Ut ife fen nieuw kabinet Sirovy Drie Slowaken Frankrijk herstelt de diplomatieke betrekkingen met Italië. Koop eerst een andere tandpasta PROGRAMMA Groote meerderheid voor Daladier. Kamer keurt financiëele volmachten goed. T s D AG 5 OCTOBER 1938 hebben er zitting in Het Tsjecho Slowaaksche kabinet Sirovy is gisteravond afgetreden. Er een nieuwe regeering gevormd [te„eens onder leiding van generaal Sirovy. Deae is volgrt samengesteld: Minister-president en minister van landsverdediging, generaal Sirovy. Minister van buitenlandsche zaken: Chvalkovsky- Minister van binnenlandsche zaken Czerny. FinanciënKalf us. Sociale Zaken: Zenkl. Minister zonder portefeuille: Bukhovsky, president der Sokols en voorts drie Slowaken: Karvas, Cai- dad en Sajnor. De Slowaaksche minister Cermak was gistermorgen reeds uit het kabi net getreden. Het nieuwe kaJbinet is gematigd. Het heeft tpcn sterke politieke kleur. De aanwezigheid van drie Slowaken aldus Reuter is een .„cessie aan de Slowaken, die echter waar schijnlijk niet de autonomisten bevredigen zal. ed Press meldt, dat de nieuwe regeering v in den nacht vergaderd heeft teneinde nieuwe eischen van de Slowaaksche partij •{bespreken, n.l. de algeheele autonomie der iowaken, welke kwestie naar men hoopt zon- buitenlandsche interventie kan worden •palost. In verband hiermede wordt gemeld, ^•afgevaardigde Karei Sido naar Warschau gereisd is. De eischen houden feitelijk een federalen Saatsvorm in. De berichten, dat de Slowaak se eischen het karakter van een ultimatum Kuden hebben, worden van officieele zijde te- Verder wordt gemeld, dat Jaroslav Preiss, president van de Zevnostenska bank, een der voornaamste bankex- van Tsjecho Slowakije, zich per naar Berlijn heeft begeven, teneinde aldaar te onderhandelen om trent de oplossing van nieuwe bank- problemen, ontstaan door de annexa tie van de Sudeten Duitsche gebie den. Deze reis zou met toestemming Tin Benesj zijn ondernomen. Havas meldt heeft de gouverneur van S'ib Karpatisch Rusland, Hrabar, gisteren een bezoek gebracht aan den chef van de kanse- hnj van den president der republiek en den minister van binnenlandsche zaken. Bij een Tcrig bezoek heeft Sirovy gevraagd het vraag- stuk der autonomie der Roethenen te laten rusten tot na de regeling der internationale vraagstukken. De Roetheensche parlements leden zetten evenwel hun stappen bij de lega ties der groote mogendheden voort. „Vaarwel Frankrijk". Een artikel in de Lidove Noviny, een belang rijk liberaal blad in Tsjecho Slowakije heeft veel sensatie verwekt. Het blad wordt alge meen beschouwd als de spreekbuis van de toonaangevende politieke kringen. Het schrijft: „Vaarwel Frankrijk", en vervolgens: „Centraal Europa begaat niet meer. Wat komt thans? Oorlog tiisschen Duitschland en Frankrijk of tusschen Duitschland en Rusland? Of een al liantie tussohen Rusland en Duitschland en een verdeeling van het Britsche imperium? Wij hebben de rol van politieagent genoeg speeld. Wij zijn in den steek gelaten. De wereld wordt geregeerd door geweld en niet door de wet en onze plaats moet daarom zijn aan de zijde van de macht. Wij hebben geen andere keus dan ons te scharen aan de zijde van Duitschland. Zelfs in handelsbetrek kingen moeten wij afzien van alle relaties, die ons zouden plaatsen in het kamp van Duitschland's tegenstan ders. Wij moeten erkennen, dat Hitler en Musso lini machtiger zijn dan Frankrijk, dat op het oogenblik aan drie zijden bedreigd wordt (Duitschland, Italië, Spanje). Hitier wint de eene worsteling na de andere zonder te vech ten, volgens de formule van Mein Kampf." Ambassadeur te Rome benoemd. Kort voor den aanvang van de buitengewone zitting van het Fransche parlement, heeft minis ter-president Daladier den Itali- aanschen zaakgelastigde bij zich ontboden, om dezen er van in kennis te stellen, dat de minister raad met algemeene stemmen besloten heeft aan Mussolini de gevoelens van groote dankbaar- beid van de Fransche regeering ®n het Fransche volk te doen over brengen voor het groote bemid- delings- en vredeswerk, dat hij te München heeft verricht, alsmede bemin kennis te stellen van den M van Frankrijk, zonder verwijl de diplomatieke betrekkingen tus- schen de beide landen te normali- seeren en over te gaan tot de benoeming van een ambassadeur bij de regeering van Z. M. den Koning-Keizer Victor Emanuel. iff'?