P.T.T. moef in 1939 weer 8.5 millioen winst opbrengen. Eindigende heffingen eindigen nog niet. Nog verder gaande viootversterki mg, KKEYMBOMG Landbouwcrisisfonds rekent in 1939 op een tekort. Debat over Adres van Antwoord. Regeling van werk zaamheden. V R IJ D A G 23 SEPTEMBER 1938 Zelfde bedrag als dit jaar. In 1945 telefoon geheel geautomatiseerd. In de begrooting van het staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie is, even als in die voor het jaar 1938. een winst ge raamd van f 8.500.000. De minister acht, gezien den algemeenen economischen toe stand, het tariefspeil van het bedrijf in het algemeen bevredigend. Slechts op enkele punten vooral op het gebied der tarieven voor het verkeer met het buitenland is het gewenscht nog eenige aanpassing aan te brengen aan het algemeene tariefspeil. Hoe wel de economische opleving, welke eind 1936 inzette, thans niet onbelangrijk is afgeno men en zelfs sommige conjunctuur-indices eenigen teruggang doen zien, kan de ont wikkeling van het bedrijf der posterijen, tele grafie en telefonie over het geheel gunstig genoemd worden, ook al is bij de onderdee- len telegrafie en telefonie, voor wat het inter nationaal verkeer betreft, sinds het 4e kwar taal 1937 een vrij belangrijke verkeersver- mindering te constateeren. Daartegenover doen zich de stimuleerende invloeden van tariefsverlagingen en telefoon-automatisee ring gelden. De totalen der lasten en baten opgenomen in deze begrooting zijn f 2.202.000 hooger dar de overeenkomstige cijfers van de begrooting 1938. De hoogere raming der lasten is een ge volg van de uitbreiding van het verkeer, als mede van hoogere afschrijvingslasten dooi de kapitaalsinvesteeringen, welke in verband met de versnelling van de automatiseering der telefonie noodig zijn. Wat het telefoonverkeer betreft, wordt ver wacht, dat omstreeks 1945 alle interlocale ge sprekken automatisch tot stand kunnen wor den gebracht. Voor het luchtvervoer is f367.000 minder uitgetrokken als gevolg van de voorgenomen verlaging van de vervoersvergoeding in het Europeesche verkeer van goudfrs. 6,op goudfrs. 2,50 per K.G. en van het niet opne men van een bedrag voor verkeer met West Indië, aangezien het niet waarschijnlijk wordt geacht, dat tot het instellen van dezen dienst zal worden overgegaan. Voor 1939 is op den kapitaaldienst in totaal uitgetrokken f 21.125.000 tegenover een ra ming voor 1938 van f 14.746.000, derhalve voor 1939 f 6.379.000 meer. De oorzaak van deze belangrijk hoogere raming is voornamelijk gelegen in de automatiseering der telefoon netten, welke voor zoover mogelijk, in ver sneld tempo wordt uitgevoerd. Penningmeester verduisterde 34.000. Overbrengen van dringende boodschappen. In sluitingstijd der telegraafkantoren. In geval men een dringende boodschap heeft voor iemand, die niet telefonisch be reikbaar is, terwijl de telegraafdienst in diens woonplaats gesloten is, dan kan worden ge tracht de tusschenkomst van den op de plaats van bestemming wonenden directeur, kan toor-, of stationhouder in te roepen. Daarvoor zijn door den aanvrager van het gesprek de normale gesprekskosten verhoogt met een vergoeding van 50 cent overdag (7.3022.30) of van f l 's nachts (22.307.30) verschul digd, indien de boodschap kan worden over gebracht. JUBILEUM ONDERSTATIONSCHEF AMSTERDAM C.S. De niet alleen bij het spoorwegpersoneel, maar ook bij het reizend en verzendend pu bliek zeer geziene onderstationschef van Am sterdam C.S., de heer C. C. J. E. van Riet zal Maandag 26 September a.s. den dag her denken. waarop hij voor 40 jaar in dienst van de Spoorwegen trad. De jubilaris trad als leerling-klerk te Sant poort in dienst van de H.IJ.S.M. Na Santpoort stond hij achtereenvolgens te Hoorn, Zaan