Bestrijding werkloosheid Nationale inkomsten- en winstbelasting M I/Uat de tepeem# mdet zai doen: 100.000 man Twee procent, welke bij de bron geheven zal worden Instantine Meer exportcredieten NATIONALE SCHULD stijgt zeer snel. Wat het Rijk sinds M te kort kwam. WOENSDAG 21 SEPTEMBER '1938 Acht procent van bedrijfswinsten van rechtspersonen Kinderaftrek zal worden teruggegeven Verhooging van bepaalde invoerrechten TER gedeeltelijke dekking van het te kort op de rijksbegrooting voor 1939 stelt minister De Wilde zich voor de indiening te bevorderen van een ontwerp van wel tol het heffen van een nationale inkomsten- en winstbelasting, waaraan, naar proportio- neele tarieven, zullen worden onderworpen alle binnen het rijk wonende natuurlijke personen en alle binnen het rijk gevestigde rechtsperso nen, alsmede natuurlijke personen en rechts personen, die niet binnen het rijk wonen of ge vestigd zijn, voor hun Nederlandsche inkom sten. Deze belasting zal zooveel mogelijk bij de bron worden geheven, dat wil zeggen, dat, voor zoover dit doenlijk is, op den schuldenaar van huren, pachten, renten, loonen en pensioenen de verplichting wordt gelegd, het bedrag van de door den verhuurder, verpachter, schuld- eischer, werknemer of gepensionneerde ver schuldigde belasting dadelijk bij de uitbeta ling van hetgeen door hem moet worden be taald, in te houden en aan den fiscus af te dra gen. Daartoe dient dan deze belasting te worden gesplitst in een vijftal betrek kelijk zelfstandige onderdeelen, te we ten in een huurbelasting, een rentebe lasting, een loonbelasting en een winst belasting, die tezamen alle soorten op brengsten treffen naar een tarief van 2 pet., terwijl als vijfde onderdeel hier aan zal worden toegevoegd een bijzon dere winstbelasting van rechtsperso nen, welke, naast de winstbelasting naar het tarief van 2 pet., waaraan zoo wel de natuurlijke personen als de rechtspersonen zijn onderworpen, naar een tarief van 8 pet. wordt geheven van de hier te lande door rechtspersonen gemaakte bedrijfswinsten. Teruggaaf voor kinderaftrek. Deze heffingen zullen, voor zoover dit moge lijk is, een persoonlijk karakter dragen. Zoo zal er o.a., zij het op indirecte wijze, plaats zijn voor „kinderaftrek". Deze belastingvermindering zal worden ver leend bij wijze van teruggaaf van betaalde belasting. Voor ieder kind, dat voor aftrek in aanmerking komt, zal een zeker bedrag der be lasting, dat voor iederen belastingschuldige Mr. J. A. de Wilde Minister van Financiën hetzelfde is, worden teruggegeven, doch uiter aard nooit meer dan aan inkomsten- en winst belasting is betaald. De hoogere belastingopbrengst, welke een ge volg zal zijn van de invoering van de inkom sten- en winstbelasting, wordt geraamd op netto f 90 millioen. De regeering wenscht het echter bij deze aanzienlijke belastingverzwaring niet te laten. Integendeel, deze verzwaring brengt mede, dat de bestaande wetgeving op verschillende pun ten zal moeten worden herzien. Tegemoetkoming voor groote gezinnen. Zoo zullen maatregelen worden voorgesteld om in verband met den druk van accijnzen, om zetbelasting en crisisheffingen tegemoet te ko men aan de nooden van de groote gezinnen. Het systeem hiervoor geschetst ten aanzien van kinderaftrek voor de inkomsten- en winstbe lasting zal tot leidi'aad kunnen dienen. De kosten van deze tegemoetkoming aan de groote ge zinnen worden ruw geraamd op f 11 millioen, waarvan het grootste gedeelte ten laste van het landbouwcrisisfonds kan komen. Verder zal het noodig zijn wijzigingen aan te brengen in de accijnswetgeving. In de eerste plaats wegens den druk, welke wordt uitgeoefend op de