UW WEERZIEN. MENU VAN DE WEEK Recept en Onze origineele Herfsthoeden. ZOOALS WE ZIJN VRIJD'A'G '16 SEPTEMBER 1938 v goede vrienden van vroeger, die («aar het buitenland zijn vertrokken, rullen terugkomen en het echtpaar heeft er zich geweldig op verheugd, heerlijke tijd zal er nu aanbreken, 0 een veei te vertellen zijn, wat zal er 0t za'1 tg doen zijn waarvan allen vroeger Tê€lnl£n hebben, en wat een genot om zoo volledig contact te hebben met een ïeer6Sr menschen! .-triden komen en het allereerste weer- 1)6-wat stroef: nu ja, men heeft elkaar lien Is - niet meer gesproken, geen won- jn z5°, er een element van ongewoonheid is dar ft, Maar dat ongewone gaat er gauw 01,15 weer af, en dan is de oude vertrouwe- *e 'H als bij tooversïag hersteld. WÜ wonderlijk genoeg wil ook bij de vol- j ontmoeting het stroeve nog niet wij- je»® voelt alle vier een hinderpaal in fcen, staan, die niet op te ruimen is, en toch het vrije omgaan van vroeger merk- 1,881 mffid® ontmoeting lijkt haast nog Igforceerd, men dwaalt verder van el- ®eer f dan de beide eerste keeren, en bij het m vwmV beide partijen: deze opper- •ivp gesprekstoon laat geen enkele inti- -f meer toe, die voert men met iedere 18-1 kennis, het contact is onherstelbaar js altijd een teleurstelling voor beide ™L cn men moet niet de fout maken, de r 'partij te beschuldigen van „zoo erg onieil te zijn". Dat is onrechtvaardig: ™pe menschen geen contact met elkaar pnen krijgen, ligt de schuld zeker aan bei- <le.?antl^nelkaar ontgroeid een gemakkelijk ie voor een teleurstellende ondervin- de eene is in het leven 'n heel anderen ontgaan dan de andere, en nu is er een B ontstaan, die misschien na zeer veel ÏÏte te overbruggen zou zijn, maar die dan K gen andere verbinding zou worden dan jjjoude, zoo vaak verheerlijkte intimiteit van ^ondervinding hebben velen van ons, Pu wij moeten niet denken, dat zoo'n teleur- tilling nu juist alleen ons treft. Vooral wan- £r men als pasbeginnende, jonge menschen !lt elkaar gaat, wanneer het leven dus nau welijks begonnen is, en er nog zoo oneindig Li zal veranderen, ontgroeit men elkaar oms snel en ongemerkt. Zelfs als de corres- nondentie trouw en veelvuldig is gebleven, %n het contact toch allang verbroken zijn, «meeste brieven raken immers het diepste wezen van den mensch die ze schrijft niet, m evenmin van hem die ze ontvangt! Wat een geluk dan, wanneer bij een ander weerzien direct het contact weer tot stand is -,-i wellicht ook nog even onwennig, edig weer in den ouden, vertrouw den vorm. - Alsof je met weggeweest bent 'gen ze tegen elkaar alsof het gesprek q twee, drie of vier-jaren geleden weer pre- s zoo is opgenomen, waar het toen werd een drukke correspondentie is daar- Toor~niet noodig, men ziet elkaar misschien bij verrassing, en de oude band is riikkelijk hersteld. Dit is een rijke er- dit terugbrengen in ons leven van „_luk, dat naar den versten achtergrond }an ons leven was geschoven. En het komt lang niet alleen voor bij echt paren-vrienden, ook bij oude, trouwe vrien den uit de kinderjaren ligt soms opeens zoo'n geluk op hun weg. Zij praten misschien maar weinig met elkaar, maar dat is immers niet noodig, de band is er weer, en daarop komt het aan. Reken nooit al te vast op het geluk van een zien na jaren, maar stel u er wel voor ,r.en probeer de oude band te herstellen, misschien lukt het met wat moeite toch nog wel, en het is die moeite dubbel en dwars waard. laar maakt niemand een verwijt, als het meer kan, het is een teleurstelling die ...ligeen te verwerken krijgt, maar waar niemand wat aan kan doen. e. e. J.