Radio-rede van jr. H. Colijn LET OP UITVOERVERBODEN AFGEKONDIGD VEILIG VERKEER ^ekds&HeeuluuHsteh voet den vtede Economische defensieraad ingesteld. REYMBORG Preventieve maatregel van de Nederlandsche regeering Zoon dag in September... Het motto van den automobilist. MET OOG EN OOR Herhalingsoefeningen uitgesteld. K.L.M. staakt binnenlandsch verkeer. v-pERDAG 29 SEPTEMBER 1938 £(je, welke minister Colijn Woensdag- ^/voo'r de radio heeft uitgesproken, luidt' <2t tot 'en daarbuiten in de wereld niet meer i3y'aar werd geacht, hangt ons thans drei- n M' h00fd- 'weer pakken de oorI°Sswolken In Europa weer moet de vrees worden ge- voor kort door zeer velen in den ïoesterd, dat de bloem van Europa's jeugd en n mannen van middelbaren leeftijd op schaal aan vernietiging zal worden 'Toegeven, om maar niet te gewagen van 0 j-4- r,r\lr vrnmirpri nn IzinHovovr nit gevaar, dat ook vrouwen en kinderen uit llicht bedreigen kan. Dr. H. Colijn. wij buiten het geschil staan, dat lot dezen toestand aanleiding heeft gegeven m wij er ook buiten willen blijven, ligt het liet op mijn weg u bezig te houden met be bouwingen over de vraag op wien de ver antwoordelijkheid rust voor het ontstaan den gespannen toestand, waarin wij thans -erkeeren. Dit standpunt sluit tevens in, dat tij onzerzijds zoo bitter weinig kunnen doen invloed ten goede uit te oefenen. 'el mag ook onzerzijds dit worden gezegd, cal het haast ongeloofelijk moet worden ge wit, dat de nog -bestaande verschillen gedu rende de dagen, die ons nog van den fatalen dag van 1 October scheiden, niet te over bruggen zouden zijn. hoop houd ik dan ook nog vast, tegen allen schijn van het tegendeel in. Im mers, de volken begeeren den oorlog niet, zij lillen vrede. Dan kan het niet volstrekt on mogelijk zijn, dat de leiders der volken, zij let te elfder ure, den uitweg vinden die ons een vrede bewaart. Intusschen eischt het verstand van het Ne- èerlandsche volk en de Nederlandsche regee ring beide, dat er rekening worde gehouden set het tegendeel, dat we ons dus indenken s den toestand, dat er in Centraal-Europa tot vspengeweld zal worden overgegaan en dat de eroote mogendheden in het Westen bij het conflict betrokken kunnen worden. De toestand is dan niet dezelfde als in 1914. Toen richtte het aanvallende leger zich naar iict Westen en ontstond er dus voor Neder land een direct gevaar in den oorlog betrok- hn te worden en wel reeds in 't begin ervan. Thans is dat gevaar naar mijne meening -st aanwezig. De gewapende actie, als men s toe overgaat, richt zich thans in Oostelijke schting en dit vermindert voor ons althans 'at onmiddellijke gevaar. Dit verschil neemt echter de noodzaak van ijjrzorgsmaatregelen niet weg, al dragen ze k ietwat ander karakter dan in 1914. We scaoeven naar mijne vaste overtuiging, -aas 'n eerste instantie geen schending van 05 grondgebied te duchten, maar wat wij •fl hebben te doen is een practische ondcr- streeping te geven van het standpunt der Merlandsche regeering, zooals dit o.a. laat alslljk te Genève door minister Patijn is uit- Se2eti- komt in het kort hierop neer, rit we het voornemen hebben onder alle Wandigheden onze onzijdigheid te hand en en dus ook aan geen enkel leger door- door ons land zullen verleenen, terwijl, Yanzeif spreekt, elke aanval op ons =-®dgebied zal worden geweerd. Vanuit dit gezichtspunt moeten de maat delen door de Nederlandsche regeering reeds Komen of nog te nemen, worden beoordeeld. Reeds een paar weken geleden werden de ^®e maatregelen tot