Pc wilde Zwanen Motorboot omgeslagen. Drie schipbreuken op de Wesierschelde. Provinciale Werkverschaffing. En werkverruiming:. Ged. Staten van Noord-Holland hebben aan Prov. Staten verslag uitgebracht van hetgeen sinds de laatste mededeelingen ter zake van 29 September 1937, van provinciewege op het terrein van de werkverschaffing en werk- verrruiming is geschied. Aan dit verslag ontleenen wij het volgende: Ontginningsmaatschappij Noord-Holland Wegen- en Boschplan: Aanleg van 36.5 K.M. zandweg en bebos- sching van 190 H.A. in het Provinciaal duin gebied onder Bergen, Egmond en Heemskerk. Bij dit object is in 1937 regelmatig doorge werkt, zij het met een wisselend getal arbei ders. Gedurende het eerste halfjaar hebben ge middeld 55 werkloozen uit Zaandam en 10 uit Castricum daarbij werk gevonden, gemid deld 18 werkloozen uit Velsen gedurende twee en gemiddeld 40 Haarlemsche werkloozen ge durende ruim drie maanden. Gedurende het tweede halfjaar 1937 be droeg het aantal bij dit object te werk gestelde Zaandammers tot November gemiddeld 25 en in de maanden November en December gemid deld 50, terwijl het aantal werkloozen uit Haarlem, bij dit object geplaatst, in die periode schommelde van 25 tqt 50; het aantal te werk gestelden uit Castricum bleef ook ge durende het tweede halfjaar van 1937 gemid deld 10 bedragen. In totaal werd by dit werk in 1937 uitge geven 88.255.95. Gedurende het verloopen gedeelte van het jaar 1938 is bij dit object met. een pauze van enkele weken regelmatig door gewerkt, en wel met 30 arbeiders uit Velsen, 10 uit Castricum en 2550 uit Zaandam. In totaal was bij dit werk op 1 Juli 1938 uitgegeven 346.528.32, waarvan 284.000.64 aan arbeidsloon enz. Het spitten, bezaaien met lupinen en serra- della en daarna bebossclien van pl.m. 80 H.A. verlaten bouwland onder de gemeenten Heemskerk, Castricum, Bakkum en Egmond. Bij dit object, dat in 1937 gedurende rond twee maanden heeft stil gelegen, hebben ge durende het overige gedeelte van dat jaar ar beiders uit de gemeente Haarlem gewerkt, wisselend van 20 tot 70 en uit Westzaan (5). In 1937 is bij object verwerkt 48.106.55. In 1038 is het werk regelmatig, zy het met een wisselend getal arbeiders, voortgezet. Gedurende ongeveer ze weken hebben daar bij rond 45 Haarlemsche arbeiders gewerkt, gedurende zeven maanden 5 arbeiders uit Westzaan, gedurende zes maanden rond 25 arbeiders uit Zaandam en gedurende enkele weken rond 30 uit de gemeente Velsen. In totaal was op 1 Juli 1938 by dit object verwerkt 82.812.07, waarvan 64.959.94 aan arbeidsloon enz. a. Verwijderen van dood en onderdrukt hout en het bewerken van den grond in de bebosehte terreinen onder Castricum, Bak kum, Egmond en Bergen. b. het verbeteren van enkele toegangs wegen tot het duinterrein te Castricum ter lengte van pl.m. 450 M. By deze werken zijn begin Mei 1937 rond 15 werkloozen uit Beverwijk te werk gesteld, die daarby gedurende ongeveer zes weken werk hebben gevonden en einde Mei van dat jaar rond 30 werkloozen uit de gemeente Zaandam, welk getal geleidelijk is opgeloopen tot rond 70 in October en daarna weer is gedaald tot 25; ook hebben nog gedurende een tweetal maanden arbeiders uit de gemeente Haarlem bij dit object werk gevonden. Bij het onder b genoemde object is in 1937 verwerkt een bedrag van 4.269.71 en by het onder a omschrevene 33.671.06. In 1938 hebben bij dit werk van het begin van het jaar tot begin April Zaandamsche arbeiders gewerkt ten getale van 26 tot 76, terwijl van half Juni tot nu toe een aantal werkloozen uit die gemeente, wisselend van 25 tot 50, daarby is geplaatst geweest. In totaal was bij deze objecten op 1 Juli 1938 uitgegeven 