Chamberlain's rede HET NIEUWE AVONDBLAD in het kort: Be nieuwe overeenkomst met het P.E.N. I Versterking van de grenstroepen. JAARCANG No. 279 WOENSDAG 28 SEPT. 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 121/* ets., per maand 52Vz cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents, gantoor Kennemerlaan 42 - IJmuiden. Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeellngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN; OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. rratis ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.—, overlijden 400.—, verlies van hand, voet of oog 200.—belde leden duim f 100.—, éen lid duim 50.—, alle leden wijsvinger 60 £n of twee leden wijsvinger 25.—, alle leden anderen vinger f 15.—, één of twee leden anderen vinger 5.—, arm- of beenbreuk 30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk f 15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz.' «0bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Raad Velsen. pebat over de toekenning van een schadeloosstelling. Het verkeer op den Hagelingerweg. Va een lange rustpoos kwam de gemeente- JÏÏ Gisteravond weer eens bijeen voor het '«handelen van een agenda van niet minder daJ{ie|gnden'heeren Ten Broeke en v. d. Kn!fingekomen stukken verhuizen weer als cewoonljk naar het einde der agenda. Aanbieding begrootingen. Aangeboden worden de begrootingen van rfp eemeente, het Grondbedrijf, het Gasbe drijf de Waterleiding, Openbare Werken, Rei- nieings- en Ontsmettingsdienst, Ophaal- en Storttngsdienst, Woningdienst en Maatschap- ^Sa^w^reeds hebben gemeld bestaat bij B en W niet het voornemen, den Raad een voorstel te doen om de begrootingen in de afdeelingen te doen onderzoeken. De heer Vermeulen, A.R., acht het ge- «nscht'dat de raad zich uitspreekt over al of niet behandeling der begrooting in de af- deelm^en. Spr doet een voorstel dit wel te doen Dit voorstel wordt met 7 stemmen te gen aangenomen. De afdeelingen worden be- Eenige hamerstukken. Vastgesteld wordt de le suppletoire begroo tte Ier gemeente, dienst 1938. Goedgekeurd Ivordt het voorstel, de verordening op de win kelsluiting zoodanig aan te vullen, dat toe gestaan wordt dat op Zondag bij de ingan gen der begraafplaatsen gelegenheid wordt gegeven tot den verkoop van bloemen. Het bedrag der vergoeding per leerling, het welk ingevolge art. 101 der Lager Onderwijs wet 1920 over het jaar 1936 aan de besturen der bijzondere scholen moet worden toege kend wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. bepaald op f 11,06 per leerling voor het gewoon lager onderwijs en op f 13,16 voor het uitgebreid 1. o. Ten aandien van de P. W. A. Cort van der Lindenschool moet het bedrag op f 10.09 worden bepaald. De Raad keurt goed, dat aan M. Alderlieste e a. te Velsen op hun verzoek om verbete ring van den Schulpweg wordt medegedeeld, dat door B. en W. voor dit doel een bedrag op de begrooting voor het dienstjaar 1939 is uit getrokken. Ook gaat de Raad er mee accoord, dat de woning Ratelsstraat no. 60 wordt afgebroken. Over het leveren van gas. Het is gebleken dat personen, die electrici- teit bezigen voor kookdoeleindén of kortweg gezegd electrisch koken, prijs stellen op het behoud van gaslevering voor gevallen, waar toe het gebruik van gas zich beter leent. Ten aanzien van de gewone meters levert dit geen bezwaar op, daar hiervoor meterhuur kan worden berekend. Bij hen, die het gas over een muntmeter betrekken, staat de meter echter nagenoeg renteloos, aangezien het verbruik zich meestal beperkt tot enkele M3. per maand. Teneinde in laatstbedoeld geval verzekerd zijn van rente en afschrijving van de waarde der muntgasmeters