gen nieuw Tsjecho—Slowakije in wording. Rijstcultuur Fascistische Raad zou tot terugtrekking der vrijwilligers besloten hebben ,TBRPA'G 8 OCTOBER 1938 r neraal Sirovy zegt Tsjechen, Slowaken en Sub- harpathische Russen volkomen gelijkheid toe. Rechtstreeksche onder- iandelingen met Duitsch land over definitieve grenslijn iwho-Slowaaksche minister-president K sirow heef gisteren een delegatie ^««ksohe partijen, die te Zilinia het ;':ij hebben geteekend. ontvangen. De t' nister Tisso deelde mede. dat de Sie volkspartij en de landbouwers- sTFascistische partij en de handwer- 9.4 affinitieve overeenstemming waren ifrit ten aanzien van de positie van Slo- i* °n het kader van den Tsjecho-Slo- iw staat Grondsdag van die overeen- °'?7een ontwerpwet over de autonomie ^Onrakiie, door de volkspartij bij het dint ingediend. Tisso drong er op aan, i aênschen zoo spoedig mogelijk en "evol" zal worden gegeven. Hij vroeg mogelijk benoeming van nog vier "'^fhf ministers ter geruststelling van gf^ksche publiek. cirovy verklaarde kennis te nemen het besluit der Slowaken en op- te hopen, dat de Slowaaksche kwestie definitief opgelost zal worden. bi taf de verzekering dat de regee- vastbesloten is een gemeenschap- ncliiken staat te bouwen op den irendslag van volkomen toegepaste dikheid voor Tsjechen, Slowaken Subkarpathisehe Bussen. vertegenwoordiger van de Tsjecho- osksche Sociaal-democratische partij aft gisteren eveneens een bezoek aan £L gebracht om hem mede te deelen, dat imrtii zich zonder voorbehoud aansluit bij ,jer Slowaaksche groepen. taak der Slowaaksche ministers. tv voornaamste taak der Slowaaksche mi ktere zal zijn zich te verstaan met de Tsjecho- c-'vaaksche ministers over de tijdelijke be- maatregelen ter verzekering van de toe- jige functies der autonome Slowaaksche raters Zij zullen schikkingen moeten tref- opdat de Slowaaksche zaken beheerd zul- i-worden door Slowaken, zonder dat de be togen van den staat daaronder lijden. Het gaat hier dus niet om ministers, die deel uitmaken van de regeering krachtens een verhoudings gewijze vertegenwoordiging in die regeering. Deze taak zal ten deel vallen aan de leden van fc eerstkomende Slowaaksche regeering, die tal beginnen te functioneeren, zoodra de Tsje- crVSlowaaksche grondwet gewijzigd zal zijn overeenkomstig de overeenkomst van Zilina. Het Poolsche verlangen naar een gemeenschappelijke grens met Hongarije. Kaar Reuter in gezaghebbende kringen te tonden verneemt, heeft de Britsche regeering ie Warschau duidelijk haar standpunt uiteen Öoen zetten ten aanzien van den Poolschen eisch inzake een gemeenschappelijke grens met Hon- garije. Dit standpunt is, zoo verklaart men, dat geen minderhedeneisch in Tsjecho-Slowakije den steun der Brit sche regeering zal ontvangen, tenzij deze gebaseerd kan worden op zuiver gronden. Men gelooft, dat in het bijzonder de nadruk !s gelegd op de verplichting, die Engeland op zich genomen heeft en die minister ïnskip op 4 dezer in het Lagerhuis uiteen heeft gezet, na melijk om de garantie aan Tsjecho-Slowakije ah reeds van kracht zijnde te beschouwen. Wat betreft het vaststellen van de vijfde tone der Duitsche gebieden in Tsjecho-Slowa- bie meent men in bevoegde kringen te Londen weten, dat de verhouding der Duitschers ge keerd wordt op de cijfers van 1910. Men neemt aan dat, als beide partijen de nieuwe grenslijn als definitief willen beschouwen, een volksstemming in de grensgebieden niet noodig tal zijn. Onderhandelingen met Duitschland over grensregeling? Reuter verneemt uit Praag, dat recht- streeksche besprekingen tusschen Tsjecho Slowakije en Duitschland zullen worden gevoerd over de defi nitieve grenslijn, die gerectificeerd zal moeten worden, omdat zij. volgens «et tegenwoordige ruwe ontwerp ver scheidene steden en gehuchten in tweeën verdeelt, vooral in Zuid-Mo- ravie, Raar hier opgemerkt wordt, schijnt het w| gestreefd is naar een grenslijn, die zoo- wl mogelijk de voornaamste Tsjecho