{leeft Pmm? pmtwmd? Sudeten Duitschers stelden ultimatum Intrekking der bijzondere regeeringsmaatregelen geëischt De bijzondere maatregelen der regeering te Praag SCHUDT UW LEVER WAKKER Geen antwoord op het ultimatum? Staat van beleg afgekondigd en alle bijeenkomsten verboden Eischen van Karlsbad geen uitgangspunt meer? „Duitschland v0ffKSpA'G 14 SEPTEMBER 1938 E Sudeten Duitsche leiders Hebben de Tsjecbo-Slowaak- \jsche regeering Dinsdagmiddag te 17 uur een ultimatum «esteld, waarin zij eisclien, dat alle buitengewone maatrege len in het Sudeten-Duitsche gebied binnen zes uur worden ingetrokken. Voor het geval de regeering daaraan geen ge volg zou geven, wezen de leiders de verantwoordelijkheid voor de gevolgen af. In de Sudeten-Duitselie mededeeling wordt gezegd, dat de regeering had toegezegd iederen be langrijken stap, die zou worden gedaan in verband met den toestand, met de Sudeten-Duitsche leiders te bespreken en, hoewel deze leiders tot elf uur te Praag waren, heeft de re geering hen niet geraadpleegd. DIT ultimatum werd gesteld na een conferentie der Sudeten-Duit sche partijleiders bij Henlein. Het begon te 17.30 uur te Ioopen. De intrekking der maatregelen zou per radio bekend moeten wor den gemaakt. Indien de regeering het ultimatum niet zou inwilligen, zouden de Sudeten-Duitsche leiders, naar hierboven reeds is gemeld, alle verantwoordelijkheid voor de verdere ontwikkeling afwijzen. Sudeten-Duitschers stelden vier eischen. «a de beraadslaging heeft de plaatsvervan- eer van Henlein, Frank, namens Henlein aan den minister-president de volgende vier eischen gesteld: „Het bestuur der Sudeten-Duitsche partij Stelt vast, dat een groot aantal Sudeten-Duitschers door staatsorga nen en Tsjechische grensbeambten ge dood of gewond zijn. Onder deze om standigheden acht het bestuur zich niet in staat vrij en onbeinvloed met de regeering over recht en lot der Sudeten-Duitschers te onderhandelen, indien de regeering niet de volgende maatregelen treft.: 1. De afkondiging van het stand recht wordt terstond teniet gedaan. 2. Uit alle districten met een Duit sche meerderheid wordt de staatspoli tie teruggetrokken. De uitoefening van het politiegezag wordt opgedra gen aan burgemeesters en gemeente besturen, die ook moeten zorgen vooc de samenstelling der vervangende or ganen voor handhaving van orde en rust. 3. De gendarmerie en alle andere organen van defensie moeten tot hun normale sterkte teruggebracht en tot hun normale functie beperkt worden. Zij moeten met de burgemeesters en gemeentebesturen in overleg treden om verder bloedvergieten te voorko men. 4. Alle militaire formaties moe ten op zuiver militaire terreinen terug getrokken worden en van de burger bevolking verwijderd gehouden worden". Ook hedenmorgen was nog niet met volkomen zekerheid te zeggen of er een ant woord is gegeven op het door de Sudeten- Duitsche leiders aan de regeering in Praag gestelde ultimatum. Volgens sommige mede delingen zou er door de Tsjechische regee ring wèl een antwoord zijn gegeven, dat een niet-inwilliging van het ultimatum betee rde, maar waarbij de deur voor verdere onderhandelingen niet werd gesloten. Welingelichte Tsjechische kringen te Parijs verklaarden zelfs berichten ontvangen te hebben, dat de regeering te Praag den leiders der Sudeten Duitschers geantwoord zou heb ben, dat, indien de in sommige districten ge nomen veiligheidsmaatregelen op bezwaren stuitten, de regeering te Praag bereid was daarover met een delegatie der Sudeten Duitsche partij, die naar Praag zou komen, te spreken. Hieraan werd toegevoegd dat, indien de Su deten Duitsche leiders bereid zouden zijn een proclamatie tot hun aanhangers te richten, yaarin dezen werden aangespoord de wet en openbare orde te eerbiedigen, de regeering fg€en enkel bezwaar in zou zien, de getrof- kh noodmaatregelen te herroepen. Van andere zijde daarentegen werd mede- m wf' dat Seen antwoord was gezonden. Zoo oldde het Duitsche Nieuwsbureau heden- jtooht, dat in de vergadering van de Tsje- iscl e politieke ministers volgens een semi- icieele