HET NIEUWE AVONDBLAD j)e Vil der Volken. IJmuider trawler bij Ameland in nood. Visscherij-Snufjes. JAARGANG NO. 288 ZATERDAG 8 OCTOBER 1938 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN per week 12V2 ets., per maand 52V» cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents, gantoor Kennenierlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS. BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOTTRENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN 1—5 regels S 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. <njn— D1J vciuimamgouuuu uuui uxigcvai uc vaan., uui. een liidAiiiiuiii vttu j wuu.muien neizeuae ungevai aen aooa van voji or meer abonnés tengevolge mocht hebben Nog afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. Het driedaagsche debat over de buitenland- c he politiek iii het Lagerhuis is geëindigd e'en besliste overwinning van Chamber- met 366 tegen 144 stemmen. Daarbij n't opgemerkt te worden dat niet alleen de Labour-pacifisten onder Lansbury's aanvoe- ■M weigerden tegen den premier te stemmen zich dus maar onthielden, maar dat ook de felste oppositiegroep dit deed. De leider van deze Labour-extremisten, de als zeer fel op posant bekende James Maxton, verklaarde dat de premier in het beperkte tijdsverloop, waarin hij moest handelen, was opgetreden een wijze die overeenstemt met hetgeen de massa der menschen in de geheele wereld ffenscht. „Met al mijn politiek verzet tegen de levensbeschouwing van degenen, die naast den premier staan, wensch ik er toch niet om te liegen", zei Maxton. „Ik wensch hem dan ook oprecht geluk met het feit, dat hij den vrede heeft weten te bewaren". Natuurlijk maakte dit woord diepen indruk. Van den felsten oppositie-kant kwam hier de erkenning van het feit, dat Chamberlain al in den aanvang van het debat als „de sterkste factor, die in Miinchen besliste" had genoemd: de volken toonden dat zij den oorlog niet vólden. Sommigen schijnen dat, in dezen tijd, niet zoo bijster belangrijk te vinden. Zij praten over volken alsof het willooze kudden vee zijn, die van besluiten van regeeringsleiders totaal afhangen en waarmee men naar be lieven kan rondsollen. En zij zeggen: nu zs> Hitier dit doen, en dan zal hij dat doen, en dan zal Chamberlain dit of dat niet kunnen doen, alsof het maar zoo'n simpele touwtjes- trekkerij is. Maar dat is het niet. De sombere doortocht, in naargeestige stilte, van het Duitsche ge motoriseerde leger door Berlijn, de enorme geestdrift waarmee vooral Chamberlain maar ook Daladier door de Duitsche bevolking ont vangen werden, het blijkbaar zeer groote aan tal deserties van Duitsche dienstplichtigen over de grenzendat zijn allemaal dingen, die Hitier zeer te denken moeten hebben ge geven. Laat ik er bijvoegen dat de eveneens volkomen afwezigheid van een hoerastem- ming, de evenzeer sombere plichtsvervulling in Frankrijk en Engeland in die landen eveneens tot overpeinzing aanleiding moeten hebben gegeven. Er zijn berichten uit Sovjet- Rusland die aanduiden dat de gedachte aan oorlog daar al even impopulair was. Ik heb die verschijnselen al eerder als zeer belangrijk en verheugend aangeduid, en ze vergeleken met den enthousiasten oorlogsroes van 1914. Er is nu gebleken dat het monster Oorlog in zijn ware gedaante wordt herkend. Chamber lain heeft het gisteren in zijn sluitingsrede vóór de stemming nog een extra-trap toege diend door te zeggen „De oorlog is niet meer een oorlog als in de dagen van Marlborough, van