® krinSen te Parijs acht men het ambacslrf 1J 1 dat Francois Poncet, thans benS vir te BerlÜn, te Rome zal worden ZöiihüL a ambassadeur te Warschau, Noel, te BerliJn opvolgen en Peaux, de gez£mt te Weenen, zou naar War- Daladier dankt Chamberlain. .Britsch-Fransche samenwerking sluit geen enkele andere vriendschap uit." De Fransche minister-president Daladier heeft, naar Havas meldt, zijn Britschen col lega Chamberlain in antwoord op diens schrijven de volgende boodschap doen toe komen „Ik dank u voor uw boodschap, die het Fransche volk diep getroffen heeft. De ge voelens. waaraan gij uiting geeft, komen over een met die van het Fransche volk. Frankrijk heeft gedurende deze crisis gevoeld, dat de banden van hertelijke vriendschap, die het aan de Britsche natie binden, zich versterk ten. Evenals al mijn landgenooten heb ik uw grooten vredeswil en uw mooi en sterk begrip voor de levensbelangen van onze beide landen en de bijzondere verplichtingen van Frankrijk bewonderd. Onze samenwerking sluit geen enkele andere vriendschap uit. Ik ben er van overtuigd, dat zij het zekerste pand van den vrede zal blijven". en liefst de duurste die er is en pr beer daarna Ivorol (volgens Nieuw receptL Dan neemt U waar hoe Ivorol in reinigend-, witmakend- en schuimend vermogen alle andere verre overtreft. (Adv. Ingez. Med.) De „groote trek" wordt herdacht, Baldwin prijst Chamberlain's optreden. „Niemand in staat te doen wat hij deed." Tijdens het debat over den internationalen toe stand in het Britsche Hoogerhuis heeft Lord Strabolgi de klacht geuit, dat aangezien het parlement niet bijeen was, aan het vólk niet alle bewijsstukken over de internationale be sprekingen zijn verstrekt. „Wij hebben twee weken lang onder een dictatuur geleefd", aldus Lord Strabolgi. Het Tsjecho-Slowaaksche volk had volgens hem wellicht gered kunnen worden, indien men in Engeland en Frankrijk niet zwak was geweest. Strabolgi noemde als alter natief voor een vier-mogendhedenpact een we reldconferentie, zoo mogelijk gepresideerd door den president der Vereenigde Staten. Lord Samuel, behoorende tot de oppositie-liberalen, had bewondering voor Chamberlain. Lord Stanley Baldwin, die zijn eerste rede in het Hoogerhuis hield, zeide o.a.: Ofschoon ik weinig weet van hetgeen tusschen de kanselarijen in Europa is afgehandeld, weet ik genoeg om te kunnen zeggen dat, toen de minister president het besluit nam naar Berch- tesgaden te gaan, er niets ter wereld was, dat bij anders kon doen en ik dank God, dat bij 't heeft kunnen doen. Ik zou niemand kunnen aanwijzen, die zou hebben kunnen doen wat hij deed toen hij in Duitschland besprekin gen ging voeren. Het was een prestatie waarvoor dit land hem veel verschul digd is". Er is, zoo vervolgde Baldwin, nooit een grootere drogreden geuit, dan de opmerking, die velen thans op de lippen ligt: „Eens moet ge toch vechten, vecht daarom nu". Oorlog was op den langen duur nooit onvermijdelijk. „Indien er in de toekomst 95 procent kans was op een oorlog, zou ik tot het einde mijner da gen op de 5 procent zetten". Na hulde te hebben gebracht aan Baldwin en Chamberlain zeide Lord Ponsonby (arbeiders oppositie), dat men een nieuwe taal moest vin den en het jargon van den Volkenbond moest laten vallen. Het eerste vraagstuk, dat ter hand genomen diende te worden was de be perking der bewapening en spr. sprak zich uit voor tweezijdige overeenkomsten zelfs voordat een wereldconferentie kon worden bijeenge roepen. De oudminister van luchtvaart, Lord Swinton, vond eveneens woorden van lof voor Chamber lain. Lord Lloyd verklaarde, dat het resultaat van Chamberlain's bezoek aan Hitler was, dat En geland „eén middel tot overbrenging was ge worden van wat, naar