin- c« Groningen. J. LINTHORST HOMAN. WONDERLIJKE LOTGEVALLEN VAN EEN VERDUISTERDE AUTO. Tenslotte aan eigenaar weer te koop aangeboden. De gala-avond in den Stadsschouwburg te Amsterdam. De Koninklijke Familie in de eereloge OPLICHTER IN HET GROOT GEARRESTEERD. De politie te 's-Gravenhage heeft de hand gelegd op den 25-jarigen monteur L. S. uit Rotterdam, die zich heeft schuldig gemaakt aan een groot aantal oplichtingen, verduiste ringen, diefstallen enz. Auto's en fietsen vorm den zijn geliefde buit, maar hij legde zich ook wel toe op radiotoestellen, foto-artikelen en andere voorwerpen. Aanvankelijk kon men den man niet op het spoor komen, omdat hij van dag tot dag van adres veranderde en even gemakkelijk zich een anderen naam aanmatigde. Hij huurde b.v. in Oostvoorne een fiets, trok daarmede naar Den Haag, verkocht het rij wiel en huurde in Den Haag een andere fiets, waarmede hij naar Haarlem toog, en daar het zelfde spelletje speelde. Dergelijke verduiste ringen pleegde hij o.m. te Beverwijk, Den Haag, Oostvoorne, Haarlem en Rotterdam. Ook deed hij dit met auto's. Met een derge- lijken verduisterden wagen gebeurde toevallig iets. S. verduisterde te Breda een wagen en reed er mede naar Amsterdam, waar hij den wagen op de auto-markt verkocht. De kooper ging er mee naar Hilversum, waar hij den wa gen, alweer op een automarkt, verkocht aan een collega, die er mee naar Amersfoort reed. Daar kocht een Bredasche garagehouder den v/agen en bood hem, nadat hij er mee naar zijn woonplaats gereden was, te koop aan den vroegeren eigenaar, de politie werd in de zaak gemengd en deze nam den wagen in beslag. Ook een te Rotterdam verduisterde wagen werd inmiddels opgespoord -4

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5