HET NIEUWE AVONDBLAD Paddestoelen. 23e lAARGANG No. 293 VRIJDAC 14 OCTOBER 1938 IJMUIDER COURANT abonnementen per week 12Ve ets., per maand 52Va cents, per kwartaal 1.55. Geen incassokosten. Losse nummers3 cents. toor Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MIJ. VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIëN 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD, WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. POSTGIRO 310791. ns ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.—, overlijden ƒ400.—, verlies van hand, voet of oog ƒ200.—, belde leden duim 1100.één lid duim ƒ50.—, alle leden wijsvinger ƒ60. -nf twee leden wijsvinger ƒ25.—, alle leden anderen vinger ƒ15.— één of twee leden anderen vinger ƒ5.—, arm- of beenbreuk ƒ30.—, enkelbreuk ƒ15.—, polsbreuk ƒ15.—. Opvarenden van visschers-, marinevaartuigen enz. fm— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaarttot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés tengevolge mocht hebben, we afzonderlijke verzekering voor abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. IJMUIDEN Kampveren op liet vrije strand wordt niet toegestaan. Vele gezinnen worden hierdoor gedupeerd. ingezetene van onze plaats had zich tot kswaterstaat gewend met het verzoek, vergunning te verleenen tot het plaatsen Kal zomer van een tent op het vrije (niet "IS) gedeelte van het strand. De Rijks- "ffSS verwees hem eerst naar de ge- maar naderhand kreeg hij bericht, dat ?ÏBii'ksstrand, voor zooveel dit niet aan 3 .emeente is verpacht, niet beschikbaar fan worden gesteld tot het plaatsen van ten- "wu hebben indertijd hierop reeds eerder de .rflacht gevestigd. Tengevolge van het feit, S alleen op de verpachte strandgedeelten éamoeerd mag worden, zullen degenen, die 'Lt hii machte'zijn, hiervoor iets te betalen, Sa moeten blijven. Volgens onzen zegsman K een kaart voor het tijdvak van 1 Mei Sm Ocober op f 36,75. Zoude gemeente hieraan niets kunnen doen? "S?is"voor vele ingezetenen, vooral voor ouders met jonge kinderen een groote teleur- ffing, dat zij geen tent meer op het strand Sen plaasen, zonder daarvoor te betalen, naarom is het te hopen, dat deze aangelegen- voor het a.s. zomerseizoen nog eens in Si raad besproken wordt en dat een oplos sing gevonden wordt, die de gedupeerden 'kan bevredigen. Ds WESTMIJ SE VOOR DEN NED. PROTESTANTENBOND. Velen zullen ongetwijfeld met genoegen ver nemen dat de begaafde kanselredenaar Ds. Westmij se van Rotterdam hier Zondag a.s. wederom een predikbeurt zal vervullen voor de tfdeeling IJmuiden van den Nederlandschen protestantenbond. -u Als uitgangspunt van zijn predikatie heeft Ds.Westmijse gekozen: „Eert uw vader en moeder". Altijd?" Daar Ds. Westmijse hier steeds voor een stampvol kerkgebouw optreedt, zorge men op tijd aanwezig te zijn om van een goede zit plaats verzekerd te zijn. DANS- EN TOON0ELVEREENIGING „BROADWAY". In de laatst gehouden ledenvergadering yan de Dans- en Tooneelver. „Broadway" werd het bestuur als volgt samengesteld: C. J. Klap, voorzitter, B. Nuien, vice-voorzitter, G, Nuien, secretaris ,A. v. d. Scheur en de da mes van Kampen en Bakker. Besloten werd, een danscursus te organi- seeren in Kennemerhof onder leiding van den heer A. Duijn. R.K. MIDDENSTANDSVEREENIGING Dinsdag 18 October a.s. houdt de R.K. Mid- denstands vereen. „De Hanze" afd. IJmuiden een ledenvergadering in het Patronaatsge bouw aan den Zeeweg. De agenda vermeldt o.a.: Verslag van den gehouden etalagewedstrijd, bespreking win- terprogramma en behandeling van de voor stellen van den Centralen Raad. Thalia vertoont: „3 Schattige meisjes" en „Zeeschuimers". Het Thalia Theater vertoont deze week weer een buitengewoon programma. 