dam, Haarlem goederenstation, Haarlem per- sonenstation. In 1932 werd hij tot ondersta tionschef 2e kl. te Amsterdam C.S. benoemd. In 1936 volgde zijn promotie tot onderstations chef le klasse. De heer Van Riet heeft onder meer gewerkt aan de totstandkoming van den B.A.N.S., zoo dat kan worden gezegd, dat hij niet alleen met hart en ziel in het belang van de Spoor wegen, maar ook in het belang van zijn dienst- broeders heeft gewerkt. Verlenging voor drie jaar voorgesteld. De minister van financien heeft thans in gediend het in de millioenen-nota aangekon digde wetsontwerp in zake verlenging van een aantal heffingen. De strekking van het wetsontwerp is, den duur van de werking van een aantal belas tingen welke slechts tot 1 Januari 1939 of tot 1 Mei 1939 zouden worden geheven, met 3 jaren te verlengen. De gelden, uit deze hef fingen verkregen, kunnen nog niet worden gemist en het laat zich aanzien, dat hierin in de eerstkomende jaren nog geen verande ring zal komen. Het ontwerp heeft betrekking op de verdedigingsbelastin I, de cou ponbelasting, de belasting van de doode hand. de tijdelijke verhooging van den tabaksaccijns, en de opcenten op de grond belasting (gebouwde eigendommen), de in komstenbelasting, de vermogensbelasting, de dividend- en tantiemebelasting, bepaalde ze gel- en registratierechten, de rechten van successie, van overgang en van schenking, den gedistilleerdaccijns, den suikeraccijns en den wijnaccijns. Drie jaar gevangenisstraf gerequireerd. Begin Maart j.l. meldde zich bij de politie aan de 57-jarige H. S., die verklaarde een bedrag van vele duizenden guldens te hebben verduisterd als penningmeester van de fe deratie van Handels- en Kantoorbedienden- vereenigingen in Nederland. Regelmatig had hij gelden aan de aan zijn zorgen toevertrouwde kas onttrokken en ten eigen bate aangewend. Deze ontrouwe penningmeester beheerde zoowel de gelden van den Bond van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland als die van de Federatie van Handels- en Kantoorbe dienden. Bij onderzoek bleek aan de gelden van de Federatie een bedrag van ruim f 34.000 te ont breken. Het geld was door den penningmeester, die een salaris van f 5300 genoot, op minder fraaie wijze besteed. Donderdag stond de man, die van zijn aan gifte af in voorarrest zit, terecht voor de vijfde kamer der Arr. Rechtbank te Amsterdam. Verdachte legde ook thans ter zitting, een volledige bekentenis af. Hij verklaarde drie vijfde van zijn pensioen, dat hij van de Algemeene krijgt en dat f 3000 bedraagt, te zullen afstaan om de schade te vergoeden. De officier van justitie noemde het misdrijf hoogst ernstig en ergerlijk, temeer daar verd. het volste vertrouwen genoot. Meer dan 10 jaar lang bedroog verd. zijn vereeniging, waarvan hij bestuurder was en duizenden zette hij in drank om. Spr. vorderde wegens verduistering een ge vangenisstraf voor den tijd van drie jaar. Onderwijzer ging inbreken. Nadat zijn wachtgeld was geëindigd. Een 28-jarige onderwijzer, die vóór zijn ar restatie te Hilversum woonde, had zich voor de vijfde kamer der Amsterdamsche rechtbank ie verantwoorden. Niet minder dan vier inbra ken, gepleegd in April en Mei jJ. te Hilversum, zijn hem ten laste gelegd. De jongeman is geruimen tijd bij het lager onderwijs werkzaam geweest, tenslotte werd hij als boventallige leerkracht op wacht- leid gesteld, een wachtgeld, dat in het begin van dit jaar teneinde liep. De onderwijzer nam zijn intrek bij zijn moeder, een weduwe, die van een klein pensioen rond moet komen en die te Hilversum woont. Hij solliciteerde links en rechts, doch het gelukte hem niet een be trekking te vinden. Tenslotte nam hij zijn toevlucht tot mis drijven. Verdachte legde een volledige beken tenis af. Een