minst- draagkrachtigen, en in de tweede plaats om te gemoet te komen aan gemotiveerde klachten van het bedrijfsleven. Ook zal de wet op de omzetbelasting wellicht nog eenige wijziging moeten ondergaan. Naar ruwe raming zal voor een en ander een bedrag van f 18 millioen be schikbaar moeten worden gesteld. Andere belastingmaatregelen. Ook de tarieven van de wetten op de vermo gensbelasting en de verdedigingselasting 1 zullen niet ongewijzigd kunnen blijven. Om aan de ergste bezwaren tegemoet te komen, zal zeker een bedrag van f 8 millioen noodig zijn. Tenslotte vraagt de wet op de personeele be lasting in dit verband om herziening. Wil deze herziening vooral in het licht van de remmende werking, welke deze wet op het bedrijfsleven heeft, eenig resultaat opleveren, dan zal hier mede ruw gerekend een bedrag van ongeveer t 10 millioen gemoeid zijn. Aangezien de op brengst van de personeele belasting voor ge meentelijke doeleinden bestemd is, zal dit be drag derhalve ter compensatie van het nadeel voor de gemeenten moeten worden gebruikt. In totaal zal dus de opbrengst van de inkom sten- en winstbelasting, zeer globaal geraamd op f 90 millioen, moeten worden verminderd met f 40 millioen, zoodat f 50 millioen ter dek king van het tekort op de begrooting beschik baar zal zijn. Verhooging van bepaalde invoerrechten. Overigens zal van de verhooging van invoer rechten voor bepaalde groepen van goederen in het belang van de stimuleering van het bedrijfs leven, waartoe de regeering het initiatief hoopt te nemen, een meerdere opbrengst van circa f 5 millioen kunnen worden verwacht. Tenzij een conjunctuurverbetering de voor waarde mocht scheppen voor een beter budge tair beeld in de jaren 1940 en 1941, dan thans mag worden verwacht, zal het evenwicht in die jaren langs den weg van verdergaande uit gavenbeperking moeten worden verkregen. De regeering huldigt derhalve het beginsel, dat het sluitend budget richtsnoer behoort te zijn voor haar financieel beleid. Werkloosheidssubsidiefonds gesaneerd? Thans een zeer groot tekort. INISTER DE WILDE geeft in de Mil- lioenennota een uitvoerig overzicht over den precairen financieelen toe stand van het Werkloosheidssubsidie- fonds. De minister is van oordeel dat, als tot saneering van het fonds wordt overgegaan, niet langer het tweeslachtig karakter van algemeen bijdragefonds en steunfonds voor in feite noodlijdende gemeenten gehandhaafd kan blijven. Het zal dan als algemeen bijdra gefonds jaarlijks niet meer moeten verdeeler. dan het toevloeit. De steun aan de gemeenten ter voorziening- in de begrootingstekorten zou dan recht streeks op den post voor steun aan noodlij dende gemeenten op de begrooting van bin- nenlandsche zaken behooren te drukken. Een saneering van de begrooting van het fonds zal budgetair tot gevolg hebben, dat de post van steun aan noodlijdende gemeenten op de begrooting van Binnenlandsche Zaken een verhooging van 26.25 millioen onder gaat. Met dit bedrag zou de begrooting van het werkloosheidssubsidiefonds worden ontlast. De begrooting van het fonds zal na deze ont lasting indien het nadeelig beginsaldo ter zijde wordt gesteld een overschot vertoon en van 4.651.000, welk bedrag kan worden ge kort op de rijksbijdrage van 53 millioen of op de belastingopbrengst, welke vanwege het rijk in het fonds wordt gestort. Het eindresultaat voor het rijksbudget zou dan zijn een verhooging van uitgaven met 26.250.000 en een verlaging met 4.651.000, derhalve netto een verhooging met ƒ21.599.000. Overtuig U zelf dat Instantine helpt! 