HET NIEUWE AVONDBLAD («ptember was een ongunstige maand voor de visscherij. Stuivertje wisselen. VELSEN No. 284 DINSDAG 4 OCTOBER 1938 JMUIDER COURANT gsntoor RENTEN per week l2Vs ets., per 52s/i cents, per kwartaal 1.55. Geen Losse nummers3 cents. Kennemerlaan 42 - IJmuiden, TeL 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN l -5 regels 0.75 Elke regel meer 15 ct. Bij abonnemi belangrijke korting Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 31079L ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000.overlijden 400.verlies van hand, voet of oog 200.belde leden duim r 100.êén lid duim 50.alle leden wijsvinger 6 wee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz^ 0 hii verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart; tot een maximum van ƒ2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés 1*1 - - bii verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. M- verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN F. 160.000.minder omzet dan in 1937. jjtans lijkt gering, dat het «cijfer van 1937 bereikt zal worden. de verwachtingen, gerechtvaar - ,T..or den hoogeren omzet in de li, maanden van 1938, dat de omzet •ïï«n Rijksvischafslag dit jaar aan- „ijjk hooger zou zijn dan in 1937, is rfe minder gunstige resultaten f laatste maanden de bodem mge- De maand September deed de Sr dicht want deze bleef niet minder Jruim f 160.000 bij dezelfde maand an het vorige jaar ten achter. hatste kwartaal van 1938 zal zich heel J'«ten houden, wiüen we niet bij het ;,aar ten achter blijven, want we komen r mm f 2.675.000 te kort, zoodat de drie rsteerende maanden gemiddeld een om- 2 minstens f 890.000 zullen moeten op- -J willen we het cijfer van 1937 evenaren, j. itans lijkt buitengewoon gering, gezien kunstige vooruitzichten voor de trawlha- rilscherij October, November (en in min- knate) wellicht ook December zijn echter 'uanden van den uitvoer van versche ha- naar Duitschland. Alleen wanneer onze kilte buren een groote hoeveelheid moch- ifnemen, is er nog eenige kans. dat de ffitand bij verleden jaar niet al te groot Wanneer echter ook Duitschland tegen val het een heele toer worden om de ze- lillioen te halen, in welk geval we altijd dan een half millioen bij 1937 ten lier blijven, in welk jaar de omzet f 7.5761439 de drijfnetvissclierij leverde belangrijk •eer op dan in September 1937. 6 tomen'de vorige maand aan den afslag: de trawl- en zeevischzegenvisscherij 196 3) stoom- en motortrawlers met een be- -ning van f 490.056 (f 618.978), 118 (126) «doggers met f 53.210 (f 64.373), 963 (773) orkustvisschers met f 69.550 (f 68.825), 20 open booten met f 693 (f 951), 26 (19) naiche motorkotters met f 22.877 (f 16.473) iHD'Zweedsche met f 2592 (f 5572); de togsi der consignaties bedroeg f 2777 I). de drijfnetvissclierij kwamen binnen. 1 logger met f 1853 tegen 3 stoomloggers i 5729 en 11 motorloggers met f 20.423 in /•Tiber 1937. j= totale omzet bedroeg f 644.418 tegen ïi-51 in dezelfde maand van het vorige omzet in de eerste 9 maanden van 1938 tn f 4.898.557 tegen f 4.882.099 in het- .fetijdvak van 1937. it gemiddelde besomming der trawlers be tte in de vorige «maand f 2500 tegen f 2660 gember 1937. Men dient er echter bij een KÜjhng rekening mede te houden, dat de k maand het totaal niet onbelangrijk om- is geduwd door de dikke resultaten van dnetal groote booten, n.l. de Haarlem, de t-'i en de Erin, welke alle goede resultaten opleverden en waardoor het cijfer der gemid delde besomming min of meer geflatteerd is. De gemiddelde besomming der loggers was f 450, tegen f 515 in September 1937. In de eerste 9 maanden kwamen o.a. binnen: 1322 (1397) stoom- en motortrawlers met f 3.248.668 (f 3.235.472), 17'85 (1689) motorlog gers met f 963.717 (f 940.013) 5411 (5557) mo- torkustvisschers met f 450.708 (f 440.149, 176 (314) open booten met f 3507 (f 5732), 120 (83) Deensche kotters met f 103.953 (f 64.359); het totaal der consignaties bedroeg f 52.195 (f 80.380). (Tusschen haakjes zijn geplaatst de cijfers van de overeenkomstige periode in 1937). in emden binnengesleept. Naar wij vernemen is het Poolsche motor- visschersvaartuig, dat alhier voor de visscherij zal worden uitgerust, met een