—P. Hoe we van oud nieuw maken. ah'h' Practische zeilblouse voor koude herfstdagen. Van een oude regenjas, die echter geheel waterdicht moet zijn, wordt deze zeilblouse Waakt. Gabardine zoowel als gummi zijn tevoor geschikt. De blouse wordt van onder tot boven met Een heksluiting gesloten, zoodat ze ook hoog gesloten kan worden gedragen. De mouwen "orden met ruimte op de manchet gezet, die net een knoop sluit. Ook de zakken moeten met een knoop kunnen worden dichtgemaakt, practisch idee, vindt u niet? haarlooze poesjes. Er wordt van de Azteken m Mexico verteld, ®t hun voorname dames er haarlooze katten op nahielden. Hoe die beestjes er uitzagen was «enter tot voor kort onbekend, want het ras jas volkomen uitgestorven. Eenigen tijd ge leden werd echter door 'n zekeren prof. Letard «ei Franschman, ontdekt, dat onder de na- 'ingschap van twee normale Siameesche i enkele volkomen haarlooze jongen vamen. De professor verkreeg van deze «Wen door inteelt een geheel kaal ras. Merkwaardig is het intusschen dat de ^jes bjj de geboorte een dun haar kleed dra- n. Dit pluis verdwijnt tusschen den fcien- J en veertienden dag en wordt door een Beer haarkleed vervanger\, dat echter ook gr spoedig uitvalt. Van de zesde maand af J dieren geheel kaal. Zondag: Vermicellisoep. Gebraden kip Appelmoes Aardappelen Riz glacé Maandag: Macaroni met poulet Tomatensaus Griesmeelpudding Gestoofde kwetsen Dinsdag Runderrib Stoofsla Aardappelen Gestoofde peertjes Woensdag: Tomatensoep Koud vleesch. Slaboonen Aardappelen Meloen. Donderdag: Saucijsjes. Bloemkool Aardappelen Chocoladepudding. Vanillesaus Vrijdag: Bloemkoolsoep Gebakken bot Kropsla Botersaus Aardappelen Macaronischoteltje, Zaterdag: Gehakt, Appeltjes. Aardappelen Havermoutpap vegetarische menu's. 1. Macaroni met kaas in schelpen Andijvie au jus Aardappelen Gevulde beschuitbollen 2. Boonencroquettea Bruine boter Aardappelen Snijboonen Sneeuweieren met vanillesaus. 3. Omelet met rijstvulsel Komkommersla. Aardappelen Boter Sagoschoteltje 4. Dikke tomatensoep. Chineesche kool. Aardappelpuree. Citroenvla (zonder eieren). Sneeuweieren. Benoodigdheden: Vz L. melk, vanille, 2 eidooiers, 50 gr, suiker, 15 gr. Maïzena, 2 eiwit ten, 100 gr. suiker. Bereiding: De melk met de vanille laten trekken en aan de kook brengen. De eiwitten zeer stijf kloppen en vermengen met de 100 gram suiker. Kloppen tot men een taaie mas sa heef t. Met een lepel stukken van het schuim ter grootte van 'n ei in de kokende melk laten vallen, ze omkeeren en erin laten tot ze ste vig zijn, het schuim gaar is. Ze met een schuimspaan uit de melk scheppen en over doen op een schotel. Van de eidooiers met de melk, suiker en maïzena vanillevla maken, de ze over de sneeuweieren heenschenken. Inplaats van vanillevla kan men chocolade vla maken. Op deze hoeveelheid neemt men dan 20 gr., 2Va gladgestreken eetlepels cacao, die men met de maïzena en de suiker door elkaar roert. De vla moet niet te dik zijn. Sago-schoieltje. Benoodigdheden: 1 L. melk, 125 gr. parel- sago, V/z d.L. water, 70 gr. suiker, 2 eieren, citroenschil, zout. Bereiding: De sago weeken in lVa dL. wa ter, tot dit erin getrokken is. De melk met de citroenschil aan den kook brengen, de sago er in doen en onder af en toe roeren gaar laten koken (3/4 uur). De citroenschil verwijderen, de dooiers, de suiker en het stijfgeklopte eiwit erdoor roeren, alles overdoen in een vuurvast schoteltje en dit pl.m. 15 minuten in een war men oven zetten (bovenwarmte). Dadelijk uit den oven opdienen, daar het heel gauw neer slaat. Teacakes. (15 stuks) Benoodigdheden: 3 eieren, iy2 ons zachte boter, IV2 ons suiker, iy2 ons bloem, 1/2 thee lepeltje bakpoeder, 2 lepels melk,, 2 theelepels citroensap of 1 pakje vanillesuiker. Bereiding: De boter roeren tot ze zacht en roomachtig is, 1 ei en een deel van de suiker toevoegen en als dit goed gemengd is het tweede ei met wat suiker, daarna het derde met de rest van de suiker. De bloem, die met de bakpoeder gezeefd is, er bij gedeelten doorroeren, dan de melk, iets zout en de citroenrasp of vanillesuiker er bij doen. Het deeg minstens 15 minuten goed kloppen. 