HEVIGE GEVECHTEN IN ZUID-CHINA ONTBRAND. Onderhandelingen te Komarom afgebroken Hongarije doet een beroep op de vier mogendheden. Japanners bij de eerste Chineesche verdedigingslinies. Na de incidenten te Weenen. VB IJDAG 14 OCTOBER 1938 De on< „.derhandelingen tusschen Hon en Tsjecho Slowakije zijn gister- om 19.12 uur afgebroken, nadat delegaties slechts viif minuten bii- waren geweest. Joseph Bürckel. no Hongaarsche minister van buitenland- he zaken, Von Kanya, legde daarna de vol- rende verklaring af. zooals wij reeds eenige malen de eer heb- tafeehad te verklaren, zijn wij hier gekomen JS de beste bedoelingen en de oprechte hoop, M het ons mogelijk zou zijn snel tot een üreenkomst te komen, welke een hechten hondslag zou leggen voor de betrekkingen f lhen onze beide staten. Tot onze leven de spijt is deze hoop niet verwezenlijkt. Ik «loof dat het op het oogenblik niet nuttig is nonieüw te spreken over zekere ongunstige verschijnselen, welke herhaalde malen tijdens de onderhandelingen zijn gebleken. Ik moet evenwel vaststellen, dat de tegenvoorstellen, welke ons heden ochtend door Tsjecho Slowakije wer den gedaan inzake nieuwe gren zen, zoover zijn verwijderd van onze eigen voorstellen en dat de voorstellen, welke door beide delega ties zijn gedaan om te komen tot een grondslag voor een nieuwe regeling, door zulk een afgrond van elkaar zijn gescheiden, dat het onmogelijk is, hiervan zijn wij overtuigd, door de hui dige berekeningen een brug te slaan. Daarom heeft de Koninklijke Hon gaarsche regeering, voor zoover het haar betreft, besloten deze onderhan delingen als geëindigd te beschouwen en aan de vier mogendheden, welke de overeenkomst van München hebben gesloten, te verzoeken zoo spoedig mo gelijk een regeling van haar territo riale eischen ten aanzien van Tsje cho Slowakije tot stand te brengen. Van officieele zijde werd gisteravond ver klaard, dat Hongarije van de vier mogendhe den van München verwacht, dat zij snel zullen ndelen, aangezien het anders zelf stappen j moeten nemen om een einde te maken aan de „vervolging van de Hongaarsche min derheid door de Tsjecho Slowaken". Voorts werd verklaard, dat Hongarije de algeheele mobilisatie vooralsnog zou uitstellen. De Slowaaksche delegatie heeft Krno, den gevolmachtigden minister, ermede belast de regeering te Praag op de- hoogte te brengen ran den loop der onderhandelingen en haar documenten te overhandigen, die door den Tsjecho Slowaakschen minister van buiten- landsche zaken zullen moeten worden over- digd aan dë vertegenwoordigers van de rier mogendheden. leen de vertegenwoordiger van Subkarpa- thlsch Rusland, eerste minister Brody, en mi nister Bacinsky zijn te Komaron gebleven, waar zij thans onderhandelen met Ester- hazy, den vertegenwoordiger van den natio- nalen raad der Hongaarsche minderheden. Onmiddellijk na het vertrek der Hongaar sche delegatie heeft de prefect van Komaron een decreet gepubliceerd, waarbij hij het uit steken van vlaggen der nationale minderheden en het dragen van minderhedeninsignes ver bied op straffe van 12 uur tot 2 weken gevan- lenisstraf. Een Slowaaksche toelichting. De perschef van de Tsjecho Slowaaksche delegatie, Emo Bohum, heeft tegenover verte genwoordigers van de pers o.m. het volgende klaard: De Slowaken zijn slechts een klein volk van 2'i: millioen menschen. Zij moeten thans, nu het om de waarborging van de bestaansmoge lijkheid der Slowaaksche autonomie gaat, zoo nauwkeurig mogelijk alle opduikende proble men bestudeeren. Overijlde concessies zouden fataal kunnen worden voor het verdere lot van de Slowaaksche autonomie. Om die reden zijn door de Tsjecho Slowaak sche delegatie bij de leiding