Napoleon, of in 1914. Als hij thans begint wordt de man in de straat, of in de autobus, en zijn vrouw en kin deren thuis, al getroffen voordat een be roepssoldaat' of een piloot zijn geraakt." Ja. Hoe vaak heb ik, op deze bescheiden plaats, in den loop van' vele jaren, dergelijke brandmerken al niet op den oorlog geplaatst! Waar zijn de ridderlijkheid en de bescher ming van huis en hof gebleven? Tal van an deren hebben op hun bescheiden plaatsen: in kranten, boeken, films, brochures, tooneel- stukken, redevoeringen wat niet al even eens den oorlog gebrandmerkt. Het kan voor ons allen als voldoening gelden dat het zijn uitwerking niet heeft gemist en dat een Britsch premier, wiens rede door tientallen millioenen wordt gelezen en die zich daarbij beroept op den vredeswil der volken, thans in denzelfden toon spreekt. Met dien wil hebben ook dictatoren geducht rekening te houden. Een Napoleon placht ®uder alle critieke omstandigheden de vraag: 'Wat zegt Parijs?" voorop te stellen. Hij rekende voortdurend met de volksmeening. En geen wonder: als een dictator valt, valt hij el wat dieper dan een democratische pre- mier» rustig naar huis wandelt en zijn eventueele volgende beurt afwacht. En met den dictator valt tevens het régime. Dat zouden diegenen eens kunnen over igen, die zoo precies weten wat er nu alle maal gebeuren gaat en zich daarbij gronden °P allerlei logisch-klinkende maar daarom nog geenszins juiste theorieën. Er is in die crisis Jan de vorige week een nieuwe factor opge reden die regeerders en volken volkomen klaar ,oor 00§en is komen te staan De volken iten wat de moderne oorlog is, hebben er geestdrift voor, hebben er afkeer van en rerwachten van hun regeerders dat zij hem voorkomen zullen. IJMUIDEN lioudt haar eersten feestavond. En wat voor één! De tijdens de jubileumfeesten opgerichte Buurtvereeniging Zeeweg gaf Donderdagavond haar eersten feestavond in „Flora". De heer R. de Boer voorzitter opende te 9 uur de gezellige bijeenkomst met een woord van welkom. Hij bracht dank aan allen die tij dens de nationale feestweek hebben meege werkt aan de versiering van den Zeeweg. Het zou onmogelijk zijn, allen persoonlijk te dan ken ,of namen te noemen, maar een uitzonde ring maakte hij voor mevrouw wed. Bakker, die zich op zulk een buitengewone wijze ver dienstelijk had gemaakt. We willen, zeide spre ker, vanavond nog eens in intïemen kring uiting geven aan de feestvreugde, die we nog maar zoo kort geleden hebben gesmaakt. Het doel van dezen avond is tevens, propaganda te maken voor de vereeniging. Daarna gaf hij het woord aan de feestcom missie. De voorzitter daarvan, de heer J. Loen- dersloot zeide, niet van plan te zijn, een rede voering te houden daarvoor zijn we niet hier. En daarom droeg hij de leiding over aan de hu moristen Leo van Norden en Henk Smal, die er met hun band spoedig voor zorgden, dat de rechte feeststemming aanwezig was. Vooral met hun imitatie van Juffrouw Snip. en Juf frouw Snap in juffrouw Ding en juffrouw Din ges en met „O mamaatje" behaalden ze een „knal"-succes. Ook de promenades met muts, toeters en maskers droegen het hunne bij tot verhooging der stemming. Een verloting van verschillende prachtige prijzen, belangeloos door de leden bijeengebracht, ter dekking van de kosten en een geanimeerd dansje tusschen de bedrijven door, zorgden er voor, dat het einde, ofschoon het reeds drie uur was, nog te vroeg werd aan gekondigd. Met een kort woord werd de uitstekend ge slaagde