DAVIDSON De Bakenessergracht. BEVERWIJK HOOGE HOEDEN Binnen veertien dagen zal een voorstel van de meerderneid van het college van Burge meester en Wethouders van Haarlem, tot demping van de Bakenessergracht, in den ge meenteraad aan de orde komen. Voor- en genstanders hebben hun meening kenbaar gemaakt, de onze is, dat wij hopen dat de gemeenteraad het voorstel zal verwerpen. In het algemeen beschouw ik demping van een schilderachtig oud grachtje als dit als een maatregel, waartoe men alleen moet overgaan als moderne noodzaak ertoe dwingt. Moderne noodzaak kan men vrijwel beperken tot de eischen van het verkeer. De klachten van de bewoners over slechten staat van kademuren, over ratten en grachtenstank zijn alle te on dervangen. Men kan de muren verbeteren, de ratten uitroeien en de stank zal naar des kundigen verzekeren verdwijnen na de uitvoering van het groote rioleeringsplan. Tot die uitvoering is reeds besloten. Natuurlijk heeft men ook klachten over de verkeers-nadeelen die de smalle kaden op leveren. Maar het verkeer is heel gering en een belangrijke toeneming is in de toekomst niet te verwachten, want als verbindingsweg heeft de Bakenessergracht te water geen en te land vrijwel geen beteekenis. Ware dat anders, kon men op eenige wijze voorzien dat goede herziening van de verkeers-aderen van de stad niet anders bereikt kon worden dan door er de Bakenessergracht in te betrekken, dan zouden wij vóór demping zijn. Maar daar is geen sprake van. Het staat vast dat de demping een goed ob ject voor werkverschaffing zou zijn. Dit is natuurlijk geen motief dat den doorslag zou kunnen geven, maar het wordt aangevoerd als „meetellende overweging". Er staat tegen over dat de herstelling van de kademuren en de bouw van een nieuwe brug een boog brug bijvoorbeeld alsmede herstellingen van een aanta1 slecht-onderhouden gebouwen eveneens arbeid aan velen zouden verschaffen. En het is een mooi oud grachtje: eigenlijk het mooiste en intiemste dat Haarlem nog heeft. Men heeft dit weerlegd door te zeggen, dat er zooveel leelijke huizen aan staan. Dat is waar. Maar al waren ze allemaal leelijk: het geheel is mooi en als men het gaat ver beteren zal het nog veel mooier worden. Ik heb aan een architect gevraagd: hoe komt het dat het geheel zoo mooi en intiem is, veel mooier bijvoorbeeld dan de Nieuwe Gracht. Hij zei: De beplanting, de verhou dingen, de verticale geledingen van de bebouwingdie doen het gezamenlijk. Ik vindt het ook onze mooiste gracht. En we hebben niet zooveel meer. Deze architect deelde tenvolle de meening van onzen medewerker J. H. de Bois. De Bois erkent bestaande fouten en leelijkheden, maar voert aan, dat men bij demping iets oneidig leelijkers zal krijgen: een straat breedte buiten verhouding met de hoogte der bebouwing. Nu, dat kan ieder toegeven. Alle gedempte grachten lijden aan dit euvel en een deel van de Gedempte Oude Gracht is te Haarlem er wel het meest kenmerkende voorbeel /an. De Nassaulaan te Haarlem toont het ook, ofschoon in minder mate. Met zulke straten- buiten-proportie wordt een stadsbeeld be dorven, wordt het kil gemaakt. De voorstanders van de demping voeren aan, dat er maar zelden vreemdelingen zijn die de Bakenessergracht gaan bekijken. Nu ja, de steden met de grachten-glorie zijn Amsterdam, Dordrecht en Delft. Haarlem heeft weinig typische oude grachten om daarmee te kunnen wedijveren. Maar behal ve de vreemdelingen, hoe belangrijk die ook mogen wezen, zijn de Haarlemmers er bo