Wijziging van handelsregister gewenscht? Mr. P. J. OUD De wilde Zwanen Moeilijkheden met de grens van f2000.- BURGEMEESTER iRattetdam Het officieel orgaan van den Nederlandschen Kruidenicrsbond bevatte kort geleden een arti kel van de hand van den heer P. v. d. Linde, voorzitter van de landelijke organisatie van kruideniers, die, naar aanleiding van het tijde lijk vestigingsverbod voor kruideniers, de vraag stelt, of een afdoende naleving der Vestigings wet mogelijk is, zonder dat alle bedrijven in het Handelsregister zijn ingeschreven. De auteur wijst er op, dat deze inschrijving noodig is, omdat zich een grenzelooze uitbrei ding van artikelen openbaart in branches, waar in deze voorheen niet werden verkocht. De banketbakker vult zijn artikelenreeks aan met wijn en advocaat, de slager met conserven, sar dines in blik enz., de melkverkooper met alle mogelijke kruidenierswaren, de groentehande laar weder met andere artikelen en zoo gaat het verder. Hoe kan men op een dergelijke uit breiding controle uitoefenen? Bij een aantal van circa 150.000 winkeliers in Nederland ziet de heer v. d. Linde hiertoe geen kans, tenzij men op korten termijn de Handels registerwet zou wijzigen. De Vestigingswet Kleinbedrijf zou het noodzakelijk maken, „dat alle bedrijven worden geregistreerd". Terecht wordt in deze beschouwing opgemerkt, dat het vraagstuk van de uitbreiding van het Handels register reeds eerder aan de orde is gesteld. De oud-secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam, Mr. Dr. H. J. D. van Lier en schrijver dezes hebben dit inderdaad gedaan. Dat nog geen wijziging tot stand is ge komen zou volgens den heer v. d. L. een gevolg zijn van het feit, dat de Kamers van Koophan del vreesden, dat de „standing" in gevaar zou komen, „wanneer door de inschrijving ook de allerkleinste kiezer zou worden". Bij deze ziens wijze kan de schrijver zich niet aansluiten. In onzen „democratischen tijd" mag dit geen mo tief zijn, „bovendien is deze gedachte sterk overdreven". Terloops merkt de heer v. d. L. op. dat men de werkelijkheid dicht zal bena deren, indien men aanneemt, dat bij het le- vensmiddelenbedrijf 60 procent van de kruide niers in ons land niet in het Handelsregister is ingeschreven, waarna hij opmerkt, dat de maat staf van 2000 gulden inkomen per jaar „nog geen zckerheidsstelling voor de standing van een bepaald college is". Daarbij wenscht de schrijver nog maar bui ten beschouwing te laten het feit, dat de win kelier in Amsterdam of Rotterdam bij een jaar inkomen van 2000 gulden e,n sober bestaan leidt, terwijl op vele andere plaatsen de be trokkene met een dergelijk inkomen tot den gegoeden middenstand gerekend moet worden. Raadpleegt men het prae-advies van Mr. Dr. H. J. D. v. Lier, uitgebracht ter gelegenheid van het congres van den Koninklijken Neder landschen Middenstandbond, gehouden in de eerste week van Juli 1933 te Vlissingen, dan wijst deze bekwame prae-adviseur er op, dat er een aantal uitzonderingen bestaan op de verplichting tot inschrijving in het Handels register. Men make daarbij wel onderscheid tusschen de uitzonderingen, die de verplichting tot inschrijving ter zijde stellen voor bepaalde zaken, behoorende tot groepen, waarvoor die verplichting op zichzelf wel bestaat en de uit zonderingen, die bepaalde groepen van han delszaken in haar geheel uitsluiten. Tot eerst bedoelde uitzonderingen behooren naast die, welke verband houden met den aanslag in de Inkomstenbelasting en het aantal personeel, de uitzonderingen van de zaken, die toebehooren