feestavond door den voorzitter geslo ten. SUPP. VER. ROOD WIT. R.F.C.V.S.V. Men schrijft ons: Zondag a.s. organiseert Rood Wit een bus tocht naar Rotterdam. De leden van Rood Wit gaan natuurlijk allen mee om hun jongens bij den wedstrijd aan te moedigen. Laat u niet te leurstellen door de nederlaag van jl. Zondag, dat was een vergissing zullen we maar zeg gen. Zondag moeten de puntjes mee naar huis en het kan, maar dan moeten wij ook allen met onze jongens medewerken door in Rotter dam van onze tegenwoordigheid blijk te geven. Kaarten voor de bus zijn wederom aan het bekende adres verkrijgbaar op vertoon van le- denkaart, waar ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. ALS ER ZIEKEN ZIJN. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordt Zon dag waargenomen door de Kennemer Apotheek aan den Wijk aan Zeeërweg. Deze apotheek is tevens aangewezen voor den nachtdienst in de kor-ende week. HET PROGRAMMA VAN DE STRAWBERRIES. Voor Zondag zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: Dames: Strawberries IH.D.H. I 11 uur B.D.H.B. VIStrawberries II 9.30 uur H e e r e n: Strawberries IZandvoort I 2 uur B.M.H.C. VIStrawberries II Strawberries IIIZandvoort IV 12.30 uur FANCY-FAIR ST. JOSEPHGEZELLEN. De St. Josephgezellen afd. IJmuiden I orga niseerden op 13, 14 en 15 October een fancyfair in het R.-K. Vereenigingsgebouw aan de Kerk straat. In de bovenzaal wordt de eigenlijke fancy-fair gehouden, terwijl in de benedenzaal, als bijzondere attractie, een filmvertooning plaats zal vinden. Het Instituut voor Middenstands- ontwikkeling. Alle 9 opvarenden gered Hedennacht om half één gaf een onbekend vaartuig, dwars van Nes op Ameland door middel van stakel lichten noodseinen. Binnen korten tijd voeren zoowel de motorredding- boot „Insulinde" van de N.Z.H.R.M. gestationneerd te Oostmaliorn, als mede de niötorstrandreddingboot „Adriaan de Bruine" van het station Hollum op Ameland uit naar de plaats van de schipbreuk om assisten tie te verleenen. Later is gebleken, dat de noodsei nen afkomstig waren van den stoom trawler „IJmuiden 133", waarvan de bemanning, bestaande uit 9 koppen door de „Adriaan de Bruine" aan boord is genomen en naar Nes is ge bracht, waar zij voorloopig in bet ho tel De Boer is ondergebracht. Het bleek, dat de „IJmuiden 133" niet ge strand is, doch ongeveer een mijl voor de kust dreef. De sleepboot „Holland" van de N.V. Doeksen en Zn. is der waarts vertrokken teneinde te trach ten het schip te bergen. PERSONALIA. Voor het diploma van den R.K. Politiebond St.-Michael is geslaagd de heer H. Kroone, te IJmuiden. AFDEELING N.C.G.O.V. OPGERICHT. Alhier is een afdeeling der N.C.G.O.V. op gericht met 27 leden. Het bestuur is samenge steld als volgt: J. Timmer, voorzitter, mevr. Jans, penningmeesteres, J. Smit, secretaris, P. Schaap, algem. adjunct en L. Winter, commis saris. Dat L een groote verandering. ft. P. Volgen der cursussen is gewenscht voor iederen winkelier. Men schrijft ons van de zijde van het Insti tuut voor Middenstands-ontwikkeling: Algemeen zal nu wel bekend zijn, dat bin nen afzienbaren tijd ieder, die een zaak wil vestigen, overnemen enz. ingevolge de Vesti gingswet Kleinbedrijf in het bezit zal moeten zijn, behalve van een vakdiploma, ook van het middenstands diploma algemeene handelsken nis. Daarom is het zeker te verwonderen, dat zoovelen zich nog niet bekwamen om dit di ploma te verwelven. Ook reeds gevestigde win keliers zullen er goed aan doen, zich de kennis voor