HET NIEUWE AVONDBLAD br— Rondslagen. IJMUIDEN jaarcanc No. 285 WOENSDAG 5 OCTOBER'38 IJMUIDER COURANT BONNEMENTENper week 12Vs ets., per maand 52'/i cents, per kwartaal 1.55. Geen Incassokosten. Losse nummers3 cents. VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER. MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD. WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 2000. G f twee leden wijsvinger ƒ25. o11" ik +tt,oq 1 a i.:j Trorrtrinlrinp'sdnnri rin overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, belde leden duim f 100^-, één lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger ƒ60.—, alle leden anderen vinger ƒ15.—, één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk 15.—, polsbreuk f 15.—Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben. imn bij veraxuiiuugauuuu uuuj. uugcviii i/ijuciiö uc waai t uyjn ecu maAJuiuia j suuu.ijtiuicii uagcvai u.cn uuuu vah vjji ui meer «ruuiuies beiigevuige mucin neDDen. afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. het «!Vj]le Chamberlain heeft Maandag in ahais "esproken. De overgroote meerder fid van in pa''« heeft hem 200 storm h® toegejuicht, en zoo weinigen hebben bijval geschonken aan zijn aftredenden t Lord of the Admiralty (Minister van u'tine) Duff Cooper, dat een parlementaire edtearing van zijn beleid nu reeds verae- f schijnt. Maar voor het debat over de Scnlandsche politiek zijn drie dagen gere- irreerd, zoodat die denkelijk pas heden - "mie zijde der °PPosiHe 13 een aantal be tegen het accoord van München man dien men ooit van eenige neiging tot wild. roekeloos beleid heeft kunnen verdenken. Maar hij heeft het nu aangedurfd, na lang beraad, nieuwe grondslagen te leggen. En het is voor velen zoo moeilijk ooit in iets nieuws te ;elooven R. P. zal Ingebracht en de bladen der oppositie doen die" ook hooren. Men kent die wel. Ook in ons n(i en elders in Europa zijn er menschen, die opperen. Men vreest dat de machtspositie der Westelijke groote mogendheden verzwakt is dat hun prestige is geschaad, dat het Hitier na deze episode gemakkelijker zal vallen, door te »aan 'met het afdwingen van eischen. Vele sceptische lieden rekenen op dit laatste alsof het bij voorbaat vaststaat. Zij vergeten dat de internationale politiek niet zulk een eenvou dige zaak is dat men haar loop tevoren kan voorspellen. Het is zelden of nooit iemand ge lukt, dat voor een tijdsverloop van eenigen duur te doen. Ook den staatslieden zelf niet, en onder hen reken ik de dictators. De ge schiedenis is vol van verkeerd-uitgekomen berekeningen, waaronder die van Napoleon een zeer belangrijke plaats innemen. Ik weet niet of de profeten, die zoo'n onbegrensd ver trouwen in hun eigen verwachtingen hebben. Hitier beschouwen ais een onfeilbaar rekenaar oi misschien als een grooter genie dan Napo leon. Het eerste is onmogelijk, het tweede heeft nog niemand durven beweren en schijnt ook wel zeer ongerechtvaardigd. Behalve deze overwegingen is er dan toch ook de mogelijkheid dat Hitier inderdaad be reid is een constructieve Europeesche poli tiek te helpen voeren nu de andere groote mogendheden zich daartoe ook bereid hebben verklaard. Dit houdt immers in dat de tot dusver gevoerde economische „omsingelings- politiek" van Duitschland wordt losgelaten! Het houdt in, zooals ik al eerder gezegd heb, dat men erkent bij eikaars welvaart beter gebaat te zijn dan bij eikaars moeilijkheden. Dat is een gedurfde politiek, maar het risico van de machfcs-, prestige- en omsingelings methode was zoo groot, dat we de vorige week bijna een wereldoorlog hadden gehad. Het merkwaardige van het debat in het La gerhuis is dan ook weer geweest, dat geen van Chamberlain's bestrijders heeft gezegd wat hij dan wèl had moeten doen. Niemand had