aan minderjarigen en aan publiekrechtelijke lichamen. De tweede groep uitzonderingen om vat de straatventers, land- en tuinbouwers en visschers. Uit de beschouwing van den heer v. d. Linde volgt m.i. niet, of hij deze groepen ook zou willen betrekken onder den inschrij vingsplicht. Vermoedelijk zal dat wel niet het geval zijn en gaat diens bezwaar alleen uit naar die groepen, waarvoor in het algemeen de verplichting tot inschrijving wel bestaat, doch in speciale gevallen niet. Daarbij komt nog, dat land- en tuinbouwers, en misschien ook de visschers, eerder thuis zouden hooren in een Landbouw- dan in een Handelsregister, over welks instelling mijn zienswijze te vinden is in mijn dissertatie, getiteld: Officieele vertegen woordiging van landbouw, nijverheid en han del. Kortheidshalve laat ik dat oordeel hier on besproken en bepaal mij dus tot de andere groepen, ten aanzien waarvan het dualistisch karakter van het Handelsregister duidelijk tot uiting komt. Een bevredigende regeling klemt het sterkst voor de uitzonderingen voor kleine handelslieden en ambachtslieden, omdat deze de meeste schuld hebben aan de onvolledigheid van het Handelsregister. Voor deze groepen interesseert de heer v. d. Linde zich ongetwijfeld het meeste. Deze uit zonderingen vormen aldus de heer v. Lier een lacune. Daardoor heeft men het belang van het Handelsregister als instelling ter bevorde ring van de rechtszekerheid en ter bevordering der handelsbetrekkingen ten offer eebracht. Het ware intusschen onjuist de keerzijde der me daille niet te willen toonen. De financieele puzzle vraagt om een oplossing. Door meerderen is in verband daarmede in den loop der jaren voorgesteld de eerste inschrijvingskosten en de jaarlijksche bijdrage voor die groepen lager te stellen dan de bijdragen, zooals die thans gel den voor de laagst-geklasseerden. Men zou daarnaast nog de veel omstreden inkomens grens kunnen wijzigen en langs die wegen de financieele consequenties aanvaardbaar kun nen maken. Bij de behandeling van dit onderwerp zijn er een aantal punten, waaraan in het algemeen geen of te weinig aandacht wordt besteed. Op enkele zou ik in het kort nader willen ingaan. Teneinde het verwijt bij voorbaat te ontgaan, dat ik mij niet zou willen uitspreken over het al of niet in strijd komen met de standing der Haarlemsche Kamer van Koophandel en Fa brieken, indien de allerkleinsten kiezers zouden worden, stel ik er prijs op te verklaren, dat het vraagstuk van de uitbreiding der ingeschreve nen in het handelsregister in deze Kamer van Koophandel nooit officieel aan de orde is ge steld. Intusschen ben ik het er volmondig mede eens, dat men tot deze uitbreiding van het aan tal ingeschrevenen behoort over te gaan, indien de belangen van industrie en handel zulks wen- schelijk maken. Een groote moeilijkheid schuilt intusschen in de zoo veel en dikwijls terecht gecritiseerde grens van twee duizend gulden bakening, waardoor het inkomen van 2001 gul den tot andere gevolgen leidt dan dat van 1999 gulden, blijft bestaan, indien men de twee dui zend gulden zou gaan verlagen, een maatregel die door velen wordt aanbevolen. Het groote bezwaar schuilt dan ook in het vaststellen van een inkomensgrens als zoodanig en niet in de eerste plaats tegen het bedrag. Elke grens heeft bij voorbaat de neiging tot het scheppen van onbillijkheden. Daarbij komt nog, dat twee dui zend gulden in de eene stad een geheel andere Jaeteekenis heeft dan in de andere en op het platteland een andere waarde vertegenwoordigt dan elders. In dat