psychiater bracht zijn rapport uit, waar in hij concludeerde tot verminderde toereke ningsvatbaarheid van den verdachte. De officier van justicie vorderde een gevan genisstraf van vier maanden en ter beschik king stelling van verdachte van de regeering om van harentwege te worden verpleegd voor den tijd van twee jaar. Fröbelscholen te Rotterdam worden Maandag heropend. De burgemeester van Rotterdam heeft thans besloten, dat de sluiting der scholen voor voorbereidend lager onderwijs alsmede die van de kinderbewaarplaatsen alhier op Maandag 26 September zal eindigen. WA AR BORG-KLEED ING alléén bij (Adv. Ingez. Med.) Voordeelig slot gewonen dienst over 1938 op f4 millioen geraamd. Crisismaatregelen kunnen nog niet gemist worden. Aan de Memorie van Toelichting op de be grooting van het landbouwcrisisfonds wordt het volgende ontleend. De marktprijzen van de crisisproducten zijn thans nog allerminst gestabiliseerd en de toe komst blijft zeer vele onzekerheden bieden. Liet de prijsontwikkeling zich in den aanvang van 1937 gunstig aanzien en kon in verband daarmede tot afschaffing van verschillende maatregelen en verlaging van heffingen worden overgegaan, het verloop der prijzen gedurende het begin van dit jaar heeft teleurstelling ge geven, zoodat het niet mogelijk was op den ingeslagen weg van vermindering der crisislas- ten voort te gaan. Aan de vereenvoudiging der crisismaatregelen acht de minister groote voordeelen verbonden en zijn streven blijft er op gericht deze. waar mogelijk, door te voeren, ook ten einde de aan den handel opgelegde belemmeringen zooveel mogelijk te verminderen. De gunstige prijsontwikkeling voor de boter maakte het mogelijk ook de regelingen voor dit product aanmerkelijk fe vereenvoudigen, doch zou ook de boterprijs zich wederom in sterk dalende lijn gaan bewegen, dan zal het zeer las tig vallen eenerzijds den richtprijs te handha ven en anderzijds de finaneieele positie van het fonds niet in gevaar te brengen. Een geleidelijke liquidatie der crisismaatre gelen zal slechts mogelijk zijn bij opgaande con junctuur. De prijsdaling van tal van producten gedu rende den laatsten tijd doet dar ook verwach ten, dat de crisismaatregelen voorloopig nog niet gemist zullen kunnen worden. Integendeel, blijft deze beweging aanhouden, dan zullen wellicht heffingsverhoogingen en wederinvoering van steunmaatregelen tot het onvermijdelijke gaan behooren. De daling van de zetmeelprijzen maakte het reeds noodzakelijk de zetmeelhef- fing te verhoogen, terwijl in verband met de slechte vlasprijzen vóór den oogst 1938 bereids een nieuwe steunregeling is ingevoerd. De minister blijft er naar streven de over name van verschillende regelingen door de be- drijfsgenooten te bevorderen. Het voordeelig slot van den gewonen dienst 1938, dat aanvankelijk op f 2.000.000 geraamd was, wordt voornamelijk als gevolg van de gun stige uitkomsten van 1937 thans op f 4.000.000 geraamd, hetgeen ook in het onderhavige ont werp is opgenomen. Het voordeelig slot van den POLITIEKE BESPREKINGEN MAAKTEN HEETHOOFDEN. Schot op politie-agent gelost. DADER ZELF DOOR SCHOT IN DE KNIE GETROFFEN. Donderdagavond omstreeks negen uur stond een aantal personen voor een der couranten- bureaux op de Nieuwe Zijds Voorburgwal te Amsterdam de politiek van den dag te bespre ken. Aangezien de debatten voor de omgeving hinder opleverden, maande een agent van politie de debaters aan door te loopen. Een ongeveer 30-jarige man wilde hieraan niet voldoen en maakte zich zoo kwaad dat hij cm revolver trok en een schot op den agent ^ste. Vervolgens maakte hij zich uit de voeten. De agent, die gelukkig niet getroffen werd, trok daarop zijn revolver en loste een schot op den vluchteling, die in de knie