dit diploma eigen te maken. De beste gelegenheid hiertoe zijn zeker wel de cursussen, die georganiseerd worden door het Instituut voor Middenstands-ontwikkeling. Wij verwijzen hiertoe naar de in dit blad voor komende advertentie en wekken onze lezers op, nu niet langer uit te stellen, doch zich onver wijld bij een der in de advertentie genoemde adressen op te geven c.q. inlichtingen te vra gen, die zeker paarne verstrekt zullen worden. VELSEN COLLECTE VOOR DE MARIA BEWAARSCHOOL. Het bestuur van de Vereeniging tot instand houding van de Maria-Beewaarschool te Vel- sen, verzoekt ons te melden, dat ten be hoeve dezer school op Woensdag 12 October a.s. in Velsen en Driehuis een collecte door middel van den verkoop van speldjes gehou den zal worden. enkele gegoede ingezetenen, w.o. in het bij zonder genoemd mogen worden den heer W. Boreel van Hogelanden (vader van wijlen j'hr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden van Waterland) en H. Bohlen, in leven kolonel van het Amerikaansche leger, werd gesticht onder den naam van „Velsener Bewaarschool", later in 1866 „Sophia Bewaarschool" en in 1924 om gedoopt onder naam van „Maria-Bewaar- school", vernoemd naar mevr. Boreel van Hogelanden, heeft vanaf 1924 met financieele moeilijkheden te kampen gehad. Sinds 1924 heeft het bestuur door het hou den van bazars en loterijen de school telken male voor ondergang kunnen behoeden. Thans ziet het bestuur zich wederom voor het feit geplaatst middelen te beramen om het voortbestaan der school voor eenigen tijd te verzekeren. Zoo zal dan a.s. Woensdag een speldjesdag gehouden worden. Veel, zeer veel wordt er in dezen tegen- woordigen tijd gevraagd voor onderscheidenen instellingen, doch laat men thans vooral be denken, dat door het koopen van een speldje, men het bestuur in staat stelt de oudste be waarschool in de gemeente Velsen in stand te houden. Een oordeel over de luclit- beschermingsoefeiiiiig. Algemeene medewerking van de zijde der bevolking. Het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst schrijft ons: Uit de ingekomen controle-rapporten be treffende de luchtbeschermingsoefening in de vorige week gehouden, kunnen eenige waarde volle gegevens geput worden. Behoudens zeer weinige uitzonderingen werd van de bevolking allerwege medewerking on dervonden. Algemeen was zorg besteed aan de voorkoming van lichtuïtstralmg aan de voor zijde van woningen. Opmerkelijk echter was. dat velen verzuimden er rekening mede te houden, dat ook de achterzijde van woningen dezelfde zorg verei-scht. Soms zag men plotse ling licht schijnen in keuken of slaapkamer. In andere gevallen hield men te weinig reke ning met het doorschijnen door dunne gordij nen. In dergelijke omstandigheden doet men goed de vensters met ondoorschijnende stof af te dekken, desnoods met dik donker papier. Er zijn in den handel ook electrische lam pen verkrijgbaar, speciaal voor dit doel ver vaardigd, die alleen een beperkt licht omlaag uitstralen en die men tijdeliik kan inschroe ven in de plaats van gewone lampen. Schaft men deze aan, dan kan men volstaan met het sluiten der gordynen. Verlaat men zijn woning, dan doove men te voren de lampen in de gang, opdat niet bij het openen van de buitendeur, een lichtstraal in de duistere straat valt. Er zijn verder nog tal van verbeteringen wenschelijk gebleken, die met belanghebben den besproken worden. En dan het verkeer. Bij volgende oefeningen zal het laten staan van onverlichte auto's op de