Slo- waksche spoorlijnen snijdt. Zoo snijdt b.v. de lijn van Pardubitz naar Mo(Brunn) driemaal uitloopers van Duitsch ^ondgebied. De lijn naar Kositz in Subkar- dl- lanc* snijdt vijfmaal Duitsch ™nugebied en eenmaal Poolsch grondgebied. Bitier aan het gelaat gewond. Door Moemenruiker, die in zijn auto werd geworpen. ^Berlijn, 7 Oct. r— Opnieuw is er bij de >'t2t op aangedrongen geen bloemen of v°orwerpen in de auto van den Führer Vf2?n' daar Hitter gisteren tusschen 2 ®ggerndorf door een in zijn auto WtoSusWoemruiker licht aan het gelaat Sn iWff0J1<*ing moet nog al pijnlijk geweest 1 flaar de auto op dat oogenblik snel reed. Effl NIEUWE FORD „OP STAPEL". Edsei povJ u van de Foi'd Motor Company, jvna a,. 7 aeeft aangekondigd, dat een nieuw ïo»»d iAestaan(ie serie zal worden toege- 1b hier een Ford acht cylinder teder H Weike zal worden ingeschreven !r naam „Mercury". In Tsjechische kringen acht men het twijfelachtig of er eenige sprake zal zijn van een volksstemming. Men verwacht, dat een regeling zal worden getroffen, waarbij den weinigen Duit schers, die buiten de grens vallen, wordt toegestaan, te opteeren voor verhuizing naar Duitschland, terwijl ook aan de Tsjechen faciliteiten zullen worden verleend om naar Tsjecho- Slowakije te verhuizen. De onderhandelingen met de Hongaren zul len waarschijnlijk dezelfde lijn volgen. Zij zullen wellicht tot een belangrijke volksver huizing leiden, doch zonder twijfel zal ook een overeenkomst worden bereikt over een belang rijke rectificatie van de grens. In het door Polen opgeëischte ge bied in de nabijheid van Moravisch Ostrawa zal waarschijnlijk een volks stemming worden gehouden. Franco schijnt bereid dertig procent der buitenlanders weg te sturen Vólgens niet-officieele berichten uit Rome acht men het waarschijnlijk, dat de Groote Fascistische Raad goedkeuring gehecht heeft aan het beginsel van terugtrekking der Ita- liaansche vrijwilligers uit Spanje. Franco zou zich bereid hebben verklaard tot onmiddellijke terugtrek king van ongeveer dertig procent der vrijwilligers, die aan de zijde der rechtschen strijden, hetgeen neer komt op terugtrekking van in totaal ongeveer 10.000 man. Hemming naar het Nationalistische Spanje. Hemming, de secretaris van de niet-inmen- gingscommissie, die vandaag van Londen naar het „rechtsche" Spanje vertrekt, zal Maan dagochtend te Hendaye de grens passeeren. Hij heemt twee persoonlijke assistenten mede, benevens een tolk, twee typisten en de archivaris van de commissie. De omvang dei- delegatie wordt beschouwd als een aanwijzing, dat de kansen op succes hoog aangeslagen worden en dat het onderzoek der missie zich verder zal uitstrekken dan de kwestie der vrij willigers. Volgens den diplomatieken redacteur van de .„Evening Standard" heeft Franco aan Musso lini geschreven, dat, terwijl het hem moge lijk is het vertrek van de buitenlandsche vrij willigers uit Spanje in overweging te nemen, hij weigert het oorlogsmateriaal, waarvan zich de buitenlandsche eenheden bedienen, te laten wegvoeren. DR. BENESJ NAAR ZWITSERLAND. De afgetreden president der Tsjecho Slo waaksche republiek, dr. Benesj, is gisteren naar Zwitserland vertrokken. Britsche oud-strijders beëedigd. Duitsche troepen voor de laatste étappe. Vandaag begint de opmarseh in de laatste door de Duitsche troepen te bezetten Sudeten- Duitsche gebieden. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: De Duitsche troepen beginnen 8 October met den opmarseh in de resteerende nog te bezet ten Sudeten Duitsche gebieden. Daartoe ruk ken op 8 October op: a. Troepen onder leiding van den generaal der infanterie List uit den gouw Beneden Donau over de voormalige Duitsch-Tsjecho-Slowaak- sche grens tusschen Ludenburg en Lan a. d. Taya, benevens tusschen Dresendorf en Neu- biestritz. b. Troepen onder leiding van overste gene raal ridder Von Leeb uit den Sector 1. bene vens over de voormalige Duitsch-Tsjecho-Slo- waaksche grens tusschen Gmünd en Oberhaid