der onderhande len de ethnographische standpunten zoo nauw verbonden met de strategische, verkeers technische en economische gezichtspunten. De Hongaarsche voorstellen zijn voor de Slowaken onaanvaardbaar, omdat daarmede een vijfde deel van de Slo waaksche bevolking naar Hongarije zou overgaan. De Tsjecho Slowaaksche delegatie kan zich niet accoord ver- Klaren met de door Hangarije voorge stelde grensafbakening, omdat daar mede de meeste steden van beteekenis Duiten de Slowaaksche staatsgrens zou den blijven. Ondanks alle moeilijkheden, is het te hopen, angs den weg van wederzijdsch begrip ■iirpj en een voor beide kanten drage- Omtr zu^en vinden. BfSi a de §ebeurtenissen van gisteren l °e Havas-correspondent te Komarom ••°f fet volgende: nvaia bepaalde berichten heeft Von Ka- B°edapest aan zijn regering een Slo- pan voorgelegd, dat bestond uit SlnS^11 Hon§arije van 55.000 vierk. km. ten grondgebied met 318.000 Honga- 21.000 vi i,We0t nog niet of plan ook de n'oOfiu ^m' Roetheensch grondgebied met r®r Êa,r€n omvatte/Voor de 300.000 Honga- ln Slowakije moesten blijven, en die op zouden wegen tegen de minderheid van 300.000 Slowaken in Hongarije stelde Slowakije een zeer uitgebreide autonomie voor. De Hongaarsche regeering achtte de Slo waaksche voorstellen onaanvaardbaar en droeg Von Kanya op aan de Slowaaksche de legatie een nota te overhandigen, waarin ken nis werd gegeven van een tijdelijke verbreking der onderhandelingen. Von Kanya deelde nader mede. dat de Hon gaarsche regeering, gezien het feit, dat Tsje cho Slowakije nog steeds achttien lichtingen onder de wapenen heeft, niet aan de goede bedoelingen van de Tsjecho Slowaaksche re geering kan gelooven. Betoogingen. Na het vertrek der Hongaarsche delegatie heeft een menigte van eenige duizenden Hon gaarsche nationalisten in de straten van Ko maron betoogd. Zij schreeuwden: „Wij willen dat men ons alles teruggeeft." De menigte liet een fluitconcert hooren en wierp met steenen naar passeerende militaire transportauto, waarin zich echter soldaten van Hongaarsche nationaliteit bevonden, die de menigte groetten. Anti-haiiclkuscampagne in Letland. De Letlandsche bond voor Volksgezondheid heeft besloten een beroep te doen op de man lijke bevolking een dame voortaan niet meer bij begroeting of afscheid de hand te kussen. Men is van meening, dat deze gewoonte van hoffelijkheid bijdraagt tot de verspreiding van besmettelijke ziekten en daarom dient te wor den afgeschaft. Teneinde nu echter de Let landsche mannen te vrijwaren voor de ver denking van onwellevendheid heeft de bond besloten de officieele goedkeuring aan te vra gen voor den verkoop van speciale „anti handkus insignes". Van een man die zulk een insigne in zijn knoopsgat draagt, mag een da me niet verwachten, dat hij haar hand kust. VERDWENEN VLIEGTUIG TOCH NOG NIET GEVONDEN Het bericht, dat het sedert 1 October ver dwenen Duitsche verkeersvliegtuig in de Zwlt- sersche Alpen zou zijn gevonden, is. volgens het D. N. B. onjuist gebleken. Het zoeken naar het verdwenen vliegtuig wordt van Duitsche Zwitsersche en Italiaansche zijde met kracht voortgezet. Engelsch schip door bom getroffen. Het Britsche stoomschip „Stancroft" is gisterochtend tijdens een bombardement op Barcelona lek geslagen. Volgens het Spaansche persagentschap is de „Stancroft" door een inslaande toom tot zinken gebracht en werd hierbij een lid der bemanning gewond. Hetzelfde agentschap meldt nog, dat vijf Junkersvliegtuigen een groot aantal bommen op Tarragona hebben laten vallen. Uit Hongkong verneemt United Press dat van verscheidene punten ten Wes- sten van Hatsjoeng, waar de Japan ners aan land gezet zijn, hevige ge vechten