wat met de werkverschaffing bereikt is ULSTERS Peek Cloppenburg ïctorla water Administratie der spoorwegen wordt gewijzigd. RJJPAG 14 OCTOBER 1938 (Van onzen eigen redacteur). Sprekende cijfers. in Nederland zijn thans 45.000 ffprkloozen in de werkverschaffing Plaatst. Daarbij komen nog 15.000 Me'in Werkföndsobjecten hun brood prdienen. Tezamen dus 60.000 man TL verlost zijn van het geestdooden- dP nietsdoen. Een respectabel aantal n hoewel daarmede- het werkloozen- Sobleem niet volledig is opgelost het aantal werkloozen is immers over de ?MOOO tan t°ch gezegd worden, Jat van overheidswege reeds veel ge daan wordt om te helpen. n, peering heeft bovendien het voornemen treaelen te treffen in de naaste toekomst terwerkgestelden te verdubbelen.Daar '!^r worden reeds regelingen gemaakt, ter- "i nok de gemeentebesturen er toe aangezet Trien te trachten meer geschikte objecten ^werkverschaffing, waarvoor het rijk in de W* te zoeken. moet men bedenken, dat door PTischen aan het werk te zetten de werkge- fnheid ook voor anderen vermeerdert. Een 'Verzoek heeft uitgewezen dat als men twee pnschen in werkverschaffing laat werken Aardoor automatisch werk verkregen wordt ï-een derde die natuurlijk buiten de werk- rprschaffing valt. Er worden om iets te noe- r materialen verwerkt, die elders worden «maakt en naar de werkverschaffing getrans norteerd moeten worden Bovendien rijden er ïken dag 400 a 500 autobussen in verschillen ze streken des lands om de te werkgestelden van hun woonplaats naar de werkkampen te ïde0'Werkfondsobjecten is het aantal ,iiders dat in nevenbedrijven arbeid be- ümt in verhouding nog grooter dan 1 op 2, omdat daar meer materialen verwerkt wor- CeD Als er dus 60.000 werkloozen arbeid eekregen hebben door Werkverschaf fing en Werkfonds, wil dit zeggen, dat er in werkelijkheid wel een kleine 100.000 werkloozen van het stempelen verlost zijn. Van Zwolle naar Assen. Het departement van Sociale Zaken had een groote persexcursie georganiseerd om te laten zien welke belangrijke resultaten in de provincies Overijsel en Drente met de werkverschaffing reeds zijn bereikt. De ob jecten waren daar Ook gemakkelijk te vin den- in het bijzonder de ontginning van woeste gronden om die in cultuur te brengen voor land-, tuin- en boschbouw. De leiding van deze excursie was in han den van Mr. D. G. Draayer, directeur-gene raal van de afdeeling „Werkverschaffing en Steunverleening" van het departement van Sociale Zaken, die bijgestaan werd door een aantal ambtenaren en personen die de werk verschaffingen ter plaatse onder hun toezicht hebben. Ook waren aanwezig de Commissa rissen der Koningin in Overijsel en Drente, deheeren Mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst en Mr. Dr. R. H. Baron de Vos van Steenwijk. Natuurlijk zullen onze lezers geen gedetail leerde opsomming verwachten van alle objec ten die achtereenvolgens in oogenschouw ge nomen werden. Op een totaal-indruk komt 't trouwens aan. En die was wat de resultaten die door de werkschaffing verkregen zijn aangaat, zeer gunstig. Wel vonden verschil lende deelnemers aan de excursie het, evenals wij, jammer dat zeer weinig werd gezien van de mannen die daar in werkverschaffing wer ken. Wij hebben met een auto het groote terrein van Zwolle tot Assen doorkruist. Op dit gebied werken er duizenden, maar slechts enkele tientallen werden door ons op gemerkt. Een indruk over het werken dezer mannen, hun levensomstandigheden, het ver blijf in de kampen, hun loonen en arbeidsvoor waarden kregen wij dus niet. Daarom werd ook door Sociale Zaken toegezegd, dat over eenigen tijd een nieuwe excursie zal worden georganiseerd waarbij de kampen zullen wor den bezocht. In Staphorst is elk tevreden. De werkverschaffing die in Staphorst het groote dorp niet ver van Zwolle, in het bij zonder bekend om zijn schilderachtige klee derdracht en tegenzin der bewoners om zich door toeristen te laten