Bescherming der hokStke burgerbevolking 4JÖÖÖ ketdets te keif's ais stkuifyiaats iupetUtU De wilde Zwanen Geheel Parijs kan in Juister worden gehuld De „Prins Bernhard" overgedragen. BURGERLIJKE STAND. „DRPEN AAN DE OOST- Ss REEDS DOOR 0ONERS ONTRUIMD (Van onzen correspondent.) Parijs, 27 September. AL heeft de rede, gisteravond door rfjkskanslier Hitier te Berlijn uitge sproken, de mogelijkheid op een vre- •o'ievende oplossing van het Sudetenvraag- -nik niet volkomen te niet gedaan en al meent vrijwel algemeen te Parijs, dat men de stómst met een tikje meer optimisme mag «ernoet zien, de voorzorgen, die Frankrijk meent moeten te nemen voor 't geval het erg- zwaarheid mocht worden, worden steeds sl€ -.11over de militaire maatregelen Laren de enkele ingewijden natuurlijk het Strengste stilzwijgen, men weet alleen, dat ze eer omvangrijk zijn en dat alle versterkin gen aan de Oostgrens in staat van oorlog ver leren Hoeveel reservisten gemobiliseerd zijn kmet geen mogelijkheid te achterhalen, doch veer zeker staan verschillende honderdduizen den mannen, men spreekt zelfs het cijfer van een milüoen uit, gereed om een mogelijken aanval te keeren. Zeer teekenend is echter, dat behalve enkele noodzakelijke voorzorgsmaat regelen geen bijzondere troepenconcentraties aan de Fransch-Italiaansche grens zijn uit- g Dodelijker waarneembaar voor het groote Mbliek zijn de maatregelen op het gebied der uagsleve verdediging genomen, hetzij omdat iedereen ze onmiddellijk kan waarnemen, het zij omdat ze door middel van de pers aan het groote publiek zijn bekend gemaakt. In de eerste plaats de evacuatie door de burgerbevolking van eventueel be dreigde centra. Uit de grenssteden in het noorden, maar vooral in het noord-oosten van het land zijn reeds talrijke families naar veiliger-geoor- deelde streken vertrokken, terwijl de militaire autoriteiten geheele dorpen in de grensstreken hebben laten ont ruimen. Ook uit Parijs zijn talrijke personen vertrokken of hebben min stens hun vrouwen en kinderen naar familie of vrienden op het platte land -gestuurd. Ongewoon lange files auto's ziet men sinds enkele dagen zich voortbewegen op de wegen naar het oosten of het zuiden van het land. terwijl men naar de stations velen op goed geluk af ziet komen zonder te weten, wan neer een trein vertrekken zal. Blijkt dien dag geen trein meer in de door hen gekozen richting te vertrekken, dan blijven talrijken in de wachtkamers, waar verpleegsters melk aan de kinderen uitdeelen of ouden van dagen helpen overnachten om den volgenden mor gen mét de eerste de beste gelegenheid de stad te ontvluchten. Hieruit moet men echter niet opmaken, dat er te Parijs een paniekstemming zou heer- schen. Absoluut niet, alles is volkomen kalm en bewonderenswaardig beheerscht en door nu reeds heen te gaan voldoen de vertrekken- den aan een raad door de overheid gegeven. Mocht Immers het ergste gebeuren, dan zou een groot gedeelte der Parijsche bevolking, desnoods door den sterken arm der militaire overheid gedwongen, de stad willen verlaten uit vrees voor luchtaanvallen en de regeering heeft dan ook maatregelen genomen om in den kortst-mogelijken tijd zoovelen mogelijk naar veiliger oorden te evacueeren. Hoe meer nu vrijwillig de stad verlaten, hoe minder ge compliceerd later de taak der overheid zal zijn en daarom is dan ook de raad gegeven zonder overijling en in alle rust nu reeds heen te gaan. Voor die gedwongen evacuatie is een heel plan opgemaakt: de prefecten van sommige afgelegen departementen hebben reeds gerui- men tijd geleden maatregelen moeten nemen om de geëvacueerden te herbergen en te ver zorgen, terwijl een volledige spoorwegrooster oie te zijner tijd bekend gemaakt zal worden, is opgesteld. Ook voor degenen, die per auto Parijs zullen verlaten is gezorgd: groote bor den zullen de elf hiervoor uitgekozen ver keerswegen