licht beschouwd is iedere wijziging dezer grens van geen belang, omdat het boven geschetste verschil niet wordt opgeheven. Uitbreiding van het aantal ingeschrevenen zal de diensten van de handelsregisters uitbrei den met alles daarmede nu eenmaal gepaard gaande, maar moeilijkheden van eenig belang zijn daaraan feitelijk niet verbonden. Intusschen mag niet uit het oog verloren wor den, dat de voorstandei's dezer uitbreiding hun eigen positie zeer hebben versterkt door de Vestigingswet Kleinbedrijf. Een geheel nieuw element is daardoor ingeschakeld. Het is dan ook volkomen begrijpelijk, dat men thans uit den kring, waar men in de practijk met deze wettelijke voorziening te maken heeft gekre gen, het probleem van den inschrijvingsplicht in de handelsregisters weder aan de orde stelt. Wie op de hoogte is van de practijk der tijde lijke vestigingsverboden en van de daarop ge volgde vestigingseischen begrijpt dat een re gistratie als door den heer v. d. Linde en vele anderen bedoeld, onontbeerlijk is. Met opzet schrijf ik: registratie en vermijd ik het: inge schreven worden in het handelsregister. Ik doe dat uit practische overwegingen. Eenerzijds toch is wel bekend, dat er bij meer dan één Kamer van Koophandel en Fabrieken reeds een derge lijke registratie plaats heeft. Geheel vrijwillig. Het betreft dan die ondernemingen, welke vol gens de wettelijke normen niet voor inschrij ving in aanmerking komen, maar die voor ve len toch wel een zeker belang vertegenwoordi gen, gezien het aantal en den aard der informa ties en die daarom op afzonderlijke kaarten worden geregistreerd. Zooveel mogelijk wordt daardoor tegemoetgekomen aan de wenschen van hen, die om inlichtingen vragen. Het be hoeft feitelijk wel geen betoog, dat deze afzon derlijk genoteerden geen eerste inschrijvings kosten of jaarlijksche bijdragen betalen. En daar is het velen hunner uitsluitend om te doen! Maar dat terzijde gelaten, mag wel vastgesteld worden, dat een dwingend voorschrift van re- geeringszijde aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken om deze registratie door te voe ren den heer v. d. Linde c.s. tevreden zou kun nen stellen. Men kan dan altijd nog een rustig overwegen of de Handelsregisterwet de aanpas sing en wijziging moet ondergaan, waarvan hier sprake is. Maar men weet al, dat dergelijke wij zigingen nu niet zoo buitengewoon gemakkelijk tot stand komen,'ook al is het vraagstuk niet bepaald gloednieuw meer. MOLLERUS. De regeeringspersdienst meldt: Dezer dagen is de publicatie te verwachten van het Koninklijk Besluit, waarbij Mr. P. 3. Oud, oud- minister van financiën, lid der Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, met ingang van 15 October a.s., is benoemd tot burgemeester van Rotterdam. De nieuwbenoemde burgemeester van Rot terdam is 5 December 1886 te Purmerend ge boren. Hij deed in 1904 eindexamen H. B. S. 5- jarige cursus en werd in 1907 candidaat- notaris en in 1909 surnumerair der registra tie en domeinen. In 1917 werd hij aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam be vorderd tot doctor in de rechtswetenschap. In de laatste twintig jaar heeft mr. Oud in het Nederlandsche politieke leven een be langrijke rol vervuld. Van zijn verkiezing in 1917 tot zijn benoeming als minister van financiën in het kabinet Colijn 1933, is hij ononderbroken lid der Tweede Kamer ge weest. Hij is lid van het hoofdbestuur van den Vrijzinnig-Democratischen bond, waarvan hij secretaris-penningmeester is geweest. Hij was redacteur van de vrijzinnig-democratische organen „De Opbouw" en „De Vrijzinnig- Democraat". In de Tweede Kamer is hij sinds het optreden van het tegenwoordige kabinet leider van de Vrijzinnig-democratische fractie. Als minister van financiën heeft mr. Oud voor de zeer zware taak gestaan de crisis- financiën te saneeren en de begrooting zoo goed mogelijk sluitend te maken. Mr. Oud is commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Mr. Oud bedankt als lid der Tweede Kamer. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van den nieuwbenoemden burgemeester van Rotterdam als lid der Tweede Kamer te be- danken. Hij zal dan worden opgevolgd door mr. K. Bijlsma, notaris te Franeker, lid van het hoofdbestuur van den Vrijz.-Dem. Bond. Provinciale wegen. Ged. Staten der Provincie Noord-Holland hebben aan Prov. Staten verslag uitgebracht inzake den aanleg door de Provincie van we gen voor doorgaand verkeer. Aan dit verslag is het volgende ontleend: Tracé HaarlemSchiphol Amstelveen. Voor de brug over de westelijke ringvaart van den Haarlemmermeerpolder nabij den Nieuweweg zijn plannen opgemaakt. Beplantingswerken en wel voor een som van f 2825 zijn uitgevoerd aan den Spaarnwouder- weg en den weg HeemstedeAalsmeer. Tracé HeemstedeAalsmeerUithoorn Het grondwerk en de gewalste fundeering voor het gedeelte tusschen het spoorwegem placement te Aalsmeer en den Noorddammer weg zijn gereed gekomen. Het wegvak is in middels voor het verkeer opengesteld. Langs het gedeelte tusschen de Dorpsstraat en den Zwarteweg in Aalsmeer is een rijwielpad aan- jelegd, waarvan de kosten f 5800 hebben be dragen. Het laatste gedeelte van het tracé, te weten het wegvak tusschen den Noorddammerweg en den Amstel in Uithoorn is in het begin van dit jaar na openbare aanbesteding opgedragen voor f 158.700. Het werk is thans in volle uit voering. Verwacht mag worden, dat binnen enkele we ken ook het wegvak tusschen de Noorddam- merlaan en de Thamersluis voor het verkeer opengesteld zal kunnen worden, zoodat de weg langs de Vuurlinie, waarover in de laatste jaren herhaaldelijk klachten zijn geuit, niet meer gebruikt zal behoeven te worden. Tracé HaarlemWestzaanPurmerend In de plannen voor den aanleg van den Rijksweg AmsterdamWieringen nabij Pur merend zullen vermoedelijk ingrijpende wij zigingen worden aangebracht. Als gevolg daar van komt het niet raadzaam voor den aanleg van het wegvak tusschen de oostelijke ring vaart van de Wijde Wormer en Purmerend thans verder voor te bereiden. Aan den Minis ter van Waterstaat zal verzocht worden zijn bemoeiingen om tot onteigening van de daar voor noodige perceelen en perceelsgedeelten te geraken, niet verder voort te zetten. Het grondwerk voor het wegvak tusschen den weg HaarlemWestzaan—'Purmerend en den weg ZaandamLimmen is na openbare aanbesteding opgedragen voor een bedrag van f 166.500; met de uitvoering van het werk is kort geleden een aanvang gemaakt. Copyright P. I. B. Bon 6 Copenhagen Ik hoop maar, dat ik droomen zal, hoe Ik m'n broers kan ver- II zij eerst haar gebedje had opgezegd. Toen zij eenmaal goed sliep, lossen van de betoovering. Met die gedachte sliep Elize in, nadat droomde zij, dat ze wederom hoog in de lucht vloog, op weg naar net luchtkasteel van de fee Morgana. De fee kwam haar zelfs tegemoet. Zij was nu gekleed in een prachtig en glanzend gewaad. Maar toch zag Elize iets bekends aan haar. Even dacht zij ingespannen na entoen had z\j het. De fee leek wel wat op het oude vrouwtje, dat Elize in het bosch ontmoet had, dat hair bessen had gegeven en haar van de zwa nen, met kronen