4nti-KathoIieke excessen Weenen. Met ladders tegen de muren op. KI1EYMBORG Hitier kondigt nieuwe versterkings- werken aan. Bombardement op een trein. PROEMMNA Huidonzuiverheden, vetwormpjes, pukkels en uitslag I JtKP_A"G' TO OCTOBER T938 Katholieke betoogingen zijn gehouden, om dat geweigerd was de hakenkruisvlag te hij- schen_op-de kerken in verband met de her- eeniging van Sudeten-Duitschland met het Duitsehe rijk. Opgewonden menigte bestormt het Paleis van Kardinaal Innitzer. De tegenstelling tusschen de autoriteiten en de Oostenrijksche Katholieken, die reeds tot uiting was gekomen in de ongeregeldheden Stefansplatz te Weenen waarvan wij Zaterdag melding op maakten - is Zaterdagavond in volle heftigheid opgevlamd Omstreeks half negen richtte een opgewonden menigte een for- meelen aanval op het paleis van kardinaal Innitzer, dat eveneens aan den Stefansplatz gelegen is. Overheid belooft bestraffing der schuldige*- n» aanvallers, tezamen ongeveer „nd in getal, kwamen, naar United ÏÏÏlTdt - Uit verschillende rich- El aangestormd en verzamelden S voor en om het huis van den kar- inaal. Gedurende tien minuten werd onafgebroken aanval op het Ook Zondagavond kwam het buiten de ka thedraal weer tot incidenten, toen de kerk gangers den avondkerkdienst verlieten. Zij werden begroet met gejoel en luid getrommel van honderden leden der Hitlerjeugd. De politie dreef de menigte van toeschouwers en betoogers uiteen en zette de naburige straten af. Tot laat in den avond bleven de betoogers door de stad marcheeren, waarbij zij uitda gend zongen: „Marcheert verder, kameraden, hang de Joden op, schiet de priesters neer" De Kardinaal in huisarrest. Het Engelsche Koningspaar naar Canada. WAARBORG*KLEEDING alléén bij (Adv. Ingez. Med.) Bezoek zal in den vroegen zomer van het volgend jaar plaats hebben. Alvorens naar de Vereenigde Staten te ver trekken, waar hij een onderhoud zal hebben met president Roosevelt, verklaarde de Cana- deesche minister-president Mackenzie King, dat hij den gouverneur-generaal Lord Tweeds- muir heeft verzocht Hunne Majesteiten de dankbaarheid van de Canadeesche regeering en het Canadeesche volk te betuigen voor hun besluit een bezoek te brengen aan Canada. Hij deelde verder mede, dat Hunne Majestei ten is verzocht het nationale oorlogsmonu ment, dat in Canada is opgericht, te onthul len. De reis van het koningspaar zal zich uit strekken tot de kust van den Stillen Oceaan. Het Engelsche Koningspaar heeft de uit- noodiging reeds aanvaard en hoopt drie we ken in Canada te vertoeven. Het bezoek vindt in den vroegen zomer van het volgende jaar plaats. Dit bezoek is het eerste, dat de Koning zal brengen aan een gebied buiten Engeland. Ver moedelijk zal het Koningspaar met een spe ciaal schip reizen. Tot nu toe heeft nog geen regeerend Britsch vorst een bezoek gebracht aan de „nieuwe wereld". Uitbreiding tot de gebieden om Aken en Saarbrucken SsShoppslIjfe palels gedaan, „rbij achtereenvolgens alle ruiten Sen ingeworpen. Tenslotte werd de huisdeur ingerameid. Kardinaal Innitzer zelf, die naar Reuter meldt tijdens de betooging door glasscherven gewond werd, heeft huisarrest in zijn paleis. Een officieel woordvoerder verklaarde, dat de kardinaal volledige vrijheid heeft in zijn eigen huis en dat zijn arrest „slechts voor zijn eigen bescherming tegen de massa dient". Het paleis is bezet door ambtenaren der Gestapo. De Gestapo stelt een onderzoek in naar de relletjes en kardinaal Innitzer zelf is gisteren tweemaal ondervraagd. Zondagmorgen heeft hij de mis mogen celebreeren in