aanduiden, zoodat men hoopt, dat geen opstoppingen den uittocht der Parijze- naars zullen belemmeren. Voor degenen, die blijven zullen, zijn na tuurlijk zeer uitgebreide maatregelen geno men. In de eerste plaats heeft de overheid in alle Parijsche hulzen de kelders laten opne men en niet minder dan 43.000 er van zijn tot schuilplaatsen ingericht, aangezien men er nooit toe gekomen is op uitgebreide schaal groote bomvrije kelders te bouwen. Enkelen bestaan er wel, doch de meeste zijn slechts bestemd voor het personeel van bepaalde diensten. Die 43.000 kelders zijn nu door de brandweer en geniesoldaten met speciaal toe bereide zeildoeken afgesloten om het binnen dringen van vergiftige gassen tegen te hou den, terwijl men eveneens de daartoe geschik te metrogangen in gereedheid heeft gebracht, oie schuilplaatsen heeft men verdeeld in groepen van vier of vijf en over elke groep is e6n vrijwilliger van den luchtafweerdienst als chef aangesteld. Sirenes zullen ln tijd van nood haar luguber geluid laten hooren, ter wijl overal luidsprekers aangebracht zullen worden om eventueel raadgevingen aan het Publiek te geven Wat de slren.es betreft, in Parijs zijn er 75 aangebracht en in de voor steden 80, nog versterkt met 300 „verklik kers", kleinere sirenes, die in talrijke Parij- sehe straten zijn aangebracht. Natuurlijk zullen in oorlogstijd de lichten ran de „Ville Lumière" gedoofd worden. Nu reeds heerscht een ongewone en eenigszins beklemmende duisternis in de stad. Kleine i'Cntp.ekken ziin het slechts, die door de hoo- ?e lantaarnpalen worden uitgestraald, terwijl m oorlogstijd de bewoners moeten zorgen de ramen zoo bedekt te hebben, dat geen licht ■aar buiten kan uitstralen. Zou een luchtaanval gemeld worden, dan wordt op de centrale doodeen voudig de stroom afgesloten, zoodat heel Parijs in stikdonkere duisternis gehuld zal worden. Natuurlijk zijn eveneens bepalingen getroffen voor automobilisten, die hun koplampen en statlonneerlichtjes moeten „af schermen" en bij het luiden der si- senes onverwijld hun wagens langs het trottoir moeten zetten en in den eersten den besten kelder een toe vlucht moeten zoeken. Verder heeft men om de bevolking tegen brandgevaar te beveiligen in alle huizen zand aangebracht, dat op zolder moet worden uit gestrooid tot een dikte van 2 cM., terwijl de brandweer versterkt is met 6.480 geoefende reservisten en 750 ploegen met licht mate riaal op alle punten der stad gereed staan om op het eerste teeken uit te rukken. Eindelijk de sanitaire dienst. In een groot aantal schuilkelders zijn posten onderge bracht, waar permanent een gespecialiseerd personeel zal verblijven om eerste hulp te kunnen bieden aan gewonden en ge-gasten, de ontsmettingsdienst is eveneens op voet van oorlog gebracht, doch op één punt hapert er nog iets en dat is de voorziening der be volking met gasmaskers. In April 1.1. heeft de Parijsche gemeenteraad een crediet van 269 milüoen franks gevoteerd om 4.900.000 gas maskers te vervaardigen, doch de tijd heeft ongelukkigerwijze ontbroken om met deze fa bricage gereed te zijn, zoodat op het oogen- bük alie voorraden, die ln de winkels te koop waren, reeds sinds verschillende dagen zijn uitgeput. Van andere zijde vernamen wij ech ter, dat de militaire overheid met opzet de uitdeeling der gasmaskers tegengaat, omdat in tijd van oorlog nog honderdduizenden Pa- rijzenaars de hoofdstad zullen verlaten en de ze allen, indien zij een gasmasker hadden, dit mee zouden nemen. Om nu een verkwisting van dit kostbaar materiaal tegen te gaan, zou men met opzet afwachten, tot nog vele anderen het gegeven voorbeeld gevolgd heb ben, doch, waar de bevolking van deze bepa ling niet op de hoogte is, is het wel eenigszins begrijpelijk, dat over de onmogelijkheid zich een gasmasker te verwerven nogal ontevre denheid heerscht. En eindelijk een maatregel, waarover ge