3 schat tige meisjes" is een filmwerk van zeldzame bekoring, Deanna Durbiii, de 14-jarige nieuwe ster speelt de hoofdrol in dit verhaal. De korte inhoud: Drie dochters van een door liefde verblind man nemen het besluit hem te redden uit de valstrikken van een charmante vrouw, die hem weldra met behulp van haar moeder trouwen zal, om zonder te wachten z'n portefeuilles leeg te halen. Maar de drie meisjes eensgezind, nemen de teugels m handen om hun lief papaatje terug te voeren naar zijn vrouw, waarvan hij geschei den leefde. En hoe het hun gelukt moet U Mlf gaan zien, het is de moeite waard, Deanna Durbin, het veertienjarige nachte gaaltje, die zingt met de virtuositeit van een peraster, werd door den Amerikaanschen ra- üio-omroep ontdekt tijdens een amateurpro gramma. De prachtige zuivere stem maakte indruk op de programmaleiding van de A. B. y- hetgeen tot gevolg had dat zij tezamen niet den bekenden filmkoning Eddie Cantor net Zondagavonduur te verzorgen kreeg. Ed- cue Cantor heeft indertijd terecht gezegd: >1^ op dit meisje, zij zal binnenkort een sensatie worden". Zij die haar in „Drie schat- "ge meisjes" gaan zien, zullen deze karakte- ristike uitspraak ten volle beamen. "Zeeschuimers" is een Zuidzeefilm van aangrijpende schoonheid en heftige emoties, jnet schitterende stormscènes en een briljant gespeeld verhaal. U hebt vele films van de zee aezien doch nimmer is de wilde schoonheid -?v^en oceaan hi al zijn stemmingen zoo «nitterend vastgelegd als thans. U hebt vele aormen op zee gezien doch nimmer van zoo'n overtuigende kracht als thans. De wilde furie •ai een tropischen storm de romantische be koring - Van de Zuidzee, het is een sensatie op ,'.n ze.h- Voeg daarbij de eerste Amerikaan se filmrol van Oscar Omolka, bekend uit u'yan Europeesche films, die zich zelf over- i.m z^n Pokende creatie van den aan «rank verslaafden scheepskapitein, en eer spannend verhaal van den grooten Engel- Xn ®ctll-ijver Stevenson en U hebt een oeiende film, die U met plezier zal zien, niet w minst omdat in deze film de dialoog w het uiterste beperkt is. Jï, p!'ogramma. dat wij ten zeerste kun- m aanbevelen. De paddestoel schiet overal in 't rond, Als nou als paddestoelen uit den grond, Je vindt ze alom in het vochtig bosch, Tusschen het gras of op het zachte mos Ze zijn niet sierlijk zooals ze daar staan, Ma Ar trekken toch weer vele zoekers aan. Van wit tot donkerbruin, een enkle rood, Van speldeknopjes tot een bord zoo groot, Ware fauteuils, bol, uitgehold of plat En stoeltjes voor de kindren van de pad, En hier en daar vertoont zich aan een stam, Ook weer het welbekend natuurgezwam. Zonder pretentie staan ze roerloos daar, Alleen of in een groepje bij elkaar. Daar plukt ze dan een blanke menschenhand En legt ze bij veel andren in een mand; Een hand, die soms met kennis onderscheidt, Tusschen hun eetbaarheid of giftigheid, Maar al te vaak ook grijpt een hand ze beet, Die van hun aard en hun geheim niet weet En deze hand beveel ik ernstig aan, Laat liever alle paddestoelen staan. Ze staan daar wel decoratief in 't bosch, Maak ze van hun geboorteplek niet los, Een gift van de natuur mogen ze zijn. Maar paddestoelengift spelt vaak venijn, Als gratis voedsel uit het bosch gehaald, Zijn zij te vaak met