vendien zelf nog. De Haarlemmers. En zij hebben er tenslotte toch het meeste be lang bij. Welnu: ik moet eerlijk zeggen dat dat oude grachtje mij nogal dierbaar is en dat ik die „schoonheid van het geheel", waarover de architect het had, wel degelijk waarneem. Ook hetgeen hij „intimiteit" noemt. Het is voor anderen en voor mij een stuk Haarlemsche traditie, dat we telkens met een prettige ge waarwording zien als onze weg er langs voert. Ook loopen we wel eens een straatje om om het weer eens te aanschouwen. En het besef dat het er is dat het behouden is gebleven en iets van het oude stadsschoon bewaard heeft, is ook goed. Dat moet u niet onder schatten dat besef. Ik geloof, dat velen begrijpen zullen wat ik ermee bedoel. Wij willen allen graag wat van onze mooie herinneringen aan het oude, iets tastbaars en zichtbaars, behouden. Ik weet wel dat dit „maar sentiment" is en dat het zooveel flinker en afdoender lijkt, maar radicaal af te breken en er wat nieuws voor in de plaats te zetten. Maar gevoelsoverwegingen zijn groot in ons leven. Het baat niet ze af te wijzen met de bijvoeging „maar" en er is heel wat spijt geweest over te haastige, te „flinke" afbraken. Doe het alleen als het werkelijk noodzakelijk is voor den nieuwen tijd! Om al deze redenen ben ik tegen de demping van de Bakenessergracht. R. P. Een nadere beschouwing van de begrooting voor 1939. Geen verbetering in den financiëelen toestand De begrooting der gemeente ver toont, zooals wij reeds berichtten een tekort van f 281.044.34. Het totaal der uitgaven is namelijk geraamd op f 1.836.157,96, terwijl de inkomsten f 1.555.113,62 bedragen. Ter dekking van dit bedrag worden geraamd: 1. een bijdrage van het Rijk voor terugbe taling van in 1933 door voormalig Wijk aan Zee-en Duin genoten onderstand f 5034,34; 2. een extra-bijdrage uit het werkloosheids- subsidiefonds in de werkloosheidsuitgaven f 58.310; 3. een belasting-bijdrage uit genoemd fonds ter vergoeding van de aan de gemeente ont trokken belastingopbrengsten f 90.700; 4. een bedrag aan Rijksonderstand van f 127.000, totaal f 281.044,34. Op de begrooting van 1938 was dit tekort f 196.240 hooger geraamd. Hoewel een nauwkeurige ontleding slechts mogelijk is door post voor post nauwkeurig te vergelijken, kunnen wel enkele posten wor den aangewezen, die het verschil eenigszins toe lichten. Het totaal van het eerste hoofdstuk, vroegere diensten, is lager, omdat de begrooting 1939 niet opent met een van vorig jaar overge bracht nadeelig slot van f 126.000; de uitlceering uit het gemeentefonds kan voor 1939 f 33.000 hooger worden geraamd; in de begrooting voor 1938 was geraamd, dat de bedrijfsreserves, waarover ten bate van vroe gere jaren was beschikt, zouden moeten worden hersteld; dit wordt echter door de regeering niet toegestaan, hetgeen ten aanzien van 1939 een gunstig verschil oplevert van f 14.000. de opbrengst van de opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting kan f 15.000 hoo ger worden geraamd; de uitgaaf wegens rente van kasgeldleenin- gen kan als gevolg van 't lage rente-percentage, waartegen deze kasgeldleeningen kunnen wor den gesloten, f 10.000 lager worden geraamd. In totaal is dit gunstige verschil f 198.000. Maar al is nu het tekort in vergelijking met 1938 belangrijk teruggeloopen. daaruit mag helaas toch niet worden afgeleid, dat van eenige verbetering in den financieelen toestand der gemeente sprake is. De hoogere raming van de opbrengst der op centen op de hoofdsom