15 kleine cake- of zandtaartvormpjes met boter insmeeren en met wat bloem be strooien. De vormpjes halverwege vullen en zoo uitstrijken, dat in het midden een holte is. De vormpjes op het bakblik zetten, laag in den oven, zoodat ze eerst onderwarmte hebben en kunnen rijzen. Ze in 15 a 20 minuten gaai- bakken dadelijk nadat ze uit den oven zijn keeren en als ze bekoeld zijn met poeder suiker bestrooien. Surinaamsche Teacakes. Het deeg vermengen met Vz ons fijngehakte oranjesnippers en 1 theelepel citroenrasp. Gember Teacakes. De 2 lepels melk vervangen door 1 lepel gemberstsroop en Vz ons fijngehakte gember door het deeg roeren. Gevulde Teacakes. Door de bovengenoemde bestanddeelen V« ons rozijnen en Vz ons krenten roeren. De vruchten in lauw water wasschen en voor het mengen goed afdrogen. mannenwijsheid over de vrouw. Oscar Wilde: De geschiedenis van de vrouw is de geschie denis van de ergste tirannie, die ooit heeft bestaan, n.l. van de tirannie, van de zwakke over den steke: de eenige tirannie,die eeuwig durend is. Dien je vrouw van tijd tot tijd een tuchti ging toe. Je weet misschien zelf niet waar voor, maar zij weet het altijd wel. Onbekend Hindoe: Wilt u fijnheid van goud beproeven? Wrijf het over een toetssteen. De kracht van een os? Belast hem. Het karakter van een man? Luister naar hem. De gedachten van een vrouw? Daarvoor bestaat geen middel. Alfred de Musset: Alle mannen zijn leugenachtig, onstand vastig, valsch, huichelachtig, trotsch, laf en minderwaardig. Alle vrouwen zijn verdorven, behaagziek, ij del, nieuwsgierigmaar het heiligste en mooiste ding op aarde is de le vensband tusschen twee van die afschuwe lijke wezens. Uitstekend passend bij het nieuwe kapsel! Zelden zijn de nieuwe hoeden zóó origineel, zóór gedurfd en schilderachtig geweest als dit seizoen. Ze passen voortreffelijk bij het nieuwe kapsel dat den nek vrijlaat. Boven (v.l.n.r.): Origineele hoed van zwart vilt, die van voren aan een muts doet denken. Hij wordt van achteren vastgehouden door een fluweelen lint niet. strik. Daarnaast een hoedje dat niet iedereen staat, 't Is van zwart vilt: een zeer klein, laag bolletje en een zeer breede rand, van achte ren opgeslagen en aan den onderkant ver- De heer des huizes heeft in de meeste ge vallen zijn vaste huishoudelijke taak, bijv. de zorg voor de verwarming, 't Is een heel gewoon verschijnsel, bijv. een professor voor het naar bed gaan in den kelder te zien dui ken om kolen te scheppen voor de centrale en zich 's morgens als eerste plicht weer daarheen te zien spoeden om te controleeren, of er genoeg heet water is voor het bad. De kinderen helpen met afwasschen en verder heeft de familie misschien nog een hulpje voor een paar uur, dat het huis stof vrij maakt, 't eten kookt en tegen 7 uur ver trekt. De gezelligheid van een heel ander soort dan bij ons! schijnt hier niet onder te lijden. De Amerikaansche huisvrouw heeft bovendien tot parool gekozen: schrik nergens van! Is ze op een middag alleen thuis en komen er opeens laat ons zeggen negen gasten op duiken, dan stelt ze nog tien tegen één met een glimlachend gezicht voor, maar gezellig thuis te eten. Ze maakt even een lijstje op, een paar jongelui spoeden zich met hun wagentje naar een warenhuis en een uurtje later gaat men aan tafel. De disch is keurig gedekt; bloemen en brandende kaarsen ont breken niet. En het eten? Wel, sardines, olijven en andere hors d'oeuvre-ingrediënten zijn in overvloed in blikjes verkrijgbaar, vleesch en groente koopt men geheel klaar en bevroren, ijs vindt men te kust en te keur in alle soor ten; soep wordt in bussen geleverd, brood gesneden en wel en verpakt in luchtdicht papier. Na het eten helpen de gasten eventjes vlug afwasschen, hetgeen zoo met z'n allen een onnoozel karweitje is, temeer, daar de vaat door middel van heele lucht wordt ge droogd. Het allernieuwste zijn trouwens een bordenwaschmachine