hoogen prijs betaald. P. GASUS. R.K. BOND VAN GROOTE GEZINNEN. De R.K. Bond van Groote'Gezinnen afd. IJmuiden Oost houdt Dinsdagavond een le denvergadering in het Patronaatsgebouw. Dien avond zal de film „Levensgang" welke door jonge kunstenaars vervaardigd is, voor het eerst worden vertoond. Ook belangstel lenden zijn welkom. SUPP. VEREEN. „DE STORMVOGEL". De leden worden er op attent gemaakt, dat voor den wedstrijd BI. WitStormvogels op a.s. Zondag de autobus zal vertrekken van de bekende stopplaatsen, des n.m. 12.30. Bus- kaarten verkrijgbaar aan het bekende adres. Nogmaals: allen mee naar Amsterdam. V.S.V.—HAARLEM. Het bestuur van V.S.V. verzoekt ons te mel den, dat de verkoop van werkloozenkaarten voor den wedstrijd V.S.V.—Haarlem uitslui tend geschiedt Zaterdagmiddag van 35 uur aan het terrein. VELSEN De vooruitzichten in de bouw nijverheid. Wanneer we de cijfers voor de werkloosheid bezien, valt het op, dat het aan tal arbeiders in de bouwvakken, dat werkloos is, steeds minder is dan verleden jaar. Dat is niet, omdat er zooveel te doen is in het bouw bedrijf in de gemeente. Maar vele arbeiders zien elders werk te krijgen en blijven hier toch wonen. Het is dan ook vaak werk voor eenigen tijd en zoo gebeurt het wel, dat men- schen va., hier zelfs in Zuid-Holland werk vinden en dan heen en weer moeten. Hier is weinig werk in de -brouwerij, maar gelukkig is er een lichtpunt, omdat er werk in 't zicht is. Ten eerste de bouw van het nieuwe hoofdbureau van politie, een karwei van ruim een ton, dat vele handen werk zal verschaffen. Bij de papierfabriek komt een nieuwe machinehal, een karwei van ruim f 25.000, waarbij naar we hopen arbeiders uit de gemeente zullen worden tewerk gesteld en niet uit een andere gemeente. Dan zullen te Velsen-Noord door een bouwonderneming 80 woningen wórden gebouwd, wat ook een aar dig karwei is. Verder is er weinig te doen. Er kan nog ge noeg gebouwd worden, want er is animo ge noeg. Maaar er schijnt wat te haperen. De voorwaarden overeenkomstig de nieuwe ver ordening schijnen het bouwen nog al te rem men. De Hofdijklaan te Driehuis is nu bijkans volgebouwd en 't is een verblijdend verschijn sel te zien, dat de huizen ook allemaal be woond worden. Met de huizen op de terreinen van Schulpen te VelsennNoord is dat ook het geval. Onze gemeente heeft ook aantrek kelijks genoeg. En toch hapert het. In Heemstede is dat anders. Daar wordt maar voortdurend gebouwd en de huizen gaan weg. Daar kan men complexen huizen -bouwen en verkoopen als geldbelegging. Dat zal men in Velsén momenteel wel laten, 't Is jammer, dat er niet een vlottere samenwerking is tus schen de autoriteiten en de bouwers. klaar te maken. Derhalve besluit de onscrupu leuze coureur om tijdens de race den wagen van Billy en Tim over de helling te drijven, hetgeen voor beiden een zekeren dood zou be- teekenen. Het fenomenale rijden van Tim voorkomt een catastrophe, maar Rogan wordt ernstig gewond. Alvorens hij sterft beschul digt hij Tim van het veroorzaken van dood door schuld, hetgeen door een detective wordt gehoord. Deze rechercheur, door Turnberg omgekocht, deelt Tim mede, dat er een aanklacht tegen hem ingediend zal worden, mits hij bereid is de volgende race te verliezen. Deze bedreiging wordt door Billy gehoord, die besluit terwille van zijn broer inderdaad te verliezen. Tim, die dit bemerkt, klimt, als Billy moet tanken, eveneens in den wagen en dwingt hem de race van zijn leven te rijden. Hun wagen vliegt alle