stellen B. en W. voor, in zulke gevallen een vergoeding van 10,25 per maand te vorderen voor meterhuur, tenzij het gasverbruik in een geheel jaar 100 M3. of meer bedraagt. De heer Vermeulen A.R. vindt de redac tie van het voorstel niet prettig. Spr. acht de differentieering niet gelukkig, waarom de zaak niet algemeen genomen? De heer Bosman, v.d., meent dat er toch nog onbillijkheden kimnen voortkomen. De heer Stark, s.d.a.p., acht dat door het foorstel juist onbillijkheden worden voorko men en acht het juist, dat bij de argumenta tie het kind bij den naam genoemd wordt. Wethouder Dunnebier, c.h., zegt dat net voorstel juist gedaan is om den men den tegemoet te komen. Hét minimumver- oruik van 100 M3. is zeer gering, het gemid- oeld verbruik per muntmeter is 350 M3. De heer Vermeulen, a.r., zegt dat er moer concurrenten zijn dan de electricit-eit, ml. petroleum en brandhout en kolen. We zuilen bovendien moeten bewijzen of iemand "•ctriciteit gebruikt. De gemeente moest zich mot op dit terrein begeven. Spr. zou een uit zonderingsbepaling als voorgesteld ook wen- TuV°°r out*en van dagen. Je heer Bosman, v.d., zegt dat het voor- hiertoe kan leiden, dat men het gas "gr laat afsnijden, wethouder Dunnebier, c.h., zegt dat t.r gasbedrijf klanten, die geen 2 M3. gas week gebruiken, liever mist, omdat deze ec'm V0f0ic'ee' opleveren. Betaalt zoo'n klant ponter 13 meterhuur per jaar, dan wil het DE«ijf ze houden. Jr voorstel bedoelt geenszins agressief op treden tegen het P. E. N. ue raad gaat met het voorstel mee. Verzoek om toekenning van v een schadeloosstelling. veri u en J- Mudcte te Santpoort hadden weop« un een vergoeding toe te kennen s schade aan de gewassen door het van water aan den bodem ten be- Over het exploiteeren van gronden te Velsen. hoeve van den bouw van een rioolwater pompstation. B. en W. stellen voor, hun te machtigen, adressanten te berichten, dat er voor inwil liging van hun verzoek geen termen aanwezig zijn. De heer Heeremans, r.k., zegt dat B. en W. toch een veelomvattende taak hebben, want in deze zaak hadden zij vast te stellen of er al of niet genoeg neerslag gevallen is. Spr. zegt uit den boerenstand te komen, wat iederfeen aan hem kan zien en hij weet er ook nog wel iets van. Spr. wil echter alleen den raad geven nog eens een onderzoek te willen instellen. De heer Warmenhoven, c.p., vraagt cijfers betreffende de onttrekking van water aan den grond. Wethouder Dunnebier, c.h., zegt dat B. en W. advies van een zeer deskundig per soon hebben gevraagd en gekregen. Wethouder Visser, s.d.a.p.: Maar niet voor dit geval. De heer Heeremans, r.k., dringt aan op nog een onderzoek. Wethouder Dunnebier, c.h., zegt dat een nieuw onderzoek thans niet meer mogelijk is. Wethouder Nij s s e n, r.k., acht de zaak heel moeilijk en gelooft wel dat adressanten veel zorgen hebben gehad bij het werk, maar alleen een commissie zou de schade, als die er is, kunnen vaststellen en voor adressanten is dat nu te laat. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. Verhuur van grond. B. en W. stellen voor, aan A. J. de Graaf te Santpoort te verhuren 42 M2. grond aan de Broekbergenlaan te Santpoort tegen een huurprijs van f 1 per jaar. Deze grond is overgebleven nadat aldaar door den heer de Graaf een garage was gebouwd. Goedgekeurd. Overneming van straten te Velsen. B. en W. stellen voor, over te nemen van de N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. „De Meer- weide" te Beverwijk een gedeelte van de Lad derbeekstraat, van de Geelvinckstraat, van de Meerweidenstraat en de Schoonoortstraat met de daarbij behoorende plantsoenstrooken enz. Goedgekeurd Vaststelling van een plan van