De wereld ketodml Dankbetuiging vau HM. de K&ikp Het Engelsche en het Amerikaansche beroep op Mussolini. Met Dampo geen verkoudheid bij groot en klein Rome: Parijs: Londen: Washington: Het ballonnennet, DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1938 Chamberlain. De tekst van de door Chamberlain aan Mus solini gerichte boodschap luidt naar Havas uit Rome meldt, als volgt: .,Ik heb vandaag een laatste beroep tot Hit- Ier gericht, opdat hij zich onthouden zal van gebruikmaking van geweld tot oplossing van het Sudetenprobleem, dat, daar ben ik zeker van, zou kunnen worden opgelost door een korte bespreking, die hem het geheele essen tieele gebied met de bevolking zou geven en dat evenzeer de Sudeten Duitschers zou be schermen als de Tsjechen gedurende de over dracht. Ik heb aangeboden mij onmiddellijk naar Berlijn te begeven om een regeling te be spreken met de Duitsche en Tsjechische ver tegenwoordigers en, wanneer de rijkskanselier dit wenscht ook met de vertegenwoordigers van Italië en Frankrijk.Ik vertrouw, dat Uwe Excel lentie den Duitschen rijkskanselier er van in kennis zal willen stellen, dat gij bereid zijt U te doen vertegenwoordigen en hem aan te sporen mijn voorstel te aanvaarden. Ik heb reeds den waarborg gegeven, dat de Tsjechi sche beloften zullen worden uitgevoerd en ik vertrouw, dat een volledige overeenstemming in den loop van de week bereikt zou kunnen worden." Na deze boodschap deed Mussolini Chamber lain weten, dat hij zijn voorstel bij Hitier zou steunen Roosevelt. In de boodschap, die Woensdagmiddag door den Amerikaanschen ambassadeur te Rome aan graaf Ciano overhandigd was, verzoekt Roosevelt Mussolini, na herinnerd te hebben aan de door hem ondernomen pogingen om een vreedzame oplossing te verzekeren van het Duitsch-Tsjecho Slowaaksche conflict en na een toespeling te hebben gemaakt op de tra gische gevolgen, die een Europeesche oor log voor iedereen zou hebben, om zijn hulp te verleenen ten behoeve van een oplossing van het geschil door middel van onderhandelingen of door andere vreedzame middelen, en zonder gebruikmaking van geweld. Mussolini nam kennis van de boodschap en verzocht den ambassadeur president Roosevelt zijn dank te betuigen en zijn hooge waardee ring voor het verrichte gebaar. want elke verkoudheid geneest er vlug en radicaal mede. Pot 50 cent. Groote doos 30 cent. Bij Apothekers °n Drogisten. (Adv. Ingez. Med Het "berichtdat heden te Mün- chen een „conferentie van vier" zal worden gehouden heeft in Parijsche parlementaire kringen grooten indruk gemaakt en tege lijkertijd een werkelijke opluch ting teweeggebracht. De stemming in de Britsche hoofdstad vond zijn weerspiegeling in het Lagerhuis, waar Chamber lain's mededeeling over de a.s. on derhandelingen door conservatie ven en oppositie niet ongekend en thousiasme begroet werd. Gezaghebbende kringen verkla rendatwanneer overeenstem ming bereikt is over een gedach- tenwisseling tusschen de vier re geering shoo f den der groote mo gendheden, dit beteekent, dat de grondslagen van een accoord reeds bestaan, zooals zij trouwens reeds bestonden, voor de laatste compli caties der Tsjecho Sloiuaaksche crisis. In het Witte Huis acht men de nieuwe situatie zeer bemoedigend". Deze uitdrukking werd door Stephen Early, den secretaris van president Roosevelt, gebruikt in een desbetreffende verklaring. In alle kringen heeft het bericht der con ferentie enorme opluchting ge bracht. Europa in „genezingscrisis'' Goebbels aan het woord. Rijksminister Goebbels heeft gisteravond in den Lustgarten te Berlijn voor ongeveer 500.000 toehoorders een redevoering uitgesproken