den oorlog maar geris- En geen wonder, want de volken waren er tegen. Dat is wel zoo onmiskenbaar gebleken dat ook Chamberlain het heeft vastgesteld als de sterkste factor, die zich bij de onder handelingen te München deed gelden en die Engeland en Frankrijk concessies voor Tsjecho-Slowakije deed verwerven. Chamberlain heeft met feiten aangetoond dat Hitier te München teruggekomen is op zijn eischen van Godesberg en dat men tenslotte een accoord heeft getroffen dat in wezen overeenkwam met het Britsch-Fransche plan Dien onwil der volken jegens den oorlog moet men niet gering achten! Dit beteekent een geweldige ommekeer in vergelijking met 1914, toen zij juichend en vol dorst-naar- roem ten strijde trokken, toen de parlemen ten vol geestdrift totmobilisatie besloten, toon de oorlogspsychose overheerschte. Waar was die nu? Er is een onbekende man die bij het monument voor de gevallenen in White hall te Londen, bij den Cenotaaf, Maandag oen groote krans heeft gelegd op welks linten Mj in woorden zijn gedachte tot uitdrukking oracht, dat zij dan toch niet voor niets hun leven geofferd hebben. Dat is waar. Waar, al zijn wij zoo na aan den ondergang van °Pa toe geweest, dat de noodzaak der ver sterking van de vredesgedachte onverminderd blijft. Dienen die haar propageeren hebben uit Qe gebeurtenissen nieuwen moed geput. Zij zullen dien noodig hebben, want zooals Cham- erlain heeft gezegd: er zijn nu pas grond den voer den vrede gelegd. Met den boven- o°Uw moet nog begonnen worden. Hij ziet daar Me kansen voor aanwezig, zelfs voor ge- zneenschappelij ke beperking der bewapening, schoon hij zich realist noemt. En dat is hij Zo° beeft men dezen ex-fabrikant, die Pas op zijn 49ste jaar zijn intrede in de poli- ,e In Engeland altijd beschouwd. Zijn tig politieke jaren hebben hem doen ken- Cn als nuchter, zakelijk, welberaden, veel .eer man van voorzichtig overleg en „van ersmen noemde hem wel eens „den Mmtant" dan van groote verbeeldings- Weten de sceptici dat niet? Dit is geen Storm van 't Zuidwesten. Hij belemmerde de scheepvaart en veroorzaakte eenige schade aan schuttingen, daken enz. Maandag, in den loop van den dag, ging de barometer, snel omlaag en de reactie bleef niet uit. Omstreeks tien uur in den avond stak een hevige storm uit het N. W. op, die spoe dig in hevigheid toenam en in den nacht zijn jrootste kracht bereikte, nadat hij naar het Zuidwesten teruggeloopen was. Veelal brengt de dag eenige verbetering, maar dit was nu geenszins het geval; het heeft ook gisteren den geheelen dag gestormd en de havens bo den weer dat angstige, doch interessante, dat steeds zoovele vreemdelingen naar IJmuiden trekt. Vooral rondom het middaguur was de storm hevig. Huizenhooge golven sloegen over de Zuiderpier en spatten tegen den kop en het buitenlicht uiteen en meermalen leek het wel of de heele pier een stuwdam in een stroomversnelling was, als haast over de geheele lengte de zee zich op haar wierp en een breede watermassa zich in de buiten haven uitstortte. De scheepvaart en de visscherij waren weer het kind van de rekening want als het buiten zoo spookt als gisteren denkt geen enkele verstandige kapitein of schipper er aan zee te kiezen. Onverstandigen," die dit in zulke gevallen wel deden, hebben daarvoor meermalen moeten boeten. Een enkel vaartuig, dat het toch waagde, de Purfina, is spoedig weer uit zee teruggekeerd. Maar ook op andere plaatsen heeft de storm zijn kracht gedemonstreerd, De hoo rnen, die door den mooien nazomer nog goed in het blad zaten, zijn heel wat bladeren kwijtgeraakt en hier en daar sneuvelden er eenige, zooals op den Amsterdamscheweg. Weinig stormschade. Overigens is de stormschade nog al meege vallen. Een der rijkswoningen op den kop van de Visschershaven