J( ilOtto tidUte ptaate scUade aan. Aspirin^ Ki jkjes in de Studio van de B.B.C. Afsluitdijk had het zeer zwaar te verantwoorden. Vele schepen in nood. Dagboek van een H. B. S.-er Kunst in Haarlem en daarbuiten. Schoorsteen bezwijkt nT s D A G 5 OCTOBER 1938 Schud* aan inpolderingswerken 0e afsluitdijk heeft onder de felle stormvlagen in den nacht van Hlaandag op Dinsdag een zwaren jjd te voeren gehad tegen het Mlmeer-water, dat, door een orkaan voortgezwiept, met reu- ,en kracht tegen den Zuidkant den dijk sloeg. De dijk, dit orachtig stuk werk van Holland se ingenieurskunst, heeft het gehouden, maar toch zijn er in zijn tijden gaten geslagen. de zware 50 K.G. wegende graniet- Aï. j-onden het tegen het golvengeweld Snerken en werden weggesleurd. Waar -'„are stukken graniet waren weggerukt ®r.n Dinsdag in de vroegte reeds bezig n, „Urn en zakken zand een voorloopige d" rvan het dijklichaam aan te nS heeft overigens wel een vuurproef te i gehad. De wind stuwde het water Kwekende hoogte op, doch de barricade i-ï hoo» genoeg om de steeds stijgende i. te°keeren. Wel spatten de golfkoppen Send over den dijk uiteen en was de over den dijk Dinsdagmorgen overdekt ■I modder n weggeslagen fuikstokken, maar water is er niet overheen gekomen. "si het monument is het kleine restaurant i verwoest; de ramen zijn uit de spon- IZa zeslagen en de inventaris voorzoover S verdwenen, geheel vernield. Voor den Shier die niet verzekerd was, beteekent Keenflinken schadepost. Een gelijke slag i;:,. j; visschers, die voor de tweede maal «jaar hun uitstaande netten grootendeels verloren zagen gaan. Schepen xn nood. Uit H.ollum wordt gemeld, dat de burgemeester van Het Bildt gister middag assistentie van de motorred- dingboot van Hollum vroeg voor een schip, dat nabij den Zwarten Haan in nood verkeerde. Om halfvijf koos de motorreddingboot „Adriaan de Bruin" zee. Toen de boot ter plaatse kwam bleek, dat er twee schepen op de Waödengronden in moeilijkheden wa ren gekomen. _en der vaartuigen verkeerde in zinken den staat en is waarschijnlijk verloren. Van schepen nam de reddingboot zes perso- .n eenige kinderen aan boord. Vervolgens rcrd de terugreis naar Ameland aanvaard. De in nood verkeerende schepen waren de „Hoop op behoud" van Sneek, geladen met grint en op weg van Lobith naar Ameland, H. Akkerman en de klipper „Johan- den met steen en op weg van Culem- borg naar Nieuw Weerdinge, schipper J. Klein- man, Het laatste schip is waarschijnlijk ver loren, Onder een zware bui is gistermiddag het Tjalkschip „Morgenstond", schipper Gorsel uit 3ierum (Gron.), met ijzer van Harlingen naar üïrecht, op de Middelgronden bij de Friesehe Fnaks gezonken. De opvarenden zijn gered en ie Hindeloop en aan wal gebracht. Het schip ligt op 16 voet water en gevaarlijk voor de scheepvaart. De dienst der rijksbetonning is gewaarschuwd en verzocht een wraklichtboei te plaatsen. Te Lemmer is een kraan van den dienst eer Zuiderzeewerken, de „Karma I" op drift geslagen en ongeveer bij het stoomgemaal te Tacozijl op lager wal gezet. De kraan is vlot- gebracht, maar heeft flinke schade gekregen. Een andere kraan, de „Karma II", is gezonken, evenals de zandperszuiger „Caspar Robles". Van de keileembakken is er van vier de bodem ingeslagen. Ook een motorvlet onder ging dit lot. Een andere keileembak ligt tegen oen zeedijk. Voor de uitvoering der Zuiderzee- «erden is deze storm een groote tegenslag, har men had gehoopt nog dit jaar met het «ök, voor zooveel het betreft het leggen van den dijk, gereed te komen. Gisteravond om half tien is de motorred- töigboot .Hilda" van de Noord- en Zuid- Hollandsche reddingmaatschappij, welke van tier uur af bij een afgedreven bak op het Uselmeer had gelegen, in de haven van temmer teruggekeerd. Beide mannen, welke op den bak bevonden, weigerden deze te verlaten. Het_ lek was intusschen met de wileem welke in den bak werd vervoerd, gestopt. Het gevaar was derhalve aanzienlijk verminderd. Later op den avond kwam een sleepboot van Van Zanen en Verstoep's