gemeld worden. Reeds zijn de Japanners daar ongeveer vijftien kilometer landwaarts doorgedron gen. De Ohineezen geven dit toe en motive eren het terugtrekken hunner troepen aldus, dat zij thans buiten het bereik der vuurmonden op de Ja- pansche schepen zijn. De berichten van beide partijen deelen mee, dat de Japanners thans zoover zijn gevorderd, dat zij zijn aan gekomen bij de eerste verdedigings werken der Chineezen. Met steun van ruim honderd vliegtuigen vallen zij deze stellingen stormenderhand aan. Niet alleen daar, ook boven den spoorweg KantonKauloen en dien van Kanton naar Hankau was het Japansche luchtwaperi ac tief. Generaal Yoehanmoe heeft tot steun der verdedigers 500.000 man in de provincie Kwantoeng gemobiliseerd. Reeds zijn de eerste afdeelingen op marsch. Volgens de Japanners hebben zij echter dadelijk bij een poging tot Watsjau door te dringen, zware verliezen ge leden. Te Kanton wordt bevestigd, dat de Paarl-rivier gisteravond is afgesloten. Als gevolg hiervan zullen vier Britsche kanonneerbooten, twaalf Britsche koop vaardijschepen een Amerilcaansche en Fransche kanonneerboot, die in de ten westen van Kanton loopende westrivier liggen, opgesloten zijn. Tamsjoei genomen. Hedenmorgen meldde Reuter uit Hongkong: De Japanners die in de Bias-baai ontscheept waren, hebben vroeg in den ochtend Tamsjoei genomen, zonder op ernstigen Chineeschen te genstand te stuiten. Zij rukken thans snel naar het binnenland op met Waitsj au als eerstvol gend doel. Voor de Paarl-rivier liggen 40 tot 50 Japansche schepen en men gelooft, dat een lan ding te Namtau beproefd zal worden, waarna de landingstroepen zich zouden vereenigen met de Japanners aan de Bias-baai. Volgens onbe vestigde berichten hebben de autoriteiten van Kwantoeng den buitenlandschen consuls ver zocht met de Japanners te onderhandelen over een vluchtelingenzone in de Amerikaansche Lingnam-universiteit, de Fransche R.-K. ka thedraal en andere zendingsstations. De Japansche troepen zijn, na Tamsjoei te hebben genomen de Taikon-rivier overgestoken en rukken snel naar het binnenland op. Alle verbindingen tusschen Hongkong en Kanton zijn thans verbroken. Spoor- en andere brug gen zijn vernield op verschillende punten en de rivier is versperd. De buitenlanders in Hankau. De vereeniging van buitenlanders te Hankau heeft een dringend beroep ge daan op alle buitenlanders. Zij verzoekt dengenen, die niet om dwingende rede nen in de stad moeten blijven te ver trekken, nu de middelen daartoe nog aanwezig zijn. In het beroep wordt gewezen op het ernstige gevaar, dat alle verbindingen van Hankau met de buitenwereld in de naaste toekomst zullen worden afgesneden. Er worden schikkingen ge troffen om een laatsten specialen trein met buitenlanders naar Hongkong te zenden. Openbare voertuigen en auto's van particu lieren moeten op grond van een besluit van den gemeenteraad van Hankau, ten zij zij gebruikt worden voor defensieve doeleinden, vóór Zon dag naar het binnenland worden gebracht, daar zij anders zullen worden in beslag genomen en ter beschikking worden gesteld van het leger voor het vervoer van troepen en voorraden. België tijdens de Europeesclie crisis. Donderdag is te Brussel de commissie van buitenlandse he zaken van de Kamer bijeen gekomen om een uiteenzetting van den mi- nister-president en minister van buitenland- sche zaken, mr. Paul Spaak, te hooren over den buitenlandschen toestand. De minister-president aldus het Belgische persbureau Belga herin nerde eraan, dat België niet gemengd is geweest in het geschil tusschen Duitschland en Tsjecho Slowakije. Indien evenwel het ergste gebeurd zou zijn, dan is de minister-president over