54.933.79 waarvan 47.284.77 aan arbeidsloon enz. Fruittuin Haarlemmermeer. In September 1937 heeft de Ontginnings- maatschappü een opdracht van de Provincie aanvaard tot het aanleggen van een demon- tratie-terrein voor de fruitteelt te Haarlem mermeer. De kosten van dit werk zyn geraamd op 15.000 aan arbeidsloon, welk bedrag van Rijkswege als overheidssubsidie beschikbaar is gesteld, en op 11.500 aan andere kosten, welk bedrag de Provincie voor hare rekening heeft genomen. Half November 1937 is met de uitvoering van dit werk begonnen met rond 60 werk loozen uit de gemeente Haarlemmermeer, ter wijl in 1937 aan dit object is verwerkt 5.531.13. Van het begin van 1938 tot half Maart hebben by dit object werkloozen uit Haar lemmermeer gewerkt tot een wisselend getal van 8 tot 76. Daarna is het werk voor eenigen tijd stop gezet om begin Juni weer te worden hervat. Met een wisselend getal te werk ge stelden (11 tot 25). Tot 1 Juli 1938 was by dit object in totaal verwerkt 16.568.76, waarvan 11.476.25 aan arbeidsloon enz.. Het herstellen en vastleggen van duinen in het terrein Bakkum. Een twintigtal werkloozen uit Beverwy'k heeft gedurende 6 weken by dit object werk gevonden. Daaraan is verwerkt aan arbeidsloon 2.702.60, welk bedrag door het Rijk als over heidssubsidie beschikbaar is gesteld en 401.08 aan andere kosten. Het geraamde be drag aan andere kosten is van provinciewege beschikbaar gesteld, terwijl dit werk door de ontginningsmaatschappy in opdracht van P. W. N. is uitgevoerd. Het doen egaliseeren van een weg en het afgraven en afrasteren van een terrein onder Heemskerk in het Provinciaal duingebied. De geraamde kosten aan arbeidsloon ad f 12.000, zijn door het Ryk ten volle als overheidssubsidie toegekend, terwijl de op f 3.000 geraamde andere kosten door het Provinciaal Waterleildingbedrijf worden be taald. j, Daar genoemd bedrijf door de uitvoering van dit werk in de omgeving van het hoofd pompstation te Heemskerk de beschikking krijgt over een geëffend opslagterrein en by die uitvoering dus een bedrijfsbelang betrok ken is, zijn bovengenoemde bekomende kos ten door het bedrijf voor zijn rekening geno men. In begin Maart zijn bij dit object rond 20 arbeiders uit de gemeente Heemskerk te werk gesteld en een gelijk aantal uit de ge meente Zaandijk, welke arbeiders daar tot begin Juli werk hebben gevonden. Op 1 Juli 1938 was by dit object in totaal uitgegeven f 11,839,17, waarvan f 10.468,79 aan arbeids loon. Uitbreiding kampeerterrein te Bakkum. De kosten van deze werken zijn voor wat het arbeidsloon betreft geraamd op f 44.000 en voor wat de bekomende kosten betreft op f 28.000. Eind April is met dit werk begonnen met arbeiders uit Zaandam, die tot een wisselend aantal van 16 tot 50 daarbij tot eind Juni werk hebben gevonden. Met het oog op de seizoendrukte zy'n de werkzaamheden alstoen tijdelijk gestaakt. Op 1 Juli 1938 was by dit object verwerkt f 8,339,38, waarvan f 6.691,85 aan arbeidsloon. Voorts kan worden medegedeeld dat in 1937 en in het begin van 1938 in de Provin ciale duinterreinen onder technische leiding van het P. W. N. de volgende w reken door jeugdige werkloozen werden verricht: a. het aanleggen van een speelveld: b. het maken en plaatsen van naamborden voor de wegen in het Provinciaal duinterrein „Bakkum" en c. het verstevigen van de taluds rond het duinmeer te Bakkum. In totaal is met deze werken f 16,879,53 ge moeid geweest. Mededeelingen omtrent de werkzaamheden van de Rijkscommissie van Advies voor Werkverruiming en Werkverschaffing in Noord-Holland. In de periode van midden September 1937 midden September 1938 heeft de Rijks commissie van Advies voor Werkverruiming