1 a 2 tabletten zijn reeds voldoende de pijn te verdrijven. Qnthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen Doosjes a 12 tabletten 70 ct., zakjes a 2 labletten 15 ct. (Adv. Ingez. Med.) in werkverschaffing? De vraagstukken, welke thans het be langrijkst zijn, omdat daarbij recht streeks ons volksbestaan is gemoeid, hebben, aldus wordt in de Millioenennota gezegd, betrekking op de defensie en de werk loosheid. Een blijvende vermindering van de werk loosheid zou niet alleen aan de nog groote groep van werklooze landgenooten de zoo noodige hulp brengen, waarmede het alge meen belang tevens zou zijn gediend, doch evenens tot een verlichting van de finan- cieele zorgen en als gevolg daarvan tot een verlichting van de zware lasten, welke door ons volk moeten worden gedragen, kunnen leiden. Binnen de grenzen, welke nu een maal gesteld zijn aan de mate, waar in de overheid de welvaart van het land kan bevorderen, wil de re geering alles doen, wat in haar ver mogen is, om nader tot het doel te komen. Zij is voorts tot de conclusie gekomen, dat met betrekking tot de te volgen economische politiek nieuwe maatregelen onvermijdelijk zijn geworden. Zij meent, dat daarbij voorop moet staan behoud en versterking van het particuliere bedrijfsleven. Naast de bestaande maatregelen zullen derhalve eenige nieuwe voorzieningen getroffen moeten worden, waardoor een complex van maatregelen tot schraging van het particuliere bedrijfsleven tot stand komt, dat doelmatig geacht kan worden. Steun aan binnenlandsche markt. De regeering is voornemens zeer binnen kort voorstellen bij de Staten-Generaal in te dienen voor de verhooging van invoer rechten van eenige groepen van artikelen. Daarmede zal een meer blijvende steun ge geven worden aan eenige bedrijfstakken, die voor de binnenlandsche markt van Neder land van veel beteekenis zijn. Rekening houdend met het geldende tarief systeem van Nederland, zullen geen specifieke rechten worden voorgesteld, doch zullen de waarderechten verhoogd worden. Voor vol ledige eindfabrikaten zal daarbij, naar het oordeel der regeering, 200 pet. als de maxi mumgrens zijn te stellen. De exportpolitiek. Naast gezonde marktverhoudingen in het binnenland wenscht de regeering echter hare exportpolitiek niet alleen te handhaven, doch zoo mogelijk te versterken. Daarvoor is het voor het Nederlandsche bedrijfsleven noodig den blik naar alle aanwezige mogelijkheden op de wereldmarkt te richten. De regeering stelt zich voor het instituut der exportcredietverzekering nog meer dan tot dusverre in te schakelen. Zij denkt daarbij onder andere ook aan garanties voor een langer tijdvak dan tot" dusver werd toege staan. Indien het mogelijk blijkt nieuwe arbeids krachten in het productieproces in te schake len zal het binnen zekere grenzen verant woord zijn op de begrooting vrijkomende steungelden voor dit doel te bezigen. Ten ein de ongewenschte concurrentieverhoudingen te voorkomen, zal het noodzakelijk zijn, dat ook hier samenwerking van bedrijfsgenooten tot stand komt. Indien geen blijvende resultaten te verwach ten zijn, acht de regeering zich echter niet verantwoord het bedrijfsleven op deze wijze tegemoet te komen. De regeering wenscht zich bij deze maatregelen op een streng zake- lijken grondslag te plaatsen Zij is zich er zeer wel van bewust, dat zij bij een zekere mate van bescherming van de binnenlandsche markt met gevestigde Neder landsche exportbelangen moet rekenig hou den. In het kader van deze maatregelen wenscht de regeering ook te plaatsen de kapitaalsuit breiding van de maatschappij voor industrie financiering, waarvoor in verband met de urgentie een afzonderlijk voorstel werd inge diend bij aanvullingsbegrooting. Crediet voor kleine nijveren. Ook wijst de minister er