rijwegen voorkomen moeten worden. Dit levert groot gevaar op. De eigenaars loopen bovendien risico voor ernstige beschadiging van hun auto. Voorts biijken maatregelen gewenscht tegen niet noodzakelijk rijwielverkeer. Tal van jon gere menschen bleken, als amusement of uit nieuwsgierigheid te gaan rondfietsen door de donkere straten. Dit moet voorkomen worden. Reeds thans wordt op ieders medewerking een beroep gedaan. Voetgangers, die noodzakelijk den weg op moeten, dienen zooveel doenlijk op de trottoirs te blijven. Bij volgende oefe ningen, waarbij de hulpdiensten, als brand weer, personeeel van den geneeskundigen dienst, opruimingsploegen enz. zich met hun voertuigen snel moeten verplaatsen, moet de weg zooveel doenlijk vrij zijn. wil men ernstige ongelukken voorkomen. In het bijzonder moet vermeld worden de medewerking ondervonden van de directies der groote industrieën in het Noordelijk deel der gemeente. Velsen trekt bij duister reeds van verre de aandacht door de groote, lichtuitstra- lende gebouwen en terreinen nabij het kanaal. Het spreekt vanzelf, dat een voorkoming van alle lichtuitstraling vele en groote offers vergt. Te meer moet dus gewaardeerd worden, dat allerwege getracht is het bereikbare te doen. Het was, nu het een oefening gold, niet moge lijk gedurende den geheelen duur daarvan alle uitstraling te voorkomen. Te 10.30 n.m. echter kon men waarnemen, dat zelfs de Hoog ovens en de Papierfabriek in volkomen duister gehuld waren. Ook de haven- en sluislichten, de stations en spoorlijnen enz., waren, zooveel de veiligheid slechts toeliet, gedoofd. De verkregen resultaten zijn vooral daarom zeer bevredigend, omdat in verband met een verzoek van regeeringswege voor de voorbereiding, bekendmaking en uitvoering van de oefening nauwelijks een halve dag ter beschikking stond. Tal van vrijwilligers, zelfs geheele vereeni- gingen hebben zich aangemeld, velen voor verplegingswerk, anderen voor ordonnansen diensten, telefoonbediening, hulpbrandweer enz. Thans worden alle opgaven nagegaan en een indeeling in vakken en diensten uitge werkt. Naar wij hopen kan spoedig een bijeen roeping tegemoet gezien worden. Eenige vrij willigers zijn reeds dagelijks bij de voorberei ding werkzaam. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: E. StreeflandRas. d., Tuinders straat 45, IJmuiden. J. P. Boonde Wit, d.. J. P. Coenstraat 22, IJmuiden. D. Bolweg— Balder. d.. Een drachtstraat 1, Velsen-N. J. HubregtseCastricum, d.. Schulpweg 102, Velsen-N. M. Th. MolenaarGranneman, d„ Biezen weg 50, Santpoort. J. Castricumv. d. Brink, z.. Noorderlaan 41, Velsen-N. A. C. v. CroonenborgLijnbach, d., de Ru ij terstraat 4-6, IJmuiden. A. MeijburgVerbeek, d., Ger. Doustraat 26a., IJmuiden. J. H. Schelvis Tesink. z., Lindehstraat 6, IJmuiden. W. A. v. RijswijkDuijn, z., Eksterlaan 27, IJmuiden. Overleden: E. P. Broek, 38 jaren, echtgenoot van A. Boogaard, James Wattstraat 13, IJmui den. B. Wamsteeker. 37 jaren, echtgenoot van I. B. W. Klau, Kennemerlaan 15. IJmuiden. A. de Jong, 74 jaren, echtgenoot van L. Wiersma, Merellaan 1, IJmuiden. L. Alders, 85 jaren, echtgenoot van A. C. Oorthuizen, Wijkerstraatweg 171, Velsen-N. D. den Braber, 78 jaren, weduwe van W. van Groningen, Ko ningsplein 15, IJmuiden. Ondertrouwden: J. Roos en H. Demmers, Amsterdam. H. Timmermeister en R. Olden burg, Amsterdam, Groen v. Prinstererstr. 