over den tegenwoordigen toestand en de verdere ontwikkeling van „een probleem, dat in den kortsten tijd moet en ook zal worden opgelost". Deze rede zou per radio worden uitgezonden, doch de uitzending werd afgelast. „Wij Duitschers", zeide Goebbels o.a. „weten maar al te goed, dat de oorlog en zijn gevolgen verschrikkelijk zijn. Maar wij zijn van mee ning, dat de vroomste niet in vrede leven kan, wanneer dit den kwaden buurman niet bevalt. De eischen van Hitier zijn eischen van een geheele, vastbesloten natie. Benesj zal gedwongen worden de door hem aanvaarde verplichting om den Sudeten Duitschers het zelfbeschikkingsrecht toe te staan, uit te voeren. De beslissing over oorlog of vrede ligt in handen van Benesj. Voortgaande verklaarde Goebbels, dat er geen verschillen zijn tusschen het Duitsche memorandum en de toezeggingen van Benesj. Hitier wil den oorlog niet, maar schuwt hem ook niet, wanneer een wereldcoalitie hem Duitschland tracht op te dringen. „Wij ver klaren categorisch, en onveranderlijk, dat wij de Sudeten Duitsche broeders en hun land wil len terug hebben. En ik kan u op de meest besliste wijze zeggen: „Wij krijgen dat ook, op de eene, of de andere wijze. De beslissing staat dicht voor de deur, wellicht dichter dan men in Praag gelooft. De koortsachtige span ning, die over Europa ligt, is in werkelijkheid een stuk genezingscrisis van dit zieke wereld deel. Men mag zoo'n koorts niet schuwen, wan neer men gezond wil worden en wij willen gezond worden". Canada is paraat. OTTAWA, 28 Sept. (Reuter-A.N.P.) Mac kenzie King heeft gisteravond, na een kabi netszitting, welke zeven uur heeft geduurd, ver klaard: „De Canadeesche regeering blijft voortdurend de ernstige ontwikkeling van den Europeeschen toestand zoo nauwkeurig mogelijk volgen. De regeering is in volkomen overeenstemming met de door Chamberlain tot de wereld gerichte verklaring". Hij voegde hieraan toe, dat Canada zich voor bereidt op iedere gebeurlijkheid en dat de re geering bereid is het parlement bijeen te roe pen. indien de pogingen den vrede te bewaren, zouden falen. Geen mobilisatie in Hongarije. Naar aanleiding van berichten, die melding maakten van mobilisatie in Hongarije, deelen officieele kringen te Boedapest mede, dat in Hongarije geen mobilisatie gelast is. Behalve de maat regelen, die getroffen zijn in de ge bieden aan de grens van Tsjecho Slo wakije, zijn geen maatregelen geno men. PERSONALIA. Aan de Leidsche Universiteit is geslaagd voor het candidaatsexamen rechten de heer A. H. van Nierop, te' Overveen. A!g. Ned. Vrouwen-Vredebond zond Hitier een telegram. Onderstaand telegram werd gistermorgen verzonden door het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Vrouwen Vrede Bond. „Rijkskanselier Hitier, Berlijn, Tienduizenden Nederlandsehe vrouwen en moeders vragen uwe excellentie u te bezinnen op het leed, dat een oorlog over Duitsche en andere moeders zal brengen". JRAO®. PROEMMMA De drukte voor het Engelsche Parlementsgebouw te Londen, tijdens de zit ting van Woensdagmiddag, waarin minister Chamberlain den internationalen toestand bespipk VRIJDAG 30 SEPTEMBER HILVERSUM 1 1875 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.16 Berichten) 10.— Morgenwijding 10.20 Gramofoonplaten 11.— Declamatie 11.20 Orgelspel 12.De Pal- ladians (Om 12.15 Berichten) 12.45 Gramo foonplaten 1.15 Het AVRO-Amusementsorkest 2.Declamatie 2.30 Het AVRO-Aeolianorkest 3.Variété-programma. 4.005.00 Gramo foonplaten 5.05 Voor de kinderen 5.30 Orgel spel en gramofoonplaten 7.Causerie „Opvoe ding tot democratie". 7.20 Berichten ANP. 7.30 Reportage 8.