op, dat de regee ring in hoofdstuk 10 van de begroo ting heeft opgenomen een aanvullende cre- dietmogelijkheid .voor kleine nijveren en ambachtslieden. Bedoelde personen zullen op zakelijk verantwoorden grondslag langloo- nende credieten kunnen verkrijgen tot een maximum van f 5000 voor het aanschaffen van machines en het verbeteren hunner outillage in het algemeen. Verhooging van het aantal tewerkgestelden. Naar de mogelijkheden, een belangrijke uit breiding te geven aan de uitvoering van die werken, welke bijdragen tot verhooging van het voortbrengingsvermogen van den bodem en daardoor leiden tot het ontstaan van blij vende werkgelegenheid, is een omstandig onderzoek ten einde gebracht, waarvan het resultaat binnenkort zal worden gepubliceerd. Op den grondslag hiervan is besloten tot verdere geleidelijke opvoering van de te werkstelling bij dit soort objecten, met als einddoel, de werkverschaffing zoo mogelijk te brengen op een peil van 90.000 a 100.000 man. De uitvoering van dit plan zal gedurende eenige jaren belangrijke bedragen vragen, Het grootste gedeelte daarvan zal gefinan cierd kunnen worden uit de gelden, die reeds op den gewonen dienst beschikbaar zijn, ter wijl een ander gedeelte, voor 1939 geschat op f 20 millioen, ten laste van den kapitaaldienst zal komen, hetgeen in verband met de te ver wachten verbetering van den bodem en het ontstaan van blijvende werkgelegenheid, in de huidige omstandigheden verantwoord wordt geacht. De uitvoering van dit plan zal mee brengen, dat aan de werkverschaf fing het huidige karakter van leni ging der werkloosheidsgevolgen wordt ontnomen en dat zij wordt bestrijding der werkloosheid zelf. Ten slotte wordt ten deze vermeld, dat de voorgenomen herziening mede er op gericht zal zijn, werkverschaf fing en werkfonds meer tot een geheel te maken en daaraan een zelfstan dige plaats toe te kennen. De jeugdwerkloosheid. Met het oog op den omvang en den duur van het euvel der jeugdwerkloosheid is de regeering van oordeel, dat het in het belang van de handhaving der volkskracht onver mijdelijk is, te komen tot nieuwe maatrege len van tijdelijk karakter, welke kunnen bij dragen tot krachtiger bestrijding van dit kwaad. Ten einde deze crisisvoorziening mo gelijk te maken, meent de regeering daarom, de beschikbaarstelling van een belangrijke verhooging, boven hetgeen tot nog toe aan de bestrijding der jeugdwerkloosheid werd ten koste gelegd, te moeten bevorderen. Het ligt in de bedoeling, om, nadat de rijkscommissie van advies inzake het vraagstuk van de werk loosheid onder de jeugd ter zake zal zijn ge hoord. nadere voorstellen te doen, waarbij dan het definitieve in 1939 te besteden bedrag, verdeeld over de betrokken hoofdstukken, zal worden aangevraagd. De positie der gemeenten. De regeering koestert het voornemen voor te stellen, dat de bijdragen in de begrootings tekorten van de gemeenten voortaan recht streeks uit 's rijks kas volledig a fonds perdu zullen worden verstrekt. Indien dit voorstel wordt gevolgd, zal dus van de nieuwe belastingmiddelen, tot uitvoe ring waarvan het voorstel wordt gedaan, een bedrag van f 21,6 millioen dienen ter ver strekking van bijdragen a fonds perdu aan de gemeenten ter vervanging van rentelooze voorschotten. Deze wijziging is uiteraard van groot be lang voor de gemeenten. Hiermede zijn de gemeenten evenwel haar financieel beleid nog niet zelfstandig geworden. Wil men tot die zelfstandigheid geraken, dan zal het noodig zijn er naar te streven voor de toe te kennen bijdragen ob jectieve normen te vinden, waarvan de conse quentie echter niet mag zijn, dat in meerdere of mindere mate aan tal van gemeenten, die