aannemings- maatschappij beschikbaar om den bak bin- Kn te brengen. De „Hilda" heeft daarop de iffliisreis aanvaard. Stad Zaandam in moeilijkheden. De „Stad Zaandam" van de Hal cyon Lijn is in het Kanaal in moeiijk- heden geraakt. De kapitien seinde aan zijn reederij, dat de „roerkoning" vvas gebroken en het schip onbestuur- aar vvas geworden. Jj!?0"3tad Zaandam" was Zaterdagavond uit vertr°kken, met een lading steen- 1 "estemd voor Chantenay, een stadje Lf 5® k°ire-monding bij Nantes. De reis 7 aal verlieP normaal, totdat de Ihpto ndam" Dinsdagmorgen in de na- 7' f !an Kaap de la Hague, met zeer zwaar te sampen kreeg. Tenslotte raakte daar net roer defect, an verschillende zijden zijn sleepbooten ''(v^kntie uitgevaren. ^middeiiijij gevaar leek er voor het schip F,Je Z1in> daar het zich op vrij grooten af- de .kust bevond en de storm in het van die naam en het vermoeden ligt dan ook voor de hand, dat het schip naar Cher bourg zal worden gesleept. Sleepschip op IJselmeer gezonken. Maandagavond is op het IJselmeer ten zuiden van Enkhuizen, tengevolge van den storm het sleepschip „Willem Adri", dat met een lading slakken op weg was naar Duitsch- land, volgeloopen en gezonken. De opvaren den, de schipper, zijn vrouw en knecht en twee kinderen, konden zich in de roeiboot in veiligheid stellen. Na geruimen tijd te heb ben rondgezwalkt konden zij aan boord wor den opgenomen van de sleepboot „Res Nova", dat het sleepschip trok. Zij zijn naar Enk huizen gebracht. Nieuw Amsterdam wilde op drift gaan. De storm heeft te Rotterdam geen per soonlijke ongelukken veroorzaakt en ook de schade viel mee. In de haven is een aantal schepen van de boeien losgeslagen en ook de Dempo, die aan de kade gemeerd lag, verbrak de kluisters, doch alle ontsnapten konden weer worden vastgemaakt, zonder dat er scha de van beteekenïs was aangericht. De loodsdienst, die Maandagavond was ge staakt, werd Dinsdagmorgen nog niet hervat, zoodat slechts enkele schepen binnenkwamen zonder loods. De Nieuw-Amsterdam, die een vaste loods heeft, kwam Dinsdagmorgen eenige uren la ter dan verwacht werd, binnen. Het meeren kostte ditmaal groote moeite. Bij het zwaaien op de rivier dreigde het schip tegen den wal kant van Katendrecht te loopen. Er moest zelfs een anker worden uitgeworpen om het schip in bedwang te houden. Met versterkte sleepboothulp is het schip toen in goede po sitie gebracht om te kunnen aanleggen. PRINS BERNHARD NAAR DUITSCHLAND. 's GRAVENHAGE 4 October. Men meldt ons van officieele zijde, dat Prins Bernhard heden voor enkele dagen naar Duitschland is vertrokken ter bijwoning van de begrafenis van Prinses Sigismund van Pruisen te PotS' dam en voor een kort bezoek aan 'sPrinsens moeder te Reckenwalde. al heb ik 't ook wel eens te pakken. Maar dan neem ik één of twee Aspirintjes, natuurlijk die met het nUaq&lv- -kruis. HET PRODUCT VAN VERTROUWENI (Adv. Ingez. Med.) Als je hoort vertellen hoe het vroeger op de school toeging, denk je wel eens: ik wou dat het nog zoo was. Toen onze vaders in de straf- bankjes zaten, waarop wij nu onze broeken ver slijten, werd er heel wat meer uitgehaald dan tegenwoordig. Je lacht je gewoon een rolbe roerte als je de verhalen hoort. Dat was echt de goeie ouwe tijd. Laatst was er een schoolvriend van mijn vader bij ons op bezoek. Hij had ja ren lang in het buitenland gezeten en dus moest zijn terugkomst gevierd worden. We kregen een glaasje wijn aan tafel en toen be gonnen de heeren herinneringen op te halen. Moeder waarschuwde nog dat ik er bij zat, maar gelukkig letten ze daar niet op. Ik ben een beetje apart gaan zitten om niet te veel in de gaten te loopen en ik heb dingen gehoord, die gewoon fantastisch zijn .En dat mijn vader daaraan heeft meegedaan! Hij was toen toch wel heel anders dan nu. Als wij wat uitgehaald hebben en ik vertel het thuis, is het altijd dadelijk: „Ik wou liever dat je werkte in plaats van je tijd te besteden aan die laffe aardigheden, ik be taal niet voor niets je schoolgeld!" Enzoo- voorts, enzoovoorts. Iedere