Peek Cloppenburg Victoria-Water Crisis-ontwerpen aangenomen. EEN KEURIG MAATCOSTUME Opkomst voor herhalingsoefeningen uitgesteld. Thans weer een liefdesdrama te Leiden. Ceen verzet tegen crisis-ontwerpen yfjljPA/G; 30 'SKPTEM B ER 1938 Behalve voor de zeemilitie. De Regeeringspersdienst meldt De minister van Defensie maakt het volgende bekend Zooals reeds in de dagbladen en door middel van den radio-omroep werd bekendgemaakt, is de opkomst voor herhalingsoefeningen van dienstplichtigen, behoorende tot de Koninklijke landmacht, die in 1938 op of na 29 September in werkelijken dienst moeten komen, tot nader order uitgesteld. Het vorenstaande is thans ook van toepassing verklaard voor offi cieren, onderofficieren, korporaals en soldaten, die behooren tot het reserve- en overige personeel der Koninklijke Landmacht. Eveneehs worden tot nader order uitgesteld de inlijving van dienst plichtigen en de opkomst van dienstplichtigen, die reeds zijn ingelijfd, doch wegens het verstrijken van verleend uitstel enz. de eerste oefening nog moeten volbrengen. Dit laatste in afwijking van de geldende voorschriften. Ai het vorengenoemde personeel volgt vanzelfsprekend bij voor mobilisatie en bij algemeene mobilisatie zijn bestemming, zooals in de lastgeving in het zakboekje is aangegeven. Voor de zeemilitie blijft de oproeping voor herhalingsoefeningen voorshands gehandhaafd. Dienstplichtigen zwaaien nog niet af. Bij Koninklijk Besluit van 29 September Is op grond van de overweging dat de politieke spanning tusschen sommige slalen in Europa het noodzakelijk maken om maatregelen te treffen ter beveili ging van de landsgrenzen en om boven dien te beschikken over een grooter aantal geoefende troepen, bepaald dat de voor eerste oefening of voor herha lingsoefeningen in werkelijken dienst rijnde dienstplichtigen, die na de dag- teekening van dit besluit in aanmerking zouden komen voor groot verlof, tot nader order in werkelijken dienst blijven. Het voorgaande geldt niet voor de groepen van dienstplichtigen, ten aan zien van welke de minister van defensie bepaalt, dat de daarin gelegen maat regel niet op haar zal worden toegepast. Verhoogt Uw gezondheid. (Adv. Ingez. Med.) Rotterdamsche Raad besluit tot groote werken. Toegangsweg naar Maastunnel wordt „ondertunneld". De gemeenteraad van Rotterdam heeft be sloten, ter vermijding van verschillende druk ke kruispunten in Rotterdam, den toegangs weg voor het snelverkeer naar de in aan bouw zijnde Maastunnel, op vier plaatsen te „ondertunnelen", zoodat het autoverkeer, dat van het Zuiden en het Noorden komt, vrij wel ongehinderd door het stadsverkeer Rot terdam kan passeeren. De kosten van deze werken zijn op 41/* millioen geschat, dat is een half millioen meer dan de raming voor het oorspronkelijke plan, dat slechts kruisingen a niveau kende. Het werkfonds zal het noodige bedrag verstrek ken. Fokker werkt op volle kracht. Bij Fokker wordt thans dag en nacht ge- Werkt aan de versterking van onze lucht macht. Ofschoon de geëischte levertijden voor de in het begin van dit jaar bestelde groote series vliegtuigen reeds zeer kort wa ren, spreekt het vanzelf, dat het thans, met net oog op den internationalen toestand, dringend noodzakelijk is, de aflevering zoo veel mogelijk te bespoedigen. De technische organisatie van de Fokkerfabriek is van dien Baiti, dat in dringende gevallen het tempo san worden versneld. Geregeld zijn dan ook jn fle laatste weken vliegtuigen afgeleverd, «och Woensdag apande op dit gebied wel den kroon, ©p Schiphol werden nl. dien dag niet tonder dan acht vliegtuigen aan hun be- t :-y overgegeven. DE STEEKPARfm TE UTRECHT. De