der gemeentefondsbe lasting is bijvoorbeeld enkel het gevolg van een administratieve verrekening. De hoogere uit lceering uit het gemeentefonds beteekent in ver gelijking met het totale tekort slechts een ge ring bedrag. Werkloozenzorg drukt zwaar. Ook ten aanzien van de nieuwe .begrooting komt men tot de ontdekking, dat het naast de belastingopbrengsten in hoofdzaak de uitgaven wegens armen- en werkloozenzorg zijn, die thans de financieele positie van een gemeente bepalen. Voor ondersteuning van armlastigen en werk- loozen is rond f 800.000 geraamd. Wanneer de extra-bijdrage uit het werkloosheidssubsidie- fonds, geraamd op f 58.310 ontvangen wordt, komt toch nog een bedrag van f 296.000 ten laste der gemeente. Lagere belastingopbrengst. Bovendien moet ook het verlies aan belas tingopbrengsten in aanmerking worden geno men. De opbrengst van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting b.v. be droeg in 1931—1932 nog f 139.000. Voor 1939— 1940 is zij slechts op f 88.000 geraamd. On danks het feit, dat het aantal opcenten op de hoofdsom der personeele belasting sinds 1931 werd verhoogd van 70130 (Beverwijk) en 60100 (Wijk aan Zee en Duin) tot 150220, wat vrijwel een verdubbeling beteekent, steeg de opbrengst van f 72.500 tot slechts f 92.000. Alzoo kan het geen verwondering wekken, dat groote tekorten moesten worden geraamd. Het kan slechts voldoening wekken, dat de uit komst van de nieuwe begrooting niet nog on gunstiger is want ondanks de zoo sterk vermin derde belastingopbrengsten bedraagt het tekort f 281.000, hoewel dit becijferd was op f 386.700. De weg naar herstel. Uit het bovenstaande blijkt voldoende, dat herstel van het begrootingsevenwicht alleen mogelijk is, wanneer naast stijging der belas tingopbrengsten de zuiver ten laste der gemeen te komende uitgaven voor onderstand enz. aan werkloozen en armlastigen tot verhoudingsge wijze meer normale bedragen kunnen worden teruggebracht. Dit hangt natuurlijk voornamelijk af van den algemeenen toestand des lands. De geringe ver betering, welke op de arbeidsmarkt viel te be speuren is nog van te geringe beteekenis om de begrootingscijfers daardoor te laten be ïnvloeden. Geen dekking voor f 213.000. In vorige jaren werd de begrooting steeds zwaar belast met uitgaven ten laste van vorige jaren. Dit is thans slechts in geringe mate het geval. Het saldo van den dienst 1937 moet thans worden overgebracht naar 1938, zoodat in 1939 VERHUU£INN!CKTING VAN EN ZWARTE GELEGENHEIDSKLEEDING LIJNRECHT OVER 'T RAADHUIS Breestr. 44-46, Tel. 5755, Beverwijk (Adv. Ingez. Med.) niets is te ramen. De begrooting voor 1939 wordt alleen belast met rente en aflossing ten bedrage van f 10.500 ter zake van een door voormalig Wijk aan Zee en Duin ter dekking van het te- kort op den gewonen dienst van 1932 aange gane leening en vervolgens met een tweetal kleine bedragen, die vermoedelijk voor een groot deel van het Rijk zullen worden terug ontvangen. In 1937 moest echter een bedrag van f 78.000 wegens uitgaven van vorige jaren naar den kapitaaldienst worden gebracht. Wanneer deze handelwijze ook in 1938 moet worden ge volgd zal opnieuw een bedrag van f 135.000 naar den kapitaaldienst gebracht moeten wor den. Dat is tezamen een bedrag van f 213.000, waarvoor nog geen dekking is gevonden. Het is nog onzeker of hiervoor eenig voorschot of bij drage van het Rijk zal worden ontvangen. Tenslotte moet er nog op worden gewezen, dat bij de samenstelling van de begrooting nog geen rekening