verhoogde waakzaam- ■fA aan de landgrenzen, zoowel Oost- als waarts, getroffen. De verscherping van de W'tleke verhoudingen heeft er vervolgens toe Mld, de grensbeveiliging te versterken, dooi en atgeloopen nacht de dienstplichtigen op Kv6n' die inSedeeid zijn bij de 16 afzon- ttlijké grensbataljons, die een paar •rir geleden in het leven werden geroepen. Weer is hedenmorgen aan de burgemees- -•ri toegezonden het telegram dat de waar- awing tot de oproeping van die dienst- bevat, die bij voormobilisatie in ^••«lijken dienst moeten komen. Tenzij ^ben nu en Donderdag een ontspanning -«Politieken-toestand zou intreden, rigt voornemen, Donderdag het tele- LgVoor de eig€nlijke z.g. voormobilisatie te ^tgaan. Die voormobilisatie heeft be trekking op enkele tienduizenden dienstplich tigen, die dan onder de wapens komen om in de mobilisatiecentra de overige dienstplich tigen wanneer die opgeroepen zouden moeten worden te ontvangen, ter uitrei king van de wapens en verdere uitrusting. Of en wanneer die laatste oproeping, d.w.z. de volledige mobilisatie, zal plaats vinden, hangt geheel af van de verdere ontwikkeling van den politieken toestand. De voormobilisatie is evenwel noodig om de volledige mobilisatie indien zij noodig wordt, ongeveer even snel te kunnen doen verloopen als in 1914 het ge val is geweest. In verband met al deze maatregelen is ook een andere voorziening noodig gebleken. Om nl. in den bij zonderen toestand, waarin wij verkeeren, de noodige wettelijke maatregelen te kunnen toepassen, is bij Kon. besluit ..de toestand van oorlogsgevaar" geproclameerd. Dit beteekent dus niet dat een werkelijk ge vaar voor oorlog reeds aanwezig is, maar be werkt slechts, dat bijv. mogelijk wordt ge maakt de inkwartieringswet toe te passen, zekere vorderingen mogelijk te maken en soortgelijke andere handelingen te verrich ten. Dit voor zoover betreft de maatregelen van militairen aard door de regeering geno men. Echter zijn ook op ander terrein voorzie ningen noodig gebleken. Sommige in 1914 voorgekomen verschijnselen bij de bevolking, doen zich ook nu weer voor. Met name heb in het oog op het z.g. „hamsteren" van le vensmiddelen en het opvragen van gelden bij spaarbanken. Ik laat nu rusten de bezwaren van zedelijken aard tegen deze handelingen, want ik heb een argument dat wel is waar van zuiver practischen aard is, maar tevens veel sterker uitwerking kan hebben. Deze handelingen, waarop ik het oog heb, zijn volstrekt onnoodig en bovendien helpen ze niet. Naast eenige andere ontwerpen zal de regeering Donderdag bij de Tweede Kamer twee wetsontwerpen indienen, die betrekking hebben op de distributie van levensmiddelen en de prijsregeling ervan. De voorraad levensmiddelen in het land is ruim voldoende en dus is „hamsteren" on noodig. Maar het helpt ook niet, want de regeering zal niet aarzelen de gehamsterde voorraden weer in beslag te nemen. Bovendien sal de regeering aan de Staten-Generaal be voegdheden vragen om prijsopdrijving tegen te gaan. Laten nu allen, die neiging tot deze afkeu renswaardige, onnoodige en nuttelooze maat regelen mochten hebben, van mij eens een goeden raad aannemen. Maak u aan dit volstrekt onnoodige ham steren niet schuldig. Het zal u aan het noo dige in niets ontbreken en ge spaart uzelf en de regeering vele moeilijkheden, terwijl gij uw geld ook rustig op de spaarbank kunt laten. De tucht in een volk is van even groote waarde als de voorzorgen die de regeering neemt. Herinnert u, zoo vraag ik u, het Ko ninklijke