toestand van den jongen man, die Woens- d in het park Oog in Al door zijn ex- - werd gestoken, is aanmerkelijk ver- soodat onmiddellijk levensgevaar niet ïa* *v€^e tegenover den commissaris TvoJu- .een volledige bekentenis afgelegd. »»rn Plerb« nret is komen vast te staan, dat deld voorbedachten rade zou hebben gehan- miuv We,rd proces verbaal opgemaakt wegens ^nanaeling. nn lDderd^ is zij in den loop van den ochtend °P vrye voeten gesteld. Voor dat de Zondag eindigt de zomertijd. zoover noodig wordt eraan herinnerd, zomertijd eindigt in den nacht van zonrtacVf°P Zondag 2 October, om 3 uur, te zijn tijdstip geacht wordt 2 uur Roekeloos automobilist bekommert zich nergens om. Na aanrijding een gewonde rustig laten liggen! Donderdagavond omstreeks elf uur is een 61-jarig wielrijder, wonende in de Trompen burgerstraat, op de Stadhouderskade te Am sterdam, nabij het Oosteinde door een per sonen auto, welke met groote snelheid reed, gegrepen. De wielrijder werd op de motorkap geslingerd, waarna de auto tegen een licht- paaltje, staande op een vluchtheuvel, botste. Toen de auto daardoor tot stilstand kwam, gaf de bestuurder opnieuw gas en reed met volle vaart, zonder zich om den gewonde te bekommeren. Deze werd met een gebroken been en een hersenschudding opgenomen en naar het Ned.-Israëlietisch ziekenhuis ver voerd. Men achtte zijn toestand niet levens gevaarlijk. Daar ooggetuigen nog gelegenheid hebben gehad het nummer van de auto, afkomstig uit Noord-Brabant te noteeren, is daarvan kennis gegeven aan de politie, die ook glas scherven van de vernielde autolantaarns in beslag nam en vermoedelijk weinig moeite zal hebben den roekeloozen chauffeur op te sporen. Gemeente-ambtenaren veroordeeld. De onregelmatigheden te Krimpen a. d. Lek. De Rotterdamsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den gemeen te-secretaris en drie ambtenaren ter secre tarie der gemeente Krimpen a. d. Lek, die wegens gepleegde onregelmatigheden terecht hebben gestaan. De rechtbank heeft den gemeente-secreta ris A. v. d. M., wiens onregelmatigheden ge kwalificeerd waren als valschheid in ge schrifte, veroordeeld tot f 50 boete subs. 10 dagen hechtenis. De 68-jarige kruidenier en armmeester W. M. S. werd ter zake van verduistering, ge pleegd als ambtenaar, veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van een maand, doch voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De 32-jarige secretaris-ambtenaar J. Th. R. werd wegens verduistering, gepleegd als ambtenaar, veroordeeld tot een gevangenis straf voor den tijd van twintig dagen met af trek van voorarrest en tevens met ontzegging van de bevoegdheid als ambtenaar werk zaam te zijn voor den tijd van vijf jaar. De 32-jarige W. J. A., tijdelijk ambtenaar ter secretarie, werd wegens valschheid in ge schrifte, meermalen gepleegd veroordeeld tot een geldboete van f 25, subs. 10 dagen hech tenis. Politie treedt tegen hamsteren op De politie te Nijmegen heeft reeds meer dere adressen gecontroleerd, waar bijzondere voorraden levensmiddelen zijn opgeslagen. Deze zullen onmiddellijk in beslag worden ge nomen, zoodra de wetten tegen het hamsteren in werking treden. Nu trok jongeman het mes. Meisje niet levensgevaarlijk gewond. Donderdagmiddag omstreeks half vijf werd de negentienjarige dienstbode S. T. uit de Oostdwarsstraat te Leiden op den Hóogen Rijndijk aldaar aangesproken door den 24- jarigen P. O. uit de Sieboldstraat, met wien zij geruimen tijd omgang heeft gehad. De vorige week had zij de verloving ver broken. Na een kort gesprek, waarin bet meisje te kennen gaf, niets te gevoelen voor een hervatting der betrekkingen, haalde