uitvoering. Het voorstel, betreffende een plan ten Oos ten van den Wijkersfcraatweg, wordt goedge keurd. Exploiteeren van gronden te Velsen. B. en W. stellen den Raad voor, aan de N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. „De Meerweide" te Beverwijk medewerking te verleenen tot het als bouwterrein in exploitatie brengen van haar gronden ten Oosten van den Wijker straatweg. De heeren Zalm, Bosman en Vermeu len vragen eenige inlichtinken, vooral inzake het totstandkomen van een weg. De heer van H e ij s t, neutr. p., brengt de vereffeningsverordening ter sprake. Spr. brengt exploitanten hulde voor hun onder nemingsgeest, doch wijst op de eigenaardige cijfers der vereffeningsverordening. Voor kos ten van stadsaanleg en het bouwrijp maken van den grond moet de eene exploitant f 1.30, een ander f 1.85 en nog een ander f 2.15 per M2. betalen. Het is ook belangwekkend te zien, dat van de eene exploitant geen vierkante me ter grond ongebruikt blijft, terwijl een ander van 7000 M2. ongebruikt blijft 5000 M2. en deze daarvoor maar 35 cent per M2. vergoeding krijgt. Voor straataanleg moet de een f 2.30, de ander f 4.75 per M betalen. Spr. vraagt waarom B. en W. in deze zaken niet meer deskundigen hooren, b.v. ook spr. zelf, die ook nog lid van den raad is. Spr. zegt dankbaar te zijn, dat de voorgestelde expoitatie tot stand komt, maar verwacht een betere uitvoering van de vereffeningsverordening. Wethouder Dunnebier, c.h., zegt dat de bedoelde weg er komt. Op het betoog van den heer van Heijst gaat spr. niet in, omdat die zaak thans niet aan de orde is. De berekening is echter geheel coniform de verordening. Het voorstel wordt goedgekeurd. Nieuwe overeenkomst met het P.E.N. B. en W. stellen den Raad voor, met het P.E.N. een nieuwe overeenkomst aan te gaan voor de straatverlichting en te besluiten, de op 1 Januari 1938 aanwezige aansluitleidingen in eigendom over te nemen voor een bedrag van f39.803.41, vermeerderd met 4 pCt. rente voor het loopende jaar. De heer Metz, neutr. p., zeide eerst heel blij te zijn, omdat de gemeente een voordeel van f6700.— zou verkrijgen. Daarna bleek echter, dat de gemeente voor altijd aan het P.E.N. vast zat, tenzij de gemeente f 90.000.— op tafel legde voor het geïnvesteerde kapitaal voor het leggen der kabels. De leden der be trokken commissie wilden nog liever gasver lichting, dan zich zoo aan handen en voeten te binden. Na nieuwe onderhandelingen van B. en W. met het P.E.N. is dit voorstel ver kregen, waarmede spr. kan meegaan, omdat de leidingen tenslotte eigendom der gemeente worden. De heer Homburg, a.r., zegt dat de on derhandelingen moeilijk waren, omdat er geen gelijkberechtigde partijen waren. Dit voorstel brengt nu winst, maar spr. vraagt of deze winst wel de gemeente ten goede komt. De verlich ting toch is, in vergelijking met vele andere gemeenten zeer slecht. Het grootste bezwaar is, dat de gemeente hier aan vast zit en een N een zeer sobere rede heeft de Engelsche minister-president. Sir Neville Chamberlain, verklaard den eisch van een onmiddellijke overgave van het door Duitscliers in Tsjecho-Slowakije bewoonde gebied onredelijk te vinden gaarne een derde reis naar Duitschland te willen ondernemen, doch hiervan thans geen praktisch nut te zien; om het heele Britsche Rijk in een oorlog te storten, moeten groote dingen op het spel staan; als één land de wereld door geweld wil overlieersehen, moet tegenstand worden geboden; zoolang er geen oorlog is, is er hoopik zal voor den vrede blijven werken tot het laatste oogenblik. (Voor een uitvoerig verslag der rede zie men de pagina Buitenland.) ander gemeentebestuur hierover niet vrij zal kunnen