tuigd. dat België weerstand zou heb ben kunnen bieden. Alles duidt eropdat indien een oor log uitgebroken zou zijn, België buiten het conflict zou zijn gebleven. De buren hebben hun eerder gegeven ver zekering herhaald. Toen evenwel Duitschland en Frankrijk maatregelen namen, welke duidden op mobilisatie, heeft de regeering gemeend haar plicht te moeten doen door het leger op versterkten vredesvoet te brengen. Wat betreft het koloniale vraagstuk, dat door sommigen ter sprake is gebracht, herinnerde Spaak aan de verklaring van Van Zeeland in den Senaat na de geruchtmakende rede van Lloyd George, alsmede aan de verklaring van maarschalk Goering. waarin deze heeft gezegd, dat België niets te vreezen heeft voor den Congo. Tenslotte herinnerde Spaak aan de rede van Eden, waarin deze zeide, dat de geruchten over een eventueel afstaan van zekere gedeel ten van den Congo op niets berustten. Ten aanzien van de versterkingen aan de Zuidgrens heeft Spaak medege deeld, dat deze gebouwd moeten wor den overeenkomstig de gevolgde poli tiek, dit wil evenwel niet zeggen, dat België in het Zuiden hetzelfde zal doen als in het Oosten. Verder heeft de minister-president ver klaard, dat hij zorg zou dragen, dat niet teveel vreemdelingen België zullen binnenkomen. Tenslotte zeide de minister-president, dat in het Oosten des lands een zekere politiek van gematigde assimilatie moet worden toegepast, men moet niet zijn toevlucht nemen tot noo- delooze krachtmaatregelen. De commissie heeft zoo besluit Belga deze uiteenzetting van den minister-president met voldoening ontvangen. HONGAREN 1 20-50 DE DUITSCHE EN HONGAARSCHE 10- 30% 120-50 i 50-80 "v I 80-100 rSJECHOSLOWAKUE [SLOWAAKSCH GEDEELTE KOSICE (KASCHAU) UZHOROD (UNQVAR) LIVICE (LEVA) LUCENEC LOCONCZ NVVlTR(NEUTRA) NREMNICA (/(REMNITZ) BRATISLAVA (PRESSBURG) (S85B) 'KAMARNO h ON GAR IJ E ®BoeoAPes7 ROE ME NfÊ In een te Weenen gehouden rede heeft de rijkscommissaris voor Oostenrijk gouwleider Bürckel ge zegd, dat onderhandelingen met den clerus definitief geëindigd zijn. Met het oog op het feit, zoo zeide Bürckel, dat de voornaamste betrok kenen aan de demonstratie op Vrij dag Joden en talrijke Tsjechen zijn geweest heb ik besloten de volgende maatregelen te nemen: 1. Alle Tsjechische Joden en op eenigerlei wijze verdachte Tsjechen moeten binnen den kortsten termijn uit Weenen vertrekken, 2. De kort geleden nog bestaan, hebbende voornemens om een jongensseminarium aan de bevoegd heid der kerk over te laten zijn op gegeven, aangezien de politieke gees telijkheid, zooals zij hier naar buiten trad, geen waarborg kan geven, dat in deze scholen een fatsoenlijke jeugd wordt opgevoed. 3. Met het oog op de groote over winning in Sudeten Duitschland had men ook plannen voor een amnestie voor confessioneele politici. Deze amnestie moet op grond van de ge beurtenissen uitgesteld worden. 4. Voorstellen om de invrijheidstel ling van Schuschnigg te overwegen behooren voortaan bij Innitzer te wor den ingediend. Voor de verdere betrekkingen tusschen par tij en kerk geldt het volgende: 1. Religieuze aangelegenheden zijn de zaak van een ieder, individueel. Wie zich aan het crucifix of aan dergelijke zaken vergrijpt, wordt tot vijand van het nationaal socialis me. Wien naar de kerk wil gaan, moet dat doen. Wie ver van de kerk blijft, maakt dat eveneens met zijn geweten uit. Wanneer ech ter in de kerk als het Huis Gods tegen den Führer of tegen de nationaal socialistische zaak gevloekt wordt, dan zouden de natio naal socialisten, van dat oogenblik af, met de kerk niets meer uit te staan hebben. 2. Het huwelijk en de scholen zijn uitslui tend aangelegenheden van den staat. De kerk kan hier helpster zijn, maar alleen dan, wanneer zij staat en partij niet in gevaar brengt. 