en Werkverschaffing in Noord-Holland o.a. de volgende werkverschaffingsplannen van ge meenten, waterschappen en particulieren be handeld en daaromtrent advies uitgebracht aan den minister van Sociale Zaken. Haarlemmermeerpolder. Verbreeden Venneperdwarsweg. Loonen f 93.000. Andere kosten f 163.000. N.V. Ontginningsmaatschappij „Noord - holland". Herstellen en vastleggen van duinen in terrein „Bakkum". Totale kosten f 3850, waarvan f 3000 aan arbeidsloonen e.d. Egaliseeren van een weg langs de Nieuwe Bonnaleiding en afgraven en afrasteren ter rein nabij het Hoofdpompstation en duinter rein te Heemskerk. Totale kosten f 15.000 waarvan f 12.000 aan arbeidsloon e.d. In natuurlyke formatie brengen van zand- stort en afgegraven helling en taluds, alsmede bewerken van duingrond in Provinciaal duin terrein Castricum. Totale kosten f 10950, waarvan f 8500 aan arbeidsloonen e.d. Zandvoort. Aanleggen van 7.12 H.A. duin- bebossching enz. Totale kosten f 20.000 waar van f 16.000 aan arbeidsloonen e.d. Zandvoort. Maken van twee waterbas- sinds. Loonen f 14.500. Andere kosten f 2600. Haarlemmermeerpolder. Opruimen van grond in de Hoofd vaart en verbeteren van langs die vaart gelegen hoofdwegen met de uitkomende specie. Loonen f 2000. Andere kos ten f 400. Zuid- en Noord-Spaarndammerpolder. Verbreeden en verdiepen Ringsloot. Totale kosten 2700 waarvan f 1800 aan arbeidsloo nen e.d. Haarlemmermeer. Diepspitten voor par ticulier. Loonen f 4800. Velsen. a. Kappen eikenhakhout in Burg. Rykenspark en Velserbeek en be planten. Totale kosten f 913,46, waarvan f 792 aan arbeidsloon e.d. b. Verbeteren plantsoen Koningsplein. Totale kosten f 979.90, waarvan f 867,40 aan arbeidsloonen e.d. c. Bijplanten strook plantsoen bij Rooswij- kerlaan. Totale kosten f 825.90, waarvan f 711.60 aan arbeidsloonen e.d. Velsen. Anleggen van plantsoen. Totale kosten f 4243,48 waarvan f 1648,60 aan ar beidsloonen e.d. Zandvoort. Aanvullen en afwerken terreinophoogingen aan de Vondelstraat. Loonen f 7.500,Andere kosten f 1,150,—. Haarlemmermeerpolder. Verbeteren en uitdiepen van tochten. Loonen f 47.800,Andere kosten f 10.600, Haarlem. Uitvoeren van werkzaamheden aan plant soenen, parken enz. Totale kosten f 24.004,waarvan f 21.500, aan arbeidsloonen e. d. Beverwijk. Aanleggen vuilnisbelt met bijkomende werken. Totale kosten f 26.822,25, waarvan f 20.382,50 aan arbeidsloonen e. d. Haarlemmermeer. Graven tochten en waterparty en te Bad hoevedorp en verwerken vrijkomenden grond. Loonen f 43.000,Andere kosten f 6.200, Maken nieuwe vuilnisbelt bij Nieuw-Vennep, afdekken van de oude belt en verwerken vry- komenden grond. Loonen f 12.500.Andere kosten f 2.300, Extra onderhoud plantsoenen en beplan tingen. Loonen f8.200,Andere kosten f 1,200, Haarlem. Omleggen Oostersingelgracht c.a. Totale kosten f 89.550,waarvan f 44.300,— aan arbeidsloonen e. d. Rijnland. Uitbaggeren gedeelte Houtvaart te Haarlem. Totale kosten f9.675,—, waarvan f8,000,— aan arbeidsloonen e. d. Velsen. Maken voet- en rijwielpad in „Neethof" te Santpoort. Totale kosten f 6.100,waarvan f 3.100, aan arbeidsloonen e. d. Haarlem. Maken van banken en pergola aan den vijver in het Noordersportpark. Totale kosten f 6.200,waarvan f 2.017,50 aan arbeidsloonen e. d. a. Spitten en beplanten terrein aan Vergier- deweg aan de Oostzijde van de Alg, Begraaf plaats. b. Uitbaggeren vijvers op de Alg. Begraaf plaatsen. c. Spitten van bosschen in den Hout en op de Bolwerken en schoonmaken der bosschen in het Haarlemmerhoutpark. d. Reorganiseeren spoorsloot enz. aan het Prinsen Bolwerk. e. Afwerken en aanleggen van braakliggen de gedeelten van sportpark aan de Mr. Jan Gerritszlaan. f. Reorganiseeren