handelen. Spr. zegt dat wanneer een particulier persoon zulk een voorstel zou doen, men geneigd zou zijn hem in de kraag te nemen en buiten de deur te zetten, maar met het provinciale bedrijf gaat dit nu eenmaal niet. Om al deze redenen kan spr. niet voor het voorstel stemmen. De heer Stark, s.d.a.p., zegt dat zijn frac tie ook niet geheel bevredigd is, vooral niet omdat de prijs per k.W.h. niet lager is, maar zij zal toch haar stem aan het voorstel geven. Spr. hoopt dat B. en W. dan alles zullen doen om de straatverlichting beter te maken. De heer Heeremans, r.k., zegt zich ge heel aan te sluiten bij den heer Homburg. Wat sprekers fractie altijd weer grieft is de machtskwestie, die het P.E.N. tegenover de ge meenten uitoefent. Spr. zegt dat met gas ook een goede straatverlichting kan worden ver kregen, in Engeland, vooral in Londen, wordt deze nog veel gebruikt. De heer Vermeulen, a.r., brengt ook hulde aan B. en W. voor wat ze bereikt heb ben, toch meent spr. dat de raad dit voorstel niet moet aanvaarden. Men is echter bang, dat de provincie de gemeente in deze zaak zal dwingen. Dat is de vloek, die er op deze be drijven rust, dat men optreedt als ware het een gedwongen winkelnering. Spr. gaat ech ter uit van het standpunt, dat de provincie dit niet zal doen. Dus blijft voor de gemeente nog over gasverlichting en wanneer de pro vincie toch haar gezag zou laten gelden, blijft er voor de gemeente beroep over. De lasten van de oneconomische electrificatie der pro vincie worden gedragen door enkele gemeen ten, waarbij Velsen. Als Velsen zich dus vrij kan maken van het P.E.N. is dat voor ons van groot belang. Ook met gas kan de gemeente van een goede verlichting worden voorzien. De heer Bosman, v.d., meent dat de raad eerst de mogelijkheid van gasverlichting moet onderzoeken. Wethouder Dunne bier, c.h., zegt er geen moment aan te twijfelen, dat Gedeputeerde Staten, wanneer de raad besloot om gasver lichting te nemen, of zij zouden dit besluit goedkeuren. Ook spr. was eerst er voor, om de gemeente van het P.E.N. los te maken. Volgens dit contract zal de straatverlichting f37000.kosten, volgens berekening van den directeur zal gasverlichting f40.000.kosten, waarbij de capaciteit der verlichting echter dubbel zoo sterk zal zijn. Spr. is echter voor dit contract, omdat elec- trische verlichting gewenscht is voor onze ge meente en anders een groot kwantum buizen moet worden gelegd. De electrische verlich ting zal 50 pCt. verbeterd kunnen worden, doordat de doorsneelampen van 40 op 60 k.W.h. gebracht kunnen worden. Spr. geeft echter toe, dat bij aanneming van het con tract men daaraan vast zit. De heer Roel se, s.d.a.p., zegt te betreu ren dat deze zaak niet eerst in comité-gene raal is besproken en zou gaarne de kosten ver schillende inlichtingen omtrent de kosten enz. van gasverlichting willen vragen. Spr. stelt voor de zaak aan te houden tot de volgende vergadering. Dit voorstel wordt aangenomen. Verkoop van grond. Aan de agenda wordt toegevoegd een voor stel van B. en W. tot verkoop van 179 M2. grond aan den Groeneweg te IJmuiden aan het P.E.N. te Bloemendaal voor f7.— per M2. Het voorstel wordt goedgekeurd. Benoemingen. Benoemd worden de leden der verschillen de commissies en wel in de tegenwoordige samenstelling, behalve in de commissie voor sociale aangelegenheden, waarin de heer Eikelenboom vervangen wordt door den heer Warmenhoven. Tot leeraar aan de Handelsavondschool wor den benoemd de heeren G. J. A. Heino en F. de Vries. Ingekomen stukken. Bij de ingekomen stukken was nog het vol gende schrijven van den heer Bosman. „Ondergeteekende P. Bosman, lid van Uwen Raad, verzoekt verlof, het college van B. en W. in de op Dinsdag e.k. te houden Raadsverga dering, de navolgende vragen testellen: 1. Kunnen B. en W. mededeelen, den tijds duur waarin de Hagelingerweg, geheel en ge deeltelijk, ten behoeve van de rioleeringswer- ken, voor het verkeer met voertuigen was af gesloten? 