warmgeloopen motor in Emden binnengesleept. haring Scheveningen, 3 October. Aangevoerd door 12 schepen 6868 kantjes haring. Volie haring zuid f 10f 10.20. ^Toim en kuitziek f 9.60. IJle haring zuid f 7.70f 7.90. Steurharing f 7.90f 8.20. Alles per ton en naar kwaliteit en stuks tal. ITT duitschland terug. dagen zijn te IJmuiden, Beverwijk ïH-arlem 24 visschers, die in verschillende -she havens op een trawler voeren naar te haardsteden teruggekeerd. d? teruggekeerden is een deel met va- - terwijl een ander deel is teruggekeerd verband met den internationalen politie- e »estand. fc sl!e oorlogsgevaar is geweken, zullen de &en wel weer spoedig naar Duitschland *7?&en. proadwayclub opent het seizoen _-; Ihns- en Tooneelclub „Broadway", be- oe heeren C. J. Klap, voorzitter, J. Zeeweg en A. v. d. Scheur opent het ;-L met haar wekelijkschen clubavond, Woensdagavond in Kennemerhof paa wordt. DE IJMUIDER VOLKSSTEM. bestuur van de Gemengde Arbeiders -jfpniging „De IJmuider Volksstem" ons te melden, dat de repetities in van Donderdagsavonds, Maandags- houden zullen worden. de schilderscursus aan de mjatrheidsavondschool. v5wen cursus voor schilderen en recla- aan de Nijverheidsavondschool ach 22 leerlingen aangemeld. i:Vrf nlcursus Z^n tot leeraar benoemd '^ien Bartels voor hand~ en decora- en J. G. Bresser Jr. voor de prac- bet schilderen. Besteding rijkswaterstaat. rfir ®**er zal door den Rijkswater- aen aanbesteed het opnieuw maken fevto^e,ru-*m(ten meerstoel in het bui- L:i;' banaal naar de Middensluis bedraagt £4350. (Deze maancl is het 25 jaar ge leden, dat het vierkante stuivertje in Nederland werd ingevoerd) Ons vierkant stuivertje gaat binnenkort, In al zijn nikklen glorie jubileeren, Als 't vijfentwintig jaar geleden wordt, Dat het in 't geldverkeer is gaan verkeeren. 't Was niet alleen voor ons land ongekend, Voor heel Europa was 't een soort van wonder, Wij zijn er nu volkomen aan gewend, Maar toen het kwam was het wel heel bijzonder. En hoe verrast door 't eerste exemplaar, Men appreciëerde 't dadelijk ten volle, Want hier was nu een stuivertje, nietwaar. Dat niet, en zeker dus niet raar, kon rollen. Van zilver was zijn grootvader geweest, Vreemd dwergje in het muntenras op aarde, Het leefde lang maar gaf per slot den geest, En kreeg als curiosum hooger waarde. Zijn zoon, de vader van ons aller vriend, Was reeds gehaat voordat hij goed ging leven, Want menigeen, bewust of wat bijziend, Heeft hem te vaak voor kwartje uitgegeven. Zijn zoon sprong vierkant na hem op de bres, Een forsche knaap en maklijk te herkennen, Hij werd zooals gezegd een groot succes, Toen men aan zijn gestalte was gaan wennen. En nu is in den loop van deze maand, Zijn zilvren jubileum aan de orde, Hij heeft waarschijnlijk zelve nooit gewaand. Dat hij van nikkel zilver zou gaan worden. Heeft hij nu spoedig ook zijn tijd gehad, Zal ook voor hem gauw de verguizing dreigen? Neen, want u zult het met mij eens zijn. dat Men zeker nooit genoeg van hem kan krijgen. P. GASUS. namens den persoon te wiens aanzien de in geschrevene als kostwinner wordt beschouwd. De aanvraag om vergoeding moet geschieden, zoodra naar het oordeel van den verzoeker aanleiding tot het doen van de aanvraag is ontstaan. Bewijsstukken, zooals trouwboekje, laatste huurkwitantie, loonbriefje enz. mede brengen. De bevolking van het Sudeten Duitsche belemmeringen, om den doortocht voor plaatsje Warnsdorf verwijderde de grens de Duitsche troepen mogelijk te maken. Privilege van drie eeuwen vervallen. Hollandsche palingschuiten had den sedert 1666 een vrije ligplaats aan de vischmarkt te B:Uingsgate. De laatste schuit verdween eeni- gen tijd geleden. Hollandsche palingschuiten, afkom stig uit Workum enz. hebben geduren de bijna drie eeuwen in Londen ge noten van een privilége, hun verleend door Koning Karei II. Dit privilege be stond daarin, dat zij een vrije lig plaats machten innemen nabij de vischmarkt van Billingsgate, in het o hartje van Londen. De geschiede nis vertelt, dat dit privilége was ver leend als een belooning voor de Hol landsche palingkooplui voor hun hel denmoed, betoond bij den Groofcen Brancl van Londen in 1666 Het privilége was eeuwigdurend, echter on der