mededeeling het besluit was geno- 6n op de oischen der Sudeten Duitschers niet te antwoorden, en wel op grond van het feit, dat de regeering volgens de grondwet van de Tsjecho Slowaaksche republiek niet verplicht was te antwoorden. De commissie der politieke ministers zou de leiders der Sudeten Duitsche partij hebben uitgenoodigd naar Praag te komen, om met de regeering in rechtstreeksch contact te treden. Toestand minder ernstig? Ook gaf men in bevoegde kringen te Praag hedennacht te kennen, dat geen antwoord was gegeven op het ultima tum der Sudeten Duitschers. Zoodra de orde in het Sudeten Duitsche gebied hersteld is, zal de uitzonderingstoe stand kunnen worden opgeheven. In dezelfde kringen voegde men hieraan toe, dat de toestand minder ernstig kon worden geacht. Verantwoorde lijke kringen weigeren aan deze aan wijzingen ook maar iets toe te voegen. Men heeft Dinsdagavond te Praag vergeefs op Kundt gewacht. Na afloop van den ministerraad verklaarde men, dat de Sudeten Duitsche afgevaar digde waarschijnlijk heden. Woens dagochtend zou aankomen. Eenigszins raadselachtig. De toestand was aan het einde van den avond, die zich zoo dreigend heeft laten aanzien, eenigszins raadselach tig. De regeering te Praag gaf te ver staan, dat zij niet op het ultimatum geantwoord had, echter verklaarde zij, dat in den toestand eenige ont spanning was ingetreden. Wat was er gebeurd? In de eerste plaats moest worden opgemerkt, dat Gwatkin zich naar Karlsbad begeven had, dat niet ver ,van Asch, het hoofdkwartier van Henlein is gelegen. Verder hebben de gezanten van Frankrijk en Engeland Dinsdag een bezoek aan Hodza ge bracht. Men zou mogen veronderstel len, dat tusschen de beide partijen be middelend is opgetreden om de stand punten, waartusschen de kloof op het eerste gezicht niet te overbruggen scheen, nader tot elkaar te brengen. Besprekingen? Zoals hierboven is medegedeeld, heeft men Dinsdagavond in Praag vergeefs op den Su deten Duitschen afgevaardigde Kundt ge wacht om een onderhoud met Hodza te heb ben. Hodza zou na ontvangst van het Sudeten Duitsche ultimatum Frank, die het had on derteekend, uitgenoodigd hebben, naar Praag te komen om den toestand te bespreken, en zou gewezen hebben op de mogelijkheid, te komen tot een accoord, dat tot kalmeering zou leiden. Frank zou hierop hebben geantwoord, dat Kundt naar Praag zou komen om een be zoek aan den premier te brengen. NADAT Dinsdagmiddag door de regeering te Praag reeds voor vijf departementen den staat van beleg was afgekondigd, is dit aantal later nog uitgebreid voor Karlsbad, Falkenau, Krummau, Tachov en Domagliche, zoodat het aantal districten, waarvoor dezen bijzonderen maatregel was getroffen, tot tien was uitgebreid. Bovendien heeft de Tsjechische regeering Dinsdagmiddag alle bijeenkomsten, politieke en niet-politieke, zoowel in gesloten ruimten als in de open lucht, verboden. Dit verbod strekt zich ook uit tot optochten of andere onder nemingen van dezen aard. Benesj. Om 11 uur was deze Dinsdagavond echter nog niet te Praag aangekomen. Hij reisde per auto. Henlein zou niet meer willen on derhandelen. Of dit niet-verschijnen van Kundt verband hield met een besluit van Henlein geen ver dere onderhandelingen meer te voeren, kon ons hedenochtend nog niet bevestigd worden, Hedenmorgen berichtte het D.N.B., dat Konrad Henlein gisteren met de delegatie der Sudeten Duitsche onder handelaars den stand van zaken had bestudeerd. Daar ingevolge de gebeur tenissen der laatste 48 uren en inge volge de omstandigheid, dat aan de eischen welke de Sudeten Duitsche partij Dinsdagavond heeft gesteld, niet is voldaan, de voorwaarden voor een voortzetting der onderhandelingen in den geest van de vroegere opdracht niet meer aanwezig zijn, heeft Konrad Henlein aldus het D.N.B. de dele gatie van haar opdracht ontheven. De politieke leiding van de Sudeten Duitsche partij heeft besloten, ter beveiliging van de po litieke en zakelijke werkzaamheden, de bu reaux te verplaatsen van Praag naar het Su deten Duitsche gebied, daar in de tegenwoor dige