en tusschen Eisenstein en Furth. c. Troepen onder leiding van overste gene raal Von Bock uit het oostelijke deel van den sector 2 tusschen Machendorf en Hofnungstal, voorts over de voormalige Duitsch-Tsjecho- Slowaaksche grens tusschen Hoffnungstal en Schatzlar, benevens tusschen Friedland en Wünschelburg. d. Troepen onder leiding van overste gene raal Von Rundstedt uit sector 4 tusschen Mahr- Schönberg en Braunsdorf, voorts over de voor malige Duitsch-Tsjecho-Slowaaksche grens tus schen Braunsdorf en ten westen van Oderberg. Handgemeen tusschen Tsjechische en Duitsche soldaten. Naar uit Mittelwalde gemeld wordt, heeft zich te Ratzdorf, dat over de Tsjechische grens in zone 4 is gelegen een gevecht afgespeeld, tusschen zes Tsjechische soldaten en drie Duit sche soldaten. Bij dit gevecht dat anderhalf uur duurde, zouden drie Duitsche soldaten gewond zijn waarvan eeri zwaar. Vermoedelijk Maandag vertrek naar Tsjecho-Slowakije. Amnestie in Tsjecho-Slowakije Voor Sudeten-Duifschers, Polen en Hongaren. PRAAG, 8 October Reuter-A.N.P.) In de kabinetsbijeenkomst van gister avond is besloten, dat amnestie zal worden afgekondigd voor Sudeten DuitschePoolsche en Hojigaarsche politieke gevangenen. SIR FRANCIS FETHERSTONE-GOODLEY, die aan het hoofd staat van de leden van het Britsche Legioen, die naar Tsjecho-Slowakije zullen vertrekken. LONDEN, 7 Oct. rDe 1200 oudstrijders, leden van het Britsche legioen, die politiedien sten zullen verlichten in de gebieden in Tsjecho-Slowakije, waar volksstemmingen moeten worden gehouden, zijn vandaag be ëedigd en hebben de instructie gekregen, zich bij de uitvoering van hun taak steeds waardig te gedragen. De mannen stonden allen opgesteld, met hun hoed in de linkerhand en hun identiteitskaart in de rechterhand uitgestrekt boven het hoofd. De eed luidde: „Ik(volgde de naam), be noemd tot lid van het vrijwilligerscorps voor politiediensten in Tsjecho Slowakije, verklaar plechtig en oprecht, dat ik eerlijk onzen koning zal dienen bij de uitvoering van de speciale taak, die mij opgedragen zal worden als lid van het vrijwillige politiecorps van het Britsche legioen". Elk lid kreeg daarop de volgende schrifte lijke instructie: „Gij gaat naar een vreemd land als Britsche vertegenwoordigers voor de handhaving van rust en vrede. Van uw per soonlijk gedrag hangt het welslagen van uw zending af. Het prestige van Engeland en het Britsche legioen is in uw handen. Een ver keerde stap kan noodlottige gevolgen hebben voor uw land en uw organisatie. Past dus goed op. God zegene en behoede u". De mannen kregen voorts een doos choco lade en vijftig sigaretten van de vrouwen - afdeeling van het legioen, waarvan de konin gin voorzitster is. In elke doos zat de volgen de mededeeling: „De beste wenschen van H.M. de Koningin. Mogen vrede en vriendschap u vergezellen". Het vertrek van de vrijwilligers, dat op mor gen was bepaald, is inmiddels uitgesteld. Ver moedelijk zullen zij Maandag Engeland ver laten. (United Press). e&ïf 0b— ünel en 9oed f?D©gS, helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes"2st. 10ctDoos50ct (Adv. Ingez. Med.) Washington komt op voor zijn burgers in Italië. Aangedrongen op gelijke behandeling als de Italianen in Amerika genieten. De onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken der Vereenigde Staten, Summer Welles, heeft den vertegenwoordigers van de pers een nota voorgelezen, welke door den Amerikaan- schen ambassadeur te Rome is overhandigd aan de Italiaansche regeering met betrekkin! tot de Amerikaansche Joden in Italië. In de nota wordt eraan herinnerd, dat niet tegenstaande het afloopen van het verdrag tusschen de Vereenigde Staten en Italië, waar bij beiden mogendheden gelijke rechten toe kenden aan beider burgers, die in den ande ren staat woonden, de Amerikaansche wetten van toepassing zijn gebleven op de Italianen, welke in de Vereenigde Staten wonen. De regeering van de Vereenigde Sta ten verwacht, dat de