woord, dat ook een klein volk groot kan zijn, door zijn houding in moeilijke tijden en toont die grootheid door met de regeering mee te werken in stede van haar een stok tusschen de beenen te steken. Andere mededeelingen heb ik u thans niet te doen. Ik zou u nog hebben kunnen aan-*- raden vooral de noodige kalmte niet te ver liezen, die'juist in spannende dagen zoo noo dig is. Maar ik laat dit na uit vrees, uw goe den naam te na-te komen. De toestand in de wereld is ongetwijfeld niet zonder ernstige gevaren, maar de pogingen om tot een vreed zame oplossing te komen worden voortgezet en de laatste uitnoodiging van president Roo sevelt, zoomede de laatste stap van Hitier, inhoudende de uitnoodiging aan Chamber lain, Daladier en Mussolini om te München een onderhoud met hen te hebben, kan stel lig leiden tot opklaring van den toestand en behoud van den vrede. Daarom kan er, ook zonder aansporing mijnerzijds, bij u een rus tig vertrouwen aanwezig zijn. En laat ons gebed uitgaan tot den Koning der Koningen, dat hij de harten van de leids lieden der volken neige tot het behoud van den vrede, die ons allen, de regeering en U, zoo zeer ter harte gaat. De hoop daarop is weer verlevendigd, waarvoor gij met mij den eersten minister van Groot-Brittannië, dank zult weten .Hij deed den eersten stap, waar van wij allen hopen, dat deze Donderdag zijn bekroning vinden zal. Dit doet mij dit korte woord besluiten met denzelfden wensch, waar mede Chamberlain Dinsdagavond eindigde: „goeden nacht". De oecumenische raad in Nederland dringt er bij de kerken ten zeerste op aan, om zoo spoedig mogelijk gebedsbijeenkomsten te hou den, opdat wat thans in de harten leeft, voor God worde uitgesproken in een gemeenschap pelijk gebed. Ir.' De Kok op Ypenburg terug gekeerd. Om vier uur gistermiddag is ir. J. E. F. de Kok. die met den heer H. M. Schmidt Crans een vliegtocht naar Nederlandsch Indië zou maken en in verband met den internationa len toestand zou terugkeeren, op het vlieg veld Ypenburg geland. Maatregelen tegen prijsopdrijving. Groot aantal wetsontwerpen wordt heden ingediend. In verband met de buitengewone ge beurtenissen heeft de minister van Eco nomische Zaken besloten een economi- schen defensieraad in te stellen. De taak van dezen raad zal zijn de econo mische maatregelen voor te bereiden, die in verband met den nieuwen toe stand noodzakelijk zijn. De minister zal zelf als voorzitter van dezeh raad optreden. Voorts vernemen wij, dat op het departement van Economische Zaken een aantal wetsontwer pen is gereed gemaakt, welke ontwerpen heden bij de Staten-Generaal zullen worden inge diend. Deze ontwerpen betreffen: Wet. houdende regelen met betrekking tot het vorderen van goederen ten behoeve van volkshuishouding en landsverdediging in tijden van oorlog, oorlogsgevaar en andere buitenge wone omstandigheden (vorderingswet) wet, houdende tijdelijke maatregelen tot het tegengaan van prijsopdrijving (prijsopdrijvings- wet): wet, houdende maatregelen, die waarborgen, dat Nederland in voldoende mate de beschik king blijft behouden over schepen (schepen uitvoerwet) wet. tot vorderen van zeeschepen schepen- vorder ings wet) wet, houdende machtiging tot het aangaan van verzekeringsovereenkomsten op het terrein van de scheepvaart en de luchtvaart ingeval van oorlog, oorlogsgevaar dan wel in tijden van buitengewone spanning in het buitenland (oor logszee- en luchtverzekeringswet) wet, ter verleen ing van bevoegdheden met betrekking tot de bodemproductie in tijden