kon worden gehouden met de door de regeering bij de laatste millioenen- nota aangekondigde maatregelen ten opzichte van de geementefinanciën. HET DRIEJARIG BESTAAN VAN LUXOR-THEATER. Ter eere van het 3-jarig bestaan brengt het Luxor Theater deze maand tal van groote filmwerken, waaronder „Brand in Chicago' met Alice Faye, „Don Ameche en William Po well in de hoofdrollen; „Zeeschuimers" met Ray Milland en de nieuwe vrouwelijke ster Francis Farmer; „Vierman en een gelofte'" met John Ford, Loretta Young, Richard Green en George Sanders. Voorts staan nog eenige films op het pro gramma, waarin de beroemde zangers Gigli en Tino Rossi de hoofdrollen spelen. Arbeiderstooiieelfonds opende het De Jonge Spelers met „Uitkomst". Gisteravond heeft het Arbeiderstooneel- fonds zijn leden de eerste tooneelvoorstelling in het nieuwe seizoen aangeboden. De voorzitter, de heer A. L. van Groningen heeft in zijn openingswoord den leden ver zocht krachtige propaganda voor het tooneel- fonds te maken teneinde het aantal leden te versterken. Tusschen de eerste en tweede voorstelling in dit seizoen is daarvoor vol doende tijd gelaten. Het tooneelgezelschap „De Jonge Spelers" onder leiding van Ben Groeneveld, heeft sinds het bestaan van het tooneelfonds reeds tal rijke welverzorgde opvoeringen gegeven. De voorstelling van gisteravond sloot zich op waardige wijze bij deze reeks aan. Voor deze openingsvoorstelling was de keuze gevallen op „Uitkomst", spel van droom en leven van Herman Heijermans. De Jonge Spelers hebben daarvan een prachtig sluitende opvoering gemaakt. Zij spe len Heijermans gaarne en menig stuk van onzen bij uitstek deskundigen tooneelschrij ver heeft reeds op het repertoire gestaan. „Uitkomst" speelt zich af in het millieu, dat Heijermans zoo voortreffelijk wist uit te beelden. De Jonge Spelers voelen dit felle realisme goed aan en geven daaraan wat men noemt de volle maat. Het stuk was uitstekend bezet en Anton Burgerdoffer, die de regie voerde, maakt er een goed kloppend geheel van. In Nelly Ernst bezit dit gezelschap toch een prima artiste. Zij verstaat het vak en gaf reeds vele malen blijken van haar veelzijdig talent. Dezen avond verrastte zij allen met een gave, sterke doorleefde uitbeelding van Jan, het ongelukkige zoontje van den kruier Banes. Van deze travesti maakte Nelly Ernst iets moois en vele malen bracht zij het publiek onder den ban van haar gevoelvol spel. Jules Verstaete was de kruier, een stuk Am- sterdamseh leven, dat zou willen uitbreken uit het sombere, benauwende pothuis. Ook Jan Seves was als de scharenslijper uitstekend op dreef. In II zagen wij hem spelen, zooals wij in Beverwijk althans nog nimmer van hem zagen. De scène met de diamanten bracht hij op een hoog plan. Alle hulde. Marie Meunier heeft fraai werk geleverd in de rol van Bet, de vrouw van den kruier, evenals Betty Kapsenberg, een nieuw gezicht bij de Jonge Spelers, dat deed als Sien. Men zal haar gaarne terugzien. Anton Burgdorffer had als de waschbaas zijn kans in I. Hij maakte er gretig gebruik van en haalde uit de rol wat er in zat. Dan waren er nog doublures van Gerrit Lindenberg, Jan van Dommelen en Albert Snelders en al wat zij aan „bijwerk" leverden, was prachtig afgestemd op het spel van de hoofdfiguren. Het succes van de Jonge Spelers was zeer groot en welverdiend. Na het ontroerend ge speelde slottooneel werden de spelenden vele male teruggeroepen om de langdurige bijvals betuigingen van het dankbare publiek in ont vangst