de kapel van e aanvallers stieten dreigende kreten uit, bi^choppeiyk paleis. Het is verboden met Revert ons den zwarten hond Innlt- z«Seh^rw^fg™€evan den kardinaal aarts- uit" mHitairPn hevonden zich wel bisschop zijn niet ernstig. De politie en -?en Doein- hit Volgens United Press is de kathedraal zelf omgeving, dochdedenvoelden ziTzich Uidens den aanval ongeschonden gebleven, oproer te bedwingen. Bhjk aa oe ij slechts van de kleine kapel naast het paleis »Sledaaror«rd het optredender menigte ruiten plagen. Naar Reuter uit Berlijn verneemt zullen de leiders van de- betoogingen tegen kardinaal Innitzer op last van gouwleider Bürckel streng gestraft worden en voor een jaar naar een concentratiekamp gezonden worden. In officieele kringen alhier veroor deelt men de incidenten vooral in ver band met de goede betrekkingen die tusschen den kardinaal en de Duit sehe autoriteiten bestonden. driester Het aantal demonstranten was Sn al gestegen tot omstreeks vijf dm- Teuadige heethoofden brachten ladders „m Bommen daarlangs tot aan de boven- I tU verdieping- Hier verschaften zij zich toe- J door de ingeworpen vensters, waarop zij n wm verwoesting aanrichtten. De overige Sten werden eveneens ingeslagen, het meu- E werd naar buiten geworpen. Buiten ioelde de opgewonden menigte, Kre- -fwerdèn gehoord zooals: „Weg met Inmt- £r, dood aan alle priesters". Tegen negen uur begon men uit de vensters ook electrische lampen, scnn- derijen e. d. naar buiten te werpen. De menigte buiten stapelde dit alles op tot een grooten brandstapel tusschen het paleis en de Stefansdom. Doch op dit oogenblik trad de politie met kracht tusschen beiden. In welingelichte clericale kringen wordt verklaard, dat de spanning tusschen kerk en partij thans in Oostenrijk veel erger is dan in het oude Duitschland en men verwacht, dat de gebeurtenissen in Weenen gevo: zullen worden door een nieuwen en vinniger strijd tusschen de katholieke kerk en de nationaal socialistische partij in geheel Duitschland. In Oostenrijk zou een zoodanige Zij drong door de oproerige menigte heen en ontwikkeling bijzonder ernstig zijn, aange sist de hoofd- en zijingangen te bezetten. De 1 OK «»«■- n^f.pnriiksc.hp bp.vol- rerd afgezet en langzaam werd de me- _.o._ verdreven. Ook de plunderaars, die in het paleis doorgedrongen waren, werden ver- Indruk in jaagd, Om half tien slaagde de politie erin de si- Het nieuws omtrent de gebeurtenissen te tuatie meester te worden. Geleidelijk trok de Weenen heeft zoo meldt Reuter uit Vati- jte terug de brandweer kwam en bluschte caanstad de kerkelijke autoriteiten met brandstapel, die geruimen tijd gebrand schrik vervuld maar, zoo wordt herhaaldelijk verklaard ..kwam het niet onverwacht". Een Izien ruim 95 pet. der Oostenrijksche bevol king uit trouwe katholieken bestaat. Indruk in Vaticaansche kringen. verklaard „kwam het niet onverwacht1 woordvoerder zeide, dat den Paus, op uit- Verwarrinq op straat. drukkelijk bevel van Pacelli, die thans met s K vacantie in Zwitserland vertoeft, nog niet op Groot was uiteraard de verwarring op straat, de hoogte is gebracht van het gebeurde te De 'ouitenlandsche correspondenten, die in Weenen, Toen de United Press per telefoon poten getale waren toegesneld, ondervonden de autoriteiten van het Vaticaan van het ge hiervan zoowel gemak als overlast. De corres- beurde op de hoogte stelde, heeft men dit pendent van de London Times, Bryan, werd direct naar kardinaal Pacelli doorgegeven, plotseling gearresteerd door een man in bur- Men neemt aan, dat de Paus niet op de