schooljongen kent dat. Maar vroeger is mijn oude heer blijkbaar een beetje anders geweest. In zijn tijd stonden ze soms allemaal boven op de bank en als dan de leeraar binnen kwam, begonnen ze tegelijk het een of andere liedje te zingen en dan deed ie nog niets. Dat moest je bij ons eens probee- ren. Je werd er afgezwiept voor je pap kon zeg gen. Die vriend van mijn vader heeft ook eens op een keer in een winkel van feestartikelen die op de flesch ging, een heele massa snorren en baarden gekocht en die hebben ze toen tus- schen twee uren gauw allemaal omgedaan. En daar stond de leeraar opeens voor een heele klas stokoude kereltjes. M'n vader brulde nog van het lachen, toen hij het verhaal ophaalde. Maar hij had het mij nooit eerder verteld. Weet je nog, zei de vriend, dat we eens bij het Konijn zaten te whisten? Wie was het Konijn, meneer? vroeg ik zachtjes. Heeft je vader je daar nooit over verteld? Neen nooit. Zeg, Barend, (mijn vader heet Barend, maar daar kan hij ook niets aan doen) heb jij dien jongen van je nooit verteld, wat wij alle maal bij het Konijn hebben uitgespookt? Waarom zou ik? Nou, ze zijn er anders aardig genoeg voor, die verhalen. Niet geschikt voor Max. Die verbeeldt zich toch al dat hij heel wat beteekent. Houdt er een meisje ob na en heeft de wijsheid in pacht. Hoe m'n vader daar achter is gekomen, weet ik nog niet. Dat heb je nu van zoo'n kletsgat. Maar de vriend lachte dat zijn buik mee op en neer wipte. Neem je dat dien jongen kwalijk? En hoe was je zelf dan indertijd? Weet je nog dat aar dige blonde Max, ga de kamer uit, zei vader. En toen ik bij de deur was, hoorde ik hem brommen van gebrek aan tact en onpaedagogisch en toch al over het paard getild en het op die manier nog erger maken. Boven op mijn kamer, gebogen over mijn dagboek, heb ik nog eens zitten nadenken. Waarom zouden vaders toch altijd doen of ze vroeger heel anders waren dan wij nu? En dan altijd veel beter. Zouden ze nu heusch den ken dat wij op eens anders zouden worden, als we hoorden dat onze vaders ook niet altijd zulke heilige boontjes zijn geweest? Dat Is toch on zin. Wij leven zooals welzijn en onze vaders leefden zooals zij waren. En wat de school .be treft, slaan wij ze met stukken. Op onze school is er tenminste niemand die het in z'n hart haalt zoo de beest te spelen. Daar zou de Baas gauw een eind aan maken. En bovendien hébben wij geen leeraren bij wie je zulke dingen kunt doen. En tenslotte hangt het allemaal van de leeraren af. Als die een beetje schappelijk zijn, gaat het op school gesmeerd. Alleen aïs ze valsch gaan doen, dan komt er wel eens herrie van. Dat mijn vader nu van Edith weet is niet leuk meer. Dat geeft natuurlijk op een gegeven oogenblïk een geweldige deining. Maar dat heb ik er voor over. Allicht. Stel je eens even voor dat ik tegen haar zei: Het moet nu maar uit zijn, want ze willen het thuis niet hebben. Ge woon om door den grond -te gaan. Wat zou ze wel van me denken? Zij kan er toch zeker niets aan doen. En ik ook niet. Maar misschien loopt het wel met een sisser af. We zullen het hopen. (Een uur later). Vele radioluisteraars hier in het land en ook veel in Haarlem en omgeving, luisteren naar de programma's van de B. B. C. (British Broadcasting Corporation) in Engeland. Het is voor hen wel eens aardig om te zien hoe de studio in Londen, waar de Engelsche radio programma's uitgevoerd worden, er van binnen uitziet. Hier zijn twee kijkjes. Aan het recht- sche is een zeer actueele betcekenis verbon den het is namelijk de studioruimte voor godsdienstige uitzendingen. Zondagavond j.l. ging de bisschop van Canterbury hier voor in den dankdienst voor den vrede. Het beeld hier beneden geeft de concertzaal uit het zgn. „Broadcasting House" in Londen weer. Wat er nu gebeurd is had ik nooit en in de verste verte niet verwacht. Daareven is mijn vader naar boven gekomen. Ik had net den tijd mijn dagboek weg te stoppen en toen kwam hij binnen. Dat was nog nooit vertoond. Vader op bezoek bij zijn