het mij voorkomt, een der meest beschamende en ongelukkige bood schappen is, die ooit door een Britschen pre mier aan een bevriend volle zijn overhandigd". De volgende spreker, Lord Marchwood, zeide, dat hij de Duitschers kende en wist, dat zij even hartstochtelijk als de Engelschen geen oorlog meer wenschen. „De meest sinistere figuur in het Duitschland van heden is niet Hitier, doch de minister van propaganda, die den geest van het volk bewerkt en opstookt". Lord Maugham, de Lord-kanselier, veroor deelde de krachtige taal, waarmede het beleid der regeering is aangevallen. Hij betoogde, dat het land op den rand van den oorlog was ge weest enprees het beleid van Chamberlain. Terechtstellingen wegens land verraad. Twee doodvonnissen te Berlijn voltrokken. BERLIJN. 4 Oct. Ludwig Maringer uit Bonn, die op 24 Juni wegens land verraad door'het volksgerechtshof ter dood is veroordeeld, is vandaag te rechtgesteld. Verder is een 39-jarige vrouw uit het Saarland wegens land verraad terechtgesteld. (D.N.B.) Zuid-Afrikaanders hullen zich weer in de oude kleederdrachten. De voorbereidingen voor de herdenking van den „grooten trek" zijn in vollen gang, aldus meldt Reuter uit Pretoria. Men gelooft, dat de viering in Pretoria door minstens 150.000 menschen zal worden bijgewoond. Er wordt voor de bezoekers een speciaal dorp gebouwd waar zij alle moderne comfort zullen vinden. In de heuvels bij Pretoria zal een groot amphi theater worden aangelegd. De herdenking wordt pas in December ge houden, maar toch kan men thans reeds de oude kleederdracht der voortrekkers op straat zien. Jonge meisjes en mannen vertoon en zich soms met de oude „kappies" en „veld- skoene", die deel uitmaakten van de kleeding der boeren van honderd jaar geleden. Vele mannen laten ook hun baard staan. Rheumatische pijnen Mijnhardtjes doen deze snel verdwijnen. 12 stuks 50 ct. (Adv. Ingez. Med.) DONDERDAG 6 OCTOBER. HILVERSUM I 1875 en 301.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.0012.00 NCRV. 8.00—9.15 Gramofoonmuziek (om 8.15 uur berichten) 10.10 Gramofoonmuziek. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gra mofoonmuziek. 12.30 Het KRO-orkest en gra mofoonmuziek. 2.00 Handwerkuurtje. 2.55 Gra mofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.303.55 Gramofoonmuziek (om 3.45 berichten). 4.00 Bijbellezing. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.05 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.35 Gramofoon muziek. 5.45 Zang met pianobegeleiding, en gramofoonmuziek. 6.30 Voor amateur-foto grafen. 6.45 C.N.V.-kwartiertje. 7.00 Berich ten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Re portage, eventueel Gramofoonmuziek. 8.00 Be richten A.N.P. Herhaling SOS-berichten. 8.15 Bijeenkomst van de Gereformeerde Jeugdbon den te Den Haag. 9.15 Stafmuziek van het 5e Regiment Infanterie. 9.45 Vervolg van 8.15. 10.15 Berichten ANP. 10.20 Vervolg concert. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM II, 415.5 M. A.V.R.O.-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek (om 8.15 berichten) 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest mmv. soliste (om 12.15 Be richten. 11.25—11.50 Declamatie). 12.30 De Ro mancers en soliste. 1.15 Orgelspel. 1.30 De Romancers en soliste.. 2.00 Zang, piano en de clamatie. 3.00 Revue-programma (opn.) 4.00 Voor de zieken. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Voor groote kinderen. 5.30 AVRO-Amuse- mentsorkest en soliste. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.40 Causerie over orchideeën. 8.00 Berichten ANP, Mededeelingen. 8.15 Concertgebouw-orkest mmv. soliste. (In de pauze: causerie over Mozart). 10.30 Damnieuws. Hierna: Gramo foonmuziek. 11.00 Berichten ANP, hierna tot 12.00 De Twilight Serenaders (opn.). DROITWICH, 1500 M. 11.4011.45 Gramofoonmuziek. 12.05 BBC Northern Ireland-orkest. 12.50 Voordracht. 1.20 Dansmuziek (gr. pl.) 2.052.20 Gramo foonmuziek. 3.10 Harry Evans en zijn sextet intime. 3.35 Het Stedelijk orkest van Bourne mouth en solisten. 5.05 Modepraatje. 