hoog- gerüeeding, die zich later bekend maakte als gebracht zal worden alvorens men in het de plaatselijke groepsleider Erwin Müller. is van het rapport van de nunoiatuur Bryan werd spoedig weer losgelaten: hem werd Berlijn. Gewoonlijk goed ingelichte krm- venveten, dat hij gedurende de onlusten in gen m Vaticaanstad zijn van meening, dat ?n publieke telefooncel had getelefoneerd. Innitzer tenslotte tot de overtuiging is De correspondent van United Press kon tij- kernen dat de campagne der nationaal socia- dens de blusschingswerkzaamheden een paar llstefn hteg®\?e-ïf'k thans ee" zeer ^aat exemplaren van boeken uit het aartsbisschop- P^l?^fLb^eik^„waa^L1i^e0t he? pe-ijk paleis, dfe in de vlammen geworpen wa- ^°°^uak|iJ™r,Tfevr X Pu, f ren in handen knieën waren Framrhp openbaren hetgeen zooals hij thans besloten gebedenboeken Fransche is slechts kan gebeuren door de kerk openlijk Toen de politie eenmaal met voldoende per- aanwezig was. trad zij krachtig op, van ae nazis te veraeai°en- Ook in Karinthie betoogingen. ,Wij behooren bij Duitschland'. Verklaring van den leider der N. S. D. A. P. te Dantzig. De gouwleider'der Nationaal Socia listische Partij te te Dantzig, Förster, heeft in een verklaring voor het lei derscorps der N.S.D.A.P. o.a. ver klaard „Wij in Dantzig belichamen een Duitschen staat met 96 pet. Duitsehe menschen, Duitsch bedrijfsleven en Duitsehe levenshouding. Wij behoo ren tot geen anderen staat, die ons zou kunnen voorschrijven wat wij te doen hebben. Ons lot houden wij geheel alleen in de hand". Gift van Franco's troepen geweigerd. Broodjes in de vijandelijke linies terug geworpen. Het grootste deel van de broodjes, welke vier dagen geleden door de luchtmacht van Franco boven Madrid waren neergeworpen, is naar Reuter weet mede te deelen verzameld en naar het front gevoerd. In den nacht heb ben de soldaten van de regeering deze broodjes door middel van mortieren of met de hand naar de vijandelijke-linies teruggeworptn. ter wijl zij riepen; „Hier-heb jullie je brood terug, wij hebben het niet noodig", De Nationalisten antwoordden hierop met een hevig vuur, dat geen verdere gevolgen had. Reservisten binnen enkele dagen naar huis. Op het „Veld der Bevrijding" te Saar- brücken is Zondag een groote volksbetooging gehouden, bij welke gelegenheid Hitier een rede heeft gehouden. Volgens Havas woonden pl.m. 200.000 perso nen uit geheel West-Duitschland de betoo ging bij. Hitier begon zijn rede met te zeggen, dat hij in den aanvang van dit jaar besloten had, de 10 millioen Duitschers. die zich nog buiten het rijk bevonden, tot Duitschland terug te bren gen. De vier belangrijkste punten met betrekking tot de totstandgekomen regeling zijn naar Hitier verklaarde, de volgende-. 1. De innerlijke geslotenheid van het Duitsehe volk. Ik weet, wat wellicht velen in de rest der wereld en enkelen in Duitschland nog niet schijnen te weten, dat het volk van 1938 niet het volk van 1918 is. 2. De nationale bewapening, waar voor ik spoedig reeds zes jaar lang heb gestreden. 3. De beveiliging van het rijk. Geen mogendheid ter wereld zal het geluk ken, ooit door dezen muur te breken. 