werd ge raakt. De man werd naar het Binnengasthuis ver voerd. waar hij werd verbonden. Vervolgens werd hij naar het bureau Warmoesstraat ge bracht en aldaar ingesloten. dienst 1939 wordt op f 4.598.000 geraamd. De minister is van meening, dat het met het oog op de onzekere positie en de dalende ten- denz van de prijzen noodzakelijk is een derge lijke reserve van c.a. f 4.500.000 ter beschikking te houden. De geheele dienst van het fonds sluit met een nadeelig saldo van f 382.000, bestaande uit een voordeelig slot van den gewonen dienst van f 4.598.000 en een nadeelig slot van den kapi taaldienst van f 4.980.000. EERSTE KAMER. Toch goedgekeurd. DEN HAAG Donderdag. Mr. v. Vessem (nat. soc.) had staats rechtelijke en politieke bezwaren tegen het heden in debat gekomen adres van antwoord op de Troonrede. Eigenlijk scheen hij 't ver keerd te vinden, dat de Troonrede een stuk is, dat niet zoozeer het persoonlijk inzicht van het staatshoofd bevat als wel een uit- stippeling van de richtlijnen van het beleid door de verantwoordelijke Ministers voorge staan. Daarom wenschte hij het adres van antwoord anders, n.l. niet louter formeel in gericht te zijn. Spr haalde er de z.i. dreigende dictatuur van de S. D. A. P. en de R. K. Staats partij en vervolgens Jozefs dictatuur in Egypte bij! Toen de voorzitter hem er op had gewezen, dat zulks toch wel heel weinig met dit agendapunt te ma ken had, doch Mr. v. Vessem op het zelfde aanbeeld bleef voorthame ren, zei de Presi dent: „En nu is het uit met de Joden, met Egypte en met Jozef". Prof. Mr. Kranenburg (v.d.) en Mr. v. Lanschot (R.K.) trachtten den nat. soc. spreker duidelijk te maken, dat hij er staats rechtelijk naast was en dat het voorts een goede gewoonte was het groote politieke debat eerst in de Tweede Kamer te doen plaats hebben. Voor een gansch ander bezwaar, door Mr. Vessem, tegen het ontwerp-adres gekoes terd, bleek hij wel bij anderen instemming te kunnen vinden. De alinea, die reageerde op de zinsnede uit de Troonrede aangaande onze buitenlandsche politiek moest z.i. aan gevuld met den bevestigenden weerslag op hetgeen de Troonrede omtrent ons zelf- standigheidsbeleid bevatte. Prof. de Savor- nin Lohman (c.h.) en de heer v. C i 11 e rs (a.r.) waren het met het daarop gerichte amendement eens, terwijl Prof. Kranen burg (v.d.)de heer De Zeeuw (s.d.) en in zekeren zin ook Mr. v. A s c h v. W ij k (a.r.) hiertegen formeele bezwaren aanvoer den. Met 2617 wonnen de formalisten het pleit: de verwerping van het amendement v. Vessem was 'n gevolg van het feit, dat het alleen de stemmen van de nat. soc. en de a.r. fractie, van 4 Katholieken, 3 chr. histori- schen en den liberaal Mr. v. Rappard kreeg. Na aanteekening dat de nat. socialisten als tegenstanders te beschouwen vielen van de alinea, die betrekking heeft op de hulde aan de hun plicht vervullende ambtenaren 'Mr. v. Vessem verklaarde daarmee, wegens de houding der soc. democraten in het alge meen. niet accoord te gaan) ging het heele adres er met 394 (nat. soc.) door. Voorloo pig is de voorzitter niet van plan de Kamer voor 18 October bijeen te roepen. Mr. A. J. van Venen» (Nat. Soc. Beweging) Voornamelijk licht materieel. Versnelde kruiserbouw. Eerste termijn voor vervangenden kruiser reeds op begrooting gebracht. D E rcgcering: acht, voornamelijk tot bescherming van de han delsvloot in oorlogstijd, ver sterking van de lichte strijd krachten der marine noodzakelijk, daar om wordt op de begrooting van Defen sie voorgesteld, boven de reeds be staande aanbouwplannen, over te gaan tot den bouw van: 19 motortorpedobooten (waarvan 8 voor Indië). 22 torpedowatervliegtuigen (12 voor Indië). 6 convoyeurs, tevens mijnenvegers. 1 kanonneerboot. 