5.20 Harry Davidson en zijn orkest. 6.20 Berichten, 6.40 Landbou-wpraatje. 7.00 Rodiotooneel. 7.20 BBC-Theaterorkest. 8.05 Mantovani en zijn dansorkest. 8.50 Causerie: The Mediterranean. 9.20 Berichten. 9.45 BBC-orkest,- koor en or listen. 10.20 Korte Kerkdienst. 10.40 Causerie „Birds in Shetland". 10.55 Het New London Trio. 11.35 Bert Firman en zijn orkest. 11.50 12.20 Dansmuziek (gr. pl.) RADIO PARIJS, 1648 M. 8.10—9.20 en 10.30 Gramofoonmuziek. 12.35 Het Roger Ellis-orkest. 3.05 Zang. 3.20 Gra mofoonmuziek. 4.20 Pianovoordracht. 4.35 Gramofoonmuziek.5.20 Radiotooneel. 7.20 Gra mofoonmuziek. 8.35 Pianovoordracht. 8.50 Na tionaal orkest. 10.5011.05 Gramofoonmuziek. KEULEN 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.30 Otto Fricke's orkest. 7.50 Omroepdansorkest. 9.20 Volksliede- renconcert. 11.20 Omroeporkest. 1.30 Populair concert. 2.40 en 3.20 Gramofoonmuziek. 4.35 Viool, piano en pianobegeleiding. 6.25 Trio concert. 7.30 Omroeporkest en -koor en solis ten. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.5011.20 Orkest van den Rijksarbeidsdienst, boerenkapel en so listen. BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om roeporkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepdansorkest. 6.50 Gramofoonmuziek, 8.20 Omroeporkest. 10.3011.20 Gramofoon muziek. BRUSSEL. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Om- roepsalonorkest. 1.502.20 Gramofoonmuziek, 5.20 Muzikale causerie. 6.35 Omroepsalonor- kest. 7.35 en 8.50 Gramofoonmuziek. 9.20 Om- roepsymphonie-orkest. 10.3011.20 Gramo foonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Carl Woitschach's Blaasorkest. 8.20 Otto Dobrindt's orkest. 9.20 Berichten. 9.50 Viool en piano. 10.05 Berichten. 10.2011.20 Om- roepkleinorkest en boerenkapel (gr. pl.) De premier licht zijn beleid toe voor de Fransche Kamer. De Fransche Kamer heeft gisteren nadat Daladier het woord had gevoerd met 535 tegen 75 stemmen en 3 onthoudingen, het buitenlandsche beleid van de regeering goedgekeurd. Tegen stemden de 73 communisten, de socialist Bloch en De Kérillis van de rechterzijde. Reeds te half drie des middags begon de pu blieke tribune van de Kamer vol te loopen, ter wijl in de diplomatenloges de vertegenwoordi gers van de buitenlandsche mogendheden hun plaatsen innamen. Ook de plaatsen der afge vaardigden waren alle bezet. Toen minister president Daladier het spreekgestoelte besteeg om zijn verklaring af te leggen, stonden alle afgevaardigden op om hem toe te juichen, al leen de communisten bleven zitten. Tijdens de rede werd de minister-president herhaalde malen luide toegejuicht, alleen de communisten bewaarden het stilzwijgen. Na het afleggen van de regeerings- verklaring deelde de minister-president mede, dat Chichery had verzocht een interpellatie te mogen indienen. Bij zit ten en opstaan sprak de Kamer zich uit voor een onmiddellijk vaststellen van den datum der interpellatie. De minister-president verzocht deze in terpellatie uit te stellen tot na de an dere interpellaties en stelde de-kwestie van vertrouwen. De Kamer keurde dit verzoek met 535 stemmen tegen 75 en 3 onthbudingen goed. Aan Daladier's verklaring is het volgende ontleend: In de afgeloopen week heeft de we reld zich met angst kunnen afvragen of zij in een oorlog gestort zou worden. Vandaag kom ik u verslag uitbrengen van ons werk en ik kan u zeggen, dat wij' den vrede hebben gered. De minister-president zeide vervolgens, dat toen zijn regeering werd gevormd het Sude- tenduitsche probleem reeds bestond, en het drama reeds was begonnen. De regeering wei-d geleid door het streven niet te worden ge dwongen tot militaire actie en door den wil de beloften, waardoor zij was gebonden, gestand te doen. Te Londen hebben wij in April reeds onder vonden, dat de Britsche regeering het in hoofdzaak met ons eens was. Daarna kwam de missie-Runciman, die hoop gaf op een vreed zame oplossing. De situatie verscherpte zich echter steeds en na Neurenberg moesten wij ons afvragen of de machten van het geweld het zouden