4. Wij hebben ook buitenlandsch- politieke vrienden gewonnen. De as, waarover men in het buitenland zoo dikwijls heeft meenen te kunnen spot ten, heeft bewezen, dat zij ook in de ernstigste uren stand houdt. Voortgaande zeide Hitier: Wanneer ik de hulp van andere staatslieden bij deze vreed zame regeling vermeld, moet ik steeds weer onzen werkelijken eenigen vriend, dien wij heden bezitten. Benito Mussolini, aan het hoofd stellen. Ik weet, dat gij u bewust zijt van hetgeen wij dezen man te danken hebben. Ik wil ook de beide andere staatslieden noe men, die ernaar gestreefd hebben, een weg naar den vrede te vinden. waarbij zij geholpen werd door groepen man- ren in bruine hemden. De politie trachtte bij het- uiteendrijven der samenscholing de jeug dig demonstranten terzijde te voeren, doch (ie menigte verzette zich hiertegen, trok de knapen los en duwde de politie opzij. Van het aartsbisschoppelijk paleis uit werd aan United Press per telefoon medegedeeld, cat kardinaal Innitzer zich tijdens de demon- oraties in het paleis bevond. De kardinaal vertoefde echter in een ander gedeelte van het paleis, en deze zegsman Keende, dat de kardinaal vandaaruit de ge- beurtenissen niet heeft kunnen gadeslaan. Kardinaal Innitzer zelf weigerde aan de tele foon te komen en wilde ook geen verklaring geven. 'ggetuigen, onder wie eenige priesters, c>e In het bisschoppelijk paleis vertoefden, hebben aan Havas nog het volgende mede gedeeld: Terwijl een groep betoogers het pa leis bestormde, drong een andere groep door in de pastorie. Daar wer den vérscheidene priesters aangeval len en een zestigjarig geestelijke, Johann Krawarik genaamd, werd uit het venster op de eerste verdieping op de binnenplaats geworpen, met het gevolg, dat hij een hersenschudding opliep en beide beenen brak. Pe Kostbare bibliotheek der Weensche bis- *55?® hs volkomen vernield, vnaanks het stilzwijgen der Weensche bla- verspreidde het nieuws omtrent het ge- «urde zich snel door de stad. Tijdens den s-ees yan Zondagmorgen in de kathedraal •7-f i1!e!: °ezinspeeld op de relletjes, maar je geloovigen de kerk om 12 uur verlie- wi wv tPnden nieuwe moeilijkheden, waar- iLK5h,0lleken en nationaal socialistische. ^^okken waren. Verscheidene! L;°nen werden gewond, doch de politie saifü» cbenbeide en maakte een einde m wanordelijkheden. Uit Karinthië wordt gemeld, dat anti- 150 dooden, meer dan 300 gewonden BARCELONA8 Oct. Nabij San Vicente de Calderas heeft een vlieg tuig van Franco zes bommen laten vallen op een personentrein. Hierbij zijn 150 personen om het leven geko men en meer dan driehonderd gewond. Op het oogeanblik, waarop de trein, die uit acht wagons bestond, bij San Vicente aan kwam, wierp een watervliegtuig zes bommen van 100 kg. bij den spoorweg neer. De locomo tief en verscheidene rijtuigen, die vol reizigers zaten, werden omvergeworpen en vlogen ir brand, waardoor een paniek ontstond. De over levenden verdrongen elkander om aan den dood te ontkomen. In het donker moest de eerste hulp worden georganiseerd. Toegesnelde artsen verzorgden ter plaatse de gewonden tot diep in den nacht, terwijl de dooden langs den spoorweg werden gelegd. wenschen, wij hebben geen eisohen, wij wil len den vrede. Iets is er echter, dat Duitschland wenseht, en dat geldt in het bijzonder voor zijn betrekkingen met Enge land: het zou goed zijn, wanneer men in Engeland geleidelijk bepaalde al lures uit den tijd van Versailles zou laten varen. De gouvernante-achtige voogdij over Duitschland verdraagt Duitschland niet. Informaties van Britsche staats lieden of parlementsleden over het lot van Duitschers en van rijksonder danen binnen de grijzen van het rijk, zijn misplaatst. Duitschland bekommert zich ook niet om dergelijke dingen in Engeland. Hitier wees o.m. op de gebeurtenissen in Palestina en verklaarde: Tot de bevordering van den vrede behoort ook, dat alle staatslieden en politici, die zich van hun verantwoordelijkheid bewust zijn, zich om hun eigen zaken