1 tankschip, voor Indië bestemd. Met den bouw en uitrusting van dit materieel, zal rond f 20 millioen ge moeid zijn, waarvan op deze begrooting een eerste termijn van f 10.8 millioen is uitgetrokken. Wat dc kanonneerboot betreft, is het mogelijk geweest den bouw daarvan op te nemen in het programma, dat uit het gemiddelde bedrag van f 17.5 millioen ten laste van den gewonen dienst wordt gefinancierd. Het werd evenwel verant woord geacht den bouw van dit schip nog niet aanstonds te doen aanvangen, zoodat de hiertoe benoodigde gelden op deze begrootïng nog niet voorkomen doch naar de minister zich voor stelt ten laste van een volgende begrooting zullen worden gebracht. Ten einde over het overige hierboven ge noemde materieel zoo spoedig mogelijk te kun nen beschikken, worden hiervoor gelden op den kapitaaldienst aangevraagd. Met den bouw en de uitrusting daarvan zal naar raming rond f 20 millioen gemoeid zijn, waarvan op deze begrooting een eerste termijn van f 10.8 millioen is uitgetrokken. Voorts is op den kapitaaldienst een eerste ter mijn van f 6 millioen gebracht voor een twee den vervangenden kruiser. De begrooting van den gewonen dienst van het departement van Defensie wijst een eind cijfer aan, dat f 24.498.932 hooger is dan dat van 1938. Ter verklaring van deze verhooging wordt het volgende aangeteekend. De uitgaven, welke uit de maatregelen be treffende de vergrooting van het contigent en de verlenging van den eersten oefenings- tijd voortvloeien, beloopen een bedrag van rond 17.5 millioen. Voorts is in het kader van het aanbouwplan voor de zeemacht jaarlijks gemiddeld een be drag van 1,5 millioen meer benoodigd dan op de begrooting voor 1938 voor dit doel was uitgetrokken, terwijl de kosten voor exploitatie e.d. van de weermacht naar schatting uitein delijk met rond 15.8 millioen zullen stijgen. De invoering van een nieuwe kostenverdee- ling voor de zeemacht, voor zoover niet in de defensiebegrooting 1938 tot uitdrukking ge bracht, zal naar raming jaarlijks bovendien nog een hoogere uitgave vorderen van gemid deld pl.m. 0,5 millioen. Zeemacht heeft meer materieel noodig. Aan de toelichting tot den kapitaaldienst wordt ontleend: In de memorie van toelichting voor het dienstjaar 1938 werd een overzicht gegeven van het materieel, waaruit, naar het oordeel van den minister, de staatsmarine zou moeten bestaan. Daarbij werd 't standpunt ingenomen, dat Nederland bij een West-Europeesch .ewapend conflict neutraal zou blijven, of, wanneer het onverhoopt in dat conflict be trokken mocht worden, zou kunnen volstaan met het afsluiten van de toegangswegen uit zee met door scheeps- en kustartillerie ver dedigde mijnversperringen, terwijl de hier te lande aanwezige onderzeebooten het actieve element in de kustverdediging zouden vormen en een voortdurende bedreiging zouden moeten zijn voor vijandelijke schepen, welke onze kust, met het voornemen van een landing of een beschieting, zouden naderen. Bij de behandeling van de defensiebegroo ting voor het dienstjaar 1938 is in dit ver band echter reeds met een enkel woord ter sprake gekomen het groote belang, dat ge legen is in het treffen van de noodige mari tieme maatregelen tot het beveiligen van den invoer van voedsel en grondstoffen over zee; wanneer de omstandigheden daartoe leiden. De verdere overweging van dit vraagstuk, ten nauwste samenhangende met de economische en industrieele verdedigingsvoorbereiding, heeft de overtuiging geschonken, dat voor de bedoelde handelsbescherming eenige uit breiding van het materieel, dat volgens de be staande plannen in Nederland aanwezig zal TWEEDE KAMER. Ook aan de overzijde van het Binnenhof vernamen we dat 18 October de thans be^ raamde datum voor de openbare vergaderin gen is. Vóór dien hadden