en een apparaat, waar bij de spijsresten chemisch worden vernietigd zoodat het tijdroovende afspoelen vervalt en geen vuilnisemmers neer noodig zijn. Voor het stofvrij maken der huizen gebruikt men natuurlijk de stofzuiger Centrale ver warming soms nog met gemeenschappelijke kachel voor een heel huizenblok heeft overal de haarden vervangen, de wasch gaat de deur uit, kortomeen eigenlijk dienst bodenprobleem is er in Amerika al sinds lang niet meer! sierd met een groote strik, die op het achter hoofd rust. Voile onder de kin. Rechts een beeldige toque van fluweel in twee kleuren, zeer hoog van boven en tame lijk diep over 't voorhoofd vallend. Beneden (v. 1. n. r.) Klein vilthóedje, dat een meer „ge wonen" indruk maakt, 't Is van roestbruin vilt, de nauwe bol neigt licht naar voren. Daarnaast een hooge hoed van lila vilt, ver sierd met grosgrain. Ter halver hoogte begint de voile. Het origineele van dit hoedje is de zeer hooge puntig toeloopende bol en de stand, waarin het wordt gedragen, n.l. diep in de oogen." Amerika en de dienstmeisjes Een groot tekort maar.... geen probleem! Een poos geleden verscheen in een Ameri- kaansch tijdschrift een merkwaardige sta tistiek. In Amerika zijn rond 25 millioen auto's die hun eigenaars gemiddeld ongeveer 500 dollar per jaar kosten, m.a.w. de Ame rikanen betalen jaarlijks rond 12y2 milliard dollar voor het onderhoud van hun wagens. Maar(welk een voor ons frappante tegenstelling!) er zijn in Amerika maar on geveer 2 millioen dienstboden als dienstmeis jes, koks, kameniers, bedienden en chauffeurs en deze kosten hun werkgevers gemiddeld 900 dollar per jaar. Dit beteekent, dat de Ameri kaansche huisvrouwen allemaal met elkaar slechts 1.8 milliard voor de loonen harer dienstboden uitgeven. Amerika betaalt dus zevenmaal zooveel voor auto's als voor per soneel! Een „droge statistiek", die te denken geeft en een helder licht werpt op het karakter van de bewoners der nieuwe wereld. Er zijn in Amerika genoeg auto's om er bijne ieder ge zin mee te voorzien, doch slechts één op de 15 gezinnen houdt er een dienstbode op na. Reeds in den tijd van de hoogconjunctuur, toen de Amerikanen als 't ware „in hun geld zwommen", bestond deze eigenaardige verhouding, die nu, terwijl het in menige huishouding zeer krapjes toegaat, nog vreem der aandoet. Hoe komt het, dat de Ameri kaansche huisvrouw er bijna nooit een dienst meisje op nahoudt? Wel eenvoudig, omdat ze er niet zijn. Van de 12 tot 14 millioen werk- loozen, die Amerika toch altijd nog telt, heb ben maar heel weinigen zin een onderge schikte functie te bekleeden. Dit heeft een zeer begrijpelijke oorzaak. Het dienstbodenberoep is n.l. in Amerika niet in tel, omdat er toch altijd nog een zekere ondergeschiktheid mee verbonden is. In het democratische Amerika voelt iedere fabrieks arbeider en iedere kantoorbediende zich als de volkomen gelijke van den chef. 't Is heele- maal niets bijzonders als een directeur, die bijv. 25000 dollar per jaar verdient en hon derden menschen onder zich heeft, door een arbeider of boekhouder, dien hij al jaren kentbij zijn voornaam wordt genoemd en natuurlijk houdt iedere chef de deur open voor zijn secretaresse. Slechts één groep van de Amerikaansche arbeiders mag niet dit democratische vrij heids- en gelijkheidsgevoel genieten en dat is het huispersoneel en dit is dan ook de reden, dat niemand voor die huiselijke baantjes veel voelt. Vooral de dienstmeisjes zijn dun gezaaid. Een Amerikaansch meisje voelt zich te zeer onafhankelijk om een serviele houding te kunnen aannemen en ook bovendien is zij als dienstmeisje onder haar vriendin nen en vrienden veel minder in tel dan bijv. een fabrieksarbeidster, naaister of modiste. Waarom zou ze dan dit juk van schijnbare minderwaardigheid op haar schouders laden? Roeping? Gezelligheid? 