winnen van den vrede. In die dagen van spanning waren in Frankrijk twee stroomingen merkbaar: de eene zette alle hoop op onderhande lingen. de ander verwachtte meer van onbuigbare kracht. De minister-presi dent oordeelde evenwel, dat het heil lag in een samenvoegen van deze beide stroomingen. De premier gaf vervolgens een uiteenzetting van de gebeurtenissen, die daarop gevolgd zijn. De Fransche regeering heeft de uitnoodiging voor Mtinchen aangenomen. Er was geen sprake van een formule of van voorstellen, doch er was sprake van het redden van den vrede. Daladier heeft geen spijt van zijn handelwijze Liever zou hij gezien hebben dat alle betrokken mogendheden aanwezig wa ren geweest, doch er was geen tijd voor uitstel. De overeenkomst van München was ook een groote winst op het memorandum van Godes- berg. Tsjecho-Solwakije heeft intei-nationale garanties gekregen. Frankrijk en Engeland hebben de nieuwe grenzen gagarandeerd tegen een niet-uitgelokten aanval. Duitschland en Italië zullen garandeeren, zoodra het vraag stuk der Poolsche en Hongaarsche minderheden geregeld zal zijn. Verder is een internationale commissie ingesteld tot regeling van de ver schillende vraagstukken. Daladier betoogde, dat men er in is geslaagd den vrede te redden door te toonen de recht vaardigheid te willen en door loyaal te zijn, door te onderhandelen als mannen, die over tuigd zijn den waren weg des vredes te bewan delen. Hierbij steunde men op het vertoon van zijn kracht, niet als middel van intimidatie, want men behoeft er niet meer aan te denken Duitschland te intimideeren, evenmin als men er aan kan denken Frankrijk te intimideeren. Doch door het toonen van zijn kracht stond men als gelijke tegenover gelijke. Men kan niet onderhandelen met een man of een volk, zon der eerst de achting te hebben gewonnen. Daladier heeft te München gevoeld, dat de achting van Duitschland voor Frankrijk was gegrondvest op het feit, dat men overtuigd was dat Frankrijk be reid was te strijden om te verhinde ren dat te kort zou worden gedaan aan zijn vitale belangen of aan zijn gevoelens van rechtvaardigheid. Men moet, aldus Daladier, het land hier de eer brengen, welke het toekomt. Op den eer sten oproep hebben de jonge troepen en de strijders uit den grooten oorlog zich achter hun vaandels geschaard en in weinig uren vormden zij een onoverkoombaren wal tot verdediging van het land. Na de verklaring van den minister-president begonnen de debatten. Onder het applaus van allen verklaarde do afgevaardigde van 't departement van den Be neden Rijn, Walter, dat Elzas Lotharingen in dienst van Frankrijk zou staan onder alle omstandigheden. De communist Péri zeide te betreuren, dat de Sovjet Unie- niet tegenwoordig is ge weest bij de besprekingen te München Louis Marin veroordeelde het gebruik van geweld. Hij bracht hulde aan Tsjecho-Slowa- kije, dat onmetelijke offers heeft gebracht om den vrede te bewaren. Ook Léon Blum wenschte de regeering ge luk met het behaalde resultaat, hij betreur de evenwel het lot van Tsjecho Slowakije, dat zich voor de rust van Europa heeft opgeofferd. Hij stelde in Frankrijk hen verantwoordelijk, die de actie van den Volkenbond hebben doen mislukken. De Kérillis verklaarde, dat volgens zijn mee- ning Duitschland niet in staat was om oorlog te voeren, het heeft gebruik gemaakt van den toestand. Hij sprak lang over de bedoe lingen, welke volgens hem Duitschland in Europa heeft en zeide, dat alle Franschen een moeten zijn om den toestand meester te worden. In den Senaat heeft Chautemps de verkla ring van de regeering voorgelezen. Ook hier werd deze verklaring fierhaaldelijk door toe juichingen onderbroken. Tenslotte deelde Chautemps mede, dat ook in den senaat het ontwerp der financieele volmachten zou wor den behandeld. Voor de verdaging van de zit ting der Kamer te 19.25 uur, deel de de voorzitter mede, dat de minister van financiën een wets ontwerp had ingediend, waarbij de regeering volmachten worden verleend voor het economisch en financiëel herstel van het