te nemen. Met dit stuk zullen de Jonge Spelers voor den Ned. Fabrieksarbeidersbond een tournée maken door Nederland. Ook Beverwijk is in deze tournée opgenomen, zoodat het stuk dan i ten tweede male in onze plaats gaat. Het zal blijken, dat dit een goede keuze is geweest, men ziet de Jonge Spelers op hun best. Het Arbeiderstooneelfonds althans zal zich geen betere opening van het nieuwe seizoen hebben kunnen indenken. SPOREN VAN HET STORMWEER OP DE GROENTENMARKT. Boonen en bladgroenten hadden te lijden. DE HANDEL WAS ONBEVREDIGEND. Langzamerhand beginnen de veilingen een herfstbeeld te vertoonen en al is de markt nog ruim voldoende van verschillende pro ducten voorzien, de weersgesteldheid heeft ruimschoots bijgedragen aan een spoedig einde van den oogst van sommige groenten- soorten. Het was dan ook aan de boonen- soorten uit de natuur, die nog werden aan geboden, duidelijk te bemerken, dat de storm flink had huisgehouden terwijl ook bij spinazie en sla van vele partijen sporen van hagel en andere beschadigingen aanwezig waren. Dat overigens de boonensoorten thans een sterke vermindering ondergaan is vrij wel normaal. Met den handel was het gedurende de week van 712 October al heel slecht ge steld en er was al heel weinig waarvoor eenige belangstelling bestond. Pronkboonen werden nog in flinke partijen aangevoerd, doch de kooplust hiervoor is gering. De binnenlandsche markt gebruikt weinig meer en wanneer niet voor fabrieken werd afgenomen, was doordraaien het lot. De noteeringen bewogen zich om den minimum prijs. De aanvoer van snijboonen bestaat thans in hoofdzaak uit kasproduct met daarnaast nog restanten uit de natuur. De prijs voor kassnijboonen was aan den lagen kant va- rieerend van 1216 ct. terwijl voor het volle grondproduct allerlei prijzen naar verhoudini van 510 ct. per K.G. werden besteed. Ook voor dubbele boonen liepen de noteeringen sterk uiteen, die op sommige dagen verschil len vertoonden van 520 ct. per K.G. Van de fijne soorten spercieboonen is het aanbod van weinig beteekenis meer en ook hiervoor zijn de prijzen sterk schommelend. Van de bladgroenten nam de bloemkool de afgeloopen week een ruime plaats in, doch de prijzen daalden vooral de laatste dagen. Kon in het laatst der vorige week voor de beste soorten nog van 56 ct. worden besomd, in het midden dezer week kwamen de noteerin gen niet hooger dan van 34 ct. per stuk. Postelein bleef geregeld met den prijs aan den lagen kant van 2030 ct. per kist en ook voor Spinazie was weinig vraag. Al kwam soms een enkel partijtje aan een behoorlijken prijs de massa bracht meestal een zeer lagen prïj. op, ook meermalen als gevolg van afwijkende kwaliteit. Sla komt weinig meer voor. Hiervoor bestond voor go'ede kwaliteit nog al belans stelling en kwamen noteeringen voor naar soort van f 1.50f 3 per 100 stuks. Ook Andijvie bleef prijshoudend; naar soort werd van f 1f 2.70 per 100 krop betaald. Het aanbod van spruiten is nog niet van be duidenden omvang. Voor de goede soorten waren de' prijzen nog behoorlijk. Naar kwa liteit werden deze verhandeld van 611 ct. per K.G. Voor de overige koolsoorten waren de prijzen gedrukt, wisselend van 23V2 ct. per K.G. Komkommers maakten nog mooie prijzen. De tomatenhandel, die geregeld zeer slecht geweest is met lage prijzen, vertoon de neiging tot verbetering. Voor sommige partijen werd tot 12 ct. per K.G. besteed. Als eerstelingen verschenen deze week schorse- neeren aan de veiling die werden afgenomen tegen 10V2 