omstandigheden de verbinding tusschen Praag en de provincie niet gewaarborgd is. Krofta niet naar Genève. In verband met den toestand in het binnen land is de Tsjechische minister van buiten - landsche zaken, Krofta, Dinsdag niet naar Genève vertrokken, waar hij deel zou nemen aan de zitting van de Volkenbondsvergadering. Daladier blijft optimistisch. „Het lijkt, dat de dingen nog in orde zullen komen". Om kwart over twaalf hedennacht heeft minister-president Daladier het minister-presidium verlaten. Aan de journalisten, die hem met vragen be stormden, verklaarde hij: „Het lijkt dat de dingen nog in orde zullen ko men. Wij moeten kalm blijven, het hoofd koel houden en een open oog voor de feiten hebben". Slechts volksstemming zou Sudeten-Duitschers tevreden kunnen stellen. Volgens een bericht uit het Sudeten-Duit sche hoofdkwartier wordt verklaard, dat de acht punten van Karlsbad niet langer als grondslag voor onderhandelingen dienst kunnen doen. Als reden daarvoor wordt op gegeven, dat de toestand zich reeds te ver ontwikkeld heeft. Ook wordt verklaard, dat de Sudeten-Duitsche bevolking thans zoo opgewonden is, dat nog slechts een volks stemming haar tevreden kan stellen. In welingelichte Tsjechische kringen te Pa rijs verklaarde men Dinsdagavond om 11 uur echter, dat de regeering te Praag nog geen enkele officieele bevestiging had ontvan gen van de berichten, volgens welke de Su deten-Duitsche partij voortaan de acht pun ten van Karlsbad als achterhaald zou be schouwen en een volksstemming zou eischen. ENGELSCHE PARLEMENT ZAL NIET WORDEN BIJEEN- GEROEPEN. De Engelsche minister-president Chamber lain heeft Attlee, den leider der oppositie in het Engelsche Lagerhuis een brief doen toe komen, waarin hij verklaart het tijdstip niet gunstig te achten voor een bijeenroepen van het parlement. Betoogingen in Frankrijk verboden. De Fransche regeering heeft Dinsdag avond besloten voorloopig alle bijeenkomsten en betoogingen op den openbaren weg, ge organiseerd in verband met de buitenland- sche gebeurtenissen, te verbieden. Dinsdagmiddag is op het ministerie van oorlog een conferentie over de passieve ver dediging gehouden tusschen den minister van binnenlandsche zaken, den chef van het militair kabinet van Daladier, den prefect van de Seine en den politieprefect. De toestand te Praag. Opwinding vrij groot, maar geen incidenten, Ongeveer 80.000 personen bewogen zich Dinsdagavond door de hoofdstraten van Praag. De politie moest versterkt worden door man schappen uit omliggende plaatsen. Eenige lichtingen der nationale garde werden gemo biliseerd voor de handhaving der orde. Groe pen van meer dan vijf personen werden on middellijk verspreid. De Duitsche huizen te Praag en in het bijzonder, dat. hetwelk het eigendom is van het Duitsche gezantschap waren gesloten. Sterke politiepatrouilles ston den voor alle Duitsche huizen opgesteld. De opwinding onder het publiek was vrij groot, doch tot dusverre wordt geen melding gemaakt van incidenten. Door middel van den radio- omroep had men de bevolking tot kalmte aan- Opruiïng tot verzet? Reuter meldt uit Praag, dat de politie een circulaire, gericht tot de leden van den F.S., den vrijwilligen beschermingsdienst der Hen- leinisten, in beslag zou hebben genomen, waarin den leden verzocht werd al het mo gelijk te doen, om aanvallen op vertegen woordigers van den staat uit te lokken. In de circulaire wordt gezegd, dat alle Sudeten- Duitschers gewapend zijn en dat het moge lijk moet kunnen zijn, dat zij zich van de openbare gebouwen kunnen meester maken en de verbindingen met de centrale autoritei ten afsnijden. De circulaire zegt verder, dat, indien de verspreide actie niet tot het gewenschte ge volg, de volksstemming, leidt, over veertien dagen een collectieve demonstratie en aan vallen op grootere schaal in het geheele Su deten-Duitsche gebied georganiseerd zullen worden. Runciman-missie naar het Engelsche gezantschap. Dinsdagavond te 5.30 uur hebben alle le den van de missie van Runciman het hotel Alcron te Praag met hun bagage verlaten en zich naar het Engelsche gezantschap aldaar begeven. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en II zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet. het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el lendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zjjn slechts lapmiddelen. U moet CAHTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U z«lt weer geheel fit zün. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever» pilletjes bij apothekers en drogisten. L 0.75. (Adv. Ingez. Med.) Berliner Tageblatt zal de onderhandelingen niet verstoren De Duitsche pers publiceert op in het oog loopende wijze het ultimatum van Henlein en de incidenten in Bohemen. De Völkischer Beobachter schrijft: „Ziedaar het antwoord aan Benesj." Het blad is van meening, dat de toestand buitengewoon gevaarlijk is, omdat een massa van ZVz millioen menschen zonder leiders tot daden van wanhoop kan worden gedreven. Het Berliner Tageblatt spreekt van .rassenrecht in nood", maar wijst er tevens op, dat de Führer alle verant woording voor de vrije onderhandelin gen, tusschen de Tsjechische regeering en de Sudeten Duitschers heeft open gehouden. Het blad voegt hieraan toe: „Duitsch- land zal de onderhandelingen, die vrij en onbeinvloed moeten zijn, niet ver storen." De pers richt tevens verwijten aan Enge land, wegens zijn „gebrek aan begrip der re devoering van Hitler." Britsche pers: „Oorlog kan vermeden worden". Alle Engelsche bladen wijzen hedenmorgen op den toenemenden ernst van den toestand. De Times zegt: „Uiteraard heeft Duitschland een rechtstreeksch belang bij de evolutie van den toestand in Centraal Europa en het be hoort niet aan de Britsche politiek te trach ten het in deze gebieden aan den gang zijnde natuurlijke proces tegen te werken. Doch waar de Duitsche belangen het grootst zijn, kan de verantwoording voor den vrede niet uitslui tend op de schouders van anderen gelaten worden." „Elkeen, ook de regeering," aldus de Daily Telegraph, blijft hopen op een vreedzame re geling, maar de beslissing ligt in handen van anderen." „Slechts een haarbreedte zijn wij verwij derd van een zoodanige Duitsche invasie, welke een Europeeschen oorlog beteekent, en dan een oorlog, waarbij Engeland terstond be trokken wordt," schrijft de Daily Herald. „De beschikbare tijd is wanhopig kort, maar zoo lang er gelegenheid is, hoe gering ook, moet zij worden aangegrepen." „De vrede kan nog bewaard blijven," aldus de News Chronicle, „indien de Britsche regee ring resoluut optreedt, in de nauwste samen werking met Tsjecho Slowakije zelf en met Frankrijk en Rusland. Er valt geen moment te verliezen." De Daily Mail meent, dat aan elk verzoek om een volksstemming of aan elk ander plan dat de minderheden in staat stelt over hun eigen toekomst te beslissen, de grootste aandacht moet worden geschonken. Fransche bladen manen tot koelbloedigheid. De Parijsche bladen manen eenstemmig tot koelbloedigheid en sterkte in den huidigen toestand. „Wat er ook gebeurt," zegt het Journal, „Frankrijk en Engeland moeten hun stem in het tragische debat laten hooren. Zij moeten alles in het werk stellen om koste wat het wil den vrede te bewaren, doch tevens moeten zij op hun hoede zijn om niet het volgende on weer over hun eigen hoofd te zien ontladen. Waar zou Duitschland, dat zwelt van trots door de reeks onbloedige overwinningen, op houden?" De Figaro wijst erop, dat het hier een essen tieel Europeesch vraagstuk betreft. Wil een redelijke oplossing tot stand komen, dan moet eerst de rust in Tsjecho Slowakije verzekerd worden en moet een eind komen de incidenten en geweldmethoden. „Het spel wordt voortgezet," schrijft de Ordre „en Roemenië, Joego Slavië, Polen en zelfs Italië vragen zich af, wat hun met den ver haasten „Drang nach dem Osten" nog te wachten staat. Londen en Parijs mogen niet verzwakken. Laten Franschen en Engelschen vertrouwen inboezemen aan hen, die evenals wij, zooveel van het Hitleriaansche pan-germanisme te duchten hebben."

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5