de bijdragen niet noodig hebben, eveneens nieuwe middelen toevallen. Aangezien het streven naar de vaststelling van objectieve normen stellig ten gevolge zal hebben, dat een kleine verruiming van de voor 1939 strikt noodige bijdragen moet plaats vinden, heeft de minister termen gevonden in de opstelling van het reëele budgetaire tekort een bedrag van f 5 millioen op te nemen voor de sanee ring van de gemeentelijke financiën. In welke richting de regeering een waar borg voor een zuinig beheer meent te kunnen verstevigen, kan klijken uit het ontwerp van wet tot wijziging van de wet tot steun aan de noodlijdende gemeenten, hetwelk zeer binnenkort wordt aangeboden. Eveneens zal een regeling van het foren sen vraagstuk, waarvan het doel o.m. is een betere financieele verhouding tusschen de gemeenten onderling te scheppen, gelijktijdig worden aangeboden. De regeering heeft het vertrouwen, dat deze verschillende middelen in combinatie met elkaar in staat zullen zijn de saneering van de gemeentelijke financien daadwerkelijk te bevorderen. Als voorwaarde van haar mede werking aan deze saneering moet zij in 's lands belang, zoolang de omstan digheden niet veranderen, blijven stellen den eisch van versobering van de gemeentelijke huishouding en van beperking van de gemeente lijke taak tot het noodzakelijke. Zij overweegt, of ter waarborging zijn zoodanig beleid nadere wettelijke maatregelen noodig zijn. De kaspositie. Ten slotte doet de minister nog eenige me- dedeelingen omtrent den stand der kas. De kaspositie liet op 15 September j.l. een nadeelig saldo zien van f397.809.857. Met IVOROL PM geeft een frissche mond met witt* 1 Ivorol (Nieuw recept). Tube 60 an iaw-!> -u en 2j "wa. ja/' Echtscheiding anders i Vreemdelingenrecht in bewe^ De raming voor Hoofdstuk IV {.W;., draagt f 27.569.697. Voor 1938 h tïlle, '«- f 26.360.786, zoodat voor 1939 meer raamd f 1.208.911. et Wettelijke voorzieningen ten einde t, voorkomen, dat huwelijken alleen <j0or Het aantal districtscommandanten derrn ildwacht zal met 1 worden uitgebreid l'1^' commandant speciaal voor den rivj«* wordt bestemd. !-r- Het personeel der rijks veld wacht zal wnw uitgebreid met 10 brigadiers, 19 rijksveldwu ters en 2 rijksrechercheurs. Voorts wordtS gedeeld, dat een verbetering is ontwornen7 de aanvangssalarissen der onee^, 11 rijksveldwachters. 6 dt" In verband met uitbreiding van het aam,i hulpkommiezen en politietroepen voor 7 grensbewaking is hiervoor op de justint grooting een bedrag van f 204.500 uiteetmlw tegenover f 84.200 op de loopende begroot^ MAN JUIST VOOR VRACHTAUTO GEVALLEN. u Dinsdagmiddag tegen half vier reed m veertigjarige man per fiets den nieuwer, te Valkenburg op. Volgens ooggetuigen \w de man met zijn rechter pedaal den trottoir' band geraakt hebben, waardoor hij kwam 'i vallen. Juist op dat moment passeerde e-i vrachtauto, geladen met kolenslik. De mi" kwam met het hoofd onder het rechtend van den wagen, waarbij zijn schedel ven>£ terd werd. In 1937 reeds bijna f 3700 millioen. Schuldaflossing voor 1939 slechts 58.4 millioen. WAT den kapitaaldienst der rijksbegroo ting voor het volgend jaar betreft zijn voor 1939 o.m. de volgende uitga ven ten laste van dezen dienst ge bracht, waarbij buiten beschouwing zijn ge laten de kapitaalsuitgaven voor de staatsbe drijven, alsmede de voorschotten aan derden, welke zullen worden terugontvangen. Voorschot aan het verkeersfonds 46.066.499.-. Verstrekking van kapitaal aan het Zulder- zeefonds 28.279.800.—. Kapitaalsuitgaven voor de defensie 72.988.850.—. Verbetering van de rivier de Maas, afkoop van onder houdsplicht enz. 2.202.070.