ct. per K.G. In den aardapeplenhandel en vooral in de klei soorten is de stemming nog niet levendig. De noteeringen vertoonen nog weinig lust tot ver betering. In de fruitafdeeling waren de prij zen voor appelen en peren soms sterk uit eenloopend, waaraan het aanbod van afval door den storm zeker niet vreemd was. De noteeringen wisselden soms van 720 ct. per K.G. Aardbeien zijn nog geregeld van de partij Hiervoor werden naar kwaliteit van 2032 ct. per doosje betaald. Beverwijksche Damclub wint van Damclub „Haarlem9. Voorloopige uitslag 13—5. De tweede wedstrijd van de Beverwijksche Damclub in de hoofdklasse-competitie tegen de Damclub „Haarlem" is in een groote over winning voor de Beverwijkers geëindigd. De wedstrijd had niettemin een spannend ver loop. Na 2i/2 uur spelen gelukte het aan bord 10 de eerste overwinning te behalen. Een half uur later volgde bord 3 en daarna respectievelijk de borden 4, 2 en 5. P. C. B'ais slaagde er in om remise te f oreeeren en toen was de strijd al in het voordeel van onze plaatselijke club be slecht. De stand was toen 111. Ook aan bord 1 gelukte het D. Kikke om remise te spelen terwijl aan bord 7 de eenige nederlaag werd ge leden. De partij aan bord 9 werd afgebroken, zoodat de voorloopige uitslag 13—5 is in het voordeel van de Beverwijksche Damclub. De volledige uitslagen zijn: 1. D. 2. W. 3. P. 4. K. 5. J. 6. A. 7. C. 8. P. 9. S. 10. H. Kikke—C. F. Visser i_i r. Spanjaard—Th. van Wamel 2—0 van Staalduinen—G. P. Roet 20 KikkeJ. J. p. Kraayer 20 A. Oussoren—G. P. Heek 2—0 PeekeiP. van Wamel i_i PeekeiA. p. de Zwart 02 C. Bais—H. W. de Mol l_i D. HoogvorstC. van der Werf afgebr. de WaardH. A. van Abs 20 Het aantal door de ondersteunden. Geringe daling sinds Januari. 1936 Januari 341 Februari 344 Maart 349 April 339 Mei 344 Juni 371 Juli 358 Augustus 367 September 408 October 466 November 480 December 513 De ondersteuning ven behoeftig in onze gemeente op gepaste sobere L dus schrijven B. en W. aan den RaïZe' Ü- wettelijke onderhoudsplichten Va worden, zooveel als de tegenwoordig neelsbezetting bij den dienst voor e Zaken dit mogelijk maakt, geldend Overigens is wat betreft de uitgaven Pet tak van dienst eenige stabilisatie bewffi genomen mag worden, dat de voor T,»4*0- raamde bedragen toereikend zullen bestaat er geen optimisme, dat de 0 al van tegenvallers verschoond zal bliiSe01eents Van eenige verbetering 0n JIe0, gebied, welke haar terugslag zou den in het terugloopen van de uiteav» vin* armenzorg, is nog te weinig merkbaar Vo°r Dit blijkt ook wel uit het overzicht v aantal ondersteunden op den laatt terdag van iedere maand sind<? iT 1936. 1 Januarj Daaruit kan men den toestand tot Augustus j.l. beoordeelen. De wertu, e'n* beiders en de behoeftige tuinders zimTP' opgave buiten beschouwing gelaten Wij laten dit staatje hier volden J937 1938 521 48j 536 479 508 45i 439 490 429 393 383 371 350 349 355 324 383 394 422 465 KENNERSSUPPORTERS NUR ALKMAAR. In verband met den uitwedstrijd van dp Kennemers tegen Alcmaria Victrix organist de supportersvereeniging „Rood Zwart" bustocht naar Alkmaar. Het vertrek is vanaf het Meerensteynplein. k: De kaarten zijn verkrijgbaar bij de bekei adressen. LEDENVERGADERING MODERNE TRANSPORTARBEIDERSBOND De plaatselijke af deeling van den modernen Transportarbeidersbond hield een ledenver- gadering in gebouw „Adrichem". Na een wel» komstwoord van den voorzitter, den heer c Meyer, sprak deze zijn voldoening uit over dj groote opkomst. Door de