ruchten loopen. doch die niet officieel bekend is. De militaire overheid zou behalve over het noodige afweergeschut, zoeklichten en luister posten ook over een groot aantal luchtballons beschikken, men spreekt van verschillende honderden, die een stalen kabel van niet minder dan 7.000 M. lengte met zich mee zou den voeren en de stad wel niet met een on- doordringbaren gordel, dan toch met een zeer moeilijk door te breken ring zouden omvatten. Met het aantal beschikbare ballons zou om de 150 M. zoo'n stalen kabel omhoog kunnen worden gebracht en al is het natuurlijk zeer goed mogelijk, dat een vliegtuig tusschen twee dier ballons kan doorvliegen, er is toch even eens een zeer groote kans. dat het en zeer zeker in de duisternis tegen zoo'n kabel aanvliegt, wat bijna onvermijdelijk een val tengevolge zal hebben. Op deze wijze bereidt Parijs zich voor en het wonderlijke is, dat al deze maatregelen, waar van de bevolking op de hoogte is. niet de minste angststemming hebben verwekt. En het is niet alleen verwonderlijk, maar ook bewonderenswaardig. J. W. KOLKMAN. (Nadruk verboden). Vestigingswet van toepassing op poeliersbedrijf. De minister van economische zaken heeft bepaald, dat het verboden is een Inrichting, waarin het poeliersbedrijf al of niet uitslui tend zal worden uitgeoefend, voor zoover die uitoefening betreft, te vestigen zonder ver gunning van den minister. Onder de uitoefening van het poeliersbedrijf wordt voor de toepassing van deze beschik king verstaan het ten verkoop aan het publiek in voorraad hebben of het aan het publiek verkoopen van gedood wild, -pluimvee, -gevo gelte of gedoode tamme konijnen, of van ge deelten daarvan, in verschen, gekoelden of bevroren toestand. Een vergunning is even eens noodig voor uitbreiding of overneming van het bedrijf. EXTRA K.L.M.-VLIEGTUIG NAAR BRITSCH INDIë. De gespannen internationale toestand heeft de belangstelling voor de vluchten op Indlë sterk doen stijgen. Vooral uit Engeland bereikten de K.L.M. veel aanvragen voor passage naar Britsch In dlë. In verband hiermede is besloten een extra vliegtuig uit te zenden. Daartoe zal de Reiger Vrijdag met J.6 Brit- sche passagiers naar Karachi vertrekken. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 27 September 1938. 1. Mej. M. C. Koning, kantoorbediende, wo nende te Haarlem, Oranjekade 21. Curator Mr, A. Beets te Haarlem. 2. C. H. Koning, vertegenwoordiger, wonende te Haarlem, Oranjekade 21. Curator Mr. A. Beets te Haarlem. 3. Mevr. de Wed. C. KoningHessels, zonder beroep, wonende te Haarlem, Oranjekade 21. Curator Mr. A. Beets te Haarlem. 4. J. J. M. Sistermans, thans zonder beroep, laatstelijk wonende te Heemstede, thans zon der bekende woon- of en verblijfplaats in het Koninkrijk. Curator Mr. H. O. Drilsma te Haarlem. Rechter-Commissaris in deze faillissementen Mr. C. G. Bijleveld te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: 1. D. Schutte, landarbeider, wonende te Haar lemmermeer. Hoofddorp, Stationsweg 31. Cu rator Mr. F. J. Gerritsen te Haarlem. 2. H. J. Wolters, electro-technicus, wonende te Hoofddorp, Friedalaan 60. Curator Mr. W. G. J. Veenhoven te Haarlem. 3. A. van Maarsea, zonder beroep, wonende te Santpoort, gemeente Velsen, Zinnevelt- laan 6. Curator Mr. J. H. Meijer te Santpoort. 4. R. M. G. Drommel, timmerman, wonende te Zandvoort, Brugstraat 24. Curator Mr. W. de Rijke te Haarlem. 5. Mevr. G. Gortervan Egmond. zonder beroep, wonende te Wormer Nieuwenweg 43. Curator Mr. Dr. A. F. H. Schreurs te Haarlem. 6. C. Deen, groentenhandelaar, wonende te Haarlem, Kerkhofstraat 20. Curator Mr. F. J. D. Theyse te Haarlem. 7. M. Leydesdorff, winkelier in heerencon- fectie, wonende te Haarlem, Duinoordstraat 78. Curator Mr. M. van Toulon van der Koog te Haarlem. 