van oorlog, oorlogsgevaar en soortgelijke omstan digheden (bodemproductiewet) wet, houdende regelen met betrekking tot de medewerking aan de voorbereiding van de voorziening in tijden van oorlog, oorlogsgevaar en andere buitengewone omstandigheden in de behoeften van de volkshuishouding en de lands verdediging, zoomede aan de voorbereiding van de financiering dier voorziening; wet, houdende tijdelijke voorziening in een doelmatige distributie van levensmiddelen, grondstoffen van levensmiddelen, brandstoffen, huishoudelijke artikelen en andere goederen, welke in het algemeen voor de volkshuishou ding van belang worden geacht (distributie- wet). Door deze maatregelen is een zoo normaal mogelijke gang van zaken in het economische leven verzekerd. Met name wordt hierdoor be reikt, dat de voedselvoorziening regelmatig zal functionneeren en dat hamsteren en prijsopdrij ving worden voorkomen. VAARBORG-KLEERIA'G (Adv. Ingez. Med.) In verband met de ontwikkeling van den internationalen toestand heeft de Nederlandsche regeering besloten op grond van de gewij zigde wet van 3 Augustus 1914 eenige uitvoerverboden af te kondigen. Het doel van deze maatregelen is te voorkomen, dat de voor ziening van de nationale behoefte in gevaar komt. Zij dragen der halve een preventief karakter. Indien de hier te lande aanwezige voorraden zulks toelaten, zullen dispensaties van deze uitvoerverboden kunnen worden gegeven. Met de uitvoering van deze maatregelen is belast het Crisis-Uitvoer- Bureau te 's-Gravenhage, bij welk bureau verzoeken om dispensaties kunnen worden ingediend. De uitvoerverboden treden terstond in werking. Zij gelden voor: wol, wollen garens, wollen en halfwollen dekens, militair laken, sokken van wol, ongesponnen katoen, katoenen garens, dekens van katoen, afval van ongesponnen katoen en iinters. Hennep, jute en vlas, al dan niet bewerkt. De garens, kabels, touw en koord mede hier onder begrepen alsmede nieuwe ledige juten zakken en juten doek. Verbandwatten en verbandstoffen. Kinabast, zwavelzure kinine en andere zou ten der kina-alcaloiden, kamfer en chloroform. Leder, huiden en vellen, uitgezonderd van hazen, van konijnen, van reptielen, pelterijen, lakleder en zeemleder, laarzen en schoenen van leder. Plantaardige looistoffen en looiextracten. Vliegmachines en onderdeelen en toebehoo- ren daarvan. Latex, al dan niet bewerkte rubber, rubber banden en rubberafval. Cement van alle soorten, cementklinker, gips en kalk. Punt- of prikkeldraad, vertind blik in bladen, strippen en band. Metalen en metaallegeeringen in: a. koeken, blokken, schuitjes, gietelingen, korrels of andere grondstofvorm. b. in poedervorm. c. in staven,, bladen, draad, plaat, buis- of kabelvorm, in balken of andere geprofileerde vormen. Afval van metalen en metaallegeeringen. Ijzererts, tinerts, zinkerts, mangaanerts, mag nesiumerts, en pyriet. Benzolkoolwaterstoffen, phenol, naphtaline. Teer, asphalt en asphaltbitumen, mede daar onder begrepen in verdunden of geamulgeerden toestand. Aether, acetori, chloorkalk, calciumcarbid, glycerine, chilisalpeter en salpeterzuur, zwavel en zwavelzuur. Ontplofbare stoffen. Wapenen, munitiën, optische glazen en opti sche instrumenten, vuurleidingsinstrumenten, zoeklichten, alsmede onderdeelen en toebehoo- ren daarvan. Zoo'n mooie, weemoedig-herfstige dag in Septemberach, die is al zoo dikwijls be schreven en zooveel dichters hebben er zoo veel schoone regels aan gewijd, dat ik dat niet behoef te doen. Maar tochhet is zoo mooi, zoo