kascontrolecommïssie werd gerap porteerd dat de periodieke controle had plaats gehad en alles in de beste orde was bevonden In de plaats van den heer J. Tuinstra, die wegens overschrijving naar den Metaalbewer kers-bond als secretaris moest aftreden, werd ge-kozen de heer Jb. Stad. Van den penningmeester, den heer P. Piel- ^t-room, was bericht ingekomen, dat hij wegens drukke werkzaamheden als zoodanig be- dankte. Tot penningmeester werd met alge- meene stemmen benoemd de heer J. van Laar, De voorzitter sprak nog een woord van dank tot de afgetreden bestuursleden voor het vele door hen verrichtte werk. Tenslotte werd uitvoerig de propaganda voor ledenwerfactie besproken, waarvoor zich een bevredigend aantal werkers opgaven. Nadat nog eenige leden gebruik hadden ge maakt van de rondvraag sloot de voorzitter met een opwekkend woord de bijeenkomst. EN DAT ALLES LAG OP STRAAT. Gevonden en verloren voorwerpen. Aan het politiebureau zijn inlichtingen te bekomen over de volgende gevonden en ver loren voorwerpen: Gevonden; 3 ceintuurs, petje, stuiver, hals ketting, koperen gewicht, horloge, lantaarn tje, 2 belastingmerken, fietspomp, bosje sleu tels, jongensriem. 'rozenkrans, brillenkoker. Verloren: portemonnaie met inhoud, zeiltje, belastingmerken, dameshoedje, vischnetje, vulpen, zwarte kat, 2 ceintuurs. VERTOONING VAN CULTUREELE FILMS. De eerste filmvoorstelling van de vereeniging „Cultureele films" zal op Donderdag 20 Octo ber in het Kennemer Theater worden gegeven, Vertoond wordt „De wereld verandert" met Paul Muni in de hoofdrol. De opstelling vau De Kennemers. Voorloopige uitslag 13—5 Geen wijzigingen. In het elftal van de Kennemers. dat Zondag ,1. op overtuigende wijze van O.S.V. won is ditmaal geen wijziging gebracht, zoodat de Rood-zwarten met de volgende opstelling den strijd tegen Alcmaria Victrix zullen aanbin den: Doel: J. van Urk. Achter: J. Balder en G. van der Bos. Midden: M. Veenstra, A. Horeman en G. van der Wal. Voor: P. Schipper, C. Steeman. K. Groet. D. Boom en M. J. Brethouwer. Het tweede elftal komt in den wedstrijd tegen Zeeburgia II als volgt uit: Doel: F. Brethouwer. Achter: J. de Boer en B. Brethouwer. Midden: C. J. Steenbeek, Th. Vessies en J. de Graaf. Voor: W. Antonissen, C. Van der Kolk, J. Tromp, G. Heideman en J. Semeins. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Boschdijk 11 v. Galveston n. New-Orleans. Delftdijk, Vancouver naar Rotterdam 12 van Liverpool via Glasgow. HALCYON LIJN. Maasburg 12 van Vlaardingen te Kirkenes. Stad Arnhem, 13 v. Vla ar d. n. Port Said. Stad Zaandam, Rotterdam naar Chantenay 13 van Cherbourg. Rozenburg, Vlaardingen naar Salta Caballo pass. 12 Dungeness. Stad Haarlem 13 v. Rott. naar Pepel. Stad Zwolle, Ergasteria n. Rott. 13 v. Oran. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Meliskerk 13 v. Hamburg n. Amsterdam. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Grootekerk (thuisr.) 13 te Manilla. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Westland (thuisr.) 