bekommeren en niet voortdurend zich in de problemen van andere volken of landen mengen. Hitier betoogde tenslotte nogmaals, dat niemand meer den vrede noodig heeft dan Duitschland. JAPANNERS VERWACHTEN DEN VAL VAN SINJANG. TOKIO, 8 October (Domei). Japansche luchtverkenners hebben waar genomen, dat de Chineesche troepen zich terugtrekken van Tsjengtsjau, het knooppunt van den spoorweg PeipingHankau en den Loenghai-spoorweg. De stad is geheel ver laten. De val van Sinjang wordt in enkele dagen verwacht. Ook de Japansche-troepen aan de grens van Honan en Hoepeh melden nieuwe vorderingen. De ervaringen der laatste acht maanden zoo zeide Hitier verder, moeten Duitschland sterken in den wil, voorzichtig te zijn en nooit iets na te laten, wat tot bescherming van het rijk moet worden gedaan. Duitsch land staat tegenover staatslieden, die even eens den vrede willen. Alleen regeeren zij in landen, welker innerlijke opbouw het moge lijk maakt, dat deze staatslieden te allen tijde afgelost kunnen worden door anderen, die vrede niet zoo zeer op het oog hebben. In Engeland zou na een Chamberlain slechts de komst van een Duff Cooper, Eden of Chur chill voldoende zijn voor een wereldoorlog. Hierdoor wordt Duitschland genoodzaakt, waakzaam en op verdediging bedacht te zijn. Ook herinnerde de Führer aan den „Joodsch-internatlonalen wereld- vijand", het bolsjewisme. „Ik heb derhalve, aldus Hitier, be sloten, de uitbreiding van onze ver- sterkingswerken in het westen, zoo als ik in mijn rede te Neurenberg heb aangekondigd, met verhoogde energie voort te zetten en ik zal thans de beide groote gebieden, die tot dusver voor onze versterkingswerken lagen, namelijk het groote gebied van Aken en het gebied van Saarbrücken, in deze versterkingen betrekken. Hitier zeide verder zich erover te verheugen, dat hij reeds in de ko mende dagen de maatregelen kon op heffen, die in de kritieke maanden en weken waren genomen, en dat honderdduizenden mannen weder naar huis konden gaan. Duitschland, zoo ging Hitier voort, is als sterke staat ten allen tijde bereid, met zijn omgeving een politiek van verstandhoudini te voren. Duitschland kan dat, want het ver langt niets van anderen. Wij hebben geen verdwijnen door de huidzuiverende, huidvoedende en huidverfraaiende Purol. Doos 30, 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. De „Mercury" had met tegenslag te kampen. Noodlanding door gebrek aan brandstof. Het Britsche vliegtuig „Mercury", dat zooals wij gemeld hebben, in zijn poging- een wereld afstandsrecord te vestigen niet is kunnen sla gen, is Zaterdag, na uit Port Nolloth brand stof ontvangen te hebben, naar Kaapstad doorgevlogen. Bij de aankomst deelde de commandant, kapitein Bennett, mede, dat het slechte weer het hem onmogelijk heeft gemaakt het lange- afstandsrecord te verbeteren. Van het begin af was het niet mogelijk op groote hoogte te vliegen, tengevolge van de ijsvorming, terwijl bij Afrika het vliegtuig sterke tegenwind en onweer ontmoette. Hierdoor ontstond een ge brek aan brandstof en moest op de Oranje rivier gedaald worden. Bennnet voegde hieraan toe, dat de „Mercury" zich prachtig had ge houden. In de Olympia Hall te Londen vond de beëediging plaats van 1200 leden van het Britsche Legioen, die in de gemengde taalgebieden van Tsjecho-Slowakije politiediensten zullen doen. PAUL REYNAUD VERLAAT DE ALLIANCE DEMOCRATIQUE.. Paul Reynaud, de Fransche minister van justitie, heeft tot Flandin een brief gericht, waarin hij bedankt als lid der Parti l'Alliance Démocratique, waarvan hij vice voorzitter was. DINSDAG 11 OCTOBER 1938. HILVERSUM 1 1875 en 301.5 M. KRO-uitzending. 