3. De openbare straten en piemen behooren aan den staat. Men duldt het niet, dat op staatseigendom aan den staat vijandige de monstraties gehouden worden, een poging tot herhaling zal zoo beantwoord worden als men dat moet doen tegenover staatsvijanden. 4. Politiek en vorming van de levensorde van het volk zijn uitsluitend aangelegenheden van partij en staat. De zorg voor het zieleheil is zaak der religie, Niet geduld zal worden, dat de religie van den enkeling of de sym bolen eener religie beschimpt worden. Ieder heeft het recht op eerbiediging van een reli gieuze overtuiging. In Oostenrijk bestaat een groot aantal fatsoenlijke, brave katholieken. Er heeft hier een gemeenschap van geestelij ken voor de religieuze verbroedering be staan. Tien dagen geleden echter heeft de heer Innitzer het lidmaatschap van dezen bond voor den religieuzen vrede verboden. Hij, Bürckel, zegt dien geestelijken dank. Zij hebben hun werk niet kunnen voortzetten, omdat zij Innitzer anders broodeloos zouden hebben gemaakt. Bürckel eindigde met de woorden: Wij bui gen ons vroom voor den Almachtige, die ons den Führer heeft gezonden. Steeds zullen wij nederknielen aan het altaar van onze natie en wij zullen tot onze Heere God bidden: „Heere God, behoudt ons den Führer". De redevoering van Bürckel werd telkens door bijvalsbetuigingen onderbroken. Aan het slot van zijn rede werd Bürckel langdurig toe gejuicht. Verwijten aan het adres van Kardinaal Innitzer. In zijn rede zeide Bürckel o.a.: Zekere gebeurtenissen te Weenen op Vrij dag en Zaterdag j.l. zijn in het buitenland ver draaid en verwrongen weergegeven. In werke lijkheid ging het om het volgende: Een reeks politiseerende geestelijken heeft getracht de bevolking tegen den staat op te ruien. Die onderneming is mislukt, want van de geheele bevolking hebben slechts eenige iionderden brave vrouwen en verleide kinderen gevolg gegeven, aan den clericalen oproep. Den volgenden avond is toen een troep jon ge menschen naar het aartsbisschoppelijk pa leis getrokken en het is daarbij tot eenige ex cessen gekomen. Van het standpunt van den staat gezien hebben zich vergrijpen tegen de staatsorde voorgedaan. Tegenover een onge hoorde, verboden betooging aan den eenen kant staan eenige excessen aan den anderen kant. Natuurlijk onderzoekt de nationaal socialis tische staat de gebeurtenissen op beide dagen uiterst streng en zal hij ieder vergrijp tegen recht en orde straffen. Voortgaande besprak Bürckel de uitlegging, die door een zekere buitenlandsche pers van de gebeurtenissen is gegeven, welke pers, naar hij zeide, in de gebeurtenissen de symptomen wil zien van een strijd tegen de religie. Daar bij wees Bürckel allereerst op de „tegen het volk gerichte houding van een deel van den katholieken clerus vóór den Anschluss". Voortgaande zeide hij: Uit eigen beweging kwam de heer Innitzer na den Anschluss naar den Führer en bood zijn medewerking aan. Wij hebben weliswaar ingezien, dat de kardinaal optrad volgens het beginsel: redde zich wie kan, en derhalve buitengewoon snel zijn vrien den van den vorigen dag prijs gaf. De Führer echter widle in Oostenrijk geen veldtocht van wraak voeren, maar een sterke, alle volksge- nooten omvattende volksgemeenschap stich ten. Daarom gaf ik ook gevolg aan het ver zoek van den kardinaal om te komen tot een overeenkomst tusschen staat, partij en kerk. Aangezien men den machtspolitieken toestand voor de kerk als ongunstig beschouwde, ging men eerst in op mijn voorstellen, bevestigde ze zelfs van den kant van den kardinaal schrif telijk als geschikten grondslag voor samen