van braakliggend terrein aan de Joh. van Oldenbarneveldtlaan. g. Spitten, bezoden, enz. van het terrein langs de Frederik Hendriklaan. h. In orde maken en aanleggen van ruiter paden in den Hout. i. In orde maken van ijzeren en houten ter reinafscheidingen om gemeentelyke sport terreinen. Totale kosten f 25.534,waarvan f 22,430,— aan arbeidsloonen e. d. Zandvoort. Aanleggen grasveld met aangrenzende be plantingen. Loonen f 35.000,Andere kosten f 7.500, Beide opvarenden ver moedelijk verdronken Tengevolge van den hevigen storm is in den nacht van Maandag op Dinsdag op het Brasemermeer, onder Alkemade, een motorboot omgeslagen. De twee opvarenden zijn verdronken. Van een politieboot, die op het Bra semermeer op nachtelijke surveillance was, heeft men gezien, dat de motor boot, welke toebehoort aan Bijlloos' Motorbootdienst N.V. te Schiedam, is omgeslagen. Door het zeer ruwe water kon men echter geen hulp bieden. De omgeslagen motorboot is de „Maria". Het vaartuigje meet 70 ton en was, geladen met stukgoederen, op weg van Rotterdam naar Zaandam. Aan boord bevonden zich de 35- jarige kapitein I. Klein en de 40- jarige knecht A. Bil. Arabieren overvallen een Joodsche kolonie. 21 dooden. JERUZALEM, 3 October. Gewapende Arabische rebellen hebben Zondagavond een overval gedaan op de Joodsche kolonie Kiryt Shinell bij Tiberias. By dezen overval werden 21 Joden gedood. Politietroepen van de Transjordaansche grens schoten te hulp en slaagden er in de Arabieren te verdrijven. Of er onder de aan vallers slachtoffers zijn is niet bekend. EXAMENS. Apothekers-assistent. Geslaagd voor het apothekers-assistent-ex. mej. C. R. H. Nijboer te Haarlem. Vermist Duitsch toestel niet sevonden. Postzakken uit zee opgevischt. BATHURST, 3 October (Havas) Het Duitsche Transatlantische vliegtuig, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag is verdwenen, is nog niet teruggevonden. Op vyftig kilometer van Bathurst zijn vijf zakken post van het toestel uit zee opgevischt. Slowaken in Tsjecho-S], roeren zich. "wakij. Minister Cermak dreigt met PRAAG, 3 October. De W»- betrekkingen tusschen de Tci* Ile fe? de Slowaken reigt brandend tn n -r. terwyi de toestand reeds zoo rLT0rtH ïykheden overladen is. Volgeml 1' waaksche orgaan van de si™ ci ui'Uiivjiiircioicj-.j'c p&ruj neeft p de minister zonder portefeuille het kabinet was opgenomen ™5e grondslag van volksvertegenwmÏÏ,!i» te verbreeden tijdens de crisk geering ervan in kennis «Sa.™ hij zal aftreden, tenzij de sim™, «4 autonomistische eischen bin»» J?1 aanvaard worden. (Reuter.) Weer ongelukken Rijksweg. Twee ernstig gewonden. HAARLEMMERMEER Maandagmorgen had op den Rüv™ sterdam-Den Haag ter hoogte vanZ'te' dijk een motorongeluk plaats waniS personen werden gewond. De motorrijder, de heer M. uit reed in den ochtend over den pukiü- bemerkte de afsluiting nabij den r a niet, hoewel daar ter plaatse vold»»?!11®^ schuwingslichten aanwezig zjjn jS?ïa'- sluiting is geplaatst om het gedeelte i:' weg verzakt is, welk gedeelte thans word? straat)orQt De motorrijder en de duopassa-i» over den kop en werden ernstig »ewmï !a passeerende automobilist vervoerde bpiS' wonden naar hun woning te Amsterdam motor die ernstig werd beschadigd hwtï 7 berm liggen en werd later door dé poBIt In den avond had op den Rijksweg wcta, een ongeluk plaats ter hoogte van den huizerweg. Twee auto's reden in de rirC Amsterdam waarvan de voorste on mZ? de plaats wilde stoppen. De bestaurfa de achterste auto bemerkte dit te laat botste op de voor hem rijdende auto S schade was bijzonder groot. De zwaar '»eki vende auto's moesten belde worden im\ml Slechts de bestuurder van de aamlid2 