op het hoofd, verteld had. De fee begon te spre ken. „Elize, je broers kunnen verlost worden, maar daarvoor zijn moed en uithoudingsvermogen noodig. De zee is stellig zachter dan de blanke huid van jouw handen. Toch vervormt zij de hardste steenen. Pijn voelt de zee niet en zeker niet den pijn, die louw teere vingers te doorstaan zullen hebben. Kijk maar eens goed naar hetgeen ik in m'n handen heb. Zie je wel, wat dit is?, Een brandnetel. Van deze brandnetels groeien er zeer veel om het hol in den berg waar je nu woont. Nu moet je goed luisteren, tenminste als je de betoovering werkelijk wilt verbreken." Elize knikte haastig „Kijk", ging de fee nu weer verder, „de brandnetels die rond het hol groeien, waar jullie een schuilplaats hebben gevonden en do brandnetels, die op de graven der kerkhoven groeien, zjjn te ge bruiken. Dat moet je goed onthouden!' Besrootino; Provinciale huizen. Ged. Staten bieden aan de Prov - vaststelling aan de begrooting drie Provinciale Ziekenhuizen. De exploitatierekening over dat u,raD1^ t 1.479.391.16. In 1938 werd E 1.475.601.54. Wat de begrooting vinciaal Ziekenhuis nabij SifflL®,1*1 wordt o.a. opgemerkt: 1%, De voor 1939 geraamde lasten wiik in zeer geringe mate af van de wbSAVj ten over het jaar 1937. Enkele Post hoofdzaak uit salarissen bestaan ko h °ie - waar iets lager worden geraamd als» het afloopen per 1 Maart 1939 van d - toelagen, welke werden toegekend bl Maart 1936 in werking getreden salL v ning, doch de hieruit voortspruitend^ wordt vrijwel geheel teniet gedaan prijsstijging, die verschillende Hrond.,5 materialen en zeer in het bijzonder - kolen hebben ondergaan. *tes. Ten aanzien van de voor 1939 ten kan worden opgemerkt, dat de sten aan verpleeggelden van patiënk nomen in de le en 2e klasse, met hef' °p?t" de huidige bezetting dezer klassen il v8 zijn geraamd dan de ontvangsten over lflJS ben bedragen. De voor het jaar 193» meerdere opname van patiënten in de SS011® is echter uitgebleven, zoodat de a 1 hoogere raming van dat jaar voor kan worden gehandhaafd. De mindere ne sten aan verpleeggelden der 3e klasse A ten voort uit de per 1 Januari 1938 jPr"' verlaging van het verplegingstarief «nv* kleinere aantal patiënten, dat in cW wordt veprleegd. eze De bijdrage van de Provincie in de van verpleging is gesplitst in twee bedra* verband met een gewijzigde verdeelihg rif sioenlasten van het Ziekenhuis. In deze h ting is voorts een nieuwe post opgennm»* eventueele maatregelen ter zake van W* scherming (art. 24d.) m 1U(% De kostende prijs der verpleging in klasse, die over 1937 f 856.36 bedroeg ta grond van de eindcijfers dezer h™0> met uitschakeling van de oude voor het jaar 1939 worden berekend 0DfJ per patiënt per jaar. p s De bijdrage aan de eigen die voorheen steeds in één bedrag grooting werd opgenomen, is voor 1939 V(Mr i eerste maal gesplitst in: a. „bijdrage in dei pensioenfondsen" ad f 49.000 en b n™7 eigen pensioenfondsen" ad f 16.000. Door deze splitsing in oude pensioenka, en premieën, die in direct verband «taan 2 de geleverde arbeidsprestatie der nng a 4 zijnde ambtenaren, wordt een zuiverder bï van de exploitatiekosten van het ZiekeS verkregen. M De raming der bijdrage van de provincie h de kosten van verpleging van on- en minver mogende patiënten bedraagt f .205.000- de bil' drage in de eigen pensioenfondsen f 49 000- in 1938 werd hiervoor toegestaan f 245.000:' de baten over 1937 bedroegen f 221.015,81, Duinenbosch te Bakkum. De raming der bijdrage in de kosten van ver. pleging van on- en minvermogende