land. Het ontwerp kwam onmiddellijk in bespreking. Aanvankelijk had de socialistische fractie besloten tegen het ontwerp te stemmen. In een tweede bijeenkomst zou Blum ver klaard hebben, dat Herriot zich tot hem had gewend om te bewerken, .dat de fractie zou terugkomen van haar besluit. Herriot zou be loofd hebben een stap bij Daladier te doen, om bijeenroeping van het parlement tegen 16 November en geruststellende verzekeringen betreffende de toepassing der sociale watten te verkrijgen. Daarna zou de fractie besloten heb ben zich van stemming te onthouden, als zij bevredigd zal worden door de verklaringen van den minister-presi dent. De financieele Kamercommissie kwam daarna opnieuw bijeen en heeft het regee- ringsontwerp goedgekeurd met 18 tegen 5 stemmen, bij 18 onthoudingen. Te half drie in den nacht werd de bijeen komst der Kamer hervat. De rapporteur-ge neraal deelde mede, dat de financieele com missie in het regeeringsontwerp slechts een verandering had aangebrachtde datum van 31 December was vervangen door dien van 15 November. De tekst luidde toen als volgt: „De regeering wordt gemachtigd, tot 15 November 1938 door middel van decreten, die in den ministerraad worden besproken en goedgekeurd, maatregelen te nemen voor het on middellijke herstel van den economi- schen en financieelen toestand van het land. Deze decreten zullen kracht van wet hebben en aan de ratificatie der kamers worden onderworpen voor 1 Januari 1939". De minister van financiën, Marchandeau, herinnerde er aan, dat het saneeringswerk, dat sedert April ter hand is genomen, goeae resultaten heeft opgeleverd. Hij gaf de verze kering, dat de regeering niet opnieuw zich zal bedienen van een voorschot van 10 milliard van de Bank van Frankrijk. Van het vorige voorschot, 12 milliard groot, rest nog 1520 mil- lioen. De regeering heeft geen moratorium willen opleggen, maar zij moest door de laat ste gebeurtenissen in plaats van 4 milliard 12 milliard uitgeven. Zij zal de gezonde methode van evenwicht niet opgeven, maar heeft volmachten noodig. Na Marchandeau voerde Daladier het woord. Hij herhaalde, dat in den weerslag van de internationale crisis de oorzaken der financieele moeilijkheden gezocht moeten worden. Daar de demobilisatie nog niet ge ëindigd is, kan men niet zeggen, hoeveel de uitgaven bedragen. De regeering, aldus Dala dier, doet een beroep op den goeden wil van ieder. Zonder de gevraagde volmachten zal het haar niet mogelijk zijn ook maar één mi nuut haar arbeid voort te zetten. Daladier verklaarde een heftige tegenstander te zijn van controle op de wisselmarkt, die de kapitaalvlucht bevordert en twee valuta's schept: een voor het binnen- en een voor het buitenland. Verder zeide hij vijandig te staan tegenover een gedwongen conversie, welke tot nadeel zou strekken van de menschen, op wie men. in ernstige omstandigheden altijd een be roep doet. Herwaardeering van den goud voorraad kan morgen taak der regeering zijn. Alle Franschen moeten toestemmen in een offer, dat noodzakelijk is voor het welzijn van allen. Een millioen menschen, aldus de premier, toonden zich bereid hun bloed voor dat welzijn te geven, wie zou zoo laag zijn een lichter offer voor hetzelfde doel te weige ren? De opofferingen moeten natuurlijk niet van een groep gevraagd worden, maar de sociale wetten kunnen slechts gehandhaafd worden door den arbeid van allen. Ik wil, aldus Daladier, een beroep op de arbeiders doen voor de noodzakelijke vergrooting der nationale productie. Ik richt mijn oproep tot de geheele kamer en het geheele land. Daladier's rede werd herhaaldelijk door applaus onderbroken. Herriot las het eenige artikel van het ont werp voor, waarna gestemd werd. Te 5.35 maakte Herriot het resultaat be kend: Van de 409 stemmen waren 331 vóór en 78 tegen het ontwerp uitge bracht. Volgens de eerste inlichtingen in de wandelgangen hebben 73 communisten tegengestemd. De socialisten en 25 leden van de republikeinsche federatie hebben zich onthouden.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7