de jongeman een dolkmes te voorschijn en bracht het meisje daarmede een viertal ste ken toe. Het meisje zakte bloedend ineen, doch bleek niet levensgevaarlijk gewond. Zij werd naar het academisch ziekenhuis overgebracht, waar operatief werd ingegre pen. Haar toestand was in den loop van den avond bevredigend. De dader vluchtte per fiets, doch kon eenige uren later worden gearresteerd. Uit Spanje teruggezonden Nederlandsclie vrijwilligers. Vragen aan de regeering of de Nederlanders hier worden toegelaten. De heer Van der Goes van Naters heeft aan de ministers van Justitie en van Buitenland- sche Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de regeering kennis genomen van de verklaring van den Spaanschen minister president, prof. Negrin, ter Volkenbondsver- gadering te Genève afgelegd, inhoudende, dat de Spaansche regeering ten spoedigste zal overgaan tot de terugzending van de aan haar zijde strijdende vrijwilligers van vreem de herkomst, al of niet inmiddels tot Span jaard genaturaliseerd? 2. Is de regeering niet van meening, dat haar standpunt betreffende medewerking aan de terugtrekking van niet-Spaansche combattanten zooals dat tot uitdrukking is gebracht in de beantwoording van de twee de dezerzijds gestelde vraag omtrent de repa- trieering dezer personen, d.d. 16 Juli 1938 medebrengt, dat de ter uitvoering van boven gemeld voornemen teruggezonden vrijwilli gers van Nederlandsehe herkomst in Neder land zullen worden toegelaten? 3. Is de regeering bereid, de sub 2 bedoelde toelating te bevorderen? VERVROEGDE YVINTERDIENSTREGELING OP DE INDIë-ROUTE. Evenals vorige jaren volgen, gedurende de wintermaanden, de Indië-machines de Zuidelij ke route, d.w.z. in plaats van via Halle-Leipzig Boedapest wordt via Marseille en Napels naar Athene gevlogen. In verband met de vertragingen, welke de onzekere toestand in Midden-Europa in het luchtverkeer kunnen veroorzaken, heeft men besloten tot vervroegden ingang van de winter- dienstregeling op de AmsterdamBataviaroute. Met ingang van Zaterdag, 1 October, zullen de vliegtuigen dus over Frankrijk en Italië vlie gen, terwijl met ingang van a.s. Zondag de vliegtuigen uit Indië eveneens deze route zul len volgen. TWEEDE KAMER. Regeering bracht enkele wijzigingen aan. DEN HAAG Donderdag De behandeling, eerst in de afdeelingen, daarna in het openbaar van het achttal wets ontwerpen dat bijzondere voorzieningen be vatte met 't oog op de tegenwoordige buiten gewone omstandigheden en van de twee cre- dietverhoogingen (100 millioen bovenop Defensie en 20 millioen teneinde eventueel allerlei aankoopen voor de voedselvoorziening en verdere oorlogs-crisis-uitgaven te kunnen bekostigen boven op de begrooting van Financiën) eischte meer tijd dan de behande ling van soortgelijke wetsontwerpen in 1914. Dit vermoedelijk in hoofdzaak tengevolge van twee factoren. In de eerste plaats grepen sommige der voorgestelde ontwerpen, die wel heel ruime formuleeringen en tevens bevoegd heden voor de overheid inhouden, dieper in het economisch bedrijfs- en zelfs particulier leven in, dan met de regelingen van 1914'18 in het algemeen het geval was, zoodat de Kamer terecht nog meer aanleiding tot waak zaamheid had. Maar bovendien, destijds was de oorlog een feit, terwijl heden, toen de Regeeringsvoor- stellen aan de orde kwamen, de hoop, dat ons thans het ergste bespaard zou blijven gerechtvaardigd scheen. Met andere woor den het gevoel van de heel dringende nood zaak was in iets minder sterke mate aanwe zig en dat gaf onwillekeurig wat ruimer aan leiding en dus tot kritische bestudeering. Met het gevolg, dat het om twee uur aan gevangen afdeelingsonderzoek