fotografeeren! werd uitgevoerd heeft iedereen tevreden gemaakt. Het was daar een eigenaardige toestand. Door bet erfrecht en de geneigdheid van den vader om de zoons die zelfstandig werden dicht bij het ouderlijk huis te houden, waren de lan derijen in onmogelijk veel. stukken verkaveld. Een vijfde deel werd aan de cultuur onttrok ken voor slooten, wegen en recht van over pad. Er werden akkers en weilanden gevon den van slechts enkele meters breedte. Toen de Rijkswaterstaat daar gronden moest aankoopen voor het aanleggen van een nieu wen weg bleek het een onmogelijkheid uit de chaos van oude rechten wijs te worden. De ocnige oplossing was ruilverkaveling toe te P&sen. Dat wil zeggen de gronden werden naar billijkheid onder de eigenaars opnieuw verdeeld maar zoo dat het rijk den grond voor den weg kosteloos kreeg in ruil voor de kosten die voor die nieuwe verdeeling ge haakt moesten worden. Het was wel een moeilijk werk om het iedereen naar den zin te maken maar het gelukte toch. Een boer me- om een voorbeeld te geven vroeger 10 kleine stukken land had over de geheele gemeente verspreid, kreeg nu één stuk van de zelfde grootte aan een weg en een sloot gele- °en> vrij van elke erfdienstbaarheid. De boe ten waren daarmee ingenomen, want een groot stuk is immers veel gemakkelijker te exploiteeren dan tien kleine stukken. Voor het tot die nieuwe verdeeling kwam moesten veel overbodig geworden slooten wor sen gedempt, veel nieuwe wegen aangelegd, mchtig werk dus om in werkverschaffing uit te voeren. „J,oorheen was de grond in Staphorst ver- MSIüm 13.000 kavels, nu zijn er slechts 1900! Geen moeras meer. Toen het IJselmeer nog Zuiderzee was liet L vw S van een groot complex gronden vppif van Zwolle (gemeente Nieuwleusen) m m Wetlsc^en over. 's Winters was het daar tpRTiaweras' S0ms ze^s een uitgestrekte wa- tow hn^iu^t land was slechts te gebruiken en niemand woonde er. Door SOCIALE ZAKEN TOONDE DE RESULTATEN IN DRENTE EN OVERIJSEL de afsluiting der Zuiderzee kan de waterstand in dit gebied beter geregeld worden en door uitvoering van de werken die daarmee in ver band stonden ook werkverschaffing is bereikt, dat aan de ellende een einde kwam. Daardoor zijn de landen voor de cultuur na tuurlijk in waarde gestegen. Er zijn dan ook reeds eenige tientallen boerderijen gebouwd die goed rendeeren. Woestenijen werden cultuurland. In werkverschaffing zijn voorts duizenden H.A. veengrond, die woestenijen waren zon der waarde, in cultuurland veranderd. Daar toe moest de grond een halven meter worden omgespit. Dit is zwaar werk en er moet door de arbeiders in de werkverschaffing dan ook hard aangepakt worden om de capaciteit te bereiken die van hen verlangd wordt. In het algemeen wordt gerekend, dat per arbeider per jaar 1 H.A. wordt ontgonnen. Daartoe moet evenwel per uur niet minder dan 3 M3. grond verwerkt worden. Een der opzichters zei ons: Er wordt wel eens gedacht, dat de arbeiders in de werk verschaffing maar „bezig" gehouden worden. Dat is evenwel een zeer onjuiste gedachte; er wordt van de menschen de volle arbeidscapa citeit geëischt want alleen daardoor is het mogelijk den opzet te doen slagen". Als de gronden ontgonnen zijn worden er boerderijen gebouwd, die dan aan pachters in exploitatie worden gegeven. Eerst werden de boerderijen alle in werkverschaffing gezet, maar den laatsten tijd was het ook mogelijk gronden te verkoopen, waarna de koopers zelf hun boerderij lieten bouwen. Dan was het na tuurlijk geen werkverschaffing. Op de ontgonnen gronden worden veelal aardappelen en rogge verbouwd. Eenige hon derden boeren hebben daardoor een bestaan Werkloozen die boer werden. In Witteveen zijn ook 50 woningen voor landarbeiders gezet, die daarbij 1 H.A. grond kregen. Voor de bewoning werden werklooze veenarbeiders uit Emmen aangewezen. Zeer velen hunner hebben zich na enkele jaren tot boeren opgewerkt, die nu 2, 3, 4 of 5, zelfs wel 8 H.A. grond