Italiaansche re geering gelijke rechten zal toekennen aan de Amerikaansche burgers, welke in Italië vertoeven, ongeacht ras of godsdienst. Welles deelde verder mede, dat president Roosevelt een persoonlijk schrijven heeft ge zonden aan minister-president Chamberlain, handelend over het werk van de vluchtelin- genconferentie te Londen. Meer kon Welles omtrent dit schrijven niet zeggen. Het lot van de „Admiral Karpfanger". Wrak van het vermiste Duitsche opleidings schip gevonden? BUENOS AIRES 7 October. Het ministe' rie van Marine te Buenos Aires heeft bericht ontvangen dat aan het Zuidelijk deel van de Argentijnsche kust een wrak is gevonden, dat vermoedelijk van het Duitsche opleidings schip de „Admiral Karpfanger" is. Het schip was op 3 Januari j.l. van Nieuw-Zeeland naar Engeland vertrokken, doch werd sindsdien vermist. (United Press). Duitsch crediet aan Turkije. Voor industrieele en militaire opdrachten. Omtrent de onderhandelingen die de Duit sche rijksminister voor economische zaken, Funk, met den Turkschcn minister voor economische zaken, Kesebir te Ankara heeft gevoerd, wordt het volgende communiqué uit gegeven: Bij de besprekingen tusschen beide minis ters zijn de grondslagen vastgelegd voor een door Duitschland aan Turkije te verleenen crediet ten bedrage van 150 millioen rijks mark. Dit crediet zal gebruikt wordeirvoor de be> taling van opdrachten van industrieelen en militairen aard, benevens voor bestellingen op het gebied van openbare werken e.d. De voor de uitvoering van een dergelijk verdrag noodig zijnde bijzondere bepalingen zullen in overleg tusschen de beide regeeringen worden vastge steld. Hevig gevecht bij Haifa. Minstens zestig rebellen gedood. HAIFA, 7 October (Reuter/A.N.P.) Politie en militairen, die gezonden waren naar de plaats, waar Joodsche vrachtautobestuurders uit een hinder laag beschoten zijn, hebben een ge vecht met een bende van honderd opstandelingen geleverd. Minstens 60 rebellen zijn daarbij gedood, terwijl de Engelschen geen verliezen leden. Verscheidene geweren werden buitge maakt. Bij Jeruzalem zijn twéé Britsche schildwachten des nachts aangevallen en door messteken gewond. In geheel Palestina duurt de spanning on verminderd voort. Gisteren waren de tele grafische verbindingen den geheelen dag ver broken. De Palestij nsche Joden toonen zich categorisch gekant tegen de oplossing, die door den Irakschen minister van buitenland sche zaken is bepleit. De Jden verklaren, dat- zij bereid zijn met de uiterste energie de toepassing van een minderhedenstatuut bin nen een Arabischen staat van de hand te wij zen en dat zij voornemens zijn het recht op immigratie en op voortzetting van den op bouw van een nationaal tehuis te handhaven. Mislukte poging tot staatsgreep in Siam. Beweging ten gunste van den afgezetten koning. De ex-koning van Siam. SINGAPORE, 8 October. Uit Siam komen berichten binnen, die spreken over een po ging tot een staatsgreep, vermoedelijk met het doel om den in 1935 afgezetten koning Prajadhipok weer op de troon te herstellen, De opstand zou echter mislukt zijn en vele vooraanstaande Siameesche persoonlijkheden moeten gearresteerd zijn. Een van de mi nisters van het huidige kabinet is, zoo wordt bericht, naar Penang gevlucht. Vele Siamee- zij zouden den staatsgreep in Malaya (Brit sche kolonie) hebben afgewacht met het doel om indien de Putsch mocht slagen, naar Siam terug te keeren en den opstand te on dersteunen. (United Press) „Brandende*' kwestie te Soest. Gas of electriciteit? Deze vraag, welke de laatste jaren vaak geleid heeft tot een stillen doch verbitterden strijd tusschen de diverse gas- en electrïciteitsmaatschappijen, is thans ook in Soest een „brandende" kwestie ge worden. De nieuwe en verbreede Vredehofstraat, de entrée van Soestdijk, even voorbij het Paleis Soestdijk, moest in verband met de groote verbetering welke daar tot stand was geko men tevens worden vorozien van een betere verlichting, daar