8. J. M. Beek, kapper, wonende te Hoofd dorp, gem. Haarlemmermeer, Kruisweg 664 Curator Mr. W. G. J. Veenhoven te Haarlem Door het verbindend worden der Uitdeelings- lijst zijn geëindigd de faillissementen van: 1. Mevr. Jo Hendriks, echtegenoote J. van Leeuwen, openbare koopvrouw, wonende te Haarlem, Jan van Galenstraat 7. zaken gedre ven hebbende te Amsterdam. Wllhelmina- straat 49. Curator Mr. F. M. J. J. Duynstee, destijds te Haarlem. 2. De N.V. „Oceaan" Visscherij Maatschap pij, gevestigd te IJmuiden. Curator Mr. A. W. Hellema te IJmuiden. 3. G. van Beekhoven, handelende onder den naam G. Keers, bakker, wonende te Haarlem, Brouwersvaart 108 b. Curatrlce Mej. Mr. C. H. Deknatel te Haarlem. 4. P. P. F. Oor, bakker, wonende te Haarlem. Kritzingerstraat 8. Curator Mr. J. van der Vegt te Haarlem. Bij Arrest van het Gerechtshof te Amster dam d.d. 13 September 1938 is vernietigd het faillissement van H. A. de Bruin, vleeschcon servenfabrikant, wonende te Santpoort, ge meente Velsen. Rijksstraatweg 448. Copyright P.I B. Boa 6 Copenhagen „Morgen moeten wij hier vandaan." Ellze'a oudste broer zei het met bedroefde stem. „Over een jaar mogen wij pas terugkomen. We willen jou niet alleen achterlaten. Mijn armen zijn sterk ge noeg om jou alleen door het bosch te dragen. Daarom -uilen wij samen sterk genoeg zijn om jou door de lucht mee te dragen. Wil je met ons meegaan?" Elize antwoordde zonder te aarzelen. „.Ja, neem me mee", zei ze vastbesloten. In den nacht, die nu volgde, deden ze geen van allen een oog dicht. Eerst overlegden ze hoe Elize met hen mee zou kunnen gaan. En eindelijk hadder ze een oplossing gevonden. Van buig zaam wilgenbast en taaie blezen moest een groot en sterk net gevlochten worden. IJverig gingen ze zoeken hiernaar on toen zij voldoende wilgenbast en biezen verzameld hadden, maakten zjj Nog vóór de zon opkwam, waren zij gereed. En Elise, die erg moe was, ging op het net liggen slapen. Zij sliep nog toen de zon opging en haar broers in zwanen veranderden, ja zij merkte niet eens, dat de zwanen het net in hun snavel namen en de lucht in gingen, de wolken tegemoet. En ook toen de zonnestralen Laar beschenen, werd zfl niet wakker, want één der zwanen ging ^ove; haar vliegen, zoodat zij heerlik in zün schaduw lag. (Wordt morgen vervolgd.) (Adv. Ingez. Med.) Tevredenheid over het werk der Haarlemsche Scheepsbouw Maatschappij. Technische proeftocht goed geslaagd. Na een geslaagden proeftocht Is Dinsdag het door de N.V. Haarlemsche Scheepsbouw Mij. gebouwde motorschip ..Prins Bernhard" overgenomen door den opdrachtgever, de semi-officieele N.V. Gemengd Bedrijf Vaar- tuigendienst Suriname. Het fraaie scheepje, dat bestemd is voor vracht- en passagiersvervoer langs de kust van Suriname en naar de Fransche Antillen- eilanden heeft een laadvermogen van 715 ton, is 50,4 meter lang, 8,07 meter breed en 3.24' hol. Het wordt voortbewogen door een 460 P.K. Kromhout Dieselmotor, welke het schip een snelheid van ruim 10 mijl per uur kan geven. Het is geheel electrisch uitgerust, met vier electrische laadlieren, een electrischen kaapstand, electrische ankerlier en electrische stuurmachlne, alsmede een electrische koel kast. Daarvoor bevinden zich aan boord twee dynamo's van 23 K.W. elk, en een dynamo van 4 K.W., welke eveneens door Kromhout motoren worden aangedreven. Het schip biedt ruimte aan 17 officieren en manschappen en heeft drie tweepersoons hut ten voor in totaal zes passagiers. Er zijn douchecellen aan boord en er is een zeer com fortabele, met satijn- en coromandelhout be timmerde salon, waar aan den wand het por tret prijkt van Prins Bernhard. in de uniform van lultenant-ter-zee eerste klasse, naar wlen het schip genoemd is. Aan het dek is een ruimte waar honderd koeien geplaatst kunnen worden, want het schip zal in vele gevallen ook vee moeten vervoeren. Met behulp van een z.g. regen- leiding zal het vee, wanneer het tropische klimaat dat gewenscht maakt, natgesproeid kunnen