in cultuur hebben. Een hun ner heeft zelfs een nieuwe boerderij laten bouwen! Aanplant van bosschen. In samenwerking met de Heide Maatschap pij zijn op groote cultuur-rijpe gronden ook bosschen aangeplant. Eerst was er eenige tegenslag omdat de den het in Drente niet wilde doen, maar toen goedgeslaagde proeven genomen waren met den lariks en den eik waren de moeilijkheden gauw overwonnen. Nu voerden onze gidsen ons door uitgestrekte bosschen die niet alleen veel natuurschoon gebracht hebben, maar ook al financieele ba ten gaan opleveren door den houtverkoop. Ki lometers-lange wegen zijn hier verhard met veldkeien die in den grond gevonden werden! Behoud van natuurschoon. Ongetwijfeld wordt door het in cultuur- brengen van woeste gronden hier en daar na tuurschoon aangetast. Maar daartegenover staat, dat op andere plaatsen nieuw natuur schoon wordt gewonnen. Vooral door het aan planten van bosschen. Bovendien wordt overal nauwlettend toegezien om de werkelijk mooie plekjes o.a. de vennen onaangetast te laten. Op een punt in het Staphorster bosch heeft men zelf een grooten vijver gegraven en van het uitgegraven zand omringende heu vels gemaakt. Op dit oogenblik doet het nog wat „gemaakt" aan, maar wij gelooven wel, dat dit karakter er in de komende jaren zal afgaan en dan is een schitterend recreatie oord verkregen. Hoeveel ontgonnen is. Door de verschillende Ontginningsmaat schappijen in ons land zijn thans reeds 15,000 H.A. grond in cultuur gebracht. Om zich een beeld te vormen van de uitgestrektheid van deze terreinen vermelden wij ter vergelijking, dat de Wieringermeerpolder 20.000 H.A. groot is Kampen een probleem. Aan de Drentsche koffietafel in Coevorden hield de heer Meyer de Vries, hoofdinspecteur van de Werkverschaffing, een korte rede waar in hij nog eenige cijfers mededeelde. Van 1 Juli 1937 tot einde Augustus 1938 zijn op het departement van Sociale Zaken niet minder dan6700 plannen voor werkver schaffing behandeld! Daarbij was werk voor 3.000.000 manweken. Er waren natuurlijk groote en kleine objecten onder. Ook de kleine heb ben beteekenis, want die zijn veelal uitslui tend voor de werkloozen uit de eigen gemeente. Daarbij doet zich dus niet de noodzakelijkheid voor om kampen voor de werkloozen op te richten. Die kampen zijn op zichzelf voor de regeering een probleem. Maar als er klachten zijn over de kampen is dat niet omdat men ontevreden is over het eten en de ligging want die zijn uitstekend. In eenige maanden wordt soms, hoewel er hard gewerkt moet worden, een gewichtstoeneming van 7 of 8 pond ge constateerd. Wij trachten zoo besloot .de heer de Vries aan de werkloozen wat geluk te geven in den vorm van arbeid en brood. Liever in eigen omgeving. Vele gemeenten in Drente en Overijsel kun nen door de groote werkverschaffingsobjecten die in hun omgeving worden uitgevoerd al hun werkloozen aan den arbeid zetten. En dan zijn er nog veel plaatsen over. Daarvoor worden dan werkloozen uit andere gemeenten in de nabijheid aangewezen. Dat zijn dan mannen die eiken dag met een autobus heen en weer trekken. Maar er komen in Drente en Overijsel ook honderden werkloozen uit de groote steden uit Noord- en Zuid-Holland. Die moeten dus in de kampen overnachten en gaan slechts om de twee weken naar huis. Aan het uitzenden van werkloozen zoo ver van huis zijn, naar algemeen erkend wordt, in vele gevallen groote bezwaren verbonden. Het gezinsleven wordt soms uit elkaar gerukt. Daarom begrijpen wij, dat de gemeentebestu ren ook Haarlem er naar streven zooveel mogelijk werkverschaffingsobjecten in eigen omgeving op te zoeken. Daaraan zijn tweeërlei voordeelen verbon den. Allereerst blijven de werkloozen in hun gezin. En dat is inderdaad een groot voordeel. Maar daarbij komt ook, dat het voor een ge meente financieel voordeeliger is. Als werk loozen naar kampen in het Oosten des lands worden uitgezonden moet de gemeente ook haar aandeel