8.00—9.15 Gramofoonmuziek. (Om. ca. 8.15 Berichten). 10.Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.— Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist. (1.001.20 Gramo foonmuziek). 2.Vrouwenuur. 3.004.00 en .05 Gramofoonmuziek. 4.15 KRO-Kamer- orkest. 5.Gramofoonmuziek. 5.15 KRO- orkest. (5.456.05 Felicitatiebezoek)7.— Be richten. 7.15 Causerie over de Noordelijke Peel. 7.35 Sportpraatje. 8.Berichten A.N.P. Mededeelingen. .8.15 Stedelijk orkest van Maastricht en solist. 9— Interviews. 9.20 Vervolg concert. 10.05 Lajos Halazs en zijn Zigeuners. 10.30 Berichten A.N.P. 10.40 KRO- Boys en solist. (11.0011.10 Gramofoonmu ziek). 11.3012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 415.5 M. Avro-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Berich ten). 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoon muziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroep orkest. 11.— Huishoudelijke wenken. 11.30 Om roeporkest. (Om ca. 12.15 Berichten). 12.30 Het AVRO-Amusementsorkest en soliste. 1.15 Orgelspel. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.— Omroep orkest. 2.45 Kniples. 3.45 Cello en piano. Om 3.45 Berichten). 4.30 Kinderkoorzang. 5. Kinderhalfuur. 5.30 Het AVRO-Aeolian-orkest 6.30 Het Avro Dansorkest. 7.Voor de kin deren. 7.05 Zang met pianobegeleiding. 7.30 Engelsche les. 3.00 Berichten A.N.P., Radio journaal. Mededeelingen. 8.30 De Bonte Dinsdagavondtrein. 10.Disconieuws. 10.30 Damnieuws. Hierna: het Ensemble Grünhut. 11.Berichten A.N.P., hierna tot 12.De Pal- ladians. DROITWICH 1500 m. 11.40—11.45 en 12.20 Gramofoonmuziek. 12.35 Radiotooneel. 1.15 Zang. 1.35 Orgelspel 2.002.20 Declamatie. 4.15 Het Harp-kwartet. 4.50 Zang en piano. 5.20 Fluitvoordracht. 5.40 Het Broadhurst septet. 6.20 Berichten.- 6.45 Juridische causerie. 7.BBC-orkest. 7.50 In terviews. 8.20 Causerie „It occurs to me". 10.Uit Parijs: Het Nationaal orkest. 10.50 Declamatie. 11.20 Het Grosvenor House Dans orkest en solisten. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.-pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 8.10, 9.10.10 en 1.120 Gramofoonmuziek. 12.40 Ellis-orkest. 3.05 Zang. 3.20 en 4.20 Gra mofoonmuziek. 5.20 Cantrelle-orkest. 6.28 Gramofoonmuziek. 6.35 en 7.20 Zang. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.35 Radiotooneel. 10.35 11.05 Kamermuziek. KEULEN 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.30 en 7.50 Het Rheinische Landesorkest, 11.20 Orkestconcert 12.35 Gramofoonmuziek.. 1.30 Populair con cert. 3.20 Omroeporkest. 5.45 Zang en cem balo. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.50 Omroep- dansorkest en solisten. (9.359.50 Gramofoon muziek). 11.20—2.20 Nachtconcert (gr.opn.) BRUSSEL, 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroepsalon orkest. 1.30 Omroepdansorkest, 1.502.20 Gra mofoonmuziek.. 5.20 Omroepsalonrokest en gramofoonmuziek. 6.50 en 7.20 Gramofoon muziek. 8.20 Omroepkleinorkest en solist. 9.05 Radiotooneel. 9.35 Vervolg concert 10.3011.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20, 1.30—2.20, 5.20 en 6.35 Gramofoon muziek. 7.Vioorvoordracht 8.20 Radiotooneel met muziek. Hierna tot 11.20 Gramofoonmu ziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Pianovcordracht. 8.20 Politiek dagblad overzicht. 8.35 „Die Opernprobe", zangspel. 9.10 Gramofoonmuziek. 9.20 Berichten. 9.50 Kamermuziek' 10.05 Berichten. 10.201144 Gramofoonmuziek,

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9