patiënten bedraagt f 225.739; in de eigen pensioenfond, sen f 13.679. In 1938 werd toegestaan f 280.HJ- de baten over 1937 bedroegen f 246.628,3". De raming der exploitatie-rekening voor 131 sluit met een eindcijfer van f 938.320; in 15» werd toegestaan f 959.624. Er wordt voor 15!) een verdere daling der exploitatiekosten ver- wacht van ruim f 16.000. De toeneming var) het aantal patiënten h tot de verlaging van den kostprijs bijgedrag- Of deze factor zich ook in de toekomst nog zal blijven doen gelden, kan vooralsnog niet rad voldoende zekerheid worden gezegd. In het eerste halfjaar van 1938 was het aantal patiënten zóó toegenomen, dat nagenoeg alle plaatsen in de oudere paviljoens waren bezet, Het aantal verpleegden is daarom voor 1533 iets hooger gesteld, nl. 875, hetwelk 20 meer bedraagt dan in 1937 gemiddeld werd verpleegd, Kan het totaal der lasten voor 1939 ruim f 16.000 lager worden geraamd, dan het in 1931 werkelijk heeft bedragen, daar staat tegenover, dat de baten (zonder de bijdrage van de Pro vincie) vermoedelijk ongeveer f 9000 bij da van 1937 ten achter zullen blijven ondanks dé toeneming van het aantal patiënten. Dit is hit: door te verklaren, dat, terwijl in 1937 het ge meentelijk aandeel in de verpleegkosten noj f 700 bedroeg, dit aandeel met ingang van 1 Januari 1938 is verlaagd tot f 675. Deze ver laging beteekent voor 1939 een vermindering in ontvangsten van ruim f 21.000. Dientenge volge wordt het gunstig verschil gereduceerd tot ongeveer f 7.000, met welk bedrag de bij drage van de Provincie lager is geraamd. De verpleegkosten per patiënt per jaar be dragen f 936 tegen f 993.09 als werkelijke kos ten in 1937. Ook in deze begrooting is een nieuwe post opgenomen voor eventueele maat regelen, te treffen voor luchtbescherming (ar tikel 24d). Medemblik, De raming der bijdrage in de kosten van ver pleging van on- en minvermogende f bedraagt f 68.871. In 1938 werd toegestaan f 80.599; de bate: over 1937 bedroegen f 67.154.01. De raming de: exploitatierekening voor 1939 sluit met een eindcijfer van f 275.596. In 1938 werd toege staan f 284.557. Het eindcijfer van de begrooting voor 1939 kon f 3.282.56 lager worden geraamd, C" werkelijke uitgaven in 1937 hebben bei Ook ten opzichte van het eindcijfer van de begrooting voor 1938 vertoont deze begrootinf een vermindering, nl. van f 8.961, Het totale bedrag aan salarissen en P_ei* nen wordt voor 1939 geraamd op f 195.596. K werkelijke uitgaven in 1937 voor salarissen er pensioenen waren f 204.723.56. Deze lagere ra ming van salarissen en pensioenen is in ce eerste plaats het gevolg van de vermin van de garantietoelagen, welke op 1 blaart 1. geheel afloopen. Wat de uitgaven buiten de salarissen en pe-- sioenen betreft, deze zijn geraamd op f v tegen de werkelijke uitgaven van f 74..loo- 1937. Deze hoogere raming van f 5.8'fow- voornamelijk veroorzaakt door de stug goederenprijzen. Bovendien is rekening ge den met een toename van het aantal pane in de gezinsverpleging. Daar waarschijnlijk voor de luchtbescherm in 1939 uitgaven moeten worden thans nog niet zijn te ramen, die deze post op de begrooting pro memorie opgenomen. Het gemiddeld aantal patiënten is g"aan' op 287. w. De verpleegkosten per patiënt per jaar den geraamd op f 916, terwijl deze ko 1937 f 938.73 hebben bedragen. De volmachten voor Daladier. (Wordt vervolgd). Ook door den Senaat goedgekeurd- De Fransche Senaat heeft de vokuwb ten voor de regeering; goedgekeurd 286 stemmen tegen 4.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 6