heerlijk en zoo rustigdat, wanneer je er van ge noten hebt en wanneer je het vak van stuk jesschrijver beoefent je het bijna niet laten kunt, zoo'n gewoon onderwerpje, zoo'n dood gewone ontroering toch weer even op te schrijven in je eigen woorden en ontroe ringen. Maar ik denk dat er dan lezers zullen zijn, van die intellectueele en kunstzinnige lezers, die zeggen zullen: ..daar heb je hem weer met zijn gezanik: daar is-ie weer met zijn ge- tèem over de stille boomen, en de roerlooze wereld en bijgeval het onbewogen water van een vijver of een veenplasje en daar is-ie weer met zijn herfstkleuren, zijn geurige aarde en zijn wijde, wijde luchten dat zoo'n man maar altijd weer behoefte heeft om zulke banale stukkies te schrijven". Dat zullen de artistieke, zeer bijzondere, uiterst pretentieuze lezers zeggen en wie zou daar niet van terugdeinzen, wanneer je ge- loopen hebt door de stilte en den herfst in je opgedronken hebt en je loopt de kans, dat ze zeggen zullen: „dat is nou toch de zooveelste keer dat die zeur daaA>ver schrijft, ieder jaar een stukkie-herfst, en een stukkie-winter en een stukkie-lente en een stukkie-zomer hoe bestaat het?" Het eenige wat ik daar schuchter tegen in het midden wilde brengen is, dat het eigen lijk het minst-banale onderwerp is dat er is en dat de oorlog en de dreiging en de aarze lingen en de vuisten van de menschen heel wat banaler zijn, omdat die alle werkelijke grootheid missen, die een boom in den herfst- brand en de aarde in ontbinding en water onderden herfsthemel wèl hebben. Maar goed.'... ik beloof het ik schrijf niet over al het schoone dat ik vanmorgen op een vroege wandeling heb geproefd en ge noten. Ik schrijf niet over die onnoozele paar vo gels die een klein lied zongen hoog in de top pen, een lied dat zooveel meer is voor het hart dan zoovele harde woorden. Ik schrijf niet over het kwaken van een eend in den morgen.want stel je voor. het kwaken van een eend dat Is nu toch wel heelemaal niets in een wereld die zoo vol is van dat mooie en belangrijke tromgeroffel. Ik schrijf niet over die bedwelmend-zoete lucht die van de aarde opsteeg, want wat is nu geurende aarde vergeleken bij de verruk kelijke lucht van benzine. En een musch vliegt toch zeker lang zoo snel niet als een vliegtuig? Nu, ik schrijf niet over dat minimale, banale wandelingetje van mij door een minimaal stadsplantsoentje vanmorgen. Een stads- plantsoentje is immers niets vergeleken bij de Alpen en de Pyreneeën en waarom zouden wij duizend kilometers reizen wanneer een stadsplantsoentje recht van ontroeren had? Dat zou de brutaliteit ten top gedreven zijn! Nee.ik begrijp dat allemaal heel best. En ik begrijp heel goed dat de intellectueelen daar bezwaar tegen zouden hebben. Stel Je voor. in zoo'n reuze-wereld als die van onsdat je dan nog oog en hart zou hebben voor zoo'n doodgewoon stukje groen-en-roode stilte ln de stad. Ik ga maar stilletjes aan mijn werk en ik schrijf er maar geen banaal stukje over. Maar morgen bij leven en welzijn ga ik toch weer naar mijn plantsoentje. Zoo maar. Voor mij zelf. En ik zal er U niet mee lastig vallen. Heusch niet. Mr. E. ELIAS De Vereeniging voor Veilig Verkeer schrijft ons: Automobilisten, veilig verkeer eischt in de eerste plaats van uw wagen als verkeersvoer- tuig een goede stuurinrichting, goede remmen en een goede verlichting. Daarnaast echter eischt veilig verkeer van u als weggebruiker oplettende oogen en oplettende ooren. Gij gewoonterijders, die alle dagen achter 't stuur