betalen in de kosten van logies en het reisgeld. Bovendien profiteert dan de gemeente waar het werkverschaffingsobject wordt uitgevoerd van de voordeelen die daar door verkregen worden. Als een gemeente er in slaagt werkverschaffingsobjecten in haar eigen gebied te vinden, komen die voordeelen aan de gemeente en haar inwoners zelf ten goede. Haarlem is er den laatsten tijd in geslai vele objecten voor werkverschaffing binnen de eigen grenzen te vinden. Ook voor Uw jongens een mooie collectie! HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 38-40 (Adv. Ingez. Med.) Echter geen massa-ontslag. In een persconferentie heeft de nieuwe di rectie der Nederlandsche Spoorwegen een uit eenzetting gegeven van de wijziging in de administratie der Nederlandsche Spoorwe gen. De president-directeur prof. dr. ir. J. Goudriaan Jr. wees daarbij op de taakver deeling der nieuwe directie. De nieuwe directie aldus spreker treedt daarbij op als een eenheid, waarbij in onder ling overleg een zekere taakverdeeling is tot stand gekomen. Hierbij zal de president directeur zich meer in het bijzonder bezig houden met commercieele, administratieve en sociale aangelegenheden. De heer ir. W. Hup- kes zal zich meer in het bijzonder belasten met de aangelegenheden van de diensten van tractie en materieel en van weg en wer ken en de heer ir. W. F. H. van Rijckevorsel met die van het vervoer van reizigers en goederen. De heeren Hupkes en van Rijckevorsel ver vangen elkaar wederkeerig, de president wordt vervangen door den heer Hupkes. Bij den opbouw van de nieuwe directie werd deze taakverdeeling doelmatiger geacht. De secretaris, mr. Wansink, ziet zijn taak ook meer uitgebreid. Vereenvoudiging der organisatie. De directie is voornemens, voort te gaan op den reeds vele jaren gevolgden weg, die leidt naar een zoo eenvoudig en doeltreffend mogelijke organisatie. Het personen- en goederenvervoer zullen daartoe worden sa mengevoegd tot één dienst van het vervoer. Zoodanige samenvoegingen vonden onder vorige directies reeds herhaaldelijk plaats. On der de dagelijksche leiding van den secretaris der maatschappij, den heer Wansink, zullen alle commercieele afdeelingen worden samen gebracht. De heer Wansink zal tevens zorg dragen voor het algemeen contact met de pers. Personalia. De heeren J. D. Evers, chef van den dienst Verzekeringsmaatscliappijen opgelicht Zware straffen voor de leden der bende. De Amsterdamsche rechtbank heeft Don derdag uitspraak gedaan in de strafzaak tegen een complot oplichters, dat ge mimen tijd in ons land heeft gewerkt en verzeke ringsmaatschappijen heeft opgelicht door al lerlei ongelukken in scène tezetten en de ver zekeringsmaatschappijen aan te spreken voor de meestal hooge verzekeringssommen. Langen tijd bleven de bedriegerijen onont dekt, totdat op 13 Mei j.l. te Leende in N. Br. onder verdachte omstandigheden een auto met goederen verbrandde. Dit „ongeluk" zou de bende noodlottig worden. Voor de brandstichting in de auto werden een expediteur en een chauffeur resp. tot twee jaar en een jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Het O. M. had resp. drie en twee jaar gevorderd. Bovendien werd de expedi teur wegens poging tot oplichting van de verzekeringsmaatschappij nog tot zes maan den veroordeeld. Een tweede zaak betrof een verkeersonge luk bij Harderwijk. Een vrachtauto was tegen de spoorboomen gereden en door den schok zou een weegschaal op de auto zijn vernield. Voor dit geval stond weer de expediteur te recht benevens een koopman. Zij hadden van een verzekeringsmaatschappij f 40 schade loosstelling gekregen, doch later bleek, dat de weegschaal nooit in de auto was geweest. Voor dit geval werd den expediteur zes maanden gevangenisstraf opgelegd, zoodat hij in totaal een straf van drie jaar moet ondergaan. De koopman werd tot anderhalf jaar veroordeeld. Conform den eisch werd nog een andere koopman tot twee jaar veroordeeld