raakte een aantal pannen kwijt, terwijl eveneens een stuk zink losraakte. Op den hoek van de Houtman- straat. en de J. P. Coenstraat werd een drie wieler door een rukwind omvergeworpen. De inhoud, brood en beschuit, rolde over de straat. Met vereende krachten werd het voer tuig weer in den goeden stand gebracht; waarna de brooden, die niet in de plassen te recht waren gekomen, weer werden opge zocht. Wat niet weet,. Op den Velserduinweg en in de Paulus Pot terstraat is een schutting omgewaaid ei „Kennemerhof" op het Kennemerplein ver speelde een zonnescherm. Tot nu toe werd uit zee niets bijzonders gerapporteerd, maar om op alles voorbereid te zijn, werd 'de Neeltje Jacoba op haar stormligplaats aan den kop van de Visschers haven gelegd. Stormflitsen. Aan den havenkant fluit en giert de wind door de touwen van eenige oorlogsbodems, die gevlucht zijn voor den storm. De Jantjes brengen eenige extra-trossen uit, want ook nu de machines rusten, scheuren en trekken heel wat paardekrachten aan de bolders. In de buitenhaven hebben de korte, vinnige gol ven geweldig-witte kruinen en als die af en toe door de zon flauwtjes beschenen worden, biedt dit beeld een prachtig object voor een tegenlichtfoto. Maar het lijkt wel of onze amateur fotografen liever optochten fotogra feeren of strandkiekjes en andere vacantie- foto's maken. In het oppertje van het kantoortje van de Vischploeg staat weer, als altijd een groep menschen te turen naar de zee. Wachten ze ergens op? Zijn er trawlers in aantocht? Die zullen vandaag wel laat komen, is de algemeene opinie. Het zal niet meevallen, tegen den Zuidwester op te tornen en ze kunnen beter nog wat „op de vlakte" blijven, dan onder de kust te komen. We zijn er daar op den kop van de Vis schershaven niet op vooruitgegaan. Vroeger waren er drie schuilplaatsen, nu nog maar één, want de beide kleine huisjes van de Vischploeg zijn verdwenen. De Vischploeg heeft zich genesteld in het hooge gebouwtje van de sleepbootonderneming. Hooge boomen (en ook hooge gebouwen) vangen veel wind. zooals men weet; en de mannen van de Visch ploeg hebben daarom, bij wijze van voorzorg hun nieuw domicilie een steuntje gegeven metfllehulp van een stevige juffer. Men krijgt den wind daar ook wel uit de eerste hand en het gebouwtje heeft dan ook heel wat te ver duren. Overigens is er op het water weinig te be leven. De veerbootjes varen als steeds, heen en weer, slingerend en stampend. Maar anders vaart er niets. Als straks de trawlers binnenkomen is er wat meer te beleven. Maar de trawlers lieten lang op zich wachten. Minder visschers en losse arbeiders aan het werk. Het aantal werkloozen in deze gemeente bedroeg: op 1 Oct. '38 en op 2 Oct. 3'7 Arb. Tooneel Vereen. Palvu. Bouwvakarbeiders 295 384 Metaalbewerkers 172 220 Houtbewerkers 19 21 Landarbeiders 31 31 Havenarbeiders 70 72 Visschers 161 151 Kantoorbedienden 25 50 Losse arbeiders 557 585 Overige beroepen 244 286 Mannen boven de 18 jaar 1574 1800 Mannen onder de 18 jaar 53 68 Vrouwen boven de 18 jaar 11 17 Vrouwen onder de 18 jaar 11 7 Totaal werkloosheid 1649 1892 Het aantal werkloozen was dus 243 minder dan verleden jaar. Sedert de vorige week steeg het met 54, in hoofdzaak doordat minder visschers en minder losse arbeiders aan het werk waren. VERORDENINGEN INZAKE GAS EN WATER. Burgemeester en Wethouders van Velsen doen te weten, dat door den Raad dier gemeen te in zijn vergadering van 27 September 1938 is besloten, artikel 24 van de Verordening rege lende de voorwaarden voor de levering van gas over den gewonen meter en over den muntgas meter door het Gasbedrijf aan te vullen als volgt: „Indien een verbruiker van gas over den muntgasmeter overgaat of is overgegaan tot het gebruik van electriciteit voor kookdoeleinden