meer tijd vorderde dan aanvankelijk geraamd was, zoo werd het iets na 7 uur s avonds, eer de open bare beraadslagingen een aanvang konden nemen. De discussies op zichzelf namen niet veel tijd In beslag. Bij het algemeen debat ver klaarde Mr. Rost v. Tonningen (nat. soc.) zich ingenomen met het voornemen der Regeering om in geval van een gewapend conflict naar aanleiding van Tsjecho Slowa kije neutraal te blijven. Daarom kan zijn fractie voor de ingediende wetsontwerpen stemmen. De communist De Visser zette wat al te breedvoerig uiteen om welke reae- Steeds goed verzorgd door HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 38-40 (Adv. Ingez. Med.) Loongelden van in Duitschland werkende Nederlanders. Overmaking zal zoo snel mogelijk geschieden. Op de vragen van den heer Woudenberg betreffende vertraging in de transfereering na loonoverschotten van in Duitschland ge vestigde Nederlandsehe arbeiders hebben de ministers van sociale zaken, van financiën en van economische zaken als volgt geantwoord: De transfereering van loonoverschotten van m Duitschland gevestigde Nederlandsehe ar beiders heeft, voor zoover den minister be kend is, een normaal verloop. Ter vergemakkelijking van de formalitei ten en ten gerieve der arbeiders is goedge vonden, dat de rijksconsulent voor sociale zaken in Duitschland zijn tusschenkomst verleent voor het overmaken van loonover schotten over Duitsche en Nederlandsehe in stellingen. In verband met een regeling, wel ke met de Duitsche regeering is getroffen, dient hij daarvoor o.m. te controleeren of de over te maken bedragen inderdaad ten hoog ste 85 pet. van het netto-loonoverschot vormen. De vraag betreffende wekelijksche uitbeta ling zonder eenige vertraging dient in haar algemeenheid ontkennend te worden beant woord, ook daarom reeds, omdat in vele ge vallen de loonen per 14 dagen worden uitbe taald en overgemaakt, terwijl de boven be doelde controle noodzakelijk eenige vertra ging medebrengt. Intusschen wordt al het mogelijke gedaan om de overmaking zoo snel mogelijk te doen geschieden. Te dien einde verleenen de meeste gemeentebesturen voor schotten aan de gezinnen in afwachting van de uitbetaling over de clearing. Voorts heeft genoemde rijksconsulent reeds voor eenigen tijd een voorstel gedaan, dat er toe kan lei den, dat bij dien consulent gestorte loon overschotten, bij wijze van voorschot, recht streeks aan de achtergebleven gezinnen of aan andere relaties in Nederland worden uit betaald. Aan dit voorstel zal spoedig uitvoe ring kunnen worden gegeven. Vragen over den export van zware varkens. De heer Van Vessem heeft de volgende vra gen gesteld aan den minister van Economi sche Zaken: 1. Heeft de minister kennis genomen van het bericht in het Algemeen Handelsblad, vol gens hetwelk de veehouderij centrale besloten zou hebben ettelijke duizenden zware varkens aan Duitschland te leveren en zoo ja, kan de minister mededeelen of dit bericht juist is? 2. Indien de onder 1 gestelde vragen beves tigend beantwoord worden, wil de minister dan mededeelen of naar zijn meening onder de huidige internationale omstandigheden onttrekking van zoo belangrijke hoeveelhe den vleesch en vet aan den binnenlandschen voorraad kan plaats vinden zonder dat daar door de nationale voedselvoorziening in ge vaar wordt gebracht? 3. Is de minister bereid de noodige maatre gelen te nemen, dat de voorgenomen uitvoer van varkens niet zal plaats vinden alvorens is komen vast te staan, dat deze uitvoer zon der bezwaar voor de nationale voedselvoorzie ning kan plaats vinden? Kleine tuinders zullen worden behandeld als kleine boeren. De kwestie van den B-steun. Ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Van der Sluis betref fende toekenning van den z.g. b-steun aan kleine tuinders heeft de minister van so ciale zaken het volgende medegedeeld: Ten einde de kleine tuinders, voor zoover dezen niet reeds voor opneming in de steun regeling of plaatsing bij de werkverschaf fing in aanmerking kwamen en uit dien hoofde den zoogenaamden b-steun mogen ontvangen, ook hieraan deelachtig te kun nen maken, heeft de minister van economi sche zaken er zijn goedkeuring aan gehecht, dat ten laste van zijn departement aan kleine tuinders dezelfde toelage op dezelfde basis wordt verstrekt als voor de kleine boeren het geval is. De gemeentebesturen zullen hiermede zoo spoedig mogelijk worden in kennis gesteld. Inkwartieringen en onderhoud van krijgsvolk. Koninklijk besluit uitgegeven. 'S-GRAVENHAGE, 29 September. He den is afgekondigd een Staatsblad, waarin is opgenomen een Kon. besluit van 28 Sep tember, houdende machtiging op den opper bevelhebber van land- en zeemacht, nopens bepalingen betrekkelijk de inkwartieringen en het onderhoud van het krijgsvolk, en de transporten en leverantiën voor legers of ves tingen gevorderd. De inhoud van dit besluit luidt als volgt: Artikel 1. De opperbevelhebber van land- en zee macht wordt door ons gemachtigd voor zoo ver betreft de landstreek, waar zich afdee lingen van zee- en landmacht bevinden be houdens echter voor die afdeelingen, welke organiek zijn bestemd voor de bezetting van liniën, stellingen en sterkten om op zoo danige wijze in de behoeften van inkwartie ring, onderhoud, transporten en leverantiën van allerlei aard (ook van paarden, rund- en ander vee) te voorzien of door zijn onderge schikten te doen voorzien, als hem, op zijn verantwoordelijkheid, het meest geraden voorkomt, hetzij door het benoodigde, na een voorafgaande vordering van zijnentwege te doen verstrekken, of in dringende omstan digheden, zonder voorafgaande vordering, door zijn ondergeschikten in gebruik of in eigendom te doen nemen, hetzij door goed keuring van hetgeen te dien opzichte, zonder der zijn last, in het belang van den krijgs dienst is verricht. Artikel 2. Gelijke machtiging als boven wordt ver leend aan den commandant eener linie, ves ting of sterkte, doch alleen voor zoover be treft in het gebied van de linie, stelling of sterkte, waarover de staat van oorlog of van beleg zich zal uitstrekken. In verband met het bovenstaande kan nog worden opgemerkt, dat, indien geen opper bevelhebber van land- en zeemacht aanwezig is, als zoodanig optreedt de chef van den ge- neralen staf. Mr. M. L. Steenberghe Minister van Econom. Zaken nen zijn partij niet gesticht is over de rich ting van het buitenlandsch beleid, door het kabinet voorgestaan, vond, dat de Regeering, die volgens hem gelijk elk kind veel eerder had kunnen zien, dat er hoogst ernsti ge internationale gevaren op komst waren, veel te laat haar ingrijpende voorstellen had ingediend, die de Kamer nu in al te snel tempo moest afdoen en verklaarde zich ten slotte tegen het crediet ad 100 millioen. Die moesten z.i. heel anders worden besteed, n.l. niet voor militaire doeleinden, maar ter ver hooging van de welvaart van ons volk, want dan is 's lands veiligheid het beste verzekerd. Aan de overige voorstellen zouden de commu nisten hun steun wel geven. De Christen democraat v. Houten wenschte met zijn fractiegenoot beschouwd te worden gekant te zijn tegen al die voorstellen, welke met oorlog en oorlogstoerusting samenhangen. Op prin- cipieel-religieuze gronden achten zij immers oorlog „zonde" en dus waren ze tegen de daarmee in verband staande