voorbehoud, dat er steeds een schuit ge meerd moest liggen. Wanneer de aanlegplaats twee minuten vrij mocht worden gelaten, zou het privilége vervallen zijn In verband hiermede zorgden de Hollanders er voor, dat er steeds twee oude palingschui ten aan de ligplaats lagen. Later werd de paling op een andere wijze vervoerd Tot December 1936 zijn de oude schuiten bij de markt van Billingsgate blijven liggen. Toen werden ze verkocht, maar één liet men achter, vanwege het privilége. Maar nu is onlangs ook de laatste schuit verkocht en hiermede is een einde gekomen aan het eeuwenoude privilege. Het is bekend, dat er in vroegere jaren enorme hoeveelheden paling uit Friesland naar Londen werden verzonden, men zegt zelfs van 10 millioen stuks in één jaar. Men heeft kunnen vaststellen, dat reeds in 1402 een levendige palinghandel op Londen be stond. Maar thans is deze handel van weinig beteekenis meer en het verlies van de vrije aanlegplaats zal door niemand gevoeld wor den 4 Omtrent het ontstaan van dit privilége doen nog andere verhalen de omloop. Een er van is, dat toen Koningin Elizabeth in den Tower gevangen zat, zij vriendschap had gesloten met de Hollandsche palingkooplui, die haar meermalen van een lekker zoodje paling voor zagen. Elizabeth heeft hun toen beloofd, dat, mocht zij weer Koningin worden, haar Hollandsche vrienden voor altijd een vrije ligplaats zouden hebben. Men neemt echter aan, dat het privilége door Karei II werd ver leend, om bovengenoemde redenen. Het is echter een feit, dat er sedert eeuwen onafgebroken Hollandsche palingschuiten voor Billingsgate hebben gelegen. In de Groote Kroniek van Londen van 1495 wordt er reeds melding gemaakt van het bezoek der Hol landers. Dat de Hollanders van de Londensche markt verdrongen zijn hebben zij aan zichzelf te wijten, zoo vertelde een der grootste Londen sche palinghandelaars aan The Fishing News. Dertig jaar geleden begonnen de Hol landers paling in Denemarken op te koopen. Deze werd naar Holland gezonden en van daar per schuit naar Londen. Later slaagden ook de Denen er in de paling des winters te kunnen leveren en toen raakten onze land- genooten er uit. Ook hebben zij de markt be dorven doordat ze teveel kleine aal stuurden zoodat ze hun bedrijf zelf om hals hebben gebracht. En thans is Denemarken de grootste leve rancier. En de Deensche paling gaat niet al leen naar Engeland, maar ook naar ons land hetgeen in IJmuiden maar al te goed bekend R.K. SPEELTUINVEREEN1GING „VRIJ EN BLIJ'. Woensdag 5 October organiseert de R.K. Speeltuinvereeniging „Vrij en Blij" een sprokkelavond in het St. Fidelisgebouw aan den Zeeweg. Gegeven wordt muziek, zang, tooneel en gymnastiek. Koiirad Henlein rijkscommissaris voor het Sudetenland. BERLIJN, 2 Oct. (D.N.B.) De Führer en rijkskanselier heeft Kon rad Henlein benoemd tot rijkscom missaris voor het Sudetenland en be treffende het bestuur hierover op 1 October een decreet onderteckend, waarin o.m. wordt verklaard: „Met de bezetting der Sudeten Duitsche ge bieden door Duitsche troepen neemt het Duit sche rijk het bestuur dezer gebieden over. Aan het hoofd van dit bestuur komt de „Rijkscommissaris voor de Sudeten Duitsche gebieden", zoodra en voorzoover ik de den opperbevelhebber van het leger verstrekte opdracht tot voorloopige uitoefening van het bestuur intrek. De rijkscommissaris staat direct onder mij. Het thans in de Sudeten Duitsche gebieden geldende recht blijft tot nader order van kracht, voor zoover het niet in strijd is met den geest der overneming van deze gebieden door het Duitsche rijk. Tot rijkscommissaris voor de Sudeten Duit sche gebieden benoem ik den leider der Su deten Duitsche partij, Konrad Henlein. Het document is onderteekend door Adolf Hitler en de rijksministers Frick en Lammers. SPELDJESDAG VOOR HET WIT-GELE KRUIS. De Zondag j.l. gehouden speldjesdag ten bate van het Wit-Gele Kruis heeft opgebracht 83.82 33.36 30.59 25.10 16.73 De manschappen van het 34ste Regiment Infanterie, welke sinds Dinsdag j.l. bij de bewoners van de Kleverparkbuurt te Haarlem waren ingekwartierd, vertrekken opgewekt huiswaarts. IJmuiden-Oost IJmuiden-West Driehuis Santpoort Bloemendaal Totaal f 189.60 Dit bedrag komt ten goede