68 III. H. Zwart en G. J. Schell, Pr. Kruger- str. 21, IJmuiden. H. Koster en G Kistemaker. Kon. Wilhelminakade 27rd., IJmuiden, Fulton- straat 9, IJmuiden. A. A. Trousset en A. M. J. Uytenbroek, Haarlem, Rijksstr.weg. 343. J. J. Nieuwland en C. M. J. Meesters, Populieren laan 16, Beverwijk. Z. Klinkenberg en N. van de Grift, Snelliusstraat 81. H. L. van Duijl en E. W. A. Kimmel, Dr. Kuyperlaan 2, Velsen. C. H. ten Broeke en S .A. J. Alink, Fazanten laan 31, IJmuiden. Gehuwden: L. C. Gerrits en C. v. d- Putten, Lagersstraat 39, IJmuiden. J. H. de Boer en A. Kossen, IJm. straatweg 10rd., IJmuiden. K. Metzelaar en W. de Vries, D, Hartoghdw. str. 4. IJmuiden. A. Schaap en M. de Blois, v. Speijkstraat 22, IJmuiden. J. Hamburg en G .de Koning, Kon. Wilhelminakade 8, IJmui den. S. Zevenhuizen en T. Dunnebier, Burg. Rambonnetlaan 26, IJmuiden. W. Heidoorn en C. Slings, Oost Souburg, Bermweg. A. v. d. Lugt en G. Smakman. Fr. Naereboutstr. 36, IJmuiden. C. de Koning en T. de Boer, Kon. Wilhelminakade 2rd., IJmuiden. OVERHEMDEN BETERE KWALITEITEN PRIMA PASVORM ELZER's HEERENMODEHUIS ZEEWEG 78 (Adv. Ingez. Med.) CCCLXXIII. Op een week vol schokkende gebeurtenissen in de wereldpolitiek volgde een week. die op een andere wijze veel onrust bracht. Nu was het de eerste najaarsstorm, die het bedrijf, vooral de visscherij desorganiseerde, doordat de schepen te laat binnenkwamen of niet op tijd konden vertrekken. En dan was er natuur lijk weer de angst over het lot van familie leden die in nacht en ontij op de Noordzee ronddobberden. En ook ditmaal was er weer een gezin, dat een vader moest missen; een jonge Katwijker visscher vond in den nacht, toen de storm het hevigst was, den dood in de golven; een uit onze eigen omgeving werd ernstig gewond binnengebracht. En voorts hier en daar materieele schade, waarvan we als de schepen, die den storm op zee hebben meegemaakt, successievelijk binnenkomen, nog wel meer zullen hooren. De storm was nog lang niet geluwd, toen de trawlers en de loggers al weer naar zee vertrokken. Het was wel een interessant ge zicht. dat uitvaren van een heele serie vis- schersvaartuigen, die zoodra ze hun neus bui ten de pieren hadden, gingen steigeren als een wild paard, maar de visschers, die aan boord waren, toch geen bloodaards hadden liever binnen willen blijven. En daar zou wellicht niemand door geschaad zijn, want met zulk weer is het meer steken en stoken voor niets, dan visschen. Natuurlijk heeft zoo'n storm ook zijn goede zijde: hij maakte in een slag een einde aan de uitverkoop-prijzen van de haring. Dat was nu niet meer haring drie kwartjes, maar drie gulden de kist, zoodat de haringtrawlers, on danks hun kleinere vangsten, betere besom mingen maakten dan in de week van de poli tieke crisis. En zoodoende kunnen er weer eenige mooie reizen gesignaleerd worden. Zoo noem ik in de eerste plaats weer de Erin. die haar vangst van 3500 manden over twee dagen verdeelde en vermoedelijk wel dank zij deze voorzichtige politiek ruim 5000 gulden be- somde. In de tweede plaats moet ik de Fla mingo noemen, die voor haar 1400 manden haring niet minder dan f 4200 maakte. De Haarlem kreeg op denzelfden dag voor haar bijna even groote vangst maar f 2700. Dat is wel een heel groot verschil. De totale aanvoer bedroeg deze week 10500 kisten; dat is heel wat minder da.n de laat ste weken, toen het steeds minstens tweemaal zooveel was. We halen het niet, we halen het niet! Het is jammer, maar er is niets aan te doen. Verleden jaar was het 7'/2 millioen gulden en deze eerste negen maanden zijn we nog niet eens aan de 4.9 