— Viool en piano 8.30 „Oud-Tes- tamentische landbouwvraagstukken in heden- daagsch licht", causerie 9.— „Sylvia" 9.30 Gra mofoonplaten 10.— Esmeralda en solist 10.30 Berichten ANP 10.40 Avondwijding 11.— Gra mofoonplaten 11.30 Jazzmuziek (Gr.pl.) 11.55 •12.00 Gramofoonplaten. HILVERSUM II. 301.5 en 415,5 m. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8.00—9.15 en 10.— Gramofoonplaten 11.30 Bijbelsche causerie. 12.— Berichten 12.15 KRO- melodisten en solist (1.001.20 Gramofoon platen). 2.Orgelconcert. In de pauze: Gra mofoonplaten 3.Gramofoonplaten 4. KRO-Orkest. (4.40—5.00 Gramofoonplaten) 5.45—6.00 Gramofoonmuziek. 6.05 Vervolg con cert. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie: „De luxe van de Romeinen". 7.35 Musiea Catholica. 8.— Berichten ANP. 8.15 Gevarieerd vocaal en in strumentaal concert 10.30 Berichten ANP. 10.40 John Kristel en zijn orkest 11.2012.Gra mofoonplaten. DROITWICH. 1500 M. 11.4011.50 Pianosoli. 12.10 Orgelconcert. 12.40 Henrv Hall en zijn orkest 1.15 Declamatie I.35—2.20 Het New English kwartet 2.45—3.05 Reportage 4.15 Populair concert 4.35 Declama tie. 5.20 Harpvoordracht 5.40 Het Victor Olof sextet 6.20 Berichten 6.50 Causerie: „In other gardens". 7.05 BBC-Orkest 7.40 Stanley Bar- nett en zijn Band 8.20 Orgel, cello en zang. 8.50 Village Band en solisten 9.20 Luchtvaartpro gramma. 10.— Berichten 10.25 Causerie: „My best picture story" 10.40 Alfredo Campoli en zijn salonorkest. 11.20 Lew Stone en zijn Band II.50—12.20 Dansmuziek (Gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 10, 9.00, 10.10 enll.20 Gramofoonmuziek 12.35 Fred Adison's orkest. 1.50 Vervolg con cert 3.05 Gramofoonmuziek 5.20 Amatikwartet 6.20 Pianovoordracht 6.35 Gramofoonplaten 7.20 Dito. 8.35 Zang 8.50 Radiotooneel 10.50 Gramofoonmuziek 11.2012.50 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 6.50 Gramofoonplaten 7.30 en 8.50 Tentoon- :tellingsorkest 12.20 Militair orkest 1.35 Gra mofoonplaten 2.30 Populair concert 4.20 Om- roepkleinorkest en solist 6.50 Viool en piano. 7.50 Gramofoonplaten 8.30 Omroeporkest en solisten 10.35 Gramofoonplaten. 10.5012.20 Leipziger Symphonie-orkest. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonplaten 12.50 en 1.30 Omroep kleinorkest 1.502.20 Gramofoonplaten 5.20 Het Antwerpsch Trio 6.05 Omroepsalonorkest 6.35 Gramofoonplaten 7.20 Vervolg concert 8.20 Omroepkleinorkest 8.50 Radiotooneel 9.50 Vervolg concert 10.30—11.20 Dansmuziek (Gr. platen.) BRUSSEL, 484 M. 12.20 en 1.302.20 Gramofoonplaten 5.20 M. Burton's Musette-ensemble 5.40 Literair-mu- zlkaal programma. 6.Vervolg concert 6.38 Pianovoordracht 6.55 Zang 7.05 en 7.35 Gra mofoonplaten 8.20 Militair orkest 9.35 Omroep orkest 10.30 Cabaret-programma 11.— Omroep- dansorkest 11.1511.20 Gramofoonplaten DEUTSCHLANDSENDER. 1571 m. 8.30 Fragm. „Der Barbier von Sevilla", opera (Gr. opn.) 10.20 Berichten 10.50 Strijkkwartet 11.05 Berichten. 11.20—12.35 Het Berlijnsch Omroeporkest (Gr. opn.) Londen's nieuwe verdedigings systeem LONDEN, September. De organisatie van het ballonnennet, dat Londen tegen luchtaanvallen zal moeten ver dedigen, maakt goeden voortgang. Het voor naamste doel van dit net is vijandelijke vlieg tuigen te verhinderen laag te vliegen, hetgeen voor deze 't nauwkeurige treffen zeer bemoei lijkt terwijl anderzijds de vijandelijke vliegtui gen gemakkelijker onder schot van het af weergeschut genomen kunnen worden. Iedere ballon is met verscheidene duizen den voet kabel aan een lier, die zich op een motorlorrie bevindt, bevestigd. Aan elke lorrie wordt een aanhangwagen gehangen, waarop een cylinder met waterstof is geplaatst, waar mede de ballon wordt