doch de gelegenheid tol gasverbruik wil be houden, zal een vergoeding van f 0.25 per maand verschuldigd zijn voor meterhuur, ten zij het gasverbruik in een geheel jaar 100 M3. of meer bedraagt. Gedeelten van een jaar worden haar even redigheid berekend". PROPAGANDA-AVOND A. J. C. De A. J. C. houdt a.s. Zaterdagavond een propaganda- avond in „Ons Huis" aan den IJmuiderstraatweg. Het programma vermeldt declamatie, zang opvoering van het Leekenspel „Nu nog" en een toespraak van Wim Thomassen. In de catacomben op het Willemsplein. „Eva Bonheur" van Heyermans. De arbeiderstooneelvereeniging Palvu, regisseur de heer H. van Dokkum, is de eerste in dit seizoen geweest met het geven van een uitvoering. Deze vond plaats in den voor deze gelegenheid goed bezetten Thalia Schouw burg, waar dit ensemble Dinsdagaavond een der meest gespeelde tooneelwerken van Her man Heijermans, „Eva Bonheur" opvoerde. Palvu heeft zich o.m. ten doel gesteld de cultureele waarde van het arbeiderstooneel nader tot haar kring van leden te brengen en dit te doen door middel van haar dilet- tant-tooneelspelers. Daarbij geldt bij haar meer de waarde en de inhoud van het te brengen werk dan het zuiver-tooneelistische. In groote lijnen heeft de leider van Dokkum dan ook in de 11 jaren van het bestaan van Palvu op het eerste zijn aandacht geconcen treerd al wordt het amusement niet vergelen. Met het copieeren van de elders nog maar al te vaak gevolgde methode der amusements clubs heeft men gebroken; er wordt nadruk gelegd op het beginselprogramma, waardoor het karakter zoo geheel anders is dan dat dei- neutrale tooneelvereenigingen. De heer van Dokkum maakt het arbeiderstooneel dienst baar aan de idee, opdat de propaganda, welke van een Heijermanswerk uitgaat tezamen met ■de cultureele waarde aan zijn publiek niet voorbij gaat. Daarom mogen we bij het beoordeelen der prestaties van Palvu ook een anderen maat staf aanleggen omdat hier op den voorgrond staat: hoe wordt het in dezen zin gebrachte werk door het auditorium begrepen? Wij zijn hierbij in goed gezelschap, omdat Heijermans zelf zich steeds op dit uit den aard van zijn overtuiging, eenig mogelijke standpunt ge steld heeft. Als een inleiding tot het genoegelijke, 3-bedrijvige tooneelspel sprak Palvu's voor zitter tevens regisseur, de heer H. van Dok kum, enkele woorden, waarbij hij wees op de bijzondere plannen voor dit seizoen van zijn ensemble, dat „De repetitie van een kostbaar leven" en „De vliegende Hollander" zal op voeren. Palvu is het gelukt de hand te leggen op de desbetreffende manuscripten, die dus een zeer bijzonder arbeidsveld voor de ver- eeniging zullen zijn. Palvu had van het ditmaal zware eischen stellende tooneel veel werk gemaakt en het geheel deed het van uit de zaal gezien zeer goed; de pauzes werden in versneld tempo ge nomen en dit was wel noodig, want het speeltempo was wat langzaam in den be ginne. Er was nog teveel „wit" in. Met de bezetting van de titelrol had de regisseur een goede greep gedaan, want Eefje's creatie was een zeer gelukkige. Ze had zich ter dege van de mogelijkheden, welke deze rol biedt, op de hoogte gesteld. Stem en figuur leenden zich daarbij tot een imitatie van de onvergetelijke Esther de Boer, zoodat deze Eva Bonheur een welverdiend succes voor de vereeniging mocht worden. Met rake pen teekende Heijermans in dit spel de ups en downs,, maar voornamelijk dan wel de downs van die speculantjes aan de beurs, welke de z.g. hekkespringers genoemd worden. Tot deze ongelukkigen behoort o.m. de vrouw van Jasper, in wiens huis het spel zich afspeelt. Jasper in wiens huis het spel dig en idealistisch levend mensch om zich met speculaties in te laten en de Palvu-spe- ler had weinig moeite de clausen, waarin de schrijver zijn