auto, de heer H. uit Amsterdam werd li* gewond. Geldleeningen Noord-Holland, Totaal 3.012.000. Gedeputeerde Staten van Noord-Holtad stellen aan de Prov. Staten voor ten laste van de provincie aan te gaan geldleeningen tot zoodanige nominale bedragen als noodlg len blijken, om een som te verkrijgen ter vo'. doening van f 95000 wegens bydrage voor den bouw van een nieuwe sluis te IJmuiden met bij. komende werken en verbetering van het Noordzeekanaal; b. f 2.535.000 wegens kosten van uitbrei dingswerken ten behoeve van het Provin ciaal Electriciteitsbedrijf; c. f 347.000 wegens kosten van uitbreidings werken ten behoeve van het Provinciaal Wa terleidingbedrijf; d. f 20.000 wegens uitkeering aan het Pro vinciaal Ziekenhuis naby Santpoort voor bui tengewone werken; e. f 15000 wegens uitkeering aan de Pro vinciale Ziekenhuizen voor onvoorziene wer ken van buitengewonen aard; Deze leeningen zullen worden aangegaan tegen een reëele rente van ten hoogste 4 pet, 's jaars. De aflossingen zullen als volgt geschiedenleening sub a in ten hoogste 43 jaren; sub b 40 jaren, sub c 40 jaren, sub d 20 jaren, sub e 10 jaren. Opvarenden allen gered. HOEDEKENSKERKE, 4 October.- Vanochtend half elf is op den hoek van Baarland, op de Wester- schelde, het Belgische sleepschip „Bailline" gezonken. De „Bailline" is duizend ton groot en was, ge laden met pyriet, op weg van België naar Dordrecht Het sleepschip „Brabant" is om hoog gezet op de Zandplaat al daar. Beide schepen kunnen als verloren worden beschouwd. De bemanning is gered door de sleepboot van de firma Muller, uit Terneuzen. Een derde sleepschip is gezon ken recht vóór Hoedekenskerke. Omtrent deze laatste schipbreuk wordt nader gemeld, dat het hier Fransche sleepschip Jupiter betreft. Dit vaartuig heeft een bruto inhoud van 1300 ton en was geladen met hoogovenslakken. Aan boord bevon den zich de schipper en zijn knecht, welke laatste in het water viel, doch spoedig door de bemanning van de sleepboot Pieternella werd gered. Ook de schipper is op deze sleepboot m veiligheid gebracht. De „Jupiïer wordt als verloren beschouwd. WEEK-ABONNEMENTEN diensn uiterlijk Woensdags awfldj j betaald te zijn, daar de bezorgd k Donderdag moeten afrekenen. Copyright P. I. B. Bo* 6 Copenhagen Langzamerhand klaarde het weer op. En toen de morgen aan brak, was de lucht helder en stil. Bij het opgaan van de zon ver anderden Elize's broers weer in zwanen. Deze namen net net, zwart-groene waarop Elize lag, weer in hun snavel en weg vlogen ze van het eiland, over de nog hevig bewogen zee, waarop het witte schuim dreef. Het leek wel, alsof er millioenen witte zwanen op net water zwommen. brengen. Maar de zwanen schudden ontkennend de hoofden. Wat Elize zag was het prachtige luchtkasteel van de fee Morgana, een eeuwig veranderend slot in de wolken en daar mocht niemand komen. Elize staarde er lang naar totdat, heel onverwacht, de bergen, de bosschen en het kasteel in elkaar stortten. En meteen kwamen er 12 trotsche kerken, die veel op elkaar leken, voor in de plaats. Elize meende zelfs de klanken van de orgels te hooren. bleek het de zee te zgn. Wordt vervolgd). Maar toen zij goed luisterde. De zon steeg hooger. En plotseling zag Elize een bergland, dat in de lucht leek te zweven. Ijsvlakten schitterden op de berg toppen en midden daarop zag zij een ongelooflijk mooi en groot paleis, met de eene zuilenrij boven de andere. Aan den voet van het paleis zag zij wuivende palmbosschen en prachtige bloemen, die zoo groot als molensteenen waren. Elize vroeg natuurlijk of dit nu het mooie land was, waar de broers haar heen zouden

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 8