werking. Met de Tsjechische kwestie scheen plotseling een nieuwe kans op te duiken. Men hoopte, ja, men bad er wellicht om, dat het rijk in buitenlandsch politieke moeilijkhe den geraakte. Nu zijn de dingen anders geloopen. De volken van West- en Midden-Europa hebben de han gende problemen vreedzaam tot een oplossing gebracht. Nu was de verlegenheid in het cleri- cale kamp groot. De hoop op Tsjecho Slowa kije was vernietigd en de onderhandelingen met den staat definitief afgebroken. Nu zijn de vorige week Dinsdag de politiseerende gees telijken in een conferentie bijeengekomen, waar besloten werd het volk op te roepen tot een demonstratie vdor het geloof, voor het ge loof, dat in Oostenrijk nooit bedreigd was, en dat ik met de uitdrukkelijke volmacht van den Führer met bijzondere bescherming wilde beveiligen. Men heeft van clerieale zijde den strijd op een politiek terrein willen schuiven. Innitzer heeft de politieke demonstratie tegen den staat gezegend én zich daarmede openlijk doen kennen als politiseerend bis schop. Hier echter ontmoet hij het ijzeren en de finitieve „neen" van den nationaal socialis- tischen staat. Personen als de heer Innitzer hebben het recht op politieke leiding definitief en voor altijd verspeeld. Spreker wil niet raken aan de aanspraken op leiding van Innitzer in de kerk, hij wil hem echter den goeden raad geven om als kerkleider datgene te doen wat de Heere God hem beveelt en zich niet te maken tot het werktuig van een anti- Duitsche politiek van het Vacitaan, een poli tiek, die met religie en geloof niets heeft uit te staan. Dan zal hij, Innitzer, ook met het volk in vrede leven. Het nationaal-socialisme behoeft geen on derhandelingen te voeren om de verhouding tusschen staat en religie op te helderen en te beveiligen. Spr. heeft in deze kwestie slecht gevolg gegeven aan een wensch van de bis schoppen. Zulke onderhandelingen zijn oko slechts gevoerd, omdat men van den kant van den staat alles heeft willen doen om de volks gemeenschap zoo omvattend en sterk mogelijk te maken. Demonstraties op den Stefansplatz. United Press meldt nog, dat Bürckel's rede voor een auditorium van honderdduizend per sonen werd gehouden en gevolgd werd door een demonstratie van tienduizenden anti- clericale nationaal-socialisten. Een groote op- marsch, georganiseerd met goedvinden van Bürckel, begon. Tegen half tien was een onafzienbare menig te belangstellenden naar het Stephansplein om den Stephansdom gestroomd, zoodat niet alleen het plein doch ook de omliggende stra ten geheel gevuld waren met voetgangers. De manifestanten hadden borden bij zich waarop opschriften te lezen waren als: „Weg met den politieken clerus". „Innitzer is erger dan nutteloos". „Wij willen vrede, maar geen politiek bedrijvende priesters". „Joden en priesters zijn de vijanden van het Duitsche volk." Ook werd een galg meegevoerd, waaraan een bord hing met het opschriftHier zouden wij Innitzer graag willen zien hangen". Verschillende groepen riepen bepaalde leuzen uit. Zoo riep een groep in spreekkoor steeds: „Dachau, Dachau, Dachau", een andere aldoor Zonder Joden en zonder Rome willen wij Duitschland's Dom bouwen". Weer een andere „Weg met Innitzer en hen. die achter hem staan". Een groep marcheerde met het bord, waarop te lezen stond: „Alle leden van ons bedrijf zijn reeds uit de kerk getreden". fVOERAMMA ZATERDAG 15 OCTOBER 1938. HILVERSUM I, 1875 en 301,5 M. KRO-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (Om c.a. 8.15 Berichten). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest. (1.00—1.20 Gramofoonmuziek). 2.00 Voor de rijpere jeugd. Ö.30 Gramofoon muziek. 2.454.00 Kinderuur. 4.05 Gramo foonmuziek. 