wegens oplichting van een verzekeringsmaatschappij. Hij had een ongeluk met een bakfiets in scène gezet, dé lading bestaande uit steengoederen was bij dit ongeluk ver nield en door de verzekering vergoed. In het schilderachtige Staphorst, waar veel in werkverschaffing tot stand gebracht werd. van exploitatie en ir. H. E. Verschoor van Sleeuwijk, hoofdinspecteur, adjunctchef van dezen dienst, die den voor hen geldenden pensioengerechtigden leeftijd reeds hebben overschreden, zullen eerlang den dienst der maatschappij verlaten. Deze vrijkomende plaatsen zullen niet door nieuwe functionarissen worden vervangen. De heer E. H. Minjon, hoofdinspecteur, chef der hoofdboekhouding, die in November 65 jaar wordt, zal per l December a.s. zijn ambt neer leggen, wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd. Het ligt in het voornemen den heer dr. J. E. C. Schook, hoofd inspecteur, chef van de centrale controle, met de leiding van het geheele administratieve apparaat te belasten. Voor de daarvoor ont stane vacature bij de generale contróle zul len candidaten worden opgeroepen. Dr. Schook zal in zijn omvangrijken arbeid nog gesteund worden door een assistent, waarvoor eveneens candidaten worden opgeroepen. Geen massa-ontslag. Met klem sprak vervolgens de president directeur de berichten tegen, waarin o.a, werd medegedeeld, dat de dienst van weg en werken met die van tractie en materieel zou worden samengevoegd. Eerstgenoemde dienst blijft als zoodanig bestaan. Voorts ligt het, aldus vervolgde spreker, niet in onze bedoeling tot het ontslag op groote schaal van personeel van 55 jaar en ouder over te gaan. Ook ligt het niet in het voornemen in de afvloeiing van personeel prïncipieele wijzigingen aan te brengen. Een dergelijke afvloeiing van personeel is niet vereenigbaar met de eischen, welke gesteld dienen te worden aan een goed beheer. Een dergelijke maatregel te nemen zonder onder scheid van personen en bestudeering van an dere bijkomstigheden zou het bedrijf volko men ontwrichten. Bovendien kan men toch niet aannemen, dat het vroegere beheer der Nederlandsche Spoorwegen zoodanig geweest zou zijn, dat thans een dergelijke maatregel straffeloos zou kunnen worden doorgevoerd. Wel zal natuurlijk, waar maar eenigszins mogelijk, zeer intensief bezuinigd worden. Wij hebben hier te maken met een bedrijf, een bedrijf dat zich meer en meer ontwikkelt en voortdurend aan veranderingen onderhe vig is. Iets dat groeit, verandert tijdens den groei. Ongetwijfeld zullen hier dan ook ver anderingen plaats vinden, doch niet zoo radi caal als men het heeft willen voorstellen. Daar zal een grondige bestudeering voor noodig zijn. waarbij tal van vraagstukken- nader bezien dienen te worden. Bovendien -zal alles geschieden in overleg met den personeelraad zooals reeds eerder is overeen gekomen. De maatregel, vervanging van ouderen dooi' jongeren, is nooit door ons overwogen ge worden. Een dergelijke maatregel moet om verschillende factoren verworpen worden, vooreerst uit sociaal oogpunt. Bovendien is het schadelijk voor het bedrijf en wekt zooiets ernstige ongerustheid onder het personeel, hetgeen bovendien schadelijk zou zijn voor de veiligheid en alles wat daarmede in ver band staat. Vervolgens eischt het financieel evenwicht van het bedrijf, een dergelijken maatregel niet, want de daardoor verkregen financieele voordeelen leggen geen gewicht in de schaal. Elk bedrijf zal een zoodanigen maatregel die nen te verwerpen. Het spoorwegbedrijf zeer zeker, want wij dragen onze eigen werkloosheidslasten. De lieden, die wij ontslaan, brengen wij over naar het debet van de winst- en verliesreke ning der Nederlandsche Spoorwegen- Bevordering van onzen export naar Zuid-Amerika Oprichting van een steunpunt voor exporteerende industrieën te Buenos Aires. Het bezoek van de handelsmissie Zuid- Amerika in Maart/April 1937. onder leiding van