gevuld. Iedere lorrie plus ballon en aanhangwagen vraagt een be manning van tien personen. Divisie commandant Hearson, commandant van de Groep Ballonnennet. heeft onlangs verklaard, dat er op 100 yard afstand rondom Londen ballonnen geplaatst kunnen worden. Voor het oogenblik is het doel 450 ballons in voorraad te hebben. Het is natuurlijk in het geheel niet zeker, dat de ballonnenversperring een cirkel rondom Londen zal vormen. Het zou mogelijk zijn, twee of drie cirkels van deze ballonnen om een der meest kwestbare deelen van de stad te trekken. Voornamelijk heeft men hierbij het oog op de oostelijke voorsteden, die in het normale geval het eerste in het bereik van vijandelijke vliegtuigen zijn. In elk geval is de formatie en de ligging van de ballons een kwestie van strategie. Men verwacht juist van de verplaatsbaarheid van dit afweermid del een groote demoralisatie op de piloten van de vijandelijke vliegtuigen. Men veronderstelt bovendien, dat het oplaten van deze ballons volstrekt geen groote open ruimte vergt, doch dat dit heel wel mogelijk is van een breede straat uit. De ballons zullen verder niet met elkander ln verbinding staan, immers dit zou een geheel net of een aantal kabels vergen, die het stijgen tot op de hoogte noodig om de moderne bommenwerpers te hinderen, zou be letten. In plaats daarvan zal de kabel, die de bal- Ion aan de lorrie vasthoudt, de taak van de bestrijding der vijandelijke toestellen op zich nemen. Gewoonlijk goed ingelichte kringen duiden aan, dat de kabels waarschijnlijk on der stroom gezet zullen worden, zoodat dat elke vliegtuig, dat er mede in aanraking komt, absoluut verwoest zal worden. Omtrent de hoogte waartoe het ballonnen net kan stijgen wordt de grootste geheimhou ding in acht genomen. De schattingen bewe gen zich in en om 15.000 voet hoogte. In offi cieele kringen hoopt men er blijkbaar op, dat onderzoekingen spoedig kabels zullen kunnen opleveren, die bijzonder licht van gewicht, doch zeer sterk zullen zijn, zoodat de bal lonnen een hoogte van 25.000 voet zullen kun nen bereiken. Dit verdedigingssysteem blijft niet tot Lon den beperkt, doch zal later ook in andere ste den worden toegepast en bovendien om plek ken, die bijzonder belangrijk en kwetsbaar zijn in de provincies. De personen, die bij het ballonnennet werk zaam zijn, behooren behalve tot de Royal Air Force, tot de Hulpluchtmacht, d.w.z. het zijn burgers, die op dezelfde basis zijn ingeschre ven als het territoriale leger. De leeftijd va rieert van 38 tot 50 jaar, teneinde de jon gere mannen voor een meer actieven vorm van verdediging beschikbaar te houden. (Nadruk verboden). Auto botst tegen lichtmast. Bestuurder gewond. Woensdagavond omstreeks 9.45 uur reed een auto, bestuurd door P. Z. uit Amsterdam tegen den trammast van de bovenleiding der electrische tram, op den hoek Heemsteedsche DreefBronsteeweg. Op het oogenblik dat Z. den Bronsteeweg kwam afrijden in de richting Haarlem met matigei snelheid, kwam gelijk tijdig uit tegenovergestelde richting een auto, welke onbekend is gebleven, met groote snel heid aanrijden, welke de richting Bronsteeweg wilde nemen. Om deze auto te ontwijken moest Z. te veel naar rechts uitwijken en kwam daarbij in aanraking met den mast. Door deze aanrijding werd de lichtmast verbogen en de auto ernstig beschadigd. Z. werd gewond en is, na in het St. Elisabeths Gasthuis te zijn behandeld naar zijn woning te Amsterdam overgebracht. Door de politie zal de zaak nader worden onderzocht en proces-verbaal worden opgemaakt. BIDSTOND VOOR DEN VREDE. In de Gereformeerde kerk aan de Koediefs- laan te Heemstede wordt hedenavond