aan zieken en kraamvrouwen. KOSTWINNERSVERGOEDING. De Burgemeester van Velsen brengt het vol gende ter kennis van belanghebbenden. Aanspraak op vergoeding. Indien tenge volge van het verplicht verblijf in werkelijken dienst van een dienstplichtige voldoende mid delen tot levensonderhoud ontbreken of zou den komen te ontbreken aan personen, als in het tweede lid van artikel 16 der dienstplicht wet bedoeld, wordt een vergoeding uit 's rijks kas toegekend. Rechthebbenden. In het tweede lid van artikel 16 der wet worden de volgende personen genoemd: a. de echtgenoote van den ingeschrevene: b. zijn bloed- en aanverwanten in de rechte linie; c. zijn andere bloed- en aanverwanten in den tweeden graad; d. zijn pleegouders; e. degenen, in wier onderhoud de ingeschre vene ingevolge rechterlijk vonnis moet voor zien. Wijze van aanvraag. De aanvrage ter ver krijging van kostwinnersvergoeding kan zoo wel mondeling als schriftelijk geschieden. Zij behoort te worden ingediend bij den bur gemeester der gemeente waar de verzoeker woonplaats heeft. Indien de woonplaats van den verzoeker buitenslands is gelegen wordt de aanvraag ge daan bij den burgemeester der gemeente, voor welke de ingeschrevene voor den dienstplicht is ingeschreven De aanvraag behoort te geschieden door of De geruchten over bezoek van Chamberlain aan Mussolini. Wat besproken zou kunnen worden. LONDEN, 3 October (ANP) De Dally Tele graph and Morning Post meldt uit Rome, dat aldaar gisteravond opnieuw gesproken werd over een bezoek, dat Chamberlain in de naaste toekomst aan Mussolini zal brengen. Er wordt verondersteld, dat Chamberlain een kruistocht op de Middellandsche Zee zal maken en dan Italië zal bezoeken. Hij zou dan gelegenheid hebben, aldus zegt men, om de kwestie der Spaansche vrijwilligers met Mussolini te bespreken en een snelle en zeer gewenschte ten uitvoerlegging der En- gelsch-Italiaansche overeenkomst van Aprii j.l. te verwezenlijken. Men voegt hier aan toe, dat Chamberlain zee? zeker een warm onthaal zou vinden bij de Italiaansche regeering en de bevolking. aanbestedingen. HAARLEM. Maandag. De directeur van Openbare Wei'ken alhier heeft heden ten Raadhuize aanbesteed: le. Het verbouwen van de perceelen Jaco- bijnestraat 24 en' 26. Laagste inschrijver p. a. M. Sprengers te Haarlem voor f 9.978. 2e. Het maken van zand- en zoutsilo's met karrenbergplaats en bijbehoorende werken ten behoeve van de gemeentereiniging. Laagste inschrijver J. Kalff te Beverwijk voor f 16.260. Op ile vlucht doodgeschoten. TAROETOENG, 3 October. (Aneta A.N.P.) Twee soldaten, die ge vlucht waren na een diefstal van ruim f 5000 uit de brandkast in den militaire wacht en die bij hun vlucht een karabijn en patronen had den meegenomen, zijn door een korpo raal, die hen achtervolgde, doodge schoten. Wij vernemen hierover de volgende bij zonderheden: in den nacht van 9 op 10 Sep tember is door insluiping toegang verkregen tot het kantoor van den kwartiermeester te Taroetoeng (residentie Tapanoeli, afdee- ling Bataklanden), waarbij uit een brandkast ruim f 5000 werd ontvreemd. Een onderzoek werd ingesteld door den plaatselijken militairen commandant, in sa menwerking van de veldpolitie en het binnen- landsch bestuur. De verdenking viel op eenige militairen. In den nacht van 29 op 30 September is een militair, die wacht deed, gevlucht met een van zijn collega's. Zij hadden een kara bijn en wachtpatronen meegenomen De controleerende korporaal achtervolgde hen en militaire patrouilles, alsmede de veldpolitie, zochten de omgeving af. Op 30 September heeft deze kaporaal zich des avonds bij de wacht gemeld. Hij bracht de karabijn en de wachtpatronen van de ge- drosten mede. De korporaal verklaarde de ge vluchte militairen te hebben aangeschoten. De gevluchte militairen zijn later dood aangetroffen in een huisje op een droog rijstveld. Op de lijken werd nog een bedrag van f 3000 aangetroffen. De betrokken korporaal is in arrest ge steld. (Volgens oeschikbare gegevens zijn te Taroetoeng geen Europeesche militairen als gewoon soldaat gelegerd, zoodat het aan te nemen valt, dat het hier militairen van inheemschen landaard betreft).

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1