worden. Voorts is het schip erop berekend, in tin of vaten verpakte benzine te vervoeren, met het oog waarop speciale veiligheidsvoorzieningen zijn getroffen. De tocht van Dinsdag was tevens bedoeld als technische proefvaart en werd medegemaakt door den heer M. C. Koning, oud-directeur van de N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland", president-commissaris van de N.V. Gemengd Bedrijf Vaartuigendienst Suriname, door den heer Copoolsen, directeur van dit bedrijf en den heer Vermeyden, verder door den heer Van Dijk, directeur en lr. van Hecking Colen brander, bedrijfsleider van de N.V. Haarlem sche Scheepsbouw MIJ-, wier driehonderdste schip de ..Prins Bernhard" is. Van de overige opvarenden noemen we voorts nog den heer Van der Boom, inspecteur van de Scheepvaart te Amsterdam en den heer J. Goedkoop, di recteur der Kromhout motoren fabrieken. De „Prins Bernhard", die reeds voor de overdracht bemand was door de toekomstige bemanning onder commando van kapitein P. van der Brug, vertrok tegen negen uur uit de sluizen van IJmuiden en zette, nadat voor de kust het compas was gecompenseerd, koers naar het lichtschip Haaks, Dit werd tegen half twee bereikt, waarna het terug in Zuid- Oostelijke richting ging. Op den terugweg werden met de machines verschillende manoeuvres uitgevoerd en wer den de ankerspillen en de stuurinrichting ge probeerd, welke alle tot volle tevredenheid van de opdrachtgevers bleken te functionneeren. Het schip bleek bovendien met een snelheid van meer dan elf mijl te loopen. Toen tegen kwart voor zes de „Prins Bom hard" voor de pieren van IJmuiden was ge komen, verzamelden de aanwezigen zich op de brug, waarna de heer Koning namens het Gemengd Bedrijf Vaartuigendienst „Suriname" het schip overnam, daarbij dank brengend aan den scheepsbouwer en aan allen, die aan den bouw van het schip hadden meegewerkt. Onder een driewerf hoera werd de vlag van het Gemengd Bedrijf een verticale oranje baan en drie diagonale rood-wit-blauwe ba nen, geheschen. De heer van der Boom. inspecteur van de Scheepvaart, wenschte reederij, scheepsbou wer en gezagvoerder geluk en sprak de over tuiging uit. dat de nieuwe aanwinst niet alleen van groote beteekenis zou zijn voor het ge mengd bedrijf, maar ook een landsbelang zou zijn, dat aanzienlijk zal kunnen bijdragen tot de ontwikkeling van Suriname. Te ruim 6 uur wavS de „Prins Bernhard" terug ln de sluizen van IJmuiden. HAARLEM, 28 September. Ondertrouwd 27 September: J. E. Bloemen dal en C. Hahnlein; 28 September: H. J. Steen bergen en A. Karei; H. W. Bronswijk en K. H. Hofman; K. Sibrandi en J. W. Oversteegen; J. Kloos en A. E. Kleinhout; M. E. W. J. Hers man en H. J. J. A. van Hazebroek; M. Koe koek en A. Rothschild; N. Winkelaar en H. H. M. van Strien; P. J. Cornet en M. Schütze; J. Wijtsma en H. G. Schildwacht; J. P. Poel geest en P. Brondsema; J. E. Lijnzaat en E. Groenendaal; L. van Leeuwen en N. Schel lingerhout; A. P. van Hossel en J. M. de Groot; W. F. de Leeuw en E, van Wunnik. Getrouwd: 28 September: W. Boogaard en R. Fraile; J. W, van Wieringen en C. J. van Eijk; J. A. Mohr en A. F. Zwarts; A. J. Weller en L. J. J. Hendricks; H. J. Nieuwenhuizen en F. C. Egbers; P. Mookhoek en P. J. Schelle- kens; G. A. Scheer en G. Wenning; J. W. J. J. v. d. Eist en P. C. Augustinus; J. P. G. van Kraalingen en L. Smits; J.. Peetoom en A. J. Vooges; H. A. Hoefman en A. M. Spronk; W. C. v. Zonneveld en M. Zwart; P. J. Burg- graeve en G. v. d. Walle; W. H. Fictoor en C. H. Lasschuit; J F. v. Hemert en C C. Konings; L. Burger cn M. A. Jansen; W. J. Burger en L. J. M. Jansen van Galen; A. Manheim en C. Bekker; A. M. P. A. Bloemarts en W. Kohl- brugge; G. Blom en A. G. van Doorn; M. van Schooten en C. Th. van Berkel; D. Offenberg en E. Bakker; C. J. Bastlaan en B. Bastlaan;

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9