voorheen slechts aan één zijde een enkele electrische lantaarn was ge plaatst. De gem. Soest, welke een eigen gasbedrijf bezit, plaatste, hoewel verder de geheele ge meente een electrische straatverlichting bezit, om te beginnen aan één zijde van den weg enkele zeer moderne gaslantaarns. De electri- citeitsmaatschappijdie zich van eenig ge vaar bewust werd, ook al in verband met de ter plaatse aanwezige ouderwetsche electri sche lampen, liet zich ook niet kennen en aan de andere zijde verrezen enkele hyper moderne electrische lantaarns. Een tijdje ging dit goed, doch of het „gas' zich de mindere voelde of verscherping van den strijd wenschte, hoe het ook zij, naast de electrische lantaarns ging men ook gas lantaarns plaatsen, prompt gevolgd door het plaatsen van electrische lantaarns door de electriciteitsmaatsehappij aan den overkant naast de gaslantaarns. Een en ander had ten gevolge, dat 's avonds dit stuk straatweg baadde in een zee van licht, een boulevard van een wereldstad gelijk, zeer ten gerieve van het drukke verkeer. Deze toestand kon natuurlijk niet besten digd blijven en men is nu overeengekomen dat eerst een week de gasverlichting zal branden en daarna de electrische verlichting. Het gemeentebestuur, in dit geval de wet houder van Openbare Werken, zal dan uit beide verlichtingssystemen zijn keus doen. in Suriname beter. Uitvoer neemt toe. Ook meer belangstelling voor citrusteelt. Met het s.s. „Cottica" van de K. N. S. M. iS Vrijdag in ons land aangekomen de gouver neur van Suriname, prof. mr. J. C. Kielstra, die met een verlof in 's lands belang voor vier maanden naar Nederland is gekomen voor het voeren van besprekingen met de regeering over verschillende dienstaangelegenheden en over de plannen inzake de toekomstige econo mische ontwikkeling van Suriname, in ver band waarmee de gouverneur tevens bespre kingen zal voeren met een aantal particu lieren, van wie mag worden aangenomen dat zij bereid zijn, zich ook financieel voor deze ontwikkeling te interesseeren. Bij aankomst in IJmuiden kon de gouver neur nog juist een blik werpen op het motor schip „Prins Bernhard", bestemd voor het gemengd vaartuigenbedrijf Suriname, dat voor de sluizen gereed ligt om dezer dagen, naar Paramaribo te vertrekken. De economische toestand van Suriname. Gedurende het laatste gedeelte van de reis, den tocht door het Noordzeekanaal, heeft prof. mr. J. C. Kielstra een interview toege staan aan een redacteur van het A. N. P., over den economischen toestand en de voor uitzichten van Suriname, dat zoo dikwijls het zorgenkind der Nederlandsche regeering is genoemd. Hoewel Suriname een overwegend agrarisch gebied is met een zeer dunne bevolking, en de ligging uit het oogpunt van het wereldver keer niet al te gunstig is, zoodat men zijn verwachtingen ten aanzien van de mogelijk heden van dit gebied nooit te hoog mag spannen aldus prof. Kielstra kan men zeggen, dat de toestand, vergeleken bij een paar jaar tevoren, licht verbeterd is. Uitbreiding der bauxiet-productie. Deze verbetering is voornamelijk een ge volg van de stijging van den uitvoer, waar door de betalingsbalans van Suriname een niet onbelangrijke verbetering heeft onder gaan. Het product dat daartoe in de eerste plaats heeft bijgedragen, is het bauxiet. Ten aanzien van de sterk ingekrompen kof fiecultuur hoopt men dat, bij een kleine stij ging van de koffieprijzen en mits er streng de hand wordt gehouden aan de controle, welke wordt uitgeoefend door de Surinaam- sche Koffiecentrale, het mogelijk zal zijn, enkele plantages in leven te houden. Daartoe kan o.a. het feit bijdragen, dat men zich naast de koffiecultuur meer en meer gaat toeleggen op de citrus-cultuur. De uitbreiding van deze cultuur, waarvan men voor Suriname veel verwacht, wordt krachtig door het gouvernement bevorderd, door het verstrekken van steun aan de plan tages en hulpverleening aan de kleine land bouwers. Men verbouwt hier en daar citroenen, be gint meer