zit, alle voorschriften nagenoeg kent, alle wegen en weggetjes berijdt, alle gevaarlijke si tuaties tot dusver met een handomdraai hebt overmeesterd, vertrouwt niet te zeer op uw routine. Want met routine alleen bevordert ge de algemeene verkeersveiligheid niet! Veilig Verkeer is allereerst gebaat met voor zichtige automobilisten, met motorbestuurders, -lie voortdurend opletten en uitkijken. De beste automobilist is nog altijd hij, die het niet in durf en snelheid zoekt, doch alle risico van de hand wijst er met uiterste voorzichtigheid aan het verkeer deelneemt. Ervarenheid kenmerkt zich door voorzichtigheid! WORD LID VAM DE PLAATSELIJKE VERÉEMIGIMG VOOR VlIUG VERKEER. En gij,- geiegenheidsrijders, juist omdat u niet altijd achter het stuur zit, gij kunt geen aanspraak maken op routine. Voor u geldt wel dubbel: Let op met oog en oor! Automobilisten, betracht de uiterste voor zichtigheid. Waagt u niet aan gevaarlijke expe rimenten. Het kan u slechts kwaad berokkenen en aan andere weggebruikers niet minder. Automobilisten, houdt rekening met den toe stand van den weg. Houdt rekening met voet gangers, die verkeerd den rijweg oversteken, met wielrijders, die op een ondoordachte wijze oversteken, met automobilisten, die meer haast schijnen te hebben dan verantwoord is. Houdt voorts rekening met de zijwegen, met scherpe bochten, kortom met alle gevaren, die plotse ling op den weg kunnen opduiken. Ge kunt ze voorkomen door op te letten met oog en ooi% door te luisteren en uit te kijken. Let op met oog en oor, dat moet van heden af het motto zijn van iederen automobilist en motorbestuurder. Dan zal er sprake kunnen zijn van een veilig snelverkeer! ♦s-GRAVENHAGE, 28 September. De regeeringspersdienst meldt: De opkomst van de dienstplichtigen, behoorende tot de Koninklijke Land macht, die in 1938 op of na 29 Septem ber in werkelijken dienst moesten ko men voor herhalingsoefening, is tot na der order uitgesteld. Ir. Mussert telegrafeert dr. Colijn. Ir. A. A. Mussert heeft Woensdagavond het volgende telegram gezonden aan Z. Exc. Dr. H. Colijn, voorzitter van den Raad van Mi nisters te 's Gravenhage. „Gehoord het in uw radiorede van heden avond uitgesproken voornemen der regeering om de onschendbaarheid van ons grondgebied te handhaven tegen elite aanranding, van welke zijde die ook zou komen, stelt de nationaal so cialistische beweging zich krachtens haar be ginsel tot dit doel als een man achter Harer Majesteits Regeering". (w.g.) Mussert. De K.L.M. verzoekt bekend te willen maken, dat in verband met bijzondere omstandigheden tot en met 1 October a.s. het verkeer op de binnenlandsche luchtlijnen zal zijn stilgelegd, met uitzondering van den avonddienst naar Groningen en Leeuwarden, welke van Schip hol te 16.50 uur vertrekt en van Groningen te 17.35 uur via Leeuwarden terugvliegt. De dienst op de Indische route en het Euro- peesche verkeer is Donderdag normaal uitge voerd. Voorzorgsmaatregelen der regeering. Donderdag is afgekondigd het koninklijk besluit van 27 September 1938, houdende be paling, dat oorlogsgevaar in den zin, waarin dit in 'slands wetten voorkomt, aanwezig is. Het A. N. P. teekent hierbij aan, dat de minister-president dit koninklijk besluit in zijn radio-rede reeds had aangekondigd, er daarbij op wijzende, dat dit niet beteekent, dat een werkelijk gevaar voor oorlog reeds aanwezig is, doch dat dit noodig is gebleken om de noodige wettelijke maatregelen te kunnen toepassen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7