er een reeks vai formaliteiten benoeming van commissies van afdeelings voorzitters, regeling van werk zaamheden enz. plaats gevonden, nadat eerst de voorzitter bij de wederaanvaar- ding van het Presidentschap een toespraak had gehouden. Daarin gewaagde hij van de haar kookpunt bereikt hebbende spanning in Europa, van de hoop, dat het schrikkelijkste thans zal uitblijven, om vervolgens op den evenmin rooskleurigen binnenlandscnen toe stand te komen. Mr. v. Schaik stond verder even bij het koninklijk jubileum stil, be pleitte in echt-Nederlandschen zin een op verdraagzaamheid berustende vruchtbare sa menwerking en op loyaal optreden ook ten aanzien van de Regeering. Merkwaardig was, hoe hij een leemte in de Troonrede aanvulde door verheugenis uit te spreken over het feit dat tijdens de jubileumfeesten zooveel Indi sche zelfbestuurders en hun vertegenwoordi gers hier te lande aanwezig waren geweest en over de door hen aan den dag gelegde groote belangstelling voor het Nederlandsche leven. Met de bede, dat Gode's zon weer spoedig door de duisternissen, waarin we bevangen zijn, moge heenbreken besloot de voorzitter zijn door de Kamerleden staande aangehoor de, vervolgens met applaus begroete rede. E. v. R. zijn, noodzakelijk is. Dat materieel i dienen te worden gekozen, dat het i voorziet in een noodig geachte ver» van de passieve en actieve kustverdediVi r? die uitbreiding zal een belangrijke plait?I; ncn worden ingenomen docr tweeft welke in den jongsten tijd een stadim!^ ontwikkeling hebben bereikt, die het m 'ar' maakt om voor in verhouding kosten een aanzienlijke versterking v maritieme strijdkrachten te verkriijif1 de motortorpedoboot en het torn^ri^1' vliegtuig. Teneinde het geschetste 2et' kunnen bereiken, zal aldus het reïï 14 van grondige bestudeerïng boven St volgens de reeds bestaande aanbouwn, beschikbaar zal komen, een versterkhio de lichte strijdkrachten noodig zijn mt 11-tal motortorpedobooten, io torn^» 11 vliegtuigen en een 6-tal lichte convov?' tevens ingericht voor mijnenvegen foX bovendien 1 kanonneerboot als reserve de 6 onmisbaar moet worden geacht Doch niet alleen de vloot in Nederland het in Nederlandsch-Indië gestationiü? deel van de staatsmarine eischt noe <3 bijzondere voorzieningen, ten deele a!s 2 van de gewijzigde internationale t heden. Om bij het uitbreken van een i conflict in het verre oosten paraat te ai wordt het noodzakelijk geacht, dat de vlJ?' Nederlandsch-Indië de beschikking kriio ten minste 1 tankschip. K Me" aandacht aan tnke]t gebiedsdeelen in Indië Voorts vereischen, ten gevolge van de str tegische voorbereidingen in de omgevine van Nederlandsch-Indië door andere mogendheden getroffen, enkele eilandengroepen en gebied? deelen in de toekomst meer dan gewone waak zaamheid onderzijds. De kans toch op neu' traliteitssehendingen in het onverhoopte se val van een oorlog in Oost-Azië, is daardoor toegenomen, zoodat een voortdurende en nauwkeurige controle op sommige gebieds deelen aan de peripheric van den archipel noodzakelijk moet worden geacht. Te dien einde zullen eenige licht, snel- varend materieel met voldoende offensieve kracht en enkele vliegtuiggroepen reeds in vredestijd in die gebiedsdeelen moeten worden gestationeerd. Hierdoor ware tevens te bereiken, dat co doeltreffender wijze dan tot nu toe mogelijk was, toezicht kan worden uitgeoefend op de visscherij door buitenlandsche vaartuigen, waardoor wellicht herhaling van zich reeds voorgedaan hebben betreurenswaardige inci denten zou kunnen worden voorkomen. Voor de hierboven bedoelde bewaking en controle zou kunnen worden volstaan met 8 motortor pedobooten en 4 groepen van 3 torpedowater. vliegtuigen. Ten gevolge van de maatregelen, die in ver band met de