't Eerste zal misschien vooral in gezinnen met kinderen, zoo nu en dan voorkomen; 't laatste is meer een fictie, want de Amerikaansche huishouding is nu 1 eenmaal niet gezellig en zal het nooit worden. In vroeger jaren werd in den nood voorzien door Duitsche, Iersche en Scandinavische meisjes, die dit onafhankelijkheidscomplex niet zoozeer hadden, maar enkele jaren ge leden net als bij ons werd de immi gratie stopgezet en begon zich 't probleem in al haar scherpte te doen gevoelen. De oplossing werd gedeeltelijk gevonden in de aanstelling van negerinnen; géén ideale oplossing overigens, want de zwartjes zijn weliswaar serviel, doch meestentijds niet al te zindelijk en vaak oneerlijk (de „juweelen" niet te na gesproken). I11 uitgesproken neger steden als bijv. Harlem ging dit echter ook weer niet, want een negerinnetje zal er niet aan denken, bij een rijke negerfamilie te gaan dienen. Ze zou als ze dit deed, door haar vriendinnen beslist met den nek worden aan gezien! Van de 2.000.000 dienstboden in Amerika zijn thans ongev. 900.000 negers of Chineezen en stellig meer dan 600.000 in Europa geboren blanken. Alleen in de Zuidelijke staten bestaat geen dienstbodenprobleem, want daar vormen de zwartjes niet al te intelligente en ijverige, maar daarentegen zéér onderdanige, trouwe en goedkoope werkkrachten, die zich nog al tijd min of meer „slaaf" voelen. Ook zuiver financieel is het dienstmeisje er in Amerika slechter aan toe dan andere wer kende vrouwen. Slechts in enkele staten (niet in New York o.a.) zijn ze tegen ziekte en in validiteit verzekerd; ze hebben ook geen achturendag en geen minimumloon. De mees te protesten van dienstmeisjes gaan echter op, omdat ze te weinig vrijen tijd hebben. In het algemeen zijn ze met twee vrije Zondagen in de maand en veertien dagen vacantie per jaar niet tevreden, ofschoon dit bij ons vrij wel als het maximum geldt, waarop een meisje aanspraak kan maken. De huisvesting der meisjes is naar Euro- peesche begrippen zeer goed. In New York eischt een meisje meestal een eigen kamertje en een eigen bad en in een dienst, waar meer personeel is, wordt een gemeenschappelijke zitkamer verlangd en aparte badgelegenheid voor het mannelijk en het vrouwelijk perso neel. Wat de loonen betreft, deze wisselen nogal eens. In New-Yorlc ontvangt een meis je alleen ongeveer 70 dollar boven kost en inwoning en dienstkleeding. In kleinere steden daalt het loon tot 40 dollar. M.a.w.: een Amerikaan moet minstens 5000 (foliar per jaar verdienen, wil hij zich de luxe van een dienstmeisje kunnen permitteeren (1000 dol lar huur, 500 dollar voor de auto, 900 dollar voor 't meisje, dan blijft er 2600 dollar over voor de rest). En eigenlijk geldt te New York 7500 dollar als minimum om een meisje te kunnen houden! Slechts de best gesitueerden komen hier voor in aanmerking en onder hen zijn er ook nog verscheiden, die door bittere ervarin gen wijs geworden het toch maar zonder oersoneel doen. Ja, dienstbodennood is er zeker in Amerika, maar een dienstbodenprobleem? Och, de Ame rikaansche huisvrouw heeft de moeilijkheden eigenlijk reeds lang opgelost. Het juiste eveniuicht in huiselijke verhoudingen. O wat is er toch veel ruzie, veel wrijving, veel gehakketak in de wereld! Menschen, die geen moment vrede kunnen houden met hun huisgenooten, families die om een schijnbare kleinigheid jarenlang met elkaar overhoop liggen, echtgenooten, die na jaren van inner- lijken, misschien ook uiterlijken, strijd maar weer uiteengaan. Is dat werkelijk noodig? De zachte, vredelievende, ook wel wat ge makzuchtige mensch is geneigd te zeggen: „Welnee, heelemaal niet. Neem je eenvoudig voor, dat je vrede wilt houden, schik en plooa wat. neem de menschen, zooals ze zijn." Een uitspraak, waaraan we ons in sommige oogenblikken van ons leven, vooral als we erg moe zijn van allerlei moeilijkheden met men schen, gretig vastklemmen. „Neem de