half ne gen een bidstond voor den vrede gehouden. Naar Miinchen. Het vertrek der 1 ^teUeda, Te 6.08 vanochtend is Mussolini schap van zijn minister van buiiT&d. zaken, Ciano, in een specialen station Brenner aangekomen Mi, h;> verder vergezeld van Anfuso, Dak^01'11-' W ani en Mileti. Hij werd ver Rudolf Hess en den prins van uur werd de reis voortgezet. n'THlj Chamberlain is vanmorgen te Rn Heston vertrokken naar München Hij wordt vergezeld door Wikon ,r Nalkin, Ashton Gwatkin, Williamst verschillende andere functionarissen^- Daladier is vanmorgen per vliestin Bourget naar München vertrokken vergezeld door Clapier, den directeur "c-: kabinet, Léger en Rochat, den onder—- van Europeesche zaken in het buitenlandsche zaken. va- Het grootste deel van het hotel v, reszeiten" is naar United Press mV2'" München gereserveerd en men nep 1 15 dat Chamberlain of Daladier, 0f S1 beiden, daar tijdens hun verblijf 'zullen^'5 Versieringen zijn nergens aangebrand is het Prinz Karl paleis in allerijl a» revisie onderworpen. Men zal zich ren, dat Mussolini daar het vorig jaar gewoond. flee^ Liefdesdrama te Utrecht „Oog in Al" te Utrecht heeft ppn In het park Woensdagavond een liefdesdrama Een 19-jarige jongeman werd hierbiTff? vroegere verloofde een diepe steek in 2? buik toegebracht, waardoor hij zóó em-r werd gewond, dat men voor zijn leven vrS De daderes, een negentienjarige joneed 7 had eenigen tijd verkeering gehad met eveneens negentien jarigen jongeman 2 deze verkeering boterde het niet erg z^l', het al spoedig tot een breuk kwam Toc'X! tusschen de vroegere gelieven Woensdï avond om een of andere reden nog een orf moeting plaats in het park „Oog in ai» g j kwam daarbij tusschen hen tot een hocpliv pende ruzie, waarbij de jongedame den jo^S" man met een scherp voorwerp, een mes3o? een schaar, een diepen steek in den buik toe bracht. De jongeman zag nog kans de polit e! post in de Jan Pieterszoon Coenstraat te be. reiken, waar hem de eerste geneeskundig hulp werd verleend. Later werd hij over^ bracht naar Let Stads- en Academisch Zieken huis, waar terstond operatief werd ingegrepen De daderes werd in den loop van den avond in de nabijheid van haar ouderlijke wonin? gearresteerd en overgebracht naar het hoofd bureau van politie. H.M. de Koningin, 'zeer getroffen door de buitengewoon groote be langstelling en het medeleven bij de herdenking van het 40-jarig regee- rings.jubileum, wenscht aan alle in stellingen, vereenigingen en parti culiere personen zoowel hier te lande als in Nederlandsch-Indië, Suriname en Curagao, alsmede in het buiten land haar oprechten dank te betui gen voor de aangeboden gelukwen- schen, aangezien het uitermate groo te aantal het niet mogelijk maakt voor alle gelukwenschen afzonderlijk Harer Majesteits dank over te brengen. De „Noordam" naar Amerika vertrokken. Gistermiddag is de nieuwste aanwinst van de HollandAmerika-lijn, het passagiers- en vrachtmotorschip „Noordam" voor zijn eerste reis uit Rotterdam naar Amerika, zoo goed als vol geboekt vertrokken. OOK EEN TSJECHO SLOWAAKSCHE WOORDVOERDER TE MÜNCHEN? De Tsjecho Slowaaksche gezant te Londen, Masarijk, heeft zich gisteravond telefonist tot Chamberlain gewend met de vraag of net niet mogelijk zou zijn, dat een Tsjechische woordvoerder de conferentie van heden te München bijwoont. Masarijk bevestigde c< telefonische onderhoud in een persoonlij! schrijven aan Chamberlain, die hem daarop antwoordde, dat hij deze mogelijkheid niet uitsloot en de hij zich in verbinding had ge steld met den president der Tsjecho Slowaak sche republiek.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6