—. Uitkeering aan het Zuiderzeefónds voor den Afsluitdijk 3.566.000.—. Aankoop van gronden en stich ting van boerderijen ten behoeve van de werkverschaffing 3.500.000. In de uitgaven voor de defensie is niet be grepen 24 millioen, voor welk bedrag in 1939 vermoedelijk wel contracten zullen worden afgesloten, doch over welk bedrag, naar wordt aangenomen, eerst in 1940 zal worden beschikt. Deze bedragen zullen nog moeten worden vermeerderd met de uitgaven voor het werkfonds. In 1937 werd voor werkfondswerken een be drag van circa 23 millioen geblokkeerd, waarmede bedoeld wordt, dat toezeggingen tot het verstrekken van voorschotten tot dit bedrag werden gedaan; alleen in het eerste halfjaar 1938 werd reeds circa 29 millioen geblokkeerd. Deze gegevens zuilen in staat stellen zich omtrent de uit dien hoofde op den kapitaaldienst gelegde verplichtingen een oordeel te vormen. Voorts zou bij de beoordeeling van de mate, waarin de schuldverplichtingen des rijks zijn gestegen, niet alleen op deze kapitaalsuitga ven, doch eveneens moeten worden gelet op de tekorten van den gewonen dienst en op de vele en belangrijke uitgaven, welke in de af- geloopen jaren ten laste van den gewonen dienst hadden behooren te worden gebracht. De zeer snelle stijging van de na tionale schuld als gevolg van al deze omstandigheden, demonstreert zich dan ook in de totaalcijfers. Beliep de nationale schuld in 1913 nog 1154 millioen, in 1929 was zij tot f 2468 millioen en in 1937 tot 3698 millioen (inbegrepen de leening ten behoeve van de sr/)orwegen ad f 430 millioen) gestegen. Het bedrag van de schuldaflossing blijft, hoewel de laatste conversie de gelegenheid bood tot verhooging over te gaan, bij het be drag van de nieuwe kapitaalsuitgaven dei- laatste jaren ver ten achter. Dit beloopt voor 1939, eveneens zonder de aflossing op de schuld der staatsbedrijven, 58.4 millioen. onderlinge toestemming der echtge- nooten kunnen worden ontbonden zi in een gevorderd stadium van voorbe reiding. Een herziening van het Vreemdelin genrecht, behelzende de waarbinnen naar omstandigheden dé concrete voorschriften kunnen worden gegeven, is in bewerking. Dr. H. Colijn, voorzitter van den raad van Ministers. f85.S60.000 op den gewonen dienst. j\E millioenennota begint met een U overzicht te geven van de c(flat van de dienstjaren 1935,1936,1931 en 1938, voor zoover deze bekend zijn. 1935: tekort gewone dienst f 72.9S7.5S2 tekort kapitaaldienst 69.392.657 1936tekort gewone dienst f tekort kapitaaldienst f 23.9Sl.23s 1937: voordeelig saldo gew. dienst 1 tekort kapitaaldienst 108.0S1M 1938: tekort gewone dienst f 13.639.U9 tekort kapitaaldienst 155.832503 Hierbij dient opgemerkt te worden, dal de cijfers van 1935 definitief zijn. Voor de jaren 1936 en 1937 zijn ze voorloopt!, terwijl voor 1938 geraamde bedragen W genoemd. Dat het jaar 1937 op den gutom dienst een voordeelig saldo heeft op9' leverd, is een gevolg van het feit, dat inkomsten in dat jaar de raming W f 72.160.566 hebben overtroffen. TCTF volge van de conjunctnurverbetenng £fi" samen met de in September 1333 geno men monetaire maatregelen zijn de i komsten hooger geworden. Eensae ontstond een prijsstijging, welke stijging van een aantal belasm opbrengsten meebracht, anderzijds een grootere bedrijvigheid, welke ook de oe lastingmiddelen ruimer deed vloeien. Sinds 1935 hebben de tekorten 0P den gewonen dienst bedragen ron f 123.228.000. Trekt men hiemn..l voordeelig saldo van 1937 ad f 37-3 af, dan blijft er toch nog een tekort W* 85.560.000. De tekorten op den kapitaaldW hebben sedert het genoemde tij bedragen rond f 357.294.000.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 8