ideeën uitdrukt, over het voet licht te brengen. De zich veel verdriet berokkenende echt- genoote werd door mevr. Heiligers met rou tine gespeeld. De scènes, tusschen haar ei Eva, de oude goed gesitueerde buurvrouw, over de van deze laatste geleende f 9000, wa ren zeker niet van de minste. Aardig getypeerd was het Joodsche effec tenmakelaartje van den in deze rolletjes zoo ervaren speler Boersma wien dit vlot afging. Het love-team, dat reeds eenige jaren mee loopt bij Palvu, had natuurlijk de volle aan dacht van het publiek. De vrouwelijke helft, Miep, leert steeds meer met overtuiging te spelen en haar dictie is ook vooruitgegaan. Haar tegenspeler kan het nog minder too neelmatig doen; het deed niet altijd even „echt" aan in 1. Hoewel hij had het met al die zwaarwich tige en uitgebreide theorieën van den schrij ver niet gemakkelijk. Dat doen we tegen woordig korter en pakkender. Uitstekend was het onderhoud tusschen hem en mevr. Heiligers in 't begin van 2, waai de laatste zoo fraai den juisten toon wist te treffen. Trouwens het tweede bedrijf had tem po gekregen, dat bleek in de diner-scène, waar Eva met het leeuwendeel van het suc ces ging strijken. En dat gunnen we deze speelster van harte, want ze heeft bewezen voor haar vereeni ging een sterke kracht te zijn, die in nog vele rollen Palvu zal kunnen dienen. Een semi-permanente „vluchtkelder". IJmuiden herademt. Het was een angstige tijd, die achter ons ligt, met al die soldaten in de stad, die overal maar kanonnen en mitrailleurs neer plantten in daar voor gereed gemaakte stellingen, die onze oude scholen en enkele particuliere gebouwen in be slag namen; met al die oorlogsschepen in de haven, die zoo maar voor het oog van ieder een, die er langs liep, hunne kanonnen met scherp laadden, alsof de vijand al voor de pie ren lag. Maar nu is het gevaar gelukkig geweken; de kanonnen en mitrailleurs zijn weer wegge haald, de stellingen worden weer geslecht en de soldaten en matrozen gaan ons zoo langza merhand ook weer verlaten, tot spijt van een klein aantal kasteleins en neringdoenden en van een groot aantal IJmuidensche meisjes, die natuurlijk direct vriendschap met de poilus en de Jantjes sloten. Maar we houden een blijvende of semi blij vende herinnering aan de angstige September dagen De catacomben op het Willemsplein. IJmuiden is ingedeeld in gevarenklasse no. 1, d.w.z. dat wanneer er oorlog komt, IJmuiden een der plaatsen is, waar het eerst een aanval uit de lucht verwacht kan worden. En boven dien heeft IJmuiden het een en ander van de zeezijde te duchten, zoodat het geen wonder was, dat vele IJmuidenaren eenige nachten slecht geslapen hebben. Nu zal men wellicht denken, dat in dat ge vaarlijke IJmuiden bij voorbaat voldoende schuilkelders waren gemaakt en dat iedere IJmuidenaar een gasmasker bezat. Noch het een, noch het ander is waar. Er was niets. Een schuilkelder vindt men alleen op het Hoogoven- bedrijf en gasmaskers (rookmaskers) heeft alleen de brandweer. We hebben pas een schuilkelder gekregen, toen het oorlogsgevaar al heel dichtbij was. En het staat te bezien, of de schuilkelder er geko men was, als er eens geen werkloozen in onze gemeente geweest waren. Maar enfin, we hebben nu een prachtigen schuilkelder gekregen in het hartje van oud- IJmuiden. Maar alléén het klinkt een beetje vreemd „dank zij" den gespannen interna tionalen toestand van verleden week. En mis- schoen ,dank zij" de werkloosheid. Ik ben er gisteren in geweest, op uitnoodi- ging van den opzichter. Eenige ai-beiders waren nog bezig het uiterlijk van onzen schuilkelder te verzorgen. Want het moet er natuurlijk net jes uitzien, daar op het hoofdplein van oud- IJmuiden, op dit historische plekje rondom dat prachtige monument, waarin Concordia