Z. Exc. jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, welk bezoek destijds tot een intensievere be langstelling in Nederlandsche exportkringen voor de Zuid-Amerikaansche afzetgebieden leidde, heeft tot gevolg gehad, dat onder de auspiciën van het Nederlandsch Zuid-Ameri- kaansch instituut te 's-Gravenhage, het plan is gerijpt om in Argentinië een permanent steunpunt, in den vorm van een „supervising office", op collectieven grondslag, te vestigen, ten dienste van de Nederlandsche export industrieën. Wij kunnen thans mededeelen, dat dit plan, aan welks voorbereiding o.a. de groote werk geversorganisaties in Nederland spontaan heb ben medegewerkt, tot uitvoering is gekomen. De voorbereidende werkzaamheden, met welke zich een commissie uit bovengenoemd instituut had belast, zijn beëindigd en 'be sloten is tot oprichting van een naamlooze vennootschap maatschappij voor handels betrekkingen HollandZuid-Amerika (Com- pania de Relaciones Mercantilés Holanda— Hispano-Americana), met zetel te 's-Graven hage en kantoor te Buenos Aires. Dit kantoor zal als permanente vertegenwoordiging van de Nederlandsche industrie, daadwerkelijk medewerken aan de bevordering van den afzet van Nederlandsche producten op de Zuid- Amerikaansche markten, in nauwe samen werking met de officieele Nederlandsche re- geeringsvertegenwoordiging ter plaatse en in contact met den economischen voorlichtings dienst. Het ministerie van economische zaken heeft ter zake volledige medewerking en steun toegezegd. Tot directeur is benoemd de heer D. Knegt te Apeldoorn, oud-procuratiehouder van het Philips-concern te Eindhoven. De heer Knegt zal tegen het einde van dit jaar naar Argen tinië vertrekken. Het ligt echter in de bedoe- lin, dat de directeur telken jare eenige maan den in Nederland vertoeft, teneinde het zoo noodzakelijke persoonlijke contact vast te houden. Gebruikt ook in de Herfst- en Wintermaanden geregeld VOOR MAAG, NIEREN EN INGEWANDEN. (Adv. Ingez. Med.) Eenmaal ontbonden huwelijk kan niet nietig verklaard worden. Minderjarig meisje wordt daardoor echter meerderjarig. Een minderjarig meisje wilde een jonge man trouwen, doch daar zij vreesde, dat haar vader haar de vereischte toestemming niet zou geven, verzon zij een list. Zij nam een vriend in het complot, van wien zij vermoed de, dat haar vader haar wel toestemming zou geven om mee te trouwen. Die vriend stelde zich als de' a.s. echtgenoot voor en nam daar bij ook den naam van dezen aan. De acte van toestemming werd op de vereischte wijze op gemaakt en daar het huwelijk in een andere plaats dan waar de vader woonde, werd vol trokken. ontdekte hij van het bedrog niets. Dat zijn dochter met een ander getrouwd was. dan voor wien hij zijn toestemming had gegeven, bemerkte hij pastoen het hu welijk al weer door echtscheiding ontbonden was. Niettemin eischte de vader nietig-verkla ring van het huwelijk, omdat het minder jarig meisje via dit nietige huwelijk meerder jarig was geworden. De rechtbank te 's Gra- venhage, voor welke instantie deze kwestie behandeld werd, stelde de vader evenwel in het ongelijk. De voornaamste overweging van dit college daarbij was. dat het systeem van de wet, volgens hetwelk zelfs het O. M. niet ontvan kelijk is in een vordering tot nietigverklaring van een huwelijk, gesloten in strijd met de openbare orde en zedelijkheid, wanneer dit huwelijk reeds ontbonden is, medebrengt, dat niet aan een beweerd competent ouder op grond van een gebrek in zijn toestemming bij het aangaan van het huwelijk van zijn min derjarig kind, na ontbinding dier echtver bintenis, nog het recht zou toekomen de nie tigverklaring daarvan te vorderen. Het meisje is dus meerderjarig gebleven. Niet beslist is in dit proces dus de vraag of de vader wegens „dwaling in den persoon" met succes nietigheid van het huwelijk had kunnen vorderen, indien geen echtscheiding had plaats gehad.

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 7