zoon. Maar het zonderlingste was dat hij heel anders was dan ooit tevoren. Ik kan niet precies meer zegen hoe het ging. maar opeens hadden we het over Edith en het klonk heel gewoon dat wij daar samen over praatten. Ik heb eerlijk gezegd dat ik van haar houd en vader vond het niet eens gek. „Als je werk er maar niet onder lijdt." „Nou, daar is geen sprake van, integendeel." Eindelijk heb ben we elkaar een hand gegeven, een stevige, alsof we de een of andere afspraak hadden ge maakt samen. „We moeten eens vaker met elkaar praten, Max", zei vader, toen hij einde lijk opstond om weg te gaan. „Graag", zei ik en ik meende het. Het is opeens of ik er een vriend bij gekre gen heb. MAX. WEEK-ABONNEMENTEIS dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. Kanaal 3an het afnemen was. De „Stad Zsatirii T, ainemen was. Lalw 23 man aan boord. riclpti0?-den avond heeft de directie be- esnïY^'T6CU' dat de „Stad Zaandam" aan had vs?! e Nepboot, de „Cherbourg no. 4" Éc'n nn f ?aakt' De »sta<L Zaandam" bevond P oat moment dicht bij de havenstad Het werk van Permelce, den Vlaming is in ons land al een aantal jaren bekend en vond vooral bij de jongere generatie onder de schilders groote bewondering, die door enkele liefhebbers kon worden gedeeld. Exposities in Amsterdam brachten van tijd tot tijd zijn nieuwste werken voor de oogen der kunstvrienden, grootscheep- sche verzamelaars als de heer Regnault bezit ten er verscheidene, wij bespraken er hier kort geleden een paar die genoemde heer in het Stedelijk Museum tentoongesteld had en anderen volgden op bescheidener wijze dat voorbeeld. Als dit lcroniekje verschijnt is bij Frederilc Muller de kunstverzameling van wijlen den heer E. R. Harkema uit Laren, geveild en zal de vrij groote en imposante Permeke die daar deel van uitmaakte, van eigenaar verwisseld zijn. Het is het Wintergezicht dat hierbij wordt af gebeeld, en waaraan wij enkele opmerkingen over den schilder en zijn kunst willen verbin den. Zelfs voor wie nog geen ander werk van Permeke ooit zag, moet, dunkt mij, reeds uit dit plaatje die eigenaardige vermenging van brute kracht met kalme grootschheid duidelijk zijn, waardoor deze kunst in haar kern bepaald wordt. De onbehouwenheid, de onverschillig heid, waarmee op den voorgrond een paar boompjes aangeduid worden alsof het vliegen- 1 meppers waren, de primitieve kracht waarmee een hooiopper, een boerderij zijn neer gepoot in een forsch aangezet landschap, waarin alle detailleei'ing" in enkele breede vegen is saamge trokken, het neemt alles niet weg dat er een enorme wijde stilte wordt voelbaar gemaakt waarin alleen het licht leeft en hemel en aarde doordringt. Zulk een voorstelling van zaken, zulk een wijze van zich te uiten is tegelijkertijd boersch en verheven, tegelijkertijd primitief en modern in zijn beste exemplaren. Het is een uiterste consequentie van het im pressionisme, ontdaan van alles wat op een be doeling te charmeeren zou kunnen gelijken. Hij zelf, de schilder, is met een elementaire kracht, met storm en onweer vergeleken en zeker staat hij met de natuur in nauwe verbinding. Wie niet van zijn kunst houdt, mag zeggen dat alle cultuur er in ontbreekt. Maar zal toch moeten toegeven dat het als schilderwerk buitenge woon indrukwekkend is. Permeke, thans een goede vijftiger, woont in de buurt van Ostende, kent de zee en het leven van boeren en visschers en voelt zich in hun sfeer opgenomen. Vooral van de zee heeft hij prachtige dingen gemaakt, nocturnes, nacht stukken, met niets dan water en lucht, beang stigend eenzaam en schoon tegelijk, herinnerend aan het verhaal van de Schepping. Zijn vis schers en boeren plaatst hij in duistere inte rieurs, als geweldige verschijningen die te nau- wernood het dierlijk element in den mensch hebben afgelegd. Hij houdt er van op dat ele ment in het bijzonder den nadruk te leggen, maar doet het op magistrale, onafhankelijke manier. Een figuur als Constant Permeke verwijdert zich weer een paar schreden verder van een natuurgetrouwe afbeelding