ontwerpen. Tenslotte gaf ir. A 1 b a r d a (s.d.) te kennen, dat hij en zijn partijgenooten de in de laat ste jaren door onze Regeering op het gebied van den Volkenbond gevolgde politiek los laten-in-de-praktijk van de collectieve vei ligheid geenszins kunnen waardeeren. Maar daarover nu te praten, had geen zin. Thans diende gehandeld te worden met 't oog op te treffen voorzieningen, welke in de gegeven omstandigheden voor het Nederland sehe volk dringend noodig waren. En dus gin gen de sociaal-democraten met de voorstellen accoord. Achter de Ministerstafel, waar met den Premier Dr. Colijn, zijn ambtsgenooten Steenberghe, v. Dijk en de Wilde gezeten waren, zagen we 4 ministerieele hoofden waardeerend knikken. Minister Steenberghe verklaarde, dat de Regeering bereid was aan de voornaamste bij het afdeelingsonderzoek geopperde be zwaren tegemoet te komen. Alle wetsontwerpen zouden alleen van kracht zijn met het oog op „de tegenwoordige buitengewone omstandig heden"; alleen leende zich een, n.l. 't voorstel in zake de economische verdedigings-voorbe- reiding, naar Mr. de Geer (c. h.) den Minis ter van Economische Zaken ten langen leste wist duidelijk te maken niet voor deze termi nologie; dat ontwerp moest slaan op den tijd van oorlog- en oorlogsgevaar. Een tweede, belangrijkere, concessie was dafc de Regeering er zich voor liet vinden den wer kingsduur van de voorstellen tot 1 Maart 1939 voor 't voorstel in zake voorziening voor de voedselvoorziening wist zij den datum van 31 December '39 te doen aanvaarden te be perken. Zoodoende kon de Kamer over tal van bezwaren, die ze anders geopperd zou hebben, makkelijk heenstappen. Intusschen eischte het aanbrengen van ver der voornamelijk slechts redactioneele wijzi gingen in de diverse ontwerpen, nog heel wat tijd, zoodat pas tegen 9 uur 's avonds het ge- heele stel ontwerpen gereed was (na aanne ming z. h. st. met aanteekening van de be zwaarden; bij de oorlogs zee- en luchtverzeke- ringswet waren dit de Staatk. Gereformeerden terwijl Mevr. de Vries-Bruins met de commu nisten en Christen-democraten haar J e- gen" liet aanteekenen t.a.v. het 100 millioen- crediet) om naar de Eerste Kamer te worden gebracht. Dit college had aanvankelijk om half negen zullen bijeenkomen. Doch met den voorzitter caten op dat uur verschillende senatoren van uit den hooge in de Tweede Kamer het schouw spel beneden waar te nemen. Zoo konden ze ook zien, hoe op 'n gegeven oogenblik de Minis ter-President, na blijkbaar de zaal even voor 'n telefoontje verlaten te hebben, met opge wekt gezicht z'n collega's en eenigen anderen belangstellenden wat mededeelde. Had hij goede berichten gekregen omtrent den gang van zaken in Munchen? EERSTE KAMER Daar antwoordde Minister Steenberghe tegen 11 uur 't avonds op eenige vragen in de Eind verslagen. Zoo kan hij meedeelen, dat reeds op 1 April en niet pas onlangs besloten was tot levering van zware varkens naar Duitsch land, welke zonder bezwaar geleverd konden worden. Van de varkens kwam zijn Excellen tie over op een puntje betreffende schepen, waarna Mr. v. Vessem (nat, soc.) er op wees, dat er van de Kamer, die niet voldoende tijd tot studie had gehad groot vertrouwen wordt gevraagd, ook gezien de belangrijke be voegdheden welke de wetsontwerpen aan de Regeering verleenen. Spr. wees er nog eens op, dat de nat. socialisten zich thans in dezen achter de Regeering plaatsen. Z.h.st. gingen alle voorstellen er door, zoodat de wetten, die reeds enkele uren later in een buitengewoon Staatsblad worden afgekondigd, met ingang van 30 September zullen werken. E. v, B. A

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9