menschen, zooals ze zijn, dan heb je kans, dat ze jou ook nemen, zooals je bent. Wat hèb je aan ruzie? Is het leven niet te kort om het zoo te verbitteren?" Ja, ja, 't is alles volkomen waar. We gaan het probeeren. We probeeren ons te beheer- schen als 'n driftig woord ons wil ontsnappen, we laten een aanmerking ongezegd. Een tijd lang lijkt het, of de vrede in huis oppermach tig heerschteen makkelijke, oppervlakkige vrede, die wel even een opluchting geeft. Maar ook evenwant dan komt het onbehagen. Dat knagende gevoel: ik doe m'n plicht niet, ik schiet tekort, ik wordt in geestelijk opzicht lui en traag, ik raak verstikt onder de gebreken van anderen èn van mezelf. Er zijn huisgezinnen, waar men elkaar altijd maar „neemt zooals men is", uit doodelijke angst voor ruzie. De gezinsleden hangen daar echter als los zand aan elkaar, er is geen band, omdat er geen persoonlijkheden zijn en omdat er geen moeizaam streven is naar hoo- ger en beter. Er zijn ook huisgezinnen, waar veel gekibbeld en vooral veel gedebatteerd wordt. Daar worden aanmerkingen niet angstig verstopt om der wille van den „lieven" vrede. Daar „knettert" het soms, maar na het on weer is de atmosfeer gezuiverd. En de onder linge band in deze levenskrachtige, tempera mentvolle gezinnen is heel vaak sterker en blijvender. 't Is niet gemakkelijk om het juiste midden te vinden tusschen „vrede en vriendelijkheid" en „aanmerkingen voor je eigen bestwil". Want heel vaak is dat, wat ruimheid en vriendelijkheid lijkt, eenvoudig gemakzucht, en gaan de aanmerkingen spoedig ontaar dend in gevit vérder dan voor het bestwil van den ander noodzakelijk is. Ik geloof echter, dat we, wanneer we ernst met deze zaak willen maken, een goeden maat staf hebben in onze eigen stemmingen. Het leven bestaat uit kiezen. We kiezen voortdurend: werken of rusten, ja zeggen of neen zeggen, zwijgen of spreken. En op de keuze volgt het innerlijk oordeel; we hebben een voldaan gevoel óf spijt. Laten we dit eens controleeren; bij ons op treden tegenover anderen zijn we geneigd om a 11 ij d het spreken te kiezen, óók als we in verbitterde stemming zijn, dan voelen we ons na zoo'n uitbarsting nog meer verbitterd óf we hebben spijt. En de ander stuift op of wat nog erger is trekt zich verbitterd terug en de afstand tusschen ons wordt vergroot. Heb ben we een neiging om altijd te zwijgen, ook als we ons voortdurend ergeren aan een eigenschap of gewoonte van den ander, dan nemen gaandeweg de beklemming en de span ning toe, Er zit iets, er ontstaat een valsche vriendelijkheid, die erger kan worden dan ruzie. Conclusie: spreek óf zwijg op 't juiste mo ment. Zwijg, als je voelt, dat je zelf innerlijk niet in evenwicht bent, dat naast het belang van den ander ook zéér zwaar de eigen ver bittering meetelt. Stel het spreken dan uit tot een geschikter moment, Spreek, als je voelt, dat zwijgen lafheid zou zijn. Breek in dat ge val door de spanning heen enin de meeste gevallen is een prettige opluchting, soms zelfs een toenadering tusschen twee menschen, van dit heilzame spreken 't gevolg. Het leven is nu eenmaal strijd, een voort durende strijd tusschen licht en duisternis. Wie niet vecht, kan niet geestelijk groeien, 't Gaat er alleen om, dat we onverbiddelijk leeren staan tegenover onze eigen gebreken. Eerst dan kunnen we met liefde en met succes anderen attent maken op hun tekort komingen. En dan zal er zéker in onze ver houding tot onze huisgenooten een oogenblik komen, dat we niet meer in gemakzucht el kander „nemen zooals we zijn", maar elkaar „zien, zooals we worden moeten". We hebben het ideaal voor oogen, de geestelijke groei is begonnen en we strijden met en voor elkander om het te bereiken. Van een „lieven vrede", die stilstand beteekende, is onze verhouding gegroeid tot een ,ygewapenden vrede" vol acti viteit.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7