12 van Bahia. Zaanland (thuisr.) pass. 12 Ouessant, 14 (2 n.m.) te IJmuiden verwacht. Amstelland (uitr.) 13 van Las Palmas. KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. Bodegraven, Chili n. Amst. 10 v. Valparaiso. Alkmaar, Chili n. Amst. 11 van Callao. Aurora, 12 van Liverno n. Napels. Ganymedes 12 v. Alexandrië te Piraeus. Odysseus 13 v. Odense te Gdynia. Theseus 12 v. Amst. naar Kopenhagen. Ulysses 13 v. Amst. te Hamburg. Venus, 13 v. Hamburg n. Amsterdam. Vesta, 12 v. Stamboul naar Gythion. Hercules, Rott. n. Alexandrië p. 12 Ouess. Rhea, Rotterdam n. Lissabon p. 12 Ouessant. Breda, Amsterdam n. Chili p. 12 Ouessant. Ceres 12 v. Amst. te Bremen. Orion 13 v. Palermo te Malaga. Poseidon 13 v. Oran te Genua. Perseus 13 v. Gothenburg n. Aarhuus. Orpheus 13 v. Amst. n. Rotterdam. MEIJER Co.'s SCHEEPVAART MIJ. Agamemnon, Japan naar Rotterdam via Lon den pass. 12 Finisterre. Deucalion, Japan n. Rott. 13 v. Singapore. Laertes, Hamburg n. Belfast p. 11 Sule Skerry Gleniffer, Japan n. Rotterdam 12 te Manilla. City of Oran, Dairen n. Rott. 12 te Hongkong. Bengloe, Japan n. Rott. 12 v. Colombo. Bendoran, Rott. n. Japan 12 v. Penang. Sarpedon, Japan n .Rott. 13 van Aden. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Sitoebondo, 13 v. Java te Rotterdam. Dempo (uitr.) 13 te Southampton. Kota Agoeng (uitr.) 13 v. Port Said. Kota Tjandi (thuisr.) 12 v. Camaran. Buitenzorg (uitr.) pass. 13 Ouessant. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alhena (thuisr.) 11 v. Montevideo. Alphacca 12 v. Rott. te Buenos-Ayres. Alcyone 13 v. Hamburg te Rotterdam. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Tawali (thuisr.) 12 van Port Said. Chr. Huygens 13 v. Amst. te Batavia. Tajandoen 13 v. Hamburg te Bremen. AANGEKOMEN. 12 October: Leny m.s. Noordzee Forshult s.s. Skoghall E. H. S-tinnes XV s.s. Gdynia 13 October: Hoogland s.s. Gdynia Bassethound s.s. Duinkerken Modesta s.s. Koivisto VERTROKKEN. 12 October: Ursus s.s. Calais Enggano s.s. Hamburg Belgien s.s. Oslo Volgoles m.s. Archangel Ashantian s.s. Hamburg Casanare s.s. Jamaica Rhein s.s. Hamburg Irene s.s. Hamburg Trito s.s. Rotterdam Theseus s.s. Kopenhagen 13 October: Oceaan sl.bt. Terschelling Voor den sloop. Het Engelsche tankmotorschip „Lutetian", van de Trinidad Leaseholds Ltd. te Londen, is. naar gemeld wordt, thans naar Hendrik- Ido-Ambacht verkocht om te worden ge sloopt. Het schip had een draagvermogen van 7000 ton en „werd in 1908 te Sunderland gebouwd. Inmiddels is het schip te Rotter dam aangekomen. Naar station teruggekeerd. De zeesleepboot „Oceaan", welke te Amster dam een winterschoonmaakbeurt heeft on dergaan, heeft deze thans beëindigd en ver trok gisteren weer naar Terschelling terug. Uit zee teruggekeerd. Het Nederlandsche m.s. „Leny", hetwelk op; reis van Gdynia naar Scheveningen alhier binnenliep en daarna, toen de weersomstan digheden zich beter lieten aanzien, de reis voortzette kon wegens het inmiddels slechter jeworden weer de haven van Scheveningen niet bereiken. Het schip keerde dus weer te rug en heeft wederom ligplaats gekozen in fle Binnenhaven alhier. Herstellingen uitgevoerd, Het Grieksche s.s. „Nicolaou Zografia" het welk 8 September j.l. van Londen te Amster dam arriveerde om in één der droogdokken aldaar eenige belangrijke herstellingen te ondergaan heeft deze thans beëindigd en vertrok gisteren van de stad doch moest ws- gens het slechte weer vastmaken. Scheepsbouw voor het buitenland. Het voor rekening van de General Steam Navigation Co. Ltd te Londen door ae scheepswerf „Gideon" te Groningen gebouw de vrachtmotorschip „Drake" is met goed £>e" volg te water gelaten. Het draagvermogen van het schip is 700 ton terwijl de Deutz-Diesei- motor een sterkte van 825 P.K. ontwikkelt. Hout voor de papierfabrieK, Gisteren is het Finsche stoomschip Moaesra hier van Koivisto aaangekomen met een ia* ding hout voor de papierfabriek te Velsen. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 10