en meer met Grape fruit, maar da hoofdzaak blijven de Surinaamsche sinaasap pelen, die van zeer goede kwaliteit zijn, en waarnaar reeds meer vraag is dan waaraan men kan voldoen. Bovendien worden op het oogenblik weer voorzichtige pogingen in het werk gesteld om door invoering van de congo-banaan proeven te nemen met het wederopbouwen van de bananen-cultuur, die evenals in geheel West- Indië ook in Suriname vrijwel volkomen is vernietigd door de z.g. Panama-ziekte, waar tegen nog geen enkel bestrijdingsmiddel is gevonden, zoodat zelfs de groote Amerikaan sche United Fruit Company een terrein een voudig verlaat, wanneer dat eenmaal door de gevreesde ziekte is aangetast. Zeer gunstig ontwikkelt zich op het oogen blik de rijstcultuur, voor zoover deze door kleine landbouwers wordt uitgeoefend. Hoe wel het inheemsche rijstverbruik langzaam stijgt, is de export, voornamelijk naar de Fransche West-Indische eilanden, in het af- geloopen jaar met circa 25 procent gestegen, en wel van 7 a 8000 tot op 10.000 ton. De immigratiekwestie. In het algemeen zou men voor de cultures, die perspectief bieden, zooals de citrus- en de rijstcultuur, meer menschen kunnen gebrui ken, want het land is zeer dun bevolkt. Toch meende prof. Kielstra, dat men nog geen oordeel mag uitspreken of Nederlanders zich hier als landbouwers op kleine bedrijven kun nen vestigen, hoewel hij geloofde, dat hier tegen .p den duur toch wel bezwaren zouden, blijken te bestaan. De twee procents belasting niet vóór Mei 1939. Zooals men weet, heeft de minister van Fi nanciën in de millioenennota een nieuwe be lasting van twee procent van het inkomen, waar mogelijk te heffen bij de bron, aange kondigd. Men verwacht in belastingkringen, aldus het ,.Vad." dat de wet niet voor Mei 1939 in werking zal kunnen treden. Ook staat nog niet vast, of zij dan met terugwerkende kracht tot Januari zal worden toegepast. De wet is op het Ministerie nog in de maak. EXTRA VERLOF VOOR MILITAIREN. De militairen van de grensbataljons krijgen na den verzwaarden dienst, dien zij in de voorbije weken hebben moeten doen, extra verlof. Deze bepaling, welke door den minis ter van Defensie is getroffen, betreft de tweede bataljons der infanterie-regimenten, van de wielrijders alsmede van de kustartil- lerie en de 3e en 4e compagnie van het korps motordienst. De eene helft van dit personeel gaat hedenmiddag met verlof tot Donderdag morgen a.s. (eerste reisgelegenheid), de an dere Zaterdag 15 October tot den daarop volgenden Donderdagochtend. Botsing tusschen bus en tram. Vrijdagmiddag te ongeveer drie uur heeft op den hoek van de Haarlemmermeerstraat en Hoofddorpplein te Amsterdam een ernstige botsing plaats gehad tusschen een autobus van een wilden dienst op den Haag en een motorwagen van lijn 1. De autobus naderde uit de richting Haarlemmermeerstraat. De chauffeur van de bus werd in het uitzicht be lemmerd door een wagen van lijn 1, welke bij de kruising van den weg op dood spoor stond. De chauffeur zag hierdoor een naderende tramwagen van lijn 1 niet en botste met zijn wagen in volle vaart tegen den motorwagen van deze tram aan. De ravage tengevolge van deze botsing was niet gering. Lijn 1 liep. uit de rails. Het voor- balcon was volkomen ingedrukt. De wagen bestuurder was beklemd geraakt tusschen de schakelkast en den achterwand van het bal- con. Het slachtoffer is per auto van den G. G. en G. D. naar het Wilhelmïna Gasthuis ver voerd, waar hij ter observatie is opgenomen. De voorzijde van de autobus was eveneens zwaar beschadigd. De chauffeur klaagde over inwendige pijnen en is ook ter observatie in het Wilhelminagasthuis opgenomen. De tram, die haar eindpunt naderde, ver voerde op het moment van de aanrijding nog weinig passagiers, waarvan zich niemand op het voorbalcon bevond. Het verkeer ondervond van deze aanrijding geen stagnatie, daar de tram direct op dood spoor kon worden gebracht.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9