anderen voorbij en verslaat uiteindelijk ook Turnberg's snelheidsmonster. Ann heeft ondertusschen niet stil gezeten en een verklaring weten los te krijgen van Rogan's mecanicien. Tim is nu van alle blaam gezuiverd en stort zich met Ann uitgelaten in het huwelijksbootje. Een blik op de Engelsche kroonkolonie Hongkong. Rijkspostspaarbank betaalde in September bijna 2% ton terug. Maar velen behielden hun vertrouwen, ondanks de oorlogsdreiging. De maandcijfers over September van den omzet bij de Rijkspostspaarbank toonen aan, dat er deze maand iets bijzonders gaande is geweest. Terwijl den laatsten tijd de som der ingelegde gelden die der uitbetalingen steeds belangrijk overtrofwas in September het tegenovergestelde het geval. Im mers werd in genoemde maand inge legd f 146.621.83 en terugbetaald f 241.290.92, zoodat bijna f 95.000 meer werd terugbetaald dan ingelegd. De oorzaak is niet ver te zoeken. September was een woelige maand voor het wereldschouw- tooneel en in zulke tijden hebben vele men- schen hun geld liever in huis dan op de spaar bank. Alhoewel van een paniek of een run niet ge sproken kan worden, moesten de kassiers aan de loketten toch diep in den buidel tasten. Het spreekt vanzelf, dat de Rijkspostspaarbank evenals trouwens ook de Nutsspaarbank hier ter plaatste, den aanval op haar beschikbare geldmiddelen met gemak heeft doorsta-an. Maar uit de cijfers blijkt tevens, dat een groot deel der spaarders zich niet door de ge beurtenissen in Godesberg en München heeft laten intimideeren. Immers werd nog ruim f 146.000 ingelegd. Alleen Velsen-Noord bleef in de lijn. Hier werd nog ruim f 1400 meer ingelegd dan terug betaald. Maar overigens vertoonde de gang van zaken op alle andere kantoren het Sep- tembercrisis-verschijnsel. Er werd ingelegd resp. terugbetaald: Kantoor IJmuiden Ingelegd f 65125.64 Terugbetaald f 126290.72 Minder ingelegd dan terugbetaald f 61165.09 Kantoor IJmuiden-Oost Ingelegd f 16916.55 Terugbetaald f 36517.48 Minder ingelegd dan terugbetaald f 19600.93 Kantoor Veisen: Ingelegd f 11757.27 Terugbetaald f 14011.78 Minder ingelegd dan terugbetaald f 2254.51 Kantoor Velsen-Noord: Ingelegd f 18495.83 Terugbetaald f 17087.21 Meer ingelegd dan terugbetaald f 1408.62 Kantoor Santpoort-Dorp Ingelegd f 19460.73 Terugbetaald f 31880.53 Minder ingelegd dan terugbetaald f 12419.80 Kantoor Santpoort-Station Ingelegd f 14865.81 Terugbetaald f 15503.19 Minder ingelegd dan terugbetaald f 637.38 R. C. BREDERODE. De te spelen wedstrijden op Zondag a.s. zijn: Brederode 1V. V. B. 2 10 uur Brederode 2—Bloemendaal 4 12 uur VI. Vogels 2Brederode 3 10 uur Jun. R. C. H.Brederode 12 uur Crediel voor „buitengewone omstandigheden". Deanna Durbin, Nan Grey en Barbara Redd in „Drie schattige meisjes". Luchtbeschermingsmaatregelen kostten de gemeente bijna 4000. Op 28 September j.l. is door den Burgemees ter van den Minister van Binnenlandsche Zaken een telegrafische mededeeling ontvan gen. dat de Luchtbeschermingsmaatregelen in werking zouden treden bij ontvangst van het oproepingstelegram „voormobilisatie". Het waarschuwingstelegram „voormobilisatie" was toen reeds ontvangen. Aangezien het oproe pingstelegram eik oogenblik kon worden ver wacht, was het hoogst noodzakelijk, voorbe reidende maatregelen te treffen voor de be scherming van de bevolking tegen lucht- ei ^asaanvailen. Met het oog hierop is de Lucht beschermingsdienst dan ook onmiddellijk in werking gesteld. In de allereerste plaats moest worden overgegaan