millioen toe. We komen dus nog heel wat te kort en ik ben er nu alleen nog maar nieuwsgierig naar, hoeveel we onder den omzet van 1937 blijven. Er kwamen deze week binnen 46 trawlers en 32 loggers. Van deze laatste was de KW 74 de uitblinker met een besomming van niet minder dan f 2470. Op denzelfden dag waarop deze logger aan de markt was waren er 7 trawlers binnen, die minder besomden. PIETERMAN. Pro Jiivenlute. De plaatselijke commissie van „Pro Juven- tute" schrijft ons: Het komt steeds meer voor, dat jeugdige per sonen zich schuldig maken aan kleine vergrij pen, kleine overtredingen, waardoor zij ge vaar loopen met politie of rechter in aanra king te komen. De tegenwoordige sociale om standigheden, waardoor menigeen tot lang durige werkloosheid is gedoemd, beinvloeden dikwijls het huiselijk leven in ongunstigen zin. Over den één komt moedeloosheid en onver schilligheid, over den ander ontevredenheid en opstandigheid. Hoe moeilijk is het voor de ouders, om in die sfeer hun kinderen op te voeden tot goede menschen, hun levensmoed en levensvertrouwen bij te brengen. Zoolas zij nog op school gaan, hebben zij tenminste geregelde bezigheden, maar daarna is er voor velen niets te doen. Zij loopen doelloos rond; en menigeen glijdt af, den verkeerden kant op. Ledigheid is des duivels oorkussen. Ouders van jeugdige personen, hetzij nog schoolgaand, hetzij van ouderen leeftijd, wan neer gij uw kind niet in het goede spoor kunt houden en het den verkeerden weg dreigt uit te gaan, wendt u dan tot Pro Juventute. Deze woorden beteekenen letterlijk ..Voor Jeugd". Wij willen de jeugd helpen, dus ook uw kind. Wij kunnen uw kind niet. zoo maar een werk kring bezorgen, maar wij kunnen dikwijls wel raad geven en steunen om uw kind weer op den goeden weg te brengen en het daar te houden. In de laatste jaren zijn op deze wijze in onze gemeente reeds vele jonge menschen tusschen 6 en 18 jaar geholpen door een aan tal personen, die zich ten dienste van Pro Ju ventute hebben gesteld. Oorspronkelijk ging dat allemaal uit van de vereeniging Ptp Juventute in Haarlem; sedert Mei van dit jaar heeft zich hier een commis sie gevormd, die dat werk voor de gemeente Velsen op zich heeft genomen. In plaats van naar Haarlem te moeten gaan kan men zich nu wenden tot deze plaatselijke commissie, die geregeld zitting houdt in het bureau van den Gem. Geneeskundigen en Gezondheids dienst in het raadhuis te Velsen, en wel op eiken eersten Woensdag van de maand voor jongens boven 12 jaar en op eiken derden Woensdag van de maand voor jongens tot en met 12 jaar en voor meisjes van eiken leef tijd, des avonds van 8 tot 9 uur. Bij de bespre kingen is meestal slechts één der commissie leden aanwezig, het onderhoud is natuurlijk strikt vertrouwelijk en kosteloos. WANNEER STEMPELEN? De stempeluren voor de week van 10 tot en met 15 October zijn voor de verschillende or ganisaties vastgesteld als volgt: Ongeorganiseerden 9.0010.00 IJmuider Transport Federatie 10.1010.25 Alg. Ned. Bouwarbeïdersbond 10.3510.55 Alg. Ned. Metaalbewerkersbond 11.0011.20 Werkioozenvereeniging 11.3012.00 Oud-Katholiek Vakverbond 9.009.15 Chr. Bond v. Fabr. en Tr. Arb. 9.209.50 IJmuider Federatie 9.5510.40 R.-K. Bonden 10.50—11.35 Kleine Bonden 11.4512.00 BESCHONKEN OP DEN BOK MAG NIET. Alhier is een bestuurder van een gespan gearresteerd, omdat hij dronken was en zoo raar manoeuvreerde, dat hij gevaar opleverde voor het verkeer.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1