zoovele triomphen heeft gevierd. De muziektent komt nu achter een borstwering te staan, gemaakt van het zand, afkomstig van de loopgraaf, die geheel rondom de tent loopt. Alles wordt keurig met graszoden afgedekt. Langs een trapje kom ik in het onderaard- sche gewelf; er branden een paar werklampen en er zijn nog eenige luchtgaten. En langs de door 5 duimsplanken gestutte wanden zijn zit plaatsen getimmerd. Het is nog een flinke wan deling, van het begin tot het eind, of andersom van het eind tot het begin en in geval van nood kunnen er heel wat menschen een schuil plaats vinden. En je kunt er gemakkelijk recht op staan. Als de zaak heelemaal af is, wordt de schuil plaats natuurlijk afgesloten. Laat men er maar een stevige deur voor maken, opdat „onbevoeg den" zich geen toegang kunnen verschaffen. Zoo hebben de gebeurtenissen, die de heele wereld eenige dagen in spanning hielden, IJmuiden een schuilkelder bezorgd. Het is wel een primitieve, maar beter wat dan niets. We zijn natuurlijk blij, dat hij er is, maar we hopen allen, dat hij nooit gebruikt behoeft te worden. W. BURGERLIJKE STAND. Het Sudeten Duilsche stadje Eger, waar Hitier Maandag zijn intocht heeft gehouden. Bevallen: J. Winter-Brands, d., Willebrord- straat 72, IJmuiden. C. W. Borst-Braven- boer, z., Oosterduinweg 2, IJmuiden. J. P. Broek-van Os, d., Ger. Doustraat 19, IJmuiden. R. M. E. van Pinxteren-Volkers, z., Drieh. Kerkweg 93, Velsen. M. C. Korsman-Duin, z., Kortenaerstraat 40, IJmuiden. E. R. Met- tivier Meijer-Roes, z., Duin en Kruidb.weg 19, Velsen. Overleden: R. F. van der Horst, 65 jaar, echt- genoote van H. Brouwer, Stationsweg 144, IJmuiden. W. Houwaart, 24 jaar, echtgen. van A. Plokker, Katwijk. C. A. von Hertz- berg, 30 j., echtgen. van L. de Graaff, K. Wil- helminakade 23, IJmuiden. A. Warmenho- ven 53 j., echtgenoote van J. P. Burger, Bever wijk. PROPAGANDA-AVGND N. C. G. O. V. Na Maandagmiddag een filmvoorstelling voor 250 kinderen gegeven te hebben, hield de N. C. G. O. V. des avonds een film-propaganda vergadering in het vereenigingsgebouw der Ned. Herv. Gemeente in de Kalverstraat. De zaal was flink bezet toen de voorzitter, nadat men lied 8 van de liederenbundel der N. C. G. O. V. gezongen had. de vergadering opende. De bedoeling dezer vergadering was, te IJmuiden een afdeeling der N. C. G. O. V. te vestigen. Hierna werd de Cowboy-film „Wilde paar den" vertoond, gevolgd door „Het kostbare kus sen" een komische film, die de lachlust der aanwezigen terdege opwekte. De heer van Veen gaf daarna een korte uit eenzetting van de bedoeling van den avond. „Wij staan," aldus spr., „aan den vooravond van het winterseizoen en daarmee van de pro paganda voor de geheelonthouding. Dit is nog steeds zeer noodig, want het drankgebruik is weer stijgende. Het aantal bekeuringen wegens dronkenschap gaat weer omhoog. Van de 20.000 dronkaards in ons land, zouden wij slechts en kelen kunnen redden. Daarom kunnen wij veel beter en meer afdoende de menschen wij zen op het gevaar en hen te bewegen niet met drinken te beginnen. De Bijbel zegt: „Redt hen, die gegrepen zijn, want zij wankelen ten doode zoo gij U ont houdt." Daarom zouden wij graag allen wil len redden Gij kunt hiertoe meewerken'door geen slecht voorbeeld te geven want niets is funester dan dat. Het werk der N. C. G. O. V. heeft een half jaar stilgelegen, maar thans hebben reeds 23 menschen zich bereid ver klaard het werk weder op te vatten. Hierna werd de fHm „De onbekende mis dadiger" vertoond, een film die zoo overdui delijk het drankleed en de gevolgen daarvan laat zien, dat geen explicatie noodig was. Na het draaien dezer film werd de avond met het zingen van lied 9 der Zangbundel en gebed gesloten.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1