dan, bijvoorbeeld, een Breitner ging, met welken Hollandschen artist hij wel eenige verwantschap vertoont. Het is meer het innerlijke leven, het tempera ment van den schilder, dat wordt bloot gelegd dan dat de meer fotografisch te benaderen qua- liteiten van het landschap*dat hij afbeeldt, hier van belang zijn. Wat men onder „vergeeste lijkte" schilderkunst verstaat, is, mijns inziens nog lang zoo verwerpelijk niet als de massa het wil doen voorkomen. Een deel er van zeker is te beschouwen als een natuurlijke reactie tegen de techniek, die in haar ontwikkeling den foto graaf heeft uitgenoodigd des schilders rivaal te worden. De laatste komt er dan van zelf toe, zich van de direct-afbeeldbare realiteit af te wenden en een uitdrukkingsmiddel te zoeken onbewust allicht dat zonder intermediair van apparaat kan blijven werken. Voorloopig zal de gewone beschouwer nog wel moeite heb ben wat hem vrijpostig lijkt, als zelfstandig le ven te waax-deeren, maar het ligt in de ontwik keling der dingen dat die moeilijkheid verdwij nen gaat wanneer het inzicht verheldert. Voor wie nu leeft, is het ongeloofelijk hoe Breitner's kunst in diens opgang werd afgebroken en zijn geval was niets dan een herhaling van soort gelijke vroegere histories. Om de rol van baanbreker te spelen zijn ech ter krachten van aanleg en begaafdheid noo- dig die boven de alledaagsche uitgaan. Wan neer een artist die niet bezit, blijft hij stame len en wordt per slot medelijdend ter zijde ge schoven. Breitner was zulk een krachtmensch en Permeke heeft er veel van. Daarom is het interessant te blijven volgen, hoe men op het werk reageert. J. H. DE BOIS. onder stormgeweld. Op lederfabriek terecht gekomen Zeer groote schade aangericht Tijdens den storm die Dinsdagmid dag" woedde is te ongeveer 3 uur in den namiddag de 23 meter hooge fabrieksschoorsteen van de leder- fabriek der firma L. Koenraad aan de Bolkensteeg te Dongen afgeknapt en neergekomen in de fabriek. Juist waren daar 4 arbeiders aan bet werk. De schoorsteen viel vlak langs deze arbeiders en richtte een geweldige verwoesting aan. Het dak van de looierij werd geheel vernield en ont zet. Balken, waaronder zelfs een ijze ren verbindingsbalk, braken finaal af of werden verbogen- De buitenmuur, staande langs den weg naar Kaats heuvel, is geheel ontzet en zal moe ten worden afgebroken. Midden in de looierij kwam een stuk van den schoorsteen terecht van ongeveer een meter lengte, een brok steen, dat al leen reeds in staat zou zijn geweest alle aanwezige arbeiders te verplet teren. Looikuipen zijn vol met puin. Het bedrijf kan ter plaatse onmoge lijk worden voortgezet. De mate- rieele schade is zeer groot. Tuinder door trein gegrepen. Slachtoffer kort na het ongeluk overleden. Dinsdagmiddag is er op de veiling „De Tuin bouw", gelegen tusschen Bovenkarspel en Grootebroek een ernstig ongeluk gebeurd. Een achttienjarige tuinder uit Lutjebroek was be zig met bloemkool pellen, toen een trein uit de richting Enkhuizen naderde. Vermoedelijk door den sterken wind heeft de jongen den trein niet hooren aankomen en doordat hij zich te dicht bij de rails bevond werd hij door den locomotief gegrepen en met een groote hoofdwond langs de rails neerge- smakt. Dokter Steenhuizen uit Bovenkarspel verleende de eerste hulp, waarna het slachtof fer naar het ziekenhuis te Lutjebroek werd vervoerd. Onderweg is hij aan de opgeloopen verwondingen overleden. Wielrijder door auto gedood. Hoewel hij geheel rechts reed. Dinsdagmiddag is de vijftigjarige wielrijder S. Verbij in de Hoofdstraat te Sassenheim, nabij de R.K. kerk, door een personenauto aan gereden, welke uit de richting Leiden kwam. Het slachtoffer, dat geheel rechts van den weg reed. werd tegen den grond gesmakt en ern stig gewond. Nadat dokter Le Grand genees kundige hulp had verleend, is de man naar het St. Elisabethziekenhuis te Leiden ver voerd, waar hij gisteravond is overleden. De man was gehuwd en vader van tien kinderen.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 5