2. Waarom zijn deze werken in verschillende gedeelten van bedoelden weg niet gelijktijdig maar na elkaar uitgeroerd? Zeker was hier veel tijd te winnen geweest. 3. Waarom zijn eenige palen van de elec trische lichtleiding niet verplaatst vóór het gereedkomen van den weg? Nu staan bedoelde palen in den rijweg, wat tot gevolg heeft nog ongeacht het verkeersgevaar bij donker, dat bij verplaatsen dezer palen de straat opnieuw moet worden opgebroken. 4. Kunnen B. en W. toezeggen, dat als straks deze zeer belangrijke verkeersweg op nog ver schillende gedeelten moet worden herstraat en daardoor nogmaals voor het verkeer met voertuigen wordt afgesloten, dan die gedeel ten gelijktijdig zullen worden bewerkt? 5. Willen B. en W. bevorderen, dat materiaal- resten van werken aan of in openbare straten of wegen, na het gereed komen deze werken, zoo spoedig doenlijk worden verwijderd, opdat het verkeer en de aanwonenden zoo min mo gelijk hinder ondervinden? 6. Willen B. en W. eens aandacht schenken aan het plantsoentje aan de Kerkerinklaan? Dit plantsoentje vergroeit geheel tot woestenij, doordat het blijkbaar de overigens goede zor gen van den plantsoendienst niet deelach tig is." Wethouder Dunnebier, c.h. zegt hierop: Op vraag 1: Van 14 Januari tot 20 Sep tember. Op vraag 2: Dat is juist de oorzaak van al les. De werken zijn in twee gedeelten uitge voerd, ook aanbesteed, door verschillende fir ma's. Ook waren er geen straatmakers te krij gen en moest onderhandeld worden met net Werkfonds. Op vraag 3: Dit is een gevolg van een kwes tie met het P. E. N. over een ander werk. Op vraag 4: Bij herstrating zal de weg niet meer worden afgesloten. Op vraag 5: Ja. 6. Dit stuit af op de houding van den heer Min. De heer Bosman, v. d. zegt, dat de bewo ners van den Hagelingerweg zeer onaange naam gestemd waren over den gang van za ken en ook spr. zat het soms tot de keel. Toch hoopt spr. dat voortaan bij zulk werk meer overleg wordt gepleegd. De kwestie van de lichtpalen vindt spr. schandelijk. Het P. E. N. heeft toch ook een dienende taak en de inwoners van Velsen zijn toch ook Noord-Hollanders. Mr. v. d. Flier, s. d. a. p. oefent critiek op het voorstel van B. en W. om de circulatie be treffende verlaging der leerlingenschaal voor kennisgeving aan te nemen. De heer Meyer, r.k. sluit zich hierbij aan en zou wel adhaesie aan de circulaire willen betuigen. De heer Vermeulen, a. r. zal de dag ze genen, als de schaal kleiner wordt, maar zegt dat dit een zaak is van het landsbestuur. De voorzitter zegt ook dat dit een zaak van de rijksregeering is, bovendien is er de Vereeniging van Nederl. gemeenten. Het is te mal, dat elke gemeente afzonderlijk gaat adresseeren. Mr. v. d. Flier dient een voorstel in om alsnog adhaesie te betuigen. Dit voorstel wordt met 16 stemmen voor aangenomen. Rondvraag. Op een vraag inzake de werkverschaffing zegt wethouder Visser, dat behalve bij de rioleering 120 werkloozen bij de werkver schaffing zijn, het hoogste getal, ooit bereikt. De heer van Heyst acht dit getal lang niet voldoende. Maatregelen der Neder- landsche regeering. De Regeeringspersdienst meldt In verband met den internatio nalen politieken toestand heeft de Nederlandsche regeering maat regelen getroffen tot versterking van de grenstroepen. Het perso neel, voor deze versterking be stemd, is heden in werkelijken dienst opgeroepen. De reeds onder de wapenen zijnde