bescherming van den invoer hier te lande noodig zijn en waartoe in de eerste plaats een deel van den hier genoemden aan bouw behoort, zullen de jaarlijksche exploi tatiekosten der koninklijke marine stijgen mes een bedrag van rond f 2 millioen. Gelet op de ontwikkeling der internationale verhoudingen is de regeering bij nadere over weging tot de overtuiging gekomen, dat het niet verantwoord moet worden geacht langer te wachten met het doen aanbouwen van een vervangenden kruiser voor Hr. Ms. Java, Vol gens den aanvankelijken opzet zou deze ver vanging ten laste van den gewonen dienst worden gebracht, waartoe voor het eerst in het jaar 1942 een termijn zou worden aang vraagd. De bouwkosten zullen nu ten laste van d kapitaaldienst komen. Het zal mogelijk zijn den bouw van dez tweeden kruiser tezamen met dien, waarvoor op de begrooting 1938 een eerste termijn is uitgetrokken, te doen plaats hebben, hetgeen de bouwkosten belangrijk lager doet zijn. Deze kunnen voor het tweede schip in plaats van op f 20 millioen op ongeveer f 18.5 millioen worden geraamd. Eveneens is op den kapitaaldienst alsnog een bedrag van f 2.655.000 uitgetrokken voor den bouw van 6 groote zeeverkenners, uit welk be drag deze bouw geheel kan worden bekostigd. Daartoe moest worden overgegaan, omdat een gelijk aantal oudere vliegtuigen spoedig aan den dienst zal ontvallen, veel eerder dan bij het ontwerpen van het bouwplan werd ver- wacht. Vier regimenten motorartillene. Bij de raming van het in de Memorie van toelichting bij het wetsontwerp tot wijziging van de dienstplichtwet genoemde bedrag van f 22.000.000 voor voorzieningen in de kazer neering, kon uiteraard niet ten volle worden rekening gehouden met de uiteindelijke vre desorganisatie, vermits op dat tijdstip nog mei met zekerheid kon worden vastgesteld, noe deze organisatie zou worden. Bij de nadere uitwerking van de toekomstige vredesorganisatie is het noodzakelijk geD1®" ken over te gaan tot de vorming van i j» plaats van zooals aanvankelijkin iu®J was genomen 2 regimenten motorarnueric. Voorts brengt de voorziening in de Km- neering der luchtdoelartillerie meer koste met zich mede, dan aanvankelijk op jxm gronden mocht worden verwacht. Het is nl. komen vast te staan, dat ojjI «- tiging van een garnizoen luchtdoelartiiieri te Amsterdam hetwelk zonder groote a» ten mogelijk geweest zou zijn de miura belangen en die der burgerluchtvaart zooa t met elkander in strijd zouden komen, dat n van moest worden afgezien. Als gevolg daarv was het noodzakelijk een ander garnizoen kiezen. Ook is het, in verband met de g;enomenm« regelen ten aanzien van de gre noodzakelijk gebleken 3 nieuwe motordienst op te richten. Meer militaire i.~»- Door omstandigheden buiten den wil v^n minister kon niet worden overgegaan tot aa» koop van het vliegveld Waalhaven en ander bestaand burgervliegveld, zooflai aanleg van meer nieuwe vliegvelden dan vankelijk in het voornemen heeft Beie& moet worden ter hand genomen. Voorts zullen, bij nadere overweging, ae de nieuw aan te leggen vliegvelden te si eischen o.m. voor wat de afmetinge;n treft hooger moeten worden geste», .n oorspronkelijk werd vermeend, zulks in band met de toegenomen en nog stee® nemende gewichten en landingssnelneaen moderne vliegtuigen. .innnnnian- Voorts wordt een bedrag van MOO-OW gevraagd, dat grootendeeïs is bestema voorbereiding van de bewapening van e handelsschepen, die in oorlogstijd voor a veiliging van onzen overzeeschen ïiivoen aanvallen uit de lucht kunnen optrefleii- Het ligt in het voornemen om m volgende jaren de dienstplichtigen var tingen, niet bestemd voor de grenstr^eig- voor herhalingsoefeningen in verK y dienst te doen komen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10