4.15 KRO-Boys. en solist. (4.35 4.55 Gramofoonmuziek). 5.15 Gramofoonmu ziek. 5.30 Esperantonïeuws. 5.45 KRO-Nachte- gaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Jour nalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmu ziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Chemische strijdmiddelen (2)". 7.35 Actueele aether- flitsen. 8.00 Berichten A. N. P., Mededeelin- gen. 8.15 Overpeinzing met muzikale om lijsting. 8.35 KRO-orkest. 9.00 KRO-Melodis- ten en solisten. (Om ca. 9.45 „Intermezzo"). 10.30 Berichten A. N. P. 10.40 Internationale sportrevue. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 415,5 M. VARA-Uitzending. 10.00—10.20 v.m. en 7.30 —8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berich ten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de ar beiders in de continubedrijven. 12.00 Gramo foonmuziek. (Om 12.15 Berichten). 2.00 Cau serie „Het Joodsche werkkamp in de Wie- ringermeer". 2.15 Pianovoordracht. 2.45 „Fantasia". 3.15 Voor damliefhebbers. 3.30 Reportage. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Espe- ranto-uitzending. 4.50 Residentie-orkest (opn.). 5.30 Filmland. 6.00 Orgelspel. 6.30 Koorconcert (opn.). 7.00 Gramofoonmuziek. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Bijbelvertel lingen. 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten A. N. P„ VARA-Varia. 8.15 VARA- orkest en soliste. 9.00 Toespraak. 9.15 „En nu.... Oké" (opn.). 10.00 Damnieuws. 10.35 Berichten A. N. P. 10.40 The Four Blue Stars en solist. 11.00 Orgel en trompet. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Het Whinya- tes strijkkwartet. 12.25 Causerie over winke len. 12.50 Uit Brussel: Omroepkleinorkest. I.20 Het New Hippodrome-orkest. 2.20 Gra mofoonmuziek. 2.50 Sportreportages. 4.20 BBC-Schotsch orkest en soliste. 5.20 Hugh Rignold en zijn orkest. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 BBC-Harmonie-orkest. 7.50 Radiojournaal. 8.20 Variété-programma. 9.20 Berichten. 9.45 Uit Amerika: Weekoverzicht. 10.00 BBC-Theaterorkest en soliste. 11.05 Het New Georgian Trio. 11.35 Ambrose en zijn or kest. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 8.10 en 9.00 Gramofoonmuziek. 9.50 Conser vatorium-orkest. 12.35 Ellis-orkest. 2.20 Gra mofoonmuziek. 3.20 Pianovoordracht. 4.05 en 6.05 Zang. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.35 Zang. 8.50 Radiotooneel. 9.35 Radiotooneel en zang. 10.25 Symphonieconcert m.m.v. soliste. 11.20 12.50 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.30 Waldemar Hass en zijn orkest. 7.50 Danziger Landesor- kest. 9.20 Thomanerkoor, met orgelbegelei ding. 11.20 en 12.35 NS-Toonkunstenaars- orkest. 1.30 Gramofoonmuziek. 3.20 Otto Do- brindt's orkest. 6.20 Het Erich Rummel-Trio en solist. 7.30 Leo Eysoldt met zijn orkest, vroolijk trio en solisten. 9.35 Gramofoonmu ziek. 9.50 Amusementsorkest, Schrammel- ensemble en solist. 12.20—2.20 Omroepklein orkest en Gouworkest Silezië. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Om roepkleinorkest. 1.50—2.20 Gramofoonmuziek. 2.25 Omroepsalonorkest. 3.20 Gramofoonmu ziek. 3.35 Orgelconcert. 4.15 Gramofoonmu ziek. 5.35 en 6.00 Omroepsalonorkest. 6.35 Gramofoonmuziek met toelichting. 7.10 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Symphonie-orkest van het le Regiment Guides en solisten. 9.20 Cabaetporgramma. 10.30 Omroepkleinorkest. II.2012.20 Dansmuziek (gr.pl.) DEUTSCliLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Omroeporkest en solisten. (8.15—8.30 Declamatie). 9.20 Berichten. 9.50 Luitvoor- dracht. 10.05 Berichten. 10.20—11.20 Omroep orkest en -koor en solisten (gr.opn.)

IJmuider Courant | 1938 | | pagina 9