grenstroepen hebben haar opstellingen ingenomen. Het betreft hier oudere lichtingen, waaruit troepen worden gerecruteerd van verschil lende wapens, voornamelijk infanterie en luchtdoelartillerie, ter versterking van de grensbeveiliging De opgeroepenen zijn meerendeels bewo ners van de grensstreken. Minister Colijn bij H. M. de Koningin. De Ministerraad welke in deze dagen van politieke spanning meer dan in normale om standigheden bijeen komt, heeft ook Dinsdag morgen, naar de „Stand." meldt, een ver gadering gehouden. Na afloop heeft de Minister-president, dr. H .Colijn, zich naar paleis Soestdijk begeven, waar hij door II. M. de Koningin in audiëntie is ontvangen. Wethouder Visser zegt dat enkele objec ten in voorbereiding zijn. De heer v. d. Veer zegt 414 maand geleden gevraagd te hebben naar objecten voor werk verschaffing en nog geen antwoord te heb ben ontvangen. Wethouder Visser zegt dat de moeilijkheid zat in het vinden van eenige geschikt? objecten De heer Warmenhoven vraagt of B. en W. al maatregelen hebben genomen om de bevolking te beschermen tegen luchtgevaar. De voorzitter zegt dat met de beperkte mid delen gedaan wordt, wat bereikt kan worden. Te 10 uur wordt de vergadering gesloten. Nutsbibliotlieek. „Wanneer begint het leesseizocn?" Men schrijft ons: Dit is een vraag, die op aller lippen ligt en binnen afzienbaren tijd beantwoord wordt. Nu de vacanties achter den rug zijn en een ieder weer zijn dagelijksche bezigheden heeft opgevat en de avonden langer worden, komt de lust weer op om een leesboek ter hand te nemen. Daar zal de Nutsbibliotheek wel de ge legenheid toe geven. Na de sluiting heeft de bibliotheekcommissie niet stilgezeten en haar werk achter de coulissen voortgezet. We heb ben een kijkje genomen en maken de dames wel een compliment voor de keurige verzor ging van de boeken der bibliotheek. Er komt heel wat kijken alvorens het zoover is, dat de lezers een boek kunnen komen halen en daar is menig vrij uurtje aan opgeofferd. Er heeft weer een heele uitbreiding van het aantal boeken plaats gehad en wij twijfelen er niet aan, of zeer vele lezers en lezeressen van de voorgaande jaren zullen hun schreden weer naar de Cornelius Drebbelstraat richten om dezen winter hun leesvoorraad te halen. Onder de nieuw aangekochte boeken zien we vele van de allernieuwste uitgaven en dit be wijst. dat de bibliotheek steeds zorgt met haar tijd mede te gaan. Een dezer dagen zal de advertentie in deze courant de lezers van de openstelling der bibliotheek, juisten datum, uur en plaats, op de hoogte brengen. Wij wil len hier nog den wensch aan toevoegen, dat het werk van dezen zomer door de commissie verricht, beloond zal worden met een groot bezoek van lezers. Dit is de grootste waardee ring, die de lezers voor het werk der commissie kunnen geven. Vijf reizen in één maand. En 22800.besomd. De Erin, die j.l. Woensdag ter haringvissche- rij was vertrokken, was Zondag al weer binnen met 3100 manden. Nu trof de Erin wel een slechte markt, maar met het gisteren ver kochte restant van de lading besomde de trawler toch nog ruim f 3000. terwijl de Delft het niet verder kon brengen dan tot f 2500. En voor een reis van 5 dagen is een besomming van f 3000 nog lang niet te versmaden. De Erin heeft het er deze maand wel bij zonder goed afgebracht. Het was Maandag de vijfde maal dat ze in September aan de markt kwam en deze vijf reizen leverden in totaal niet minder dan f 22800 op. De Delft had dien dag haar vierde reis volbracht met een totale besomming van f 17000. Dat kan er ook nog wel uit, zoowel voor de reederij als voor schipper en bemanning

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1