tot het maken van schuil- loopgraven in de verschillende deelen der ge meente. Begonnen werd met het aanleggen van een schuilloopgraaf op het Willemsplein te IJmuiden, welke inmiddels is voltooid Voorts was het noodzakelijk, het noodige aan te schaffen om te kunnen optreden bij het voorkomen van gasaanvallen. In verband met de te verwachten voor mobi lisatie was het ingevolge de bestaande voor schriften noodig, verschillende werkzaamheden uit te voeren en maatregelen te treffen voor huisvesting van militairen. De totale kosten van een en ander bedra gen tot dusver f 3800. Een specificatie hier van is voor de leden bij de stukken ter inzage gelegd. Het is niet uitgesloten, dat nog enkele uitgaven gedaan moeten worden in verband met het weder in vorigen staat terug brengen van enkele gebouwen. In verband hiermede stellen B. en W. daarom voor, hun een crediet toe te staan tot een bedrag van f 4000. VERHUREN VAN VELSERBEEK. De pachter rvan hotel „Velserbeek" met theeschenkerij heeft B. en W. medegedeeld dat hij gebruik wenseht te maken van het hem toegekende recht van optie over den duur van vijf jaren. Aangezien naar de meening van B. en W. de exploitatie van het bedrijf naar behooren is geschied, stellen B. en W. den Raad voor, de huur onder de voorwaarden, behoudens die inzake de optie jaren en tegen de pachtsom (f 1000) welke thans geldende zijn, voor vijf jaren te verlengen, met dien verstande, dat overeenkomstig het verzoek van den pachter de termijnen voor de betaling van de pacht som worden gesteld, in plaats van op 1 Juli en 1 December, op 1 Juli en 1 Januari. Eén lid van het College blijft te dezer zake bij zijn het vorig jaar ingenomen standpunt. In De Pont: Een Renbaansensatie en De Helleveeg. Eerstgenoemde film is rijk aan staaltjes van bijzonderen durf van geweldige auto coureurs en men krijgt de ongelooflijkste dingen te zien, zoodat men zich herhaaldelijk afvraagt „hoe zooiets mogelijk is." Hieronder volgt de korte inhoud: De beroemde coureur Tim Dawson wordt door zijn patroQn, Turnberg, ontslagen, aan gezien hij keer op keer den zoon van zijn werk gever, Carl, in een race verslaat. Turnberg heeft een zekeren Rogan, coureur van zijn grootsten concurrent Pop Reeves, omgekocht en deze laat zich derhalve welbe wust overwinning op overwinning ontgaan Hier komt echter een einde aan als Reeves Tim engageert, alsmede diens broer Billy. Reeves heeft zoojuist een nieuw model race wagen geconstrueerd en Tim staat erop dat Billy het snelheidsmonster rijdt. Hij is trotsch op zijn broer en schuift hem onder alle voor waarden op den voorgrond, ook waar het Pop's dochter Ann betreft, die verliefd is op Tim doch door hem herhaaldelijk op Billy attent wordt gemaakt. Met Billy als coureur wordt Turnberg her haaldelijk verslagen en Rogan, door zijn baas geprest, belooft dat hij zorgen zal, dat Billy in den eerstvolgenden wedstrijd niet zal uit komen. Tim heeft inmiddels vernomen dat Rogan een complot tegen Billy gesmeed heeft. Hij verhindert dat zijn broer dronken gevoerd wordt en belet Rogan tevens den wagen on Promoties bij Ket leger. Tot luitenant-kolonel: de majoors J. W. Bos, S. O. Roosjen, S. Veldmeijer, J. G. W. Zegers. Bij het wapen der cavalerie, met ingang van 1 November 1938, bij den staf van het 's GRAVENHAGE 13 October. Bij Kon. Besluit zijn benoemd met ingang van 1 No vember 1938, bij den generalen staf, tot kolo nel, de luitenantkolonels H. H. Thoden van Velzen en M. W. L. van Alphen. Tot luitenant-kolonel: de majoors F. M. J. Stuvel, A. Q. H. Dijxhoorn, W. Thomson en D. A. van Hilten, allen van dien staf. Tot majoor: de kapiteins A. G. J. M. F. van der Kroon en H. C. Berghuijs. Met ingang van 1 November 1938, bij het dienstvak der intendance, tot generaal- majoor, de kolonel-intendant A. Numans. Tot kolonel-intendant: de luitenant-kolo nels-intendant G. J. Potgieser en F. Fok- kinga. Met ingang van 1 November 1938: bij het wapen der infanterie, tot kolonel, onderschei denlijk commandant van de 5e infanterie brigade en van de brigade grenadiers en ja gers, (le infanteriebrigade), de luitenant kolonels M. de Jong en W. F. K. Bischoff van Heemskerck, en bij den staf van het wapen, tot kolonel, territoriale-bevelhebber in Over- ijsel, enz. de luitenant-kolonel J. Dwars, wapen, tot generaal-majoor, de kolonels H. C. G. baron van Lawick en H. F. M. baron van Voorst tot Voorst. Tot luitenant-kolonel, de militair attache bij de gezantschappen der Nederlanden te Parijs en te Brussel, de majoor D. van Voorst Evekink. Tot majoor, de ritmeester J. E. Feenstra. Tot luitenant-kolonel, de majoor M. R. A. Bischoff van Heemskerk. Met ingang van 2 November 1938: tot luite nant-kolonel, de majoor jhr. S. M. S. A. A. de Marees van Swinderen. Met ingang van 1 November 1938, bij het wapen der artillerie, tot kolonel, commandant van de 3e artilleriebrigade, de luitenant kolonel C. de Iongh. Tot luitenant-kolonel de majoor A. H. Drijfhout van Hooff tot commandant van het regiment kustartillerie de majoor G. Fabius. Tot majoor, de kapiteins jhr. K. J. van der Brandeler, A. L. J. de Pauw, P. J. Enter, W. H. Doorman, J. C. van Apeldoorn en W. C. T. Haarman. Met ingang van 1 November 1938: bij het dienstvak der militaire administratie, tot lui tenant-kolonel, de majoor J. H. van Hoorn. Met ingang van 1 November 1938: bij den geneeskundigen dienst der landmacht, tot generaal-Majoor, inspecteur van den genees kundigen dienst der landmacht, de dirigeerend officier van gezondheid der eerste klasse N. A. A. van de Roemer. Verder is met ingang van 1 November 1938: de titulaire rang van generaal-majoor toege kend aan H.Ms. adjudant, den luitenant-kolo nel jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, en de titulaire rang van majoor, aan de kapiteins AUTOMOBILIST RIJDT TE WATER, DOCH WEET ZICHZELF TE REDDEN. AMSTERDAM, 13 October. Ruim half tien vanmorgen ontving de Amsterdamsche politie de mededeeling, dat er aan de Wees- perzijde even voorbij de Duivendrechtsche brug een personenauto in het water was gereden. Brandweer, G.G.D. en een aantal politie agenten snelden naar de Duivendrechtsche brug. Tot hun niet geringe verbazing zagen zij toen, dat reeds een particuliere kraan wagen bezig was de auto, die geheel onder water was verdwenen, op het droge te trek ken. Het bleek, dat een automobilist met zijn wagen aan de Weesperzijde was geslipt, daar na tegen een betonpaaltje was gereden en toen in het water was geplonsd. Hij had het portierraampje kapot geslagen en was naar den wal gezwommen. Daarna had hij zich naar een garage beggeven, waar hij vroe de auto uit het water te willen halen. Hijzelf ging de stad in en zou in den loop van den dag wel eens naar zijn wagen in de garage komen kijken. Een naam heeft hij niet os- gegeven. De man was de eenige inzittende van de auto. Aan de hand van het autonummer zal de politie thans allereerst uitzoeken wie de be stuurder van de auto is.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 1